Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 stycznia 2008 r.
19:31
Edytuj ten wpis

Kamera pokaże, ale nikt nie zobaczy

0 5 A A

Lada dzień w Lublinie będą działać 44 uliczne kamery. Za kilka miesięcy kolejnych 25. Do oglądania ich obrazu będą... dwie osoby.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Na spotkaniu w Ratuszu mundurowi i władze miasta radzili, jak wykorzystać rozbudowywaną sieć kamer. Teraz takich urządzeń jest 19. - Obraz śledzi jeden policjant - informuje Witold Laskowski z lubelskiej komendy. Niebawem kamer będzie więcej. - Do ich obsługi potrzeba by 50 policjantów w systemie zmianowym.

Nie stać nas na to, by tylu funkcjonariuszy zajęło się monitoringiem, a nie patrolowaniem. Obraz mogą śledzić przeszkoleni przez nas cywile - dodaje Laskowski.

Ratusz się na to zgodził. - Do obsługi kamer przeznaczymy dwie osoby - mówi Grzegorz Hunicz, dyrektor Wydziału Informatyki i Telekomunikacji w Urzędzie Miasta. - Nie stać nas na

50 nowych etatów. Ale nie ma przeszkód, żeby dodatkowe stanowiska obserwacyjne montować również w komisariatach - dodaje Hunicz.

- Ale to znów wymagałoby odrywania policjantów od patroli - stwierdza Laskowski.
- To wyrzucanie pieniędzy w błoto. Przy takim układzie ponad czterdzieści kamer będzie działało bez żadnej kontroli. W takich warunkach nie da się nawet zawiadomić policji o wszystkich wydarzeniach, bo część z nich po prostu umknie - mówi Jacek Gniadek, dyrektor warszawskiego Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu.

W Zamościu obraz z 11 urządzeń śledzą jednocześnie dwie osoby. - I już jesteśmy na granicy wydolności - przyznaje Wiesław Gramatyka, komendant Straży Miejskiej. O pomyśle, by do 69 kamer przydzielić tylko dwie osoby mówi krótko: Nie wyobrażam sobie tego. To tak, jakby włączyć komuś kilka filmów, a później poprosić, by je opowiedział. To niewykonalne.

- Policja robiła analizy, z których wynika, że jedna osoba jest w stanie ogarnąć jednocześnie obraz z ośmiu kamer. Tego progu nie da się przeskoczyć, bo taka jest percepcja człowieka. Nie ma rady - mówi Gniadek.

- Większy nacisk położymy na nagrywanie obrazu z kamer. Teraz rejestrujemy trzy klatki na sekundę. A będziemy sześć. Zwiększymy też rozdzielczość obrazu - zapowiada Hunicz. - W razie przestępstwa, będzie można odtworzyć odpowiednie nagranie. Jedna z tych dwóch osób dodatkowo ma się zajmować analizą zarejestrowanego obrazu.

