Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

14 maja 2008 r.
21:31
Edytuj ten wpis

Ksiądz ratuje skórę marszałkowi

0 9 A A

Tylko jeden dzień leżały w sądzie akta sprawy Krzysztofa Grabczuka, marszałka województwa lubelskiego. Wczoraj zabrała je prokuratura.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Chce je ponownie przeanalizować.

O tym, że marszałek stanie przed sądem, napisaliśmy wczoraj. Włodawska prokuratura oskarża go o to, że w 2003 roku, jako prezydent Chełma, pomógł księdzu Grzegorzowi K. (drugi oskarżony) bezprawnie uzyskać 137 tys. zł na rozbudowę chełmskiego Ośrodka Wsparcia Bliźniego Caritas na działce przy ulicy Lubelskiej.

Według śledczych, Grabczuk wydał dokument, w którym potwierdził, że ośrodek pomagał niepełnosprawnym i użytkował wspomnianą działkę w latach 1998-2002. Pismo było podstawą do wypłaty pieniędzy. Tymczasem ośrodek powstał dopiero w 2003 roku.

Grabczuk nie przyznaje się do winy. Twierdzi, że nie podpisał się pod dokumentem. Faktycznie, biegły wykazał, że na piśmie widnieje kopia podpisu. - Prokurator postawił mi zarzut, zanim sprawdził autentyczność dokumentu - mówił we wtorek Krzysztof Grabczuk. W prokuraturze odmówił złożenia wyjaśnień.

Śledczy znaleźli w chełmskim magistracie dwa komputery z zeskanowanym podpisem Grabczuka. Ten zapewnia: Używano go do dyplomów, ale nie oficjalnych pism.

Marszałka miał pogrążyć ksiądz Grzegorz K. - Powiedział, że osobiście dostał pismo od pana Grabczuka - powiedziała we wtorek Beata Syk-Jankowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Ksiądz mówi zupełnie co innego. - Nie pamiętam, od kogo je dostałem. Być może ktoś źle mnie zrozumiał. Otrzymałem pismo od prezydenta Chełma, ale nie oznacza to, że osobiście od Grabczuka - stwierdził Grzegorz K.

Sprawa marszałka wpłynęła do IV wydziału karnego Sądu Rejonowego w Lublinie. Nadano jej numer. Wczoraj otrzymaliśmy od przewodniczącego wydziału zgodę na wgląd do akt. Nie mogliśmy do nich zajrzeć, bo od razu zabrała je Prokuratura Okręgowa. - Akta są analizowane - powiedziała nam rzecznik Syk-Jankowska. - O jej wynikach poinformuję w czwartek.

Marszałka oskarżyła Prokuratura Rejonowa we Włodawie. Śledztwo nadzorował chełmski oddział Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Tym razem akta trafiły wprost do lubelskich prokuratorów. Zabranie akt tuż po wpłynięciu do sądu to rzadkość. (bar)

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz 26b14 / 19 maja 2008 o 21:14
0
Odczepcie sie od Pana Grabczuka on tyle dobrego już zrobił nawet dał pieniądze na remont wiaduktu.Dawał pieniądze na biednych to może i pomoże miastu z którego pochodzi.Pamiętam jak był zasłabnięty gdy przejmował miasto od poprzedniej ekipy.I ile było śmiechu w całym kraju.Wtedy skutecznie odstraszył potencjalnych inwestorów . Bo kto będzie łożył pieniądz w bankruta.Dziwne ,że teraz nie mdlał .A faktycznie dużo zrobił dla miasta bo zbudował rondo przy WSZ .A teraz taka niewdzięczność z tyle pracy .
Avatar
Gość / 18 maja 2008 o 13:04
0
Ciekawe czy sąd zgodzi się na wycofanie sprawy. teraz to zależy juz od sądu. Tak mówi procedura. Zobaczymy jak zdecyduje najwyższa sprawiedliwość. He, he. Tam też sięgają rączki "smażykota" i nieudacznika "karmarczuka"?
Avatar
gość / 15 maja 2008 o 16:33
0
to czyste jaja ! wszyscy durni jedynie Grabczuk ma rację i nie ważne ,że w styczniu mówił ,że pismo podpisałby jeszcze raz.Teraz przypomniał sobie,że takiego pidpisu nie składał .Może jest niepoczytalny skoro nie wie co mówi ?ALE niepoczytalny może byc marszałkiem , a skazany juz nie .
Tak, tak średnio inteligentny wie,że w tej sytuacji to jedyna linia obrony przed pewnym wyrokiem.Ciekawe czy prokuratura pozwoli z siebie zrobic durnia -dwóm chyba cwaniaczkom czy stanie na wysokości zadania robiąc z tym wszystkim porządek.
Avatar
KK / 15 maja 2008 o 15:51
0
KłAMSTWO DLA KLECHY TO MAłE PIWO
Avatar
~Piotr~ / 15 maja 2008 o 11:55
0
ene napisał:
"W urzędzie kierowanym przez Grabczuka miało być przejrzyście". Tłumaczenie Pana Marszałka jest beznadziejne i szczeniackie! Skan na dyplomie czy seryjnym zaproszeniu a podpis na dokumencie to dwie różne i całkiem inaczej wydłądające sprawy. Czy Pan Grabczuk jest jak żona Cezara? Skąd taka inwazja chełmskich urzędników na Urząd Marszałkowski w Lublinie? Może oni za dużo wiedzą (co podejmowała Pami Fisz po objęciu Prezydentury po Panu Grabczuku) i za lojalność i milczenie trafili do Lublina aby utrwalić gospodarczą i społeczną pozycję naszego regionu. Kombinatorstwo i kolesiostwo w otoczeniu Pana Grabczuka jest dziełem wieloletnich doświadczeń. Czy dalej mają wygrywać hasła a nie fakty?



