Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

22 maja 2011 r.
19:29
Edytuj ten wpis

Masowo wymierają pszczoły. "To przez rolników"

0 17 A A
– Rzeczywiście, pszczół jest mniej – potwierdza Grzegorz Jasina. W jego rodzinie od kilku pokoleń ho
– Rzeczywiście, pszczół jest mniej – potwierdza Grzegorz Jasina. W jego rodzinie od kilku pokoleń ho

Wymierają nam pszczoły – alarmują właściciele pasiek. I wskazują winnych: rolnicy, którzy masowo stosują środki ochrony roślin nowej generacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Kiedyś zalecaliśmy hodowcom, by wypuszczali pszczoły na pole, dopiero na drugi dzień po oprysku. Dziś przestrzegamy, by robili to dopiero na piąty dzień. Ci, którzy się zastosowali do tych rad, nadal mają pasieki – mówi Tadeusz Sabat, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Dlaczego pszczoły padają? Sabat nie ma wątpliwości: winne są środki ochrony roślin o przedłużonym działaniu (neonikotynoidy – zostają w tkankach rośliny przez cały okres jej wzrostu).

– W Niemczech, Francji, na Słowenii i we Włoszech od dwóch lat nie można stosować pestycydów zawierających groźny dla pszczół imidakloprid. Tymczasem, w Polsce jego zastosowanie wciąż rośnie, bo producenci obniżyli ceny – dodaje Sabat.

Według pszczelarzy, ten środek jest 7 razy bardziej trujący niż DDT. Jego wpływ na pszczoły badają m.in. naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. Program badawczy zakończy się dopiero w 2012 r. Wtedy też zostaną opublikowane jego wyniki.

– Problem masowego wymierania pszczół pojawił się kilka lat temu. I narasta. W tym roku pszczelarze też skarżą się na duże straty – przyznaje Zbigniew Kiernicki, prezes lubelskiego Koła Pszczelarzy.

– Cztery lata temu miałem znacząco podtrute pszczoły. Wszystko przez oprysk zastosowany przez nieodpowiedzialnego rolnika – opowiada Grzegorz Jasina, pszczelarz z Lublina. – To było na plantacji malin, na terenie powiatu kraśnickiego. Rolnik pryskał pole przed godziną 5, ok. 20 metrów od uli. Straciłem pół pasieki.

– Nie wiemy też, jakie pestycydy rolnicy przemycają zza wschodniej granicy, by potem zastosować je na swoich polach – dodaje Stanisław Próchniak z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie.

Rolnicy stosujący pestycydy, które zabijają pszczoły, są w zasadzie bezkarni.

– Pomagamy pszczelarzom w uzyskaniu odszkodowania, ale nie jest to łatwe. Najpierw trzeba wskazać winnych – mówi Próchniak – Ostatnio był taki przypadek w Zygmuntowie w gminie Rybczewice. Pszczoły leżały na polach, sprawa się nawet o prokuraturę oparła. Nie udało się jednak ustalić, czym plantacja została opryskana. A wystarczyłoby, żeby rolnicy przestrzegali prawa i prowadzili ewidencję. W ustawie o ochronie roślin jest jasno napisane, co, kiedy i czym wolno pryskać! – tłumaczy.

– U nas pszczoły nie giną – cieszy się Weronika Surmacz z Pasieki Wędrownej Miodzio z Zawadki na Roztoczu. – Ale problem znam. Niedawno nawet wysyłaliśmy matki do Piask, bo tamtejszy pszczelarz stracił swoje pszczoły, gdy sąsiad opryskał rzepak.

Dlaczego giną?

• Wcześniej pszczoły zaczęły masowo wymierać w krajach, gdzie stosuje się dużo chemicznych środków ochrony roślin, m.in. w USA, Chinach (tam ludzie ręcznie zapylają kwiaty), Francji, Niemczech. Specjalistom nie udało się jednoznacznie wskazać przyczyny.

