Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

9 grudnia 2009 r.
12:57
Edytuj ten wpis

Policja dziękuje za ujawnienie nielegalnych praktyk funkcjonariuszy

Autor: Zdjęcie autora (łm)
0 37 A A

179 samochodów bez obowiązkowych naklejek na przedniej szybie namierzono na parkingach przy komisariatach na Lubelszczyźnie. - Dziękuję, Państwu za zwrócenie nam uwagi na ten problem - pisze w oficjalnym liście do mediów Janusz Wójtowicz, rzecznik prasowy KWP w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sprawę pod koniec listopada opisał "Dziennik Wschodni". Dostaliśmy wtedy informację i zdjęcia od jednego z Czytelników, który przyłapał na łamaniu przepisów policjanta z lubelskiej drogówki.

– Ten pan jeździł bez obowiązkowej naklejki na przedniej szybie oraz miał mocno przyciemnione szyby przednie i boczne, co też jest zabronione. A kilka miesięcy wcześniej wlepił mi mandat za to samo – pisał Czytelnik.

Nasz tekst wywołał burzę. Był bardzo popularny na Wykopie, gdzie internauci znajdują i komentują ciekawe materiały z różnych miejsc w sieci. O sprawie napisała Gazeta Wyborcza. Okazało się, że takich przypadków jest dużo więcej.

Po tym przy komisariatach na Lubelszczyźnie policja rozpoczęła wzmożone kontrole. - Ujawniono 179 przypadków samochodów zaparkowanych na policyjnych parkingach i w ich pobliżu. Łącznie ukarano 86 osób, pozostali poniosą konsekwencje naruszenia przepisów związanych z art. 97 kw w związku z § 6 i 30 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów - pisze w liście podinsp. Wójtowicz i jednocześnie dziękuje lubelskim mediom za zaangażowanie i ujawnienie sprawy:

- Dzięki Państwu zaangażowaniu podnosi się nie tylko poziom dyscypliny w służbie, ale także zachowanie policjantów poza służbą. Przekonują się na własnej "skórze”, że ich postawa nawet w życiu prywatnym musi stanowić wzór do naśladowania, a każde nawet wykroczenie, tak jak w tym przypadku, będzie nie tylko ukarane, ale może być publicznie napiętnowane.

Cały list Janusza Wójtowicza przesłany do mediów:

Od lat Lubelska Policja prowadzi otwartą politykę medialną. Poddajemy się społecznej kontroli, gdyż służymy ludziom. Jednocześnie stoimy na straży obowiązującego porządku prawnego. Zdarza się, że ścigając osoby podejrzane o popełnienie przestępstw nasi funkcjonariusze pozbawiają ich określonych praw, przysługujących każdemu człowiekowi jak choćby prawa do wolności. Działają jednak na podstawie przysługujących im uprawnień i nie przeciwko jakimkolwiek prawom człowieka, lecz właśnie po to by te prawa chronić jak choćby prawo do życia, nietykalności cielesnej itp.

Można, więc śmiało powiedzieć, że zarówno zawód policjanta jak i dziennikarza ma wiele wspólnego. Bez wątpienia są to zawody cieszące się szczególnym zaufaniem społecznym. Jak wskazują ostatnie badania opinii publicznej zarówno Policji jak i niektórym mediom publicznym i komercyjnym ufa ponad 70% ankietowanych. Tak dobry wynik to m.in. fakt poddania się kompleksowej kontroli społecznej. W dużej mierze ludzie czerpią opinię o nas z mediów. To właśnie dziennikarze przekazują wiedzę o naszej instytucji. Mówią o sukcesach naszych policjantów, ale też o ich porażkach. Bardzo często spotykamy się z ich sądami i komentarzami. Zdarza się, że dziennikarze wskazują nam uchybienia policjantów, których nie wychwycili przełożeni czy służby kontrolne.

Tak było w przypadku ujawnienia braku naklejek w samochodach, którymi prywatnie poruszają się policjanci. Już po pierwszych artykułach jakie ukazały się w Gazecie Wyborczej w Lublinie i w Dzienniku Wschodnim, komendanci miejscy/powiatowi i naczelnicy wydziałów przeprowadzili kontrolę tego zagadnienia na Lubelszczyźnie.

Ujawniono 179 przypadków samochodów zaparkowanych na policyjnych parkingach i w ich pobliżu (z czego dziennikarze z Gazety Wyborczej ujawnili ich 20), gdzie było brak wymaganej naklejki. Ostatniej soboty Dziennik Wschodni doniósł o kolejnych ustaleniach w tej sprawie. Te potwierdzają się z naszymi. Wszystkie kontrole zostały już zakończone. Łącznie ukarano 86 osób, pozostali poniosą konsekwencje naruszenia przepisów związanych z art. 97 kw w związku z § 6 i 30 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów. Taka społeczna kontrola przynosi bardzo dobre efekty. Poczucie bezkarności w sposób zdecydowany spada.

