Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 lipca 2010 r.
21:10
Edytuj ten wpis

Czy można jeść ryby z Zalewu Zemborzyckiego?

0 6 A A

Czy ryby z Zalewu Zemborzyckiego można jeść? Odpowiedzi na to pytanie udzielą do końca roku pracownicy Polskiej Akademii Nauk.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Bardzo dużo dobrego słyszałem o Zalewie Zemborzyckim, dlatego przyjechałem przekonać się, jak tu jest – mówi Andrzej Zdrada z Siedlec, którego spotkaliśmy wędkującego przy lesie Dąbrowa. – Muszę przyznać, że to świetne miejsce, jest dość spokojnie, nie ma wędkarzy siedzących tuż obok siebie. Ryby biorą szybko, na pewno tu wrócę.

Zalew przyciąga coraz więcej amatorów łowienia ryb. – Widzimy, że miejsce jest bardzo popularne wśród wędkarzy. Z tego powodu podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu badań, jakich do tej pory nie było – tłumaczy Andrzej Poncet z Wydziału Ochrony Środowiska UM Lublin.

Ratusz zdecydował się sprawdzić, czy ryby, które pływają w zalewie, nadają się do jedzenia. – Ryby mogą akumulować w sobie toksyny, produkowane przez sinice. Zobaczymy, czy ich ilość w organizmach nie jest zbyt duża – dodaje.

Gdyby człowiek został poddany działaniu zbyt dużej ilość toksyn pochodzących od sinic, mogłoby się to m.in. skończyć zmianami naskórka. – A jedna z toksyn atakuje układ nerwowy, to dość niebezpieczne – zaznacza Poncet. Jednak urzędnicy do tej pory nie mieli sygnałów o przypadkach zatrucia czy zachorowania ludzi korzystających z wody w zalewie.

– Łowię tu co kilka dni. Jeśli zdarzy mi się jakaś większa ryba długości 30 cm, to smażę ją – mówi wędkarz Stanisław Nowicki. – Nigdy nie miałem żadnych problemów ze zdrowiem po tym, co zjadłem – dodaje.
Czy ryby z zalewu można bezpiecznie jeść, okaże się pod koniec roku. – Na przełomie sierpnia i września będzie odłów ryb. Badania potrwają do listopada–grudnia i wtedy będzie można przedstawić wyniki – wyjaśnia Poncet.

Pracownicy Polskiej Akademii Nauk, którzy prowadzą akcję dla Ratusza, będą odławiali po 8 sandaczy i leszczy – czyli tych ryb, których jest w zalewie najwięcej.

Następnie zbadają ich organy wewnętrzne, m.in. skrzela i wątrobę. Urzędnicy wierzą, że ryby są zdrowe. A jeśli jest inaczej? – Trudno powiedzieć, nie przygotowywaliśmy się jeszcze do takiego scenariusza – dodaje Poncet.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Andrzej / 25 października 2010 o 22:01
0
[quote name='HSP' date='06 lipiec 2010 - 12:36 ' timestamp='1278412597' post='312506']
Tak sie skłąda ze w ostatni piątek byłem nad zalewem. Specerowałem sobie z kolezanką i co chwile przy brzegu mozna było spotkac sniete ryby. W wodzie unosiła sie zdechła wiewiórka a jakies 400 m dalej na brzegu lezało prawie rozłozone zwierze (lis lub mały pies) dokłądnie nie wiem bo praktycznie został juz sam szkielet. Miałem zrobic zdjecia i podesłas do DW ale byłem z dziewczyną wiec troche głupi fotografowac martwe zwierzeta haha
Reasumując ktos kto tam łowie ryby musi miec nie pokoleji pod sufitem.
[/quote]

