Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

19 maja 2010 r.
11:00
Edytuj ten wpis

Powódź na Lubelszczyźnie: Ewakuacja części Kazimierza Dolnego i okolic - relacja (wideo)

Autor: Zdjęcie autora pab am aa łm mb bk
0 33 A A

W tej chwili najgorsza sytuacja jest w gminie Annopol. Trwa ewakuacja mieszkańców. Do ewakuacji przygotowują się też mieszkańcy części Kazimierza Dolnego, Bochotnicy i Parchatki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
18:17 IMiGW ogłasza 1 stopień zagrożenia burzowego na Lubelszczyźnie: Przewiduje się wystąpienie burz, podczas których opady deszczu wyniosą 15-25 mm, lokalnie 30 mm, a wiatr osiągnie w porywach 50-70 km/h.

Skutki: Zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, zagrożenie życia od uderzenia piorunów; łamanie gałęzi, utrudnienia na terenach zurbanizowanych.

Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 18 do 22.

17:53 Opoczka i Jakubowice w gm. Annopol pod wodą - ZDJĘCIA od Internauty

17:23 Woda zalewa drogę krajową nr 19 z Rzeszowa do Lublina w miejscowości Nowa Wieś na Podkarpaciu. Policja organizuje objazdy. Szczegóły: TUTAJ

17:19 Nie ma zagrożenia powodziowego na moście w Annopolu na Wiśle. - Jest przejezdny zarówno dla pojazdów osobowych, jak i ciężarowych - mówi mł. asp. Janusz Majewski z policji w Kraśniku.

17:01 Z okolic Annopola ratownicy ewakuowali w sumie około 20 osób. Głównie są to osoby starsze i chore - podaje policja. Oprócz nich część powodzian wyjechało na własną rękę do rodzin. W okolicach Annopola pracuje około 300 strażaków.

16.30 Na pomoc mieszkańcom Sandomierza wyruszyło stu żołnierzy 3 Brygady Zmechanizowanej z Lublina. W drodze do Sandomierza jest kilkanaście samochodów ciężarowych, auto sanitarne i specjalistyczny warsztat samochodowy.

16.15 Burmistrz Kazimierza Dolnego Grzegorz Dunia zarządził ewakuację ul. Puławskiej w Kazimierzu Dolnym, Bochotnicy i Parchatki. Informacja jest przekazywana mieszkańcom przez megafony na radiowozach. Policjanci będą zabezpieczać teren opuszczony przez mieszkańców.

15:03 Wysoki stan wody w Zastowie Karczmiskim gm.Wilków - zdjęcia internauta Radek

14:55 Poziom Wisły w Dęblinie przekroczył właśnie stan alarmowy i wynosi już 506 cm. W ciągu ostatnich 6 godzin woda przybrała aż o 116 cm. Z kolei w Puławach w ciągu ostatnich trzech godzin Wisła przybrała kolejne 46 cm i jej poziom wynosi już 630 cm.

W Annopolu poziom rzeka nieznacznie spada. W ciągu trzech godzin poziom rzeki obniżył się o 3 cm.

O dwa centymetry podniosła się woda na Bugu w Strzyżowie i Dorohusku.

14:51 IMiGW: W ciągu najbliższej doby na Bugu po profil Krzyczew spodziewany jest dalszy wzrost stanów wody w strefie stanów wysokich powyżej stanów ostrzegawczych, a na Krznie powyżej stanów alarmowych. Na Wiśle poniżej ujścia Wisłoki dalszy wzrost poziomu wody powyżej stanów alarmowych. Skutki: Zagrożenia dla obszarów zalewowych, możliwość wystąpienia wody z koryt rzecznych i zalania przybrzeżnych terenów, uniemożliwienie prowadzenia prac hydrotechnicznych, utrudnienie funkcjonowania komunikacji lądowej i żeglugi wodnej, lokalne podtopienia. Zalecana ostrożność, konieczność śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej.
13:40 Spotkanie poświęcone aktualnej sytuacji powodziowej odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. W naradzie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego uczestniczył podsekretarz stanu w MSWiA Zbigniew Sosnowski. Minister podkreślił, że w związku z powodzią w Warszawie został powołany sztab antypowodziowy, który w razie potrzeby natychmiast zadysponuje jednostki straży pożarnej z innych części kraju.

Z terenu województwa lubelskiego do dyspozycji jest 1500 strażaków Posiadają oni specjalistyczny sprzęt m.in. pompy i rękawy przeciwpowodziowe.

Do chwili obecnej wydanych zostało blisko 200 tys. worków na piasek. Już trafiły na wały. Kolejnych 200 tys. jest rozdysponowywanych na bieżąco.
13:21 Kilkadziesiąt gospodarstw z nadwiślanych wsi w okolicach Annopola jest zalanych

Najgorzej jest w miejscowościach: Janiszów, Zabełcze i Kosin. W ostatniej miejscowości wylały dwie niewielkie rzeczki wpadające do Wisły. Teraz rzeki zamieniły się w jeziora.

- Dużo wody było w 1997 roku, ale nie tyle co teraz. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem – mówi Henryka Gaj z Kosina.

Ludzie przewożą dobytek do rodzin i sąsiadów, którzy mieszkają w wyżej położonych częściach wsi. Niektórzy nie zdążyli.

- Woda wzbierała całą noc. Pilnowaliśmy, ale się nie udało – mówi Zenon Jaśkiewicz z Kosina.

Woda w jego domu sięga 1 metra wysokości. Meble pływają. A stodoła jest całkiem przykryta wodą.

Podobnie jest w kilkunastu innych, sąsiednich gospodarstwach.

W Kosinie, Janiszowie i Zabełczu 1500 osób jest wyznaczonych do ewakuacji.

- Wszystko jest spakowane. Leży w samochodzie, ale dopóki nie musimy, nie wyjeżdżamy – mówi Artur Daca z Janiszowi. – Jeśli tylko zawyje syrena wsiadamy w samochód i uciekamy.

12:31 Fala wezbraniowa, która uformowała się na górnej Wiśle, będzie spływała w dół, Wisłą środkową i dolną. W najbliższych dniach spodziewamy się kolejnych wzrostów, na Wiśle środkowej. Fala dojdzie najpierw do Puław, a następnie, za około trzy dni, do Warszawy. Wszędzie będzie powyżej stanów alarmowych. Przewiduje się, że stany okołoalarmowe będą się utrzymywać jedną lub dwie doby - powiedziała na konferencji prasowej hydrolog IMGiW Marianna Sasim

11.29 Gmina Annopol : 1500 mieszkańców do ewakuacji.
- Najgorzej jest na pierwszym odcinku Wisły w Janiszowie – mówi Artur Bis, komendant Państwowej Straży pożarnej w Krasniku. Woda dochodzi di szczytu remontowanego wału przeciwpowodziowego. Nasze główne działania skupiają się na zabezpieczeniu tego odcinka wału.

Na miejscu od wczoraj pracuje około 300 osób: strażaków, policjantów i mieszkańców okolicznych wsi. W tej chwili nie wiadomo czy Wisła przeleje się przez umacniany wał ( do korony brakuje około 1 metra).

- Półtora tysiąca osób mieszkających w pobliżu głównie w miejscowościach Janiszów i Zabełcze jest przewidziana do ewakuacji – mówi starosta Wojtak.


Do tej pory swoje domy opuściło około 100 osób, ale akcja ewakuacyjna cały czas trwa. Ludzie są przenoszeni do swoich rodzin albo do szkoły w pobliskim Kosinie gdzie powstał sztab kryzysowy.

11.15 - Oprócz okolic Annopola w tej chwili najbardziej niebezpiecznie jest w powiatach opolskim i puławskim – mówi st. bryg. Zbigniew Czępiński, zastępca komendanta wojewódzkiego straży pożarnej.

W powiecie opolskim woda może przelać się przez remontowany wał w gminie Wilków. W puławskim - przez niski odcinek wału w miejscowości Parchatka. Tu kulminacyjna fala dotrze wieczorem albo jutro.
10:51 Trudna sytuacja powodziowa występuje w pięciu województwach: małopolskim, podkarpackim, śląskim, opolskim i świętokrzyskim - Informuje MSWiA.

9:00 Lubelski oddział PCK apeluje o pomoc dla powodzian. Zbierane są koce, pościel, śpiwory, odzież, żywność trwała, woda pitna oraz środki czystości i higieny osobistej. Dary można przynosić do siedziby PCK w Lublinie przy ul. Puchacza 6 lub lub w Zarządach Rejonowych PCK na terenie województwa lubelskiego.

8:03 - Wisła przerwała w nocy wał w Krakowie. Woda z rzeki przelewa się przez wał w Sandomierzu.

7:43 - W Annopolu 200 strażaków pracowało całą noc przy umacnianiu wałów. Od samego rana prace zostały wznowione. Najgorętsza sytuacja jest w okolicach miejscowości Janiszów i Zabełcze. Władze gminy są przygotowane do ewentualnej ewakuacji mieszkańców z tych terenów.

7:22 - Wisła w Annopolu przekroczyła stan alarmowy już o ponad 2 metry. O godz. 5 rano wodowskaz pokazywał aż 708 cm.


Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
elos / 22 maja 2010 o 11:37
0
Siema czy most w Annopolu jest przejezdny ???Musze to wiedzieć bardzo ważna sprawa .Jak nie nie jest przejezdny to proszę o objazd z Śląska do Kraśnika
Avatar
Gość / 21 maja 2010 o 05:53
0
kellik napisał:
Jaka trase proponujecie z Tarnowa do Lublina??


Własnie! jakw miare bezpiecznie dojechac z poludnia polski do lublina? Prosimy o pomoc!
Avatar
kellik / 20 maja 2010 o 21:05
0
Jaka trase proponujecie z Tarnowa do Lublina??
Avatar
~Sandra~ / 20 maja 2010 o 20:52
0
dzięki za info, z tego co na stronie wyczytalam to do Poniatowej nie dostanę się drogą przez Józefów :/ czyli muszę się kierować na Kraśnik, wszystko rozchodzi się o most w Annopolu, jak to miejsce będzie przejezdne to już luzik, a z tego co czytam, to ten most jest wysoki a woda szeroka więc jestem dobrej myśli, jakby co to napiszcie proszę jak się sytuacja ma będę wdzięczna

pozdrawiam!
Avatar
~Andzia~ / 20 maja 2010 o 12:22
0
Mam rodzinkę w Jakubowicach i nie mogę się do nich dodzwonić możecie mi napisać czy tam ich też zalało?
Avatar
~Marek~ / 20 maja 2010 o 09:22
0
Witam. Jaka jest obecnie sytuacja w Annopolu? Jadę ze Stalowej Woli i muszę przed 16 przedostać się za Wisłę. Czy najgorsze już minęło, czy może nie warto jechać? Czy droga ze Stalowej Woli wzdłuż Wisły tj. Antoniów-Chwałowice-Annopol jest przejezdna? Czy może nadłożyć drogi na 74 wjechać w okolicy Kraśnika i potem już prosto na Annopol?
Avatar
kirk / 20 maja 2010 o 07:32
0
Ludzie co wy piszecie, jak mogą podpory sie bujać.........
Most pracuje i normalna rzecza jest żę jak wpadnie na niego rozpędzona wielka ciężarówka to stojąc na nim odczuwamy tzw bujanie, zże nateżenie ruchu sie wziększyło to tak jest. Podpory mostu sięgaja bardzo głęboko do tzw stałego gruntu
Avatar
Gość / 19 maja 2010 o 22:10
0
a co z pkp na trasie warszawa - lublin ?
Avatar
@ / 19 maja 2010 o 21:58
0
Gość napisał:
Przejezdny, a to że coś z nim jest nie tak, to dwie różne rzeczy
wystaczy zrozumieć :]

Jak jadą osobowe i furgonetki jest OK, ale jak przejeżdżają te kolosy załadowane po brzegi kruszywem z kieleckiego, to naprawdę można zwymiotować.
Według mnie to te podpory chodzą w błocie i tyle.
Avatar
Gość / 19 maja 2010 o 21:29
0
Przejezdny, a to że coś z nim jest nie tak, to dwie różne rzeczy
wystaczy zrozumieć :]
Avatar
elos / 22 maja 2010 o 11:37
0
Siema czy most w Annopolu jest przejezdny ???Musze to wiedzieć bardzo ważna sprawa .Jak nie nie jest przejezdny to proszę o objazd z Śląska do Kraśnika
Avatar
Gość / 21 maja 2010 o 05:53
0
kellik napisał:
Jaka trase proponujecie z Tarnowa do Lublina??


Własnie! jakw miare bezpiecznie dojechac z poludnia polski do lublina? Prosimy o pomoc!
Avatar
kellik / 20 maja 2010 o 21:05
0
Jaka trase proponujecie z Tarnowa do Lublina??
Avatar
~Sandra~ / 20 maja 2010 o 20:52
0
dzięki za info, z tego co na stronie wyczytalam to do Poniatowej nie dostanę się drogą przez Józefów :/ czyli muszę się kierować na Kraśnik, wszystko rozchodzi się o most w Annopolu, jak to miejsce będzie przejezdne to już luzik, a z tego co czytam, to ten most jest wysoki a woda szeroka więc jestem dobrej myśli, jakby co to napiszcie proszę jak się sytuacja ma będę wdzięczna

pozdrawiam!
Avatar
~Andzia~ / 20 maja 2010 o 12:22
0
Mam rodzinkę w Jakubowicach i nie mogę się do nich dodzwonić możecie mi napisać czy tam ich też zalało?
Avatar
~Marek~ / 20 maja 2010 o 09:22
0
Witam. Jaka jest obecnie sytuacja w Annopolu? Jadę ze Stalowej Woli i muszę przed 16 przedostać się za Wisłę. Czy najgorsze już minęło, czy może nie warto jechać? Czy droga ze Stalowej Woli wzdłuż Wisły tj. Antoniów-Chwałowice-Annopol jest przejezdna? Czy może nadłożyć drogi na 74 wjechać w okolicy Kraśnika i potem już prosto na Annopol?
Avatar
kirk / 20 maja 2010 o 07:32
0
Ludzie co wy piszecie, jak mogą podpory sie bujać.........
Most pracuje i normalna rzecza jest żę jak wpadnie na niego rozpędzona wielka ciężarówka to stojąc na nim odczuwamy tzw bujanie, zże nateżenie ruchu sie wziększyło to tak jest. Podpory mostu sięgaja bardzo głęboko do tzw stałego gruntu
Avatar
Gość / 19 maja 2010 o 22:10
0
a co z pkp na trasie warszawa - lublin ?
Avatar
@ / 19 maja 2010 o 21:58
0
Gość napisał:
Przejezdny, a to że coś z nim jest nie tak, to dwie różne rzeczy
wystaczy zrozumieć :]

Jak jadą osobowe i furgonetki jest OK, ale jak przejeżdżają te kolosy załadowane po brzegi kruszywem z kieleckiego, to naprawdę można zwymiotować.
Według mnie to te podpory chodzą w błocie i tyle.
Avatar
Gość / 19 maja 2010 o 21:29
0
Przejezdny, a to że coś z nim jest nie tak, to dwie różne rzeczy
wystaczy zrozumieć :]
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 0

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 2 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać 0 1

We wtorek wieczorem w miejscowości Podhorce (pow. tomaszowski) ciągnik rolniczy zderzył się z motorowerem.

Lublin: Włamywacz wielobranżowy

Lublin: Włamywacz wielobranżowy 2 0

Kryminalni z Lublina zatrzymali seryjnego włamywacza. 27-latek okradł sklep ogrodniczy, salony kosmetyczne i studia tatuażu. Policjanci zatrzymali go w poniedziałek. Spowodowane przez niego straty zostały oszacowane na ponad 120 tys. zł.

Przyjaźniły się od kilku lat. Nie spodziewała się takiego zachowania koleżanki

Przyjaźniły się od kilku lat. Nie spodziewała się takiego zachowania koleżanki 8 1

Jej łupem padły pieniądze, zegarek, biżuteria, portfel i dokumenty. Po zatrzymaniu złodziejka tłumaczyła, że musiała kraść by spłacić długi.

Lubelska Federacja Bardów: "Dylan Noblista" w Teatrze Starym
26 września 2018, 19:00

Lubelska Federacja Bardów: "Dylan Noblista" w Teatrze Starym 2 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 26 września o godz. 19 na scenie Teatru Starego (ul. Jezuicka) wystąpi Lubelska Federacja Bardów. Będzie to lubelska premiera koncertu Dylan Noblista.

Za wycofane z rynku leki zapłacą pacjenci. "Takie rzeczy są możliwe tylko w Polsce"

Za wycofane z rynku leki zapłacą pacjenci. "Takie rzeczy są możliwe tylko w Polsce" 0 3

To skandal, żeby pacjent musiał ponosić konsekwencje wycofania leku z rynku! – oburza się pan Jerzy z Lublina. – Takie rzeczy są możliwe tylko w Polsce.

Lublin: Więcej miejsc parkingowych na LSM

Lublin: Więcej miejsc parkingowych na LSM 0 0

90 nowych miejsc parkingowych ma powstać na osiedlach Mickiewicza, Konopnickiej, Krasińskiego i Słowackiego.

Dni Janowca 2018: spektakle, parada, koncerty
21 lipca 2018, 20:00

Dni Janowca 2018: spektakle, parada, koncerty 0 0

W dniach 21-22 lipca na Zamku w Janowcu odbędzie się tegoroczna, barwna i wypełniona atrakcjami odsłona Dni Janowca.

Bitwa, jak tysiąc lat temu nad Bugiem. Inscenizacja w Hrubieszowie
21 lipca 2018, 12:00

Bitwa, jak tysiąc lat temu nad Bugiem. Inscenizacja w Hrubieszowie 0 0

Gdy cała Polska świętuje stulecie odzyskania niepodległości u nas będziemy wspominać wydarzenia z 1018 roku. W weekend obchodzimy 1000 rocznicę bitwy nad Bugiem pomiędzy Bolesławem Chrobrym a Jarosławem Mądrym. Będzie co rekonstruować, bo za Chrobrym stało ok. 300 rycerzy niemieckich, 500 Węgrów, 100 Pieczyngów oraz od 2 do 5 tys. polskich zbrojnych. Ruski władca dysponował armią zbliżona liczebnie, którą wspomagali Wikingowie.

Wstęp na aukcję Pride of Poland dla osób z grubym portfelem. Wysokie ceny zaproszeń

Wstęp na aukcję Pride of Poland dla osób z grubym portfelem. Wysokie ceny zaproszeń 3 0

Każdy kto w tym roku będzie chciał zobaczyć aukcję Pride of Poland będzie musiał zapłacić za zaproszenie. I to nie mało. Organizatorzy właśnie podali, że zaproszenie kosztować będzie 450 zł.

Ciężarówka zaczęła się palić w trakcie jazdy. Strażacy musieli ją najpierw dogonić
Alarm 24

Ciężarówka zaczęła się palić w trakcie jazdy. Strażacy musieli ją najpierw dogonić 32 4

Do zdarzenia doszło w Zemborzycach Tereszyńskich na drodze krajowej nr 19 pod Lublinem.

"Szewcy" z Krakowa w Teatrze Starym w Lublinie
22 września 2018, 16:00

"Szewcy" z Krakowa w Teatrze Starym w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 22 września o godz. 16 i 20 w Teatrze Starym (ul. Jezuicka) wystąpią artyści z Narodowego Starego Teatru w Krakowie ze spektaklem Szewcy.

Grzegorz Bonin w Motorze Lublin!

Grzegorz Bonin w Motorze Lublin! 94 11

To prawdziwy hit tego lata! Kontrakt z żółto-biało-niebieskimi podpisał były zawodnik Górnika Łęczna, Grzegorz Bonin

Dwa nowe żądła Górnika Łęczna

Dwa nowe żądła Górnika Łęczna 0 0

PIŁKARSKA II LIGA W sobotę Górnik Łęczna rozegra pierwszy mecz nowego sezonu gdzie w Wejherowie zagra z tamtejszym Gryfem. Na kilka dni przed tym spotkaniem do klubu dołączyło dwóch zawodników, którzy mają stanowić o sile ofensywnej zielono-czarnych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!