Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 listopada 2018 r.
19:07

COZL do przemalowania? Architekci piszą do nowego marszałka [sonda]

362 44 A A
Lubelscy architekci już w 2015 roku wyrazili ubolewanie, że „w tak pięknym mieście pojawił się budynek, który swoją formą i kolorystyką rażąco zdominował sylwetkę miasta”<br />
Lubelscy architekci już w 2015 roku wyrazili ubolewanie, że „w tak pięknym mieście pojawił się budynek, który swoją formą i kolorystyką rażąco zdominował sylwetkę miasta”
(fot. Maciej Kaczanowski)

Lubelski SARP ponawia apel o przemalowanie Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. - Budynek stanowi niepotrzebną dominantę w sylwecie miasta - piszą w liście do nowego marszałka architekci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Z zeszłorocznego spotkania (z grudnia ubiegłego roku w sprawie możliwości zmiany kolorystyki centrum, w którym uczestniczyli m.in. ówczesny marszałek Sławomir Sosnowski, dyrekcja szpitala, projektant rozbudowy i przedstawiciel Rady Kultury Przestrzeni – red.) odnieśliśmy wrażenie, że jest wola, aby uporządkować kolorystycznie obiekt. Z naszej strony deklarujemy udział w debacie na temat propozycji projektowych, która w tym konkretnym przypadku powinna odbyć się w możliwie szerokim gronie – pisze w liście do marszałka Jarosława Stawiarskiego, Bartłomiej Kożuchowski, prezes lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Do listu architekci dołączyli uchwałę zarządu SARP z kwietnia 2015 roku, który wyraża „ubolewanie, że w tak pięknym mieście pojawił się budynek, który swoją formą i kolorystyką rażąco zdominował sylwetkę miasta”.

Urząd Marszałkowski unika na razie konkretnej odpowiedzi. – Marszałek jest otwarty na debatę w tej sprawie. Temat kolorystyki centrum na pewno nie umrze śmiercią naturalną – zapewnia Remigiusz Małecki, rzecznik urzędu i dodaje: – Czekamy na propozycję terminu spotkania. Zakres ewentualnych prac jest spory, a w związku z tym chodzi też o spore pieniądze. Konieczne są więc szczegółowe ustalenia.

Tymczasem przy ul. Jaczewskiego w Lublinie trwa rozbudowa COZL. Jak idą prace? – W tym momencie trwają prace wykończeniowe w budynku nr 2, który był najbardziej zaawansowany jeśli chodzi o realizację. Montujemy tam również elementy basenu rehabilitacyjnego oraz elementy technologii basenowych – informuje Paweł Kosior, kierownik kontraktu ze spółki Budimex, która odpowiada za dokończenie rozbudowy centrum. – Z kolei w budynku nr 1 montujemy m.in. instalacje sanitarne i elektryczne, a w budynku nr 15 zaczęliśmy prace rozbiórkowe.

O terminie zakończenia inwestycji nie chciał rozmawiać. Jak zapewnił nas wczoraj Paweł Smajkiewicz, zastępca dyrektora COZL ds. technicznych, dotychczasowy termin zakończenia rozbudowy – jesień przyszłego roku – nie jest zagrożony.

COZL w różnych barwach. Przeróbki Internautów

Sonda: Czy budynek COZL powinien zostać przemalowany?