• Szacuje się, że w Europie populacja pszczół spadła o około 50 proc. To niepokojące, bo blisko jedna trzecia produktów spożywczych jest zależna od zapylania przez te owady. Hipotez jest kilka: stosowane w uprawach pestycydy, choroby i pasożyty (waroza), zubożenie pszczelej diety. Teoria o wpływie masztów telefonii komórkowej na orientację pszczół w terenie została obalona.

Rój pszczół na ul. Misjonarskiej w Lublinie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jadwiga / 1 maja 2018 o 08:33
0
jagoda5x.oferty-kredytowe.pl polecam kredyt online
Avatar
StaramSieAleCza.NieWytrzy. / 21 czerwca 2012 o 08:58
0
rolnicy a szczegolnie pszczelarze to takie zapijaczone buraki, zreszta widac na zdjeciach
Avatar
alicja / 24 maja 2011 o 18:39
0
[quote name='obserwator' timestamp='1306149026' post='481454']
SZUKANIE TANIEJ SENSACJI PRZEZ REDAKTORZYNĘ NIE ZNA GRANIC PRZYZWOITOŚCI!!!!...
[/quote]
Wlasnie Twoja wypowiedz podpada pod marniutka prowokacje.
Kazdy znajacy polskie realia dobrze wie, ze rolnicy stosuja opryski niezgodnie z przeznaczeniem.Chemia idzie przez caly dzien, a nie jak nalezy - wieczorem.
Skutecznosc, to inna sprawa. np. odzywki do roślin mozna stosować w wyższych temp. wiec prażące slonce w południe im nie szkodzi
Avatar
pinto / 24 maja 2011 o 05:35
0
w ubiegłym tygodniu widziałem rolnika, który o 14 po południu pryskał nie zważając na nic nawet temperatura nie była mu straszna 29stopni. Teraz sady pryska się o każdej porze.Tyle się mówi o dobrej polityce rolnej niech armir się weźmie za to niech im odbiera dopłaty tylko dotkliwa kara może ujarzmić ich
Avatar
kasia / 24 maja 2011 o 00:20
0
głupota ludzka nie zna granic.
Wybijcie pszczoły, a sami niedługo potem padniemy.
Opryski maja dużo " na sumieniu"
Oczywiscie srodki szkodliwe, zakazane w innych krajach powinny byc także u nas zabronione, ale niestety - myślenie w naszym kraju to bardzo ciezkie zadanie , szczególne dla tych na gorze, którym oczy chyba forsa zarosły.
A ze rolnicy "gazują" ile wlezie, to inna sprawa.
Sama zrywałam maliny, gdzie na całej plantacji do owoców poprzyklejane były martwe pszczoły.
Powod tego chyba wiadomy
Avatar
rolnik / 23 maja 2011 o 13:32
0
ja to wiem i ty to wiesz że pryska się po zachodzie słońca ,al mam sasiadów ,którzy muszą zdążyć chyba na serial i wiadomości bo kiedy większosć wyjeżdza opryskiwaczami to on już wracają po pryskaniu
Avatar
obserwator / 23 maja 2011 o 13:10
0
SZUKANIE TANIEJ SENSACJI PRZEZ REDAKTORZYNĘ NIE ZNA GRANIC PRZYZWOITOŚCI!!!!
KAŻDY NAWET NAJMNIEJ WYKSZTAŁCONY ROLNIK NAWET TEN PO 5 KLASACH SZKOŁY POWSZECHNEJ DOSKONALE WIE ŻE WYKONYWANIE OPRYSKÓW W OKRESIE NASŁONECZNIENIA MIJA SIĘ Z CELEM GDYŻ ROŚLINY ZOSTAJĄ "SPARZONE" ZIMNĄ WODĄ A PREPARATY SZYBKO ODPAROWUJĄ - PISANIE TAK BZDURNYCH ARTYKUŁÓW CO MA NA CELU SIĘ PYTAM??? CHYBA TYLKO TO ŻE DZIENNIK WSCHODNI ZATRUDNIA PROWOKATORÓW!
Avatar
M / 23 maja 2011 o 12:49
0
[quote name='STYX' timestamp='1306138582' post='481378']
Zaraz zaraz !!!!!! A jaki rolnik ma wybór ? Stosuje te środki jakie ma w handlu. Czemu nikt z forumowiczów japy nie otworzy i nie skrytykuje producentów ? Dobrze,że nie ma wśród was żadnego rolnika bo w swoim fałszywmym katolickim miłosierdziu rozdarlibyście go na kawałki !
[/quote]
Zgadzam się. A oprócz tego dodam, że co roku producenci wycofują różne środki ochrony roślin, które rolnicy stosowali od lat i nic nie działo się z pszczołami.
Avatar
Gość / 23 maja 2011 o 10:28
0
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110520/KRASNIK/841700720

