Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

17 maja 2010 r.
18:38
Edytuj ten wpis

Na Lubelszczyznę nadciąga wielka woda. Grozi nam powódź - relacja

0 27 A A

Fala powodziowa dotrze do nas w środę. Grozi nam powtórka z kataklizmu w 2001 roku, gdy Wisła wystąpiła z brzegów. Sprawę pogarsza deszcz, który ma padać do czwartku. Już zdążył zalać niektóre domy w Lublinie. Relacja na żywo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
09:37 - Prezydent Janusz Grobel ogłosi o godz. 10 pogotowie przeciwpowodziowe w Puławach.

09:33 - Osuszono część posesji przy ul. Wapiennej i Dzierżawnej w Lublinie. Od rana pracują tam strażacy.

09:23 - Ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy Annopol i w samym Annopolu w powiecie kraśnickim. Woda w Wiśle doszła do stanu 486 cm (raport z godz. 8), więc przekroczyła stan ostrzegawczy o prawie 40 cm. Gdy przekroczy 500 cm ogłoszony będzie stan alarmowy.

09:09 - Stan alarmowy został przekroczony jedynie na rzece Krzna w Malowej Górze – podaje Regionalna Stacja Hydrologiczno-Meteorologiczna IMGW Radawiec k/Lublina. Poziom wody w Wiśle w Annopolu w ciągu 24 godzin podniósł się o 96 centymetrów. Rzeka wciąż płynie poniżej stanu alarmowego, przekroczyła jednak stan ostrzegawczy. Stan alarmowy przekroczył również Bug w Dorohusku i Strzyżowie.

8:51 - Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji do tej pory w całym kraju ewakuowano 2000 osób. Najgorsza sytuacja nadal utrzymuje się na terenie województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Prognozy pogody nie są optymistyczne. Synoptycy z IMiGW zapowiadają, że deszcz może padać jeszcze przez kilka dni.

7:23 - Województwo śląskie: O świcie fala kulminacyjna dotarła do Raciborza. Późnym wieczorem władze miasta zdecydowały o ewakuacji mieszkańców z trzech dzielnic. Sztab kryzysowy uspokaja, że sytuacja jest opanowana. Z koeli synoptycy prognozują, że fala będzie mniejsza niż w 1997 roku, podczas powodzi stulecia.

7:10 - Dyżurni straży pożarnej w Lublinie informują, że w poniedziałek wyjeżdżali do pompowań około 35 razy. Zgłoszenia były praktycznie w każdym powiecie. Najwięcej interwencji przyjęto z ul. Dzierżawnej i Wapiennej w Lublinie. Dziś strażacy pracują jeszcze w okolicy Krasnegostawu i w Białej Podlaskiej.

poniedziałek 17 maja

22:45 - Kolejne ostrzeżenie IMGW i pierwszy stopień zagrożenia burzowego na Lubelszczyźnie: Obserwuje się wystąpienie burz, podczas których opady deszczu wyniosą 10-20 mm, lokalnie 30 mm na m2, a wiatr osiągnie w porywach prędkość do 60 km/h.

Skutki: Zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, zagrożenie życia od uderzenia piorunów; łamanie gałęzi, utrudnienia na terenach zurbanizowanych.

22:35 - Nad Lublinem przechodzi właśnie ulewa. - Strażacy bez przerwy wypompowują wodę z posesji przy ul. Wapiennej i Dzierżawnej w Lublinie - informuje dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. W sumie w całym regionie wyjeżdżali tej doby do zalań 33 razy.

22:07 - Burze i ulewne deszcze przesuwają w kierunku województwa mazowieckiego przez północną część Lubelszczyzny.

21:45 - Intensywnie padać będzie na Lubelszczyźnie do jutrzejszego popołudnia. IMGW przedłużył drugi stopień zagrożenia, co najmniej do godz. 18. Przewidywana wysokość opadów od 10 do 20 mm, lokalnie około 30 mm.

21:16 - IMGW ostrzega: W ciągu najbliższej doby w wyniku prognozowanych opadów deszczu spodziewany jest dalszy wzrost stanów wody w rzekach woj. lubelskiego, co będzie stanowić zagrożenie dla obszarów zalewowych. Woda może wystąpić z koryt rzecznych i zalać przybrzeżne tereny.

