Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 listopada 2013 r.
16:24
Edytuj ten wpis

Będzie zachodnia obwodnica. Lublin się doczekał

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 30 A A
Węzeł Dąbrowica. W 2016 r. pojedziemy tędy także do Rzeszowa<br />
Węzeł Dąbrowica. W 2016 r. pojedziemy tędy także do Rzeszowa

Na tę decyzję kierowcy czekali 15 lat. W piątek ogłoszono przetarg na budowę najważniejszego odcinka drogi ekspresowej S19, tzw. zachodniej obwodnicy Lublina

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Warto było czekać, bo powstanie tego odcinka pozwoli wreszcie wyprowadzić z miasta cały ruch tranzytowy.

– Zachodnia część obwodnicy Lublina pozwoli na ominięcie miasta jadącym z Rzeszowa, Białegostoku, i Warszawy. W godzinach szczytu kierowcy zaoszczędzą ok. pół godziny – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Sprawa budowy zachodniej obwodnicy ciągnie się już 15 lat. W międzyczasie powstało siedem różnych koncepcji przebiegu drogi, a sprawą zajmowało się kilka sądów (patrz ramka). W sierpniu ub. roku sąd w Lublinie ostatecznie oddalił skargę mieszkańców, czym otworzył drogę do rozpoczęcia budowy.

– Ci, którzy mieszkają w pobliżu planowanej drogi, już się pogodzili z tą decyzją. A wywłaszczeni wynieśli się w inne rejony gminy. Nikt już nie myśli o protestach – mówi Mirosław Żydek, wójt gminy Konopnica.

Drogowcy planują, że przetarg potrwa do połowy przyszłego roku. – Podpisanie umowy z wykonawcą planujemy na trzeci kwartał przyszłego roku. Wtedy też będzie mogła ruszyć budowa – mówi Nalewajko.

9,8-kilometrowy odcinek pomiędzy węzłami Lublin Sławinek oraz Lublin Węglin powstanie w systemie tradycyjnym. Lubelski oddział GDDKiA przekaże wykonawcy projekt budowlany i wykonawczy. – Toczy się już postępowanie związane z wydaniem zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Większość nieruchomości potrzebnych pod budowę drogi została już przejęta – dodaje rzecznik GDDKiA.

Zachodnia obwodnica Lublina połączy zbudowany na przecięciu S12, S17 i S19 węzeł Lublin Sławinek (Dąbrowica) z węzłem Lublin Węglin (Konopnica), gdzie przetnie się z budowaną drogą wojewódzką 747. Kierowcy pojadą zachodnią obwodnicą Lublina pod koniec 2016 roku.

Zachodnia obwodnica

Droga pobiegnie po nowym śladzie poza zachodnimi granicami Lublina, na terenie gmin Jastków i Konopnica. Będzie to 9,4 km drogi ekspresowej S19. Na trasie powstaną węzły: Płouszowice (na przecięciu z drogą wojewódzką 830) i Konopnica (na przecięciu z budowaną drogą wojewódzką 747 w kierunku Solca nad Wisłą).

15 lat protestów

Pierwsze prace koncepcyjne Urząd Wojewódzki zlecił w 1998 roku. W 2001 r. powstaje pierwsza koncepcja przebiegu trasy (docelowo było ich siedem), a w 2005 r. wojewoda lubelski wydaje decyzje lokalizacyjne. Wzbudza to ostry sprzeciw mieszkańców gminy Konopnica.

Zaskarżają decyzje do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd skargę oddala, ale ludzie nie dają za wygraną. W 2009 roku zaskarżają decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

Sprawa znów trafia do WSA w Warszawie, który 2011 przyznaje rację mieszkańcom i uchyla decyzję środowiskową. Tym razem broni nie składa GDDKiA. Drogowcy składają skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia przez WSA w Lublinie.