Policja zamknęła nielegalną fabrykę środków ochrony roślin (wideo)
Avatar
marian / 23 maja 2011 o 10:18
0
Najpierw taki pryska kiedy chce i jak chce.....A potem się dziwi że słabe zbiory bo 50% kwiatów nie zapylonych.

Przecież pszczoły są rolnictwu niezbedne. Chyba że Nasi rolnicy chcą jak w Chinach latac z piórkiem po 50ha polu i sami zapylać roslinki.
Avatar
jadwiga / 1 maja 2018 o 08:33
0
jagoda5x.oferty-kredytowe.pl polecam kredyt online
Avatar
StaramSieAleCza.NieWytrzy. / 21 czerwca 2012 o 08:58
0
rolnicy a szczegolnie pszczelarze to takie zapijaczone buraki, zreszta widac na zdjeciach
Avatar
alicja / 24 maja 2011 o 18:39
0
[quote name='obserwator' timestamp='1306149026' post='481454']
SZUKANIE TANIEJ SENSACJI PRZEZ REDAKTORZYNĘ NIE ZNA GRANIC PRZYZWOITOŚCI!!!!...
[/quote]
Wlasnie Twoja wypowiedz podpada pod marniutka prowokacje.
Kazdy znajacy polskie realia dobrze wie, ze rolnicy stosuja opryski niezgodnie z przeznaczeniem.Chemia idzie przez caly dzien, a nie jak nalezy - wieczorem.
Skutecznosc, to inna sprawa. np. odzywki do roślin mozna stosować w wyższych temp. wiec prażące slonce w południe im nie szkodzi
Avatar
pinto / 24 maja 2011 o 05:35
0
w ubiegłym tygodniu widziałem rolnika, który o 14 po południu pryskał nie zważając na nic nawet temperatura nie była mu straszna 29stopni. Teraz sady pryska się o każdej porze.Tyle się mówi o dobrej polityce rolnej niech armir się weźmie za to niech im odbiera dopłaty tylko dotkliwa kara może ujarzmić ich
Avatar
kasia / 24 maja 2011 o 00:20
0
głupota ludzka nie zna granic.
Wybijcie pszczoły, a sami niedługo potem padniemy.
Opryski maja dużo " na sumieniu"
Oczywiscie srodki szkodliwe, zakazane w innych krajach powinny byc także u nas zabronione, ale niestety - myślenie w naszym kraju to bardzo ciezkie zadanie , szczególne dla tych na gorze, którym oczy chyba forsa zarosły.
A ze rolnicy "gazują" ile wlezie, to inna sprawa.
Sama zrywałam maliny, gdzie na całej plantacji do owoców poprzyklejane były martwe pszczoły.
Powod tego chyba wiadomy
Avatar
rolnik / 23 maja 2011 o 13:32
0
ja to wiem i ty to wiesz że pryska się po zachodzie słońca ,al mam sasiadów ,którzy muszą zdążyć chyba na serial i wiadomości bo kiedy większosć wyjeżdza opryskiwaczami to on już wracają po pryskaniu
Avatar
obserwator / 23 maja 2011 o 13:10
0
SZUKANIE TANIEJ SENSACJI PRZEZ REDAKTORZYNĘ NIE ZNA GRANIC PRZYZWOITOŚCI!!!!
KAŻDY NAWET NAJMNIEJ WYKSZTAŁCONY ROLNIK NAWET TEN PO 5 KLASACH SZKOŁY POWSZECHNEJ DOSKONALE WIE ŻE WYKONYWANIE OPRYSKÓW W OKRESIE NASŁONECZNIENIA MIJA SIĘ Z CELEM GDYŻ ROŚLINY ZOSTAJĄ "SPARZONE" ZIMNĄ WODĄ A PREPARATY SZYBKO ODPAROWUJĄ - PISANIE TAK BZDURNYCH ARTYKUŁÓW CO MA NA CELU SIĘ PYTAM??? CHYBA TYLKO TO ŻE DZIENNIK WSCHODNI ZATRUDNIA PROWOKATORÓW!
Avatar
M / 23 maja 2011 o 12:49
0
[quote name='STYX' timestamp='1306138582' post='481378']
Zaraz zaraz !!!!!! A jaki rolnik ma wybór ? Stosuje te środki jakie ma w handlu. Czemu nikt z forumowiczów japy nie otworzy i nie skrytykuje producentów ? Dobrze,że nie ma wśród was żadnego rolnika bo w swoim fałszywmym katolickim miłosierdziu rozdarlibyście go na kawałki !
[/quote]
Zgadzam się. A oprócz tego dodam, że co roku producenci wycofują różne środki ochrony roślin, które rolnicy stosowali od lat i nic nie działo się z pszczołami.
Avatar
Gość / 23 maja 2011 o 10:28
0
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110520/KRASNIK/841700720