W nocy w zlewni Bugu po profil Krzyczew wzrost stanów wody może spowodować lokalnie przekroczenie stanów ostrzegawczych, a na Wiśle poniżej ujścia Wisłoki przekroczenie stanów alarmowych.

20:51 - Do Warszawy fala kulminacyjna na Wiśle przyjdzie w poniedziałek i zaleje część budowy Mostu Północnego - powiedział w TVN Warszawa kapitan Mirosław Kaczyński, kapitan żeglugi śródlądowej.
20:36 - Dotąd z powodu powodzi zginęło w Polsce 5 osób. Ostatnią ofiarą jest 8-letni chłopczyk, który wpadł do potoku. Dziecko jeździło samotnie na rowerze i wpadło do wody w okolicy ul. Zofii Stryjeńskiej w Olszanicy. Mimo pomocy lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu (Kraków) nie udało się go uratować.

Wcześniej na zawał zmarł strażak biorący udział w akcji ratunkowej w Mysłowicach na Śląsku. W województwie śląskim też jedna osoba utonęła w rzece Koszarawa w Przyborowie. Z kolei w Małopolsce utonęły dwie osoby - w Uniszowej w powiecie tarnowskim 60-letnia kobieta, a w Małym Wiśniczu w powiecie bocheńskim ok. 45-letni mężczyzna.

W całym kraju ewakuowano łącznie 1440 powodzian.

20:16 - Donald Tusk odwiedzi jeszcze dzisiaj dotknięte powodzią tereny na południu kraju - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Późnym wieczorem weźmie udział w odprawie wojewodów w Krakowie. Nie wiadomo gdzie dokładnie uda się premier.

Na południe Polski pojechał też szef MSWiA Jerzy Miller, który ma zapoznać się z sytuacją powodziową.


20:09 - Drogi nieprzejezdne na Podkarpaciu z powodu powodzi: W Krajowicach zablokowana jest droga krajowa nr 73 relacji Pilzno - Jasło. Objazd zorganizowano przez Kołaczyce - Lublę. Objazd dla kierowców samochodów ciężarowych wyznaczono w Pilźnie na Rzeszów. Woda zalała także drogę wojewódzką nr 986 Ropczyce - Wielopole.

Nie można przejeżdżać przez most na Wisłoce w Gawłuszowicach w powiecie mieleckim (droga W-982).
Nieprzejezdna jest droga wojewódzka nr 991 w Lutczy w powiecie strzyżowskim.

19:46 - Fala kulminacyjna na Odrze jest teraz w rejonie miejscowości Olza. Niebawem ma dojść do Krzyżanowic w województwie śląskim, a w nocy na Opolszczyznę

Powódź w Bierawie w woj. opolskim:


19:16 - Według najnowszych doniesień IMGW, padać ma do czwartku, ale od wtorku front będzie się przesuwał na zachód Polski. Oznacza to, że na Lubelszczyźnie powinno się już jutro przejaśniać.

19:08 - Na Lubelszczyźnie przewiduje się wystąpienie burz, podczas których opady deszczu wyniosą 10-20 mm, lokalnie 30 mm na metr kwadratowy, a wiatr osiągnie w porywach prędkość do 55 km/h.
Skutki: Zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, zagrożenie życia od uderzenia piorunów; łamanie gałęzi, utrudnienia na terenach zurbanizowanych - ostrzega dyżurny synoptyk Magdalena Pekala z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW.

Ostrzeżenie przed burzami ważne jest na razie do godz. 21.

19:02 - Burze przechodzą właśnie nad wschodnią i środkową częścią kraju Polski. Najgwałtowniejsze z nich są na wschodzie Lubelszczyzny.

19:01 - Prognozy pogody na Lubelszczyźnie nie są dobre. Do dzisiejszego wieczora obowiązywać będzie drugi, najwyższy stopień zagrożenia intensywnymi opadami deszczu. Lokalnie opady mogą sięgać 30 milimetrów. Padać, choć już nieco lżej, może nawet do czwartku.

Powódź w Rzeszowie:Czy grozi nam powtórka z 2001 roku?

– Będzie źle – przyznaje otwarcie Włodzimierz Stańczyk, szef Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody. – W środę dojdzie do nas fala powodziowa. Prognozy mówią, że Wisła w Annopolu osiągnie poziom 750 cm, porównywalny z rokiem 2001, kiedy doszło do przerwania wałów. Przy takich stanach wód rzeka może wręcz przelewać się przez wały.