Tak pani Fisz zwolnila panią Wolińską ktora zostala wiceministrem.A poza tym pozwalniała wszystkie osoby ktore zajmowały się pozyskiwaniem środków z UE. A nowe jak wida po efektach jeszcze się nienauczyły.



Tak pani Fisz zwolnila panią Wolińską ktora zostala wiceministrem.A poza tym pozwalniała wszystkie osoby ktore zajmowały się pozyskiwaniem środków z UE. A nowe jak wida po efektach jeszcze się nienauczyły. rozwiń
Avatar
adam baranowski / 15 maja 2008 o 10:47
0
"Poświadczenie nieprawdy" - nie wiem czy sam bym nie poświadczył nieprawdy gdybym mógł tym pomóc innym ludziom. Powiniem dostać naganę i odznaczenie. Nieprawda to nieprawda, ale ważne są również intecję i skutki jakie z niej wynikają. Jeśli ten dokument pomógł w powstaniu ośrodka pomocy potrzebującym ludziom , a poświadcznie nieprawdy było niezbędne by omninąć jakiś bzdury przepis, to uważam że można mu to wybaczyć a nawet pochwalić jako dobrego gospodarza.
Avatar
rydzykant / 15 maja 2008 o 09:41
0
Uniewinnić !
Ksiądz dostał kasę słusznie !
Szkoda, że tak mało.
Avatar
petent urzędów / 15 maja 2008 o 07:55
0
.... Otrzymałem pismo od prezydenta Chełma, ale nie oznacza to, że osobiście od Grabczuka - stwierdził Grzegorz K.......
Dziwne by było,aby księża "zadawali się" ze zwykłymi urzędnikami.Przeważnie bywa tak,że najwyższy rangą albo sam przynosi księdzu pisma albo też z wielką pompą przyjmuje plebana u siebie.
Dzisiaj wszędzie,we wszystkich urzędach i instytucjach rządzi kler.
Avatar
ene / 15 maja 2008 o 06:25
0
"W urzędzie kierowanym przez Grabczuka miało być przejrzyście". Tłumaczenie Pana Marszałka jest beznadziejne i szczeniackie! Skan na dyplomie czy seryjnym zaproszeniu a podpis na dokumencie to dwie różne i całkiem inaczej wydłądające sprawy. Czy Pan Grabczuk jest jak żona Cezara? Skąd taka inwazja chełmskich urzędników na Urząd Marszałkowski w Lublinie? Może oni za dużo wiedzą (co podejmowała Pami Fisz po objęciu Prezydentury po Panu Grabczuku) i za lojalność i milczenie trafili do Lublina aby utrwalić gospodarczą i społeczną pozycję naszego regionu. Kombinatorstwo i kolesiostwo w otoczeniu Pana Grabczuka jest dziełem wieloletnich doświadczeń. Czy dalej mają wygrywać hasła a nie fakty?
"W urzędzie kierowanym przez Grabczuka miało być przejrzyście". Tłumaczenie Pana Marszałka jest beznadziejne i szczeniackie! Skan na dyplomie czy seryjnym zaproszeniu a podpis na dokumencie to dwie różne i całkiem inaczej wydłądające sprawy. Czy Pan Grabczuk jest jak żona Cezara? Skąd taka inwazja chełmskich urzędników na Urząd Marszałkowski w Lublinie? Może oni za dużo wiedzą (co podejmowała Pami Fisz po objęciu Prezydentury po Panu Grabczuku) i za lojalność i milczenie trafili do Lublina aby utrwalić gospodarczą i społeczną p... rozwiń
