Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 maja 2020 r.
12:06

Lublin: Kosztowna wpadka urzędników. "Wybierali" wykonawcę prac, które były już w toku albo się zakończyły

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
55 24 A A
Umowy na prace przy tzw. oknie czasu, czyli komorze wystawowej wbudowanej w bruk koło hotelu Europa, są na liście budzących wątpliwości kontrolerów
Umowy na prace przy tzw. oknie czasu, czyli komorze wystawowej wbudowanej w bruk koło hotelu Europa, są na liście budzących wątpliwości kontrolerów (fot. Archiwum)

Prace były już w toku, a część z nich nawet się zakończyła, gdy Urząd Miasta dopiero „wybierał” ich wykonawcę i podpisywał z nim umowę. Wykryła to zewnętrzna kontrola, w efekcie miasto straciło 653 tys. zł dotacji. Opozycja pyta: Czy konsekwencje błędu poniesie ktoś z urzędników czy tylko podatnicy?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nieprawidłowości przy przebudowie pl. Litewskiego zostały wykryte przez inspektorów Urzędu Marszałkowskiego, który sprawdzali, czy miasto dobrze wydawało unijne dofinansowanie do tej przebudowy. Kontrolerzy badający dokumenty zwrócili uwagę na „roboty dodatkowe” zlecone przez Urząd Miasta firmie Budimex, która była generalnym wykonawcą przebudowy.

Okazało się, że „roboty dodatkowe” zaczęły się zanim Urząd Miasta oficjalnie przeprowadził wymagane prawem postępowanie w sprawie wyboru ich wykonawcy. – Część robót stanowiących przedmiot postępowania została wykonana przed przeprowadzeniem postępowania – przekazuje nam Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka województwa. – Stanowiło to udzielenie zamówień bez zastosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.

Szczegółowe ustalenia kontrolerów są dość obszerne. Z ich lektury dowiadujemy się m.in., że rozbieżności czasowe dotyczyły m.in. rozbiórki fundamentów cerkwi odkrytych w rejonie fontanny. Ponadto prace przy tzw. oknie czasu, czyli komorze wystawowej wbudowanej w bruk koło hotelu Europa, rozpoczęły się już we wrześniu 2016 r., a w połowie października wykonawca zgłosił do odbioru gotowy strop komory, podczas gdy aneks do umowy został zawarty dopiero na początku listopada.

– Na dzień wszczęcia postępowania, tj. 7 listopada 2016 r., część robót była już wykonana w całości, a część została rozpoczęta – stwierdza Urząd Marszałkowski. Łączna wartość „robót dodatkowych”, które zaczęły się jeszcze przed oficjalnym zleceniem, to ponad 2,9 mln zł. Ze względu na nieprawidłowości Urząd Marszałkowski zażądał od Urzędu Miasta zwrotu części dotacji. Wraz z odsetkami była to kwota niemal 653 tys. zł. – Kwota została zwrócona.

Informacja o takim zwrocie znalazła się w prezydenckim rozliczeniu z kasy miasta za rok 2019, które trafiło już do Rady Miasta. Z szeregów opozycji już padają pytania o to, kto konkretnie odpowiada za to, że Urząd Miasta działał tutaj na skróty. – Czy osoby winne dopuszczenia się istotnych nieprawidłowości poniosły konsekwencje swoich czynów? – dopytuje w oficjalnym piśmie do prezydenta radny Piotr Breś (PiS).

– Taka sytuacja w przyszłości nie może się powtórzyć – stwierdza Joanna Stryczewska z biura prasowego w lubelskim Ratuszu, choć podkreśla, że nie zawsze można przewidzieć wszystko, co trzeba będzie zrobić na placu budowy.

– Należy pamiętać, że prace były prowadzone na specyficznym, zabytkowym obszarze, gdzie na etapie pierwotnej umowy trudno było przewidzieć wszystkie potencjalne sytuacje wymagające zamówienia prac dodatkowych. Dotyczy to szczególnie prac poniżej poziomu gruntu i związanych z odkryciami archeologicznymi – tłumaczy Stryczewska. – Nieprzewidziane sytuacje bardzo często wymagały natychmiastowych decyzji i działań, które zawsze podyktowane były troską o realizowany projekt. Niemniej jednak, od urzędników w sposób szczególny wymaga się przestrzegania wszelkich procedur, dlatego z pracownikami Wydziału Inwestycji i Remontów odpowiadającymi za przebudowę zostały przeprowadzone rozmowy dyscyplinujące.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
RSokol / 4 maja 2020 r. o 12:36
+59
Niby w jaki sposób podatnicy ponieśli jakiekolwiek konsekwencje skoro te roboty dodatkowe i tak były do wykonania czytaj i tak trzeba było za nie zapłacić? Obcięcie dotacji w tym wypadku to zwykła gra polityczna..
Avatar
WschodPolski / 4 maja 2020 r. o 13:00
+55
Budimex, budimex i znowu budimex. Dlaczego Żuk ciągle współpracuje z firmą która nie potrafi niczego dobrze wycenić i ciągle jej trzeba dopłacać? Nie wystarczy się raz sparzyć?
 Poczytaj ustawę Prawo Zamówień Publicznych, to się dowiesz dlaczego.
Avatar
Joxef / 4 maja 2020 r. o 12:45
+55
Lojoj pisowskie trole ale zuk nadrabiał na stos go pruszkowski no to był prezydent budował szopki pod ratuszem i mu palili a lublin stał 10 lat za kielcami i 15 xa rzeszowem
Avatar
koronaswirus / 4 maja 2020 r. o 13:04
+52
Dużo kosztowniejsze niż ta wpadka, dla lubelskiego podatnika, były ostatnio przyznane nagrody w Marszałkowskim w wysokości 6,5 mln zł. To oczywiście radnego Bresia i reszty pisowskich radnych już nie oburza??????????
Avatar
WschodPolski / 4 maja 2020 r. o 13:49
+51
Budimex, budimex i znowu budimex. Dlaczego Żuk ciągle współpracuje z firmą która nie potrafi niczego dobrze wycenić i ciągle jej trzeba dopłacać? Nie wystarczy się raz sparzyć?
Poczytaj ustawę Prawo Zamówień Publicznych, to się dowiesz dlaczego.
Jest tam coś że przetargi ma wygrywać budimex a potem żądać dopłat?
 Nie, ale dowiesz się z niej o tym, że nikt nie może sobie dowolnie według własnego uznania i kaprysu wykluczać firm i wybierać tego kto mu akurat pasuje albo wykluczać tego który mu nie pasuje. Jak Budimex da najniższą cenę, spełni wszystkie kryteria i jego oferta okaże się prawidłowa pod względem formalnym, to wygrywa i tyle w tym temacie. W Polsce do niedawna 90% przetargów publicznych w budownictwie było rozstrzyganych na podstawie kryterium najniższej ceny, podczas gdy w UE ten wskaźnik wynosił 30%. To są dane sprzed kilku lat, ale pewnie niewiele się różnią od tego co jest obecnie.
 Nie, ale dowiesz się z niej o tym, że nikt nie może sobie dowolnie według własnego uznania i kaprysu wykluczać firm i wybierać tego kto mu akurat pasuje albo wykluczać tego który mu nie pasuje. Jak Budimex da najniższą cenę, spełni wszystkie kryteria i jego oferta okaże się prawidłowa pod względem formalnym, to wygrywa i tyle w tym temacie. W Polsce do niedawna 90% przetargów publicznych w budownictwie było rozstrzyganych na podstawie kryterium najniższej ceny, podczas gdy w UE ten wskaźnik wynosił 30%. To są dane sprzed kilk... rozwiń
Avatar
majormmm / 4 maja 2020 r. o 14:08
+44
zwykły ludzki błąd szeregowego urzędnika a może bardziej troska o to żeby remont zakończyć szybko i sprawnie bez żadnych komplikacji, wiadomo ile zajmuje nikomu niepotrzebna papierkologia w tym kraju, roboty dodatkowe tak czy siak byłyby zaaneksowane z tą różnicą że odbyłyby się później po uzyskaniu pozwolenia
Avatar
lerek / 4 maja 2020 r. o 14:53
+38
Każdy wie jak potrafią wyglądać predury w polsce i ile może wszystko się ciągnąć. Dla mnie jako dla mieszkańca ważne jest, że remont placu został ukończony a nie przedłużał się być może jeszcze rok, przez dodatkowe formalności. 
Avatar
Gatusso / 4 maja 2020 r. o 15:28
+35
W dewelorozwoju z reguły najpierw szuka się pretekstu/podkładki do napchania kieszeni, a potem dopiero napycha, ale w ferworze dzielenia łuPÓw nie zawsze udaje się zachować odpowiedniej kolejności POsunięć. Jak to mówią: gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą.
 brawo trollu !!!! to już 92 wpisy ze słówkiem dewelorozwój !!! pewnie niebawem spłynie jakaś premia z Nowogrodzkiej !!! te pieniądze ci się po prostu należą !!!
Avatar
jolo / 4 maja 2020 r. o 16:08
+17
tak czy siak były to robty  niebędne do wyknania, zresztą jak przy każdej większej przebudowie nie da się wszystkiego zaplanować i wiele rzezcy zawsze wyjdzie w "praniu". Dziwi mnie tyko jeśli pisowycy mają taką satysfakcję ze zwrotu dotacji  na własnym podwórku, przecież ten teren służy wszystkim mieszkańcom i nie tylko.
Avatar
Gelon / 4 maja 2020 r. o 16:55
+15
nie popełnia będów tylko ten kto nic nie robi
Avatar
TECZOWY_ZSL / 5 maja 2020 r. o 23:37
+7
Ponawiam swój apel - proszę o kategoryczne usunięcie opcji dawania plusów i minusów na Dzienniku Wschodnim w komentarzach pod artykułami - każdy oceni komentarz w swoich myślach czy się zgadza czy nie - będzie to obiektywna ocena, a odpędzi najętych złośliwców, którzy nie trudnią się niczym innym jak tylko dawaniem minusów wypowiedziom nieprzychylnym obecnemu frontowi jaki rządzi miastem Lublin a dawaniem plusów tam, gdzie jest próba ewidentnego mydlenia oczu opinii publicznej i siania propagandy, tuszując rzeczywistość. Cenzura prewencyjna albo wszelkie próby blokowania wypowiedzi czy też umniejszania ich znaczenia nie są i nie powinny być mile widziane, jeśli akceptuje się ograniczenia i utrudnienia to oznacza, że żyjemy już w państwie reżimowym, wstydem i hańbą dla nas powinno być to, że godzimy się na taki stan rzeczy, bo to tylko świadczy o nas, że najwidoczniej marzy nam się powrót do poprzedniego ustroju politycznego RP, w którym tylko wtedy coś możesz mówić jak podzielasz poglądy jedyne słuszne a jak masz własne niezależne zdanie to cię przećwiczą batem albo wsadzą za nieprawomyślne poglądy. Może nie długo dojdzie do akceptowania myślozbrodni, że już samo pomyślenie krytyczne jest zbrodnią, choćby grymas twarzy nawet nie taki jak potrzeba. Dawajcie minusy dalej towarzysze, na pewno dobrze na tym wychodzicie, z pewnością wam za to płacą albo jakieś ordery dostaniecie, za pieczołowite wykonywanie rozkazów, byle płomienna rewolucja propagandy, że wszystko jest idealnie szła w najlepsze.
  "- Kopacz powiedziała, że zatrudniliśmy 50 hejterów, którzy mają krytykować PiS. Docelowo będzie ich około 100 – zdradza nam jeden z uczestników spotkania w Jachrance." -  Źródło: "Rzeczpospolita" , grupa Sok z Buraka jest tego koronnym dowodem.
  "- Kopacz powiedziała, że zatrudniliśmy 50 hejterów, którzy mają krytykować PiS. Docelowo będzie ich około 100 – zdradza nam jeden z uczestników spotkania w Jachrance." -  Źródło: "Rzeczpospolita" , grupa Sok z Buraka jest tego koronnym dowodem. rozwiń
Avatar
Bleee / 5 maja 2020 r. o 17:18
+3
Ponawiam swój apel - proszę o kategoryczne usunięcie opcji dawania plusów i minusów na Dzienniku Wschodnim w komentarzach pod artykułami - każdy oceni komentarz w swoich myślach czy się zgadza czy nie - będzie to obiektywna ocena, a odpędzi najętych złośliwców, którzy nie trudnią się niczym innym jak tylko dawaniem minusów wypowiedziom nieprzychylnym obecnemu frontowi jaki rządzi miastem Lublin a dawaniem plusów tam, gdzie jest próba ewidentnego mydlenia oczu opinii publicznej i siania propagandy, tuszując rzeczywistość. Cenzura prewencyjna albo wszelkie próby blokowania wypowiedzi czy też umniejszania ich znaczenia nie są i nie powinny być mile widziane, jeśli akceptuje się ograniczenia i utrudnienia to oznacza, że żyjemy już w państwie reżimowym, wstydem i hańbą dla nas powinno być to, że godzimy się na taki stan rzeczy, bo to tylko świadczy o nas, że najwidoczniej marzy nam się powrót do poprzedniego ustroju politycznego RP, w którym tylko wtedy coś możesz mówić jak podzielasz poglądy jedyne słuszne a jak masz własne niezależne zdanie to cię przećwiczą batem albo wsadzą za nieprawomyślne poglądy. Może nie długo dojdzie do akceptowania myślozbrodni, że już samo pomyślenie krytyczne jest zbrodnią, choćby grymas twarzy nawet nie taki jak potrzeba. Dawajcie minusy dalej towarzysze, na pewno dobrze na tym wychodzicie, z pewnością wam za to płacą albo jakieś ordery dostaniecie, za pieczołowite wykonywanie rozkazów, byle płomienna rewolucja propagandy, że wszystko jest idealnie szła w najlepsze.
"- Kopacz powiedziała, że zatrudniliśmy 50 hejterów, którzy mają krytykować PiS. Docelowo będzie ich około 100 – zdradza nam jeden z uczestników spotkania w Jachrance." -  Źródło: "Rzeczpospolita" , grupa Sok z Buraka jest tego koronnym dowodem.
 Tylko 50??? 50 hejterów to siedzi na jednej zmianie w pisowskiej regionalnej farmie troli, wierni wodzowi z żoliborza dopoki dudkami placi :))
 Tylko 50??? 50 hejterów to siedzi na jednej zmianie w pisowskiej regionalnej farmie troli, wierni wodzowi z żoliborza dopoki dudkami placi :)) rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 5 maja 2020 r. o 00:55
-6
Ponawiam swój apel - proszę o kategoryczne usunięcie opcji dawania plusów i minusów na Dzienniku Wschodnim w komentarzach pod artykułami - każdy oceni komentarz w swoich myślach czy się zgadza czy nie - będzie to obiektywna ocena, a odpędzi najętych złośliwców, którzy nie trudnią się niczym innym jak tylko dawaniem minusów wypowiedziom nieprzychylnym obecnemu frontowi jaki rządzi miastem Lublin a dawaniem plusów tam, gdzie jest próba ewidentnego mydlenia oczu opinii publicznej i siania propagandy, tuszując rzeczywistość. Cenzura prewencyjna albo wszelkie próby blokowania wypowiedzi czy też umniejszania ich znaczenia nie są i nie powinny być mile widziane, jeśli akceptuje się ograniczenia i utrudnienia to oznacza, że żyjemy już w państwie reżimowym, wstydem i hańbą dla nas powinno być to, że godzimy się na taki stan rzeczy, bo to tylko świadczy o nas, że najwidoczniej marzy nam się powrót do poprzedniego ustroju politycznego RP, w którym tylko wtedy coś możesz mówić jak podzielasz poglądy jedyne słuszne a jak masz własne niezależne zdanie to cię przećwiczą batem albo wsadzą za nieprawomyślne poglądy. Może nie długo dojdzie do akceptowania myślozbrodni, że już samo pomyślenie krytyczne jest zbrodnią, choćby grymas twarzy nawet nie taki jak potrzeba. Dawajcie minusy dalej towarzysze, na pewno dobrze na tym wychodzicie, z pewnością wam za to płacą albo jakieś ordery dostaniecie, za pieczołowite wykonywanie rozkazów, byle płomienna rewolucja propagandy, że wszystko jest idealnie szła w najlepsze.
Ponawiam swój apel - proszę o kategoryczne usunięcie opcji dawania plusów i minusów na Dzienniku Wschodnim w komentarzach pod artykułami - każdy oceni komentarz w swoich myślach czy się zgadza czy nie - będzie to obiektywna ocena, a odpędzi najętych złośliwców, którzy nie trudnią się niczym innym jak tylko dawaniem minusów wypowiedziom nieprzychylnym obecnemu frontowi jaki rządzi miastem Lublin a dawaniem plusów tam, gdzie jest próba ewidentnego mydlenia oczu opinii publicznej i siania propagandy, tuszując rzeczywistość. Cenzura prewencyjna ... rozwiń
Avatar
Nie_jestem_robotem / 4 maja 2020 r. o 17:24
+7
Proszę się przejść wokół odnawianego parku ludowego i powiedzieć co tam kosztowało 45 mln zł ???  To jest jakiś absurd. Poza tym że przez rok tylko rozgrzebali teren to poza alejkami i fontanna nic tam szczególnego nie powstanie. Za 45 mln prywatny inwestor postawił by tam 100 domów i wybrukował kostką dojazdy. Tak się wydaje pieniądze podatników.
 Absurdem to są twoje demagogiczne wpisy i namiętne hejtowanie wszystkiego co dotyczy urzędu miasta i prezydenta Żuka. Łatwo znaleźć w internecie jaki jest faktyczny zakres robót. Poza fontanną masz jeszcze dydaktyczny park wodny, wymianę i budowę sieci podziemnych, drenaże, remont rowów odwodniających, wymianę przepustów, nową   kładkę nad Bystrzycą, nowe toalety, ścieżki rowerowe, place zabaw, siłownie pod chmurką, wymiegi dla psów, budki dla ptaków a na koniec jeszcze stabilizację gruntu na terenie całego parku. Bez odbioru bo i tak wiem co mi odpiszesz - Tułajew za te same pieniądze wyremontowałby dodatkowo zalew zemborzycki i jeszcze dorzucił w gratisie budowę kosmodromu.
 Absurdem to są twoje demagogiczne wpisy i namiętne hejtowanie wszystkiego co dotyczy urzędu miasta i prezydenta Żuka. Łatwo znaleźć w internecie jaki jest faktyczny zakres robót. Poza fontanną masz jeszcze dydaktyczny park wodny, wymianę i budowę sieci podziemnych, drenaże, remont rowów odwodniających, wymianę przepustów, nową   kładkę nad Bystrzycą, nowe toalety, ścieżki rowerowe, place zabaw, siłownie pod chmurką, wymiegi dla psów, budki dla ptaków a na koniec jeszcze stabilizację gruntu na terenie całego parku. Bez odbio... rozwiń
Avatar
Gelon / 4 maja 2020 r. o 16:55
+15
nie popełnia będów tylko ten kto nic nie robi
Avatar
jolo / 4 maja 2020 r. o 16:08
+17
tak czy siak były to robty  niebędne do wyknania, zresztą jak przy każdej większej przebudowie nie da się wszystkiego zaplanować i wiele rzezcy zawsze wyjdzie w "praniu". Dziwi mnie tyko jeśli pisowycy mają taką satysfakcję ze zwrotu dotacji  na własnym podwórku, przecież ten teren służy wszystkim mieszkańcom i nie tylko.
Avatar
LBN / 4 maja 2020 r. o 15:56
-21
Proszę się przejść wokół odnawianego parku ludowego i powiedzieć co tam kosztowało 45 mln zł ??? To jest jakiś absurd. Poza tym że przez rok tylko rozgrzebali teren to poza alejkami i fontanna nic tam szczególnego nie powstanie. Za 45 mln prywatny inwestor postawił by tam 100 domów i wybrukował kostką dojazdy. Tak się wydaje pieniądze podatników.
Avatar
-felipe_96. / 4 maja 2020 r. o 15:55
-22
Dla mnie natomiast nieporozumieniem totalnym było wydanie decyzji o całkowitym odcięciu komunikacyjnym Krakowskiego Przedmieścia, od okolic Poczty Polskiej. Pamiętam doskonale te czasy, kiedy to przystanki autobusowe( jeden przy baobabie drugi przy poczcie obok mcdonalda) cieszyły się na placu litewskim niegasnącą popularnością, wsiadało do linii 3,4,7,13,55 sporo pasażerów( a w nocy pl. litewski był punktem zbornym komunikacji nocnej), widać, że mieszkańcom było to wygodne. Nie wiem czy ta decyzja była w ogóle konsultowana z ZTM-em, a jeśli tak, to ubolewam nad tym, że ZTM wyraził zgodę na coś co ewidentnie transportowi zbiorowemu nie służy - linie wyżej wymienione straciły na znaczeniu - w jedną stronę jadą wąską ul. Kołłątaja i Zesłańców Sybiru, a powracają ul. Okopową, która jak pamiętamy sprzed epidemii w godzinach szczytu się korkuje, więc autobusy tylko dobijają tą ulicę. Przystanki na pl. litewskim były dla powyższych linii strategiczne. Ja osobiście jestem zdania by komunikację miejską wycofywać z Kołłątaja, Zesłańców Sybiru( na marginesie dodam, że zmieniłbym nazwę tej ulicy na Władysława Raczkiewicza, był prezydentem na uchodźstwie, nazwa pasuje dlatego, że w sąsiedztwie mamy ul. Narutowicza, jest także ul. Mościckiego - a więc ulice od nazw samych prezydentów, nie ma ulicy Raczkiewicza w Lublinie, a przynajmniej nie widziałem) czy też Okopowej - autobusy na tych uliczkach nie są potrzebne. Na Okopowej można by było co najwyżej zostawić ten jeden przystanek w kierunku centrum może dla jakiś podmiejskich linii to wszystko, natomiast ten naprzeciwległy słupek przystankowy do usunięcia, podobnie jak końcowy dla linii 8, który mógłby po prostu służyć dla większej ilości taksówek, likwidacji uległby też przystanek przy Zesłańców Sybiru dla linii 74 - pas zostałby przeznaczony jako miejsca postojowe dla taksówek. O ile w przypadku 3,4,7,13,55 oraz linii nocnych sprawa byłaby jasna - czyli powróciłyby na stare trasy jadąc po Krakowskim Przedmieściu, o tyle jak się sprawy mają z linią 8 i 74? A no bardzo prosto. Linia 8 od Narutowicza skręci w lipową, al. racławickie potem al. Sikorskiego, gen. Ducha i następuje wariantowość: 1. od razu Willową aż do pętli na Zbożowej albo 2. Bohaterów Września, Zelwerowicza i na Poligonową, gdzie kończy czwórka albo 3. Zelwerowicza( nowym planowanym odcinkiem, na którym obecnie są pola i pastwiska) do pętli Zbożowa. Z linią 74 sytuacja wyglądałaby tak, że od ul. Lipowej pojechałaby ona prosto al. Piłsudskiego, pl. Bychawskim, Kunickiego, Wyścigową, Smoluchowskiego i kończyła przy pętli Herberta albo inny wariant, że od Wyścigowej odbija w Dunikowskiego( wymaga wyznaczenia przystanków - na pewno jeden zespół przystankowy w okolicy ul. Kraszewskiego) i potem Herberta aż do pętli - ten drugi wariant byłby korzystniejszy, dlatego, że na Dunikowskiego jest dużo bloków, a komunikacja miejska tam nie dociera. Zresztą linia 74, gdyby w okolice os. Herberta( Kruczkowskiego) docierała to z pewnością polepszyłoby komunikacyjnie tamte rejony, nie tylko, że nowa ulica Dunikowskiego byłaby obsłużona komunikacyjnie( 74 jeździła przed kryzysem dosyć często, także połączenie do centrum mieszkańcy mieliby optymalne) ale także ul. Herberta - linia 19 jest linią szczytową, nie jeździ ponadto do centrum, co najwyżej do ulicy Zana można nią dojechać, linia 29 umożliwia dojazd do obecnego dworca PKS, a poza tym nigdzie indziej z ciekawszych miejsc i zostaje 20, ona do centrum jeździ ale rzadko a ponadto nie przez Herberta ale przez Budowlaną, omijając liczne blokowiska. Wracając do linii 8 - korzyści są dla każdego - Zemborzyce mają dojazd pod same al. racławickie, z kolei Politechnika uzyskuje połączenie ze Sławinkiem. Jednak trzeba zachować umiar i rozsądek - z racji tego, że 8 i 74 to linie, które wyjeżdżają wybranymi kursami poza miasto to nie wiadomo jaki los czeka komunikację podmiejską - należy zwrócić uwagę na fakt, że Dworzec Metropolitalny może dokonać rozdziału komunikacji miejskiej od podmiejskiej, nie jest to przecież wykluczone, aby linie podmiejskie byłby opracowywane od nowa, gdzie to gminy ustalają sobie trasy( naturalnie, że linia podmiejska może przystawać na przystanku dla komunikacji miejskiej) oraz częstotliwości kursowania( zależne od ich możliwości budżetowych). Ja osobiście jestem za tym by taki rozdział nastąpił, bo wówczas, mieszkańcy miasta mają komunikację tylko swoją, miejską, a podmiejskie gminy mają swoje spreparowane wedle potrzeb i uznania połączenia i dokonują przesiadki z węzła przesiadkowego( jakim zapewne byłby Dworzec Metropolitalny) na dogodny dla siebie transport do miasta - czy to autobus/trolejbus czy taksówka.
Dla mnie natomiast nieporozumieniem totalnym było wydanie decyzji o całkowitym odcięciu komunikacyjnym Krakowskiego Przedmieścia, od okolic Poczty Polskiej. Pamiętam doskonale te czasy, kiedy to przystanki autobusowe( jeden przy baobabie drugi przy poczcie obok mcdonalda) cieszyły się na placu litewskim niegasnącą popularnością, wsiadało do linii 3,4,7,13,55 sporo pasażerów( a w nocy pl. litewski był punktem zbornym komunikacji nocnej), widać, że mieszkańcom było to wygodne. Nie wiem czy ta decyzja była w ogóle konsultowana z ZTM-em, a jeśli... rozwiń
Avatar
Gatusso / 4 maja 2020 r. o 15:28
+35
W dewelorozwoju z reguły najpierw szuka się pretekstu/podkładki do napchania kieszeni, a potem dopiero napycha, ale w ferworze dzielenia łuPÓw nie zawsze udaje się zachować odpowiedniej kolejności POsunięć. Jak to mówią: gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą.
 brawo trollu !!!! to już 92 wpisy ze słówkiem dewelorozwój !!! pewnie niebawem spłynie jakaś premia z Nowogrodzkiej !!! te pieniądze ci się po prostu należą !!!
Avatar
kronikidewelorozwoju / 4 maja 2020 r. o 15:00
-34
W dewelorozwoju z reguły najpierw szuka się pretekstu/podkładki do napchania kieszeni, a potem dopiero napycha, ale w ferworze dzielenia łuPÓw nie zawsze udaje się zachować odpowiedniej kolejności POsunięć. Jak to mówią: gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą.
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zbigniew Jakuszko po 29 latach przestanie kierować V LO w Lublinie
Rozmowa

Zbigniew Jakuszko po 29 latach przestanie kierować V LO w Lublinie

Rozmowa ze Zbigniewem Jakuszko, dyrektorem V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, który w sierpniu żegna się ze szkołą. Kierował nią 29 lat.

Dyrektor V LO w Lublinie odchodzi. Dobrowolna dymisja

Dyrektor V LO w Lublinie odchodzi. Dobrowolna dymisja

Po wielu latach ze stanowiskiem żegna się Zbigniew Jakuszko, dyrektor V LO. Zarządzenie w tej sprawie podpisał prezydent miasta. W szkole dwukrotnie wykryte zostały poważne nieprawidłowości finansowe.

Kino Stylowy w Zamościu wraca z nowoczesnym sprzętem. Otwarcie w sobotę
6 czerwca 2020, 14:00

Kino Stylowy w Zamościu wraca z nowoczesnym sprzętem. Otwarcie w sobotę

Są już kinomani, którzy zarezerwowali bilety. W sobotę pierwszy raz po epidemii otwiera się Stylowy w Zamościu. Nowy szyld informuje o zmianach jakie tu zaszły

Spotkanie z cyklu "Dookoła Świata" online - Portugalia
18 czerwca 2020, 18:00

Spotkanie z cyklu "Dookoła Świata" online - Portugalia

Organizatorzy Festiwalu Globtroterskiego "Dookoła Świata" zapraszają na wirtualne spotkanie podróżnicze poświęcone Portugalii. Gościem wydarzenia będzie Tomasz Zawadzki. Transmisja na żywo 18 czerwca o godz. 18 na Facebooku Festiwalu.

Kolejka na deptaku w Lublinie. Platforma Obywatelska zbiera podpisy dla Trzaskowskiego

Kolejka na deptaku w Lublinie. Platforma Obywatelska zbiera podpisy dla Trzaskowskiego

Zebraniem w Lublinie 4100 podpisów poparcia dla kandydatury Rafała Trzaskowskiego na prezydenta RP pochwalili się dzisiaj parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej. Zbiórka ma być prowadzona do wtorku.

Dzik zjadł dzieciom pierogi, a potem zaczął na nie warczeć
film

Dzik zjadł dzieciom pierogi, a potem zaczął na nie warczeć

Oficjalne zgłoszenie dotyczyło "dzika, który zjadł dzieciom pierogi". Policjanci nakłonili zwierzę by udało się w odludne miejsce.

Motor rozbił Siarkę w sparingu 4:0. Nowi gracze na testach

Motor rozbił Siarkę w sparingu 4:0. Nowi gracze na testach

W piątek podopieczni Mirosława Hajdy mięli wreszcie okazję zagrać mecz kontrolny. W Tarnobrzegu zmierzyli się z tamtejszą Siarką i bez najmniejszych problemów pokonali rywali aż 4:0. Wynik w pełni odzwierciedla to, co działo się na boisku, bo przyjezdni mieli zdecydowaną przewagę.

Ewelina Kamczyk (Górnik Łęczna): Chciałam zdobyć 50 bramek

Ewelina Kamczyk (Górnik Łęczna): Chciałam zdobyć 50 bramek

Rozmowa z Eweliną Kamczyk, piłkarką nożną Górnika Łęczna

Prezydent Lublina czuje się pomówiony i żąda oświadczenia. Radni PiS poproszą o pomoc miejskiego prawnika
film

Prezydent Lublina czuje się pomówiony i żąda oświadczenia. Radni PiS poproszą o pomoc miejskiego prawnika

Jest oficjalna reakcja radnych PiS na żądanie prezydenta Lublina, który domaga się od nich odwołania urażających go jego zdaniem słów w sprawie nocnego przesadzania drzew z ul. Lipowej. Raczej nie zanosi się na to, by radni opublikowali żądane przez prezydenta oświadczenie. Żuk zagroził, że jeśli nie zrobią tego do 12 czerwca, to złoży do sądu pozew z żądaniem zapłaty 30 tys. zł na lubelskie hospicjum dla dorosłych.

Tak ma wyglądać nowy dworzec kolejowy w Chełmie
Wizualizacje
galeria

Tak ma wyglądać nowy dworzec kolejowy w Chełmie

Jak zapewniają kolejowi planiści, wybudowany w latach 60. XX wieku dworzec przejdzie olbrzymią metamorfozę. Będzie się składał z trzech kondygnacji. Na parterze zaprojektowano utrzymane w wysokim standardzie przestrzenie związane z obsługą podróżnych, czyli hol, poczekalnie, kasy biletowe, toalety oraz przestrzeń na punkty komercyjne. Z kolei na pierwszym piętrze będą mieściły się biura, zaś w piwnicach zaplecze techniczne budynku. Spółka nie informuje ile będą kosztowały i kiedy rozpoczną się prace.

Food Trucki przyjadą do Łukowa. Trzydniowa impreza na początku lipca
3 lipca 2020, 10:00

Food Trucki przyjadą do Łukowa. Trzydniowa impreza na początku lipca

W Łukowie sezon na Food Trucki rozpocznie się w przyszłym miesiącu. W weekend - 3-5 lipca na Placu Wolności i Solidarności pojawią się wozy z jedzeniem z całego kraju. To gwarancja kulinarnych wrażeń.

Ręce opadają – konary również. Komentarz redaktora naczelnego

Ręce opadają – konary również. Komentarz redaktora naczelnego

Dzięki protestowi w obronie lip na Lipowej opinia publiczna zobaczyła, że w akcję zaangażowały się nie jakieś ekoświry – jak pieszczotliwie nazywają obrońców drzew internetowi hejterzy – ale mieszkańcy pobliskich kamienic, którzy najbardziej odczują brak zieleni wzdłuż ulicy. Czy dzięki ich determinacji słynna lipa „Krzysztof” i jej koleżanki unikną topora lub wyrywania z korzeniami?

Protest przed ZUS w Zamościu okazał się skuteczny. Po naszej publikacji otrzymał pomoc

Protest przed ZUS w Zamościu okazał się skuteczny. Po naszej publikacji otrzymał pomoc

Tomasz Witkowski z Zamościa w końcu otrzymał pierwszą wypłatę postojowego. Na tydzień zawiesza protest przed zamojską siedzibą ZUS.

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka będzie odsłonięte w lubelskiej archikatedrze

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka będzie odsłonięte w lubelskiej archikatedrze

Zbigniew Kotyłło jest autorem i projektantem epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka, które zostanie odsłonięte w sobotę. To kolejna praca wykonana przez tego artystę dla lubelskiej archikatedry

Lublin: Od soboty będą działać dwa miejskie baseny. Trzeba przyjść z maseczką

Lublin: Od soboty będą działać dwa miejskie baseny. Trzeba przyjść z maseczką

Od jutra czynne mają być dwie miejskie pływalnie: przy Al. Zygmuntowskich i przy ul. Łabędziej. Także od jutra łatwiej będzie dojechać autobusem do ośrodka Dąbrowa nad Zalewem Zemborzyckim. Jeszcze w tym miesiącu Słoneczny Wrotków może otworzyć odkryte baseny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.