Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

22 maja 2011 r.
19:29
Edytuj ten wpis

Masowo wymierają pszczoły. "To przez rolników"

0 17 A A
– Rzeczywiście, pszczół jest mniej – potwierdza Grzegorz Jasina. W jego rodzinie od kilku pokoleń ho
– Rzeczywiście, pszczół jest mniej – potwierdza Grzegorz Jasina. W jego rodzinie od kilku pokoleń ho

Wymierają nam pszczoły – alarmują właściciele pasiek. I wskazują winnych: rolnicy, którzy masowo stosują środki ochrony roślin nowej generacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Kiedyś zalecaliśmy hodowcom, by wypuszczali pszczoły na pole, dopiero na drugi dzień po oprysku. Dziś przestrzegamy, by robili to dopiero na piąty dzień. Ci, którzy się zastosowali do tych rad, nadal mają pasieki – mówi Tadeusz Sabat, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Dlaczego pszczoły padają? Sabat nie ma wątpliwości: winne są środki ochrony roślin o przedłużonym działaniu (neonikotynoidy – zostają w tkankach rośliny przez cały okres jej wzrostu).

– W Niemczech, Francji, na Słowenii i we Włoszech od dwóch lat nie można stosować pestycydów zawierających groźny dla pszczół imidakloprid. Tymczasem, w Polsce jego zastosowanie wciąż rośnie, bo producenci obniżyli ceny – dodaje Sabat.

Według pszczelarzy, ten środek jest 7 razy bardziej trujący niż DDT. Jego wpływ na pszczoły badają m.in. naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. Program badawczy zakończy się dopiero w 2012 r. Wtedy też zostaną opublikowane jego wyniki.

– Problem masowego wymierania pszczół pojawił się kilka lat temu. I narasta. W tym roku pszczelarze też skarżą się na duże straty – przyznaje Zbigniew Kiernicki, prezes lubelskiego Koła Pszczelarzy.

– Cztery lata temu miałem znacząco podtrute pszczoły. Wszystko przez oprysk zastosowany przez nieodpowiedzialnego rolnika – opowiada Grzegorz Jasina, pszczelarz z Lublina. – To było na plantacji malin, na terenie powiatu kraśnickiego. Rolnik pryskał pole przed godziną 5, ok. 20 metrów od uli. Straciłem pół pasieki.

– Nie wiemy też, jakie pestycydy rolnicy przemycają zza wschodniej granicy, by potem zastosować je na swoich polach – dodaje Stanisław Próchniak z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie.

Rolnicy stosujący pestycydy, które zabijają pszczoły, są w zasadzie bezkarni.

– Pomagamy pszczelarzom w uzyskaniu odszkodowania, ale nie jest to łatwe. Najpierw trzeba wskazać winnych – mówi Próchniak – Ostatnio był taki przypadek w Zygmuntowie w gminie Rybczewice. Pszczoły leżały na polach, sprawa się nawet o prokuraturę oparła. Nie udało się jednak ustalić, czym plantacja została opryskana. A wystarczyłoby, żeby rolnicy przestrzegali prawa i prowadzili ewidencję. W ustawie o ochronie roślin jest jasno napisane, co, kiedy i czym wolno pryskać! – tłumaczy.

– U nas pszczoły nie giną – cieszy się Weronika Surmacz z Pasieki Wędrownej Miodzio z Zawadki na Roztoczu. – Ale problem znam. Niedawno nawet wysyłaliśmy matki do Piask, bo tamtejszy pszczelarz stracił swoje pszczoły, gdy sąsiad opryskał rzepak.

Dlaczego giną?

• Wcześniej pszczoły zaczęły masowo wymierać w krajach, gdzie stosuje się dużo chemicznych środków ochrony roślin, m.in. w USA, Chinach (tam ludzie ręcznie zapylają kwiaty), Francji, Niemczech. Specjalistom nie udało się jednoznacznie wskazać przyczyny.

• Szacuje się, że w Europie populacja pszczół spadła o około 50 proc. To niepokojące, bo blisko jedna trzecia produktów spożywczych jest zależna od zapylania przez te owady. Hipotez jest kilka: stosowane w uprawach pestycydy, choroby i pasożyty (waroza), zubożenie pszczelej diety. Teoria o wpływie masztów telefonii komórkowej na orientację pszczół w terenie została obalona.

