Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 maja 2018 r.
6:45

Co z przebudową ronda na Klinie i mostem? Brakuje 29 mln zł. Prezydent poprosi radnych

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 32 A A
(fot. Fot. Wojciech Nieśpiałowski/archiwum)

Prezydent poprosi radnych o więcej pieniędzy na przebudowę ronda na Klinie i wymianę mostu w ul. Fabrycznej. Do rozpoczęcia prac brakuje 29 mln zł. O tyle za droga okazała się najtańsza z ofert od firm drogowych. Brakująca kwota ma być przełożona z innej „szufladki”, w której są oszczędności

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Władze miasta oszacowały, że na przebudowę wystarczy nieco ponad 32 mln zł. Tymczasem tańsza z dwóch firm, które stanęły do miejskiego przetargu zażyczyła sobie ponad 61 mln, a droższa chce sporo ponad 72 mln zł.

Tak duża rozbieżność między szacunkami i ofertami postawiła pod znakiem zapytania całą inwestycję, która ma polegać na: • przebudowie ronda obok Gali i dociągnięciu tu wyjazdu z ul. Lubelskiego Lipca ’80 (teraz wyjazd jest „pożyczony” od ul. 1 Maja) oraz • wymianie rozpadającego się mostu w ciągu ul. Fabrycznej. Ale nie tylko, bo chodzi również o • montaż sygnalizacji na skrzyżowaniu Fabrycznej z Bronowicką, • wytyczenie ścieżek rowerowych, • wyznaczenie buspasów od ronda aż do Sulisławickiej oraz • zawieszenie trakcji trolejbusowej nad ul. Lubelskiego Lipca ’80.

Prezydent właśnie zdecydował, że poprosi radnych o dołożenie brakującej kwoty. – Jest skąd przesunąć te pieniądze – zapewnia Krzysztof Żuk. Skąd konkretnie? – Mamy oszczędności, głównie z przetargu na wiadukty w ul. Grygowej.

Wyjaśnijmy: rondo przy Gali i most w ul. Fabrycznej są częścią większej inwestycji dofinansowanej przez Unię Europejską. Inne jej części okazały się tańsze niż zakładano. – Dlatego nawet z większymi kosztami ronda mieścimy się w kwocie unijnego dofinansowania – mówi prezydent.

Najwięcej udało się zaoszczędzić na przebudowie ul. Grygowej, bo tu wykonawca zaproponował cenę niższą o 26 mln zł od kwoty zarezerwowanej przez miasto. Firma przebudowująca skrzyżowanie Drogi Męczenników Majdanka z Sulisławicką i Grabskiego wzięła zlecenie za kwotę niższą o blisko 2,9 mln zł, a w przypadku skrzyżowania z Lotniczą ta różnica wyniosła 1,5 mln zł.

Przesunięcia w miejskiej kasie zależą od zgody radnych. Do głosowania w tej sprawie miałoby dojść już na najbliższym, czwartkowym posiedzeniu. Jeżeli radni poprą prośbę prezydenta, to Zarząd Dróg i Mostów będzie mógł rozstrzygnąć przetarg i zawrzeć umowę z wykonawcą. Zdaniem Żuka będzie to rozwiązanie szybsze i korzystniejsze od powtarzania przetargu z nadzieją na niższe ceny.

– Nie tylko nie ma czasu na powtórkę, ona nic by nie dała. Rozstrzygane ostatnio przetargi, zarówno nasze, jak również w innych samorządach i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, pokazują, że nie oszczędzimy powtarzając przetarg, a wręcz odwrotnie: może być drożej – uważa prezydent. Drożej jest już teraz. Kosztorys prac obok Gali był sporządzony trzy lata temu, a przetarg pokazał, że tamte wyliczenia niewiele mają już wspólnego z dzisiejszymi cenami materiałów i robocizny.
Przebudowa ronda i wymiana mostu, o ile radni zatwierdzą zmiany w miejskiej kasie, powinna się zakończyć najpóźniej w październiku przyszłego roku.

Quiz: Quiz: Jak dobrze znasz patronów ulic w Lublinie?

Quiz: Jak dobrze znasz patronów ulic w Lublinie?

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 maja 2018 o 10:27
+10
Czytam komentarze pod artykułem i mam wrażenie, że jestem na głosowaniu partyjnym PiS, gdzie jeden mówi co inni mają pisać a pozostali to robią. Ewentualnie jeden troll siedzi i pisze komentarze. Niestety PiSowcy na nic wasze podłe komentarze - nie zatrzymacie rozwoju miasta!
Avatar
Gość / 18 maja 2018 o 07:49
+9
PRZEZ DOBRĄ ZMIANĘ WSZYSTKO DROŻEJE
Avatar
mieszkaniec / 18 maja 2018 o 12:04
+8
Niegospodarność? To co zaoszczędzono na 3 innych przetargach, dołożone zostanie do tego. Bilans wychodzi na "0", więc nie bardzo wiem o jaką niegospodarność chodzi. A jak jesteś taki geniusz, że każdą inwestycję jesteś w stanie idealnie skosztorysować, to może idź do UM Lublin i zaoferuj im swoje usługi. Szkoda, żeby taki talent się marnował.
Avatar
Gość / 18 maja 2018 o 11:51
+8
Radzę poczytać jak podrożały materiały budowlane i nie pisać bzdur w komentarzach. Tutaj przykładowy artykuł na ten temat: tvn24bis.pl/nieruchomosci,83/ceny-materialow-budowlanych-w-gore-ceny,829844.html
Avatar
czytelnik / 18 maja 2018 o 11:50
+8
undefined napisał:
Czytam komentarze pod artykułem i mam wrażenie, że jestem na głosowaniu partyjnym PiS, gdzie jeden mówi co inni mają pisać a pozostali to robią. Ewentualnie jeden troll siedzi i pisze komentarze. Niestety PiSowcy na nic wasze podłe komentarze - nie zatrzymacie rozwoju miasta!
 Niestety większość tych wpisów jest autorstwa jednego. może dwóch płatnych trolli. Ich zadaniem jest pluć na Żuka ile wlezie i za to mają płacone.
Avatar
Gość / 18 maja 2018 o 07:16
+8
No to ciekawe czy pisowcy są za inwestycjami.
Avatar
Gość / 18 maja 2018 o 12:13
+7
Most na Fabrycznej jest w katastrofalnym stanie, tej inwestycji nie można odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość. Już nie wspominam o tym, że inwestycja ta jest współfinansowana przez UE, a to się wiąże z konkretnymi terminami w których trzeba się zmieścić, żeby pieniądze z Brukseli nie przepadły.
Avatar
Gość / 18 maja 2018 o 12:06
+7
za chwilę ceny jeszcze bardziej pójdą w górę bo rząd lada dzień odpali program BENZYNA+
Avatar
Henio / 18 maja 2018 o 11:59
+7
pisie trolle ewidentnie dostały rozkazy z centrali żeby klepać w kółko o deweloperach, no i efekt jest taki, że na forach lokalnych mediów trwa dewelo-spam uprawiany namiętnie przez wynajętych trolli, nieważne czy temat o prognozie pogody na weekend czy o budowie szkoły - mają ostro rąbać o deweloperach
Avatar
Gość / 18 maja 2018 o 11:57
+7
jeśli dla kogoś ta inwestycja to gigantomania to niech się lepiej od razu przeprowadzi do pisowskiego Kraśnika, gdzie poza remontem dachu kościoła oraz wycięciem i wystruganiem z nich pomników JPII, nic się nie dzieje
Avatar
wiecznie nizadowolone lubelaki / 27 maja 2018 o 14:12
0
Panie Żuk! Robić inwestycje w infrastrukturę Lublina ile się da! Oczywiście można też nic nie robić, obchodzić jedynie święta i dumnie paradować przez rozpadające się miasto. Wszystkim, wiecznie miałczącym lubelackim malkontentom polecam wycieczkę do np. Radomia, czy Starachowic itp.
Avatar
Gość / 18 maja 2018 o 20:24
0
Zaczyna się paniczna grabież ludzi z otoczenia PO . Niewiele czasu im zostało do wyborów. Potem 7 lat chudych.
Avatar
pam / 18 maja 2018 o 16:05
0
nnn napisał:
