Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

14 maja 2008 r.
21:31
Edytuj ten wpis

Ksiądz ratuje skórę marszałkowi

0 9 A A

Tylko jeden dzień leżały w sądzie akta sprawy Krzysztofa Grabczuka, marszałka województwa lubelskiego. Wczoraj zabrała je prokuratura.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Chce je ponownie przeanalizować.

O tym, że marszałek stanie przed sądem, napisaliśmy wczoraj. Włodawska prokuratura oskarża go o to, że w 2003 roku, jako prezydent Chełma, pomógł księdzu Grzegorzowi K. (drugi oskarżony) bezprawnie uzyskać 137 tys. zł na rozbudowę chełmskiego Ośrodka Wsparcia Bliźniego Caritas na działce przy ulicy Lubelskiej.

Według śledczych, Grabczuk wydał dokument, w którym potwierdził, że ośrodek pomagał niepełnosprawnym i użytkował wspomnianą działkę w latach 1998-2002. Pismo było podstawą do wypłaty pieniędzy. Tymczasem ośrodek powstał dopiero w 2003 roku.

Grabczuk nie przyznaje się do winy. Twierdzi, że nie podpisał się pod dokumentem. Faktycznie, biegły wykazał, że na piśmie widnieje kopia podpisu. - Prokurator postawił mi zarzut, zanim sprawdził autentyczność dokumentu - mówił we wtorek Krzysztof Grabczuk. W prokuraturze odmówił złożenia wyjaśnień.

Śledczy znaleźli w chełmskim magistracie dwa komputery z zeskanowanym podpisem Grabczuka. Ten zapewnia: Używano go do dyplomów, ale nie oficjalnych pism.

Marszałka miał pogrążyć ksiądz Grzegorz K. - Powiedział, że osobiście dostał pismo od pana Grabczuka - powiedziała we wtorek Beata Syk-Jankowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Ksiądz mówi zupełnie co innego. - Nie pamiętam, od kogo je dostałem. Być może ktoś źle mnie zrozumiał. Otrzymałem pismo od prezydenta Chełma, ale nie oznacza to, że osobiście od Grabczuka - stwierdził Grzegorz K.

Sprawa marszałka wpłynęła do IV wydziału karnego Sądu Rejonowego w Lublinie. Nadano jej numer. Wczoraj otrzymaliśmy od przewodniczącego wydziału zgodę na wgląd do akt. Nie mogliśmy do nich zajrzeć, bo od razu zabrała je Prokuratura Okręgowa. - Akta są analizowane - powiedziała nam rzecznik Syk-Jankowska. - O jej wynikach poinformuję w czwartek.

Marszałka oskarżyła Prokuratura Rejonowa we Włodawie. Śledztwo nadzorował chełmski oddział Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Tym razem akta trafiły wprost do lubelskich prokuratorów. Zabranie akt tuż po wpłynięciu do sądu to rzadkość. (bar)

