Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 lutego 2009 r.
19:45
Edytuj ten wpis

Kolejna batalia o nazwy nowych ulic

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 15 A A

Tym razem na Czubach. Radni PiS będą walczyć z kamieniami szlachetnymi i ul. Do Lasu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Za tydzień Rada Miasta zajmie się projektem uchwały nadającej nazwy nowym ulicom w pobliżu ul. Jana Pawła II. Powstają tu bloki, które wiosną i latem mają być zamieszkane. Ich lokatorzy będą potrzebować adresów.

Nazwy ulic zaproponowali sami inwestorzy stawiający bloki, a poparł je prezydent. I tak na mapie miałyby się pojawić ulice: Onyksowa, Jantarowa, Koralowa, Cyrkoniowa, Jaspisowa, Kwarcowa, Brylantowa i Granatowa.

- To konsekwencja nazw obowiązujących na pobliskim os. Poręba, gdzie "obowiązują” kamienie szlachetne - mówi Sławomir Podolski, prezes Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "Oaza”. Z kolei, ulica nosząca teraz roboczą nazwę Wiadukt miałaby się nazywać Do Lasu, która faktycznie zmierza w stronę Starego Gaju.

- Do Lasu? To może w ogóle nadawajmy ulicom numerki, zamiast takich nazw - irytuje się radny Mariusz Banach z klubu Prawo i Sprawiedliwość. - Będziemy dążyć do wycofania z obrad tego projektu - zapowiada jego klubowy kolega Piotr Gawryszczak. - Do lasu to możemy się wybrać na grzyby, jak przyjdzie czas, a nie nazywać ulicę. Brylanty są piękne, ale ludzie są ważniejsi i jeśli mamy postacie zasłużone dla miasta, to powinniśmy je upamiętniać - dodaje.

Propozycje, które znalazły się w prezydenckim projekcie uchwały, były wcześniej zatwierdzone przez działający w Ratuszu Zespół ds. Nazewnictwa Miejskiego składający się m.in. z samorządowców i naukowców.

- A radny Gawryszczak po raz kolejny nie potrafi uszanować zdania ekspertów i znów próbuje uszczęśliwiać mieszkańców na siłę - oburza się Marcin Nowak, szef zespołu, a zarazem miejski radny PO. - Może wystarczy nam już tych kombatantów - wtóruje mu prezes Podolski.

PiS ma przygotować własne propozycje nazw, a jako że ma większość głosów w radzie, nie będzie mieć problemów z ich uchwaleniem. PiS udowodnił to pod koniec listopada, a przy okazji wystawił Lublin na pośmiewisko. Radni tej partii w pośpiechu podmieniali prezydenckie propozycje nazw ulic na Rudniku. Obok Ziemiańskiej miała być m.in. Plebańska, Szlachecka czy też Magnacka.

PiS przeforsował własne propozycje i m.in. ulica, która miała być Magnacką, otrzymała imię ks. Antoniego Słomkowskiego. W grudni okazało się, że ulica o takiej nazwie była już wcześniej w drugim końcu miasta i uchwałę trzeba było poprawiać.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ppyc / 13 lutego 2009 o 23:23
0
Ta ulica Do Lasu to trochę mi nie pasuje do kamieni szlachetnych. Nazwa mogłaby też pochodzić od jakiegoś kamienia szlachetnego, albo jeśli ta ulica ma być jedną z ważniejszych, to od jakiejś znanej postaci. Myślę, że w Lublinie jeszcze nie wszystkie znane postaci mają swoje ulice. Nie ma (chyba) na przykład ul. Czesława Miłosza!
Avatar
STYX / 13 lutego 2009 o 20:07
0
Takie katolickie miasto i takie pogańskie nazwy ??? A czemu nie Jana Pawła II vel II albo prymasa Wyszyńskiego bis albo ks.Popiełuszki Jeszcze Raz...
Avatar
Gość / 13 lutego 2009 o 18:57
0
Moherland..........
Avatar
Noe / 13 lutego 2009 o 18:27
0
ppyc napisał:
A ja uważam, że kamienie to bardzo dobry pomysł. W ogóle mi się podoba tematyczny rozkład ulic jaki jest w Lublinie. W moim mieście (Gliwice) ul. Andersa graniczy z... os. Gwardii Ludowej! Na os. Waryńskiego są: ul. Chemiczna, ul. Bajkowa... :-)