Panie Żuku gdzie jest wyremontowana muszla koncertowa w saskim??? Po niedawnym remoncie generalnym wszystko znowu rozebrane i porzucone. Miał być dach za 1 mln zl i gdzie jest?? Przywatny inwestor za 1 mln zbudowal by taka muszlę od nowa.  Czy to też nie jest niegospodarność?????
Wichury przechodzące przez Lublin i niszczące miasto to też wina Żuka? Jezu, a co nie jest jego winą?
Avatar
nnn / 18 maja 2018 o 14:10
0
Panie Żuku gdzie jest wyremontowana muszla koncertowa w saskim??? Po niedawnym remoncie generalnym wszystko znowu rozebrane i porzucone. Miał być dach za 1 mln zl i gdzie jest?? Przywatny inwestor za 1 mln zbudowal by taka muszlę od nowa. Czy to też nie jest niegospodarność?????
Avatar
ola / 18 maja 2018 o 13:46
0
za to na cacy załatwili prywaciarzy na Krak.Przed . a robota idzie jak burza 1.5 ludzia układa kostkę to jakaś zemsta ? i było to potzrebne jak zającowi dzwonek podczas polowania !
Avatar
bz / 18 maja 2018 o 13:09
+1
haha napisał:
"Radzę poczytać jak podrożały materiały budowlane i nie pisać bzdur w komentarzach. Tutaj przykładowy artykuł na ten temat: tvn24bis.pl/nieruchomosci,83/ceny-materialow-budowlanych-w-gore-ceny,829844.html" Widać ten TVN ci już wodę z mózgu zrobił . Gdzie jest tam informacja że ceny poszły o 100% w górę?? Korekta kosztorysu 5-15% jest ok ale nie 100%. Miasto powinno takie oferty olać i przenieść inwestycje na inny termin. Tam się nic nie pali.
 Przeczytaj poprzedni post i nie pisz bzdur o przenoszeniu na inny termin. Druga sprawa, nie wiem skąd wziąłeś 5-15%, bo w artykule mowa jest np: o wzroście cen w 19 grupach towarowych czy o płycie OSB której cena rok do roku wzrosła o 34,5%.
 Przeczytaj poprzedni post i nie pisz bzdur o przenoszeniu na inny termin. Druga sprawa, nie wiem skąd wziąłeś 5-15%, bo w artykule mowa jest np: o wzroście cen w 19 grupach towarowych czy o płycie OSB której cena rok do roku wzrosła o 34,5%. rozwiń
Avatar
haha / 18 maja 2018 o 13:04
+3
"Radzę poczytać jak podrożały materiały budowlane i nie pisać bzdur w komentarzach. Tutaj przykładowy artykuł na ten temat: tvn24bis.pl/nieruchomosci,83/ceny-materialow-budowlanych-w-gore-ceny,829844.html" Widać ten TVN ci już wodę z mózgu zrobił . Gdzie jest tam informacja że ceny poszły o 100% w górę?? Korekta kosztorysu 5-15% jest ok ale nie 100%. Miasto powinno takie oferty olać i przenieść inwestycje na inny termin. Tam się nic nie pali.
Avatar
Gość / 18 maja 2018 o 12:13
+7
Most na Fabrycznej jest w katastrofalnym stanie, tej inwestycji nie można odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość. Już nie wspominam o tym, że inwestycja ta jest współfinansowana przez UE, a to się wiąże z konkretnymi terminami w których trzeba się zmieścić, żeby pieniądze z Brukseli nie przepadły.
Avatar
Gość / 18 maja 2018 o 12:06
+7
za chwilę ceny jeszcze bardziej pójdą w górę bo rząd lada dzień odpali program BENZYNA+
Avatar
mieszkaniec / 18 maja 2018 o 12:04
+8
Niegospodarność? To co zaoszczędzono na 3 innych przetargach, dołożone zostanie do tego. Bilans wychodzi na "0", więc nie bardzo wiem o jaką niegospodarność chodzi. A jak jesteś taki geniusz, że każdą inwestycję jesteś w stanie idealnie skosztorysować, to może idź do UM Lublin i zaoferuj im swoje usługi. Szkoda, żeby taki talent się marnował.
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koncert w Domu Słów: Mazut, Palcolor i TPPS
18 sierpnia 2018, 18:00

