Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 stycznia 2012 r.
20:35
Edytuj ten wpis

Francuzi zamkną Zakłady Tytoniowe w Lublinie i zbudują akademiki?

0 44 A A
 (Archiwum)
(Archiwum)

Francuski właściciel Zakładów Tytoniowych w Lublinie na terenach należących do firmy chce budować bloki. Natomiast w sprawie zapowiadanych, wielomilionowych inwestycjach w innowacyjne filtry do papierosów, głucha cisza. Pracownicy boją się, że Francuzi zamkną zakład.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zakłady Tytoniowe w Lublinie zostały sprzedane w lutym ubiegłego roku. Francuska spółka Biosyntec kupiła od Skarbu Państwa 70 proc. akcji firmy za ok. 32 mln zł. Nowe władze spółki zapowiadały, że w ciągu 4 lat Biosyntec zainwestuje w Lublinie 100 mln zł i da pracę ok. 1000 osobom. W lubelskim zakładzie miała ruszyć pierwsza na świecie linia do produkcji filtrów ograniczających ryzyko zachorowania na raka.

– Przejmując zakłady tytoniowe zyskujemy możliwość rozwoju i uruchomieniu filtrów na globalną skalę – mówił „Rzeczpospolitej” Iman Emami, prezes i właściciel francuskiej firmy Biosyntec.

Papierosy z innowacyjnymi filtrami miały pojawić się na rynku pod koniec ubiegłego roku. Tak się nie stało. W sprawie inwestycji Biosyntecu w Lublinie też cisza. Pracownicy ZTL z rosnącym niepokojem patrzą w przyszłość. Boją się, że Francuzi wcale nie zamierzają rozwijać lubelskiego zakładu.

– Temat filtrów papierosowych, które miały neutralizować dym nikotynowy to zwykła ,,ściema” – zaalarmował nas jeden z naszych Czytelników. – Nikt nawet nie zastanawia się nad rozbudową zakładu. Okazuje się, że nowym właścicielom chodziło nie o produkowanie papierosów, ale o teren, na którym chcą budować akademiki.

– Rzeczywiście, do urzędu miasta wpłynął wniosek o wydanie warunków zabudowy dla inwestycji przy ul. Wrotkowskiej 2 – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik lubelskiego Ratusza. – Chodzi o budynki mieszkalne. Wniosek złożyły Zakłady Tytoniowe w Lublinie.
Szczegóły projektu nie są znane. Ale jeśli ZTL rzeczywiście chce tam postawić akademiki, to na realizację tego planu ma niewielkie szanse. Rejon ul. Wrotkowskiej jest bowiem przeznaczony pod inwestycje przemysłowe. Dlatego, jak ustaliliśmy, Ratusz nie chce zgodzić się na budowę. Sami urzędnicy nie chcą komentować sprawy. – Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły – dodaje Mieczkowska-Czerniak. – Cały czas trwają prace nad wydaniem warunków zabudowy. To już finalny etap.

Obecnie w zakładach w Lublinie i spółce-córce w Krasnymstawie pracuje łącznie 400 osób. – Teraz jest jeszcze 2-letni okres ochronny i nie ma zwolnień, ale wkrótce okaże się, że po ZTL po Lublinie i Fermentowni w Krasnymstawie zostaną tyko zgliszcza. Znów po fakcie będą protesty, ale ludziom już nikt nie pomoże – obawiają się pracownicy.

Innowacyjne filtry to nie jedyna obietnica, z której jak dotąd nic nie wyszło. W połowie ubiegłego roku Fundacja Biosyntec Energaaz kierowana przez Imana Emamiego, prezesa Biosyntec, deklarowała, że będzie finansować stypendia dla studentów z Lublina, którzy chcieliby studiować w New York University. Podpisano nawet w tej sprawie list intencyjny z rektorem UMCS i prezydentem Lublina. – W ramach tej umowy żaden student jeszcze nie pojechał do Nowego Jorku – mówi Anna Guzowska, rzecznik UMCS.

Prezes ZTL, z którym byliśmy umówieni na spotkanie, odwołał je z powodu choroby. Członek zarządu, z którym usiłowaliśmy się skontaktować wczoraj przez cały dzień, nie znalazł czasu na rozmowę. Do momentu oddania gazety do druku nikt z zarządu nie odpowiedział też na pytania zadane mailem.

