Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

27 grudnia 2011 r.
17:41
Edytuj ten wpis

Lubelscy policjanci mają sposób na wyższe emerytury. Przyznają sobie dodatki

Autor: Zdjęcie autora PAWEŁ PUZIO
0 27 A A
Dziś policjanci mają prawo do emerytury po 15 latach służby. MSW chce, aby od 2013 roku prawo to mie
Dziś policjanci mają prawo do emerytury po 15 latach służby. MSW chce, aby od 2013 roku prawo to mie

Wyższy dodatek do ostatniej pensji, a w efekcie wyższa emerytura. Ten manewr lubelskich policjantów kosztuje podatników 191 tys. zł rocznie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych sprawdziło, jak w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie podwyższano dodatki funkcyjne i służbowe do ostatnich pensji policjantów odchodzących na renty czy emerytury. To ważne, bo później w ramach tych świadczeń dostają 75 proc. ostatniego uposażenia.

Ministerialni kontrolerzy sprawdzili 38 policjantów, którzy odeszli ze służby w latach 2008 i 2009. W przypadku 30 osób podniesienie dodatków nastąpiło bezpośrednio przed końcem pracy – od 2 dni do miesiąca. Średni wzrost dodatków to prawie 600 zł, choć najwyższy wyniósł 2430 zł.

W efekcie dodatki funkcyjne kontrolowanych funkcjonariuszy, które kształtowały się zwykle na poziomie 1253 zł, tuż przed emeryturą skoczyły do 2056 zł. Dodatki służbowe – z 584 zł do 1067 zł. A to podniosło wysokość renty lub emerytury nawet o kilkaset złotych miesięcznie.

– Po co motywować kogoś, kto odchodzi na emeryturę czy rentę? – pyta dr Ireneusz Siudem z Zakładu Psychologii UMCS. – Trzeba to robić w czasie służby, aby policjant był wydajniejszy. Takie podwyższanie dochodu z punktu widzenia psychologii pracy nie ma sensu. Chyba że jest to nagroda za długoletnią służbę i rekompensata za niskie zarobki.

Na podwyższone rzutem na taśmę dodatki lubelski garnizon wydał w latach 2008 i 2009 nieco ponad 14 tys. zł. To niewiele, ale w efekcie wyższe emerytury 38 sprawdzonych lubelskich funkcjonariuszy kosztują Skarb Państwa rocznie 191 tys. zł. – To niecelowe, nieefektywne i godzące w budżet państwa, choć zgodne z prawem – takie wnioski można wysnuć z raportu MSW.

– Przecież to jest element gry resortu. Trwają właśnie rozmowy o nowej ustawie emerytalnej dla policji. No i trzeba podrzucić społeczeństwu argumentów, że w policji się kombinuje. Czy po 20, 30 latach służby nie należy się nagroda? To jest właśnie element motywujący – powiedział nam anonimowo lubelski policjant.

Dotarliśmy do odpowiedzi nadinspektora Dariusza Działo, szefa lubelskiej policji, który napisał do ministerstwa, że nie widzi możliwości cofnięcia decyzji o podwyższeniu dodatków, co sugerowali kontrolerzy z MSW.

Ministerstwo przygotowuje nową ustawę emerytalną dla mundurowych. – Chcemy, aby podstawą wysokości emerytury była średnia wysokości pensji z trzech wybranych lat służby, a nie z ostatniej pensji. Zmiany obejmą tylko nowych funkcjonariuszy – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pol / 29 grudnia 2011 r. o 13:48
Popieram.
Avatar
a / 28 grudnia 2011 r. o 22:39
[quote name='Bobi.' timestamp='1325055695' post='575408']
Dlaczego tylko z trzech lat?.
Raz na zawsze - przy zmianach przepisów powinniśmy je tworzyć jasne, przejrzyste i obowiązujące wszystkich. Nie róbmy "świętych krów" i nie różnicujmy poszczególnych zawodów.
Uważam że przepisy powinny być w większości- szczególnie te o emeryturach powinny być jednakowo obowiązujące.Jednakowo powinny obowiązywać sędziów, prokuratorów, lekarzy, sprzątaczki, robotników. itp.
Zawsze lubimy sobie skomplikować przepisy , a potem głowić się jak je "odkręcić"- chociażby w przypadku sędziów i prokuratorów- powinny ich obowiązywać te same przepisy- bo potem jeden emeryt otrzymuje 1500 a drugi 15 000 !!!!!!!
[/quote]
W tym szalenstwie jest metoda...Jak to mowia...
Przepisy celowo sa tak skonstruowane tak, zeby byla mozliwosc "manewru" przy ich stosowaniu...Jeden dostanie tyle, drugi mniej lub wiecej, trzeci nie dostanie nic-i wszystko jest jak najbardziej ZGODNE Z PRAWEM...
[quote name='Bobi.' timestamp='1325055695' post='575408']
Dlaczego tylko z trzech lat?.
Raz na zawsze - przy zmianach przepisów powinniśmy je tworzyć jasne, przejrzyste i obowiązujące wszystkich. Nie róbmy "świętych krów" i nie różnicujmy poszczególnych zawodów.
Uważam że przepisy powinny być w większości- szczególnie te o emeryturach powinny być jednakowo obowiązujące.Jednakowo powinny obowiązywać sędziów, prokuratorów, lekarzy, sprzątaczki, robotników. itp.
Zawsze lubimy sobie skomp... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2011 r. o 20:03
[size="3"]A czemu nie na takich zasadach jak wszyscy pracujący: ile sobie uzbiera tyle dostanie emerytury?[/size]
Avatar
hh / 28 grudnia 2011 r. o 15:14
[quote name='Sam' timestamp='1325079530' post='575529']
Kto Tobie zabraniał wstąpić w szeregi mundurowych ciołku...?! To jest służba z narażeniem zdrowia a nawet życia!!! Dostają się do niej tylko najlepsi - stąd winni zarabiać znacznie więcej!!!
[/quote]
Ech ty fantasto...Na jakim ty swiecie zyjesz..."Dostaja" sie tam ci, ktorzy akurat TAM maja dojscie...I tyle.
Ze narazaja zdrowie, a nawet zycie..?Jest wiele zawodow, ktorych wykonywanie wiaze sie z ryzykiem utraty zdrowia, a NAWET zycia...Chocby kierowca zawodowy-on zapewne tez odchodzac na emeryture chcialby miec mozliwosc otrzymania na "do widzenia" jakiegos "dodatku", ktory ZNACZACO zwiekszylby jego swiadczenie...
Przestan wypisywac podniosle dyrdymalki, bo mija sie to z celem...Wszyscy wiemy w jakim kraju zyjemy i na jakiej zasadzie to wszystko sie kreci.
[quote name='Sam' timestamp='1325079530' post='575529']
Kto Tobie zabraniał wstąpić w szeregi mundurowych ciołku...?! To jest służba z narażeniem zdrowia a nawet życia!!! Dostają się do niej tylko najlepsi - stąd winni zarabiać znacznie więcej!!!
[/quote]
Ech ty fantasto...Na jakim ty swiecie zyjesz..."Dostaja" sie tam ci, ktorzy akurat TAM maja dojscie...I tyle.
Ze narazaja zdrowie, a nawet zycie..?Jest wiele zawodow, ktorych wykonywanie wiaze sie z ryzyki... rozwiń
Avatar
Kosiarz umysłów / 28 grudnia 2011 r. o 14:58
[quote name='Sam' timestamp='1325079530' post='575529']
Kto Tobie zabraniał wstąpić w szeregi mundurowych ciołku...?! To jest służba z narażeniem zdrowia a nawet życia!!! Dostają się do niej tylko najlepsi - stąd winni zarabiać znacznie więcej!!!
[/quote]
Tacy najlepsi a tak TOTALNIE dali D.U.P.Y w Magdalence CIOŁKU i takie KOŁKI że do dzisjaj nie znają mordercy gen. PAPAŁY. Tylko gumowanie w stanie wojennym wyszło im jako-tako.
Avatar
Sam / 28 grudnia 2011 r. o 14:38
[quote name='sleep' timestamp='1325071414' post='575488']
Masz rację, dlaczego zmiany nie obejmują tych co juz pracuja , ja sam pracuje w hurtowni motoryzacyjnej biore 1100zl netto i pytam jaka emeryture bede mial w przyszlosci,
[/quote]



