Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 kwietnia 2010 r.
7:27
Edytuj ten wpis

Lekarz z Lublina odrestaurował protoplastę trabanta (zdjęcia)

Autor: Zdjęcie autora PAWEŁ PUZIO
0 14 A A

Roman Gawęda, lekarz z Lublina, odnalazł po kilkudziesięciu latach samochód swojego dziadka. Odrestaurował. Dziś jest to jeden z 20 jeżdżących po świecie egzemplarzy P70.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
P70 z 1958 roku, zwany popularnie "petką”. I choć to protoplasta trabanta, wygląda jakby przed chwilą opuścił fabrykę.

– To był samochód mojego dziadka – opowiada Roman Gawęda, znany lubelski ortopeda. – Kiedyś jechałem na zjazd ortopedów do Radomia. Przypomniałem sobie, że to komuś z tego miasta dziadek sprzedał "petkę”. Przeprowadziłem małe śledztwo. Znalazłem ją u kolekcjonera. Odkupiłem. I tak 20 lat po śmierci dziadka P70 był znowu w naszej rodzinie.

Auto wymagało gruntownej renowacji, ale nie było zdekompletowane, działało nawet radio. Roman Gawęda nie miał zielonego pojęcia, jak zabrać się do odnowienia staruszka.

– Zbierałem fachową literaturę, jeździłem na giełdy kolekcjonerskie, szukałem oryginalnych części – opowiada.



Renowacja trwała cztery lata. – Rozebrałem "petkę” do ostatniej śrubki – mówi doktor. – Brakujące elementy były w całości rekonstruowane.

Najwięcej problemów przysporzył właścicielowi drewniany, bukowy szkielet P70. Przez półtora roku stolarz-pasjonat odbudowywał po kolei jego elementy. Emerytowany mistrz z zakładów ortopedycznych odnowił metalowe części autka. Do drewnianego szkieletu przykręcono plastikowe błotniki, poszycie drzwi, itd… Dwusuwowy silnik o pojemności 700 centymetrów chodzi jak zegarek.
– Auto nie jest na sprzedaż. Moja babcia żartowała, że to dożywotni samochód. W ładną pogodę jeżdżę nim do pracy. Ludzie machają, pozdrawiają. Działam także w sekcji pojazdów zabytkowych przy Automobilklubie Lubelskim – kończy Roman Gawęda.

PROTOPLASTA TRABANTA

P70 był pierwszym produkowanym w NRD (1955–1959) samochodem z nadwoziem z tworzyw sztucznych (duroplastu) i drewnianym szkieletem. Konstrukcję oparto na przedwojennym DKW7.
"Petkę” napędzał dwucylindrowym silnik dwusuwowy, chłodzony wodą, o pojemności skokowej 690 ccm i mocy 22 KM.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Marcin / 21 stycznia 2011 o 16:20
0
Mam takiego samego tylko 850 cm3 pojemności. Kiedy wstawiałem go do garażu 7-8 lat temu tylko prawy przedni migacz był spalony. Problemy z szkieletem drewnianym też były od zawsze.
Proszę o kontakt w sprawie renowacji tego auta chyba go odnowie: dalmat2004@poczta.fm
Avatar
Romuald Witamborski / 3 maja 2010 o 17:35
0
zwickauer napisał:
Piękna robata. Niestety jest łyżka dziegciu -malowanie. W oryginale były jednokolorowe. Wartburgi były dwubarwne ale P 70, P 50 i Trabanty nigdy. Pamięć pomimo wieku mam jeszcze dobrą.


Ta Petka została pomalowana tak, jak ją Szanowny Dziadek pozostawił - na podstawie zdjęć z rodzinnego archiwum.
I pewnie tak pozostanie!

Romuald Witamborski
Avatar
petka / 29 kwietnia 2010 o 20:47
0
[quote name='zwickauer' date='29.04.2010, 09:47:23' post='273800']
Piękna robata. Niestety jest łyżka dziegciu -malowanie. W oryginale były jednokolorowe. Wartburgi były dwubarwne ale P 70, P 50 i Trabanty nigdy. Pamięć pomimo wieku mam jeszcze dobrą.
[/quot
Były także dwukolorowe,na niemieckich stronach www.awzp70.de oraz www.p70.hu,
pozddr
Avatar
bambo75 / 29 kwietnia 2010 o 16:33
0
Na chorobę Wam Trabant!? -lepiej TO obejrzyjcie:

youtube.com/user/bambo7532#p/u/2/Tdo7ormqpDw
Avatar
zadowolona pacjentka / 29 kwietnia 2010 o 16:15
0
kokoszka napisał:
Co to za znany ortopeda, to że ma takie same nazwisko jak inny znany lubelski ortopeda, również Gawęda nie znaczy że jest znany.
A ten samochodzik fajnie wygląda, ja muszę się zakręcić żeby odzyskać Syrenkę ojca i też się nią zająć.



znany znany doktor Pracował przez wiele lat w Klinice Ortopedii i Traumatologii w Lublinie. Teraz operuje w Szpitalu w Poniatowej. Ma bardzo dużą wiedzę, świetny operator. Specjalizuje sie w protezoplastyce bioder i kolan a także w onkologii ortopedycznej. I ma Bardzo wielu pacjentów, wiem bo korzystałam z wizyt kiedy mnie operował



znany znany doktor Pracował przez wiele lat w Klinice Ortopedii i Traumatologii w Lublinie. Teraz operuje w Szpitalu w Poniatowej. Ma bardzo dużą wiedzę, świetny operator. Specjalizuje sie w protezoplastyce bioder i kolan a także w onkologii ortopedycznej. I ma Bardzo wielu pacjentów, wiem bo korzystałam z wizyt kiedy mnie operował rozwiń
Avatar
zadowolona pacjentka / 29 kwietnia 2010 o 16:12
0
To mój lekarz ortopeda!!! Pracował przez wiele lat w Klinice Ortopedii i Traumatologii w Lublinie. Teraz operuje w Szpitalu w Poniatowej. Ma bardzo dużą wiedzę, świetny operator. Specjalizuje się w protezoplastyce bioder i kolan a także w onkologii ortopedycznej. Pozdrowienia dla doktora Gawędy, a tu podaje adres strony gdzie można zapisać się na wizytę. www.luxmedonline.pl
Avatar
~mati~ / 29 kwietnia 2010 o 15:55
0
wygląda jak starsza Micra
Avatar
maly3210 / 29 kwietnia 2010 o 11:16
0
zwickauer napisał:
Piękna robata. Niestety jest łyżka dziegciu -malowanie. W oryginale były jednokolorowe. Wartburgi były dwubarwne ale P 70, P 50 i Trabanty nigdy. Pamięć pomimo wieku mam jeszcze dobrą.



I tu się mylisz-były Trabanty dwukolorowe.Ostatnie wersje 601 w wersji Lux miały dachy malowane w innym kolorze.Tak jak Mini .Mój znajomy ma takiego od nowości,rocznik 1990



I tu się mylisz-były Trabanty dwukolorowe.Ostatnie wersje 601 w wersji Lux miały dachy malowane w innym kolorze.Tak jak Mini .Mój znajomy ma takiego od nowości,rocznik 1990 rozwiń
Avatar
zwickauer / 29 kwietnia 2010 o 09:47
0
Piękna robata. Niestety jest łyżka dziegciu -malowanie. W oryginale były jednokolorowe. Wartburgi były dwubarwne ale P 70, P 50 i Trabanty nigdy. Pamięć pomimo wieku mam jeszcze dobrą.
Avatar
Zenobi / 29 kwietnia 2010 o 09:40
0
A ja myślałem, że protoplasty to są w komórkach roślinnych .... a tu nawet trabant protoplast jest!!!!
Avatar
Marcin / 21 stycznia 2011 o 16:20
0
Mam takiego samego tylko 850 cm3 pojemności. Kiedy wstawiałem go do garażu 7-8 lat temu tylko prawy przedni migacz był spalony. Problemy z szkieletem drewnianym też były od zawsze.
Proszę o kontakt w sprawie renowacji tego auta chyba go odnowie: dalmat2004@poczta.fm
Avatar
Romuald Witamborski / 3 maja 2010 o 17:35
0
zwickauer napisał:
Piękna robata. Niestety jest łyżka dziegciu -malowanie. W oryginale były jednokolorowe. Wartburgi były dwubarwne ale P 70, P 50 i Trabanty nigdy. Pamięć pomimo wieku mam jeszcze dobrą.


Ta Petka została pomalowana tak, jak ją Szanowny Dziadek pozostawił - na podstawie zdjęć z rodzinnego archiwum.
I pewnie tak pozostanie!