Policja zamknęła nielegalną fabrykę środków ochrony roślin (wideo)
Avatar
marian / 23 maja 2011 o 10:18
0
Najpierw taki pryska kiedy chce i jak chce.....A potem się dziwi że słabe zbiory bo 50% kwiatów nie zapylonych.

Przecież pszczoły są rolnictwu niezbedne. Chyba że Nasi rolnicy chcą jak w Chinach latac z piórkiem po 50ha polu i sami zapylać roslinki.
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mistrzostwa świata w Seefeld. Polacy w komplecie awansowali do konkursu indywidualnego
film

Mistrzostwa świata w Seefeld. Polacy w komplecie awansowali do konkursu indywidualnego 0 0

Markus Eisenbichler okazał się najlepszy w kwalifikacjach do konkursu indywidualnego na skoczni Bergisel w Innsbrucku w ramach mistrzostw świata. Niemiec skoczył 128, 5 metra. Najlepszy z Polaków – Kamil Stoch – był 11.

Jastków: W dolinie Ciemięgi wysypali gruz z rozbiórki budynku
alarm24

Jastków: W dolinie Ciemięgi wysypali gruz z rozbiórki budynku 5 1

Zwały gruzu, resztki płyt kartonowo-gipsowych zostały wyrzucone w dolinie Ciemięgi, w Jastkowie – zaalarmował nas czytelnik.

Azoty Puławy grają z Fraikin BM. Granollers. Czas na pierwsze punkty

Azoty Puławy grają z Fraikin BM. Granollers. Czas na pierwsze punkty 0 0

W trzeciej kolejce fazy grupowej Pucharu EHF Azoty Puławy zmierzą się z hiszpańskim Fraikin BM. Granollers. Początek sobotniego spotkania w lubelskiej hali Globus o godzinie 15

Studia 2019 – co studiować, żeby mieć pracę po studiach?

Studia 2019 – co studiować, żeby mieć pracę po studiach? 0 0

Uczniowie klas maturalnych coraz częściej biorą udział w spotkaniach prowadzonych przez doradców zawodowych i przedstawicieli różnych branż. Na warsztatach dowiadują się, jakie studia warto wybrać, by w przyszłości nie martwić się o pracę. Niestety - jest jeden problem. Przyszli studenci za każdym razem słyszą coś innego, a ze spotkań wychodzą z coraz większym mętlikiem w głowie. Co warto studiować? Czy istnieje jedyna słuszna recepta? A może czym warto się kierować, by potem nie żałować?