Zakłady Tytoniowe w Lublinie

Na rynku od 1934 roku. W głównym zakładzie zatrudniają 150 pracowników, zaś kolejne 250 osób pracuje w spółce córce, w Krasnymstawie. Tamtejsza FTK prowadzi kontraktację i skup oraz przerabia tytoń przemysłowy. Firma zajmuje się nie tylko produkcją papierosów, ale wytwarza również gilzy i tytonie. Zajmuje się również dystrybucją cygar i bibułek tytoniowych. Zakłady mają dziś 20 proc. udziałów w krajowym rynku tytoniu. Jeśli chodzi o produkcję papierosów, firma jest daleko poza czołówką. Do lubelskiego zakładu należy zaledwie 0,5 proc. krajowego rynku. Francuski koncern Biosyntec zajmuje się zaś przede wszystkim wytwarzaniem produktów biotechnologicznych wykorzystywanych w przemyśle.

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
cwaniara / 11 stycznia 2012 o 13:58
0
Ale z was ŁOSIE. Daliście się zrobić ciapatemu na szaro, bez użycia ani jednego grama mydła!!! Buahaha
Avatar
cwaniara / 11 stycznia 2012 o 13:56
0
Ale z was ŁOSIE. Daliście się zrobić ciapatemu na szaro, bez użycia ani jednego grama mydła!!! Buahaha
Avatar
natka / 11 stycznia 2012 o 13:40
0
[quote name='EKONOMISTA' timestamp='1326268509' post='582207']
Dostaliście 1% akcji ale i tak ich sprzedacie i nawet szczeknąć nie będziecie mogli w pobliżu zakładu.Dostajecie akcje - sprzedajecie byle komu ,a pózniej rączka w nocniczku.Na tym polega kapitalizm,ale bułkie z masłem i szynką jecie.No i macie drugie Japonie.
[/quote]
Proponuję szczególnie pracownikom po LIDERZE ubiegać się o stypendia na NEW YORK UNIWERSITY - zakwaterowanie gwarantowane na miejcu w LUBLINIE przy ul. Wrotlowskiej 2!
Avatar
Robol / 11 stycznia 2012 o 09:02
0
Wczoraj w tvn pokazywali b.posła Misztala ma 10 najdroższych samochodów świata dla każdego garaż.On to kupił odpisując sobie od podatku,puszczając w koszty działalności.Wy robole naginacie i nawet internetu około 70 zł m-c nie odpiszecie od podatku,nie możecie być mądrzy tylko arbait,arbait,arbait.Ukończone gimnazjum czy magister i tak zmywak,zmywak,zmywak.
Avatar
EKONOMISTA / 11 stycznia 2012 o 08:55
0
[quote name='misiek' timestamp='1326227575' post='582103']
Ciekawe czy za dwa lata nadal będą modne wypowiedzenia doręczane przez kuriera? Ten "szczyt przyzwoitości" pracodawcy odnotowano ostatnio właśnie w Lublinie.
Powodzenia życzę Pracownikom!

P.S.
Zacznijcie wysyłać dokumenty aplikacyjne... aha, sprawdzajcie koniecznie czy u przyszłego pracodawcy nie szykuje się aby prywatyzacja, bo na 99% traficie "z deszczu pod rynnę".
[/quote]
Dostaliście 1% akcji ale i tak ich sprzedacie i nawet szczeknąć nie będziecie mogli w pobliżu zakładu.Dostajecie akcje - sprzedajecie byle komu ,a pózniej rączka w nocniczku.Na tym polega kapitalizm,ale bułkie z masłem i szynką jecie.No i macie drugie Japonie.
[quote name='misiek' timestamp='1326227575' post='582103']
Ciekawe czy za dwa lata nadal będą modne wypowiedzenia doręczane przez kuriera? Ten "szczyt przyzwoitości" pracodawcy odnotowano ostatnio właśnie w Lublinie.
Powodzenia życzę Pracownikom!

P.S.
Zacznijcie wysyłać dokumenty aplikacyjne... aha, sprawdzajcie koniecznie czy u przyszłego pracodawcy nie szykuje się aby prywatyzacja, bo na 99% traficie "z deszczu pod rynnę".
[/quote]
Dostaliście 1% akc... rozwiń
Avatar
gość 2 / 11 stycznia 2012 o 07:41
0
[quote name='Gość' timestamp='1326215162' post='582011']
Spółka jest nierentowna od wielu lat, prywatyzacja w lutym 2010 uratowała jej byt, bo w końcu pojawił się realny właściciel.( 2008 zgłoszono na walnym upadłość, minister nakazał kontynuowanie działalności)Ekonomicznie uzasadnione zatrudnienie powinno być zdecydowanie mniejsze, a mimo to pracują wszyscy. Spółkę w ramach ogłoszonego przetargu mógł nabyć każdy, nie wyłączając tych, którzy chcieli przejąć zakłady w 2004 roku w ramach kolejnego podejścia prywatyzacyjnego. Dzisiaj nieprzychylni firmie zaburzają jego pablicity. Restrukturyzacja trwa i zakończy się sukcesem, z korzyścią dla załogi, przyszłych pracowników i miasta Lublina w ciągu 4 lat. I proszę piątą władzę o niepodgrzewanie, które jeśli chodzi o ZTL jest niepotrzebne. Wszystkiego NAJ w 2012 roku!!!
[/quote]