Liczba głosów: 1096

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 listopada 2018 o 19:18
+40
Moze zamiast malowac budynek niech te pieniadze przeznqcza dla chorych na leczenie.
Avatar
Gość / 28 listopada 2018 o 19:35
+28
Może jak małorolny odszedł z fotela marszałka to bardziej światli ludzie dojdą do głosu? Za przemalowanie tego potwora marszałek miałby moją dozgonną wdzięczność i uwielbienie. Nic tak nie szpeci miasta!!! Zrównać z ziemią syf na Podzamczu to jeden dzień pracy spychacza, a to jarmarczne g... straszy z każdego miejsca, nawet przechodząc przez Królewską do Bramy toto widać.
Avatar
ksawyer / 28 listopada 2018 o 19:55
+22
A JA apeluję do Architektów: ograniczcie wysokość aaprtamentowca przy Pl. Teatralnym. Czego manifestem będzie 50 m. ściana w zachodniej perspektywie Krakowskiego Przedmieścia? - W obszarze śródmieścia Lublina, na którym, jeszcze niedawno Damy lubelskiej architektury, nie widziały wyższych budynków od 4 kondygnacji i co zostało zapisane w obowiązującej uchwale Rady Miasta.
Avatar
Gość / 28 listopada 2018 o 21:04
+21
Skoro SARP apeluje o zmianę kolorystyki, to powinien już dawno wyrzucić ze swoich szeregów tego "artystę", które obecne kolory zaprojektował. OczywiScie o ile ów w ogóle dostąpił zaszczytu bycia w SARP.
Avatar
Gość / 28 listopada 2018 o 19:44
+20
jesli chca przemalowac to nie z moich pieniędzy!!!! niech placi baran ktory zatwierdził te kolory... bo faktycznie nie ma ważniejszych inwestycji tylko znowu pojfa latne setki bo jakis idiota zatwierdzil sraczke... zatwierdzil to niech na własny koszt maluję
Avatar
orwell1990 / 28 listopada 2018 o 20:13
+19
A pomyślcie tak poważnie. Ten budynek tam nie powinien stać. Jest zbyt masywny kubatura jest za duża. Równie dobrze mogłobyć tam MON czy Komenda Głowna Policji. Jest taki dlatego ze zabrakło miejsca. Czemu tam ? Ponieważ blisko Szpital UMed? CZyż nie mozna by było tego szpitala wcześniej wybudować w okolicach ul. Zelwerowicza czy Zemborzyckiej za Starym Gajem - dobry dojazd z S19 by był ? Ludzie by byli zadowoleni - Zieleń, Woda mniejszy smog ... Dominant który jak Wiezowiec Sky tower czy K1 Błękitek czy Szkieletor w Krakowie niszczy krajobraz okolic Starego Miasta.
Avatar
Gość / 28 listopada 2018 o 20:11
+19
Deweloperzy gotowi są zbudować po sąsiedzku wysokie apartamentowce zasłaniające budynek szpitala.
Avatar
Gość / 28 listopada 2018 o 20:06
+18
Zmiana koloru niewiele tu pomoże. I tak będzie tę wielką dominującą bryłę budynku widać z daleka, np. z ul. Lubartowskiej. Są inne ciekawe tematy do ogarnięcia: kwestia fatalnej akustyki w Filharmonii. Dźwięk lata po sali jak po pustym pokoju. I w tych warunkach kasują po 150 zł za bilet!?? Rozbój w biały dzień!!!
Avatar
Gość / 28 listopada 2018 o 21:39
+12
Obrzydlistwo, kicz, wieśniactwo, brak gustu, malomiasteczkowość, cygański styl ! Sowiecki człowiek wymyslił tego gniota !
Avatar
Gość / 28 listopada 2018 o 20:46
+8
niech rolnicy z PSL z poprzedniej władzy w marszałkowskim pokryją koszty tej malowanki z własnej diety i w czynie społecznym
Avatar
orwell1990 / 2 grudnia 2018 o 17:54
+1
*** skyscrapercity.com/showpost.php?p=143940971&postcount=1663
Avatar
/ 2 grudnia 2018 o 13:23
0
Wcześniej była ulubienicą PO/PSL 
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 o 09:17
+1
Przemalujcie na SZARO!!! będzie świetnie pasowało do tych smutnych dziadów, którzy wolą wtapiać się w SZARY tłum umęczonych życiem gnid. Ot i cały Lublin - pełny smutnych, zgorzkniałych, bez odrobiny fantazji i odwagi ludzi. Żałosne!
Avatar
Mieszkanka / 30 listopada 2018 o 08:51
+2
Trudno,skoro tak pomalowali niech tak stoi. Nie ma co marnowac pieniedzy na zmiane koloru. Pomaluje sie za kilkanascie lat jak budynek bedzie tego wymagał. Co to za marnotractwo pieniedzy przeciez to ogromny koszt pomalowanie takiego kolosa!!! Sa inne wazniejsze wydatki!!!