Kompozycje Krzysztofa Komedy w Puławach
23 lutego 2019, 18:00

Kompozycje Krzysztofa Komedy w Puławach 0 0

POK Dom Chemika zaprasza na wyjątkową muzyczną wędrówkę po świecie Krzysztofa Komedy. Koncert w hołdzie wybitnemu artyście będzie miał miejsce 23 lutego o godz. 18 w Pałacu Czartoryskich w Puławach.

Wystawa plakatów Wiesława Wałkuskiego w Galerii Saskiej
23 lutego 2019, 12:00

Wystawa plakatów Wiesława Wałkuskiego w Galerii Saskiej 0 0

W sobotę, 23 lutego o godz. 12 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) będzie miał miejsce wernisaż wystawy plakatów Wiesława Wałkuskiego. Prace artysty będzie można podziwiać na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego do 6 maja.

Co mają puławscy radni? Najnowsze oświadczenia majątkowe

Co mają puławscy radni? Najnowsze oświadczenia majątkowe 0 10

Domy, mieszkania, oszczędności i… długi. Co mają starzy wyjadacze, a co debiutanci w radzie miasta? Radni opublikowali swoje oświadczenia majątkowe.

Puławy: Tory nadal rozgrzebane. Kiedy wrócą pociągi do Warszawy i Lublina?

Puławy: Tory nadal rozgrzebane. Kiedy wrócą pociągi do Warszawy i Lublina? 0 4

Rozgrzebana, porzucona przebudowa i zarastające chwastami torowiska - tak od wielu miesięcy wygląda linia kolejowa nr 7 na odcinku z Lublina, przez Nałęczów i Puławy do Dęblina. Prace, jak zapowiada PKP-PLK mają zostać wznowione w kwietniu tego roku.

Kompletnie pijana kobieta potrąciła dwoje 18-latków na przejściu dla pieszych

Kompletnie pijana kobieta potrąciła dwoje 18-latków na przejściu dla pieszych 0 7

W Puławach pijana kobieta potrąciła dwójkę 18-latków na przejściu dla pieszych. Nastolatkowie trafili do szpitala.

W Kodniu można zobaczyć ikony z czasów Sapiehów

W Kodniu można zobaczyć ikony z czasów Sapiehów 0 0

Przy sanktuarium maryjnym w Kodniu można oglądać zabytkowe ikony pochodzące z czasów Sapiehów.

MKS Perła jedzie na mecz w rywalem z górnej półki

MKS Perła jedzie na mecz w rywalem z górnej półki 1 1

MKS Perła Lublin w sobotę zmierzy się na wyjeździe z KPR Gminy Kobierzyce, aktualnie czwartym zespołem rozgrywek

36-latek z Lublina, który oskarża księdza o molestowanie: "Draniom nie wolno stawiać pomników!"
galeria

36-latek z Lublina, który oskarża księdza o molestowanie: "Draniom nie wolno stawiać pomników!" 37 17

Rozmowa z Piotrem, 36-latkiem z Lublina, który oskarża księdza Waleriana S. o to, że w dzieciństwie przez wiele lat był przez niego molestowany i gwałcony

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy w Lublinie [zdjęcia] 1 19

Prezydenci Polski Andrzej Duda, Litwy Dalia Grybauskaite i Ukrainy Petro Poroszenko przyjechali dzisiaj do Lublina.

Trudne zadanie Pszczółek. W niedzielę mecz z mistrzem Polski

Trudne zadanie Pszczółek. W niedzielę mecz z mistrzem Polski 1 4

Drużyna z najlepszej „ósemki” Euroligi oraz najlepszy obecnie zespół na polskich parkietach przyjedzie w niedzielę (godz. 19) do Lublina. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zmierzy się z aktualnym mistrzem Polski – CCC Polkowice