Lubelski sąd w sierpniu 2012 oddala skargę mieszkańców, uznając że postępowanie środowiskowe było przeprowadzone zgodnie z obowiązującym prawem.

Ten wyrok de facto otwiera drogę do rozpoczęcia procesu budowy.




Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Krzysiek / 16 listopada 2013 r. o 12:08
0

tak zapłacić ile chcieli...........czyli kto miał im zapłacić MY WSZYSCY a co my jesteśmy kasa zapomogowa dla ludzi blokujących rozwój miasta i regionu. Tak kiedyś skończyła się Polska po Sobieskim rozbiorami bo każdy szlachcic ciągnął w swoją stronę nie działał na rzecz kraju.

Dokładnie!

Znam przypadek, gdy za oddanie nędznej chałupiny przy planowanym przy drodze krajowej rondzie właściciele chcieli kosmicznych pieniędzy. Zupełnie z czapy. Nikt im tyle nie dał, musieli podpisać kwity, że im rondo przeszkadzać nie będzie, a zarządca drogi nie odpowiada za ewentualne uszkodzenia i teraz mają dom przy samiuteńkim rondzie. I bardzo dobrze. Chcieli przekombinować, to teraz mają. Domu ani działki de facto nikt im teraz nie kupi. Przeszarżowali i teraz cierpią. nawet ekranów dźwiękochłonnych tam nie ma :)

Bo czemu z moich podatków ktoś miałby nagle zyskać niewspółmierne do posiadanej nieruchomości korzyści?

Dokładnie!

Znam przypadek, gdy za oddanie nędznej chałupiny przy planowanym przy drodze krajowej rondzie właściciele chcieli kosmicznych pieniędzy. Zupełnie z czapy. Nikt im tyle nie dał, musieli podpisać kwity, że im rondo przeszkadzać nie będzie, a zarządca drogi nie odpowiada za ewentualne uszkodzenia i teraz mają dom przy samiuteńkim rondzie. I bardzo dobrze. Chcieli przekombinować, to teraz mają. Domu ani działki de facto nikt im teraz nie kupi. Przeszarżowali i teraz cierpią. nawet ekranów dźwiękochłonnych tam n... rozwiń

Avatar
Krzysiek / 16 listopada 2013 r. o 12:00
0

To nie banda pieniaczy wstrzymała inwestycje tylko POje***e przepisy naszego rządu, który myśli , że wybuduje drogi kosztem obywateli!!! Taki h** jak słonia nos!!! Gdyby od razu zapłacili tyle ile ludzie chcieli to dawno już by była obwodnica!!! Lecz Polak to takie bydle, że jeden drugiego w łyżce wody utopi, ale ręki mu nie poda!!! Zamiast od razu ludziom godziwe odszkodowania wypłacić to udawlai idiotów, że nie wiedzą o co chodzi a to się zemściło!!!!! W latach 80-tych ub.wieku nad jez.Czorsztyńskim zaczęto budować tamę, która powodowała zatopienie kilku wsi. Wybudowano wtedy dla każdego potrzebującego nowe domy w innym miejscu i problem rozwiązano. A teraz rządzace fi***y mają obywateli w du*** i myślą, że tak będzie OK. Ni huja!!!!!!

A skąd wiesz, po ile im proponowano i że nie były to godziwe pieniądze? Protestowali też tacy, co kupili tanie działki (bo jak ktoś mógł, to sprzedał frajerowi wiedząc, że wkrótce droga tamtędy przejdzie) i liczyli, że jak postawią dom, to się ich nie wywłaszczy. Sam znam takie przypadki.

I nie narzekaj na POje***ne przepisy, bo PO, której fanem bynajmniej nie jestem, uchwaliła przepisy pozwalające wreszcie na walkę z takimi porypańcami blokującymi kluczowe projekty (vide wieloletni spór z właścicielem autokomisu przy Rondzie Kometa w Warszawie).

