Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

12 marca 2010 r.
14:45
Edytuj ten wpis

Leszek Mądzik: Moje miejsce to Rogóźno

Rodzinny przewodnik po Lubelszczyźnie to dobry pomysł. Ważne, żeby taki przewodnik dotykał architektury, pejzażu, ale także ludzi, kuchni, zwyczajów – mówi Leszek Mądzik. Człowiek, który ze swoim teatrem objechał kulę ziemską i widział setki miejsc. A jednak tu, na Lubelszczyźnie, ma swoje miejsce

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jego miejsce nazywa się Rogóźno. – Wiele miejsc na świecie mnie intrygowało i zdobywało. Każde sfotografowałem. Ale tym jednym, wyjątkowym, jest taka enklawa, którą mam między Ludwinem a Sosnowicą. A konkretnie w miejscowości Rogóźno. Mam tam dom, położony daleko od drogi. Za domem jest często przeze mnie odwiedzany kanał Wieprz-Krzna. Nieprzypadkowo powiedziałem o tym kanale, bo on mi tworzy wstążkę, która zamyka teren, po którym spaceruję – mówi Leszek Mądzik, jeden z najbardziej znanych reżyserów teatralnych na świecie. Choć jest bardzo zajęty i jego kalendarz jest wypełniony po brzegi, przez jeden miesiąc w roku mieszka w Rogóźnie. I nigdy się tam nie nudzi.

Łąka

– Siedzę na tarasie i obserwuję łąkę. Tak układam swój leżak, żebym ją widział. Ta łąka zaskakuje wieloma rzeczami. To jest teren bardzo nasączony wodą i nagle ta moja łąka potrafi zamienić się w rzekę. A co najcudowniejsze, na przełomie sierpnia i września na wysokości jednego metra wędruje przez nią mgła. Parokrotnie zdarzyło się, że ludzie idący przez łąkę wyglądali jakby stąpali po chmurach – opowiada Leszek Mądzik.

Artysta nie ukrywa, że większość pomysłów na spektakle tam w Rogóźnie się narodziła. – Ważne są dźwięki mojej łąki. Kiedy wiatr się rozkręca, ożywia drzewa, uderza o dach. Wsłuchuję się wtedy, chłonę dźwięki natury.

Bywa tam sam, bywa z rodziną. Jego córki, Liwia i Ludwika, spędzały tam wakacje. – Pewnego dnia się tam jechało, przerzucało cały majdan, tam były zabawy w chowanego, pierwsze piaskownice w leśnym piachu i obserwacje zwierzyny, podchodzącej pod sam dom. Może jeszcze o jednej rzeczy powiem. Nasz dom w Rogóźnie ma na strychu nietoperze. Kiedy nadchodzi zmierzch, startują jak z lotniskowca i kołują nad nami – opowiada Mądzik.

Cud

W Rogóźnie zdarzyła się historia, którą Leszek Mądzik znał tylko z filmów. To był piękny, sierpniowy dzień. – Dzwoni do mnie córka Ludwika i mówi pamiętne słowa: Tato, nie ma twojego Rogóźna. Nie bardzo wiedziałem, co mówi. A córka na to, że przez Rogóźno przeszła trąba powietrzna.

Dojechał na miejsce i nie poznał okolicy. – Do dziś nie poznaję. Już nie ma tego pejzażu. Las, który mieliśmy za oknem, zamienił się w sterczące, porozrzucane i połamane drzewa. Jakby ktoś rozrzucił zapałki. Cudem, naprawdę cudem nasz dom się ostał. Trąba powietrzna wyrwała drzewa stojące przy domu. Zostały leje na głębokość dwóch metrów.

Ktoś czuwał nad domem? – Figurka Chrystusa. Zawsze jak przyjeżdżałem do Rogóźna, na tarasie stawiałem frasobliwego Chrystusa. Dokładnie rok przed trąbą, kupiłem Chrystusa na jarmarku w Holi. Rzeźbiarz wpisał mi z tyłu rzeźby datę. Wierzę w znak opatrzności i łączę te dwie daty. W rocznicę tego zakupu Frasobliwy ocalił nasz dom. I tych, którzy w nim podczas katastrofy byli.

Kraśnik

Leszek Mądzik zainteresował się naszym rodzinnym przewodnikiem. Gdyby miał z niego korzystać, chciałby, żeby można było w nim wybrać trasę. Z Lublina w kierunku innych miast. – Myślę, że na Lubelszczyźnie jest więcej takich miejsc jak moje Rogóźno. Chodzi o to, żeby je wydobyć, wskazać innym. Ja często pokonuję trasę Lublin–Kielce i w jednym miejscu przerywam podróż na godzinę, dwie.

Gdzie? – W Kraśniku. Wędruję śladem dawnych cegielni. Czy my mamy świadomość tego, że jest tam średniowieczna, archetypiczna kopalnia gliny? Te domy, kominy, suszarnie, fragmenty odsłoniętej ziemi. Aż się marzy zrobić z tego film. Dochodzi do tego lekko pagórkowaty pejzaż za Kraśnikiem, w kierunku Annopola. Jedziemy i nagle z krajobrazu wyłaniają się szałasy, w których suszy się cegła. Ale Kraśnik jeszcze jedną rzecz urodził: suszony tytoń. Wypatruję takich miejsc, zatrzymuję samochód, fotografuję. Suszarnie tytoniu, które jeszcze tam przetrwały, są ewenementem. Takie pejzaże także powinny znaleźć się w przewodniku.

