Setki nowych mieszkań mają powstać w rejonie ul. Nałęczowskiej. Do Urzędu Miasta trafiają kolejne wnioski o pozwolenie na budowę bloków w tej okolicy. Mają one powstać m.in. koło ul. Cisowej, przy pobliskiej ul. Morwowej oraz Wojciechowskiej. W tym ostatnim miejscu wkrótce ma ruszyć rozbiórka starych obiektów
Budowa osiedli w tej części Lublina stała się możliwa po tym jak wiosną zeszłego roku Rada Miasta zmieniła plan zagospodarowania terenu. Radni zezwolili w ten sposób na przekształcenie terenów przemysłowo-usługowych w strefy zabudowy wielorodzinnej i usługowej. Chodzi m.in. o działki przy ul. Cisowej, gdzie przed laty działała Spółdzielnia Inwalidów „Ogniwo”, a dziś swoje biura ma Wikana, czy też sąsiednie nieruchomości obok firmy Hanesco.
Deweloperzy już się starają w Urzędzie Miasta o pozwolenia na budowę.
Wieżowiec… z rzeźbą
Siedemnastopiętrowy „Budynek mieszkalno-usługowy z wielopoziomowym garażem podziemnym, placem z pomnikiem lub rzeźbą” może się pojawić przy ul. Morwowej. Do takiej inwestycji przymierza się spółka Lalak Nieruchomości, która wystąpiła do Urzędu Miasta o pozwolenie na budowę.
– Projekt zakłada budowę budynku o 18 kondygnacjach nadziemnych i 3 podziemnych oraz 257 miejsc postojowych w garażu podziemnym – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Inwestor stara się już także o decyzję środowiskową, bez której nie ma mowy o pozwoleniu budowlanym.
Na tak wysoki wieżowiec pozwala obowiązujący plan zagospodarowania zmieniony przez Radę Miasta wiosną zeszłego roku. Na działce przy ul. Morwowej 4b (powierzchnia 1109 mkw.) dopuszcza budynek usługowy mający nawet 55 m wysokości. Nawet 70 proc. jego powierzchni użytkowej mogą zająć mieszkania, a na każde z nich musi przypadać minimum jedno miejsce parkingowe.
Sąsiednia działka przy Morwowej 4a (1954 mkw.) zgodnie z planem zagospodarowania musi być wykorzystana jako plac bez naziemnych miejsc parkingowych. Plan nakazuje też postawienie na środku placu „elementu kompozycyjnego w formie pomnika, rzeźby lub fontanny”.
Trzy bloki za Hanesco
O pozwolenie budowlane poprosiła już także lubelska spółka Galadom, która planuje swoją inwestycję mieszkaniową na działce za Hanesco. – Wniosek dotyczy zespołu zabudowy wielorodzinnej z częścią usługową oraz wielostanowiskowymi garażami podziemnymi – informuje Góźdź. – Zaprojektowano trzy budynki o ośmiu kondygnacjach nadziemnych oraz 454 miejsca parkingowe.
Większość miejsc na samochody ma się znaleźć w podziemnym garażu, niecała setka między blokami. Budowa miałaby być podzielona na trzy etapy, każdy po jednym bloku.
Spółka Galadom dostała już wcześniej od Urzędu Miasta korzystną decyzję środowiskową.
Tu także planują bloki
Na kolejne bloki zanosi się przy Nałęczowskiej 51a, niedaleko skrzyżowania z Cisową. Spółka zależna lubelskiej Wikany kupiła tu działkę mającą niespełna 0,43 ha (zapłaciła 3,4 mln zł netto).
Sama Wikana oficjalnie przyznaje, że „nieruchomość zostanie przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną”. Tymczasem obowiązujący dla tej działki plan zagospodarowania terenu nie przewiduje blokowisk, tylko strefę „aktywizacji gospodarczej”, a jako „podstawowe przeznaczenie” wymienia działalność produkcyjno-wytwórczą i składowo-magazynową.
– 21 stycznia br. wpłynął do Urzędu Miasta Lublin wniosek o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na działce położonej przy ul. Nałęczowskiej 51 a. Wnioskodawca prosi o przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i zabudowę usługową – przyznaje Justyna Góźdź. Zastrzega jednak, że prośba zostanie rozpatrzona „w przyszłości”, bo teraz miejscy planiści mają dużo innych zajęć.
Inwestor nie musi jednak czekać na długotrwałą zmianę planu. Może skorzystać z szybszej ścieżki, czyli ustawy „lex deweloper”. Umożliwia ona budowę mieszkań wbrew obowiązującym planom, pod warunkiem, że zgodzą się na to radni, a sama inwestycja nie będzie sprzeczna z tzw. studium przestrzennym. W tym przypadku sprzeczności nie ma, bo studium zalicza tę nieruchomość do terenów zabudowy wielorodzinnej i/lub usługowej.
A tutaj duża rozbiórka
Niebawem może się zacząć wyburzanie zabudowań stojących na rogu ul. Wojciechowskiej i Bohaterów Monte Cassino. W miejscu warsztatów samochodowych może powstać duży blok mieszkalny. Inwestor (lubelska spółka Żagiel Dom) planuje tu blok z 477 mieszkaniami oraz 572 miejscami parkingowymi w dwukondygnacyjnym garażu podziemnym. Sam blok będzie mieć od siedmiu do ośmiu pięter, ma być budowany w trzech etapach (kolejno 145, 158 i 174 mieszkania), zaś na parterze od strony ulicy mają powstać lokale usługowe.