Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 maja 2020 r.
12:06

Lublin: Kosztowna wpadka urzędników. "Wybierali" wykonawcę prac, które były już w toku albo się zakończyły

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
55 21 A A
Umowy na prace przy tzw. oknie czasu, czyli komorze wystawowej wbudowanej w bruk koło hotelu Europa, są na liście budzących wątpliwości kontrolerów
Umowy na prace przy tzw. oknie czasu, czyli komorze wystawowej wbudowanej w bruk koło hotelu Europa, są na liście budzących wątpliwości kontrolerów (fot. Archiwum)

Prace były już w toku, a część z nich nawet się zakończyła, gdy Urząd Miasta dopiero „wybierał” ich wykonawcę i podpisywał z nim umowę. Wykryła to zewnętrzna kontrola, w efekcie miasto straciło 653 tys. zł dotacji. Opozycja pyta: Czy konsekwencje błędu poniesie ktoś z urzędników czy tylko podatnicy?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nieprawidłowości przy przebudowie pl. Litewskiego zostały wykryte przez inspektorów Urzędu Marszałkowskiego, który sprawdzali, czy miasto dobrze wydawało unijne dofinansowanie do tej przebudowy. Kontrolerzy badający dokumenty zwrócili uwagę na „roboty dodatkowe” zlecone przez Urząd Miasta firmie Budimex, która była generalnym wykonawcą przebudowy.

Okazało się, że „roboty dodatkowe” zaczęły się zanim Urząd Miasta oficjalnie przeprowadził wymagane prawem postępowanie w sprawie wyboru ich wykonawcy. – Część robót stanowiących przedmiot postępowania została wykonana przed przeprowadzeniem postępowania – przekazuje nam Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka województwa. – Stanowiło to udzielenie zamówień bez zastosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.

Szczegółowe ustalenia kontrolerów są dość obszerne. Z ich lektury dowiadujemy się m.in., że rozbieżności czasowe dotyczyły m.in. rozbiórki fundamentów cerkwi odkrytych w rejonie fontanny. Ponadto prace przy tzw. oknie czasu, czyli komorze wystawowej wbudowanej w bruk koło hotelu Europa, rozpoczęły się już we wrześniu 2016 r., a w połowie października wykonawca zgłosił do odbioru gotowy strop komory, podczas gdy aneks do umowy został zawarty dopiero na początku listopada.

– Na dzień wszczęcia postępowania, tj. 7 listopada 2016 r., część robót była już wykonana w całości, a część została rozpoczęta – stwierdza Urząd Marszałkowski. Łączna wartość „robót dodatkowych”, które zaczęły się jeszcze przed oficjalnym zleceniem, to ponad 2,9 mln zł. Ze względu na nieprawidłowości Urząd Marszałkowski zażądał od Urzędu Miasta zwrotu części dotacji. Wraz z odsetkami była to kwota niemal 653 tys. zł. – Kwota została zwrócona.

Informacja o takim zwrocie znalazła się w prezydenckim rozliczeniu z kasy miasta za rok 2019, które trafiło już do Rady Miasta. Z szeregów opozycji już padają pytania o to, kto konkretnie odpowiada za to, że Urząd Miasta działał tutaj na skróty. – Czy osoby winne dopuszczenia się istotnych nieprawidłowości poniosły konsekwencje swoich czynów? – dopytuje w oficjalnym piśmie do prezydenta radny Piotr Breś (PiS).

– Taka sytuacja w przyszłości nie może się powtórzyć – stwierdza Joanna Stryczewska z biura prasowego w lubelskim Ratuszu, choć podkreśla, że nie zawsze można przewidzieć wszystko, co trzeba będzie zrobić na placu budowy.

– Należy pamiętać, że prace były prowadzone na specyficznym, zabytkowym obszarze, gdzie na etapie pierwotnej umowy trudno było przewidzieć wszystkie potencjalne sytuacje wymagające zamówienia prac dodatkowych. Dotyczy to szczególnie prac poniżej poziomu gruntu i związanych z odkryciami archeologicznymi – tłumaczy Stryczewska. – Nieprzewidziane sytuacje bardzo często wymagały natychmiastowych decyzji i działań, które zawsze podyktowane były troską o realizowany projekt. Niemniej jednak, od urzędników w sposób szczególny wymaga się przestrzegania wszelkich procedur, dlatego z pracownikami Wydziału Inwestycji i Remontów odpowiadającymi za przebudowę zostały przeprowadzone rozmowy dyscyplinujące.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
RSokol / 4 maja 2020 r. o 12:36
+59
Niby w jaki sposób podatnicy ponieśli jakiekolwiek konsekwencje skoro te roboty dodatkowe i tak były do wykonania czytaj i tak trzeba było za nie zapłacić? Obcięcie dotacji w tym wypadku to zwykła gra polityczna..
Avatar
WschodPolski / 4 maja 2020 r. o 13:00
+55
Budimex, budimex i znowu budimex. Dlaczego Żuk ciągle współpracuje z firmą która nie potrafi niczego dobrze wycenić i ciągle jej trzeba dopłacać? Nie wystarczy się raz sparzyć?
 Poczytaj ustawę Prawo Zamówień Publicznych, to się dowiesz dlaczego.
Avatar
Joxef / 4 maja 2020 r. o 12:45
+55
Lojoj pisowskie trole ale zuk nadrabiał na stos go pruszkowski no to był prezydent budował szopki pod ratuszem i mu palili a lublin stał 10 lat za kielcami i 15 xa rzeszowem
Avatar
koronaswirus / 4 maja 2020 r. o 13:04
+52
Dużo kosztowniejsze niż ta wpadka, dla lubelskiego podatnika, były ostatnio przyznane nagrody w Marszałkowskim w wysokości 6,5 mln zł. To oczywiście radnego Bresia i reszty pisowskich radnych już nie oburza??????????
Avatar
WschodPolski / 4 maja 2020 r. o 13:49
+51
Budimex, budimex i znowu budimex. Dlaczego Żuk ciągle współpracuje z firmą która nie potrafi niczego dobrze wycenić i ciągle jej trzeba dopłacać? Nie wystarczy się raz sparzyć?
Poczytaj ustawę Prawo Zamówień Publicznych, to się dowiesz dlaczego.
Jest tam coś że przetargi ma wygrywać budimex a potem żądać dopłat?
 Nie, ale dowiesz się z niej o tym, że nikt nie może sobie dowolnie według własnego uznania i kaprysu wykluczać firm i wybierać tego kto mu akurat pasuje albo wykluczać tego który mu nie pasuje. Jak Budimex da najniższą cenę, spełni wszystkie kryteria i jego oferta okaże się prawidłowa pod względem formalnym, to wygrywa i tyle w tym temacie. W Polsce do niedawna 90% przetargów publicznych w budownictwie było rozstrzyganych na podstawie kryterium najniższej ceny, podczas gdy w UE ten wskaźnik wynosił 30%. To są dane sprzed kilku lat, ale pewnie niewiele się różnią od tego co jest obecnie.
 Nie, ale dowiesz się z niej o tym, że nikt nie może sobie dowolnie według własnego uznania i kaprysu wykluczać firm i wybierać tego kto mu akurat pasuje albo wykluczać tego który mu nie pasuje. Jak Budimex da najniższą cenę, spełni wszystkie kryteria i jego oferta okaże się prawidłowa pod względem formalnym, to wygrywa i tyle w tym temacie. W Polsce do niedawna 90% przetargów publicznych w budownictwie było rozstrzyganych na podstawie kryterium najniższej ceny, podczas gdy w UE ten wskaźnik wynosił 30%. To są dane sprzed kilk... rozwiń
Avatar
majormmm / 4 maja 2020 r. o 14:08
+44
zwykły ludzki błąd szeregowego urzędnika a może bardziej troska o to żeby remont zakończyć szybko i sprawnie bez żadnych komplikacji, wiadomo ile zajmuje nikomu niepotrzebna papierkologia w tym kraju, roboty dodatkowe tak czy siak byłyby zaaneksowane z tą różnicą że odbyłyby się później po uzyskaniu pozwolenia
Avatar
lerek / 4 maja 2020 r. o 14:53
+38
Każdy wie jak potrafią wyglądać predury w polsce i ile może wszystko się ciągnąć. Dla mnie jako dla mieszkańca ważne jest, że remont placu został ukończony a nie przedłużał się być może jeszcze rok, przez dodatkowe formalności. 
Avatar
Gatusso / 4 maja 2020 r. o 15:28
+35
W dewelorozwoju z reguły najpierw szuka się pretekstu/podkładki do napchania kieszeni, a potem dopiero napycha, ale w ferworze dzielenia łuPÓw nie zawsze udaje się zachować odpowiedniej kolejności POsunięć. Jak to mówią: gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą.
 brawo trollu !!!! to już 92 wpisy ze słówkiem dewelorozwój !!! pewnie niebawem spłynie jakaś premia z Nowogrodzkiej !!! te pieniądze ci się po prostu należą !!!
Avatar
jolo / 4 maja 2020 r. o 16:08
+17
tak czy siak były to robty  niebędne do wyknania, zresztą jak przy każdej większej przebudowie nie da się wszystkiego zaplanować i wiele rzezcy zawsze wyjdzie w "praniu". Dziwi mnie tyko jeśli pisowycy mają taką satysfakcję ze zwrotu dotacji  na własnym podwórku, przecież ten teren służy wszystkim mieszkańcom i nie tylko.
Avatar
Gelon / 4 maja 2020 r. o 16:55
+15
nie popełnia będów tylko ten kto nic nie robi
Avatar
TECZOWY_ZSL / 5 maja 2020 r. o 23:37
+7
Ponawiam swój apel - proszę o kategoryczne usunięcie opcji dawania plusów i minusów na Dzienniku Wschodnim w komentarzach pod artykułami - każdy oceni komentarz w swoich myślach czy się zgadza czy nie - będzie to obiektywna ocena, a odpędzi najętych złośliwców, którzy nie trudnią się niczym innym jak tylko dawaniem minusów wypowiedziom nieprzychylnym obecnemu frontowi jaki rządzi miastem Lublin a dawaniem plusów tam, gdzie jest próba ewidentnego mydlenia oczu opinii publicznej i siania propagandy, tuszując rzeczywistość. Cenzura prewencyjna albo wszelkie próby blokowania wypowiedzi czy też umniejszania ich znaczenia nie są i nie powinny być mile widziane, jeśli akceptuje się ograniczenia i utrudnienia to oznacza, że żyjemy już w państwie reżimowym, wstydem i hańbą dla nas powinno być to, że godzimy się na taki stan rzeczy, bo to tylko świadczy o nas, że najwidoczniej marzy nam się powrót do poprzedniego ustroju politycznego RP, w którym tylko wtedy coś możesz mówić jak podzielasz poglądy jedyne słuszne a jak masz własne niezależne zdanie to cię przećwiczą batem albo wsadzą za nieprawomyślne poglądy. Może nie długo dojdzie do akceptowania myślozbrodni, że już samo pomyślenie krytyczne jest zbrodnią, choćby grymas twarzy nawet nie taki jak potrzeba. Dawajcie minusy dalej towarzysze, na pewno dobrze na tym wychodzicie, z pewnością wam za to płacą albo jakieś ordery dostaniecie, za pieczołowite wykonywanie rozkazów, byle płomienna rewolucja propagandy, że wszystko jest idealnie szła w najlepsze.
  "- Kopacz powiedziała, że zatrudniliśmy 50 hejterów, którzy mają krytykować PiS. Docelowo będzie ich około 100 – zdradza nam jeden z uczestników spotkania w Jachrance." -  Źródło: "Rzeczpospolita" , grupa Sok z Buraka jest tego koronnym dowodem.
  "- Kopacz powiedziała, że zatrudniliśmy 50 hejterów, którzy mają krytykować PiS. Docelowo będzie ich około 100 – zdradza nam jeden z uczestników spotkania w Jachrance." -  Źródło: "Rzeczpospolita" , grupa Sok z Buraka jest tego koronnym dowodem. rozwiń
Avatar
Bleee / 5 maja 2020 r. o 17:18
+3
Ponawiam swój apel - proszę o kategoryczne usunięcie opcji dawania plusów i minusów na Dzienniku Wschodnim w komentarzach pod artykułami - każdy oceni komentarz w swoich myślach czy się zgadza czy nie - będzie to obiektywna ocena, a odpędzi najętych złośliwców, którzy nie trudnią się niczym innym jak tylko dawaniem minusów wypowiedziom nieprzychylnym obecnemu frontowi jaki rządzi miastem Lublin a dawaniem plusów tam, gdzie jest próba ewidentnego mydlenia oczu opinii publicznej i siania propagandy, tuszując rzeczywistość. Cenzura prewencyjna albo wszelkie próby blokowania wypowiedzi czy też umniejszania ich znaczenia nie są i nie powinny być mile widziane, jeśli akceptuje się ograniczenia i utrudnienia to oznacza, że żyjemy już w państwie reżimowym, wstydem i hańbą dla nas powinno być to, że godzimy się na taki stan rzeczy, bo to tylko świadczy o nas, że najwidoczniej marzy nam się powrót do poprzedniego ustroju politycznego RP, w którym tylko wtedy coś możesz mówić jak podzielasz poglądy jedyne słuszne a jak masz własne niezależne zdanie to cię przećwiczą batem albo wsadzą za nieprawomyślne poglądy. Może nie długo dojdzie do akceptowania myślozbrodni, że już samo pomyślenie krytyczne jest zbrodnią, choćby grymas twarzy nawet nie taki jak potrzeba. Dawajcie minusy dalej towarzysze, na pewno dobrze na tym wychodzicie, z pewnością wam za to płacą albo jakieś ordery dostaniecie, za pieczołowite wykonywanie rozkazów, byle płomienna rewolucja propagandy, że wszystko jest idealnie szła w najlepsze.
"- Kopacz powiedziała, że zatrudniliśmy 50 hejterów, którzy mają krytykować PiS. Docelowo będzie ich około 100 – zdradza nam jeden z uczestników spotkania w Jachrance." -  Źródło: "Rzeczpospolita" , grupa Sok z Buraka jest tego koronnym dowodem.
 Tylko 50??? 50 hejterów to siedzi na jednej zmianie w pisowskiej regionalnej farmie troli, wierni wodzowi z żoliborza dopoki dudkami placi :))
 Tylko 50??? 50 hejterów to siedzi na jednej zmianie w pisowskiej regionalnej farmie troli, wierni wodzowi z żoliborza dopoki dudkami placi :)) rozwiń
Avatar
Nie_jestem_robotem / 4 maja 2020 r. o 17:24
+7
Proszę się przejść wokół odnawianego parku ludowego i powiedzieć co tam kosztowało 45 mln zł ???  To jest jakiś absurd. Poza tym że przez rok tylko rozgrzebali teren to poza alejkami i fontanna nic tam szczególnego nie powstanie. Za 45 mln prywatny inwestor postawił by tam 100 domów i wybrukował kostką dojazdy. Tak się wydaje pieniądze podatników.
 Absurdem to są twoje demagogiczne wpisy i namiętne hejtowanie wszystkiego co dotyczy urzędu miasta i prezydenta Żuka. Łatwo znaleźć w internecie jaki jest faktyczny zakres robót. Poza fontanną masz jeszcze dydaktyczny park wodny, wymianę i budowę sieci podziemnych, drenaże, remont rowów odwodniających, wymianę przepustów, nową   kładkę nad Bystrzycą, nowe toalety, ścieżki rowerowe, place zabaw, siłownie pod chmurką, wymiegi dla psów, budki dla ptaków a na koniec jeszcze stabilizację gruntu na terenie całego parku. Bez odbioru bo i tak wiem co mi odpiszesz - Tułajew za te same pieniądze wyremontowałby dodatkowo zalew zemborzycki i jeszcze dorzucił w gratisie budowę kosmodromu.
 Absurdem to są twoje demagogiczne wpisy i namiętne hejtowanie wszystkiego co dotyczy urzędu miasta i prezydenta Żuka. Łatwo znaleźć w internecie jaki jest faktyczny zakres robót. Poza fontanną masz jeszcze dydaktyczny park wodny, wymianę i budowę sieci podziemnych, drenaże, remont rowów odwodniających, wymianę przepustów, nową   kładkę nad Bystrzycą, nowe toalety, ścieżki rowerowe, place zabaw, siłownie pod chmurką, wymiegi dla psów, budki dla ptaków a na koniec jeszcze stabilizację gruntu na terenie całego parku. Bez odbio... rozwiń
Avatar
Gelon / 4 maja 2020 r. o 16:55
+15
nie popełnia będów tylko ten kto nic nie robi
Avatar
jolo / 4 maja 2020 r. o 16:08
+17
tak czy siak były to robty  niebędne do wyknania, zresztą jak przy każdej większej przebudowie nie da się wszystkiego zaplanować i wiele rzezcy zawsze wyjdzie w "praniu". Dziwi mnie tyko jeśli pisowycy mają taką satysfakcję ze zwrotu dotacji  na własnym podwórku, przecież ten teren służy wszystkim mieszkańcom i nie tylko.
Avatar
Gatusso / 4 maja 2020 r. o 15:28
+35
W dewelorozwoju z reguły najpierw szuka się pretekstu/podkładki do napchania kieszeni, a potem dopiero napycha, ale w ferworze dzielenia łuPÓw nie zawsze udaje się zachować odpowiedniej kolejności POsunięć. Jak to mówią: gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą.
 brawo trollu !!!! to już 92 wpisy ze słówkiem dewelorozwój !!! pewnie niebawem spłynie jakaś premia z Nowogrodzkiej !!! te pieniądze ci się po prostu należą !!!
Avatar
kronikidewelorozwoju / 4 maja 2020 r. o 15:00
-34
W dewelorozwoju z reguły najpierw szuka się pretekstu/podkładki do napchania kieszeni, a potem dopiero napycha, ale w ferworze dzielenia łuPÓw nie zawsze udaje się zachować odpowiedniej kolejności POsunięć. Jak to mówią: gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą.
Avatar
Motorlublin / 4 maja 2020 r. o 14:57
+7
Bardzo dobrze że kontrolę się odbywają. Mimo różnych obozów politycznych wygląda to na profesjonalną robotę bez żadnych podtekstów. Chyba nikt tu nic nie podważa.
Avatar
lerek / 4 maja 2020 r. o 14:53
+38
Każdy wie jak potrafią wyglądać predury w polsce i ile może wszystko się ciągnąć. Dla mnie jako dla mieszkańca ważne jest, że remont placu został ukończony a nie przedłużał się być może jeszcze rok, przez dodatkowe formalności. 
Avatar
majormmm / 4 maja 2020 r. o 14:08
+44
zwykły ludzki błąd szeregowego urzędnika a może bardziej troska o to żeby remont zakończyć szybko i sprawnie bez żadnych komplikacji, wiadomo ile zajmuje nikomu niepotrzebna papierkologia w tym kraju, roboty dodatkowe tak czy siak byłyby zaaneksowane z tą różnicą że odbyłyby się później po uzyskaniu pozwolenia
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Medycy po kolejnym spotkaniu z Ministerstwem Zdrowia. "Dostaliśmy do przeanalizowania nowe propozycje"
film

Medycy po kolejnym spotkaniu z Ministerstwem Zdrowia. "Dostaliśmy do przeanalizowania nowe propozycje"

Warszawa. – Jeśli chodzi o dzisiejsze spotkanie, to dostaliśmy tylko do przeanalizowania propozycje ministerstwa, o których wcześniej nie mówiliśmy i potrzebujemy czasu, żeby je przeanalizować – powiedziała po spotkaniu z resortem przedstawicielka protestujących medyków Krystyna Ptok. Jak mówiła, postęp w rozmowach widoczny jest w punktach, które są „bezkosztowe” dla ministerstwa.

Z myślą o chorych zawiązują współpracę. Pomogą Lubelskiemu Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia

Z myślą o chorych zawiązują współpracę. Pomogą Lubelskiemu Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia

Wspólnie będą pomagać chorym dzieciom. Lubelski Rynek Hurtowy i Polski Związek Motorowy rozpoczynają współpracę z Lubelskim Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Chciała sprzedać buty za 80 zł. Dała się nabrać i straciła zdecydowanie więcej

Chciała sprzedać buty za 80 zł. Dała się nabrać i straciła zdecydowanie więcej

Zamiast zyskać 80 zł, mieszkanka pow. biłgorajskiego straciła 6500 zł. Kobieta padła ofiarą oszusta, który "chciał" kupić od niej buty

Krzysztof Cugowski i Mistrzowie Gitary – koncert w Radiu Lublin
1 października 2021, 19:00

Krzysztof Cugowski i Mistrzowie Gitary – koncert w Radiu Lublin

W piątek, 1 października o godz. 19 w siedzibie Radia Lublin wystąpi Krzysztof Cugowski z projektem Mistrzowie Gitary.

Lubelski PiS już nie ma problemu z LGBT. Solidarna Polska nazywa to "dawaniem palca"

Lubelski PiS już nie ma problemu z LGBT. Solidarna Polska nazywa to "dawaniem palca"

Polityka Solidarna Polska krytykuje decyzję sejmiku województwa lubelskiego o zmianie treści tzw. uchwały antyLGBT. Politycy partii Zbigniewa Ziobry działania Unii Europejskiej w tej kwestii nazywają szantażem.

