Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

23 marca 2010 r.
19:32
Edytuj ten wpis

Uwaga na trujące kubki! Na rynek trafiło kilkadziesiąt tysięcy sztuk

0 13 A A

Szklane kubki z napisem „Cappuccino” wydzielają groźny kadm i ołów. Trafiły do sieci Carrefour również w naszym województwie – ostrzegł dziś sanepid i zaapelował, by zwracać je do sklepów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kubki były sprzedawane w lutym m.in. w sklepie Carrefour przy ul. Gościńczyk w Puławach. Zdaniem sanepidu, podczas picia z obrzeży tych naczyń mogą przenikać do organizmu człowieka związki ołowiu i kadmu.

– W czasie kontroli ustalono, że kubki zostały już sprzedane klientom. Ostrzegamy, że nie należy ich używać do picia płynów, ani spożywania innego rodzaju żywności. A supermarket powinien przyjąć zwrot wadliwego towaru – apeluje za naszym pośrednictwem Jolanta Gill z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Puławach.

Sanepid powołuje się na opinie z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego: „(…) Nawet podczas krótkiego kontaktu kubka z ustami istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczenia tygodniowych dawek ołowiu i kadmu tolerowanych przez organizm”.

– Widziałam te kubki, kosztowały około 7 zł. Bardzo szybko zniknęły. Nie skusiłam się na zakup. Teraz nie żałuję – mówi Ewelina Pachocka, klientka puławskiego Carrefoura.

Kubki widziano także w Kraśniku. – U nas jest jeden Carrefour, często robię tam zakupy i na pewno były w sprzedaży – mówi pani Monika, kraśniczanka.

Czy były też w pozostałych sklepach tej firmy w naszym regionie? Wczoraj nie udało nam się uzyskać stanowiska sieci Carrefour. Poproszono nas o przesłanie pytań oraz opinii sanepidu e-mailem. Do chwili zamknięcia tego wydania Dziennika Wschodniego nie dostaliśmy odpowiedzi.

Felerny towar sprowadziła z Chin firma „Florentyna” z Pleszewa w Wielkopolsce. Następnie trafił do sklepów sieci Carrefour. Teraz kubki są wycofywane ze sprzedaży.

– Nie wiemy dokładnie, ile ich jest na rynku. Na pewno do handlu trafiło kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy. Odbieramy je ze sklepów – poinformował Wojciech Piotrowiak z działu importu „Florentyny”.

– Zawyżony poziom ołowiu i kadmu na powierzchni naczyń został wykryty podczas kontroli przeprowadzonej przez jedną ze stacji sanepidu. Natychmiast wszczęto procedurę nadzoru wycofania towaru ze sklepów. Niestety, okazało się, że kubki zostały bardzo szybko wyprzedane. Stąd nasz apel o ich zwracanie – dodaje Jolanta Gill.

Halina Kostek, lekarz toksykolog ze Szpitala Jana Bożego w Lublinie:
- Kadm i ołów są szkodliwymi i toksycznymi pierwiastkami. Gdy dostaną się do organizmu mogą spowodować poważne następstwa, m.in. uszkodzenie mózgu i wątroby. Objawy zatrucia, to m.in.: bóle brzucha, bóle mięśni, uczucie zmęczenia, mrowienie i pieczenie skóry oraz niedowład kończyn.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
11111 / 24 marca 2010 o 20:55
0
ja kupiła trochę inny kubek ale podobny nadruk i wylądował w koszu Też w kraśniku ale w innym markecie
Avatar
mgt / 24 marca 2010 o 13:56
0
kura. mam chinski kubek z pleszewa. tylko inny .. termiczny.. ciekawe czy z olow gratis tam jest..
Avatar
DLACZEGO / 24 marca 2010 o 09:57
0
A DLACZEGO TO NASZE SŁUŻBY NIE KONTROLUJĄ TOWARU PRZED PUSZCZENIEM GO DO SPRZEDAŻY W SLKEPACH?tO SAMO JEST Z ŻYWNOŚCIĄ. AŻ SIĘ OKAŻE ŻE JEMY JAKIEŚ G***O TO DOPIERO ROBI SIĘ LARUM.DEMOKRACJAAAAAA.
Avatar
Gość / 24 marca 2010 o 09:55
0
jak produkuje się w azjatyckich krajach?i dlaczego jest tak tanio ?
polecam serial na TVN STYLE "pot, łzy i ....
Avatar
Gość / 24 marca 2010 o 09:53
0
chcecie wszystko tanie !!!
TANIE = CHEMIA w 90%
Avatar
zbyslew / 24 marca 2010 o 09:02
0
Zastanawialiście się dlaczego mięso jest w dużych sieciach po 8,99? To zapewne Chińska padlina po której nocą bedziesz miał widno pod kołdrą-tyle w niej chemii.
Avatar
andrzejto / 24 marca 2010 o 08:56
0
Kupujcie dalej chińskie gówno. Mało było afer?? Trucizny w mleku, trujące farby na zabawkach dla dzieci...
Co kilka miesięcy jakieś kwiatki wychodzą...
Ale nie PROMOCJA i zaoszczędzisz parę złotych...
Za to więcej wydasz u lekarza!!!
Myślenie nie boli
Avatar
kaznodzieja / 24 marca 2010 o 08:36
0
Jedzcie g... obywatele! Miliony much nie mogą się mylić...
Avatar
Gość / 24 marca 2010 o 07:46
0
trują nas czym się da, jak nie kadm z ołowiem to inne chemiczne trucizny, jak nie w naczyniach to w żywności. nie zastanawialiście się nigdy dlaczego np. "polędwica sopocka" jest w promocji po 9.99 PLN ??? chemia jest tania w produkcji....
Avatar
czobut / 23 marca 2010 o 21:20
0
A kiedy POsadzą albo zaobraczkują tego importera z chin
Avatar
11111 / 24 marca 2010 o 20:55
0
ja kupiła trochę inny kubek ale podobny nadruk i wylądował w koszu Też w kraśniku ale w innym markecie
Avatar
mgt / 24 marca 2010 o 13:56
0
kura. mam chinski kubek z pleszewa. tylko inny .. termiczny.. ciekawe czy z olow gratis tam jest..
Avatar
DLACZEGO / 24 marca 2010 o 09:57
0
A DLACZEGO TO NASZE SŁUŻBY NIE KONTROLUJĄ TOWARU PRZED PUSZCZENIEM GO DO SPRZEDAŻY W SLKEPACH?tO SAMO JEST Z ŻYWNOŚCIĄ. AŻ SIĘ OKAŻE ŻE JEMY JAKIEŚ G***O TO DOPIERO ROBI SIĘ LARUM.DEMOKRACJAAAAAA.
Avatar
Gość / 24 marca 2010 o 09:55
0
jak produkuje się w azjatyckich krajach?i dlaczego jest tak tanio ?
polecam serial na TVN STYLE "pot, łzy i ....
Avatar
Gość / 24 marca 2010 o 09:53
0
chcecie wszystko tanie !!!
TANIE = CHEMIA w 90%
Avatar
zbyslew / 24 marca 2010 o 09:02
0
Zastanawialiście się dlaczego mięso jest w dużych sieciach po 8,99? To zapewne Chińska padlina po której nocą bedziesz miał widno pod kołdrą-tyle w niej chemii.
Avatar
andrzejto / 24 marca 2010 o 08:56
0
Kupujcie dalej chińskie gówno. Mało było afer?? Trucizny w mleku, trujące farby na zabawkach dla dzieci...
Co kilka miesięcy jakieś kwiatki wychodzą...
Ale nie PROMOCJA i zaoszczędzisz parę złotych...
Za to więcej wydasz u lekarza!!!
Myślenie nie boli
Avatar
kaznodzieja / 24 marca 2010 o 08:36
0
Jedzcie g... obywatele! Miliony much nie mogą się mylić...
Avatar
Gość / 24 marca 2010 o 07:46
0
trują nas czym się da, jak nie kadm z ołowiem to inne chemiczne trucizny, jak nie w naczyniach to w żywności. nie zastanawialiście się nigdy dlaczego np. "polędwica sopocka" jest w promocji po 9.99 PLN ??? chemia jest tania w produkcji....
Avatar
czobut / 23 marca 2010 o 21:20
0
A kiedy POsadzą albo zaobraczkują tego importera z chin
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Kierowca prowadził miejski autobus i oglądał film w telefonie komórkowym
film

Lublin: Kierowca prowadził miejski autobus i oglądał film w telefonie komórkowym 0 0

Kierowca autobusu linii 32 w Lublinie przez kilka przystanków prowadził oglądając film w telefonie komórkowym. Odłożył go dopiero po interwencji pasażera. Teraz kierowcy grożą konsekwencje służbowe.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 9 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 31 26

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 54 2

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 103 20

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 44 1

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 72 107

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 1

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 21 23

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!