Kto Tobie zabraniał wstąpić w szeregi mundurowych ciołku...?! To jest służba z narażeniem zdrowia a nawet życia!!! Dostają się do niej tylko najlepsi - stąd winni zarabiać znacznie więcej!!!
Avatar
Gość / 28 grudnia 2011 r. o 12:34
Urzędnik w MOPSie? hehehe zwykła opiekunka społeczna a nie urzędnik w du*** ci się poprzewracało babo od tego dobrobytu
Avatar
sleep / 28 grudnia 2011 r. o 12:23
[quote name='renia' timestamp='1325066218' post='575457']
Dlaczego jeżeli chodzi o mundurowych to wszelkie zmiany dotyczą tylko nowo zatrudnionych, we wszystkich innych grupach prawo działa wstecz-czyli nadal są równi i równiejsi? Traktujcie wszystkich jednakowo, wszyscy jesteśmy ludźmi.
[/quote]
Masz rację, dlaczego zmiany nie obejmują tych co juz pracuja , ja sam pracuje w hurtowni motoryzacyjnej biore 1100zl netto i pytam jaka emeryture bede mial w przyszlosci,
Avatar
inga / 28 grudnia 2011 r. o 11:59
i żeby uciąć głupie komentarze, że siedzę w necie przed 15- jestem na urlopie.
Avatar
inga / 28 grudnia 2011 r. o 11:57
Jak masz pisać głupoty to lepiej siedź cicho. Wiesz w ogóle o czym piszesz??? Zainteresuj się ile zarabia zwykły Lublinianin, który pracuje uczciwie po 8-10 godzin a dopiero później się wypowiadaj!


bardzo dobrze wiem o czym piszę, jestem urzędnikiem i pracuję w MOPSie, wiem jakie są zarobki i kto z czego korzysta. Zabrać socjale pijakom i nierobom, jak się nie chcę im robić tylko kombinować jak chlać, to niech im się oberwie a nie komuś kto pracuje. ale im nie ma jak odmówić przecież.
Avatar
pol / 29 grudnia 2011 r. o 13:48
Popieram.
Avatar
a / 28 grudnia 2011 r. o 22:39
[quote name='Bobi.' timestamp='1325055695' post='575408']
Dlaczego tylko z trzech lat?.
Raz na zawsze - przy zmianach przepisów powinniśmy je tworzyć jasne, przejrzyste i obowiązujące wszystkich. Nie róbmy "świętych krów" i nie różnicujmy poszczególnych zawodów.
Uważam że przepisy powinny być w większości- szczególnie te o emeryturach powinny być jednakowo obowiązujące.Jednakowo powinny obowiązywać sędziów, prokuratorów, lekarzy, sprzątaczki, robotników. itp.
Zawsze lubimy sobie skomplikować przepisy , a potem głowić się jak je "odkręcić"- chociażby w przypadku sędziów i prokuratorów- powinny ich obowiązywać te same przepisy- bo potem jeden emeryt otrzymuje 1500 a drugi 15 000 !!!!!!!
[/quote]
W tym szalenstwie jest metoda...Jak to mowia...
Przepisy celowo sa tak skonstruowane tak, zeby byla mozliwosc "manewru" przy ich stosowaniu...Jeden dostanie tyle, drugi mniej lub wiecej, trzeci nie dostanie nic-i wszystko jest jak najbardziej ZGODNE Z PRAWEM...
[quote name='Bobi.' timestamp='1325055695' post='575408']
Dlaczego tylko z trzech lat?.
Raz na zawsze - przy zmianach przepisów powinniśmy je tworzyć jasne, przejrzyste i obowiązujące wszystkich. Nie róbmy "świętych krów" i nie różnicujmy poszczególnych zawodów.
Uważam że przepisy powinny być w większości- szczególnie te o emeryturach powinny być jednakowo obowiązujące.Jednakowo powinny obowiązywać sędziów, prokuratorów, lekarzy, sprzątaczki, robotników. itp.
Zawsze lubimy sobie skomp... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2011 r. o 20:03
[size="3"]A czemu nie na takich zasadach jak wszyscy pracujący: ile sobie uzbiera tyle dostanie emerytury?[/size]
Avatar
hh / 28 grudnia 2011 r. o 15:14
[quote name='Sam' timestamp='1325079530' post='575529']
Kto Tobie zabraniał wstąpić w szeregi mundurowych ciołku...?! To jest służba z narażeniem zdrowia a nawet życia!!! Dostają się do niej tylko najlepsi - stąd winni zarabiać znacznie więcej!!!
[/quote]
Ech ty fantasto...Na jakim ty swiecie zyjesz..."Dostaja" sie tam ci, ktorzy akurat TAM maja dojscie...I tyle.
Ze narazaja zdrowie, a nawet zycie..?Jest wiele zawodow, ktorych wykonywanie wiaze sie z ryzykiem utraty zdrowia, a NAWET zycia...Chocby kierowca zawodowy-on zapewne tez odchodzac na emeryture chcialby miec mozliwosc otrzymania na "do widzenia" jakiegos "dodatku", ktory ZNACZACO zwiekszylby jego swiadczenie...
Przestan wypisywac podniosle dyrdymalki, bo mija sie to z celem...Wszyscy wiemy w jakim kraju zyjemy i na jakiej zasadzie to wszystko sie kreci.
[quote name='Sam' timestamp='1325079530' post='575529']
Kto Tobie zabraniał wstąpić w szeregi mundurowych ciołku...?! To jest służba z narażeniem zdrowia a nawet życia!!! Dostają się do niej tylko najlepsi - stąd winni zarabiać znacznie więcej!!!
[/quote]
Ech ty fantasto...Na jakim ty swiecie zyjesz..."Dostaja" sie tam ci, ktorzy akurat TAM maja dojscie...I tyle.
Ze narazaja zdrowie, a nawet zycie..?Jest wiele zawodow, ktorych wykonywanie wiaze sie z ryzyki... rozwiń
Avatar
Kosiarz umysłów / 28 grudnia 2011 r. o 14:58
[quote name='Sam' timestamp='1325079530' post='575529']
Kto Tobie zabraniał wstąpić w szeregi mundurowych ciołku...?! To jest służba z narażeniem zdrowia a nawet życia!!! Dostają się do niej tylko najlepsi - stąd winni zarabiać znacznie więcej!!!
[/quote]
Tacy najlepsi a tak TOTALNIE dali D.U.P.Y w Magdalence CIOŁKU i takie KOŁKI że do dzisjaj nie znają mordercy gen. PAPAŁY. Tylko gumowanie w stanie wojennym wyszło im jako-tako.
Avatar
Sam / 28 grudnia 2011 r. o 14:38
[quote name='sleep' timestamp='1325071414' post='575488']
Masz rację, dlaczego zmiany nie obejmują tych co juz pracuja , ja sam pracuje w hurtowni motoryzacyjnej biore 1100zl netto i pytam jaka emeryture bede mial w przyszlosci,
[/quote]



Kto Tobie zabraniał wstąpić w szeregi mundurowych ciołku...?! To jest służba z narażeniem zdrowia a nawet życia!!! Dostają się do niej tylko najlepsi - stąd winni zarabiać znacznie więcej!!!
Avatar
Gość / 28 grudnia 2011 r. o 12:34
Urzędnik w MOPSie? hehehe zwykła opiekunka społeczna a nie urzędnik w du*** ci się poprzewracało babo od tego dobrobytu
Avatar
sleep / 28 grudnia 2011 r. o 12:23
[quote name='renia' timestamp='1325066218' post='575457']
Dlaczego jeżeli chodzi o mundurowych to wszelkie zmiany dotyczą tylko nowo zatrudnionych, we wszystkich innych grupach prawo działa wstecz-czyli nadal są równi i równiejsi? Traktujcie wszystkich jednakowo, wszyscy jesteśmy ludźmi.
[/quote]
Masz rację, dlaczego zmiany nie obejmują tych co juz pracuja , ja sam pracuje w hurtowni motoryzacyjnej biore 1100zl netto i pytam jaka emeryture bede mial w przyszlosci,
Avatar
inga / 28 grudnia 2011 r. o 11:59
i żeby uciąć głupie komentarze, że siedzę w necie przed 15- jestem na urlopie.
Avatar
inga / 28 grudnia 2011 r. o 11:57
Jak masz pisać głupoty to lepiej siedź cicho. Wiesz w ogóle o czym piszesz??? Zainteresuj się ile zarabia zwykły Lublinianin, który pracuje uczciwie po 8-10 godzin a dopiero później się wypowiadaj!


bardzo dobrze wiem o czym piszę, jestem urzędnikiem i pracuję w MOPSie, wiem jakie są zarobki i kto z czego korzysta. Zabrać socjale pijakom i nierobom, jak się nie chcę im robić tylko kombinować jak chlać, to niech im się oberwie a nie komuś kto pracuje. ale im nie ma jak odmówić przecież.