Na zaplanowany na ten rok montaż 50 nowych kamer na terenie Lublina miejscy urzędnicy zarezerwowali
2 mln zł.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ciekawy / 18 stycznia 2008 o 13:28
0
Czy w tym mieście dwie instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo nie mogą sie ze sobą dogadać, tylko mnożą problemy?
Monitory mogą przecież obserwować stażyści (np. obraz z 8 kamer na jednego) pod nadzorem jednego policjanta, który w razie czego wie z kim się kontaktować i ewentualnie koordynować akcje z właściwym dyżurnym. Pieniądze na stażystów przecież są w MUP a pomieszczenie może wówczas znajdować sie gdziekolwiek. Rozwiązania można mnożyć tylko komu na tym zależy?
Avatar
XXI / 17 stycznia 2008 o 23:33
0
3 klatki na sekunde a pozniej 5 to bylo dobre moze w XX wieku.
Czy moze ktos debatowal wczoraj nt. tego, ze Lublin jest w XXI wieku?
W domach za dodatkowe ratuszowe wynagrodzenia sobie takie systemy montujcie a nie w miescie wojewodzkim AD2008
Avatar
DD / 17 stycznia 2008 o 09:42
0
[color="#FF0000"]Pamiętam pyszałkowate słowa kogoś z magistratu, a może i samego prezydenta, że kamery tak znakomicie poprawią bezpieczeństwo lublinian, że hoho... I właśnie widzimy, ile warte są te przechwałki. Tyle, co ten, co je wypowiadał. Jak widać, kamery w najlepszym razie będą służyły do rejestrowania przestępstw, by następnie nagranie wykorzystać w sądzie. NIE ZANOSI SIĘ NA TO, BY MOGŁY CZEMUKOLWIEK ZAPOBIEC.
Kolejny ubaw po pachy na całą Polskę: w Lublinie instalują kamery-widma, do których obsługi nikogo nie zatrudniono. Tak jak mamy lodowisko-widmo, które jest halą do innych celów, tylko nie do jazdy na lodzie, teatr-widmo, który straszy od 30 lat, tunel pod Racławickimi-widmo, rozwiązania komunikacyjne, które zamiast rozładować ruch tylko go potęgują itd. itd. [/color]
LUBLIN MIASTO ABSURDU
[color="#FF0000"]Pamiętam pyszałkowate słowa kogoś z magistratu, a może i samego prezydenta, że kamery tak znakomicie poprawią bezpieczeństwo lublinian, że hoho... I właśnie widzimy, ile warte są te przechwałki. Tyle, co ten, co je wypowiadał. Jak widać, kamery w najlepszym razie będą służyły do rejestrowania przestępstw, by następnie nagranie wykorzystać w sądzie. NIE ZANOSI SIĘ NA TO, BY MOGŁY CZEMUKOLWIEK ZAPOBIEC.
Kolejny ubaw po pachy na całą Polskę: w Lublinie instalują kamery-widma, do których obsługi nikogo nie zatrudniono. Ta... rozwiń
Avatar
mundurowy / 17 stycznia 2008 o 07:33
0
mam pytanko a gdzie jest napisane
że obsługiwać monitoring musi fumkcjonariusz
w pełni uzbrojony, wyposażony ?
a nie osoba cywilna odpowiednio przeszkolona,
nawet niepełnosprawna ...
której zadaniem jest zauważyć i przesłać informację dalej
przecież Policjanci są potrzebni na ulicach nieprawdaż ?
i statystyka w tedy rosnie w tabelkach, premie nagrody są td.
Avatar
Przemek / 17 stycznia 2008 o 07:03
0
Drodzy urzędnicy! Jako mieszkaniec monitorowanego miasta, chciałem zwrócic się do was z zapytaniem. Co da wam nagranie sprawców, którzy np skatowali kogoś na śmierc na ulicy? Pomoże to temu, który stał się ofiarą? Film jest dobrym dowodem, ale nie odwróci, ani nie zatrzyma biegu wydarzeń. Odpowiednio zadysponowany patrol, mógłby zdziałac dużo, ale wy chcecie karac a nie zapobiegac. Jeśli 2 miliony złotych pójdzie na kręcenie filmów dokumentalnych o życiu lubelskiej ulicy, to wielkie brawa dla was. Chcecie podnieśc poziom bezpieczeństwa? Kupcie za te pieniądze ze 2 nowe wozy dla Straży Pożarnej, bo niedługo tak jak na Zamojskiej 12, Policja będzie jeździc do pożarów bo straż nie będzie miała czym.
Drodzy urzędnicy! Jako mieszkaniec monitorowanego miasta, chciałem zwrócic się do was z zapytaniem. Co da wam nagranie sprawców, którzy np skatowali kogoś na śmierc na ulicy? Pomoże to temu, który stał się ofiarą? Film jest dobrym dowodem, ale nie odwróci, ani nie zatrzyma biegu wydarzeń. Odpowiednio zadysponowany patrol, mógłby zdziałac dużo, ale wy chcecie karac a nie zapobiegac. Jeśli 2 miliony złotych pójdzie na kręcenie filmów dokumentalnych o życiu lubelskiej ulicy, to wielkie brawa dla was. Chcecie podnieśc poziom bezpieczeństwa?... rozwiń
Avatar
ciekawy / 18 stycznia 2008 o 13:28
0
Czy w tym mieście dwie instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo nie mogą sie ze sobą dogadać, tylko mnożą problemy?
Monitory mogą przecież obserwować stażyści (np. obraz z 8 kamer na jednego) pod nadzorem jednego policjanta, który w razie czego wie z kim się kontaktować i ewentualnie koordynować akcje z właściwym dyżurnym. Pieniądze na stażystów przecież są w MUP a pomieszczenie może wówczas znajdować sie gdziekolwiek. Rozwiązania można mnożyć tylko komu na tym zależy?
Avatar
XXI / 17 stycznia 2008 o 23:33
0
3 klatki na sekunde a pozniej 5 to bylo dobre moze w XX wieku.
Czy moze ktos debatowal wczoraj nt. tego, ze Lublin jest w XXI wieku?
W domach za dodatkowe ratuszowe wynagrodzenia sobie takie systemy montujcie a nie w miescie wojewodzkim AD2008
Avatar
DD / 17 stycznia 2008 o 09:42
0
[color="#FF0000"]Pamiętam pyszałkowate słowa kogoś z magistratu, a może i samego prezydenta, że kamery tak znakomicie poprawią bezpieczeństwo lublinian, że hoho... I właśnie widzimy, ile warte są te przechwałki. Tyle, co ten, co je wypowiadał. Jak widać, kamery w najlepszym razie będą służyły do rejestrowania przestępstw, by następnie nagranie wykorzystać w sądzie. NIE ZANOSI SIĘ NA TO, BY MOGŁY CZEMUKOLWIEK ZAPOBIEC.
Kolejny ubaw po pachy na całą Polskę: w Lublinie instalują kamery-widma, do których obsługi nikogo nie zatrudniono. Tak jak mamy lodowisko-widmo, które jest halą do innych celów, tylko nie do jazdy na lodzie, teatr-widmo, który straszy od 30 lat, tunel pod Racławickimi-widmo, rozwiązania komunikacyjne, które zamiast rozładować ruch tylko go potęgują itd. itd. [/color]
LUBLIN MIASTO ABSURDU
[color="#FF0000"]Pamiętam pyszałkowate słowa kogoś z magistratu, a może i samego prezydenta, że kamery tak znakomicie poprawią bezpieczeństwo lublinian, że hoho... I właśnie widzimy, ile warte są te przechwałki. Tyle, co ten, co je wypowiadał. Jak widać, kamery w najlepszym razie będą służyły do rejestrowania przestępstw, by następnie nagranie wykorzystać w sądzie. NIE ZANOSI SIĘ NA TO, BY MOGŁY CZEMUKOLWIEK ZAPOBIEC.
Kolejny ubaw po pachy na całą Polskę: w Lublinie instalują kamery-widma, do których obsługi nikogo nie zatrudniono. Ta... rozwiń
Avatar
mundurowy / 17 stycznia 2008 o 07:33
0
mam pytanko a gdzie jest napisane
że obsługiwać monitoring musi fumkcjonariusz
w pełni uzbrojony, wyposażony ?
a nie osoba cywilna odpowiednio przeszkolona,
nawet niepełnosprawna ...
której zadaniem jest zauważyć i przesłać informację dalej
przecież Policjanci są potrzebni na ulicach nieprawdaż ?
i statystyka w tedy rosnie w tabelkach, premie nagrody są td.
Avatar
Przemek / 17 stycznia 2008 o 07:03
0
Drodzy urzędnicy! Jako mieszkaniec monitorowanego miasta, chciałem zwrócic się do was z zapytaniem. Co da wam nagranie sprawców, którzy np skatowali kogoś na śmierc na ulicy? Pomoże to temu, który stał się ofiarą? Film jest dobrym dowodem, ale nie odwróci, ani nie zatrzyma biegu wydarzeń. Odpowiednio zadysponowany patrol, mógłby zdziałac dużo, ale wy chcecie karac a nie zapobiegac. Jeśli 2 miliony złotych pójdzie na kręcenie filmów dokumentalnych o życiu lubelskiej ulicy, to wielkie brawa dla was. Chcecie podnieśc poziom bezpieczeństwa? Kupcie za te pieniądze ze 2 nowe wozy dla Straży Pożarnej, bo niedługo tak jak na Zamojskiej 12, Policja będzie jeździc do pożarów bo straż nie będzie miała czym.
Drodzy urzędnicy! Jako mieszkaniec monitorowanego miasta, chciałem zwrócic się do was z zapytaniem. Co da wam nagranie sprawców, którzy np skatowali kogoś na śmierc na ulicy? Pomoże to temu, który stał się ofiarą? Film jest dobrym dowodem, ale nie odwróci, ani nie zatrzyma biegu wydarzeń. Odpowiednio zadysponowany patrol, mógłby zdziałac dużo, ale wy chcecie karac a nie zapobiegac. Jeśli 2 miliony złotych pójdzie na kręcenie filmów dokumentalnych o życiu lubelskiej ulicy, to wielkie brawa dla was. Chcecie podnieśc poziom bezpieczeństwa?... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy marszałek województwa lubelskiego. Kto ma największe szanse?

