Stare monety i banknoty, które zalegają w naszych szufladach możemy do końca roku wymienić na nowe złotówki. Po 1 stycznia banknoty z Waryńskim i Świerczewskim będą już bezwartościowe.
Stare monety i banknoty można było cały czas wymieniać na nowe. Ale wiele osób tego nie zrobiło. Z grudniowych szacunków NBP wynikało, że w domach mamy jeszcze około 8,3 mld sztuk monet i banknotów z wizerunkami m.in. Moniuszki, Waryńskiego czy Świerczewskiego. Ich łączna wartość, licząc w nowych złotych, to ok. 175 mln zł.
– Zostały już tylko 3 dni, by wymienić stare złote na nowe. Warto sięgnąć do szuflad i wyjąć stare pieniądze, ponieważ w nowym roku będą one już bezwartościowe – przypomina Ilona Skibińska-Fabrowska, dyrektor lubelskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego.
Najmniejszą kwotą podlegającą wymianie jest 100 starych złotych, za które dostaniemy 1 grosz. Za największy dwumilionowy banknot, który był w obiegu przed 1995 rokiem otrzymamy zaś 200 nowych złotych.
Wszelkie prawa majątkowe, zobowiązania i należności pieniężne, które powstały przed 1 stycznia 1995 roku także podlegają przeliczeniu – 10 tysięcy starych złotych równe 1 złoty.
Pieniądze możemy wymieniać we wszystkich bankach prowadzących obsługę kasową, a także we wszystkich oddziałach NBP w całym kraju.
Pieniądze o najmniejszym nawet nominale możemy również wrzucić do skarbonki lubelskiego Caritasu. Pieniądze zostaną następnie wymienione przez NBP na nowe złote. I powędrują do uczniów lubelskich szkół.
– W ramach programu "Skrzydła” pieniądze wspomogą dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu archidiecezji lubelskiej – mówi ks. Adam Raczkowski, z-ca dyrektora Caritas Lublin.
Skarbonka Caritasu znajduje się w oddziale NBP w Lublinie przy ul. Chopina 6 i w centrali Caritasu przy ul. Wyszyńskiego 2 w Lublinie. – Bardzo wiele osób wrzuca pieniądze do skarbonki. Opróżniamy ją co 2–3 dni – dodaje dyrektor Skibińska-Fabrowska.