Piotrek tobie także Wszystkiego NAJ
[quote name='Gość' timestamp='1326215162' post='582011']
Spółka jest nierentowna od wielu lat, prywatyzacja w lutym 2010 uratowała jej byt, bo w końcu pojawił się realny właściciel.( 2008 zgłoszono na walnym upadłość, minister nakazał kontynuowanie działalności)Ekonomicznie uzasadnione zatrudnienie powinno być zdecydowanie mniejsze, a mimo to pracują wszyscy. Spółkę w ramach ogłoszonego przetargu mógł nabyć każdy, nie wyłączając tych, którzy chcieli przejąć zakłady w 2004 roku w ramach kolejnego podejścia prywat... rozwiń
Avatar
varius manx / 11 stycznia 2012 o 07:30
0
A KIEDY ODSZEDŁ MAJ - ZROBIŁO SIĘ GORĄCO...........
Avatar
I-E / 11 stycznia 2012 o 07:22
0
TU NARAZIE JEST ŚCIERNISKO, ALE BĘDZIE SAN FRANCISCO, A TAM GDZIE TEN BIAŁY DOMEK BĘDZIE STAŁ MÓJ BANK
Avatar
misiek / 10 stycznia 2012 o 21:32
0
Ciekawe czy za dwa lata nadal będą modne wypowiedzenia doręczane przez kuriera? Ten "szczyt przyzwoitości" pracodawcy odnotowano ostatnio właśnie w Lublinie.
Powodzenia życzę Pracownikom!

P.S.
Zacznijcie wysyłać dokumenty aplikacyjne... aha, sprawdzajcie koniecznie czy u przyszłego pracodawcy nie szykuje się aby prywatyzacja, bo na 99% traficie "z deszczu pod rynnę".
Avatar
Gość / 10 stycznia 2012 o 18:06
0
Spółka jest nierentowna od wielu lat, prywatyzacja w lutym 2010 uratowała jej byt, bo w końcu pojawił się realny właściciel.( 2008 zgłoszono na walnym upadłość, minister nakazał kontynuowanie działalności)Ekonomicznie uzasadnione zatrudnienie powinno być zdecydowanie mniejsze, a mimo to pracują wszyscy. Spółkę w ramach ogłoszonego przetargu mógł nabyć każdy, nie wyłączając tych, którzy chcieli przejąć zakłady w 2004 roku w ramach kolejnego podejścia prywatyzacyjnego. Dzisiaj nieprzychylni firmie zaburzają jego pablicity. Restrukturyzacja trwa i zakończy się sukcesem, z korzyścią dla załogi, przyszłych pracowników i miasta Lublina w ciągu 4 lat. I proszę piątą władzę o niepodgrzewanie, które jeśli chodzi o ZTL jest niepotrzebne. Wszystkiego NAJ w 2012 roku!!!
Spółka jest nierentowna od wielu lat, prywatyzacja w lutym 2010 uratowała jej byt, bo w końcu pojawił się realny właściciel.( 2008 zgłoszono na walnym upadłość, minister nakazał kontynuowanie działalności)Ekonomicznie uzasadnione zatrudnienie powinno być zdecydowanie mniejsze, a mimo to pracują wszyscy. Spółkę w ramach ogłoszonego przetargu mógł nabyć każdy, nie wyłączając tych, którzy chcieli przejąć zakłady w 2004 roku w ramach kolejnego podejścia prywatyzacyjnego. Dzisiaj nieprzychylni firmie zaburzają jego pablicity. Restrukturyzacja trw... rozwiń
Avatar
cwaniara / 11 stycznia 2012 o 13:58
0
Ale z was ŁOSIE. Daliście się zrobić ciapatemu na szaro, bez użycia ani jednego grama mydła!!! Buahaha
Avatar
cwaniara / 11 stycznia 2012 o 13:56
0
Ale z was ŁOSIE. Daliście się zrobić ciapatemu na szaro, bez użycia ani jednego grama mydła!!! Buahaha
Avatar
natka / 11 stycznia 2012 o 13:40
0
[quote name='EKONOMISTA' timestamp='1326268509' post='582207']
Dostaliście 1% akcji ale i tak ich sprzedacie i nawet szczeknąć nie będziecie mogli w pobliżu zakładu.Dostajecie akcje - sprzedajecie byle komu ,a pózniej rączka w nocniczku.Na tym polega kapitalizm,ale bułkie z masłem i szynką jecie.No i macie drugie Japonie.
[/quote]
Proponuję szczególnie pracownikom po LIDERZE ubiegać się o stypendia na NEW YORK UNIWERSITY - zakwaterowanie gwarantowane na miejcu w LUBLINIE przy ul. Wrotlowskiej 2!
Avatar
Robol / 11 stycznia 2012 o 09:02
0
Wczoraj w tvn pokazywali b.posła Misztala ma 10 najdroższych samochodów świata dla każdego garaż.On to kupił odpisując sobie od podatku,puszczając w koszty działalności.Wy robole naginacie i nawet internetu około 70 zł m-c nie odpiszecie od podatku,nie możecie być mądrzy tylko arbait,arbait,arbait.Ukończone gimnazjum czy magister i tak zmywak,zmywak,zmywak.
Avatar
EKONOMISTA / 11 stycznia 2012 o 08:55
0
[quote name='misiek' timestamp='1326227575' post='582103']
Ciekawe czy za dwa lata nadal będą modne wypowiedzenia doręczane przez kuriera? Ten "szczyt przyzwoitości" pracodawcy odnotowano ostatnio właśnie w Lublinie.
Powodzenia życzę Pracownikom!