Rój pszczół na ul. Misjonarskiej w Lublinie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jadwiga / 1 maja 2018 o 08:33
0
jagoda5x.oferty-kredytowe.pl polecam kredyt online
Avatar
StaramSieAleCza.NieWytrzy. / 21 czerwca 2012 o 08:58
0
rolnicy a szczegolnie pszczelarze to takie zapijaczone buraki, zreszta widac na zdjeciach
Avatar
alicja / 24 maja 2011 o 18:39
0
[quote name='obserwator' timestamp='1306149026' post='481454']
SZUKANIE TANIEJ SENSACJI PRZEZ REDAKTORZYNĘ NIE ZNA GRANIC PRZYZWOITOŚCI!!!!...
[/quote]
Wlasnie Twoja wypowiedz podpada pod marniutka prowokacje.
Kazdy znajacy polskie realia dobrze wie, ze rolnicy stosuja opryski niezgodnie z przeznaczeniem.Chemia idzie przez caly dzien, a nie jak nalezy - wieczorem.
Skutecznosc, to inna sprawa. np. odzywki do roślin mozna stosować w wyższych temp. wiec prażące slonce w południe im nie szkodzi
Avatar
pinto / 24 maja 2011 o 05:35
0
w ubiegłym tygodniu widziałem rolnika, który o 14 po południu pryskał nie zważając na nic nawet temperatura nie była mu straszna 29stopni. Teraz sady pryska się o każdej porze.Tyle się mówi o dobrej polityce rolnej niech armir się weźmie za to niech im odbiera dopłaty tylko dotkliwa kara może ujarzmić ich
Avatar
kasia / 24 maja 2011 o 00:20
0
głupota ludzka nie zna granic.
Wybijcie pszczoły, a sami niedługo potem padniemy.
Opryski maja dużo " na sumieniu"
Oczywiscie srodki szkodliwe, zakazane w innych krajach powinny byc także u nas zabronione, ale niestety - myślenie w naszym kraju to bardzo ciezkie zadanie , szczególne dla tych na gorze, którym oczy chyba forsa zarosły.
A ze rolnicy "gazują" ile wlezie, to inna sprawa.
Sama zrywałam maliny, gdzie na całej plantacji do owoców poprzyklejane były martwe pszczoły.
Powod tego chyba wiadomy
Avatar
rolnik / 23 maja 2011 o 13:32
0
ja to wiem i ty to wiesz że pryska się po zachodzie słońca ,al mam sasiadów ,którzy muszą zdążyć chyba na serial i wiadomości bo kiedy większosć wyjeżdza opryskiwaczami to on już wracają po pryskaniu
Avatar
obserwator / 23 maja 2011 o 13:10
0
SZUKANIE TANIEJ SENSACJI PRZEZ REDAKTORZYNĘ NIE ZNA GRANIC PRZYZWOITOŚCI!!!!
KAŻDY NAWET NAJMNIEJ WYKSZTAŁCONY ROLNIK NAWET TEN PO 5 KLASACH SZKOŁY POWSZECHNEJ DOSKONALE WIE ŻE WYKONYWANIE OPRYSKÓW W OKRESIE NASŁONECZNIENIA MIJA SIĘ Z CELEM GDYŻ ROŚLINY ZOSTAJĄ "SPARZONE" ZIMNĄ WODĄ A PREPARATY SZYBKO ODPAROWUJĄ - PISANIE TAK BZDURNYCH ARTYKUŁÓW CO MA NA CELU SIĘ PYTAM??? CHYBA TYLKO TO ŻE DZIENNIK WSCHODNI ZATRUDNIA PROWOKATORÓW!
Avatar
M / 23 maja 2011 o 12:49
0
[quote name='STYX' timestamp='1306138582' post='481378']
Zaraz zaraz !!!!!! A jaki rolnik ma wybór ? Stosuje te środki jakie ma w handlu. Czemu nikt z forumowiczów japy nie otworzy i nie skrytykuje producentów ? Dobrze,że nie ma wśród was żadnego rolnika bo w swoim fałszywmym katolickim miłosierdziu rozdarlibyście go na kawałki !
[/quote]
Zgadzam się. A oprócz tego dodam, że co roku producenci wycofują różne środki ochrony roślin, które rolnicy stosowali od lat i nic nie działo się z pszczołami.
Avatar
Gość / 23 maja 2011 o 10:28
0
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110520/KRASNIK/841700720

Policja zamknęła nielegalną fabrykę środków ochrony roślin (wideo)
Avatar
marian / 23 maja 2011 o 10:18
0
Najpierw taki pryska kiedy chce i jak chce.....A potem się dziwi że słabe zbiory bo 50% kwiatów nie zapylonych.

