Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 maja 2020 r.
12:06

Lublin: Kosztowna wpadka urzędników. "Wybierali" wykonawcę prac, które były już w toku albo się zakończyły

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
55 21 A A
Umowy na prace przy tzw. oknie czasu, czyli komorze wystawowej wbudowanej w bruk koło hotelu Europa, są na liście budzących wątpliwości kontrolerów
Umowy na prace przy tzw. oknie czasu, czyli komorze wystawowej wbudowanej w bruk koło hotelu Europa, są na liście budzących wątpliwości kontrolerów (fot. Archiwum)

Prace były już w toku, a część z nich nawet się zakończyła, gdy Urząd Miasta dopiero „wybierał” ich wykonawcę i podpisywał z nim umowę. Wykryła to zewnętrzna kontrola, w efekcie miasto straciło 653 tys. zł dotacji. Opozycja pyta: Czy konsekwencje błędu poniesie ktoś z urzędników czy tylko podatnicy?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nieprawidłowości przy przebudowie pl. Litewskiego zostały wykryte przez inspektorów Urzędu Marszałkowskiego, który sprawdzali, czy miasto dobrze wydawało unijne dofinansowanie do tej przebudowy. Kontrolerzy badający dokumenty zwrócili uwagę na „roboty dodatkowe” zlecone przez Urząd Miasta firmie Budimex, która była generalnym wykonawcą przebudowy.

Okazało się, że „roboty dodatkowe” zaczęły się zanim Urząd Miasta oficjalnie przeprowadził wymagane prawem postępowanie w sprawie wyboru ich wykonawcy. – Część robót stanowiących przedmiot postępowania została wykonana przed przeprowadzeniem postępowania – przekazuje nam Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka województwa. – Stanowiło to udzielenie zamówień bez zastosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.

Szczegółowe ustalenia kontrolerów są dość obszerne. Z ich lektury dowiadujemy się m.in., że rozbieżności czasowe dotyczyły m.in. rozbiórki fundamentów cerkwi odkrytych w rejonie fontanny. Ponadto prace przy tzw. oknie czasu, czyli komorze wystawowej wbudowanej w bruk koło hotelu Europa, rozpoczęły się już we wrześniu 2016 r., a w połowie października wykonawca zgłosił do odbioru gotowy strop komory, podczas gdy aneks do umowy został zawarty dopiero na początku listopada.

– Na dzień wszczęcia postępowania, tj. 7 listopada 2016 r., część robót była już wykonana w całości, a część została rozpoczęta – stwierdza Urząd Marszałkowski. Łączna wartość „robót dodatkowych”, które zaczęły się jeszcze przed oficjalnym zleceniem, to ponad 2,9 mln zł. Ze względu na nieprawidłowości Urząd Marszałkowski zażądał od Urzędu Miasta zwrotu części dotacji. Wraz z odsetkami była to kwota niemal 653 tys. zł. – Kwota została zwrócona.

Informacja o takim zwrocie znalazła się w prezydenckim rozliczeniu z kasy miasta za rok 2019, które trafiło już do Rady Miasta. Z szeregów opozycji już padają pytania o to, kto konkretnie odpowiada za to, że Urząd Miasta działał tutaj na skróty. – Czy osoby winne dopuszczenia się istotnych nieprawidłowości poniosły konsekwencje swoich czynów? – dopytuje w oficjalnym piśmie do prezydenta radny Piotr Breś (PiS).

– Taka sytuacja w przyszłości nie może się powtórzyć – stwierdza Joanna Stryczewska z biura prasowego w lubelskim Ratuszu, choć podkreśla, że nie zawsze można przewidzieć wszystko, co trzeba będzie zrobić na placu budowy.