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz 26b14 / 19 maja 2008 o 21:14
0
Odczepcie sie od Pana Grabczuka on tyle dobrego już zrobił nawet dał pieniądze na remont wiaduktu.Dawał pieniądze na biednych to może i pomoże miastu z którego pochodzi.Pamiętam jak był zasłabnięty gdy przejmował miasto od poprzedniej ekipy.I ile było śmiechu w całym kraju.Wtedy skutecznie odstraszył potencjalnych inwestorów . Bo kto będzie łożył pieniądz w bankruta.Dziwne ,że teraz nie mdlał .A faktycznie dużo zrobił dla miasta bo zbudował rondo przy WSZ .A teraz taka niewdzięczność z tyle pracy .
Avatar
Gość / 18 maja 2008 o 13:04
0
Ciekawe czy sąd zgodzi się na wycofanie sprawy. teraz to zależy juz od sądu. Tak mówi procedura. Zobaczymy jak zdecyduje najwyższa sprawiedliwość. He, he. Tam też sięgają rączki "smażykota" i nieudacznika "karmarczuka"?
Avatar
gość / 15 maja 2008 o 16:33
0
to czyste jaja ! wszyscy durni jedynie Grabczuk ma rację i nie ważne ,że w styczniu mówił ,że pismo podpisałby jeszcze raz.Teraz przypomniał sobie,że takiego pidpisu nie składał .Może jest niepoczytalny skoro nie wie co mówi ?ALE niepoczytalny może byc marszałkiem , a skazany juz nie .
Tak, tak średnio inteligentny wie,że w tej sytuacji to jedyna linia obrony przed pewnym wyrokiem.Ciekawe czy prokuratura pozwoli z siebie zrobic durnia -dwóm chyba cwaniaczkom czy stanie na wysokości zadania robiąc z tym wszystkim porządek.
Avatar
KK / 15 maja 2008 o 15:51
0
KłAMSTWO DLA KLECHY TO MAłE PIWO
Avatar
~Piotr~ / 15 maja 2008 o 11:55
0
ene napisał:
"W urzędzie kierowanym przez Grabczuka miało być przejrzyście". Tłumaczenie Pana Marszałka jest beznadziejne i szczeniackie! Skan na dyplomie czy seryjnym zaproszeniu a podpis na dokumencie to dwie różne i całkiem inaczej wydłądające sprawy. Czy Pan Grabczuk jest jak żona Cezara? Skąd taka inwazja chełmskich urzędników na Urząd Marszałkowski w Lublinie? Może oni za dużo wiedzą (co podejmowała Pami Fisz po objęciu Prezydentury po Panu Grabczuku) i za lojalność i milczenie trafili do Lublina aby utrwalić gospodarczą i społeczną pozycję naszego regionu. Kombinatorstwo i kolesiostwo w otoczeniu Pana Grabczuka jest dziełem wieloletnich doświadczeń. Czy dalej mają wygrywać hasła a nie fakty?



Tak pani Fisz zwolnila panią Wolińską ktora zostala wiceministrem.A poza tym pozwalniała wszystkie osoby ktore zajmowały się pozyskiwaniem środków z UE. A nowe jak wida po efektach jeszcze się nienauczyły.