Przecież pszczoły są rolnictwu niezbedne. Chyba że Nasi rolnicy chcą jak w Chinach latac z piórkiem po 50ha polu i sami zapylać roslinki.
Avatar
jadwiga / 1 maja 2018 o 08:33
0
jagoda5x.oferty-kredytowe.pl polecam kredyt online
Avatar
StaramSieAleCza.NieWytrzy. / 21 czerwca 2012 o 08:58
0
rolnicy a szczegolnie pszczelarze to takie zapijaczone buraki, zreszta widac na zdjeciach
Avatar
alicja / 24 maja 2011 o 18:39
0
[quote name='obserwator' timestamp='1306149026' post='481454']
SZUKANIE TANIEJ SENSACJI PRZEZ REDAKTORZYNĘ NIE ZNA GRANIC PRZYZWOITOŚCI!!!!...
[/quote]
Wlasnie Twoja wypowiedz podpada pod marniutka prowokacje.
Kazdy znajacy polskie realia dobrze wie, ze rolnicy stosuja opryski niezgodnie z przeznaczeniem.Chemia idzie przez caly dzien, a nie jak nalezy - wieczorem.
Skutecznosc, to inna sprawa. np. odzywki do roślin mozna stosować w wyższych temp. wiec prażące slonce w południe im nie szkodzi
Avatar
pinto / 24 maja 2011 o 05:35
0
w ubiegłym tygodniu widziałem rolnika, który o 14 po południu pryskał nie zważając na nic nawet temperatura nie była mu straszna 29stopni. Teraz sady pryska się o każdej porze.Tyle się mówi o dobrej polityce rolnej niech armir się weźmie za to niech im odbiera dopłaty tylko dotkliwa kara może ujarzmić ich
Avatar
kasia / 24 maja 2011 o 00:20
0
głupota ludzka nie zna granic.
Wybijcie pszczoły, a sami niedługo potem padniemy.
Opryski maja dużo " na sumieniu"
Oczywiscie srodki szkodliwe, zakazane w innych krajach powinny byc także u nas zabronione, ale niestety - myślenie w naszym kraju to bardzo ciezkie zadanie , szczególne dla tych na gorze, którym oczy chyba forsa zarosły.
A ze rolnicy "gazują" ile wlezie, to inna sprawa.
Sama zrywałam maliny, gdzie na całej plantacji do owoców poprzyklejane były martwe pszczoły.
Powod tego chyba wiadomy
Avatar
rolnik / 23 maja 2011 o 13:32
0
ja to wiem i ty to wiesz że pryska się po zachodzie słońca ,al mam sasiadów ,którzy muszą zdążyć chyba na serial i wiadomości bo kiedy większosć wyjeżdza opryskiwaczami to on już wracają po pryskaniu
Avatar
obserwator / 23 maja 2011 o 13:10
0
SZUKANIE TANIEJ SENSACJI PRZEZ REDAKTORZYNĘ NIE ZNA GRANIC PRZYZWOITOŚCI!!!!
KAŻDY NAWET NAJMNIEJ WYKSZTAŁCONY ROLNIK NAWET TEN PO 5 KLASACH SZKOŁY POWSZECHNEJ DOSKONALE WIE ŻE WYKONYWANIE OPRYSKÓW W OKRESIE NASŁONECZNIENIA MIJA SIĘ Z CELEM GDYŻ ROŚLINY ZOSTAJĄ "SPARZONE" ZIMNĄ WODĄ A PREPARATY SZYBKO ODPAROWUJĄ - PISANIE TAK BZDURNYCH ARTYKUŁÓW CO MA NA CELU SIĘ PYTAM??? CHYBA TYLKO TO ŻE DZIENNIK WSCHODNI ZATRUDNIA PROWOKATORÓW!
Avatar
M / 23 maja 2011 o 12:49
0
[quote name='STYX' timestamp='1306138582' post='481378']
Zaraz zaraz !!!!!! A jaki rolnik ma wybór ? Stosuje te środki jakie ma w handlu. Czemu nikt z forumowiczów japy nie otworzy i nie skrytykuje producentów ? Dobrze,że nie ma wśród was żadnego rolnika bo w swoim fałszywmym katolickim miłosierdziu rozdarlibyście go na kawałki !
[/quote]
Zgadzam się. A oprócz tego dodam, że co roku producenci wycofują różne środki ochrony roślin, które rolnicy stosowali od lat i nic nie działo się z pszczołami.
Avatar
Gość / 23 maja 2011 o 10:28
0
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110520/KRASNIK/841700720

Policja zamknęła nielegalną fabrykę środków ochrony roślin (wideo)
Avatar
marian / 23 maja 2011 o 10:18
0
Najpierw taki pryska kiedy chce i jak chce.....A potem się dziwi że słabe zbiory bo 50% kwiatów nie zapylonych.

