Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

30 czerwca 2015 r.
13:35

Konkurs "Lubelskie z plecakiem" rozstrzygnięty. Gdzie najlepiej na wycieczkę?

Autor: Zdjęcie autora dw

Prosiliśmy Was o opisanie swojej ulubionej trasy pieszej wycieczki po województwie lubelskim. Nasz konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Otrzymaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nagrodę główną, plecak turystyczny, otrzymuje Agnieszka Kiszka z Lublina za opis wycieczki w rejony Szlaku Nadbużańskiego Kryłów - Horodło. Serdecznie gratulujemy wygranej.

Zwycięski opis trasy:

"Chciałabym przedstawić Państwu swoją ulubioną trasę pieszej wycieczki po województwie lubelskim. Mam nadzieję, że po przeczytaniu mojej propozycji zatarga Państwem nieodparta chęć spakowania plecaka i natychmiastowego udania się w rejony powiatu hrubieszowskiego. Jeśli tak się stanie, to nie walczcie z tym uczuciem! Przyjeżdżajcie! Gorąco zapraszam w rejony Szlaku Nadbużańskiego Kryłów – Horodło. Wyznacza on wschodnią granicę Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Trasa ta jest mi szczególnie bliska, ponieważ znajduje się na terenie gminy, z której pochodzę. Gminy Mircze. Zapraszam do Kryłowa. Prezentuje się tutaj dumny średniowieczny zamek Tęczyńskich z 1497r. Z rozrzewnieniem wspominam szkolną wycieczkę rowerową z Panem od W-F. Było to wiele lat temu kiedy moi rówieśnicy i ja, wówczas uczniowie IV klasy Szkoły Podstawowej im. Gen. Karola Świerczewskiego w Mirczu odwiedzaliśmy ruiny zamku. Nie wiem czy był wtedy wśród nas ktoś kto nie marzył skrycie, by wydobyć spod gruzu jakieś pozostałości brylantów i klejnotów… Jako zwieńczenie wycieczki rozpalaliśmy ognisko i piekliśmy na nim kiełbaski. To miłe wspomnienie towarzyszy mi do dzisiaj. Koniecznie zabierzcie tam swoje pociechy, rozbudźcie w nich zapał do poznawania i odkrywania tego co tajemnicze i nieznane! Niech na łonie tego ciekawego, acz spokojnego miejsca rozwijają swoją wyobraźnię.

Nadmienię, że w 2007 roku ruiny zamku zdobyły wyróżnienie w konkursie PTTK 7 atrakcji zamojszczyzny. Podczas spaceru po wyspie odkryjemy wiele historycznych perełek. Liczę na to , że nie opisując ich dokładnie wzbudzę Państwa ciekawość i zachęcę do odwiedzenia moich stron rodzinnych. Pozwolę sobie wyliczyć kilka skarbów wartych obejrzenia: zabytkowy kościół z 1859r., cudowny obraz przywieziony przez Radziejowskiego z Rzymu w XVII wieku, zabytkowe organy, pozostałości założenia klasztornego oo Reformatów 1754r., park i brama podworska XIX w, część oficyny pałacu. Warty odwiedzenia jest także stary cmentarz rzymskokatolicki, cmentarz żydowski, zabytkowa szkoła podstawowa, Izba pamięci, most na rzece Bug, park po rozebranej w 1938 roku cerkwi.

Myślę, że nie lada atrakcją zarówno dla dorosłych, młodzieży, a już z pewnością dla dzieci jest spotkanie z figurą Św. Mikołaja i wilka z cudownym źródłem w Kryłowie-Kolonii. Woda z bijącego w tym miejscu źródła od wieków uchodziła za cudowną. Według legendy miała ona moc uleczania wszelkich chorób, a w szczególności bezpłodności. Cudownej mocy upatrywano także w figurze wilka. Bezpłodne kobiety miały zbierać się w tym miejscu przed wschodem słońca, siadały na wilku szepcząc prośby o dar poczęcia dziecka po czym wskakiwały do źródlanej wody. W ostatnią niedzielę maja obchodzony jest tutaj odpust ku czci świętego.

Przed figurą odprawiana jest uroczysta msza św. Przybyli tutaj pielgrzymi proszą o wstawiennictwo św. Mikołaja, a także w nadziei na uzdrowienie czerpią wodę ze źródła, piją ją i obmywają chore części ciała. Źródełko to wymarzone miejsce odpoczynku i nabrania sił na dalszą część wycieczki. Niewybaczalnym błędem byłoby nieudanie się nad rzekę Bug. Jest to wciąż jeszcze bardzo naturalna, nieregularna rzeka. Na odcinku Kryłów - Horodło wyznacza ona wschodnią granicę Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Oczom Waszym ukażą się niezliczone, niepowtarzalne zakola i unikalne labirynty rzeczne.