Romuald Witamborski
Avatar
petka / 29 kwietnia 2010 o 20:47
0
[quote name='zwickauer' date='29.04.2010, 09:47:23' post='273800']
Piękna robata. Niestety jest łyżka dziegciu -malowanie. W oryginale były jednokolorowe. Wartburgi były dwubarwne ale P 70, P 50 i Trabanty nigdy. Pamięć pomimo wieku mam jeszcze dobrą.
[/quot
Były także dwukolorowe,na niemieckich stronach www.awzp70.de oraz www.p70.hu,
pozddr
Avatar
bambo75 / 29 kwietnia 2010 o 16:33
0
Na chorobę Wam Trabant!? -lepiej TO obejrzyjcie:

youtube.com/user/bambo7532#p/u/2/Tdo7ormqpDw
Avatar
zadowolona pacjentka / 29 kwietnia 2010 o 16:15
0
kokoszka napisał:
Co to za znany ortopeda, to że ma takie same nazwisko jak inny znany lubelski ortopeda, również Gawęda nie znaczy że jest znany.
A ten samochodzik fajnie wygląda, ja muszę się zakręcić żeby odzyskać Syrenkę ojca i też się nią zająć.



znany znany doktor Pracował przez wiele lat w Klinice Ortopedii i Traumatologii w Lublinie. Teraz operuje w Szpitalu w Poniatowej. Ma bardzo dużą wiedzę, świetny operator. Specjalizuje sie w protezoplastyce bioder i kolan a także w onkologii ortopedycznej. I ma Bardzo wielu pacjentów, wiem bo korzystałam z wizyt kiedy mnie operował



znany znany doktor Pracował przez wiele lat w Klinice Ortopedii i Traumatologii w Lublinie. Teraz operuje w Szpitalu w Poniatowej. Ma bardzo dużą wiedzę, świetny operator. Specjalizuje sie w protezoplastyce bioder i kolan a także w onkologii ortopedycznej. I ma Bardzo wielu pacjentów, wiem bo korzystałam z wizyt kiedy mnie operował rozwiń
Avatar
zadowolona pacjentka / 29 kwietnia 2010 o 16:12
0
To mój lekarz ortopeda!!! Pracował przez wiele lat w Klinice Ortopedii i Traumatologii w Lublinie. Teraz operuje w Szpitalu w Poniatowej. Ma bardzo dużą wiedzę, świetny operator. Specjalizuje się w protezoplastyce bioder i kolan a także w onkologii ortopedycznej. Pozdrowienia dla doktora Gawędy, a tu podaje adres strony gdzie można zapisać się na wizytę. www.luxmedonline.pl
Avatar
~mati~ / 29 kwietnia 2010 o 15:55
0
wygląda jak starsza Micra
Avatar
maly3210 / 29 kwietnia 2010 o 11:16
0
zwickauer napisał:
Piękna robata. Niestety jest łyżka dziegciu -malowanie. W oryginale były jednokolorowe. Wartburgi były dwubarwne ale P 70, P 50 i Trabanty nigdy. Pamięć pomimo wieku mam jeszcze dobrą.



I tu się mylisz-były Trabanty dwukolorowe.Ostatnie wersje 601 w wersji Lux miały dachy malowane w innym kolorze.Tak jak Mini .Mój znajomy ma takiego od nowości,rocznik 1990



I tu się mylisz-były Trabanty dwukolorowe.Ostatnie wersje 601 w wersji Lux miały dachy malowane w innym kolorze.Tak jak Mini .Mój znajomy ma takiego od nowości,rocznik 1990 rozwiń
Avatar
zwickauer / 29 kwietnia 2010 o 09:47
0
Piękna robata. Niestety jest łyżka dziegciu -malowanie. W oryginale były jednokolorowe. Wartburgi były dwubarwne ale P 70, P 50 i Trabanty nigdy. Pamięć pomimo wieku mam jeszcze dobrą.
Avatar
Zenobi / 29 kwietnia 2010 o 09:40
0
A ja myślałem, że protoplasty to są w komórkach roślinnych .... a tu nawet trabant protoplast jest!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu 0 0

Trzy osoby trafiły do szpitala po wypadku do którego doszło w Dąbrowie. Wśród nich jest 6-letnie dziecko.

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie 2 1

Znów nie udało się rozpocząć procesu byłego policjanta i trzech jego kolegów oskarżonych o wyłudzenia. Panowie nie stawili się w sądzie, a były mundurowy – mimo że ma taki obowiązek – nie melduje się regularnie na komisariacie

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 9 6

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 1 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 13 9

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 9 11

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz 42 43

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 8

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 21 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 154 18

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!