A skąd wiesz, po ile im proponowano i że nie były to godziwe pieniądze? Protestowali też tacy, co kupili tanie działki (bo jak ktoś mógł, to sprzedał frajerowi wiedząc, że wkrótce droga tamtędy przejdzie) i liczyli, że jak postawią dom, to się ich nie wywłaszczy. Sam znam takie przypadki.

I nie narzekaj na POje***ne przepisy, bo PO, której fanem bynajmniej nie jestem, uchwaliła przepisy pozwalające wreszcie na walkę z takimi porypańcami blokującymi kluczowe projekty (vide wieloletni spór z właścicielem autokomisu przy... rozwiń

Avatar
Mika / 11 listopada 2013 r. o 11:32
0

To było wiadome od dawna że Lublin zabieże pieniądze na budowę obwodnicy małemu Tomaszowowi. Lublinowi nie zależy na mniejszych miejscowościach w województwie, on zabiera wszystko dla siebie tak jak Warszawa kroii całe województwo Mazowieckie z inwestycjii w mniejszych miejscowościach tak Lublin zabiera pieniądze mniejszym miasteczkom w wojewudztwie lubelskim.

oczywistym jest, że obwodnica Lublina jest ważniejsza od obwodnicy jakiegoś Tomaszowa i nie ma co tu dyskutować. Miasto wojewódzkie musi się rozwijać, żeby napędzać gospodarkę całego województwa. 

Jak Ci nie pasuje, przeprowadź się do Lublina

oczywistym jest, że obwodnica Lublina jest ważniejsza od obwodnicy jakiegoś Tomaszowa i nie ma co tu dyskutować. Miasto wojewódzkie musi się rozwijać, żeby napędzać gospodarkę całego województwa. 

Jak Ci nie pasuje, przeprowadź się do Lublina

rozwiń
Avatar
Leming Lubelski / 10 listopada 2013 r. o 23:58
0

No i super - mniej tirów na Kraśnickiej, a i weekendowy słojotok z południa się zmniejszy.

Avatar
R / 9 listopada 2013 r. o 12:13
0
Z O LUBLINA była już projektowana od ok.1998 r.  miała być pierwotnie budowana w 2005 r jak obwodnica Garwolina, miała być również cała S19 i S17 prze Tomaszów do Hrebennego do 2010r
a faktycznie zabrali, to była to decyzja z 2008 r. centrali GDDKiA, PO, Nowaków i Tuska zabrali na Gdański, Wrocławie, Poznanie itd, bo powinno wystarczyć na S12 i S17 do wschodniej granicy - nie tylko na obwodnicę Tomaszowa, ale również na całą S19 Kuźnica-Białystok-LUBLIN-rzeszow-Barwinek 
Avatar
pchła / 9 listopada 2013 r. o 12:04
0

To było wiadome od dawna że Lublin zabieże pieniądze na budowę obwodnicy małemu Tomaszowowi. Lublinowi nie zależy na mniejszych miejscowościach w województwie, on zabiera wszystko dla siebie tak jak Warszawa kroii całe województwo Mazowieckie z inwestycjii w mniejszych miejscowościach tak Lublin zabiera pieniądze mniejszym miasteczkom w wojewudztwie lubelskim.

Widzisz... Pozostaje przeprowadzić się do Lublina i będziesz szczęśliwszym człowiekiem....

Widzisz... Pozostaje przeprowadzić się do Lublina i będziesz szczęśliwszym człowiekiem....

rozwiń
Avatar
ta / 9 listopada 2013 r. o 11:33
0

To było wiadome od dawna że Lublin zabieże pieniądze na budowę obwodnicy małemu Tomaszowowi. Lublinowi nie zależy na mniejszych miejscowościach w województwie, on zabiera wszystko dla siebie tak jak Warszawa kroii całe województwo Mazowieckie z inwestycjii w mniejszych miejscowościach tak Lublin zabiera pieniądze mniejszym miasteczkom w wojewudztwie lubelskim.