Avatar
Janusz 26b14 / 19 maja 2008 o 21:14
0
Odczepcie sie od Pana Grabczuka on tyle dobrego już zrobił nawet dał pieniądze na remont wiaduktu.Dawał pieniądze na biednych to może i pomoże miastu z którego pochodzi.Pamiętam jak był zasłabnięty gdy przejmował miasto od poprzedniej ekipy.I ile było śmiechu w całym kraju.Wtedy skutecznie odstraszył potencjalnych inwestorów . Bo kto będzie łożył pieniądz w bankruta.Dziwne ,że teraz nie mdlał .A faktycznie dużo zrobił dla miasta bo zbudował rondo przy WSZ .A teraz taka niewdzięczność z tyle pracy .
Avatar
Gość / 18 maja 2008 o 13:04
0
Ciekawe czy sąd zgodzi się na wycofanie sprawy. teraz to zależy juz od sądu. Tak mówi procedura. Zobaczymy jak zdecyduje najwyższa sprawiedliwość. He, he. Tam też sięgają rączki "smażykota" i nieudacznika "karmarczuka"?
Avatar
gość / 15 maja 2008 o 16:33
0
to czyste jaja ! wszyscy durni jedynie Grabczuk ma rację i nie ważne ,że w styczniu mówił ,że pismo podpisałby jeszcze raz.Teraz przypomniał sobie,że takiego pidpisu nie składał .Może jest niepoczytalny skoro nie wie co mówi ?ALE niepoczytalny może byc marszałkiem , a skazany juz nie .
Tak, tak średnio inteligentny wie,że w tej sytuacji to jedyna linia obrony przed pewnym wyrokiem.Ciekawe czy prokuratura pozwoli z siebie zrobic durnia -dwóm chyba cwaniaczkom czy stanie na wysokości zadania robiąc z tym wszystkim porządek.
Avatar
KK / 15 maja 2008 o 15:51
0
KłAMSTWO DLA KLECHY TO MAłE PIWO
Avatar
~Piotr~ / 15 maja 2008 o 11:55
0
ene napisał:
"W urzędzie kierowanym przez Grabczuka miało być przejrzyście". Tłumaczenie Pana Marszałka jest beznadziejne i szczeniackie! Skan na dyplomie czy seryjnym zaproszeniu a podpis na dokumencie to dwie różne i całkiem inaczej wydłądające sprawy. Czy Pan Grabczuk jest jak żona Cezara? Skąd taka inwazja chełmskich urzędników na Urząd Marszałkowski w Lublinie? Może oni za dużo wiedzą (co podejmowała Pami Fisz po objęciu Prezydentury po Panu Grabczuku) i za lojalność i milczenie trafili do Lublina aby utrwalić gospodarczą i społeczną pozycję naszego regionu. Kombinatorstwo i kolesiostwo w otoczeniu Pana Grabczuka jest dziełem wieloletnich doświadczeń. Czy dalej mają wygrywać hasła a nie fakty?



Tak pani Fisz zwolnila panią Wolińską ktora zostala wiceministrem.A poza tym pozwalniała wszystkie osoby ktore zajmowały się pozyskiwaniem środków z UE. A nowe jak wida po efektach jeszcze się nienauczyły.