Nowy marszałek województwa lubelskiego. Kto ma największe szanse? 0 4

Za tydzień radni sejmiku województwa spotkają się już w nowym składzie, wybiorą marszałka. Kto ma największe szanse?

MKS Perła gra dzisiaj w Szczecinie

MKS Perła gra dzisiaj w Szczecinie 0 0

MKS Perła Lublin w środowy wieczór zmierzy się z SPR Pogoń Szczecin. Obie ekipy są nadal zamieszane w grę w europejskich pucharach

Nowe miejsce dla dzieci w centrum Lublina [zdjęcia]
galeria

Nowe miejsce dla dzieci w centrum Lublina [zdjęcia] 0 0

Do Małego CSK nie jest łatwo trafić. Trzeba się dostać do budynku bocznym wejściem (od strony ul. Radziszewskiego). Pod schodami są drzwi, a za drzwiami urządzona przez IKEA przestrzeń. Jest zestaw małego kucharza, przestrzeń do rysowania, wygodne kanapy i hamaki. To tu będą odbywać się cykliczne warsztaty dla dzieci.

Morskie opowieści w Graffiti. Cztery Refy ponownie w Lublinie
17 listopada 2018, 18:00

Morskie opowieści w Graffiti. Cztery Refy ponownie w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Przed rokiem rozgrzali lubelską publikę w wieczorze szant i żeglarskich atrakcji, teraz wracają na scenę Graffiti (al. Piłsudskiego 13), aby ponownie zabrać nas w muzyczną wyprawę na morze. Mowa o zespole Cztery Refy, który już 17 listopada o godz. 18 wystąpi z koncertem Szanty Nocą 2.

Miasto chciało żeby remont ulic w centrum Lublina trwał dłużej. Dlaczego?

Miasto chciało żeby remont ulic w centrum Lublina trwał dłużej. Dlaczego? 5 3

Nawet do jesieni 2020 r. może trwać przebudowa Al. Racławickich, Lipowej i Poniatowskiego. Władze miasta dostały więcej czasu na wykonanie prac. Dla kierowców może to oznaczać dodatkowe pół roku utrudnień.