– Należy pamiętać, że prace były prowadzone na specyficznym, zabytkowym obszarze, gdzie na etapie pierwotnej umowy trudno było przewidzieć wszystkie potencjalne sytuacje wymagające zamówienia prac dodatkowych. Dotyczy to szczególnie prac poniżej poziomu gruntu i związanych z odkryciami archeologicznymi – tłumaczy Stryczewska. – Nieprzewidziane sytuacje bardzo często wymagały natychmiastowych decyzji i działań, które zawsze podyktowane były troską o realizowany projekt. Niemniej jednak, od urzędników w sposób szczególny wymaga się przestrzegania wszelkich procedur, dlatego z pracownikami Wydziału Inwestycji i Remontów odpowiadającymi za przebudowę zostały przeprowadzone rozmowy dyscyplinujące.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
RSokol / 4 maja 2020 r. o 12:36
+59
Niby w jaki sposób podatnicy ponieśli jakiekolwiek konsekwencje skoro te roboty dodatkowe i tak były do wykonania czytaj i tak trzeba było za nie zapłacić? Obcięcie dotacji w tym wypadku to zwykła gra polityczna..
Avatar
WschodPolski / 4 maja 2020 r. o 13:00
+55
Budimex, budimex i znowu budimex. Dlaczego Żuk ciągle współpracuje z firmą która nie potrafi niczego dobrze wycenić i ciągle jej trzeba dopłacać? Nie wystarczy się raz sparzyć?
 Poczytaj ustawę Prawo Zamówień Publicznych, to się dowiesz dlaczego.
Avatar
Joxef / 4 maja 2020 r. o 12:45
+55
Lojoj pisowskie trole ale zuk nadrabiał na stos go pruszkowski no to był prezydent budował szopki pod ratuszem i mu palili a lublin stał 10 lat za kielcami i 15 xa rzeszowem
Avatar
koronaswirus / 4 maja 2020 r. o 13:04
+52
Dużo kosztowniejsze niż ta wpadka, dla lubelskiego podatnika, były ostatnio przyznane nagrody w Marszałkowskim w wysokości 6,5 mln zł. To oczywiście radnego Bresia i reszty pisowskich radnych już nie oburza??????????
Avatar
WschodPolski / 4 maja 2020 r. o 13:49
+51
Budimex, budimex i znowu budimex. Dlaczego Żuk ciągle współpracuje z firmą która nie potrafi niczego dobrze wycenić i ciągle jej trzeba dopłacać? Nie wystarczy się raz sparzyć?
Poczytaj ustawę Prawo Zamówień Publicznych, to się dowiesz dlaczego.
Jest tam coś że przetargi ma wygrywać budimex a potem żądać dopłat?
 Nie, ale dowiesz się z niej o tym, że nikt nie może sobie dowolnie według własnego uznania i kaprysu wykluczać firm i wybierać tego kto mu akurat pasuje albo wykluczać tego który mu nie pasuje. Jak Budimex da najniższą cenę, spełni wszystkie kryteria i jego oferta okaże się prawidłowa pod względem formalnym, to wygrywa i tyle w tym temacie. W Polsce do niedawna 90% przetargów publicznych w budownictwie było rozstrzyganych na podstawie kryterium najniższej ceny, podczas gdy w UE ten wskaźnik wynosił 30%. To są dane sprzed kilku lat, ale pewnie niewiele się różnią od tego co jest obecnie.
 Nie, ale dowiesz się z niej o tym, że nikt nie może sobie dowolnie według własnego uznania i kaprysu wykluczać firm i wybierać tego kto mu akurat pasuje albo wykluczać tego który mu nie pasuje. Jak Budimex da najniższą cenę, spełni wszystkie kryteria i jego oferta okaże się prawidłowa pod względem formalnym, to wygrywa i tyle w tym temacie. W Polsce do niedawna 90% przetargów publicznych w budownictwie było rozstrzyganych na podstawie kryterium najniższej ceny, podczas gdy w UE ten wskaźnik wynosił 30%. To są dane sprzed kilk... rozwiń
Avatar
majormmm / 4 maja 2020 r. o 14:08
+44
zwykły ludzki błąd szeregowego urzędnika a może bardziej troska o to żeby remont zakończyć szybko i sprawnie bez żadnych komplikacji, wiadomo ile zajmuje nikomu niepotrzebna papierkologia w tym kraju, roboty dodatkowe tak czy siak byłyby zaaneksowane z tą różnicą że odbyłyby się później po uzyskaniu pozwolenia
Avatar
lerek / 4 maja 2020 r. o 14:53
+38
Każdy wie jak potrafią wyglądać predury w polsce i ile może wszystko się ciągnąć. Dla mnie jako dla mieszkańca ważne jest, że remont placu został ukończony a nie przedłużał się być może jeszcze rok, przez dodatkowe formalności. 
Avatar
Gatusso / 4 maja 2020 r. o 15:28
+35
W dewelorozwoju z reguły najpierw szuka się pretekstu/podkładki do napchania kieszeni, a potem dopiero napycha, ale w ferworze dzielenia łuPÓw nie zawsze udaje się zachować odpowiedniej kolejności POsunięć. Jak to mówią: gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą.
 brawo trollu !!!! to już 92 wpisy ze słówkiem dewelorozwój !!! pewnie niebawem spłynie jakaś premia z Nowogrodzkiej !!! te pieniądze ci się po prostu należą !!!
Avatar
jolo / 4 maja 2020 r. o 16:08
+17
tak czy siak były to robty  niebędne do wyknania, zresztą jak przy każdej większej przebudowie nie da się wszystkiego zaplanować i wiele rzezcy zawsze wyjdzie w "praniu". Dziwi mnie tyko jeśli pisowycy mają taką satysfakcję ze zwrotu dotacji  na własnym podwórku, przecież ten teren służy wszystkim mieszkańcom i nie tylko.
Avatar
Gelon / 4 maja 2020 r. o 16:55
+15
nie popełnia będów tylko ten kto nic nie robi
Avatar
TECZOWY_ZSL / 5 maja 2020 r. o 23:37
+7
Ponawiam swój apel - proszę o kategoryczne usunięcie opcji dawania plusów i minusów na Dzienniku Wschodnim w komentarzach pod artykułami - każdy oceni komentarz w swoich myślach czy się zgadza czy nie - będzie to obiektywna ocena, a odpędzi najętych złośliwców, którzy nie trudnią się niczym innym jak tylko dawaniem minusów wypowiedziom nieprzychylnym obecnemu frontowi jaki rządzi miastem Lublin a dawaniem plusów tam, gdzie jest próba ewidentnego mydlenia oczu opinii publicznej i siania propagandy, tuszując rzeczywistość. Cenzura prewencyjna albo wszelkie próby blokowania wypowiedzi czy też umniejszania ich znaczenia nie są i nie powinny być mile widziane, jeśli akceptuje się ograniczenia i utrudnienia to oznacza, że żyjemy już w państwie reżimowym, wstydem i hańbą dla nas powinno być to, że godzimy się na taki stan rzeczy, bo to tylko świadczy o nas, że najwidoczniej marzy nam się powrót do poprzedniego ustroju politycznego RP, w którym tylko wtedy coś możesz mówić jak podzielasz poglądy jedyne słuszne a jak masz własne niezależne zdanie to cię przećwiczą batem albo wsadzą za nieprawomyślne poglądy. Może nie długo dojdzie do akceptowania myślozbrodni, że już samo pomyślenie krytyczne jest zbrodnią, choćby grymas twarzy nawet nie taki jak potrzeba. Dawajcie minusy dalej towarzysze, na pewno dobrze na tym wychodzicie, z pewnością wam za to płacą albo jakieś ordery dostaniecie, za pieczołowite wykonywanie rozkazów, byle płomienna rewolucja propagandy, że wszystko jest idealnie szła w najlepsze.
  "- Kopacz powiedziała, że zatrudniliśmy 50 hejterów, którzy mają krytykować PiS. Docelowo będzie ich około 100 – zdradza nam jeden z uczestników spotkania w Jachrance." -  Źródło: "Rzeczpospolita" , grupa Sok z Buraka jest tego koronnym dowodem.
  "- Kopacz powiedziała, że zatrudniliśmy 50 hejterów, którzy mają krytykować PiS. Docelowo będzie ich około 100 – zdradza nam jeden z uczestników spotkania w Jachrance." -  Źródło: "Rzeczpospolita" , grupa Sok z Buraka jest tego koronnym dowodem. rozwiń
Avatar
Bleee / 5 maja 2020 r. o 17:18
+3
Ponawiam swój apel - proszę o kategoryczne usunięcie opcji dawania plusów i minusów na Dzienniku Wschodnim w komentarzach pod artykułami - każdy oceni komentarz w swoich myślach czy się zgadza czy nie - będzie to obiektywna ocena, a odpędzi najętych złośliwców, którzy nie trudnią się niczym innym jak tylko dawaniem minusów wypowiedziom nieprzychylnym obecnemu frontowi jaki rządzi miastem Lublin a dawaniem plusów tam, gdzie jest próba ewidentnego mydlenia oczu opinii publicznej i siania propagandy, tuszując rzeczywistość. Cenzura prewencyjna albo wszelkie próby blokowania wypowiedzi czy też umniejszania ich znaczenia nie są i nie powinny być mile widziane, jeśli akceptuje się ograniczenia i utrudnienia to oznacza, że żyjemy już w państwie reżimowym, wstydem i hańbą dla nas powinno być to, że godzimy się na taki stan rzeczy, bo to tylko świadczy o nas, że najwidoczniej marzy nam się powrót do poprzedniego ustroju politycznego RP, w którym tylko wtedy coś możesz mówić jak podzielasz poglądy jedyne słuszne a jak masz własne niezależne zdanie to cię przećwiczą batem albo wsadzą za nieprawomyślne poglądy. Może nie długo dojdzie do akceptowania myślozbrodni, że już samo pomyślenie krytyczne jest zbrodnią, choćby grymas twarzy nawet nie taki jak potrzeba. Dawajcie minusy dalej towarzysze, na pewno dobrze na tym wychodzicie, z pewnością wam za to płacą albo jakieś ordery dostaniecie, za pieczołowite wykonywanie rozkazów, byle płomienna rewolucja propagandy, że wszystko jest idealnie szła w najlepsze.
"- Kopacz powiedziała, że zatrudniliśmy 50 hejterów, którzy mają krytykować PiS. Docelowo będzie ich około 100 – zdradza nam jeden z uczestników spotkania w Jachrance." -  Źródło: "Rzeczpospolita" , grupa Sok z Buraka jest tego koronnym dowodem.
 Tylko 50??? 50 hejterów to siedzi na jednej zmianie w pisowskiej regionalnej farmie troli, wierni wodzowi z żoliborza dopoki dudkami placi :))
 Tylko 50??? 50 hejterów to siedzi na jednej zmianie w pisowskiej regionalnej farmie troli, wierni wodzowi z żoliborza dopoki dudkami placi :)) rozwiń
Avatar
Nie_jestem_robotem / 4 maja 2020 r. o 17:24
+7
Proszę się przejść wokół odnawianego parku ludowego i powiedzieć co tam kosztowało 45 mln zł ???  To jest jakiś absurd. Poza tym że przez rok tylko rozgrzebali teren to poza alejkami i fontanna nic tam szczególnego nie powstanie. Za 45 mln prywatny inwestor postawił by tam 100 domów i wybrukował kostką dojazdy. Tak się wydaje pieniądze podatników.