P.S.
Zacznijcie wysyłać dokumenty aplikacyjne... aha, sprawdzajcie koniecznie czy u przyszłego pracodawcy nie szykuje się aby prywatyzacja, bo na 99% traficie "z deszczu pod rynnę".
[/quote]
Dostaliście 1% akcji ale i tak ich sprzedacie i nawet szczeknąć nie będziecie mogli w pobliżu zakładu.Dostajecie akcje - sprzedajecie byle komu ,a pózniej rączka w nocniczku.Na tym polega kapitalizm,ale bułkie z masłem i szynką jecie.No i macie drugie Japonie.
[quote name='misiek' timestamp='1326227575' post='582103']
Ciekawe czy za dwa lata nadal będą modne wypowiedzenia doręczane przez kuriera? Ten "szczyt przyzwoitości" pracodawcy odnotowano ostatnio właśnie w Lublinie.
Powodzenia życzę Pracownikom!

P.S.
Zacznijcie wysyłać dokumenty aplikacyjne... aha, sprawdzajcie koniecznie czy u przyszłego pracodawcy nie szykuje się aby prywatyzacja, bo na 99% traficie "z deszczu pod rynnę".
[/quote]
Dostaliście 1% akc... rozwiń
Avatar
gość 2 / 11 stycznia 2012 o 07:41
0
[quote name='Gość' timestamp='1326215162' post='582011']
Spółka jest nierentowna od wielu lat, prywatyzacja w lutym 2010 uratowała jej byt, bo w końcu pojawił się realny właściciel.( 2008 zgłoszono na walnym upadłość, minister nakazał kontynuowanie działalności)Ekonomicznie uzasadnione zatrudnienie powinno być zdecydowanie mniejsze, a mimo to pracują wszyscy. Spółkę w ramach ogłoszonego przetargu mógł nabyć każdy, nie wyłączając tych, którzy chcieli przejąć zakłady w 2004 roku w ramach kolejnego podejścia prywatyzacyjnego. Dzisiaj nieprzychylni firmie zaburzają jego pablicity. Restrukturyzacja trwa i zakończy się sukcesem, z korzyścią dla załogi, przyszłych pracowników i miasta Lublina w ciągu 4 lat. I proszę piątą władzę o niepodgrzewanie, które jeśli chodzi o ZTL jest niepotrzebne. Wszystkiego NAJ w 2012 roku!!!
[/quote]


