Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 lutego 2020 r.
12:34

Lublin wraca do kin. Wkrótce premiera nowego filmu, w którym miasto grało Słupsk i Rzym

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Rok temu Lublin wcielił się w rolę Słupska a nawet udawał Rzym. W skansenie kręcone były sceny z wojny polsko-bolszewickiej
Rok temu Lublin wcielił się w rolę Słupska a nawet udawał Rzym. W skansenie kręcone były sceny z wojny polsko-bolszewickiej (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Za 11 dni premierę będzie mieć kręcony w Lublinie film fabularny „Zieja” będący opowieścią o księdzu, którego życiorysem można by było obdzielić kilka osób. Na ekranach zobaczymy m.in. Andrzeja Seweryna i Zbigniewa Zamachowskiego oraz lubelskie Stare Miasto występujące w roli Słupska, a nawet… Rzymu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nie zawahał się powędrować w pojedynkę do Rzymu, ani udzielić samobójczyni katolickiego pogrzebu wbrew kościelnym regułom, zaś jego życiowym mottem były słowa „Nigdy nie zabijaj nikogo”. Właśnie te słowa będą zapowiadać na plakatach kinową opowieść o wyjątkowym duchownym.

– Premiera filmu odbędzie się 24 lutego w Warszawie, natomiast 3 marca w Lublinie – przekazuje nam Piotr Kozicki z Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych w Warszawie, która wyprodukowała film wspólnie z Telewizją Polską.

Tytułowym bohaterem jest ks. Jan Zieja, urodzony jeszcze w czasach, gdy Polski nie było na mapie. Był świadkiem wojny polsko-bolszewickiej, w czasie II wojny światowej pełnił funkcję kapelana Szarych Szeregów i dostarczał Żydom fałszywe świadectwa chrztu, zaś w czasach PRL był jednym z założycieli Komitetu Obrony Robotników. Zmarł niecały miesiąc przed upadkiem Muru Berlińskiego.

– Pomimo, że był, o paradoksie, kapelanem Szarych Szeregów, gdzie młodzi chłopcy łapali za broń i chcieli zabijać Niemców, Zieja im mówił „nie zabijaj” – mówił na planie filmowym Andrzej Seweryn, jeden z dwóch odtwórców tytułowej roli. – Zetknięcie się z taką postacią jest dla mnie szansą pogłębienia widzenia świata, wzbogacenia się o ten niezwykły życiorys człowieka absolutnie wierzącego. On ludzi kochał tak, że oddawał im wszystko głównej roli. Kiedyś w Słupsku jego współpracownicy musieli zrobić strajk głodowy, żeby on został w łóżku i się leczył.

Na planie filmu Zieja na Starym Mieście w Lublinie

Drugim odtwórcą głównej roli jest Mateusz Więcławek, który wcielił się w młodego duchownego. – Czuję się w pewien sposób wyróżniony, że mogę interpretować ks. Zieję w jego młodszych latach. Bardzo mnie ta postać urzeka. Dużo ks. Ziei mam teraz w głowie i dużo jego słów, bardzo mądrych – przyznał Więcławek podczas zdjęć kręconych w marcu i kwietniu zeszłego roku w Lublinie.

Na dużym ekranie poznamy ks. Zieję podczas przesłuchania w latach 70. gdy major bezpieki będzie próbował wrobić duchownego w rolę agenta, który pogrąży i skompromituje ówczesną opozycję. Przesłuchanie będzie punktem wyjścia do wędrówki przez życiorys ks. Ziei. Ponieważ jego życie zbiegło się z wieloma zakrętami historii, na ekranie zobaczymy takie postacie jak Karol Wojtyła (w tej roli Lesław Żurek), prymas Stefan Wyszyński (zagrał go Tadeusz Bradecki), czy Jacek Kuroń (grany przez Jakuba Wieczorka).

Zobaczymy też Lublin, choć udający inne miejsca. Nasze Stare Miasto wcieliło się w rolę Słupska, jedna z uliczek udawała Rzym, zaś w skansenie kręcone były sceny z wojny polsko-bolszewickiej. Filmowcy z kamerami pracowali też m.in. w Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie i Rzymie.

Scenariusz napisał Wojciech Lepianka, całość wyreżyserował Robert Gliński. – Film będzie w kinach od 13 marca – zapowiada Piotr Kozicki, przedstawiciel wytwórni.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty