Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 lipca 2020 r.
18:35

Lublin: Niezwykły landart powstał na cmentarzu żydowskim na Wieniawie

176 5 A A
(fot. FB Jarosław Koziara)

Prawnik Maciej Chorągiewicz zadbał o to, żeby teren został posprzątany. Plastyk Jarosław Koziara land artem oznaczył dawny żydowski cmentarz przy ul. Leszczyńskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jarosław Koziara przyznaje, że jeszcze niedawno niewiele wiedział o nekropolii na Wieniawie w Lublinie. – Coś słyszałem, coś czytałem. Wiedziałem, że kiedyś tam był, ale nie miałem pojęcia, w którym dokładnie miejscu – mówi „Dziennikowi Wschodniemu”.

To się zmieniło za sprawą prawnika Macieja Chorągowicza. Ten postanowił posprzątać dawny cmentarz. Wyniósł wielkie wory śmieci, a było co zbierać, bo teren przy Leszczyńskiego to popularne miejsce spotkań i picia tanich trunków. Po każdym takim spotkaniu zostają spore śmieci.

Samo posprzątanie jednak nie wystarczyło. Chorągiewicz zaprosił do współpracy Koziarę. Zadaniem plastyka było zaznaczenie w jakiś sposób tego miejsca, jego histprycznej wartości.

Jarosław Koziara to znany artysta, autor scenografii finałów WOŚP i od lat zajmuje się land artem. W wielkim skrócie tłumacząc: rysuje na ziemi ogromne obrazy, które najlepiej są widoczne z lotu ptaka. Do oznaczenia terenu cmentarza wybrał właśnie land art.

– Użyłem znaku, który jako pierwszy przyszedł mi do głowy. Jest jasny, czytelny – mówi artysta. Teraz na terenie cmentarza jest duża Gwiazda Dawida, widoczna z góry.

– Mam nadzieję, że to nie koniec, a wręcz że to początek. Że te działania mogą zapoczątkować przywracanie pamięci o Lublinie, który coś ma i nie wie, że to ma. Być może ktoś zdecyduje o postawieniu tam tablicy, może wpisaniu tego miejsca w jakiś szlak – mówi.

Koziara traktuje to działanie jako otwarcie na inne inicjatywy, które mogą upamiętnić dawny cmenatrz.

Maciej Chorągiewicz mówi, że do działania zmobilizowało go kilka rzeczy. Między innymi to, że było na tym terenie potwornie brudno. – Wyniosłem kilkadziesiąt worków śmieci – mówi i dodaje: - Zauważyłem też dyskusję w internecie, w której padały nieprzyjemne opnie, słowa na temat Żydów. Czyli na temat ludzi, którzy przed wojną stanowili 31 procent mieszkańców Lublina. Zrobiłem to trochę z przekory – opowiada.

Prawnik jest już po rozmowach z Gminą Żydowską i konserwatorem zabytków. Chciałby, żeby teren cmentarza w lepszy, bardziej odpowiedni sposób przypominał o historii miasta. - Żeby postawić tam jakąś tablicę, jakieś sensowne ogrodzenie. Żeby uczcić w stosowny sposób zachować pamięć ludziach tam pochowanych – tłumaczy.

Plastyk w swoim wpisie facebookowym przypomina tekst Huberta Mącika, Miejskiego Konserwatora Zabytków, który o Wieniawie pisał tak:- Wieniawa powstała między 1612 a 1623 rokiem jako jurydyka na gruntach lubelskich należących do Rafała Leszczyńskiego, wojewody bełskiego. Początkowo miasteczko rozwijało się powoli, sporą katastrofa musiały być dla niego wojny i inne klęski elementarne połowy XVII wieku, bowiem w 1671 roku tylko 18 domów stało na Wieniawie, a pozostałe place, w liczbie 78, były puste. Od początku XVIII wieku na Wieniawie zaczęli się osiedlać Żydzi, synagoga, pierwotnie drewniana, w 1732 roku została określona jako nowo założona. Zapewne to wtedy powstał wieniawski kirkut, jedyny zachowany do dziś zabytek pozostały po społeczności żydowskiej na Wieniawie. Cmentarz początkowo był znacznie mniejszy niż dziś i zajmował tylko południową część późniejszego terenu, a jego rozmiary znamy dzięki temu, że podano je w inwentarzu miasteczka z 1775 roku (…). Cmentarz zniszczyli Niemcy w 1940 roku, podczas likwidacji żydowskiej Wieniawy, wtedy zburzono także wieniawskie bożnice. Po wojnie na częściowo rozplantowanym jeszcze przez Niemców terenie urządzono stadion wojskowego klubu Sparta (później Lublinianki), który zajął też zachodnią część cmentarza...(...).

(fot. Maciej Kaczanowski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie
EDUKACJA
galeria

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie

23 pedagogów z lubelskich szkół i placówek awansowało. Miasto uroczyście przyznało stopnie nauczycieli mianowanych.

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba
LUBLIN

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba

Na prywatnej działce przy ul. Bursztynowej i Perłowej, gdzie w 2021 roku wycięto duży dąb, w końcu rozpoczęło się sadzenie nowych drzew. Proces ten miał zostać zakończony do końca listopada 2024 roku, jednak pierwsze nasadzenia zobaczyliśmy dopiero dzisiaj.

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Inne
Aktywni +

Aktywni +

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

159,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Komunikaty