Przecież pszczoły są rolnictwu niezbedne. Chyba że Nasi rolnicy chcą jak w Chinach latac z piórkiem po 50ha polu i sami zapylać roslinki.
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki]
galeria

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki] 1 0

W oparciu o wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych sprawdziliśmy, które szkoły uczą najlepiej. Na naszej liście znalazły się placówki z poszczególnych powiatów i miast regionu.

Lewart ciągle szuka wzmocnień

Lewart ciągle szuka wzmocnień 1 0

Łukasz Mierzejewski musi w lecie porządnie przebudować swoją drużynę. Lewart stracił wielu ważnych zawodników. Z klubem pożegnali się chociażby: Michał Zuber, Arkadiusz Adamczuk, czy Kamil Piasek

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne
film

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne 0 1

Podczas wycieczki szkolnej Paweł poczuł się źle. Jego poważny stan zlekceważyła wychowawczyni klasy, a potem dwukrotnie załoga karetki pogotowia. Matka wzywająca pomoc, usłyszała, że jest „panikarą”, a lekarz wpisał w kartę pacjenta, że dziecko „udaje nieprzytomnego”.

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski!

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski! 1 0

Dzisiaj o godz. 9 w Lublinie rozpoczęły się mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Jako pierwsi walkę o medale rozpoczęli chodziarze rywalizujący na dystansie 10 km. O godz. 10 swoje umiejętności zaprezentują chodziarki.

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza 3 9

Prezydent Lublina wycofuje się ze słowa „kumoterstwo”, które znalazło się w podpisanym przez niego dokumencie z wnioskami z kontroli przeprowadzonej w Centrum Kultury. Dokument, o którym pisaliśmy obszernie tydzień temu, stał się powodem kolejnej politycznej burzy.

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu 2 2

Lubelska klasa okręgowa Zespoły rozgrywają już pierwsze sparingi. Uwagę przyciąga debiut w roli trenera Orionu Niedrzwica Jacka Paździora

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami
film

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami 0 1

– Jest to zorganizowana zemsta i odwet na mnie ze strony poprzedniego kierownictwa CBA oraz obecnego kierownictwa CBA – powiedział Paweł Wojtunik po opuszczeniu krakowskiej prokuratury.

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07]
20 lipca 2018, 0:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Pierwsza noc oczyszczenia oraz Sicario 2 to jedne z tytułów, które zawitają w piątek na ekranach lubelskich kin. Przedpremierowo będzie też można zobaczyć kontynuację przeboju Mamma Mia. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend?
film

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend? 1 0

Piątek deszczowy, ale sobota i niedziela z większymi przejaśnieniami. Sprawdź prognozę pogody na weekend 20-22 lipca w woj. lubelskim.

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu
Alarm 24

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu 7 3

Spółdzielcy ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota” w Łęcznej skierowali sprawę do prokuratury. Chodzi o nagranie, na którym słychać wypowiedź jednego z członków zarządu spółdzielni. W dość obcesowych słowach określa spółdzielców.

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo]
film

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo] 0 0

Burze i towarzyszące im ulewy w wielu rejonach Polski spowodowały znaczne zniszczenia.

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce 1 1

Tego wydarzenia nie można przegapić. Dzisiaj w Lublinie rozpoczynają się 94. PZLA Mistrzostwa Polski. Przez trzy dni będziemy mogli podziwiać gwiazdy, które zdobywały medale na najważniejszych imprezach na świecie. Przyjadą do nas: Anita Włodarczyk, Paweł Wojciechowski, Piotr Lisek, Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, czy Ewa Swoboda. Będą oczywiście także: Paweł Fajdek, Malwina Kopron i Paulina Guba

Most Kultury nie zostanie zamknięty. "Przyznajemy się do pewnego błędu"

Most Kultury nie zostanie zamknięty. "Przyznajemy się do pewnego błędu" 0 2

Nie ma zagrożenia dla działalności Mostu Kultury – zapewnia dyrektor miejskiej instytucji, która odpowiada za to miejsce i bije się w piersi za zbyt wysoki pawilon obwieszony reklamami. – Przyznajemy się do pewnego błędu – mówi szef CK.

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie?

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie? 0 3

Minister rolnictwa zgodził się na stosowanie neonikotynoidów w uprawach rzepaku. Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm, a pszczelarze studzą emocje.