Tak pani Fisz zwolnila panią Wolińską ktora zostala wiceministrem.A poza tym pozwalniała wszystkie osoby ktore zajmowały się pozyskiwaniem środków z UE. A nowe jak wida po efektach jeszcze się nienauczyły. rozwiń
Avatar
adam baranowski / 15 maja 2008 o 10:47
0
"Poświadczenie nieprawdy" - nie wiem czy sam bym nie poświadczył nieprawdy gdybym mógł tym pomóc innym ludziom. Powiniem dostać naganę i odznaczenie. Nieprawda to nieprawda, ale ważne są również intecję i skutki jakie z niej wynikają. Jeśli ten dokument pomógł w powstaniu ośrodka pomocy potrzebującym ludziom , a poświadcznie nieprawdy było niezbędne by omninąć jakiś bzdury przepis, to uważam że można mu to wybaczyć a nawet pochwalić jako dobrego gospodarza.
Avatar
rydzykant / 15 maja 2008 o 09:41
0
Uniewinnić !
Ksiądz dostał kasę słusznie !
Szkoda, że tak mało.
Avatar
petent urzędów / 15 maja 2008 o 07:55
0
.... Otrzymałem pismo od prezydenta Chełma, ale nie oznacza to, że osobiście od Grabczuka - stwierdził Grzegorz K.......
Dziwne by było,aby księża "zadawali się" ze zwykłymi urzędnikami.Przeważnie bywa tak,że najwyższy rangą albo sam przynosi księdzu pisma albo też z wielką pompą przyjmuje plebana u siebie.
Dzisiaj wszędzie,we wszystkich urzędach i instytucjach rządzi kler.
Avatar
ene / 15 maja 2008 o 06:25
0
"W urzędzie kierowanym przez Grabczuka miało być przejrzyście". Tłumaczenie Pana Marszałka jest beznadziejne i szczeniackie! Skan na dyplomie czy seryjnym zaproszeniu a podpis na dokumencie to dwie różne i całkiem inaczej wydłądające sprawy. Czy Pan Grabczuk jest jak żona Cezara? Skąd taka inwazja chełmskich urzędników na Urząd Marszałkowski w Lublinie? Może oni za dużo wiedzą (co podejmowała Pami Fisz po objęciu Prezydentury po Panu Grabczuku) i za lojalność i milczenie trafili do Lublina aby utrwalić gospodarczą i społeczną pozycję naszego regionu. Kombinatorstwo i kolesiostwo w otoczeniu Pana Grabczuka jest dziełem wieloletnich doświadczeń. Czy dalej mają wygrywać hasła a nie fakty?
"W urzędzie kierowanym przez Grabczuka miało być przejrzyście". Tłumaczenie Pana Marszałka jest beznadziejne i szczeniackie! Skan na dyplomie czy seryjnym zaproszeniu a podpis na dokumencie to dwie różne i całkiem inaczej wydłądające sprawy. Czy Pan Grabczuk jest jak żona Cezara? Skąd taka inwazja chełmskich urzędników na Urząd Marszałkowski w Lublinie? Może oni za dużo wiedzą (co podejmowała Pami Fisz po objęciu Prezydentury po Panu Grabczuku) i za lojalność i milczenie trafili do Lublina aby utrwalić gospodarczą i społeczną p... rozwiń
Avatar
Janusz 26b14 / 19 maja 2008 o 21:14
0
Odczepcie sie od Pana Grabczuka on tyle dobrego już zrobił nawet dał pieniądze na remont wiaduktu.Dawał pieniądze na biednych to może i pomoże miastu z którego pochodzi.Pamiętam jak był zasłabnięty gdy przejmował miasto od poprzedniej ekipy.I ile było śmiechu w całym kraju.Wtedy skutecznie odstraszył potencjalnych inwestorów . Bo kto będzie łożył pieniądz w bankruta.Dziwne ,że teraz nie mdlał .A faktycznie dużo zrobił dla miasta bo zbudował rondo przy WSZ .A teraz taka niewdzięczność z tyle pracy .
Avatar
Gość / 18 maja 2008 o 13:04
0
Ciekawe czy sąd zgodzi się na wycofanie sprawy. teraz to zależy juz od sądu. Tak mówi procedura. Zobaczymy jak zdecyduje najwyższa sprawiedliwość. He, he. Tam też sięgają rączki "smażykota" i nieudacznika "karmarczuka"?
Avatar
gość / 15 maja 2008 o 16:33
0
to czyste jaja ! wszyscy durni jedynie Grabczuk ma rację i nie ważne ,że w styczniu mówił ,że pismo podpisałby jeszcze raz.Teraz przypomniał sobie,że takiego pidpisu nie składał .Może jest niepoczytalny skoro nie wie co mówi ?ALE niepoczytalny może byc marszałkiem , a skazany juz nie .
Tak, tak średnio inteligentny wie,że w tej sytuacji to jedyna linia obrony przed pewnym wyrokiem.Ciekawe czy prokuratura pozwoli z siebie zrobic durnia -dwóm chyba cwaniaczkom czy stanie na wysokości zadania robiąc z tym wszystkim porządek.
Avatar
KK / 15 maja 2008 o 15:51
0
KłAMSTWO DLA KLECHY TO MAłE PIWO
Avatar
~Piotr~ / 15 maja 2008 o 11:55
0
ene napisał:
"W urzędzie kierowanym przez Grabczuka miało być przejrzyście". Tłumaczenie Pana Marszałka jest beznadziejne i szczeniackie! Skan na dyplomie czy seryjnym zaproszeniu a podpis na dokumencie to dwie różne i całkiem inaczej wydłądające sprawy. Czy Pan Grabczuk jest jak żona Cezara? Skąd taka inwazja chełmskich urzędników na Urząd Marszałkowski w Lublinie? Może oni za dużo wiedzą (co podejmowała Pami Fisz po objęciu Prezydentury po Panu Grabczuku) i za lojalność i milczenie trafili do Lublina aby utrwalić gospodarczą i społeczną pozycję naszego regionu. Kombinatorstwo i kolesiostwo w otoczeniu Pana Grabczuka jest dziełem wieloletnich doświadczeń. Czy dalej mają wygrywać hasła a nie fakty?