Łęczna

Do niezwykłych miejsc, które powinny znaleźć się w naszym przewodniku, należy Łęczna. – A dokładnie rynek. Oczywiście, on ma jakąś zbrodnię na środku w postaci marketu. Widzę cały czas układ tych domków, jeden róg, który wieńczy synagoga… Takich miasteczek już nie ma. Można budować kolejne, nowoczesne miasta. Ten kawałek dawnej Łęcznej to jest taki smaczek. Z takich smaczków też powinien być zbudowany wasz przewodnik. Może ktoś wpadnie na pomysł, żeby zrekonstruować dawne miasto, zabrać te brzydactwa, które szpecą.

Góra Chełmska

To miejsce, które Leszek Mądzik bardzo ceni. – Już samo wzgórze jest ciekawe. A na nim bazylika, zabudowania kościelne, wieża, droga krzyżowa zagubiona wśród drzew.
Jest też klasztor, w którym można wynająć cele. – Niesamowity klimat tego miejsca mnie intryguje. Są tam nawet schowane klasztorne ogrody. Ilekroć przejeżdżam przez Chełm, wzgórze mnie ciągnie. Ponoć na wzgórzu znajduje się grób księcia Daniela. A rano, kiedy powietrze jest przejrzyste, według legendy widać Kresy, które dziś są poza terenem Polski.
Lublin?

• Gdybyś miał polecić jedno miejsce w Lublinie?

– Wirydarz dominikański. Sam klasztor z bazyliką Dominikanów to jedno z najciekawszych miejsc. Ale wirydarz jest prawdziwą perłą. Dziś bardzo zniszczony, po odnowieniu wyłoni się uroda ścian. Ile tam jest detali rzeźbiarskich, symboli, które można czytać i interpretować. Po kaplicy zamkowej, która jest ewenementem w skali światowej, wirydarz dominikański to druga rzecz w Lublinie. Jestem pod wrażeniem.

Pozostałe informacje

Studenci przejmują miasto. Ulicami Lublina przejdzie kosmiczny korowód
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
9 maja 2025, 13:45

Studenci przejmują miasto. Ulicami Lublina przejdzie kosmiczny korowód

W piątek miasto przejmują studenci. Po południu ulicami miasta przejdzie barwny korowód studencki, który oficjalnie rozpoczyna Lubelskie Dni Kultury Studenckiej. W tym roku tematem głównym jest kosmos.

Bogdanka LUK Lublin chce zakończyć finałową rywalizację u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin chce zakończyć finałową rywalizację u siebie

Aluron CMC Warta Zawiercie - Bogdanka LUK Lublin 3:1 w środę, ale nadal 1:2 w finale PlusLigi, który toczy się do trzech zwycięstw. Jak spotkanie numer trzy oceniają zawodnicy obu ekip?

komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Chełmie

komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Chełmie

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Dni Funduszy Europejskich to coroczne święto projektów zrealizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Od foodtruckowego szaleństwa po koncerty gwiazd, od bezpiecznej jazdy po malownicze krajobrazy – między 9 a 11 maja czeka nas prawdziwa eksplozja atrakcji. Znajdziecie je podczas wielkiego finału w Kraśniku lub bardziej kameralnych wydarzeń, jak to w Poleskim Parku Narodowym. Sprawdźcie, czego nie możecie przegapić!

Rondo zyska nazwę Koła Bialczan

Będzie rondo Koła Bialczan. Mieszkaniec skarży do rady i chce wyjaśnień

Wnioskodawca chce wyjaśnień w sprawie nadania nazwy rondu na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Żeromskiego. W kwietniu rada zagłosowała za nazwą Koło Bialczan. A Marcin Dudziński proponował za patrona Tadeusza Jasińskiego.

Tu będzie źródło bezpieczeństwa w mieście. Poszukiwany projektant
inwestycje

Tu będzie źródło bezpieczeństwa w mieście. Poszukiwany projektant

Budynek przy Spokojnej 3, gdzie ma powstać Lubelskie Centrum Bezpieczeństwa, został przejęty od skarbu państwa rok temu. Dzisiaj Ratusz jest gotowy rozpocząć prace i właśnie ogłosił przetarg na zaprojektowanie nowego centrum.

Worki do odkurzaczy Zelmer – jak dobrać odpowiedni model?

Worki do odkurzaczy Zelmer – jak dobrać odpowiedni model?

Zakup odpowiednich worków do odkurzacza to z pozoru błahostka, która jednak ma realny wpływ na komfort codziennego sprzątania. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie, by uniknąć nietrafionych wyborów.