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 o 06:39
+2
Bardzo ładny ten budynek
Avatar
abrońpanieboże / 29 listopada 2018 o 23:25
+1
zdecydowanie NIE POWINIEN BYĆ PRZEMALOWANY!!!- tak jest dobrze. Fajne, ciepłe, radosne kolory są przyjemne dla oka. Budynek ten wcale nie musi być szary, bury , smutny i w kolorach - "nie zauważ mnie", nie musi przypominać o celu.. Ci którzy korzystają tam z leczenia gdy idą tam to nie czują się przynajmniej laboratoryjnymi myszkami. Aby udobruchać tych zniesmaczonych (w ogóle kolorami) to na wszystkich dziecięcych oddziałach szpitalnych też powinno się przywrócić szaro-bure ściany a zamiast zabaw i lekcji wprowadzić przymusowe pogłębianie dogmatów religijnych. Co za idiotyzm...
zdecydowanie NIE POWINIEN BYĆ PRZEMALOWANY!!!- tak jest dobrze. Fajne, ciepłe, radosne kolory są przyjemne dla oka. Budynek ten wcale nie musi być szary, bury , smutny i w kolorach - "nie zauważ mnie", nie musi przypominać o celu.. Ci którzy korzystają tam z leczenia gdy idą tam to nie czują się przynajmniej laboratoryjnymi myszkami. Aby udobruchać tych zniesmaczonych (w ogóle kolorami) to na wszystkich dziecięcych oddziałach szpitalnych też powinno się przywrócić szaro-bure ściany a zamiast zabaw i lekcji wprowadzić przymu... rozwiń
Avatar
Tomski / 29 listopada 2018 o 23:13
+2
Dlaczego Lublin ma być szary, smutny, przygnębiający? Dlaczego Polacy boją się kolorów? Nikomu!!! Nie przeszkadzałaby bazylika w tym miejscu...szpital za wysoki, za kolorowy, za wielki, chorzy za blisko miasta...a może katolickie snoby , to chorzy chcą widzieć to piękne miasto, by na chwilę nie myśleć o cierpieniu? Może tysiąc kolorowych budynków powinno pokazać światu: tu jest jakieś życie...tylko po co???
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 o 19:15
-1
A może byśmy sobie przypomnieli, komu zawdzięczamy to cudo ? Artykuł z 29 lipca 2015 r.: „Dyrektorka zasłynęła przede wszystkim pomalowaniem wielkiego budynku w jaskrawe żółto-pomarańczowe barwy. W związku z tym Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej ochrzczono mianem "gargamela", "koszmarku", "ohydy" czy "nowotworu". Jednak Elżbieta Starosławska się tym nie przejęła. Mało tego, stwierdziła, że jej kolory się podobają, bo budynek jest dobrze wyeksponowany. Zamówiła też ekspertyzę, która potwierdza jej zdanie. Suchej nitki na opracowaniu nie pozostawili jednak architekci, twierdząc, że powstało na zamówienie.” Żródło: ***lublin.wyborcza.pl/lublin/1,48724,18447413,szefowa-cozl-mocno-podpadla-marszalkom-nie-dostanie-nagrody.html
A może byśmy sobie przypomnieli, komu zawdzięczamy to cudo ? Artykuł z 29 lipca 2015 r.: „Dyrektorka zasłynęła przede wszystkim pomalowaniem wielkiego budynku w jaskrawe żółto-pomarańczowe barwy. W związku z tym Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej ochrzczono mianem "gargamela", "koszmarku", "ohydy" czy "nowotworu". Jednak Elżbieta Starosławska się tym nie przejęła. Mało tego, stwierdziła, że jej kolory się podobają, bo budynek jest dobrze wyeksponowany. Zamówiła też ekspertyzę, która potwierdza jej zda... rozwiń
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 o 17:51
+1
Tego g... nie uratuje NIC!!!! Niech stoi jak stoi i niech każdy widzi, że dupsko gołe! Takich mamy włodarzy, takich architektów to popsuli. Ktoś dał warunki zabudowy, ktoś dał pozwolenia, ktoś zaprojektował, to teraz niech wiedzą że ludzie tego nie cierpią. A poza tym - spoko, następne "zagęszczenia" zgodnie z prawem też będą urocze, więc zginie w tym "artystycznym" chłamie.
Avatar
bbb / 29 listopada 2018 o 15:03
+3
Członkiem SARP jest niejaki Stelmach? To może pomalować COZL na "betonowo"?. Albo skuć tynki do gołej cegły. Kurtyna