Tak pani Fisz zwolnila panią Wolińską ktora zostala wiceministrem.A poza tym pozwalniała wszystkie osoby ktore zajmowały się pozyskiwaniem środków z UE. A nowe jak wida po efektach jeszcze się nienauczyły.



Tak pani Fisz zwolnila panią Wolińską ktora zostala wiceministrem.A poza tym pozwalniała wszystkie osoby ktore zajmowały się pozyskiwaniem środków z UE. A nowe jak wida po efektach jeszcze się nienauczyły. rozwiń
Avatar
adam baranowski / 15 maja 2008 o 10:47
0
"Poświadczenie nieprawdy" - nie wiem czy sam bym nie poświadczył nieprawdy gdybym mógł tym pomóc innym ludziom. Powiniem dostać naganę i odznaczenie. Nieprawda to nieprawda, ale ważne są również intecję i skutki jakie z niej wynikają. Jeśli ten dokument pomógł w powstaniu ośrodka pomocy potrzebującym ludziom , a poświadcznie nieprawdy było niezbędne by omninąć jakiś bzdury przepis, to uważam że można mu to wybaczyć a nawet pochwalić jako dobrego gospodarza.
Avatar
rydzykant / 15 maja 2008 o 09:41
0
Uniewinnić !
Ksiądz dostał kasę słusznie !
Szkoda, że tak mało.
Avatar
petent urzędów / 15 maja 2008 o 07:55
0
.... Otrzymałem pismo od prezydenta Chełma, ale nie oznacza to, że osobiście od Grabczuka - stwierdził Grzegorz K.......
Dziwne by było,aby księża "zadawali się" ze zwykłymi urzędnikami.Przeważnie bywa tak,że najwyższy rangą albo sam przynosi księdzu pisma albo też z wielką pompą przyjmuje plebana u siebie.
Dzisiaj wszędzie,we wszystkich urzędach i instytucjach rządzi kler.
Avatar
ene / 15 maja 2008 o 06:25
0
"W urzędzie kierowanym przez Grabczuka miało być przejrzyście". Tłumaczenie Pana Marszałka jest beznadziejne i szczeniackie! Skan na dyplomie czy seryjnym zaproszeniu a podpis na dokumencie to dwie różne i całkiem inaczej wydłądające sprawy. Czy Pan Grabczuk jest jak żona Cezara? Skąd taka inwazja chełmskich urzędników na Urząd Marszałkowski w Lublinie? Może oni za dużo wiedzą (co podejmowała Pami Fisz po objęciu Prezydentury po Panu Grabczuku) i za lojalność i milczenie trafili do Lublina aby utrwalić gospodarczą i społeczną pozycję naszego regionu. Kombinatorstwo i kolesiostwo w otoczeniu Pana Grabczuka jest dziełem wieloletnich doświadczeń. Czy dalej mają wygrywać hasła a nie fakty?
"W urzędzie kierowanym przez Grabczuka miało być przejrzyście". Tłumaczenie Pana Marszałka jest beznadziejne i szczeniackie! Skan na dyplomie czy seryjnym zaproszeniu a podpis na dokumencie to dwie różne i całkiem inaczej wydłądające sprawy. Czy Pan Grabczuk jest jak żona Cezara? Skąd taka inwazja chełmskich urzędników na Urząd Marszałkowski w Lublinie? Może oni za dużo wiedzą (co podejmowała Pami Fisz po objęciu Prezydentury po Panu Grabczuku) i za lojalność i milczenie trafili do Lublina aby utrwalić gospodarczą i społeczną p... rozwiń