Wiewiórka to "zwierzę wodne?. Pies,czy coś do niego podobne to też?. Nie chodź więcej nad zalew bo ci to szkodzi!!!
[quote name='HSP' date='06 lipiec 2010 - 12:36 ' timestamp='1278412597' post='312506']
Tak sie skłąda ze w ostatni piątek byłem nad zalewem. Specerowałem sobie z kolezanką i co chwile przy brzegu mozna było spotkac sniete ryby. W wodzie unosiła sie zdechła wiewiórka a jakies 400 m dalej na brzegu lezało prawie rozłozone zwierze (lis lub mały pies) dokłądnie nie wiem bo praktycznie został juz sam szkielet. Miałem zrobic zdjecia i podesłas do DW ale byłem z dziewczyną wiec troche głupi fotografowac martwe ... rozwiń
Avatar
Marcin / 25 października 2010 o 21:49
0
Mieszkam niedaleko Pana Ponceta. To urzędnik państwowy odpowiedzialny za nadzorowanie zarybień Zalewu Zemborzyckiego. Ma pilnować, żeby zgadzały się kilogramy. Po każdym zarybieniu Pan Poncet wraca do domu z wielkim workiem ryb. Obdziela nimi kumpli, sąsiadów. Jak zalew zarybia się szczupakami, u Pana Ponceta w worku same dorodne sztuki:-) - szczupaczki jak marzenie. Ostatnio taszczył w workach sumy. Wystarczy obserwować Pana Ponceta, żeby wiedzieć czym zarybiają zalew... Żenada... Lis strażnikiem w kurniku?
Avatar
kowal895 / 6 lipca 2010 o 13:05
0
Romantyk jesteś jak dziewczę nad ten zalew prowadzasz.
Avatar
HSP / 6 lipca 2010 o 12:36
0
Tak sie skłąda ze w ostatni piątek byłem nad zalewem. Specerowałem sobie z kolezanką i co chwile przy brzegu mozna było spotkac sniete ryby. W wodzie unosiła sie zdechła wiewiórka a jakies 400 m dalej na brzegu lezało prawie rozłozone zwierze (lis lub mały pies) dokłądnie nie wiem bo praktycznie został juz sam szkielet. Miałem zrobic zdjecia i podesłas do DW ale byłem z dziewczyną wiec troche głupi fotografowac martwe zwierzeta haha
Reasumując ktos kto tam łowie ryby musi miec nie pokoleji pod sufitem.
Tak sie skłąda ze w ostatni piątek byłem nad zalewem. Specerowałem sobie z kolezanką i co chwile przy brzegu mozna było spotkac sniete ryby. W wodzie unosiła sie zdechła wiewiórka a jakies 400 m dalej na brzegu lezało prawie rozłozone zwierze (lis lub mały pies) dokłądnie nie wiem bo praktycznie został juz sam szkielet. Miałem zrobic zdjecia i podesłas do DW ale byłem z dziewczyną wiec troche głupi fotografowac martwe zwierzeta haha
Reasumując ktos kto tam łowie ryby musi miec nie pokoleji pod sufitem. rozwiń
Avatar
cesek / 6 lipca 2010 o 08:57
0
Po zjedzeniu 20 ryb i wypiciu 30 pryt stwierdza sie iz pryta ma wiecej toksyn
Avatar
Wiesiek / 6 lipca 2010 o 08:33
0
Trochę wali absurdem.... czy to nie powinno być w odwrotnej kolejności??? Najpierw badania toksykologiczne akwenu i ryb, a potem dopuszczenie do połowu (odłowu) ryb? Bo z tego wynika, że nikt nie dokonał analizy pod względem przydatności do spożycia przed dopuszczeniem ludzi do połowu ryb.
Avatar
Andrzej / 25 października 2010 o 22:01
0
[quote name='HSP' date='06 lipiec 2010 - 12:36 ' timestamp='1278412597' post='312506']
Tak sie skłąda ze w ostatni piątek byłem nad zalewem. Specerowałem sobie z kolezanką i co chwile przy brzegu mozna było spotkac sniete ryby. W wodzie unosiła sie zdechła wiewiórka a jakies 400 m dalej na brzegu lezało prawie rozłozone zwierze (lis lub mały pies) dokłądnie nie wiem bo praktycznie został juz sam szkielet. Miałem zrobic zdjecia i podesłas do DW ale byłem z dziewczyną wiec troche głupi fotografowac martwe zwierzeta haha
Reasumując ktos kto tam łowie ryby musi miec nie pokoleji pod sufitem.
[/quote]

Wiewiórka to "zwierzę wodne?. Pies,czy coś do niego podobne to też?. Nie chodź więcej nad zalew bo ci to szkodzi!!!
[quote name='HSP' date='06 lipiec 2010 - 12:36 ' timestamp='1278412597' post='312506']
Tak sie skłąda ze w ostatni piątek byłem nad zalewem. Specerowałem sobie z kolezanką i co chwile przy brzegu mozna było spotkac sniete ryby. W wodzie unosiła sie zdechła wiewiórka a jakies 400 m dalej na brzegu lezało prawie rozłozone zwierze (lis lub mały pies) dokłądnie nie wiem bo praktycznie został juz sam szkielet. Miałem zrobic zdjecia i podesłas do DW ale byłem z dziewczyną wiec troche głupi fotografowac martwe ... rozwiń
Avatar
Marcin / 25 października 2010 o 21:49
0
Mieszkam niedaleko Pana Ponceta. To urzędnik państwowy odpowiedzialny za nadzorowanie zarybień Zalewu Zemborzyckiego. Ma pilnować, żeby zgadzały się kilogramy. Po każdym zarybieniu Pan Poncet wraca do domu z wielkim workiem ryb. Obdziela nimi kumpli, sąsiadów. Jak zalew zarybia się szczupakami, u Pana Ponceta w worku same dorodne sztuki:-) - szczupaczki jak marzenie. Ostatnio taszczył w workach sumy. Wystarczy obserwować Pana Ponceta, żeby wiedzieć czym zarybiają zalew... Żenada... Lis strażnikiem w kurniku?
Avatar
kowal895 / 6 lipca 2010 o 13:05
0
Romantyk jesteś jak dziewczę nad ten zalew prowadzasz.
Avatar
HSP / 6 lipca 2010 o 12:36
0
Tak sie skłąda ze w ostatni piątek byłem nad zalewem. Specerowałem sobie z kolezanką i co chwile przy brzegu mozna było spotkac sniete ryby. W wodzie unosiła sie zdechła wiewiórka a jakies 400 m dalej na brzegu lezało prawie rozłozone zwierze (lis lub mały pies) dokłądnie nie wiem bo praktycznie został juz sam szkielet. Miałem zrobic zdjecia i podesłas do DW ale byłem z dziewczyną wiec troche głupi fotografowac martwe zwierzeta haha
Reasumując ktos kto tam łowie ryby musi miec nie pokoleji pod sufitem.
Tak sie skłąda ze w ostatni piątek byłem nad zalewem. Specerowałem sobie z kolezanką i co chwile przy brzegu mozna było spotkac sniete ryby. W wodzie unosiła sie zdechła wiewiórka a jakies 400 m dalej na brzegu lezało prawie rozłozone zwierze (lis lub mały pies) dokłądnie nie wiem bo praktycznie został juz sam szkielet. Miałem zrobic zdjecia i podesłas do DW ale byłem z dziewczyną wiec troche głupi fotografowac martwe zwierzeta haha
Reasumując ktos kto tam łowie ryby musi miec nie pokoleji pod sufitem. rozwiń
Avatar
cesek / 6 lipca 2010 o 08:57
0
Po zjedzeniu 20 ryb i wypiciu 30 pryt stwierdza sie iz pryta ma wiecej toksyn
Avatar
Wiesiek / 6 lipca 2010 o 08:33
0
Trochę wali absurdem.... czy to nie powinno być w odwrotnej kolejności??? Najpierw badania toksykologiczne akwenu i ryb, a potem dopuszczenie do połowu (odłowu) ryb? Bo z tego wynika, że nikt nie dokonał analizy pod względem przydatności do spożycia przed dopuszczeniem ludzi do połowu ryb.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 71 11

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 4 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 20 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 2

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 3 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!