Avatar
Rafał / 9 listopada 2013 r. o 10:30
0

Zach. Obw. LUBLINA była już projektowana od ok.1998 r.  miała być pierwotnie budowana w 2005 r jak obwodnica Garwolina, miała być również cała S19 i S17 prze Tomaszów do Hrebennego do 2010 r

a faktycznie zabrali, to była to decyzja z 2008 r. centrali GDDKiA, PO, Nowaków i Tuska zabrali na Gdański, Wrocławie, Poznanie itd, bo powinno wystarczyć na S12 i S17 do wschodniej granicy - nie tylko na obwodnicę Tomaszowa, ale również na całą S19 Kuźnica-Białystok-LUBLIN-rzeszow-Barwinek 

Avatar
... / 9 listopada 2013 r. o 09:20
0

Widzicie jak to jest, mają Wschodnią Obwodnicę, Warszawa - Piaski teraz zachodnia, Zabrali pieniądze i decyzje budowy obwodnicy w Tomaszowie Lubelskim !  Będzieceie jechać do Lwowa przez Tomaszów to zobaczycie jaka to trasa S17 , Normalnie jak Autostrada A4 tylko pozazdrościć nam .

Ty się lepiej ciesz, bo tomaszow skończyłby jak Szydlowiec, gdzie hula wiatr i psy szczekaja drugą stroną ciała. Poupadały firmy, punkty handlowe i gastronomiczne, bo nikomu nie jest tam juz po drodze.

Ty się lepiej ciesz, bo tomaszow skończyłby jak Szydlowiec, gdzie hula wiatr i psy szczekaja drugą stroną ciała. Poupadały firmy, punkty handlowe i gastronomiczne, bo nikomu nie jest tam juz po drodze.

rozwiń
Avatar
:P / 9 listopada 2013 r. o 09:18
0

Wygra najniższa cena i będziemy czekać kolejne 20 lat...

Avatar
Krzysiek / 16 listopada 2013 r. o 12:08
0

tak zapłacić ile chcieli...........czyli kto miał im zapłacić MY WSZYSCY a co my jesteśmy kasa zapomogowa dla ludzi blokujących rozwój miasta i regionu. Tak kiedyś skończyła się Polska po Sobieskim rozbiorami bo każdy szlachcic ciągnął w swoją stronę nie działał na rzecz kraju.

Dokładnie!

Znam przypadek, gdy za oddanie nędznej chałupiny przy planowanym przy drodze krajowej rondzie właściciele chcieli kosmicznych pieniędzy. Zupełnie z czapy. Nikt im tyle nie dał, musieli podpisać kwity, że im rondo przeszkadzać nie będzie, a zarządca drogi nie odpowiada za ewentualne uszkodzenia i teraz mają dom przy samiuteńkim rondzie. I bardzo dobrze. Chcieli przekombinować, to teraz mają. Domu ani działki de facto nikt im teraz nie kupi. Przeszarżowali i teraz cierpią. nawet ekranów dźwiękochłonnych tam nie ma :)

Bo czemu z moich podatków ktoś miałby nagle zyskać niewspółmierne do posiadanej nieruchomości korzyści?

Dokładnie!

Znam przypadek, gdy za oddanie nędznej chałupiny przy planowanym przy drodze krajowej rondzie właściciele chcieli kosmicznych pieniędzy. Zupełnie z czapy. Nikt im tyle nie dał, musieli podpisać kwity, że im rondo przeszkadzać nie będzie, a zarządca drogi nie odpowiada za ewentualne uszkodzenia i teraz mają dom przy samiuteńkim rondzie. I bardzo dobrze. Chcieli przekombinować, to teraz mają. Domu ani działki de facto nikt im teraz nie kupi. Przeszarżowali i teraz cierpią. nawet ekranów dźwiękochłonnych tam n... rozwiń