Koncert w Domu Słów: Mazut, Palcolor i TPPS 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 18 sierpnia o godz. 18 w Domu Słów (ul. Żmigród 1 / Królewska 17) odbędzie się koncert, podczas którego wystąpią: Mazut, Palcolor i TPPS.

Odnowiony ford mustang galopuje z emocjami

Odnowiony ford mustang galopuje z emocjami 0 0

Brak mu ogłady, ale swą pierwotną dzikością potrafi czarować. Odnowiony ford mustang wciąga, jak seks. Po pierwszym razie trudno zapomnieć. I to na długie lata.

Pół gminy bez czystej wody. W wodociągu wykryto groźne bakterie
Alarm 24

Pół gminy bez czystej wody. W wodociągu wykryto groźne bakterie 9 4

Blisko 2 tysiące mieszkańców gminy Janowiec ma problem z wodą. W dwóch wodociągach wykryto bakterie z grupy coli i enterokoków. – Informacja o skażeniu wody poszła za późno. Pojawiła się dopiero w poniedziałek, a przez cały weekend piliśmy wodę! – denerwują się mieszkańcy, którzy poinformowali nas o sprawie.

Jerzy Vetulani, Maria Mazurek „Neuroerotyka. Rozmowy o seksie i nie tylko”

Jerzy Vetulani, Maria Mazurek „Neuroerotyka. Rozmowy o seksie i nie tylko” 0 0

Trochę wstyd, ale zanim sięgnąłem po tę książkę, wydaną już po śmierci Jerzego Vetulaniego, nie miałem pojęcia jak ciekawy naukowcem był profesor. Zagłębiając się w lekturę tym bardziej byłem zaskoczony: jak bezpośrednio, bez niepotrzebnych niedomówień ale i jak pięknie można mówić o seksie. Jednej z najpiękniejszych rzeczy jaka nas w życiu spotyka.

Święto Marii w Domu Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym
18 sierpnia 2018, 15:00

Święto Marii w Domu Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym 0 0

W dniach 18-19 sierpnia w oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym - Dom Kuncewiczów, odbędzie się święto Marii Kuncewiczowej. Organizatorzy szykują atrakcje, a wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.

Lubelskie: Kierowcy się niecierpliwią, dlaczego ekspresowa S12 jeszcze nie została otwarta?
Alarm 24
film

Lubelskie: Kierowcy się niecierpliwią, dlaczego ekspresowa S12 jeszcze nie została otwarta? 29 12

Nadal nie znamy terminu oddania do użytku 12 kilometrów S12. W czwartek na miejsce po raz kolejny przyjadą inspektorzy z wojewódzkiego nadzoru. Wtedy zapadnie decyzja o ewentualnym warunkowym dopuszczeniu trasy do ruchu.