Tak pani Fisz zwolnila panią Wolińską ktora zostala wiceministrem.A poza tym pozwalniała wszystkie osoby ktore zajmowały się pozyskiwaniem środków z UE. A nowe jak wida po efektach jeszcze się nienauczyły. rozwiń
Avatar
adam baranowski / 15 maja 2008 o 10:47
0
"Poświadczenie nieprawdy" - nie wiem czy sam bym nie poświadczył nieprawdy gdybym mógł tym pomóc innym ludziom. Powiniem dostać naganę i odznaczenie. Nieprawda to nieprawda, ale ważne są również intecję i skutki jakie z niej wynikają. Jeśli ten dokument pomógł w powstaniu ośrodka pomocy potrzebującym ludziom , a poświadcznie nieprawdy było niezbędne by omninąć jakiś bzdury przepis, to uważam że można mu to wybaczyć a nawet pochwalić jako dobrego gospodarza.
Avatar
rydzykant / 15 maja 2008 o 09:41
0
Uniewinnić !
Ksiądz dostał kasę słusznie !
Szkoda, że tak mało.
Avatar
petent urzędów / 15 maja 2008 o 07:55
0
.... Otrzymałem pismo od prezydenta Chełma, ale nie oznacza to, że osobiście od Grabczuka - stwierdził Grzegorz K.......
Dziwne by było,aby księża "zadawali się" ze zwykłymi urzędnikami.Przeważnie bywa tak,że najwyższy rangą albo sam przynosi księdzu pisma albo też z wielką pompą przyjmuje plebana u siebie.
Dzisiaj wszędzie,we wszystkich urzędach i instytucjach rządzi kler.
Avatar
ene / 15 maja 2008 o 06:25
0
"W urzędzie kierowanym przez Grabczuka miało być przejrzyście". Tłumaczenie Pana Marszałka jest beznadziejne i szczeniackie! Skan na dyplomie czy seryjnym zaproszeniu a podpis na dokumencie to dwie różne i całkiem inaczej wydłądające sprawy. Czy Pan Grabczuk jest jak żona Cezara? Skąd taka inwazja chełmskich urzędników na Urząd Marszałkowski w Lublinie? Może oni za dużo wiedzą (co podejmowała Pami Fisz po objęciu Prezydentury po Panu Grabczuku) i za lojalność i milczenie trafili do Lublina aby utrwalić gospodarczą i społeczną pozycję naszego regionu. Kombinatorstwo i kolesiostwo w otoczeniu Pana Grabczuka jest dziełem wieloletnich doświadczeń. Czy dalej mają wygrywać hasła a nie fakty?
"W urzędzie kierowanym przez Grabczuka miało być przejrzyście". Tłumaczenie Pana Marszałka jest beznadziejne i szczeniackie! Skan na dyplomie czy seryjnym zaproszeniu a podpis na dokumencie to dwie różne i całkiem inaczej wydłądające sprawy. Czy Pan Grabczuk jest jak żona Cezara? Skąd taka inwazja chełmskich urzędników na Urząd Marszałkowski w Lublinie? Może oni za dużo wiedzą (co podejmowała Pami Fisz po objęciu Prezydentury po Panu Grabczuku) i za lojalność i milczenie trafili do Lublina aby utrwalić gospodarczą i społeczną p... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Liga Narodów. Portugalia – Polska 1:1
film

Liga Narodów. Portugalia – Polska 1:1 0 0

W ostatnim meczu grupy 3 Dywizji A Polska zremisowała w Guimaraes z Portugalią 1:1 i dzięki temu zachowała miejsce w pierwszym koszyku przed eliminacjami do mistrzostw Europy

Kurów: Nowy wójt i radni zaprzysiężeni. Pierwszy raz głosowali elektronicznie [zdjęcia]
galeria

Kurów: Nowy wójt i radni zaprzysiężeni. Pierwszy raz głosowali elektronicznie [zdjęcia] 8 1

Pierwsza sesja nowej kadencji w powiecie puławskim odbyła się w Kurowie. We wtorek ślubowanie złożyli radni, a także nowy wójt Arkadiusz Małecki. Rada wybrała również swojego przewodniczącego. Po raz pierwszy zastosowano cyfrowy system liczenia głosów.

Zbigniew Ziobro nie zgodził się na kandydatkę do zarządu województwa lubelskiego? "Nominacja może być sporym zaskoczeniem"

Zbigniew Ziobro nie zgodził się na kandydatkę do zarządu województwa lubelskiego? "Nominacja może być sporym zaskoczeniem" 2 5

W środę radni sejmiku wybiorą nowy zarząd województwa. Niewiadomą pozostaje obsada stanowiska należnego Solidarnej Polsce. To miejsce miała zająć Bogna Bender-Motyka, ale – według naszych informacji – nie zgodził się na to Zbigniew Ziobro.

Lublin: Pijany kierowca spowodował stłuczkę i uciekł, złapali go kilkaset metrów dalej [zdjęcia]
galeria

Lublin: Pijany kierowca spowodował stłuczkę i uciekł, złapali go kilkaset metrów dalej [zdjęcia] 6 3

Do zdarzenia doszło po godz. 20 na skrzyżowaniu al. Solidarności z ul. Wodopojną.