Avatar
Krzysiek / 16 listopada 2013 r. o 12:00
0

To nie banda pieniaczy wstrzymała inwestycje tylko POje***e przepisy naszego rządu, który myśli , że wybuduje drogi kosztem obywateli!!! Taki h** jak słonia nos!!! Gdyby od razu zapłacili tyle ile ludzie chcieli to dawno już by była obwodnica!!! Lecz Polak to takie bydle, że jeden drugiego w łyżce wody utopi, ale ręki mu nie poda!!! Zamiast od razu ludziom godziwe odszkodowania wypłacić to udawlai idiotów, że nie wiedzą o co chodzi a to się zemściło!!!!! W latach 80-tych ub.wieku nad jez.Czorsztyńskim zaczęto budować tamę, która powodowała zatopienie kilku wsi. Wybudowano wtedy dla każdego potrzebującego nowe domy w innym miejscu i problem rozwiązano. A teraz rządzace fi***y mają obywateli w du*** i myślą, że tak będzie OK. Ni huja!!!!!!

A skąd wiesz, po ile im proponowano i że nie były to godziwe pieniądze? Protestowali też tacy, co kupili tanie działki (bo jak ktoś mógł, to sprzedał frajerowi wiedząc, że wkrótce droga tamtędy przejdzie) i liczyli, że jak postawią dom, to się ich nie wywłaszczy. Sam znam takie przypadki.

I nie narzekaj na POje***ne przepisy, bo PO, której fanem bynajmniej nie jestem, uchwaliła przepisy pozwalające wreszcie na walkę z takimi porypańcami blokującymi kluczowe projekty (vide wieloletni spór z właścicielem autokomisu przy Rondzie Kometa w Warszawie).

A skąd wiesz, po ile im proponowano i że nie były to godziwe pieniądze? Protestowali też tacy, co kupili tanie działki (bo jak ktoś mógł, to sprzedał frajerowi wiedząc, że wkrótce droga tamtędy przejdzie) i liczyli, że jak postawią dom, to się ich nie wywłaszczy. Sam znam takie przypadki.

I nie narzekaj na POje***ne przepisy, bo PO, której fanem bynajmniej nie jestem, uchwaliła przepisy pozwalające wreszcie na walkę z takimi porypańcami blokującymi kluczowe projekty (vide wieloletni spór z właścicielem autokomisu przy... rozwiń

Avatar
Mika / 11 listopada 2013 r. o 11:32
0

To było wiadome od dawna że Lublin zabieże pieniądze na budowę obwodnicy małemu Tomaszowowi. Lublinowi nie zależy na mniejszych miejscowościach w województwie, on zabiera wszystko dla siebie tak jak Warszawa kroii całe województwo Mazowieckie z inwestycjii w mniejszych miejscowościach tak Lublin zabiera pieniądze mniejszym miasteczkom w wojewudztwie lubelskim.

oczywistym jest, że obwodnica Lublina jest ważniejsza od obwodnicy jakiegoś Tomaszowa i nie ma co tu dyskutować. Miasto wojewódzkie musi się rozwijać, żeby napędzać gospodarkę całego województwa. 

Jak Ci nie pasuje, przeprowadź się do Lublina

oczywistym jest, że obwodnica Lublina jest ważniejsza od obwodnicy jakiegoś Tomaszowa i nie ma co tu dyskutować. Miasto wojewódzkie musi się rozwijać, żeby napędzać gospodarkę całego województwa. 

Jak Ci nie pasuje, przeprowadź się do Lublina

rozwiń
Avatar
Leming Lubelski / 10 listopada 2013 r. o 23:58
0

No i super - mniej tirów na Kraśnickiej, a i weekendowy słojotok z południa się zmniejszy.