9 lat temu woda zniszczyła pola uprawne, zalała domy, wielu ludzi odcinając od świata. Dlatego nad Wisłą trwa teraz wielka mobilizacja.

– Choć nie ma formalnych podstaw do ogłoszenia stanu alarmowego, to już teraz wszystkie służby zostały postawione w stan gotowości – przyznaje Stańczyk.
– Wały przeciwpowodziowe były wzmacniane, są w lepszym stanie niż w 2001 r. Ale Wisła jest nieprzewidywalna – mówi Zenon Rodzik, starosta opolski. – W 2001 r. wały zostały uszkodzone nie tam, gdzie były stare, ale tam, gdzie zostały wówczas odnowione. Woda weszła pod spód i nasyp się zapadł. Teraz umocnienia mogą być dodatkowo namoknięte przez długotrwały deszcz.

Strażacy już szykują się do akcji. – Jesteśmy gotowi przesuwać jednostki z jednego miejsca w drugie. W razie potrzeby możemy zmobilizować siły w konkretnym punkcie w ciągu kilku godzin – zapewnia Ryszard Starko, rzecznik lubelskiej straży pożarnej.

Już w poniedziałek strażacy mieli sporo pracy w samym Lublinie. – Wypompowywaliśmy wodę z kilkunastu posesji – wylicza Michał Badach z miejskiej straży pożarnej w Lublinie. – Takie interwencje były konieczne na ul. Wapiennej i Dzierżawnej.

– Trzy dni usuwałam wodę z piwnicy własną pompą. Dziś, jak zaczęło mocniej lać, już bym sobie nie poradziła, musiałam zadzwonić po straż – przyznaje Stefania Gulska, mieszkanka ul. Wapiennej. Żyjącej samotnie starszej kobiecie woda zniszczyła przydomowy ogródek z warzywami. – A własne warzywa pozwalały mamie oszczędzić pieniądze – mówi Teresa Szeremeta.

To nie jedyna podtopiona posesja w tej części miasta. – U nas woda była już w domu. Teść wybrał z przedpokoju jakieś 10 wiaderek, inaczej wlałaby się do pokoju. Teraz cały czas ktoś tu musi siedzieć i pilnować – opowiada Sylwia Gronkowska.

– Ja mam 80 cm wody koło pieca centralnego ogrzewania – skarży się Sławomir Danilkiewicz.
– Ja wykopałem koło domu dół, w którym zbiera się woda. Później ją wypompowuję. Inaczej zalałaby mi mieszkanie – pokazuje Sławomir Kubić.


Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 maja 2010 o 20:32
0
w byłym systemie [ komunistycznym] były pieniądze na wszystko takze na pogłebianie rzek i meljoracje rowów. obecnie niema na to kasy. a w mediach mydli sie oczy ludziom i klepie głupoty na temat opadow itd. ja pamietam ze nietakie deszcze przezyłem i było ok. ale teraz poco pogłebiac i czyscic biedota i szazy ludzie dostaną pare złotych i radz se sam człowieku. a polska raczej na wszystko ma pieniądze tylko te pieniądze trafiaja tam gdzie nie trzeba, czyli do portweli coraz zamozniejszych osób rządzącym naszym krajem.
Avatar
student / 19 maja 2010 o 12:44
0
Gość napisał:
zacznij bałwanie od naprawy własnej głowy

niech kazdy zajmie sie swoja wlasna glowa zamiast pouczac innych
Avatar
Gość / 19 maja 2010 o 12:35
0
student napisał:
jak zaplaca to i waly moge naprawiac

zacznij bałwanie od naprawy własnej głowy
Avatar
student / 19 maja 2010 o 12:18
0
Gość napisał:
i ty miernoto życiowa podpisujesz się jako student, nieudaczniku do łopaty i wały naprawiać

jak zaplaca to i waly moge naprawiac
Avatar
Gość / 19 maja 2010 o 10:16
0
[url="######url9.pl/fakty"]######url9.pl/fakty[/url] warto
Avatar
STYX / 19 maja 2010 o 09:06
0
Jedno malutkie pytanko: Czemu powodzie nachodzą najbardziej rozmodlone strony Polski ??? Przecie takie Podkarpacie to przedsionek do bram raju...
Avatar
Gość / 19 maja 2010 o 09:05
0
student napisał:
zgadzam sie z autorami poprzednich postow melioracja i zapobieganie tylko tyle ze chlopki roztropki same tego nie zrobia a zaplacic tez nie zaplaca bo bieda ledwo na wino i na bmw za stodola wystarczy a teraz placz i zgrzytanie zebow....