Dzięki Państwu zaangażowaniu podnosi się nie tylko poziom dyscypliny w służbie, ale także zachowanie policjantów poza służbą. Przekonują się na własnej "skórze”, że ich postawa nawet w życiu prywatnym musi stanowić wzór do naśladowania, a każde nawet wykroczenie, tak jak w tym przypadku, będzie nie tylko ukarane, ale może być publicznie napiętnowane.

Dziękuję, więc Państwu za zwrócenie nam uwagi na ten problem. Jednocześnie zapewniam, że jakiekolwiek sugestie mówiące o tym, że brak naklejki może być sposobem na uniknięcie kontroli radarowej, nie mają żadnego uzasadnienia.


Podinsp. Janusz Wójtowicz
Rzecznik Prasowy
Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pr. obyw. / 9 grudnia 2009 r. o 23:48
~max~ napisał:
.Widzę że każdy się tu cieszy bo policjanci ukarani ale czy słusznie?


Słusznie, słusznie jeszcze i im należy szczegółowo oświadczenia majątkowe sprawdzić i winnych matactwa rozgrzeszyć !!!
Avatar
obserwator / 9 grudnia 2009 r. o 23:43
Witam!
Żaden Sąd Grodzki nie ukarze właściciela pojazdu który nie jest w ruchu i nie znajduje się na drodze publicznej.Tak stanowi prawo i nikt tego nie podważy. Czy to policjant czy piekarz. Wystarczy się odwołać w ciągu 7 dni do Sądu Grodzkiego i mandaty zostaną anulowane,bo tylko Sąd może to zrobić.
Avatar
MO? / 9 grudnia 2009 r. o 23:12
~max~ napisał:
Powiem krótko jak można ukarać kogokolwiek za brak naklejki na szybie kierowce pojazdu bądz właściciela gdy samochód nie jest w ruch tylko stoi na parkingu ale bedą odwołania.Widzę że każdy się tu cieszy bo policjanci ukarani ale czy słusznie?

A mówili, że teraz jest inaczej z naborem??? Ten kolo pisać umie...tylko trochę się śpieszył i dużo chciał powiedzieć

A mówili, że teraz jest inaczej z naborem??? Ten kolo pisać umie...tylko trochę się śpieszył i dużo chciał powiedzieć rozwiń
Avatar
NN / 9 grudnia 2009 r. o 23:07
~max~ napisał:
Powiem krótko jak można ukarać kogokolwiek za brak naklejki na szybie kierowce pojazdu bądz właściciela gdy samochód nie jest w ruch tylko stoi na parkingu ale bedą odwołania.Widzę że każdy się tu cieszy bo policjanci ukarani ale czy słusznie?




A dla czego nie można jeżeli ci policjanci przyjechali tymi samochodami do Pracy to co się stało z naklejkami na szybie.
To niby jakim cudem tam samochody się znaleźli co ??? przyfrunęli a co Policjant który egzekwuje prawo nie wie o tym że naklejka musi być 50 zł to mało 100 zł jak z POLICJANTÓW.




A dla czego nie można jeżeli ci policjanci przyjechali tymi samochodami do Pracy to co się stało z naklejkami na szybie.
To niby jakim cudem tam samochody się znaleźli co ??? przyfrunęli a co Policjant który egzekwuje prawo nie wie o tym że naklejka musi być 50 zł to mało 100 zł jak z POLICJANTÓW. rozwiń
Avatar
angel / 9 grudnia 2009 r. o 22:24
należy piętnować popełnianie przestępstw i wykroczeń zarówno w Policji jak i wśród pozostałej części społeczeństwa. Szkoda, że nikt nie napisze o tym jak w tej Policji jest źle, jak polski Policjant musi sam sobie radzić w codziennej pracy gdy brakuje podstawowych artykułów biurowych, toalety przypominają te na dworcach, brakuje papieru, sprzętu, ludzi, pieniędzy... szanowny bandyto złap się sam!!!!
Avatar
vryy / 9 grudnia 2009 r. o 21:48
ten problem nie dotyczy tylko Lublina , dzisiaj w Radzyniu widziałem honde z naklejka poprzedniego nr rejstracyjnego - auto policjanta
Avatar
~max~ / 9 grudnia 2009 r. o 21:46
Powiem krótko jak można ukarać kogokolwiek za brak naklejki na szybie kierowce pojazdu bądz właściciela gdy samochód nie jest w ruch tylko stoi na parkingu ale bedą odwołania.Widzę że każdy się tu cieszy bo policjanci ukarani ale czy słusznie?
Avatar
NN / 9 grudnia 2009 r. o 21:43
Trzeba sprawdzić prywatne Autko kierownika posterunku w Nieliszu pow. Zamojski jeździ zielonym Alfa Romeo 146 nie ma naklejki na szybie i jeździ bez pasów zapiętych.
Avatar
~kierowca~ / 9 grudnia 2009 r. o 21:08
Jest jeszcze jedna sprawa czemu to panowie POLICJANCI jerzdzą bez pasów bezpieczeństwa oraz pasarzerowie.Więc jaki dają przykład.
Avatar
rogal / 9 grudnia 2009 r. o 19:38
nam to by zabrali dowody rejestracyjne za brak nalepki ciekawe jak ich ukarali
Avatar
pr. obyw. / 9 grudnia 2009 r. o 23:48
~max~ napisał:
.Widzę że każdy się tu cieszy bo policjanci ukarani ale czy słusznie?


Słusznie, słusznie jeszcze i im należy szczegółowo oświadczenia majątkowe sprawdzić i winnych matactwa rozgrzeszyć !!!
Avatar
obserwator / 9 grudnia 2009 r. o 23:43
Witam!
Żaden Sąd Grodzki nie ukarze właściciela pojazdu który nie jest w ruchu i nie znajduje się na drodze publicznej.Tak stanowi prawo i nikt tego nie podważy. Czy to policjant czy piekarz. Wystarczy się odwołać w ciągu 7 dni do Sądu Grodzkiego i mandaty zostaną anulowane,bo tylko Sąd może to zrobić.
Avatar
MO? / 9 grudnia 2009 r. o 23:12
~max~ napisał:
Powiem krótko jak można ukarać kogokolwiek za brak naklejki na szybie kierowce pojazdu bądz właściciela gdy samochód nie jest w ruch tylko stoi na parkingu ale bedą odwołania.Widzę że każdy się tu cieszy bo policjanci ukarani ale czy słusznie?

A mówili, że teraz jest inaczej z naborem??? Ten kolo pisać umie...tylko trochę się śpieszył i dużo chciał powiedzieć

A mówili, że teraz jest inaczej z naborem??? Ten kolo pisać umie...tylko trochę się śpieszył i dużo chciał powiedzieć rozwiń
Avatar
NN / 9 grudnia 2009 r. o 23:07
~max~ napisał:
Powiem krótko jak można ukarać kogokolwiek za brak naklejki na szybie kierowce pojazdu bądz właściciela gdy samochód nie jest w ruch tylko stoi na parkingu ale bedą odwołania.Widzę że każdy się tu cieszy bo policjanci ukarani ale czy słusznie?




A dla czego nie można jeżeli ci policjanci przyjechali tymi samochodami do Pracy to co się stało z naklejkami na szybie.
To niby jakim cudem tam samochody się znaleźli co ??? przyfrunęli a co Policjant który egzekwuje prawo nie wie o tym że naklejka musi być 50 zł to mało 100 zł jak z POLICJANTÓW.




A dla czego nie można jeżeli ci policjanci przyjechali tymi samochodami do Pracy to co się stało z naklejkami na szybie.
To niby jakim cudem tam samochody się znaleźli co ??? przyfrunęli a co Policjant który egzekwuje prawo nie wie o tym że naklejka musi być 50 zł to mało 100 zł jak z POLICJANTÓW. rozwiń
Avatar
angel / 9 grudnia 2009 r. o 22:24
należy piętnować popełnianie przestępstw i wykroczeń zarówno w Policji jak i wśród pozostałej części społeczeństwa. Szkoda, że nikt nie napisze o tym jak w tej Policji jest źle, jak polski Policjant musi sam sobie radzić w codziennej pracy gdy brakuje podstawowych artykułów biurowych, toalety przypominają te na dworcach, brakuje papieru, sprzętu, ludzi, pieniędzy... szanowny bandyto złap się sam!!!!
Avatar
vryy / 9 grudnia 2009 r. o 21:48
ten problem nie dotyczy tylko Lublina , dzisiaj w Radzyniu widziałem honde z naklejka poprzedniego nr rejstracyjnego - auto policjanta
Avatar
~max~ / 9 grudnia 2009 r. o 21:46
Powiem krótko jak można ukarać kogokolwiek za brak naklejki na szybie kierowce pojazdu bądz właściciela gdy samochód nie jest w ruch tylko stoi na parkingu ale bedą odwołania.Widzę że każdy się tu cieszy bo policjanci ukarani ale czy słusznie?
Avatar
NN / 9 grudnia 2009 r. o 21:43
Trzeba sprawdzić prywatne Autko kierownika posterunku w Nieliszu pow. Zamojski jeździ zielonym Alfa Romeo 146 nie ma naklejki na szybie i jeździ bez pasów zapiętych.
Avatar
~kierowca~ / 9 grudnia 2009 r. o 21:08
Jest jeszcze jedna sprawa czemu to panowie POLICJANCI jerzdzą bez pasów bezpieczeństwa oraz pasarzerowie.Więc jaki dają przykład.
Avatar
rogal / 9 grudnia 2009 r. o 19:38
nam to by zabrali dowody rejestracyjne za brak nalepki ciekawe jak ich ukarali