Mają kolejnego „policjanta”. Do przestępstwa wykorzystał taksówkarza

Mają kolejnego „policjanta”. Do przestępstwa wykorzystał taksówkarza

22-latek został już tymczasowo aresztowany, a policja uczula, że może usłyszeć kolejne 10 zarzutów.

Spektakl "Sokrates" w Teatrze Starym
1 października 2021, 19:00

Spektakl "Sokrates" w Teatrze Starym

Teatr Stary w Lublinie (ul. Jezuicka) zaprasza na podwójny pokaz spektaklu "Sokrates" w wykonaniu Teatru Na Dole z Warszawy. Wydarzenie odbędzie się dwukrotnie: 1 października o godz. 19 i 2 października o godz. 17.

Gwiezdne plany i stare problemy. Plany nowej dyrektor MDK w Puławach

Gwiezdne plany i stare problemy. Plany nowej dyrektor MDK w Puławach

O tym, jak zmienia się Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach, jego najpilniejszych potrzebach i nowościach, które przygotowuje, rozmawiamy z jego nową dyrektor. Aleksandra Kozak-Kotowska wróciła do tej instytucji po ośmioletniej przerwie.

Jeszcze zdążysz się spisać. Lista punktów w Lublinie

Jeszcze zdążysz się spisać. Lista punktów w Lublinie

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań zbliża się do finału. Jeżeli ktoś jeszcze nie wypełnił ankiety, ma na to ostatnią szansę.

Biała Podlaska: Remonty ulic i nowe ronda. Zgłaszają wnioski do budżetu 2022

Biała Podlaska: Remonty ulic i nowe ronda. Zgłaszają wnioski do budżetu 2022

Radni Koalicji Obywatelskiej proponują remont odcinka alei Jana Pawła II. Wniosków do przyszłorocznego budżetu będzie sporo, bo wszystkie kluby je złożyły.

Zmiany na rynku pracy w Lublinie. Czwarta rewolucja pędzi, czyli biznes na usługach biznesu
Złota Setka 2020
galeria

Zmiany na rynku pracy w Lublinie. Czwarta rewolucja pędzi, czyli biznes na usługach biznesu

Epidemia koronawirusa przyśpieszyła rozwój nowych technologii nazywanych czwartą rewolucją przemysłową. Dynamiczne zmiany widać także w Lublinie.

Generalny remont mieszkania a dobra kolejność prac

Generalny remont mieszkania a dobra kolejność prac

Remont mieszkania zawsze brzmi jak spore wyzwanie. Duże znaczenie odgrywa w tym kontekście optymalne zaplanowanie wszelkich prac. Nie można w tym kontekście ograniczać się wyłącznie do rozplanowania samych działań. Pod uwagę trzeba wziąć również ewentualne pozwolenia na rozbudowę czy stworzenie układu pod instalacje telekomunikacyjne.

Czym wykończyć schody?

Czym wykończyć schody?

Schody, podobnie jak posadzka w salonie, spiżarni czy garażu, mogą zostać wykończone za pomocą najróżniejszych tworzyw. Należy jednak pamiętać o szczególnej funkcji tego elementu mieszkania - oprócz dopracowanego wyglądu przejście pomiędzy dwoma piętrami musi być bezpieczne. Oto propozycje, czym wykończyć schody. Sprawdź, w jaki sposób uzyskać efekt jednocześnie pięknych i funkcjonalnych schodów.

Puławy. Interesowały ich tylko markowe zapachy

Puławy. Interesowały ich tylko markowe zapachy

Do pięciu lat więzienia grozi młodym osobom, które okradały puławskie drogerie. Grupa złodziei wynosiła markowe perfumy, kosmetyki i biżuterię. Część przedmiotów udało się odzyskać. Sprawcy usłyszeli zarzuty kradzieży i paserstwa.

Rynek mieszkaniowy w dobie pandemii

Rynek mieszkaniowy w dobie pandemii

Rynek nieruchomości rządzi się swoimi prawami. Wiele osób wieszczyło znaczące spadki cen domów i mieszkań w wyniku zawirowań spowodowanych pandemią Covid-19. A jak jest w rzeczywistości? Czy widoczne są spadki cen za metr kwadratowy lokalu? A może przeciwnie – ceny jeszcze poszybowały w górę? Dowiedz się z poniższego artykułu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.