 Absurdem to są twoje demagogiczne wpisy i namiętne hejtowanie wszystkiego co dotyczy urzędu miasta i prezydenta Żuka. Łatwo znaleźć w internecie jaki jest faktyczny zakres robót. Poza fontanną masz jeszcze dydaktyczny park wodny, wymianę i budowę sieci podziemnych, drenaże, remont rowów odwodniających, wymianę przepustów, nową   kładkę nad Bystrzycą, nowe toalety, ścieżki rowerowe, place zabaw, siłownie pod chmurką, wymiegi dla psów, budki dla ptaków a na koniec jeszcze stabilizację gruntu na terenie całego parku. Bez odbioru bo i tak wiem co mi odpiszesz - Tułajew za te same pieniądze wyremontowałby dodatkowo zalew zemborzycki i jeszcze dorzucił w gratisie budowę kosmodromu.
 Absurdem to są twoje demagogiczne wpisy i namiętne hejtowanie wszystkiego co dotyczy urzędu miasta i prezydenta Żuka. Łatwo znaleźć w internecie jaki jest faktyczny zakres robót. Poza fontanną masz jeszcze dydaktyczny park wodny, wymianę i budowę sieci podziemnych, drenaże, remont rowów odwodniających, wymianę przepustów, nową   kładkę nad Bystrzycą, nowe toalety, ścieżki rowerowe, place zabaw, siłownie pod chmurką, wymiegi dla psów, budki dla ptaków a na koniec jeszcze stabilizację gruntu na terenie całego parku. Bez odbio... rozwiń
Avatar
Gelon / 4 maja 2020 r. o 16:55
+15
nie popełnia będów tylko ten kto nic nie robi
Avatar
jolo / 4 maja 2020 r. o 16:08
+17
tak czy siak były to robty  niebędne do wyknania, zresztą jak przy każdej większej przebudowie nie da się wszystkiego zaplanować i wiele rzezcy zawsze wyjdzie w "praniu". Dziwi mnie tyko jeśli pisowycy mają taką satysfakcję ze zwrotu dotacji  na własnym podwórku, przecież ten teren służy wszystkim mieszkańcom i nie tylko.
Avatar
Gatusso / 4 maja 2020 r. o 15:28
+35
W dewelorozwoju z reguły najpierw szuka się pretekstu/podkładki do napchania kieszeni, a potem dopiero napycha, ale w ferworze dzielenia łuPÓw nie zawsze udaje się zachować odpowiedniej kolejności POsunięć. Jak to mówią: gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą.
 brawo trollu !!!! to już 92 wpisy ze słówkiem dewelorozwój !!! pewnie niebawem spłynie jakaś premia z Nowogrodzkiej !!! te pieniądze ci się po prostu należą !!!
Avatar
kronikidewelorozwoju / 4 maja 2020 r. o 15:00
-34
W dewelorozwoju z reguły najpierw szuka się pretekstu/podkładki do napchania kieszeni, a potem dopiero napycha, ale w ferworze dzielenia łuPÓw nie zawsze udaje się zachować odpowiedniej kolejności POsunięć. Jak to mówią: gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą.
Avatar
Motorlublin / 4 maja 2020 r. o 14:57
+7
Bardzo dobrze że kontrolę się odbywają. Mimo różnych obozów politycznych wygląda to na profesjonalną robotę bez żadnych podtekstów. Chyba nikt tu nic nie podważa.
Avatar
lerek / 4 maja 2020 r. o 14:53
+38
Każdy wie jak potrafią wyglądać predury w polsce i ile może wszystko się ciągnąć. Dla mnie jako dla mieszkańca ważne jest, że remont placu został ukończony a nie przedłużał się być może jeszcze rok, przez dodatkowe formalności. 
Avatar
majormmm / 4 maja 2020 r. o 14:08
+44
zwykły ludzki błąd szeregowego urzędnika a może bardziej troska o to żeby remont zakończyć szybko i sprawnie bez żadnych komplikacji, wiadomo ile zajmuje nikomu niepotrzebna papierkologia w tym kraju, roboty dodatkowe tak czy siak byłyby zaaneksowane z tą różnicą że odbyłyby się później po uzyskaniu pozwolenia