i ty miernoto życiowa podpisujesz się jako student, nieudaczniku do łopaty i wały naprawiać
Avatar
student / 18 maja 2010 o 23:37
0
zgadzam sie z autorami poprzednich postow melioracja i zapobieganie tylko tyle ze chlopki roztropki same tego nie zrobia a zaplacic tez nie zaplaca bo bieda ledwo na wino i na bmw za stodola wystarczy a teraz placz i zgrzytanie zebow....
Avatar
Amator / 18 maja 2010 o 19:32
0
No sory za ort. ale naprawdę sie boje
Avatar
pol / 18 maja 2010 o 19:12
0
Amator napisał:
witam mieszkam obok zalewu zembożyckiego i obawiam sie ze może on wylać, z informacji dowiadujemy się ze dojdzie do nas tzw. "fala kulminacyjna" i w tym moje pytanie czy naprawdę może ona zagrozić zalewowi ??

nie bój żaby zalew zembożycki nie wyleje chyba że zemborzycki a to juz inna bajka
Avatar
Gość / 20 maja 2010 o 20:32
0
w byłym systemie [ komunistycznym] były pieniądze na wszystko takze na pogłebianie rzek i meljoracje rowów. obecnie niema na to kasy. a w mediach mydli sie oczy ludziom i klepie głupoty na temat opadow itd. ja pamietam ze nietakie deszcze przezyłem i było ok. ale teraz poco pogłebiac i czyscic biedota i szazy ludzie dostaną pare złotych i radz se sam człowieku. a polska raczej na wszystko ma pieniądze tylko te pieniądze trafiaja tam gdzie nie trzeba, czyli do portweli coraz zamozniejszych osób rządzącym naszym krajem.
Avatar
student / 19 maja 2010 o 12:44
0
Gość napisał:
zacznij bałwanie od naprawy własnej głowy

niech kazdy zajmie sie swoja wlasna glowa zamiast pouczac innych
Avatar
Gość / 19 maja 2010 o 12:35
0
student napisał:
jak zaplaca to i waly moge naprawiac

zacznij bałwanie od naprawy własnej głowy
Avatar
student / 19 maja 2010 o 12:18
0
Gość napisał:
i ty miernoto życiowa podpisujesz się jako student, nieudaczniku do łopaty i wały naprawiać

jak zaplaca to i waly moge naprawiac
Avatar
Gość / 19 maja 2010 o 10:16
0
[url="######url9.pl/fakty"]######url9.pl/fakty[/url] warto
Avatar
STYX / 19 maja 2010 o 09:06
0
Jedno malutkie pytanko: Czemu powodzie nachodzą najbardziej rozmodlone strony Polski ??? Przecie takie Podkarpacie to przedsionek do bram raju...
Avatar
Gość / 19 maja 2010 o 09:05
0
student napisał:
zgadzam sie z autorami poprzednich postow melioracja i zapobieganie tylko tyle ze chlopki roztropki same tego nie zrobia a zaplacic tez nie zaplaca bo bieda ledwo na wino i na bmw za stodola wystarczy a teraz placz i zgrzytanie zebow....

i ty miernoto życiowa podpisujesz się jako student, nieudaczniku do łopaty i wały naprawiać
Avatar
student / 18 maja 2010 o 23:37
0
zgadzam sie z autorami poprzednich postow melioracja i zapobieganie tylko tyle ze chlopki roztropki same tego nie zrobia a zaplacic tez nie zaplaca bo bieda ledwo na wino i na bmw za stodola wystarczy a teraz placz i zgrzytanie zebow....
Avatar
Amator / 18 maja 2010 o 19:32
0
No sory za ort. ale naprawdę sie boje
Avatar
pol / 18 maja 2010 o 19:12
0
Amator napisał:
witam mieszkam obok zalewu zembożyckiego i obawiam sie ze może on wylać, z informacji dowiadujemy się ze dojdzie do nas tzw. "fala kulminacyjna" i w tym moje pytanie czy naprawdę może ona zagrozić zalewowi ??

nie bój żaby zalew zembożycki nie wyleje chyba że zemborzycki a to juz inna bajka
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 27 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 27 11

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 8

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 36 15

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 11 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 21 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 15 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 30 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.