Nowa burmistrz Hrubieszowa: Mam swoją wizję miasta

Nowa burmistrz Hrubieszowa: Mam swoją wizję miasta 0 4

Rozmowa z Martą Majewską, nową burmistrz Hrubieszowa

Młodzieżowcy AZS UMCS Lublin zagrają w finale mistrzostw Polski

Młodzieżowcy AZS UMCS Lublin zagrają w finale mistrzostw Polski 0 0

Młodzi zawodnicy AZS UMCS Lublin wykonali pierwszy krok w drodze do medalu Młodzieżowych Mistrzostw Polski U-20. Zielono-biali z kompletem zwycięstw przeszli przez eliminacje, które odbyły się w Warszawie

Konkursy! Wygraj książki, bilety i płyty w Dzienniku Wschodnim

Konkursy! Wygraj książki, bilety i płyty w Dzienniku Wschodnim 2 0

Konkurs! W piątkowym wydaniu Dziennika Wschodniego będziemy mieli do rozdania książki, bilety i płyty dla Czytelników.

Port Lotniczy Lublin. Nowy terminal coraz bliżej. Co się zmieni?

Port Lotniczy Lublin. Nowy terminal coraz bliżej. Co się zmieni? 22 9

W decydującą fazę wkraczają prace przy budowie nowego terminala Portu Lotniczego Lublin. Konstrukcja jest już gotowa, rozpoczyna się wyposażanie poszczególnych części obiektu.

Nowe udogodnienie dla kierowców parkujących na placu Zamkowym w Lublinie. Ale to nie jedyna zmiana

Nowe udogodnienie dla kierowców parkujących na placu Zamkowym w Lublinie. Ale to nie jedyna zmiana 18 10

Czujniki wbudowane w jezdnię będą liczyć samochody wjeżdżające i wyjeżdżające z pl. Zamkowego. Zebrane w ten sposób informacje o liczbie wolnych miejsc parkingowych będą wyświetlane kierowcom na ulicach prowadzących do placu. Inne niespodzianki czekają nas na kilku skrzyżowaniach.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 listopada 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 listopada 2018 r. 0 0

Czy powstanie koalicja w nowej Radzie Miasta Puławy?

Czy powstanie koalicja w nowej Radzie Miasta Puławy? 5 44

Największe szanse na utrzymanie stanowiska przewodniczącej rady miasta Puławy ma Bożena Krygier (PiS). Wśród jej zastępców prawdopodobnie znajdą się radni „Samorządowców” Janusza Grobla oraz „Niezależnych Wyborców” Pawła Maja.

Agro na obcasach. Wszystko dla pań

Agro na obcasach. Wszystko dla pań 0 0

To ukłon w stronę kobiet mieszkających i pracujących na terenach wiejskich. Panie zostały zaproszone na koncert trzech tenorów TRE Voci w Filharmonii Lubelskiej w ramach programu „Agro na obcasach”.

Promocja książki „Scena Lublin” w Teatrze Starym
15 listopada 2018, 19:30

Promocja książki „Scena Lublin” w Teatrze Starym 0 0

W czwartek o godz. 19.30 (po spektaklu „Żywi i umarli, czyli Bandyci w piekle”) w Teatrze Starym zacznie się promocja książki „Scena Lublin” i spotkanie z jej autorami: Jarosławem Cymermanem, Dominikiem Gacem, Grzegorzem Kondrasiukiem.

Przedsiębiorcy walczą o pieniądze za wykonane prace. Grozili blokadą Centralnej Magistrali Kolejowej

Przedsiębiorcy walczą o pieniądze za wykonane prace. Grozili blokadą Centralnej Magistrali Kolejowej 9 4

Nie dojdzie do blokady Centralnej Magistrali Kolejowej, zaplanowanej na środę przez podwykonawców firmy Astaldi, która nie zapłaciła im za prace wykonane przy przebudowie linii kolejowej nr 7 między Lublinem a Dęblinem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!