Avatar
R / 9 listopada 2013 r. o 12:13
0
Z O LUBLINA była już projektowana od ok.1998 r.  miała być pierwotnie budowana w 2005 r jak obwodnica Garwolina, miała być również cała S19 i S17 prze Tomaszów do Hrebennego do 2010r
a faktycznie zabrali, to była to decyzja z 2008 r. centrali GDDKiA, PO, Nowaków i Tuska zabrali na Gdański, Wrocławie, Poznanie itd, bo powinno wystarczyć na S12 i S17 do wschodniej granicy - nie tylko na obwodnicę Tomaszowa, ale również na całą S19 Kuźnica-Białystok-LUBLIN-rzeszow-Barwinek 
Avatar
pchła / 9 listopada 2013 r. o 12:04
0

To było wiadome od dawna że Lublin zabieże pieniądze na budowę obwodnicy małemu Tomaszowowi. Lublinowi nie zależy na mniejszych miejscowościach w województwie, on zabiera wszystko dla siebie tak jak Warszawa kroii całe województwo Mazowieckie z inwestycjii w mniejszych miejscowościach tak Lublin zabiera pieniądze mniejszym miasteczkom w wojewudztwie lubelskim.

Widzisz... Pozostaje przeprowadzić się do Lublina i będziesz szczęśliwszym człowiekiem....

Widzisz... Pozostaje przeprowadzić się do Lublina i będziesz szczęśliwszym człowiekiem....

rozwiń
Avatar
ta / 9 listopada 2013 r. o 11:33
0

To było wiadome od dawna że Lublin zabieże pieniądze na budowę obwodnicy małemu Tomaszowowi. Lublinowi nie zależy na mniejszych miejscowościach w województwie, on zabiera wszystko dla siebie tak jak Warszawa kroii całe województwo Mazowieckie z inwestycjii w mniejszych miejscowościach tak Lublin zabiera pieniądze mniejszym miasteczkom w wojewudztwie lubelskim.

Avatar
Rafał / 9 listopada 2013 r. o 10:30
0

Zach. Obw. LUBLINA była już projektowana od ok.1998 r.  miała być pierwotnie budowana w 2005 r jak obwodnica Garwolina, miała być również cała S19 i S17 prze Tomaszów do Hrebennego do 2010 r

a faktycznie zabrali, to była to decyzja z 2008 r. centrali GDDKiA, PO, Nowaków i Tuska zabrali na Gdański, Wrocławie, Poznanie itd, bo powinno wystarczyć na S12 i S17 do wschodniej granicy - nie tylko na obwodnicę Tomaszowa, ale również na całą S19 Kuźnica-Białystok-LUBLIN-rzeszow-Barwinek 

Avatar
... / 9 listopada 2013 r. o 09:20
0

Widzicie jak to jest, mają Wschodnią Obwodnicę, Warszawa - Piaski teraz zachodnia, Zabrali pieniądze i decyzje budowy obwodnicy w Tomaszowie Lubelskim !  Będzieceie jechać do Lwowa przez Tomaszów to zobaczycie jaka to trasa S17 , Normalnie jak Autostrada A4 tylko pozazdrościć nam .

Ty się lepiej ciesz, bo tomaszow skończyłby jak Szydlowiec, gdzie hula wiatr i psy szczekaja drugą stroną ciała. Poupadały firmy, punkty handlowe i gastronomiczne, bo nikomu nie jest tam juz po drodze.

Ty się lepiej ciesz, bo tomaszow skończyłby jak Szydlowiec, gdzie hula wiatr i psy szczekaja drugą stroną ciała. Poupadały firmy, punkty handlowe i gastronomiczne, bo nikomu nie jest tam juz po drodze.

rozwiń
Avatar
:P / 9 listopada 2013 r. o 09:18
0

Wygra najniższa cena i będziemy czekać kolejne 20 lat...

Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 października 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 października 2021 roku

Finał projektu "Co wolność?" w Centrum Kultury
30 października 2021, 19:00

Finał projektu "Co wolność?" w Centrum Kultury

Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na finał projektu "Co wolność?" Daniela Adamczyka. 30 października o godz. 19 odbędzie się pokaz specjalnego spektaklu.