Azoty Puławy – MMTS Kwidzyn 26:17. Obrona na piątkę

Azoty Puławy – MMTS Kwidzyn 26:17. Obrona na piątkę 1 2

W spotkaniu rozegranym awansem Azoty Puławy pokonały MMTS Kwidzyn 26:17. W drugiej połowie gospodarze stracili tylko pięć bramek, sami zdobywając 14

Sprawa molestowania lekarek w szpitalu w Lublinie. Skazany nie zgadza się z wyrokiem

Sprawa molestowania lekarek w szpitalu w Lublinie. Skazany nie zgadza się z wyrokiem 9 3

Sprawa molestowania młodych lekarek przez byłego już ordynatora oddziału gastroenterologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie znów trafi na wokandę. Pełnomocnik skazanego mężczyzny złożył apelację od wyroku skazującego lekarza.

Sklepy na kolejnej kamienicy w Lublinie z estetycznymi szyldami

Sklepy na kolejnej kamienicy w Lublinie z estetycznymi szyldami 0 4

Były warsztaty z zakresu brandingu i reklamy zewnętrznej dla przedsiębiorców. Są efekty. Na kamienicy przy Lubartowskiej 74 pojawiły się szyldy semaforowe oraz płaskie. Robił je kowal artystyczny Kamil Słowik.

Nowe śmieciarki jeżdżące po Lublinie są zasilane gazem

Nowe śmieciarki jeżdżące po Lublinie są zasilane gazem 0 1

We flocie Kom-Eko znalazły się ostatnio trzy nowe śmieciarki Scania, w tym dwie zasilane gazem CNG. Pięć kolejnych pojazdów CNG zostanie dostarczonych w pierwszym kwartale przyszłego roku. Są to najczystsze pojazdy komunalne obsługujące Lublin i okolice.

Czarnoziem: Bus wypadł z drogi i przewrócił się na bok
galeria

Czarnoziem: Bus wypadł z drogi i przewrócił się na bok 0 1

W poniedziałek rano w miejscowości Czarnoziem (pow. krasnostawski) doszło do wypadku.

Odpowie za włamanie do kiosku w Radzyniu Podlaskim

Odpowie za włamanie do kiosku w Radzyniu Podlaskim 0 0

Radzyńscy policjanci zatrzymali 31-latka, który włamał się do kiosku.

Zabójstwo przy ul. Królewskiej w Lublinie. Szkolny kolega 18-letniej dziewczyny skazany

Zabójstwo przy ul. Królewskiej w Lublinie. Szkolny kolega 18-letniej dziewczyny skazany 12 7

Na 15 lat więzienia i blisko 160 tys. zł zadośćuczynienia skazał Sąd Okręgowy w Lublinie Jana W. Mężczyzna odpowiadał za zabicie swojej szkolnej koleżanki. 18-letnia Marlena zginęła rok temu. Wykrwawiła się po serii ciosów zadanych nożem.

Poszukiwany przez policję wpadł na zakupach w Dysie

Poszukiwany przez policję wpadł na zakupach w Dysie 13 2

Policjant w dniu wolnym od służby, wchodząc do sklepu w miejscowości Dys rozpoznał poszukiwanego mężczyznę.

Koncert Sylwii Grzeszczak w Hali Globus w Lublinie
31 marca 2019, 18:30

Koncert Sylwii Grzeszczak w Hali Globus w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek, Sylwia Grzeszczak, zawita do Lublina w ramach trasy na 10-lecie pracy artystycznej. Jedyny koncert odbędzie się 31 marca o godz. 18.30 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8).

Nowy starosta tomaszowski. Po 12 latach

Nowy starosta tomaszowski. Po 12 latach 0 1

Po wyborach Henryk Karwan nowym starostą powiatu tomaszowskiego. Jego zastępcą będzie Jarosław Korzeń.

31-latka z Lubelskiego odsiaduje wyrok dożywocia w Irlandii. To jej ostatnia szansa na obronę

31-latka z Lubelskiego odsiaduje wyrok dożywocia w Irlandii. To jej ostatnia szansa na obronę 85 15

31-letnia Marta Herda z woj. lubelskiego, tytułowana przez irlandzkie media jako „Ice Queen Killer” (Zimna Królowa Zabójczyni – red.) i odsiadująca dożywocie w tamtejszym więzieniu o zaostrzonym rygorze, prosi o pomoc Europejski Trybunał Praw Człowieka. To jej ostatnia szansa na obronę w sprawie morderstwa, którego – jak twierdzi – nie popełniła.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!