Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 kwietnia 2019 r.
21:54

Ruszył remont torów do Warszawy. Kolej chce zmienić nazwę stacji głównej w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
98 33 A A
Poniedziałkowe roboty na stacji Lublin
Poniedziałkowe roboty na stacji Lublin (fot. Dominik Smaga)

W poniedziałek wznowione zostały prace przy przebudowie linii kolejowej między Lublinem a Dęblinem. Jesienią powinny tędy pojechać pociągi. Również w poniedziałek kolej ogłosiła, że zamierza… zmienić nazwę głównej stacji w Lublinie. W przyszłym tygodniu nad takim pomysłem ma głosować Rada Miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przebudowa lubelskiego odcinka linii do Warszawy została przerwana jesienią, gdy generalny wykonawca, włoska firma Astaldi, zrezygnował z kontraktu z PKP. Po bezskutecznym wezwaniu do powrotu na plac budowy, kolej zerwała umowę z Włochami, a pod koniec marca zleciła dokończenie robót nowym wykonawcom: między Dęblinem a Nałęczowem będzie to Budimex, dalszą trasą do Lublina zajmie się Track Tec.

W poniedziałek na plac budowy wjechał ciężki sprzęt. – W pierwszej kolejności trzeba dokończyć prace przy wiaduktach – mówi Arnold Bresch z zarządu spółki PKP Polskie Linie Kolejowe i podkreśla, że bez tego nie ma mowy o rozpoczęciu odbudowy torów. – Zakładamy, że jesienią przywrócony będzie jednotorowy ruch między Lublinem a Warszawą.

Spełnienie tej zapowiedzi oznaczałoby, że przynajmniej część pociągów wróci jesienią z uciążliwego objazdu przez Lubartów, Parczew i Łuków. Przywrócenie ruchu w tym terminie będzie wymagać dużej mobilizacji wykonawców. Tym bardziej, że po niektórych wiaduktach, jak choćby koło Nałęczowa, zostały tylko dziury w ziemi. W samym Lublinie trzeba odbudować rozebrany częściowo most koło Janowskiej, wyglądający podobnie wiadukt nad Diamentową i przejście podziemne pod peronami stacji Lublin. – Te obiekty są teraz najważniejsze – przyznaje Ryszard Kurpyta z firmy Track Tec.

Nieuniknione będą utrudnienia w ruchu samochodów na ulicach przebiegających pod odtwarzanymi wiaduktami. Niewykluczone, że konieczne będzie wręcz czasowe zamknięcie przejazdu ul. Diamentową. – Może być taka sytuacja – stwierdza Kurpyta, ale zastrzega, że decydujący głos w tej sprawie będą mieć władze miasta.

Trudne chwile czekają kierowców także na Drodze Męczenników Majdanka, czyli pod wiaduktem, za który Astaldi nie zdążyło się zabrać. Ekipy nowego wykonawcy nie pojawią się tu jednak od razu. – Myślę, że pod koniec wakacji – spodziewa się Kurpyta i wyjaśnia, że pilniejsze są roboty w rejonie Janowskiej i Diamentowej.

Wśród pilnych prac jest także dokończenie budowy nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód na wysokości dzielnicy Czuby. Czy jest szansa na jego otwarcie jeszcze w tym roku?

– Zrobimy wszystko, żeby jechać jesienią jednym torem, także przez Lublin Zachód – deklaruje minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk. – Potem sukcesywnie każdy kolejny element będzie włączany do eksploatacji – zapowiada Bresch. Jak szybko trasa odzyska pełną przepustowość? – Ruch pociągów po dwóch torach będzie na koniec 2020 r. – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik Polskich Linii Kolejowych.

Jeszcze w tym roku może dojść do zmiany nazwy stacji Lublin. – Chcemy, żeby to był Lublin Główny, jak na metropolię przystało – mówi minister Adamczyk i apeluje do prezydenta miasta o odpowiedź na marcowe pismo w tej sprawie. Co ma prezydent do nazwy dworca? – Zmiana nazwy wymaga uzgodnień z samorządem – odpowiada Bresch.

Ratusz zapowiada, że opinia będzie tuż po świętach. – Sprawa wymaga uchwały Rady Miasta – wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Projekt takiej uchwały zostanie skierowany na posiedzenie zwołane na 26 kwietnia.

Z Włochami do sądu

W burzliwym serialu „przebudowa torów do Warszawy” wątek włoskiej firmy Adstaldi nie został jeszcze całkowicie zamknięty. – Będziemy go kontynuować na salach sądowych – zapowiada Arnold Bresch z zarządu Polskich Linii Kolejowych, które musiały wypłacić pieniądze podwykonawcom pracującym na zlecenie Astaldi. Było to łącznie ponad 110 mln zł. – Wiele spornych roszczeń zostało rozstrzygniętych na korzyść podwykonawców i teraz mogą oni działać – podkreśla wojewoda Przemysław Czarnek.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Wiesiek / 5 dni temu o 05:46
+28
Jak Pan Adamczyk tak bardzo chce nadać metropolitarny charakter lubelskiemu dworcowi głównemu to zamiast „biedamodernizacji” niech zwiększą budżet i wybudują porządną halę peronową podobną do tych z Katowic czy LŁodzi Widzewa. O Wrocławiu czy Krakowie już nie wspomnę. Wtedy to będzie dworzec a nie przerośnięta stacja. Ja wiem, że „ciemny lud na wschodzie i tak będzie zadowolony” ale jest to ewidentnie niewspółmierne do skali modernizacji dworców w takich miastach jak Bydgoszcz, Gdynia, Katowice, Łódź Widzew. Przy porządnej modernizacji nazwa Lublin się obroni...
Jak Pan Adamczyk tak bardzo chce nadać metropolitarny charakter lubelskiemu dworcowi głównemu to zamiast „biedamodernizacji” niech zwiększą budżet i wybudują porządną halę peronową podobną do tych z Katowic czy LŁodzi Widzewa. O Wrocławiu czy Krakowie już nie wspomnę. Wtedy to będzie dworzec a nie przerośnięta stacja. Ja wiem, że „ciemny lud na wschodzie i tak będzie zadowolony” ale jest to ewidentnie niewspółmierne do skali modernizacji dworców w takich miastach jak Bydgoszcz, Gdynia, Katowice, Łódź Widzew. Przy porządnej modernizacji nazwa... rozwiń
Avatar
:( / 5 dni temu o 08:53
+21
żenada, to że zrezygnowano z budowy porządnej hali peronowej, jaką w ostatnich latach zbudowano choćby w dużo mniejszych Gliwicach, pokazuje nie tylko skalę olewania tego regionu przez centralę pkp i polityków, ale też jiestety nieudacznictwo miejscowych kolejarzy i władz, którzy powinni wspólnie zawalczyć o to żeby taka hala powstała...
 dokładnie, mimo tego że centrala PKP w Warszawie robi wszystko żeby zmarginalizować, to stacja w Lublinie i tak jest jedną z większych w kraju pod względem ilości pasażerów...w Gliwicach zrobiono halę peronową, w Łodzi giggantyczny dworzec-widmo, w Bydgoszczy dobudowano zupełnie nowe skrzydło dzięki czemu dworzec zyskał nowy hol główny z antresolą...a w Lublinie zero rozbudowy + wiaty jak na przystanku mpk...
 dokładnie, mimo tego że centrala PKP w Warszawie robi wszystko żeby zmarginalizować, to stacja w Lublinie i tak jest jedną z większych w kraju pod względem ilości pasażerów...w Gliwicach zrobiono halę peronową, w Łodzi giggantyczny dworzec-widmo, w Bydgoszczy dobudowano zupełnie nowe skrzydło dzięki czemu dworzec zyskał nowy hol główny z antresolą...a w Lublinie zero rozbudowy + wiaty jak na przystanku mpk... rozwiń
Avatar
Gość / 5 dni temu o 08:43
+21
Zamiast zadaszenie zrobić pełne nad peronami to robią wiaty jaj w pipidowku sama nazwa nie zrobi z tej stacji metropolii
Avatar
Gość / 5 dni temu o 08:59
+20
U nas będą bieda wiaty na dworcu jak na metropolie wschodu przystało. Brawo lubelskie politycy i kolejarze
Avatar
Beer / 5 dni temu o 08:17
+20
żenada, to że zrezygnowano z budowy porządnej hali peronowej, jaką w ostatnich latach zbudowano choćby w dużo mniejszych Gliwicach, pokazuje nie tylko skalę olewania tego regionu przez centralę pkp i polityków, ale też jiestety nieudacznictwo miejscowych kolejarzy i władz, którzy powinni wspólnie zawalczyć o to żeby taka hala powstała...
Avatar
na Tramwaj / 6 dni temu o 22:18
+20
Super, pieniędzy na halę peronową nie będzie, ale za to stacja zmieni nazwę na "metropolitarną"
Avatar
Gość / 6 dni temu o 23:10
+18
K... mać, aż mnie zmroziło. Czasowe zamknięcie Diamentowej. Ledwo jeden koszmar się skończył to za chwilę będzie jeszcze większy. Dzięki PKP. Miasto dostosowało czas remontu do remontu torów a tu taka wtopa. A pan minister się chwali.
Avatar
DrInz / 6 dni temu o 22:27
+17
Wiadomo że bujda,  chodzi o to żeby przed wyborami na jesieni puścić pokazowy pociąg z władzami w świetle reflektorów,  a potem wszystko wróci do stanu dalszej degrengolady. Zreszta,  nawet gdyby udało się uruchomić tak ruch po 1 torze,  to nic by to w praktyce nie dało,  bo pociągi wlokłyby się co najmniej tyle samo co przez lubartów...
Avatar
jj / 6 dni temu o 22:19
+13
Nie ma szans na wznowienie ruchu pociągów osobowych do Wawy owszem towarowe tak bo węgiel z Bogdanki do Kozienic trzeba wozić i odciązyć trasę zastępczą do Wawy. Nie wyobrażam sobie odbudowy przejazdów i systemów bezpieczeństwa przez pół roku na tej trasie. Owszem towarowe moga jechać 40 km/h i dojadą ale nie osobowy czy pośpieszny. Bujda dla ciemnego ludu...
Avatar
Fredek / 6 dni temu o 23:03
+12
W stolycy jest centralny więc jak metropolia to powinno być tak samo a nie gówny.
Avatar
picu, picu. / 2 dni temu o 14:26
+1
Przed wyborami minister mydli nam oczy nazwą dworca. Ale problem nie w nazwie lecz w tym, żeby z tego dworca odjeżdżały pociągi gwarantujące mieszkańcom Lublina odbycie podróży w godziwych warunkach tak do stolicy jak i innych miast kraju.
Avatar
aron mędrzec parczewski / 3 dni temu o 19:55
+2
Jeszcze Lublin Północny trzeba przemianować na Lublin Wschodni bo nazwa Lublin Północny sugeruje że to dworzec na Czechowie.
Avatar
PiS da / 4 dni temu o 07:22
+6
Łaskawcy "przywrocą" przejezdność! A który mądry pozwolił na rozebrane obydwu torów na raz? To tak jak 500+, najpierw zabierzemy wam 1000 a potem niektórym damy 500, przy okazji pobierzemy prowizję "bo nam się po prostu należy"!
Avatar
Gość / 5 dni temu o 15:16
+6
Lubelszczyzna ma pozostawioną przez ruskich "najgęstszą" siatkę połączeń w Polsce. Dworce i stacje wybudowane w dalekich polach od 8 do 15 km od centrów miast, miasteczek i wsi, żeby w transportach ruskiego sprzętu i wojska na wagonach nie oglądać. A teraz po 150 latach stolica regionu dostanie trzy, może cztery wiaty przy peronach aby na głowę nie padało. Dziękujemy wszystkim łaskawcom. Napewno reprezentacyjnie będzie wyglądał budowany teraz w pośpiechu prowincjonalny dworzec Lublina Głównego. Niestety, prowincja wschodnia będzie tylko prowincją Polski C.
Avatar
Józef / 5 dni temu o 12:12
0
W Lublinie powinien dworzec PKP być schowany pod ziemią tak jak w łodzi i Krakowie i było by super da się to zrobić
Avatar
Lubelak / 5 dni temu o 11:31
+10
O k... to ja mieszkam w metropolii !? To ja jestem metropolita !?
Avatar
tubylec / 5 dni temu o 11:21
+7
Polska w ruinie. Ziściło się marzenie niejakiej Beatki w widoku wiaduktów i linii kolejowej do Warszawy.
Avatar
HI / 5 dni temu o 11:19
+10
Nie....tylko nie Lublin Główny??? Zwykły Lublin lepiej brzmi
 Znaczy: "Tu stacja Lublin Zwykły"? :)
Avatar
Gość / 5 dni temu o 09:41
+3
Niech miasto nie zgadza się na zamknięcie Diamentowej - to brocha wykonawcy jak to robić bez zamykania obu nitek. Tak samo wiadukt na Męczenników Majdanka - pozwolić na jakiekolwiek roboty po skończeniu o oddaniu przebudowy wiaduktów na Diamentowej i Janowskiej. Inaczej znowu zrobią bałagan. Zresztą wg strona www Track Tec to producent podkładów kolejowych - ale cisza na stronach o jakichkolwiek pracach wykonawczych.
Avatar
Gość / 5 dni temu o 08:59
+20
U nas będą bieda wiaty na dworcu jak na metropolie wschodu przystało. Brawo lubelskie politycy i kolejarze
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik - Sokół Sieniawa 3:1. Udany rewanż za rundę jesienną

Stal Kraśnik - Sokół Sieniawa 3:1. Udany rewanż za rundę jesienną 0 0

W starciu niepokonanych na wiosnę: Stali i Sokoła górą pierwsza z ekip. Piłkarze Jarosława Pacholarza w mocno odmłodzonym składzie pokonali drużynę z Sieniawy 3:1

TBV Start – Anwil Włocławek 70:88. Koniec marzeń o ósemce [zdjęcia]
galeria

TBV Start – Anwil Włocławek 70:88. Koniec marzeń o ósemce [zdjęcia] 0 0

Anwil Włocławek pozbawił koszykarzy TBV Startu resztek nadzei o udziale w fazie play-off. Mistrz Polski wygrał 88:70, a pierwsze skrzypce w ekipie Igora Milicicia grał wychowany w Lublinie Michał Ignerski

Wigilia paschalna: W kościołach święcenie ognia [zdjęcia]
galeria

Wigilia paschalna: W kościołach święcenie ognia [zdjęcia] 0 1

Święcenie ognia i paschału w Parafii Świętej Urszuli Ledóchowskiej w Lublinie.

Chełmianka - Podlasie 3:1. Tym razem nie zmarnowali przewagi

Chełmianka - Podlasie 3:1. Tym razem nie zmarnowali przewagi 0 3

Przed pierwszym gwizdkiem sobotnich derbów zarówno Chełmianka, jak i Podlasie liczyły na punkty. Po meczu w dużo lepszych nastrojach byli jednak gospodarze. Drużyna Artura Bożyka pokonała rywali 3:1 i zrobiła duży krok w kierunku utrzymania. A bialczanie znowu znaleźli się pod kreską

Lama uciekinierka słynna w całej Polsce ma nowy dom. Mieszka w woj. lubelskim
galeria
film

Lama uciekinierka słynna w całej Polsce ma nowy dom. Mieszka w woj. lubelskim 0 1

Rozmowa ze Stefanem Odojem, nowym właścicielem słynnej lamy z Bierunia. Stefan Odój prowadzi Ośrodek Malibu w podlubelskiej Krężnicy Jarej, w którym funkcjonuje minizoo. To nowy dom Rambo

Orlęta Spomlek - Wisła Sandomierz 2:0. Uciekają od strefy spadkowej

Orlęta Spomlek - Wisła Sandomierz 2:0. Uciekają od strefy spadkowej 0 1

Orlęta nie zmarnowały szansy. Biało-zielonym dwa mecze z rzędu wypadły na własnym stadionie. I w obu drużyna Rafała Borysiuka była lepsza od rywali. Tym razem ograła Wisłę Sandomierz 2:0, chociaż pierwszą bramkę zdobyła dopiero w 70 minucie

Urząd kupił radnym tablety. Chcą je oddać dzieciom. "Boją się elektroniki?"

Urząd kupił radnym tablety. Chcą je oddać dzieciom. "Boją się elektroniki?" 0 6

Grupa radnych chce przekazać dzieciom z domów dziecka tablety, jakie zafundował im magistrat do pracy. – Czy radni boją się elektroniki? – pyta Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta w Zamościu.

Wiślanie Jaśkowice - Avia Świdnik 1:1. Wreszcie zdobyli coś na wyjeździe

Wiślanie Jaśkowice - Avia Świdnik 1:1. Wreszcie zdobyli coś na wyjeździe 0 1

Avia na pewno rozegrała lepszy mecz niż przed tygodniem przeciwko Wólczance. Żółto-niebiescy po wizycie w Skawinie dopisali jednak do swojego konta tylko jeden punkt. Spotkanie z Wiślanami Jaśkowice zakończyło się remisem 1:1. Trzeba dodać, że dla żółto-niebieskich to było pierwsze „oczko” wywalczone w tym roku na boisku rywala

Rajd Rowerowy w Puławach
27 kwietnia 2019, 9:00

Rajd Rowerowy w Puławach 0 2

W sobotę, 27 kwietnia o godz. 9 w Puławach rozpocznie się wiosenny Rajd Rowerowy Terenowy. Start ze Skweru Niepodległości.

Droga krzyżowa przed katedrą Notre Dame [wideo]
film

Droga krzyżowa przed katedrą Notre Dame [wideo] 0 0

Paryż, Francja. Wielu katolików uczestniczyło w wielkopiątkowej drodze krzyżowej przed spaloną katedrą Notre Dame. Modlitwę poprowadził arcybiskup Paryża, Michel Aupetit.

Działacze PiS chcą gruntownego remontu dworca kolejowego w Lubartowie

Działacze PiS chcą gruntownego remontu dworca kolejowego w Lubartowie 0 7

Działacze lubartowskiego PiS chcą gruntownego remontu dworca kolejowego. Zaczęli zbierać podpisy pod petycją w tej sprawie

W kraju więcej pijanych kierowców. Jak jest w Lubelskiem?

W kraju więcej pijanych kierowców. Jak jest w Lubelskiem? 0 8

Krajowe policyjne statystyki pijanych kierowców po raz pierwszy od kilku lat wykazują tendencję wzrostową. Jednym z nielicznych województw na pozytywnym minusie jest nasz region.

Artyści z Afryki, Szwajcarii i Gruzji w Lublinie. Przed nami KODY 2019 (program)
8 maja 2019, 19:00

Artyści z Afryki, Szwajcarii i Gruzji w Lublinie. Przed nami KODY 2019 (program) 0 1

Już po raz 11. Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" zorganizuje w Lublinie Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. W tym roku na festiwalowej scenie wystąpią znakomici artyści ze Szwajcarii, Gruzji a nawet Afryki. Hasłem przewodnim odbywającej się w dniach 8-10 maja imprezy będzie "Wieża Babel".

Koncert Freenology i Wera Kidżeski w Pubie u Szewca
25 kwietnia 2019, 19:30

Koncert Freenology i Wera Kidżeski w Pubie u Szewca 0 0

25 kwietnia o godz. 19.30 w Pubie u Szewca (ul. Grodzka 18) wystąpią Freenology i Wera Kidżeski.

W Radzyniu powstaje skatepark. Ma być gotowy do końca maja

W Radzyniu powstaje skatepark. Ma być gotowy do końca maja 0 1

W Radzyniu Podlaskim ruszyła budowa skateparku. Obiekt powstaje na Bulwarach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.