Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 lutego 2018 r.
16:18

Lublin: Sortownia odpadów będzie znacznie większa. Jak to wpłynie na okolicę?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 13 A A

Dla sanepidu wszystko jest jasne, dla władz województwa wręcz przeciwnie. Nie ma zgody co do tego, jak może wpłynąć na środowisko planowana rozbudowa sortowni odpadów przy ul. Metalurgicznej. Jej przepustowość miałaby wzrosnąć prawie dwukrotnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowa sortownia spółki Kom-Eko miałaby pracować 16 godzin na dobę, 250 dni w roku. Planowana jest w miejscu dwóch hal stojących przy ul. Metalurgicznej, gdzie już teraz przetwarzane są śmieci. W jednej hali działa sortownia odpadów (tzw. frakcji suchej) zdolna przyjąć 12,5 ton rocznie. W drugiej stoi instalacja do produkcji paliwa alternatywnego (5 tys. ton rocznie).

Inwestor chce połączyć obie hale, budując trzecią, a potem wstawić tu nowe maszyny. Co to za urządzenia? – Instalacja do segregacji odpadów zebranych selektywnie o wydajności 30 tys. ton na rok – informuje sekretarz miasta, Andrzej Wojewódzki, w odpowiedzi na pytania radnej Małgorzaty Suchanowskiej (PiS) zaniepokojonej planowaną rozbudową.

Czy sortownia faktycznie urośnie?

Spółka Kom-Eko złożyła do Urzędu Miasta wniosek o decyzję środowiskową, a miejscy urzędnicy przed wydaniem decyzji muszą jeszcze spytać o zdanie sanepid, służby ochrony środowiska, samorząd województwa i nową instytucję: Wody Polskie.

Zastrzeżenia zgłosił marszałek województwa. Jego zdaniem trzeba dokładniej zbadać to, jak planowana instalacja wpłynie na otoczenie. – Stwierdziliśmy, że konieczna jest ocena oddziaływania na środowisko – tłumaczy Beata Górka, rzecznik marszałka.

Zdaniem władz województwa to oddziaływanie może być „znaczące”, bo rozbudowany ma być zakład, który już teraz jest uznawany za uciążliwy. – Otrzymywaliśmy skargi okolicznych mieszkańców co do uciążliwości zapachowych powstających na terenie Zakładu Odzysku i Recyklingu Odpadów Kom-Eko – dodaje Górka. Dodajmy, że skargi skutkowały kontrolami, ale te nie wykazały nieprawidłowości.

Do innych wniosków doszedł natomiast lubelski sanepid, który przejrzał dokumentację i odpisał władzom miasta, że nie jest konieczny dodatkowy raport. – Uznał, że wskazane w karcie informacyjnej potencjalne zagrożenia dla środowiska zostały rozpoznane prawidłowo, są możliwe do przewidzenia i nie wymagają uszczegółowienia – potwierdza Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. – Nie otrzymaliśmy jeszcze opinii z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie i z Wód Polskich.

Ani opinia marszałka, ani sanepidu nie jest dla władz miasta wiążąca. Ratusz może ją wziąć pod uwagę, może równie dobrze zignorować.

Komentarza inwestora nie udało nam się uzyskać.

Nadciąga rewolucja

Do 1 lipca mamy czas na przyzwyczajenie się do nowych zasad wyrzucania śmieci. Nie wystarczą już nam dwa kosze: jeden na „odpady zmieszane”, a drugi na „frakcję suchą”. Osobno będziemy musieli wyrzucać papier, osobno plastiki z metalami, inny worek lub pojemnik będzie przeznaczony na szkło, a jeszcze inny na tzw. odpady biodegradowalne, czyli np. resztki z talerza, obierki lub ogryzki.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
trust30 / 14 lipca 2018 o 10:20
+1
ludzie w centrum miasta sortownia śmieci !!!!! to chyba żart tyle lat wszyscy wąchają ten smród i nikt z tym nic nie robi !!!!! urząd miasta ma to w *** bo kom eko w łape daje !!!! już teraz smród i pełno much ludzie nie zgadzajcie się na to żeby ktoś się dorabiał na waszym zdrowie !!!!!!!
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 07:06
+1
Przeniść sedzibę Sanepidu i firmy w okolice stryfy KOMEKO-SMRÓD. Od KOMEKO SMRODU w tej okolicy szczgólnie rano nie da się przejechać sanochodem. Wspólczuję okolicznym mieszkańcom i pracownikom okolicznych firm.
Avatar
Śmieć aż / 18 marca 2018 o 18:31
0
I bardzo dobrze! Niech rozwija się proces odzysku surowców! Nie odziedziczyliśmy Ziemi po naszych przodkach - pożyczyliśmy ją od naszych dzieci. Nie wiem - kto był tam pierwszy - sortownia, czy okoliczni mieszkańcy?
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 06:31
0
Również w lecie tamtędy jeżdzę smród jest okropny zwłaszcza na ul. Brzegowej. Normalnie człowieka rwie, a do tego ogrom much pchających się do samochodu i to nawet przy zamkniętych szybach w aucie
Avatar
Przewodniczący Rady - Skunksów / 13 lutego 2018 o 00:16
0
Norma dla smrodu jest następująca:  PN/EN jeżeli kontroler nie zwymiotuje podczas kontoli częściej niż trzy rany na minutę to uznaje się że nieprwidłowości nie ma. Normę tę zdefinowano przystwiając nos urzedniczy do du... skunksa co spowodowało trzykrotne wymioty urzednika i to jest tzw odnośnik uciążliwości zapachowych - norma odorowa.
Avatar
anna / 12 lutego 2018 o 19:42
0
undefined napisał:
Dobrze, że powiększą. Nie będzie trzeba sortować śmieci w domu. W końcu za coś pieniądze biorą.
 Przecież to my będziemy sami sortowac śmieci od 1 lipca 2018 r. I to na 5 frakcji. "Do 1 lipca mamy czas na przyzwyczajenie się do nowych zasad wyrzucania śmieci. Nie wystarczą już nam dwa kosze: jeden na „odpady zmieszane”, a drugi na „frakcję suchą”. Osobno będziemy musieli wyrzucać papier, osobno plastiki z metalami, inny worek lub pojemnik będzie przeznaczony na szkło, a jeszcze inny na tzw. odpady biodegradowalne, czyli np. resztki z talerza, obierki lub ogryzki."
 Przecież to my będziemy sami sortowac śmieci od 1 lipca 2018 r. I to na 5 frakcji. "Do 1 lipca mamy czas na przyzwyczajenie się do nowych zasad wyrzucania śmieci. Nie wystarczą już nam dwa kosze: jeden na „odpady zmieszane”, a drugi na „frakcję suchą”. Osobno będziemy musieli wyrzucać papier, osobno plastiki z metalami, inny worek lub pojemnik będzie przeznaczony na szkło, a jeszcze inny na tzw. odpady biodegradowalne, czyli np. resztki z talerza, obierki lub ogryzki." rozwiń
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 19:23
0
Jak można pisać, że kontrola nic nie wykazała? A ta kontrola to pozbawiona węchu, czy może siedziała w biurze w pomieszczeniu klimatyzowanym? Smród dookoła i wszyscy go czują, ale kontrola wg norm własnego nosa twierdzi, że nic nie czuć. Ciekawe gdzie te kosze postawiać? Jak ktoś ma domek to może kosztem trawnika coś tam zrobi, ale jak umieścić je na terenach wspólnot, gdzie obszar jest mały, a śmietnik może być w określonych odległościach? A co z mieszkaniami? Mamy trzymać pojemniki na śmieci na balkonach, czy wyjąć naczynia z szafek, aby włożyć tam kosze? Ktoś naprawdę najadł się szaleju.
Jak można pisać, że kontrola nic nie wykazała? A ta kontrola to pozbawiona węchu, czy może siedziała w biurze w pomieszczeniu klimatyzowanym? Smród dookoła i wszyscy go czują, ale kontrola wg norm własnego nosa twierdzi, że nic nie czuć. Ciekawe gdzie te kosze postawiać? Jak ktoś ma domek to może kosztem trawnika coś tam zrobi, ale jak umieścić je na terenach wspólnot, gdzie obszar jest mały, a śmietnik może być w określonych odległościach? A co z mieszkaniami? Mamy trzymać pojemniki na śmieci na balkonach, czy wyjąć naczynia z szafek, aby w... rozwiń
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 17:50
0
Kiedyś w lecie ub. roku miałem do załatwienia sprawę w okolicach tej słynnej sortowni. Fakt że temperatura powietrza była ok. 25 st C ale smród był tak okropny dosłownie jakbym siedział w koszu na śmieci. Jak można takie coś lokować na terenie miasta w dość bliskim sąsiedztwie siedzib różnych firm i domów mieszkalnych. Odjeżdżając w stronę lotniska smród był wyczuwalny na drodze obok lotniska a było to jakieś 2 km dalej. I o czym ty pisać , na prawdę nie ma zdegradowanych terenów wokół Lubina aby ten "syf" tak segregować?.
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 17:38
0
Kolejny eksperyment na głupim, polskim narodzie. Osobno ogryzki, rachunki, paragony ze sklepu. Wszystko po to aby jeszcze bardziej pognębić społeczeństwo. A ludzie patrzą i nic nie mówią tak są zaorani życiem w tym ,,wolnym,, kraju. A kiedyś wystarczyło aby kotlet schabowy podrożał w stołówce.
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 16:54
0
Dobrze, że powiększą. Nie będzie trzeba sortować śmieci w domu. W końcu za coś pieniądze biorą.
Avatar
trust30 / 14 lipca 2018 o 10:20
+1
ludzie w centrum miasta sortownia śmieci !!!!! to chyba żart tyle lat wszyscy wąchają ten smród i nikt z tym nic nie robi !!!!! urząd miasta ma to w *** bo kom eko w łape daje !!!! już teraz smród i pełno much ludzie nie zgadzajcie się na to żeby ktoś się dorabiał na waszym zdrowie !!!!!!!
Avatar
Śmieć aż / 18 marca 2018 o 18:31
0
I bardzo dobrze! Niech rozwija się proces odzysku surowców! Nie odziedziczyliśmy Ziemi po naszych przodkach - pożyczyliśmy ją od naszych dzieci. Nie wiem - kto był tam pierwszy - sortownia, czy okoliczni mieszkańcy?
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 07:06
+1
Przeniść sedzibę Sanepidu i firmy w okolice stryfy KOMEKO-SMRÓD. Od KOMEKO SMRODU w tej okolicy szczgólnie rano nie da się przejechać sanochodem. Wspólczuję okolicznym mieszkańcom i pracownikom okolicznych firm.
Avatar
Gość / 13 lutego 2018 o 06:31
0
Również w lecie tamtędy jeżdzę smród jest okropny zwłaszcza na ul. Brzegowej. Normalnie człowieka rwie, a do tego ogrom much pchających się do samochodu i to nawet przy zamkniętych szybach w aucie
Avatar
Przewodniczący Rady - Skunksów / 13 lutego 2018 o 00:16
0
Norma dla smrodu jest następująca:  PN/EN jeżeli kontroler nie zwymiotuje podczas kontoli częściej niż trzy rany na minutę to uznaje się że nieprwidłowości nie ma. Normę tę zdefinowano przystwiając nos urzedniczy do du... skunksa co spowodowało trzykrotne wymioty urzednika i to jest tzw odnośnik uciążliwości zapachowych - norma odorowa.
Avatar
anna / 12 lutego 2018 o 19:42
0
undefined napisał:
Dobrze, że powiększą. Nie będzie trzeba sortować śmieci w domu. W końcu za coś pieniądze biorą.
 Przecież to my będziemy sami sortowac śmieci od 1 lipca 2018 r. I to na 5 frakcji. "Do 1 lipca mamy czas na przyzwyczajenie się do nowych zasad wyrzucania śmieci. Nie wystarczą już nam dwa kosze: jeden na „odpady zmieszane”, a drugi na „frakcję suchą”. Osobno będziemy musieli wyrzucać papier, osobno plastiki z metalami, inny worek lub pojemnik będzie przeznaczony na szkło, a jeszcze inny na tzw. odpady biodegradowalne, czyli np. resztki z talerza, obierki lub ogryzki."
 Przecież to my będziemy sami sortowac śmieci od 1 lipca 2018 r. I to na 5 frakcji. "Do 1 lipca mamy czas na przyzwyczajenie się do nowych zasad wyrzucania śmieci. Nie wystarczą już nam dwa kosze: jeden na „odpady zmieszane”, a drugi na „frakcję suchą”. Osobno będziemy musieli wyrzucać papier, osobno plastiki z metalami, inny worek lub pojemnik będzie przeznaczony na szkło, a jeszcze inny na tzw. odpady biodegradowalne, czyli np. resztki z talerza, obierki lub ogryzki." rozwiń
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 19:23
0
Jak można pisać, że kontrola nic nie wykazała? A ta kontrola to pozbawiona węchu, czy może siedziała w biurze w pomieszczeniu klimatyzowanym? Smród dookoła i wszyscy go czują, ale kontrola wg norm własnego nosa twierdzi, że nic nie czuć. Ciekawe gdzie te kosze postawiać? Jak ktoś ma domek to może kosztem trawnika coś tam zrobi, ale jak umieścić je na terenach wspólnot, gdzie obszar jest mały, a śmietnik może być w określonych odległościach? A co z mieszkaniami? Mamy trzymać pojemniki na śmieci na balkonach, czy wyjąć naczynia z szafek, aby włożyć tam kosze? Ktoś naprawdę najadł się szaleju.
Jak można pisać, że kontrola nic nie wykazała? A ta kontrola to pozbawiona węchu, czy może siedziała w biurze w pomieszczeniu klimatyzowanym? Smród dookoła i wszyscy go czują, ale kontrola wg norm własnego nosa twierdzi, że nic nie czuć. Ciekawe gdzie te kosze postawiać? Jak ktoś ma domek to może kosztem trawnika coś tam zrobi, ale jak umieścić je na terenach wspólnot, gdzie obszar jest mały, a śmietnik może być w określonych odległościach? A co z mieszkaniami? Mamy trzymać pojemniki na śmieci na balkonach, czy wyjąć naczynia z szafek, aby w... rozwiń
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 17:50
0
Kiedyś w lecie ub. roku miałem do załatwienia sprawę w okolicach tej słynnej sortowni. Fakt że temperatura powietrza była ok. 25 st C ale smród był tak okropny dosłownie jakbym siedział w koszu na śmieci. Jak można takie coś lokować na terenie miasta w dość bliskim sąsiedztwie siedzib różnych firm i domów mieszkalnych. Odjeżdżając w stronę lotniska smród był wyczuwalny na drodze obok lotniska a było to jakieś 2 km dalej. I o czym ty pisać , na prawdę nie ma zdegradowanych terenów wokół Lubina aby ten "syf" tak segregować?.
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 17:38
0
Kolejny eksperyment na głupim, polskim narodzie. Osobno ogryzki, rachunki, paragony ze sklepu. Wszystko po to aby jeszcze bardziej pognębić społeczeństwo. A ludzie patrzą i nic nie mówią tak są zaorani życiem w tym ,,wolnym,, kraju. A kiedyś wystarczyło aby kotlet schabowy podrożał w stołówce.
Avatar
Gość / 12 lutego 2018 o 17:28
-1
Dobrze, że powiększą. Nie będzie trzeba sortować śmieci w domu. W końcu za coś pieniądze biorą. ---------------------------------------------------------------------- Doprawdy? A zatem co to oznacza: "Osobno będziemy musieli wyrzucać papier, osobno plastiki z metalami, inny worek lub pojemnik będzie przeznaczony na szkło, a jeszcze inny na tzw. odpady biodegradowalne, czyli np. resztki z talerza, obierki lub ogryzki."
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 76 13

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 21 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 2

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 3 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!