Piotrek tobie także Wszystkiego NAJ
[quote name='Gość' timestamp='1326215162' post='582011']
Spółka jest nierentowna od wielu lat, prywatyzacja w lutym 2010 uratowała jej byt, bo w końcu pojawił się realny właściciel.( 2008 zgłoszono na walnym upadłość, minister nakazał kontynuowanie działalności)Ekonomicznie uzasadnione zatrudnienie powinno być zdecydowanie mniejsze, a mimo to pracują wszyscy. Spółkę w ramach ogłoszonego przetargu mógł nabyć każdy, nie wyłączając tych, którzy chcieli przejąć zakłady w 2004 roku w ramach kolejnego podejścia prywat... rozwiń
Avatar
varius manx / 11 stycznia 2012 o 07:30
0
A KIEDY ODSZEDŁ MAJ - ZROBIŁO SIĘ GORĄCO...........
Avatar
I-E / 11 stycznia 2012 o 07:22
0
TU NARAZIE JEST ŚCIERNISKO, ALE BĘDZIE SAN FRANCISCO, A TAM GDZIE TEN BIAŁY DOMEK BĘDZIE STAŁ MÓJ BANK
Avatar
misiek / 10 stycznia 2012 o 21:32
0
Ciekawe czy za dwa lata nadal będą modne wypowiedzenia doręczane przez kuriera? Ten "szczyt przyzwoitości" pracodawcy odnotowano ostatnio właśnie w Lublinie.
Powodzenia życzę Pracownikom!

P.S.
Zacznijcie wysyłać dokumenty aplikacyjne... aha, sprawdzajcie koniecznie czy u przyszłego pracodawcy nie szykuje się aby prywatyzacja, bo na 99% traficie "z deszczu pod rynnę".
Avatar
Gość / 10 stycznia 2012 o 18:06
0
Spółka jest nierentowna od wielu lat, prywatyzacja w lutym 2010 uratowała jej byt, bo w końcu pojawił się realny właściciel.( 2008 zgłoszono na walnym upadłość, minister nakazał kontynuowanie działalności)Ekonomicznie uzasadnione zatrudnienie powinno być zdecydowanie mniejsze, a mimo to pracują wszyscy. Spółkę w ramach ogłoszonego przetargu mógł nabyć każdy, nie wyłączając tych, którzy chcieli przejąć zakłady w 2004 roku w ramach kolejnego podejścia prywatyzacyjnego. Dzisiaj nieprzychylni firmie zaburzają jego pablicity. Restrukturyzacja trwa i zakończy się sukcesem, z korzyścią dla załogi, przyszłych pracowników i miasta Lublina w ciągu 4 lat. I proszę piątą władzę o niepodgrzewanie, które jeśli chodzi o ZTL jest niepotrzebne. Wszystkiego NAJ w 2012 roku!!!
Spółka jest nierentowna od wielu lat, prywatyzacja w lutym 2010 uratowała jej byt, bo w końcu pojawił się realny właściciel.( 2008 zgłoszono na walnym upadłość, minister nakazał kontynuowanie działalności)Ekonomicznie uzasadnione zatrudnienie powinno być zdecydowanie mniejsze, a mimo to pracują wszyscy. Spółkę w ramach ogłoszonego przetargu mógł nabyć każdy, nie wyłączając tych, którzy chcieli przejąć zakłady w 2004 roku w ramach kolejnego podejścia prywatyzacyjnego. Dzisiaj nieprzychylni firmie zaburzają jego pablicity. Restrukturyzacja trw... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 44

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy 0 1

Wojsko zapowiada powrót na dawny poligon na Majdanku. Będą tu ćwiczyć „terytorialsi”. Mieszkańcy bloków na pobliskim Felinie są zaniepokojeni. Obawiają się hałasu i sądzą, że może tutaj powstać strzelnica. Mundurowi uspokajają: nie będzie ani strzelnicy, ani czołgów.

Historyczny awans Bad Boys Zastawie

Historyczny awans Bad Boys Zastawie 0 0

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Bad Boys Zastawie po raz pierwszy w historii będą beniaminkiem w V lidze

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę
Kraj
film

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę 4 1

Zamykana w domu, głodna i zaniedbana. - Kiedyś chodziła z kubkiem po klatce schodowej i prosiła o wodę – opowiadają sąsiedzi. 61-letnia pani Halina ze Słupska potrzebowała natychmiastowej pomocy

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato
20 lipca 2018, 0:00

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato 2 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 20-22 lipca na Moście imienia Mariana Lutosławskiego wystąpią zespoły: PARA, Standard Brass Band oraz Lubelskie Babie Lato. Nie zabraknie również ciekawych warsztatów i zajęć dla dzieci.

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie
21 lipca 2018, 19:00

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie 0 2

W sobotę Kayah, Katarzyna Nosowska, Monika Brodka i Paulina Przybysz zaśpiewają swoje największe przeboje na pl. Zamkowym podczas bezpłatnego koncertu „Siła Kobiet”. Przy okazji o wyjątkowych kobietach przypomni też Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w swoim specjalnym wydawnictwie

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał 0 0