Dzięki naturalnemu charakterowi nadbużańskich łąk i meandrów Bugu możemy dostrzec wyjątkową wartość fizjograficzną i przyrodniczą tego obszaru. Występuje tutaj około 100 gatunków roślin, w tym większość znajdujących się pod ochroną. Bardzo wiele gatunków zwierząt doceniając panujące tutaj warunki znalazło sobie miejsce do życia. Myślę o borsukach, kunach, sarnach, lisach, czy bobrach. Ze środowiskiem wodnym powiązane są liczne gatunki ptaków. Ich wygląd, wesołe trele i śpiewy podziwiam oddając się przyjemności wędkowania. Ach te sumy, bolenie, sandacze, szczupaki… Już z niecierpliwością wypatruję nadejścia tegorocznego urlopu…

Mam nadzieję, że w sposób interesujący udało mi się opisać swoją ulubioną trasę pieszej wycieczki po województwie lubelskim i jednocześnie choć troszkę odczarować powiat hrubieszowski w dawnym województwie zamojskim. To właśnie tu macie szansę pospacerować, pojeździć rowerem, odpocząć i zażyć pełnego relaksu na łonie natury. Jest tutaj niezwykle pięknie, niewiarygodnie spokojnie, a do tego niewyobrażalnie tanio! Do zobaczenia, zatem na wycieczce po tym wspaniałym obszarze NATURA 2000!"

Agnieszka Kiszka

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenoszą muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.

 W czwartek Szymon Hołownia odwiedził Ciechocinek, w sobotę będzie m,in. w Nałeczowie

Sobota z Szymonem Hołownią. W Lublinie i w Nałęczowie

To już ostatni weekend kampanii przed pierwszą turą wyborów na prezydenta Polski. W sobotę o głosy wyborców w województwie lubelskim będzie walczył Szymon Hołownia.

Prognozowane przez Polską Agencję Kodsmoczną trajektorie przelotu sondy COSMO 482 nad Polska w dniu 10 maja
UWAGA!

Radziecka sonda dwa razy przeleci nad Lubelszczyzną. A jej szczątki mogą tu spaść

W sobotę, 10 maja, radziecka sonda dwa razy przeleci nad Polską i za każdym razem nad terenem województwa lubelskiego. Sonda może nie spalić się całkowicie, a jej szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Polska Agencja Kosmiczna.

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

87 osób mundur zakłada po raz pierwszy. Pozostali to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Przysięga jeszcze w maju w Zamościu. A w lipcu i we wrześniu kolejne szkolenia.

Wyspy reklamowe znajdziemy w kliku miejscach Lublina
SONDA
galeria

Lata przygotowań, a wciąż brak konkretów. Uchwała krajobrazowa w Lublinie z dużymi problemami

Uchwała krajobrazowa miała uporządkować przestrzeń miejską w Lublinie, ale do jej zapowiedzi minęło już niemal 10 lat. Projekt był konsultowany i analizowany, ale wciąż nie został zaprezentowany. Miasto przyznaje, że działa ostrożnie. Pojawił się jednak pierwszy orientacyjny termin.

Czołgów Abrams M1A2 SEPv3 w amerykańskiej armii

Nowe Abramsy już w Polsce. Wkrótce trafią do jednostek

Do Polski dotarła nowa partia czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3. Wiceszef MON Paweł Bejda przekazał, że chodzi o 19 czołgów. Już niebawem wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa
galeria

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa

Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Motor w tym sezonie zanotował u siebie: sześć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek

Najwyższa domowa porażka w sezonie. Motor Lublin - Piast Gliwice (zapis relacji na żywo)

Motor bardzo dobrze zaczął mecz z Piastem Gliwice, ale beniaminek z Lublina niespodziewanie przegrał u siebie aż 1:4.

 Ziuta (sokolica wykluta w 2022 roku w Kawęczynie) i Czajnik

Ziuta wraca, Wrotka znika. Co sie dzieje u lubelskich sokołów?

Wrotka nie była widziana w gnieździe od godziny 8 rano. Ziuta przylatując do gniazda miała krew na piórach i pazurach. W środę w lubelskim gnieździe sokołów wykluło się pierwsze pisklę Wrotki i Czajnika. A teraz Wrotka zaginęła, a pojawiła się jej uparta rywalka.

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Papież Leon XIV
galeria
film

Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV. Watykan podał datę

Spotkanie z mediami, korpusem dyplomatycznym i wreszcie uroczysta inauguracja pontyfikatu z udziałem głów państw i oficjalnych delegacji. Wiadomo też na kiedy zaplanowano pierwszą audiencję generalną Leona XIV.

Dla 14-latka ta przejażdżka mogła skończyć się tragicznie

Ojciec nie pozwolił, a i tak pojechał. Wypadek 14-latka na motocyklu

Ojciec mu na to nie pozwolił, bo nawet nie wiedział, że syn wybiera się na przejażdżkę motocyklem. Dla 14-latka ta nielegalna wycieczka skończyła się wypadkiem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium