Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 czerwca 2020 r.
12:16

Co z drzewami przy Lipowej? Ratusz ogłosił nowe decyzje

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
314 15 A A

Ani jedno drzewo nie zostanie wycięte z przebudowywanej ul. Lipowej. Przesadzone mają być już tylko cztery rosnące w szpalerze przed Plazą. Cztery, tylko część, bo te największe zostaną na swoim miejscu. Miasto zmienia plany przebudowy ul. Lipowej. Najnowsze decyzje w tej sprawie ogłosił w południe zastępca prezydenta Lublina, Artur Szymczyk.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ogłoszone dziś zmiany w planach są efektem ustaleń między władzami miasta a autorami projektu przebudowy ul. Lipowej. Dostali oni polecenie wprowadzenia do dokumentacji takich korekt, które pozwolą ocalić jak najwięcej drzew.

– Na dzień dzisiejszy do wycinek mamy zero drzew. Nie wycinamy żadnego – informuje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Nie wyklucza jednak, że konieczna okaże się likwidacja jednego drzewa w pobliżu ul. Sztajna. Jeżeli będzie ocalone, to ze środka przejścia dla pieszych, które będzie wyposażone w sygnalizację, zniknie planowana tu wysepka. – Tak, jesteśmy w stanie to drzewo ocalić – mówi Szymczyk. – Mamy jednak dylematy, czy warto to drzewo poświęcić ze względu na bezpieczeństwo ruchu.

Z projektu nie znikną jednak pozostałe wysepki na środku przejść dla pieszych. Jedna z nich planowana była przy skrzyżowaniu ul. Lipowej z Okopową i Skłodowskiej, kolejna na przejściu naprzeciw cmentarza. Mieszkańcy Lipowej podkreślali, że wysepki są tu zbędne, bo na wspomnianych przejściach działają sygnalizacje świetlne, a poza tym nie dochodziło tu do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem pieszych.

Urzędnicy przekonywali, że wyznaczenie wysepek jest wymagane przez przepisy. Jedna z wysepek, ta przy skręcie z ul. Skłodowskiej w Lipową ma być zwężona. W efekcie ocaleje również okazała lipa na rogu ul. Skłodowskiej i Lipowej nazwana przez obrońców drzew imieniem Krzysztof. – To drzewo pozostaje– informuje Szymczyk.

Na dzisiejszej konferencji ogłoszono również, że z ul. Lipowej przesadzone zostają już tylko cztery drzewa w miejscu planowanego pasa do skrętu w prawo w ul. Ofiar Katynia. Pas nie będzie tak długi jak pierwotnie planowano. – Będzie wyraźnie skrócony – mówi Stanisław Wydrych, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Mostów. – Miał mieć 70 m długości, będzie miał ponad 40.

- Wprowadziliśmy zmianę przebiegu pasów ruchu, to dotyczy głównie buspasa – mówi Wydrych. Pas dla autobusów będzie lekko ugięty w pobliżu lipy nazwanej Krzysztofem. – Będzie wybrzuszenie przy tym drzewie – zapowiada zastępca dyrektora ZDiM. – Te zmiany, nie oszukujmy się, pogorszą warunki ruchowe dla pojazdów, powstaną naturalne progi zwalniające.

Na jutro zaplanowane jest spotkanie władz miasta z obrońcami drzew w ul. Lipowej. Ma się ono rozpocząć o godz. 18 na skwerze Zbigniewa Hołdy.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
opel. / 22 czerwca 2020 r. o 14:13
+42
Już służę pomocą ;) W Rozporządzeniu  Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie w paragrafie 127.9 czytamy "Na przejściu dla pieszych powinna być umieszczona wyspa dzieląca jezdnię ograniczona krawężnikami o szerokości nie mniejszej niż 2,0 m, w szczególności: 1. na jezdni dwukierunkowej między skrzyżowaniami, o liczbie pasów co najmniej 4; 2.na skrzyżowaniu bez wyspy dzielącej kierunki ruchu, jeżeli liczba pasów ruchu wynosi co najmniej 4". Przypomnę tylko, że liczba pasów ruchu to suma wszystkich pasów na jezdni zarówno w jedną jak i drugą stronę i dokładnie taką sytuację będziemy mieli na ulicy Lipowej i nie tylko ;) 
Już służę pomocą ;) W Rozporządzeniu  Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie w paragrafie 127.9 czytamy "Na przejściu dla pieszych powinna być umieszczona wyspa dzieląca jezdnię ograniczona krawężnikami o szerokości nie mniejszej niż 2,0 m, w szczególności: 1. na jezdni dwukierunkowej między skrzyżowaniami, o liczbie pasów co najmniej 4; 2.na skrzyżowaniu bez wyspy dzielącej kierunki ruchu, jeżeli liczba pasów ruchu wyno... rozwiń
Avatar
luthrienne / 22 czerwca 2020 r. o 14:13
+33
Nie wiem ile pasów jest w projekcie Lipowej, ale wyspa dla pieszych jest wymagana na skrzyżowaniu, jeżeli liczba pasów ruchu, którą musi pokonac pieszy, wynosi co najmniej 4 - Dz. U. Nr 43, paragraf 127, punkt 9.2)
Avatar
akerski / 22 czerwca 2020 r. o 16:09
+20
Na Lipowej będą 4 pasy, więc wysepki są wymagane przepisami której przepisy łatwo odszukać w internecie.
Avatar
luthrienne / 22 czerwca 2020 r. o 16:49
+16
Już śpieszę z odpowiedzią. Zwykła  uczynność w informowaniu i przekazywaniu wiedzu, w myśl zasady że douczony obywatel to mniej chamski i wyszczekany obywatel ;) 
Avatar
Speedy / 22 czerwca 2020 r. o 16:52
+14
Wszystko jest kwestią priorytetów, co oznacza, że gdyby "ratuszowi" naprawdę zależało na zieleni, to całej sprawy z wycinką i przesadzeniem drzew by nie było — podobnie jak przy ulicy Zbożowej. Przy okazji upadł paradygmat, że jak są dotacje, to nie można zmieniać projektu. Ten przykład pokazuje, że wszystkie wcześniejsze decyzje i zgody w zakresie wycinki lub przesadzania drzew i krzewów powinny przejść gruntowny audyt, by nikt i nigdy nie odważył się w Lublinie na działania niezgodne z interesem mieszkańców. Prezydentów zapraszamy na wycieczkę po Górkach Czechowskich, w których LPEC i TBV Investment na lewo i prawo wyżynało bez pozwolenia wszystko, co stało na drodze do ich geszeftów.
 Oczywiście, że nie można w znaczący sposób zmieniać projektu z udziałem środków z UE.  ***s://***gov.pl/web/popcwsparcie/zasada-trwalosci-projektu-realizowanego-ze-srodkow-unijnych
 Oczywiście, że nie można w znaczący sposób zmieniać projektu z udziałem środków z UE.  ***s://***gov.pl/web/popcwsparcie/zasada-trwalosci-projektu-realizowanego-ze-srodkow-unijnych rozwiń
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 22 czerwca 2020 r. o 17:22
+10
Koncesjonowani przez Dziennik Wschodni aktywiści z Lubelskiego Ruchu Miejskiego i Towarzystwa dla Natury i Człowieka ukontentowani? Czy dalej będą kręcić nosem?
Avatar
lbnpl / 22 czerwca 2020 r. o 12:41
+4
"Urzędnicy przekonywali, że wyznaczenie wysepek jest wymagane przez przepisy." Dajcie linka do tych przepisów. Może Dziennik zacytuje fragment z ustawy?
Avatar
Hooth / 5 dni temu o 20:05
0
Da sie? Da sie! Trzeba tylko chciec. A teraz pomyslmy ile drzew niepotrzebnie wycieli bezmyslni urzednicy bo akurat byly w cemtrum, ktorym zainteresowani sa mieszkancy calego masta tylko na peryferyjnej dzielnicy, gdzie mieszkancy nie mieli takiej sily przebicia. Potrzeba jest zmiana podejscia urzednikow - z bezdusznego na przemyslany i wywazony. PAMIETAJMY : Drzewo wycina sie kilka godzin a potrzeba ze 2 pokolenia, zeby uroslo. Pomyslmy ile osob dziennie mija drzewo w miescie, czyli dla ilu osob stanowi pozytek. Zadne przesadzanie na wygwizdow nie jest rekompensata. Po prostu drzewa w miescie sa BEZCENNE.
Da sie? Da sie! Trzeba tylko chciec. A teraz pomyslmy ile drzew niepotrzebnie wycieli bezmyslni urzednicy bo akurat byly w cemtrum, ktorym zainteresowani sa mieszkancy calego masta tylko na peryferyjnej dzielnicy, gdzie mieszkancy nie mieli takiej sily przebicia. Potrzeba jest zmiana podejscia urzednikow - z bezdusznego na przemyslany i wywazony. PAMIETAJMY : Drzewo wycina sie kilka godzin a potrzeba ze 2 pokolenia, zeby uroslo. Pomyslmy ile osob dziennie mija drzewo w miescie, czyli dla ilu osob stanowi pozytek. Zadne przesadzanie na wygwi... rozwiń
Avatar
Olllo / 23 czerwca 2020 r. o 09:57
-1
Zadziwiające, że prezydenci zacofanych pisowskich miasteczek zarabiają podobnie jak prezydent Lublina.
Avatar
LAS / 22 czerwca 2020 r. o 15:50
-23
Wszystko jest kwestią priorytetów, co oznacza, że gdyby "ratuszowi" naprawdę zależało na zieleni, to całej sprawy z wycinką i przesadzeniem drzew by nie było — podobnie jak przy ulicy Zbożowej. Przy okazji upadł paradygmat, że jak są dotacje, to nie można zmieniać projektu. Ten przykład pokazuje, że wszystkie wcześniejsze decyzje i zgody w zakresie wycinki lub przesadzania drzew i krzewów powinny przejść gruntowny audyt, by nikt i nigdy nie odważył się w Lublinie na działania niezgodne z interesem mieszkańców. Prezydentów zapraszamy na wycieczkę po Górkach Czechowskich, w których LPEC i TBV Investment na lewo i prawo wyżynało bez pozwolenia wszystko, co stało na drodze do ich geszeftów.
Wszystko jest kwestią priorytetów, co oznacza, że gdyby "ratuszowi" naprawdę zależało na zieleni, to całej sprawy z wycinką i przesadzeniem drzew by nie było — podobnie jak przy ulicy Zbożowej. Przy okazji upadł paradygmat, że jak są dotacje, to nie można zmieniać projektu. Ten przykład pokazuje, że wszystkie wcześniejsze decyzje i zgody w zakresie wycinki lub przesadzania drzew i krzewów powinny przejść gruntowny audyt, by nikt i nigdy nie odważył się w Lublinie na działania niezgodne z interesem mieszkańców. Prezydentów zapraszam... rozwiń
Avatar
Hooth / 5 dni temu o 20:05
0
Da sie? Da sie! Trzeba tylko chciec. A teraz pomyslmy ile drzew niepotrzebnie wycieli bezmyslni urzednicy bo akurat byly w cemtrum, ktorym zainteresowani sa mieszkancy calego masta tylko na peryferyjnej dzielnicy, gdzie mieszkancy nie mieli takiej sily przebicia. Potrzeba jest zmiana podejscia urzednikow - z bezdusznego na przemyslany i wywazony. PAMIETAJMY : Drzewo wycina sie kilka godzin a potrzeba ze 2 pokolenia, zeby uroslo. Pomyslmy ile osob dziennie mija drzewo w miescie, czyli dla ilu osob stanowi pozytek. Zadne przesadzanie na wygwizdow nie jest rekompensata. Po prostu drzewa w miescie sa BEZCENNE.
Da sie? Da sie! Trzeba tylko chciec. A teraz pomyslmy ile drzew niepotrzebnie wycieli bezmyslni urzednicy bo akurat byly w cemtrum, ktorym zainteresowani sa mieszkancy calego masta tylko na peryferyjnej dzielnicy, gdzie mieszkancy nie mieli takiej sily przebicia. Potrzeba jest zmiana podejscia urzednikow - z bezdusznego na przemyslany i wywazony. PAMIETAJMY : Drzewo wycina sie kilka godzin a potrzeba ze 2 pokolenia, zeby uroslo. Pomyslmy ile osob dziennie mija drzewo w miescie, czyli dla ilu osob stanowi pozytek. Zadne przesadzanie na wygwi... rozwiń
Avatar
Olllo / 23 czerwca 2020 r. o 09:57
-1
Zadziwiające, że prezydenci zacofanych pisowskich miasteczek zarabiają podobnie jak prezydent Lublina.
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 22 czerwca 2020 r. o 17:22
+10
Koncesjonowani przez Dziennik Wschodni aktywiści z Lubelskiego Ruchu Miejskiego i Towarzystwa dla Natury i Człowieka ukontentowani? Czy dalej będą kręcić nosem?
Avatar
Speedy / 22 czerwca 2020 r. o 16:52
+14
Wszystko jest kwestią priorytetów, co oznacza, że gdyby "ratuszowi" naprawdę zależało na zieleni, to całej sprawy z wycinką i przesadzeniem drzew by nie było — podobnie jak przy ulicy Zbożowej. Przy okazji upadł paradygmat, że jak są dotacje, to nie można zmieniać projektu. Ten przykład pokazuje, że wszystkie wcześniejsze decyzje i zgody w zakresie wycinki lub przesadzania drzew i krzewów powinny przejść gruntowny audyt, by nikt i nigdy nie odważył się w Lublinie na działania niezgodne z interesem mieszkańców. Prezydentów zapraszamy na wycieczkę po Górkach Czechowskich, w których LPEC i TBV Investment na lewo i prawo wyżynało bez pozwolenia wszystko, co stało na drodze do ich geszeftów.
 Oczywiście, że nie można w znaczący sposób zmieniać projektu z udziałem środków z UE.  ***s://***gov.pl/web/popcwsparcie/zasada-trwalosci-projektu-realizowanego-ze-srodkow-unijnych
 Oczywiście, że nie można w znaczący sposób zmieniać projektu z udziałem środków z UE.  ***s://***gov.pl/web/popcwsparcie/zasada-trwalosci-projektu-realizowanego-ze-srodkow-unijnych rozwiń
Avatar
luthrienne / 22 czerwca 2020 r. o 16:49
+16
Już śpieszę z odpowiedzią. Zwykła  uczynność w informowaniu i przekazywaniu wiedzu, w myśl zasady że douczony obywatel to mniej chamski i wyszczekany obywatel ;) 
Avatar
akerski / 22 czerwca 2020 r. o 16:09
+20
Na Lipowej będą 4 pasy, więc wysepki są wymagane przepisami której przepisy łatwo odszukać w internecie.
Avatar
LBN / 22 czerwca 2020 r. o 16:03
-29
Wyborcze cuda. Jeszcze tylko przez 3 tygodnie to możliwe. Lubelska PO chce pokazać ludzką twarz ale spokojnie następne wybory dopiero za 3 lata a wyborcy mają krótką pamięć. Zaraz po wyborach piły pójdą w ruch.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 22 czerwca 2020 r. o 16:03
-28
luthrienne (konto zarejstrowane specjalnie na tę okazję) i opel. - oba usłużne komenty cytujące ten sam przepis dodane o dokładnie tej samej godzinie i minucie (14:13). Zbieg okoliczności wzruszającej uczynności w informowaniu czytelników, czy może nadgorliwość dewelo-trola, który na forum robi za rzecznika dewelo-sułtanatu. (Czy mój wpis warty jest chociaż 20 dewelo-minusików?)
Avatar
LAS / 22 czerwca 2020 r. o 15:50
-23
Wszystko jest kwestią priorytetów, co oznacza, że gdyby "ratuszowi" naprawdę zależało na zieleni, to całej sprawy z wycinką i przesadzeniem drzew by nie było — podobnie jak przy ulicy Zbożowej. Przy okazji upadł paradygmat, że jak są dotacje, to nie można zmieniać projektu. Ten przykład pokazuje, że wszystkie wcześniejsze decyzje i zgody w zakresie wycinki lub przesadzania drzew i krzewów powinny przejść gruntowny audyt, by nikt i nigdy nie odważył się w Lublinie na działania niezgodne z interesem mieszkańców. Prezydentów zapraszamy na wycieczkę po Górkach Czechowskich, w których LPEC i TBV Investment na lewo i prawo wyżynało bez pozwolenia wszystko, co stało na drodze do ich geszeftów.
Wszystko jest kwestią priorytetów, co oznacza, że gdyby "ratuszowi" naprawdę zależało na zieleni, to całej sprawy z wycinką i przesadzeniem drzew by nie było — podobnie jak przy ulicy Zbożowej. Przy okazji upadł paradygmat, że jak są dotacje, to nie można zmieniać projektu. Ten przykład pokazuje, że wszystkie wcześniejsze decyzje i zgody w zakresie wycinki lub przesadzania drzew i krzewów powinny przejść gruntowny audyt, by nikt i nigdy nie odważył się w Lublinie na działania niezgodne z interesem mieszkańców. Prezydentów zapraszam... rozwiń
Avatar
Ksawyer / 22 czerwca 2020 r. o 15:02
-29
Jak się nie chce to o przepisach się zapomina. Przykład: na pochyleni przed frontowa elewacja CSK, nie mogą przebywać postronne osoby, bo nie spełnia wymogów dla takich powierzchni. O tym informował pania Premie i mnie Prezydent Żuk. I co, coś lub ktoś uniemożliwia wstęp na tę pochylenie?
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 6 lipca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 6 lipca 2020 r.

Lubelskie: 14-latka zadzwoniła na numer alarmowy. Powiedziała, że została zgwałcona

Lubelskie: 14-latka zadzwoniła na numer alarmowy. Powiedziała, że została zgwałcona

Z uwagi na wiek, nieletnią przesłuchano przed sądem. Z relacji 14-letniej mieszkanki powiatu chełmskiego wynika, że została zgwałcona przez starszego, bo 24-letniego mężczyznę. Do zdarzenia miało dojść w ostatnich dniach czerwca.

500 zł za „Parafię z zasadami”. Jak razem z proboszczem zniknęła strona na Facebooku
Alarm 24

500 zł za „Parafię z zasadami”. Jak razem z proboszczem zniknęła strona na Facebooku

Strona parafii przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie na Facebooku zmieniła nie tylko nazwę, ale i właściciela. Kilkanaście dni przed odejściem proboszcza ks. Mirosława Matusznego została sprzedana.

Złotówka za gaz ma zostać w kieszeni. Co jeszcze potaniało od 1 lipca?

Złotówka za gaz ma zostać w kieszeni. Co jeszcze potaniało od 1 lipca?

Od 1 lipca taniej płacimy m.in. za gaz, pączki i pieluchy. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie wzrosły jeszcze ceny słodkich napojów.

Zmiany kadrowe w MOSiR Bystrzyca

Zmiany kadrowe w MOSiR Bystrzyca

Zmieniony został skład rady nadzorczej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Bystrzyca”.

Dobry czas dla krwiopijców. Lublin nie będzie walczył z komarami

Dobry czas dla krwiopijców. Lublin nie będzie walczył z komarami

Nie będzie w tym roku oprysków przeciw komarom na publicznych terenach zielonych.

Puławy: Uczniom szykują zmiany przed szkołą

Puławy: Uczniom szykują zmiany przed szkołą

Teren przed Szkołą Podstawową nr 11 w Puławach w ciągu najbliższych miesięcy przejdzie metamorfozę. Przebudowana zostanie droga rowerowa, powstanie deptak, oświetlenie, a starą nawierzchnię z płyt zastąpi kostka. Za pobliskim przedszkolem zaplanowano plac zabaw.

Premier do seniorów: nie bójcie się koronawirusa. A w weekend w woj. lubelskim 24 nowe przypadki

Premier do seniorów: nie bójcie się koronawirusa. A w weekend w woj. lubelskim 24 nowe przypadki

O tym, że „wirus jest w odwrocie” i „już nie trzeba się go bać” przekonuje w ostatnich dniach premier Mateusz Morawiecki, zachęcając do głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich zwłaszcza osoby starsze. Tymczasem w weekend w województwie lubelskim potwierdzono aż 24 nowe przypadki zakażenia.

Były reprezentant Polski w Chełmiance?

Były reprezentant Polski w Chełmiance?

Kolejne, ciekawe wieści napływają z Chełma. Działacze biało-zielonych chcieliby dokonać jeszcze jednego, głośnego transferu. W kuluarach od dłuższego czasu mówi się, że na celowniku Chełmianki znalazł się były reprezentant Polski Dawid Janczyk.

Skażona woda w gminie Niemce. Wykryto bakterie coli

Skażona woda w gminie Niemce. Wykryto bakterie coli

W ujęciu wody w Niemcach wykryto bakterie coli. Trwa chlorowanie wodociągu. Jutro zostaną pobrane próbki do badań, które wykażą czy woda jest już czysta.

Nowa fryzura Lublina. Czy mieszkańcy miasta polubią niekoszone trawniki?
Magazyn

Nowa fryzura Lublina. Czy mieszkańcy miasta polubią niekoszone trawniki?

Tego lata mieszkańcy Lublina i innych miast ze zdumieniem oglądają zupełnie niekoszone trawniki, które w naturalny sposób zarastają nasz krajobraz. Można je uznać je za kolejną anomalię, która kiedyś minie. Ale może lepiej... polubić?

Nowy aquapark powstał niedaleko Lublina. Park Avia już otwarty [zdjęcia]
galeria

Nowy aquapark powstał niedaleko Lublina. Park Avia już otwarty [zdjęcia]

Najpierw plany otwarcia Parku Avia – nowego kompleksu sportowo-rekreacyjnego pokrzyżował wybuch epidemii koronawirusa. W piątek – otwarcie basenów ponownie zostało przełożone ze względu na awarię wodociągową. Udało się za trzecim razem. W niedzielę z wodnych atrakcji mogli skorzystać pierwsi klienci.

Ognisko epidemii w woj. lubelskim. Wzrasta liczba zakażeń koronawirusem w jednej gminie

Ognisko epidemii w woj. lubelskim. Wzrasta liczba zakażeń koronawirusem w jednej gminie

Wzrasta liczba zakażeń koronawirusem w gminie Piszczac (powiat bialski). Chory jest m.in. ksiądz z parafii w Kościeniewiczach.

Start Lublin w Lidze Mistrzów, czyli koszykarskie gwiazdy na Globusie

Start Lublin w Lidze Mistrzów, czyli koszykarskie gwiazdy na Globusie

Historyczny dzień dla Lublina. Start otrzymał miejsce w fazie grupowej jednych z najważniejszych rozgrywek klubowych w Europie

Żołnierz zmarł po skoku na spadochronie do jeziora Białego. Przyczynę śmierci wyjaśni sekcja zwłok

Żołnierz zmarł po skoku na spadochronie do jeziora Białego. Przyczynę śmierci wyjaśni sekcja zwłok

Na wtorek prokuratura wojskowa wyznaczyła termin pośmiertnego badania ciała 31-letniego skoczka spadochronowego z 2 Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie, który zmarł w trakcie piątkowych ćwiczeń w Okunince nad jeziorem Białym.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.