Festiwal Fantastyki Falkon 2018 tym razem w październiku
12 października 2018, 16:00

Festiwal Fantastyki Falkon 2018 tym razem w październiku 3 0

Co Gdzie Kiedy. Nie w listopadzie, jak dotychczas, ale w październiku odbędzie się XIX edycja Festiwalu Fantastyki Falkon. Nie zmieni się lokacja - tradycyjnie impreza dla miłośników fantastyki odbędzie się w siedzibie Targów Lublin.

Dwie nowe siłownie całodobowe powstaną w Lublinie. Zmiany w Lublin Plaza

Dwie nowe siłownie całodobowe powstaną w Lublinie. Zmiany w Lublin Plaza 44 8

Już w październiku zakończą się prace w Centrum Handlowym Plaza. Zmieni się układ pasażu. Przybędzie też nowe wejście. Jedną ze zmian będzie otwarcie nowej, całodobowej siłowni. Ale to nie jedyne centrum handlowe w Lublinie, gdzie otwiera się tego typu klub.

Ludzkie szczątki znaleziono na budowie drogi. Pochówek po 155 latach

Ludzkie szczątki znaleziono na budowie drogi. Pochówek po 155 latach 1 2

Jeszcze wiosną ubiegłego roku w rejonie Żyrzyna drogowcy modernizujący tamtejszy odcinek krajowej „siedemnastki” natknęli się na ludzkie szczątki. W związku z tym, że byli to carscy żołnierze, wojewoda lubelski podjął wstępną decyzję o pochowaniu ich na wojennym cmentarzu w Pokrówce pod Chełmem.

Feral Rite w Próba Cafe
17 sierpnia 2018, 22:00

Feral Rite w Próba Cafe 2 0

Co Gdzie Kiedy. Mieszcząca się w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) Próba Cafe zaprasza na koncert duety Feral Rite, który odbędzie się 17 sierpnia o godz. 22.

Dramat w Darłówku nad Bałtykiem. Fala porwała trójkę dzieci, znaleziono tylko chłopca [wideo]
film

Dramat w Darłówku nad Bałtykiem. Fala porwała trójkę dzieci, znaleziono tylko chłopca [wideo] 122 4

Dramatyczna akcja ratunkowa w Darłówku nad Bałtykiem. Fala morska porwała trójkę rodzeństwa.

Nadal nie znaleziono 49-latka z Lublina. ITAKA włącza się do poszukiwań

Nadal nie znaleziono 49-latka z Lublina. ITAKA włącza się do poszukiwań 144 1

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, na prośbę rodziny i we współpracy z policją, prowadzi poszukiwania zaginionego Adama Zenona Łebkowskiego z Lublina.

W środę rusza nowy sezon IV ligi. Kto zagrozi Hetmanowi Zamość?

W środę rusza nowy sezon IV ligi. Kto zagrozi Hetmanowi Zamość? 9 2

Nietypowo, bo w środku tygodnia rozpocznie się sezon 2018/2019. Wielkim faworytem do wygrania ligi jest Hetman Zamość. Drużyna Jacka Ziarkowskiego dokonała solidnych wzmocnień, a na dodatek wydaje się, że nie ma tak mocnych rywali, jakimi w ostatnich latach były: Chełmianka i Stal Kraśnik

Agata Fisz po raz czwarty chce być prezydentem Chełma. W planach „miejski skuter elektryczny”

Agata Fisz po raz czwarty chce być prezydentem Chełma. W planach „miejski skuter elektryczny” 8 40

Kiedy politycy rekomendowali kolejnych kandydatów na stanowisko prezydenta Chełma, Agata Fisz, która sprawuje tę funkcję już trzecią kadencję, zachowywała milczenie. Przerwała je dopiero w ostatni piątek, kiedy znane były już nazwiska trzech jej rywali.

Warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów w DDK Węglin
1 września 2018, 0:00

Warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów w DDK Węglin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) ogłosił listę warsztatów i zajęć, które odbywać się będą w placówce w nowym sezonie kulturalnym od września. Każdy, bez względu na wiek, znajdzie w ofercie coś dla siebie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!