Gwardii Ludowej obecnie księdza Franciszka Blachnickiego.Armii Ludowej obecnie księdza Danielskiego.Zubrzyckiego obecnie księdza Mieczysława Brzozowskiego.Tak jest na pierwszej górce Sławinka w Lublinie.
Avatar
daniel / 13 lutego 2009 o 17:33
0
No tak radny Gawryszczak w akcji. Ten człowiek nie rozumie, że przez swoje działanie robi nam krzywdę. Sobie zresztą też, ale to już mnie nieco mniej obchodzi. Na siłę, po trupach, byle jakiegoś kombatanta wpakować. A my chcemy mieszkać na ulicy Do Lasu Panie Gawryszczak, pojął Pan?
Avatar
ppyc / 13 lutego 2009 o 14:22
0
A ja uważam, że kamienie to bardzo dobry pomysł. W ogóle mi się podoba tematyczny rozkład ulic jaki jest w Lublinie. W moim mieście (Gliwice) ul. Andersa graniczy z... os. Gwardii Ludowej! Na os. Waryńskiego są: ul. Chemiczna, ul. Bajkowa... :-)
Avatar
a / 13 lutego 2009 o 09:11
0
A ja mam nadzieję, że nie będę musiał mieszkać na Gęsiej...
Avatar
WuJo / 13 lutego 2009 o 09:05
0
Wolałbym jechać do gaju niż do lasu ale jestem za nazwami neutralnymi których po zmianie składu rady nikt nie będzie kwestionował. Sam mam działkę przy projektowanej ulicy odchodzącej od ulicy Szerokie (bardzo nietrafiona nazwa - myli się z wsią Szerokie do której można dojechać i od Nałęczowskiej i od Wojciechowskiej) i wolałbym aby nazywała się choćby Szerokie Horyzonty niż np. biskupa ...
Avatar
Gość / 13 lutego 2009 o 08:58
0
Mieszkam na kamyczkach... ciężko się zorentować gdzie co jest szczególnie, że ulice nie mają logicznego przebiegu.
Avatar
Jan / 13 lutego 2009 o 08:57
0
Kliknij Zespół ds. Nazewnictwa Miejskiego na stronicy www.um.lublin.pl
Poznaj Lublin, znajdź nazwy ulic i ich etymologie.
Avatar
ppyc / 13 lutego 2009 o 23:23
0
Ta ulica Do Lasu to trochę mi nie pasuje do kamieni szlachetnych. Nazwa mogłaby też pochodzić od jakiegoś kamienia szlachetnego, albo jeśli ta ulica ma być jedną z ważniejszych, to od jakiejś znanej postaci. Myślę, że w Lublinie jeszcze nie wszystkie znane postaci mają swoje ulice. Nie ma (chyba) na przykład ul. Czesława Miłosza!
Avatar
STYX / 13 lutego 2009 o 20:07
0
Takie katolickie miasto i takie pogańskie nazwy ??? A czemu nie Jana Pawła II vel II albo prymasa Wyszyńskiego bis albo ks.Popiełuszki Jeszcze Raz...
Avatar
Gość / 13 lutego 2009 o 18:57
0
Moherland..........
Avatar
Noe / 13 lutego 2009 o 18:27
0
ppyc napisał:
A ja uważam, że kamienie to bardzo dobry pomysł. W ogóle mi się podoba tematyczny rozkład ulic jaki jest w Lublinie. W moim mieście (Gliwice) ul. Andersa graniczy z... os. Gwardii Ludowej! Na os. Waryńskiego są: ul. Chemiczna, ul. Bajkowa... :-)

Gwardii Ludowej obecnie księdza Franciszka Blachnickiego.Armii Ludowej obecnie księdza Danielskiego.Zubrzyckiego obecnie księdza Mieczysława Brzozowskiego.Tak jest na pierwszej górce Sławinka w Lublinie.
Avatar
daniel / 13 lutego 2009 o 17:33
0
No tak radny Gawryszczak w akcji. Ten człowiek nie rozumie, że przez swoje działanie robi nam krzywdę. Sobie zresztą też, ale to już mnie nieco mniej obchodzi. Na siłę, po trupach, byle jakiegoś kombatanta wpakować. A my chcemy mieszkać na ulicy Do Lasu Panie Gawryszczak, pojął Pan?
Avatar
ppyc / 13 lutego 2009 o 14:22
0
A ja uważam, że kamienie to bardzo dobry pomysł. W ogóle mi się podoba tematyczny rozkład ulic jaki jest w Lublinie. W moim mieście (Gliwice) ul. Andersa graniczy z... os. Gwardii Ludowej! Na os. Waryńskiego są: ul. Chemiczna, ul. Bajkowa... :-)
Avatar
a / 13 lutego 2009 o 09:11
0
A ja mam nadzieję, że nie będę musiał mieszkać na Gęsiej...
Avatar
WuJo / 13 lutego 2009 o 09:05
0
Wolałbym jechać do gaju niż do lasu ale jestem za nazwami neutralnymi których po zmianie składu rady nikt nie będzie kwestionował. Sam mam działkę przy projektowanej ulicy odchodzącej od ulicy Szerokie (bardzo nietrafiona nazwa - myli się z wsią Szerokie do której można dojechać i od Nałęczowskiej i od Wojciechowskiej) i wolałbym aby nazywała się choćby Szerokie Horyzonty niż np. biskupa ...
Avatar
Gość / 13 lutego 2009 o 08:58
0
Mieszkam na kamyczkach... ciężko się zorentować gdzie co jest szczególnie, że ulice nie mają logicznego przebiegu.
Avatar
Jan / 13 lutego 2009 o 08:57
0
Kliknij Zespół ds. Nazewnictwa Miejskiego na stronicy www.um.lublin.pl
Poznaj Lublin, znajdź nazwy ulic i ich etymologie.
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie 1 1

Znów nie udało się rozpocząć procesu byłego policjanta i trzech jego kolegów oskarżonych o wyłudzenia. Panowie nie stawili się w sądzie, a były mundurowy – mimo że ma taki obowiązek – nie melduje się regularnie na komisariacie

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 8 6

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 1 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 13 9

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 9 11

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz 42 40

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 8

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 18 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 154 18

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 9 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!