Lublin: Będzie podwyżka opłat na cmentarzach? Zadecydują radni

Lublin: Będzie podwyżka opłat na cmentarzach? Zadecydują radni

Urząd Miasta zamierza podnieść opłaty obowiązujące na cmentarzach komunalnych na Majdanku i przy ul. Białej. Dzisiaj upubliczniony został projekt nowych stawek, które mają być wyższe od obecnych o 4 proc.

Międzyrzec Podlaski: Zaczipuj psa za darmo

Międzyrzec Podlaski: Zaczipuj psa za darmo

Masz psa? Międzyrzeccy urzędnicy proponują wszczepienie czipa. Właściciel nic nie zapłaci.

Koncert Andrzeja Piasecznego w Świdniku
19 listopada 2021, 20:00

Koncert Andrzeja Piasecznego w Świdniku

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku (al. Lotników Polskich 24) zaprasza na kameralny koncert Andrzeja Piasecznego, który odbędzie się 19 listopada o godz. 20.

W Lublinie spirytus będzie lał się strumieniami. Za 120 mln zł powstanie nowa gorzelnia

W Lublinie spirytus będzie lał się strumieniami. Za 120 mln zł powstanie nowa gorzelnia

120 milionów złotych, 30 pracowników i ok. 100 tys. litrów spirytusu dziennie – tak w liczbach opisać można nową inwestycję Stock Polska: budowę gorzelni przy ul. Krochmalnej

Jacek Bury apeluje o wycofanie się ze zmian podatkowych. "Samorząd jest skazywany na dobrą wolę i łaskę rządu"

Jacek Bury apeluje o wycofanie się ze zmian podatkowych. "Samorząd jest skazywany na dobrą wolę i łaskę rządu"

O wycofanie się ze zmian podatkowych związanych ze sztandarowym programem Prawa i Sprawiedliwości „Polski Ład” apeluje senator Polski 2050 Jacek Bury. Na najbliższym posiedzeniu Senatu zamierza złożyć projekt uchwały w tej sprawie.

Na intensywnej terapii w Lublinie sami niezaszczepieni i młodzi. Najmłodszy ma 17 lat

Na intensywnej terapii w Lublinie sami niezaszczepieni i młodzi. Najmłodszy ma 17 lat

Na intensywnej terapii wszystkie miejsca są praktycznie cały czas zajęte. To sami niezaszczepieni, młodzi ludzie. Obecnie mamy zakażonego 17-latka. Jest to pierwszy tak młody pacjent w ciężkim stanie w naszej klinice – mówi prof. Mirosław Czuczwar.

Nie żyje ksiądz Leszek Szuba, budowniczy kościoła na LSM

Nie żyje ksiądz Leszek Szuba, budowniczy kościoła na LSM

– Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego proboszcza-seniora ks. Leszka Szuby – poinformowała dzisiaj parafia pw. bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublinie o śmierci księdza, który był budowniczym kościoła na LSM

Lublin: Dzielnicowe tournée Żuka. Prezydent spotka się z mieszkańcami i zapyta o potrzeby

Lublin: Dzielnicowe tournée Żuka. Prezydent spotka się z mieszkańcami i zapyta o potrzeby

Ratusz zapowiada cykl spotkań z mieszkańcami dzielnic. Wyjaśnia, że chce w ten sposób zebrać informacje o ich potrzebach, aby do roku 2023 stworzyć plany rozwoju dzielnic. Czy obiecane plany będą czekać na realizację krócej niż poprzednie?

Puławy: Ludzie kultury z nagrodami starosty. Lista laureatów

Puławy: Ludzie kultury z nagrodami starosty. Lista laureatów

Za osiągnięcia w rozwijaniu kultury w powiecie puławskim, nagrody z rąk starosty puławskiej otrzymało 39 osób oraz lokalnych organizacji. Gala odbyła się w ostatni piątek w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Technicznych w Puławach. Pula nagród wyniosła 35 tys. zł.