Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

30 czerwca 2015 r.
13:35

Konkurs "Lubelskie z plecakiem" rozstrzygnięty. Gdzie najlepiej na wycieczkę?

Autor: Zdjęcie autora dw
0 4 A A

Prosiliśmy Was o opisanie swojej ulubionej trasy pieszej wycieczki po województwie lubelskim. Nasz konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Otrzymaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nagrodę główną, plecak turystyczny, otrzymuje Agnieszka Kiszka z Lublina za opis wycieczki w rejony Szlaku Nadbużańskiego Kryłów - Horodło. Serdecznie gratulujemy wygranej.

Zwycięski opis trasy:

"Chciałabym przedstawić Państwu swoją ulubioną trasę pieszej wycieczki po województwie lubelskim. Mam nadzieję, że po przeczytaniu mojej propozycji zatarga Państwem nieodparta chęć spakowania plecaka i natychmiastowego udania się w rejony powiatu hrubieszowskiego. Jeśli tak się stanie, to nie walczcie z tym uczuciem! Przyjeżdżajcie! Gorąco zapraszam w rejony Szlaku Nadbużańskiego Kryłów – Horodło. Wyznacza on wschodnią granicę Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Trasa ta jest mi szczególnie bliska, ponieważ znajduje się na terenie gminy, z której pochodzę. Gminy Mircze. Zapraszam do Kryłowa. Prezentuje się tutaj dumny średniowieczny zamek Tęczyńskich z 1497r. Z rozrzewnieniem wspominam szkolną wycieczkę rowerową z Panem od W-F. Było to wiele lat temu kiedy moi rówieśnicy i ja, wówczas uczniowie IV klasy Szkoły Podstawowej im. Gen. Karola Świerczewskiego w Mirczu odwiedzaliśmy ruiny zamku. Nie wiem czy był wtedy wśród nas ktoś kto nie marzył skrycie, by wydobyć spod gruzu jakieś pozostałości brylantów i klejnotów… Jako zwieńczenie wycieczki rozpalaliśmy ognisko i piekliśmy na nim kiełbaski. To miłe wspomnienie towarzyszy mi do dzisiaj. Koniecznie zabierzcie tam swoje pociechy, rozbudźcie w nich zapał do poznawania i odkrywania tego co tajemnicze i nieznane! Niech na łonie tego ciekawego, acz spokojnego miejsca rozwijają swoją wyobraźnię.

Nadmienię, że w 2007 roku ruiny zamku zdobyły wyróżnienie w konkursie PTTK 7 atrakcji zamojszczyzny. Podczas spaceru po wyspie odkryjemy wiele historycznych perełek. Liczę na to , że nie opisując ich dokładnie wzbudzę Państwa ciekawość i zachęcę do odwiedzenia moich stron rodzinnych. Pozwolę sobie wyliczyć kilka skarbów wartych obejrzenia: zabytkowy kościół z 1859r., cudowny obraz przywieziony przez Radziejowskiego z Rzymu w XVII wieku, zabytkowe organy, pozostałości założenia klasztornego oo Reformatów 1754r., park i brama podworska XIX w, część oficyny pałacu. Warty odwiedzenia jest także stary cmentarz rzymskokatolicki, cmentarz żydowski, zabytkowa szkoła podstawowa, Izba pamięci, most na rzece Bug, park po rozebranej w 1938 roku cerkwi.

Myślę, że nie lada atrakcją zarówno dla dorosłych, młodzieży, a już z pewnością dla dzieci jest spotkanie z figurą Św. Mikołaja i wilka z cudownym źródłem w Kryłowie-Kolonii. Woda z bijącego w tym miejscu źródła od wieków uchodziła za cudowną. Według legendy miała ona moc uleczania wszelkich chorób, a w szczególności bezpłodności. Cudownej mocy upatrywano także w figurze wilka. Bezpłodne kobiety miały zbierać się w tym miejscu przed wschodem słońca, siadały na wilku szepcząc prośby o dar poczęcia dziecka po czym wskakiwały do źródlanej wody. W ostatnią niedzielę maja obchodzony jest tutaj odpust ku czci świętego.

Przed figurą odprawiana jest uroczysta msza św. Przybyli tutaj pielgrzymi proszą o wstawiennictwo św. Mikołaja, a także w nadziei na uzdrowienie czerpią wodę ze źródła, piją ją i obmywają chore części ciała. Źródełko to wymarzone miejsce odpoczynku i nabrania sił na dalszą część wycieczki. Niewybaczalnym błędem byłoby nieudanie się nad rzekę Bug. Jest to wciąż jeszcze bardzo naturalna, nieregularna rzeka. Na odcinku Kryłów - Horodło wyznacza ona wschodnią granicę Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Oczom Waszym ukażą się niezliczone, niepowtarzalne zakola i unikalne labirynty rzeczne.

Dzięki naturalnemu charakterowi nadbużańskich łąk i meandrów Bugu możemy dostrzec wyjątkową wartość fizjograficzną i przyrodniczą tego obszaru. Występuje tutaj około 100 gatunków roślin, w tym większość znajdujących się pod ochroną. Bardzo wiele gatunków zwierząt doceniając panujące tutaj warunki znalazło sobie miejsce do życia. Myślę o borsukach, kunach, sarnach, lisach, czy bobrach. Ze środowiskiem wodnym powiązane są liczne gatunki ptaków. Ich wygląd, wesołe trele i śpiewy podziwiam oddając się przyjemności wędkowania. Ach te sumy, bolenie, sandacze, szczupaki… Już z niecierpliwością wypatruję nadejścia tegorocznego urlopu…

Mam nadzieję, że w sposób interesujący udało mi się opisać swoją ulubioną trasę pieszej wycieczki po województwie lubelskim i jednocześnie choć troszkę odczarować powiat hrubieszowski w dawnym województwie zamojskim. To właśnie tu macie szansę pospacerować, pojeździć rowerem, odpocząć i zażyć pełnego relaksu na łonie natury. Jest tutaj niezwykle pięknie, niewiarygodnie spokojnie, a do tego niewyobrażalnie tanio! Do zobaczenia, zatem na wycieczce po tym wspaniałym obszarze NATURA 2000!"

Agnieszka Kiszka

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium