Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

29 kwietnia 2010 r.
22:06
Edytuj ten wpis

Prezent na komunię - Co kupić dziecku?

0 34 A A

Wielu rodziców i chrzestnych już wzięło kredyty, pożyczki, zaciągnęło długi. A wszystko to w imię świętej sprawy, jaka jest I Komunia Święta dziecka i co ta tym idzie - drogie komunijne prezenty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Nie chcę, aby moje dziecko miało kompleksy i było później wytykane palcami, że nic nie dostało – mówi Anna Kwiatosz, urzędniczka, której mąż od niedawna jest na zasiłku. – To nie wina dziecka, że ma biednych rodziców – dodaje jeszcze.

Dlatego pani Anna wzięła pożyczkę w pracy, co oznacza, że w tym roku nie wyjadą na wakacje – pożyczkę pochłoną prezenty dla synka i przyjęcie dla rodziny i znajomych.

Liczą pieniądze

Do skromności nawołują księża, ale jest to... wołanie na puszczy.

– Ja nawet wiem, że większość rodziców w dniu I Komunii Świętej ich dziecka nie przyjdzie na popołudniowe nabożeństwo – mówi bezradnie ksiądz Piotr Trela z Końskowoli. – Wszyscy jeszcze będą biesiadować. I nie mam wątpliwości, że w wielu domach ukradkiem będzie się piło alkohol. Znam też rodziny, które nie będą w stanie spłacić kredytów, jakie na to wszystko wzięli. Popadną w tarapaty.
A tymczasem, zaproszeni goście gorączkowo biegają po sklepach i zastanawiają się, co kupić.

– Blisko 2,5 tysiąca za quad to nawet dla mnie za drogo – twierdzi Janusz Bogdański, którego chrześniak przyjmie po raz pierwszy komunię. – Wiem, że sprawiłby dziecku radość. Ale quad wcale nie jest taki bezpieczny. Słabszy, mniejszy chłopiec nie będzie w stanie nad nim zapanować. A jak zechce wyjechać na ulicę? Miałbym go na sumieniu, gdyby coś się stało.
Ostatecznie kupię mu aparat fotograficzny za około 500 zł.

Problem w tym, że może to być jeden z kilku aparatów, jakie tego dnia dostanie dziecko.

– Wkrótce będzie kursować lista, jak do zakupu ślubnych prezentów – śmieje się pan Janusz.
Pieniądze liczą nie tylko rodzice "komunisty”, lecz także zaproszeni goście.
A księża wciąż będą nawoływać do skromności. Na próżno...

Co można kupić, a czego lepiej nie kupować

Ks. Jan Kiełbasa -proboszcz parafii św. Bartlomieja w Niedrzwicy Kościelnej

Jeśli już kupować, to może to być piękny album, np. "Papież i dzieci”, wydanie obrazkowe Biblii, książki. Ludzie nie widzą potrzeby obdarowywania książkami i mogę nawet powiedzieć, że wygłupiają się – kupując rowery, komputery. To wszystko przesłania Pana Jezusa. A to on w sercu dziecka powinien być w tym dniu najważniejszy. Takich kosztownych prezentów nie powinno się kupować, dają je ludzie małej wiary, którzy nie rozumieją istoty Eucharystii. Organizowane są przyjęcia – mam nadzieję, że bez alkoholu – ale dla kogo? Dla dorosłych. A to powinien być dzień radości dla dziecka. •

Ks. Janusz Kozłowski - wikariusz parafii NMP Matki Kościoła w Świdniku

Wiem, że rodzice rok wcześniej zamawiają przyjęcia w lokalach, w tym show ginie istota komunii. Mówię rodzicom, żeby nie robili takiego festynu, bo w tym wszystkim zapomina się nawet o dziecku, o tym, że po raz pierwszy przyjmuje Pana Jezusa i ono tego dnia jest najważniejsze. Jednak mam świadomość, że nawoływania kapłanów do skromności, do myślenia o duchowości, a nie materialnej stronie tego dnia, najczęściej są daremne. Absolutnie nie pochwalam drogich prezentów. Raczej kolorowa Biblia, łańcuszek na medalik, jakiś praktyczny drobiazg. •


Ks. Piotr Trela - proboszcz parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego i św. Andrzeja Apostoła w Końskowoli

Ludzie tracą umiar. Myślę, że zapraszają tylu gości, żeby dziecko więcej prezentów dostało. Podobno w modzie jest kupienie kucyka albo quada – coś okropnego! Biedniejsi mieszkańcy w mojej gminie biorą kredyty, których później nie są w stanie spłacić, żeby tylko się pokazać. To cecha małych ludzi. Drogie prezenty robią wielką krzywdę dziecku – szanuje się te przedmioty, na które się zapracowało, a nie otrzymane lekką ręką. Jestem przeciwny takim drogim prezentom, które nie raz wyzwalają niedobre uczucia w dzieciach.

Ks. Andrzej Mizura - proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Osinach

Do dziś noszę na szyi krzyżyk, który z okazji I Komunii Świętej dostałem od swojej chrzestnej. To droga mi pamiątka, także po osobie, która już nie żyje. Ma wymiar sentymentalny, a także przypomina o dniu, w którym przyjąłem do siebie Pana Jezusa. Czy o tym może przypominać komputer albo motorower? Bardzo by mnie cieszyło, gdyby w tym dniu rodziny wspólnie przystąpiły do komunii, wybrały się na wycieczkę, były z sobą i razem przeżywały ten piękny dzień. Nie pochwalam drogich prezentów. Jeśli już dziś kupuje się quady, to za parę lat chyba hitem będzie mały helikopter?

Nie psujcie dziecka – nie dawajcie pieniędzy!

Rozmowa z Edytą Długosz
lubelskim psychologiem

• Co podarować dziecku z okazji I Komunii Świętej?

– Uważam, że dziecko odniesie więcej korzyści z prezentu niż z pieniędzy, które ostatnio się daje. Dziś pieniądz jest wszechobecny, nie można uczyć materializmu. Często zresztą przydają się one rodzicom, którzy ponieśli wydatki związane w urządzeniem przyjęcia.

• A muszą je organizować?

– W elemencie naszej tradycji jest chrzest, I Komunia Święta i ślub, kiedy to urządzane są przyjęcia i dawane prezenty. Rodzice wtedy oczekują, że im się to zwróci, a gość chce odwdzięczyć się za zaproszenie i przynosi prezent.

• Ja nie pamiętam takiej tradycji. Nawet księża nawołują do skromności.

– Myślenie księży jest pozytywne, ale trudno te nawyki zmienić – nawyk dawania i otrzymywania. I nie ma sensu z tym walczyć, choć w każdym ofiarowanym prezencie powinien być element związany
z I Komunią Świętą – książka religijna, kartka, krzyżyk.

• Jednak wielu biedniejszych rodziców zadłuża się, żeby dziecku nie było przykro.

– Jakieś przyjęcie nawet biedniejsze rodziny mogą zrobić. Gdyby jednak zaistniała taka sytuacja,
że ani prezentów, ani gości, to po prostu trzeba o tym z dzieckiem porozmawiać wcześniej, wytłumaczyć sytuację materialną, pobyć z nim razem, zaproponować coś innego niż przyjęcie w domu. Ja wiem, że ta nowa tradycja sprawiła, że ludzie oszaleli na punkcie licytowania się na prezenty. Niestety, nie zapobiegniemy temu.

Rozmawiała Maria Kolesiewicz

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Magdalena B. / 25 kwietnia 2011 o 23:24
0
"Jednak mam świadomość, że nawoływania kapłanów do skromności, do myślenia o duchowości, a nie materialnej stronie tego dnia, najczęściej są daremne. "Ksiądz mówi o niematerialnej stronie tego dnia, a sam za przeprowadzenie Komunii żąda pieniędzy w dzisiejszych czasach.
Avatar
milka / 27 lutego 2011 o 12:30
0
I Komunia przestała być wydarzeniem duchowym dawno, dawno temu, jeśli w ogóle nim kiedyś była. Ale to w sumie jak w całym naszym świecie - kasa, kasa, kasa...
Avatar
Adam / 26 lutego 2011 o 23:44
0
Czy warto być dobrym dla ludzi, którzy nie potrafiliby docenić takiego gestu? Nie chciałbym mieć takich osób w swojej rodzinie. Zwierzęta miewają więcej współczucia i zrozumienia. Komunia to nie wyścig prezentów, a prezent dobrego serca najbardziej odpowiada ofierze pewnego młodego Żyda, który zadarł ze zbyt wpływowymi osobami.
Avatar
Ewa / 26 lutego 2011 o 23:24
0
[quote name='Adam' timestamp='1298757683' post='443223']
Idź do hospicjum, wpłać tyle pieniędzy za ile miałbyś kupować prezent, poproś o jakiś ładny dyplom podziękowania dla pierwszokomunisty, daj jako prezent. Jeśli nie doceni mając osiem lat, doceni mając osiemnaście. A jeśli nie, to dla takiego wypaczeńca szkoda byłoby wydawać pieniądze na prezent.
[/quote]

Dobra duszyczko cel szczytny,ale wyobrażasz sobie reakcję nie tylko dziecka a zmanierowanych dzisiaj rodziców. To jest możliwe,ale nie w każdej rodzinie.
Avatar
Adam / 26 lutego 2011 o 23:01
0
Idź do hospicjum, wpłać tyle pieniędzy za ile miałbyś kupować prezent, poproś o jakiś ładny dyplom podziękowania dla pierwszokomunisty, daj jako prezent. Jeśli nie doceni mając osiem lat, doceni mając osiemnaście. A jeśli nie, to dla takiego wypaczeńca szkoda byłoby wydawać pieniądze na prezent.
Avatar
:) / 26 lutego 2011 o 22:58
0
Taki prezent to na mikołaja. Chyba jesteś skąpcem...
Avatar
Kazio / 26 lutego 2011 o 22:50
0
A może coś takiego,ruch i sport oraz niestandardowa rzecz, nikt inny nie będzie tego miał


Eaglider - sport to zabawa!
EagLider to innowacyjne połączenie rozwoju fizycznego i zabawy.
Stymuluje pracę całego ciała dostarczając przy tym emocji
- fitness i rozwój fizyczny nie muszą być nudne!
Wyjdź z domu i baw się dobrze!


[URL="http://www.eaglider.pl"]www.eaglider.pl[/URL]

[IMG]http://www.eaglider.pl/images/img_2308.jpg[/IMG]
Avatar
czekoladka / 3 maja 2010 o 15:26
0
luzik kundelku napisał:
uwielbiam czekoladki lecz chyba nie ciebie

rozdrażniłem lwa no co mi zrobisz?



ha,ha,ha...chciałeś rozdrażnić lwa, to ci się nie udało. Nie łatwo wyprowadzić mnie z równowagi.Obecność na forum traktuję jako zabawę...Ja nie lubię czekoladek i mięty,ale ludzi bardzo-nawet takich jak ty
A czy ty lubisz...sam siebie?



ha,ha,ha...chciałeś rozdrażnić lwa, to ci się nie udało. Nie łatwo wyprowadzić mnie z równowagi.Obecność na forum traktuję jako zabawę...Ja nie lubię czekoladek i mięty,ale ludzi bardzo-nawet takich jak ty
A czy ty lubisz...sam siebie? rozwiń
Avatar
luzik kundelku / 3 maja 2010 o 14:38
0
uwielbiam czekoladki lecz chyba nie ciebie

rozdrażniłem lwa no co mi zrobisz?
Avatar
czekoladka / 3 maja 2010 o 14:20
0
co kupić?dragi! napisał:
jesteś typowym okazem tej "wesołej" krainy- nie masz poczucia humoru i dystansu do swojej poważnej osoby

na nic lepszego cię nie stać...



to przez te dragi masz tak zryty łeb i tylko na tyle cię stać!!!
Avatar
Magdalena B. / 25 kwietnia 2011 o 23:24
0
"Jednak mam świadomość, że nawoływania kapłanów do skromności, do myślenia o duchowości, a nie materialnej stronie tego dnia, najczęściej są daremne. "Ksiądz mówi o niematerialnej stronie tego dnia, a sam za przeprowadzenie Komunii żąda pieniędzy w dzisiejszych czasach.
Avatar
milka / 27 lutego 2011 o 12:30
0
I Komunia przestała być wydarzeniem duchowym dawno, dawno temu, jeśli w ogóle nim kiedyś była. Ale to w sumie jak w całym naszym świecie - kasa, kasa, kasa...
Avatar
Adam / 26 lutego 2011 o 23:44
0
Czy warto być dobrym dla ludzi, którzy nie potrafiliby docenić takiego gestu? Nie chciałbym mieć takich osób w swojej rodzinie. Zwierzęta miewają więcej współczucia i zrozumienia. Komunia to nie wyścig prezentów, a prezent dobrego serca najbardziej odpowiada ofierze pewnego młodego Żyda, który zadarł ze zbyt wpływowymi osobami.
Avatar
Ewa / 26 lutego 2011 o 23:24
0
[quote name='Adam' timestamp='1298757683' post='443223']
Idź do hospicjum, wpłać tyle pieniędzy za ile miałbyś kupować prezent, poproś o jakiś ładny dyplom podziękowania dla pierwszokomunisty, daj jako prezent. Jeśli nie doceni mając osiem lat, doceni mając osiemnaście. A jeśli nie, to dla takiego wypaczeńca szkoda byłoby wydawać pieniądze na prezent.
[/quote]

Dobra duszyczko cel szczytny,ale wyobrażasz sobie reakcję nie tylko dziecka a zmanierowanych dzisiaj rodziców. To jest możliwe,ale nie w każdej rodzinie.
Avatar
Adam / 26 lutego 2011 o 23:01
0
Idź do hospicjum, wpłać tyle pieniędzy za ile miałbyś kupować prezent, poproś o jakiś ładny dyplom podziękowania dla pierwszokomunisty, daj jako prezent. Jeśli nie doceni mając osiem lat, doceni mając osiemnaście. A jeśli nie, to dla takiego wypaczeńca szkoda byłoby wydawać pieniądze na prezent.
Avatar
:) / 26 lutego 2011 o 22:58
0
Taki prezent to na mikołaja. Chyba jesteś skąpcem...
Avatar
Kazio / 26 lutego 2011 o 22:50
0
A może coś takiego,ruch i sport oraz niestandardowa rzecz, nikt inny nie będzie tego miał


Eaglider - sport to zabawa!
EagLider to innowacyjne połączenie rozwoju fizycznego i zabawy.
Stymuluje pracę całego ciała dostarczając przy tym emocji
- fitness i rozwój fizyczny nie muszą być nudne!
Wyjdź z domu i baw się dobrze!


[URL="http://www.eaglider.pl"]www.eaglider.pl[/URL]

[IMG]http://www.eaglider.pl/images/img_2308.jpg[/IMG]
Avatar
czekoladka / 3 maja 2010 o 15:26
0
luzik kundelku napisał:
uwielbiam czekoladki lecz chyba nie ciebie

rozdrażniłem lwa no co mi zrobisz?



ha,ha,ha...chciałeś rozdrażnić lwa, to ci się nie udało. Nie łatwo wyprowadzić mnie z równowagi.Obecność na forum traktuję jako zabawę...Ja nie lubię czekoladek i mięty,ale ludzi bardzo-nawet takich jak ty
A czy ty lubisz...sam siebie?



ha,ha,ha...chciałeś rozdrażnić lwa, to ci się nie udało. Nie łatwo wyprowadzić mnie z równowagi.Obecność na forum traktuję jako zabawę...Ja nie lubię czekoladek i mięty,ale ludzi bardzo-nawet takich jak ty
A czy ty lubisz...sam siebie? rozwiń
Avatar
luzik kundelku / 3 maja 2010 o 14:38
0
uwielbiam czekoladki lecz chyba nie ciebie

rozdrażniłem lwa no co mi zrobisz?
Avatar
czekoladka / 3 maja 2010 o 14:20
0
co kupić?dragi! napisał:
jesteś typowym okazem tej "wesołej" krainy- nie masz poczucia humoru i dystansu do swojej poważnej osoby

na nic lepszego cię nie stać...



to przez te dragi masz tak zryty łeb i tylko na tyle cię stać!!!
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Kierowca prowadził miejski autobus i oglądał film w telefonie komórkowym
film

Lublin: Kierowca prowadził miejski autobus i oglądał film w telefonie komórkowym 0 0

Kierowca autobusu linii 32 w Lublinie przez kilka przystanków prowadził oglądając film w telefonie komórkowym. Odłożył go dopiero po interwencji pasażera. Teraz kierowcy grożą konsekwencje służbowe.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 9 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 31 26

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 54 2

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 104 21

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 44 1

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 74 107

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 1

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 21 23

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!