Jak od wewnątrz docieplić ścianę styropianem - praktyczny mini poradnik

Jak od wewnątrz docieplić ścianę styropianem - praktyczny mini poradnik

Docieplenie ścian od wewnątrz to rozwiązanie, które zyskuje na popularności wśród właścicieli mieszkań i domów. Choć przez lata dominowało ocieplanie elewacji od zewnątrz, nie zawsze jest ono możliwe - zwłaszcza w przypadku budynków objętych ochroną konserwatorską, obiektów wielorodzinnych czy mieszkań w ścisłej zabudowie miejskiej. W takim przypadku alternatywą jest izolacja termiczna od środka, a styropian okazuje się tutaj jednym z najchętniej wybieranych materiałów. W naszym tekście krok po kroku wyjaśniamy jak od wewnątrz docieplić ścianę styropianem, dlaczego i kiedy warto zastosować takie rozwiązanie, czym kierować się przy wyborze materiału i jak prawidłowo przeprowadzić cały proces, by poprawić komfort cieplny i ograniczyć straty energii w swoim wnętrzu.

Korty na czerwono: dlaczego turnieje ziemne budzą największe emocje?

Korty na czerwono: dlaczego turnieje ziemne budzą największe emocje?

W świecie zawodowego tenisa sezon ziemny to coś więcej niż tylko zmiana nawierzchni – to całkowita zmiana charakteru gry. Po szybkich kortach twardych i jeszcze szybszej trawie, czerwona mączka zmusza zawodników do innego myślenia, większej cierpliwości i lepszej strategii. To właśnie tutaj rodzą się epickie wymiany, wielkie niespodzianki i niezapomniane batalie o każdy punkt. Turnieje ziemne, a w szczególności ATP Rzym 2025, przyciągają uwagę nie tylko fanów, ale i całego tenisowego świata – bo właśnie tutaj najlepiej widać, kto naprawdę zasługuje na miano mistrza.

Plac dr. E. Łuczkowskiego - miejsce spotkań Chełmian w centrum miasta

Nowa twarz w służbie mieszkańcom Chełma

Miasto Chełm ma nową rzeczniczkę, która będzie dbać o prawa i interesy lokalnej społeczności. W zakończonym właśnie procesie rekrutacyjnym stanowisko Rzeczniczki Praw Mieszkańców objęła Dagmara Zając – mieszkanka Chełma, która zdobyła uznanie komisji dzięki swoim kwalifikacjom, wiedzy oraz silnej motywacji do pracy na rzecz mieszkańców.

Jeszcze kilka miesięcy temu luksusowa skoda suberb parkowała na tyłach ratusza. Teraz już jej nie ma, bo udało się ją sprzedać. Być może za jakiś czas w tym miejscu stać będzie hybrydowa osobówka

Prezydencka limuzyna sprzedana. Chcą teraz kupić nowe auto dla ratusza

Nie za 120, jak zakładano, ale za niespełna 90 tys. zł sprzedano skodę superb kupioną jeszcze za prezydentury Andrzeja Wnuka. Jego następca Rafał Zwolak tłumaczył, że nie chce limuzyny w sytuacji, gdy miasto jest zadłużone. Tymczasem trwają przygotowania do zakupu nowej osobówki dla miasta.

Ponad 110 milionów złotych dla lubelskich firm na projekty GOZ

Ponad 110 milionów złotych dla lubelskich firm na projekty GOZ

Jeśli prowadzisz firmę w województwie lubelskim i planujesz inwestycje, które ograniczą zużycie zasobów lub zminimalizują ilość wytwarzanych odpadów – to dobry moment, by sięgnąć po środki z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021–2027. Trwa nabór wniosków w ramach Działania 3.8 „GOZ w przedsiębiorstwach”, wspierającego wdrażanie gospodarki o obiegu zamkniętym. Do zdobycia jest nawet 6 milionów złotych bezzwrotnej dotacji. Nabór trwa do 27 czerwca 2025 roku.

Linia 55 może się spóźniać. Weź to pod uwagę wychodząc na autobus
komunikacja miejska

Linia 55 może się spóźniać. Weź to pod uwagę wychodząc na autobus

Od poniedziałku, 12 maja, na odcinku ul. Jana Pawła II w Świdniku wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. Powodem są prace związane z budową wjazdów i zjazdów. To może powodować opóźnienia autobusów.

W Playa Marina kibice siatkówki wspierali Bogdankę LUK Lublin w walce o mistrzostwo Polski [ZDJĘCIA]
galeria

W Playa Marina kibice siatkówki wspierali Bogdankę LUK Lublin w walce o mistrzostwo Polski [ZDJĘCIA]

W środowy wieczór fani lubelskiej siatkówki tłumnie stawili się w Playa Marina by dopingować Bogdankę LUK Lublin w wyjazdowym meczu z Aluron CMC Wartą Zawiercie

Czwartek może przynieść nowego papieża. Kardynałowie będą głosować czterokrotnie
drugi dzień konklawe

Czwartek może przynieść nowego papieża. Kardynałowie będą głosować czterokrotnie

W czwartek, w drugim dniu konklawe, przewidziano aż cztery głosowania. Jeśli któreś z nich zakończy się wyborem następcy papieża Franciszka, biały dym może unieść się nad Kaplicą Sykstyńską już około godziny 10.30.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium