Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

3 sierpnia 2023 r.
16:13

Szczególne święto, piękny zwyczaj. 45. Lubelska Piesza Pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę

Tysiące wiernych wyruszyło w czwartek spod katedry. Część z nich chce przemierzyć całą trasę 45. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. W 12 dni pątnicy podzieleni na 13 grup pokonają 320 kilometrów. Podczas wędrówki będą rozważać nauczania założyciela Ruchu Światło-Życie księdza Franciszka Blachnickiego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzisiaj z placu Katedralnego wyszli uczestnicy tegorocznej Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pierwszego dnia mają dotrzeć do Bełżyc, na trasie przewidziane są dwa punkty odpoczynku, pierwszy na Poczekajce, drugi w Konopnicy.

- Pielgrzymce towarzyszy cały sztab, jedzie sekretariat, służby porządkowe i medyczne. Po tylu latach, mając takie doświadczenie jak my mamy, każdy pielgrzym może czuć się zabezpieczony - zapewniał ks. Mirosław Ładniak, dyrektor pielgrzymki.

- Pielgrzymka to jest szczególne święto, czas radości i piękny zwyczaj. Rekolekcje w drodze, piękna formacja duchowa. Cieszymy się, że pomimo różnych przeciwności covid, teraz wojna za wschodnią granicą, my ciągle idziemy by głosić boży pokój, optymizm, bo świat nie jest do końca zły, ani stracony - mówił abp. Stanisław Budzik.

Metropolita podkreślił, że pielgrzymi są zwiastunem dobrej nowiny. Pobłogosławił też wiernych ruszających w drogę.

Pątnicy idą szukając „Drogowskazów Nowego Człowieka", dla wielu celem jest zaniesienie swoich intencji do Matki Boskiej Częstochowskiej.

Zawierzyć małżeństwo

Pani Aneta z Lubartowa w drogę do Czarnej Madonny wyruszyła po raz dziewiąty. Dla niej droga jaką pokonuje nie jest jedynie fizycznym wyzwaniem, to forma oczyszczenia. Problemy zostają w domu, a na drodze jest " tu i teraz". - W życiu napotykamy różne trudności, które trzeba pokonać i iść dalej. Tak jak na pielgrzymce - mówiła wyruszając w drogę kobieta.

Pielgrzymka to nie tylko marsz, modlitwa, radość i przemyślenia. To również dobry moment by odbyć swoją podróż poślubną i zawierzyć Matce Boskiej swoje małżeństwo. Tak zrobił pan Marcin z poślubioną dwa miesiące temu panią Dominiką.

- Mamy z czego się cieszyć i za co dziękować. Różnie bywa na pielgrzymce, są chwile załamania, chce się wracać do domu. Tak jak w małżeństwie, ale trzeba wytrwać - mówił pan Marcin. Małżonka dodała: Boję się, bo to mój pierwszy raz, wierzę jednak, że mąż będzie mnie wspierał i dam radę.

Rodzice i dzieci

Wśród pątników są również dzieci. Starsze chcą dorównać rodzicom i pielgrzymują pieszo. Młodsze przemierzają drogę w wózkach. Rodzice zauważają, że kluczem we wspólnym wędrowaniu jest cierpliwość i pokora do niesprzyjającej pogody. Wiara jednak stawiana jest na pierwszym miejscu.

- Samo wychowanie dzieci, to już jakaś forma przygotowania do pielgrzymowania. Wychowując dziecko w wierze, ma ono świadomość mszy świętej czy modlitwy. Jesteśmy przygotowani, posiadamy wózek dwuosobowy, dużo wiary więc powinniśmy dać radę - mówił pan Tomasz. 

Pątniczka Grażyna wyruszyła na szlak pielgrzymkowy z Chełma. Kobieta rekolekcje w drodze przeżywać będzie z synem Mikołajem. Oboje idą po raz pierwszy. Pomimo niepewności czy przejdą 320 kilometrów są dobrej myśli. Tą formę spędzania czasu polecili im znajomi, wierzą, że znają wiarę i wytrwałość w podążaniu do Maryi i doznają łask dzięki modlitwie do niej.

Dwa bagaże

Ks. Paweł Saran zapewnia, że radość w sercu pielgrzyma jest zawsze obecna, bez względu na pogodę. Hasło tegorocznej pielgrzymki "Drogowskazy Nowego Człowieka" ma dać werwę pątnikom, by je odkrywać.

Księża pomagają wiernym w kryzysach jakie dopadają ich na pielgrzymkowym szlaku.

- Ksiądz na pielgrzymce niesie dwa bagaże, pierwszy własny, bo też jest człowiekiem, któremu różne bóle i kontuzje doskwierają. Drugi to opieka duchowa, która jest piękną służbą, oddając ja w formie: kazań, spowiedzi, poprzez bycie z pielgrzymem. Trzeba mieć świadomość, że wszyscy idziemy razem, przeżywamy to samo, odczuwamy ból a to jednoczy. Brat czy siostra świecka może poczuć jedność z kapłanem w drodze przed oblicze Czarnej Madonny - opowiadał ks. Paweł Saran.

Idziesz ile możesz

Wierni na drodze będą nocować w szkołach i prywatnych domach. Do Częstochowy dotrą 14 sierpnia.

Tegoroczna pielgrzymka ma dwie formy tradycyjną i hybrydową. Osoby, które nie mogą uczestniczyć w całej trasie, mogą zapisać się poprzez stronę internetową pielgrzymki i dołączyć do niej na każdym jej etapie. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium