Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 lipca 2019 r.
6:45

Ul. Pana Tadeusza: Wycinka mniejsza niż planowano. Mieszkańcy obronili drzewa

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
193 61 A A
Projekt sprzed kilku lat zakładał wycięcie ponad 50 drzew. Protest mieszkańców okazał się skuteczny. – Możliwe jest odstąpienie od wycięcia prawie 30 drzew – potwierdza nam Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.
Projekt sprzed kilku lat zakładał wycięcie ponad 50 drzew. Protest mieszkańców okazał się skuteczny. – Możliwe jest odstąpienie od wycięcia prawie 30 drzew – potwierdza nam Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. (fot. Maciej Kaczanowski)

O połowę ograniczona ma być wycinka drzew wzdłuż rozbudowywanej ul. Pana Tadeusza. Urzędnicy zmieniają plany po protestach mieszkańców, którzy stanęli w obronie zieleni. Powstanie za to mniej parkingów. – Zwyciężyła dbałość o przestrzeń, przecież zieleń służy także kierowcom – komentuje jeden z protestujących

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O kontrowersjach wokół planu przebudowy ul. Pana Tadeusza piszemy już od kilku tygodni. Grupa mieszkańców protestuje przeciw inwestycji mającej mocno przerzedzić uliczną zieleń. Projekt sprzed kilku lat zakładał wycięcie ponad 50 drzew, przeważnie wzdłuż północnej strony ulicy, głównie ze względu na budowę miejsc parkingowych lub prowadzącego do nich chodnika. Taki projekt miała zrealizować firma, która wygrała miejski przetarg na rozbudowę drogi i weszła na teren robót.

– Potrzeby mieszkańców to nie tylko parkingi – napisali oburzeni mieszkańcy w liście do władz miasta, prosząc o zmianę planów. – Należy koniecznie rozważyć możliwość miejscowego zwężania chodnika, aby ochronić jak najwięcej okazów – apelowali do urzędników. Szczególną uwagę zwracali na kilka drzew, w tym duży kasztanowiec na wysepce koło myjni. – Jest bardzo charakterystycznym elementem tej ulicy – podkreślali. Sprzeciwiali się także wycięciu 7 drzew pod 10 miejsc postojowych, a tak miało być przy bloku nr 10, gdzie zamiast zieleni planowano mur oporowy. – Ulica w tym miejscu stanie się betonową studnią.

Po naszych publikacjach Ratusz obiecał protestującym, że przebudowa nie zacznie się od wycinki. Urzędnicy zadeklarowali, że w pierwszej kolejności odbędzie się przegląd zieleni, którą można jeszcze ocalić.

Protest mieszkańców okazał się skuteczny. – Możliwe jest odstąpienie od wycięcia prawie 30 drzew – potwierdza nam Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Ograniczona będzie wycinka po północnej stronie jezdni. Zamiast dwóch zatok parkingowych powstanie jedna. Nie będzie też m.in. wycinany kasztanowiec wskazany przez mieszkańców – dodaje. Ratusz potwierdza, że zmiany będą skutkować utworzeniem mniejszej liczby miejsc parkingowych. Będzie ich o kilkanaście mniej niż planowano.

Zwycięstwem mieszkańców może się również zakończyć walka o ocalenie pasa zieleni oddzielającej blok przy Pana Tadeusza 10 od przebudowywanej jezdni. – Chcemy odstąpić od wycięcia tych drzew i budowy muru. Wszystko wskazuje na to, że odstąpimy. Na 99,9 proc. – deklaruje Kieliszek.

– To niesamowicie pozytywna wiadomość. Zwyciężyła dbałość o przestrzeń i racjonalne myślenie – cieszy się Konrad Kurlej, jeden z mieszkańców ul. Pana Tadeusza aktywnie protestujących przeciw dużej wycince. – Owszem, miejsc parkingowych będzie mniej, ale przecież zieleń chroni przed hałasem i zanieczyszczeniem powietrza wszystkich mieszkańców, także kierowców.

Nie jest to pierwszy w Lublinie protest mieszkańców w obronie drzew, ale na pewno jeden z najbardziej skutecznych. Mniej spektakularna była zeszłoroczna wygrana protestujących przeciw masowej wycince wzdłuż ul. Kalinowszczyzna. Pod ich wpływem Ratusz zmienił nieco plany, ale tutaj spośród 108 drzew przeznaczonych do wycinki udało się ocalić tylko 6.

e-Wydanie

Komentarze 61

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kokoloko / 31 lipca 2019 o 07:04
+10
Poradnik jak przebudowywać ulice w Lublinie. Mamy do przebudowy ulicę X, do wycięcia powiedzmy 20 drzew. Rzucamy plany że wycinamy 40. Mieszkańcy, ekolodzy i inni protestują. Łaskawie zmniejszamy liczbę do 20. Wszyscy zadowoleni - projektanci bo osiągnęli pierwotny rezultat, grupy społeczne też bo mają wrażenie że ich zdanie ma znaczenie.
Avatar
Gość / 31 lipca 2019 o 08:13
+8
"Po jaką ch-lerę ta całą przebudowa na ładnej starej ulicy ?" - po to, żeby stały na niej stare brzydkie graty
Avatar
:) / 31 lipca 2019 o 11:28
+7
Protestują ci co nie mają samochodów i mają dużo czasu na sprzątanie balkonu po srajacych ptakach.
 Być może. Ale wielu innych - też!
Avatar
Albo rybki albo akwarium. / 31 lipca 2019 o 09:52
+7
Będę miał nie lada ubaw, jeśli za chwilę zacytujecie na swoich łamach czytelnika, który narzeka że po remoncie Pana Tadeusza, mieszkańcy dalej nie mają gdzie parkować. To będzie szczyt wszystkiego.
Avatar
Mieszkanka ulicy P. Tadeusza / 31 lipca 2019 o 19:01
+6
Cała ulica Pana Tadeusza zostanie wyremontowana, ponadto powstaną NOWE, DODATKOWE miejsca parkingowe (będzie ich WIĘCEJ niż dotychczas). W czym kłopot? Nie ma liczby, która w 100% zaspokoiłaby potrzeby parkowania (są potrzebne inne rozwiązania niż pakowanie wszystkich aut w uliczki osiedlowe!!!). Należy się cieszysz, że udało się wywalczyć OGRANICZENIE wycinki, że ocalone będzie trochę zieleni, że ludzie w każdym wieku mieszkający tutaj będą korzystały z przyjemnej ulicy, a nie patrzyły na betonowy mur oporowy, a za nim blacha za blachą, spalina na spalinie. Widzimy już TAKI MUR przy sklepie na Pana Tadeusza obok wieżowców. Nikt nie powie, że to prezentuje się lepiej niż naturalny pas zieleni przy bloku nr 10. Nie ma lepszego momentu żeby się ocknąć i zobaczyć co my najlepszego wyprawiamy z naszym otoczeniem i dlaczego gdy uda się coś poprawić i wywalczyć ograniczenie dewastacji przyrody tak nam brakuje zdroworozsądkowej reakcji
Cała ulica Pana Tadeusza zostanie wyremontowana, ponadto powstaną NOWE, DODATKOWE miejsca parkingowe (będzie ich WIĘCEJ niż dotychczas). W czym kłopot? Nie ma liczby, która w 100% zaspokoiłaby potrzeby parkowania (są potrzebne inne rozwiązania niż pakowanie wszystkich aut w uliczki osiedlowe!!!). Należy się cieszysz, że udało się wywalczyć OGRANICZENIE wycinki, że ocalone będzie trochę zieleni, że ludzie w każdym wieku mieszkający tutaj będą korzystały z przyjemnej ulicy, a nie patrzyły na betonowy mur oporowy, a za nim blacha za blachą, spa... rozwiń
Avatar
rtrt / 31 lipca 2019 o 10:39
+5
nie ma żadnego "zmniejszenia"! miejsc przybędzie, ale wzrost będzie mniejszy. Mniejszy wzrost to nie spadek, tego się uczy na matmie w podstawówce
Avatar
HI / 31 lipca 2019 o 21:01
+4
Musimy działać, bo nie będzie gdzie parkować.Co proponujecie?
 Na początek - do psychiatry . . .
Avatar
Gość / 31 lipca 2019 o 07:55
+4
Jaki z tego wniosek? Nie pierwszy raz niefrasobliwość tych co planują i projektują wszystkie przebudowy i remonty ulic. Za dużo się u nas wycina i tylko może dziwić takie pobłażliwe podejście Wydziału Ochrony Środowiska. Czas na obudzenie się innego myślenia.
Avatar
Gość / 13 sierpnia 2019 o 09:34
+3
Ej wiesniaki zwolennicy wycinania drzew na naszym osiedlu jeżeli jesteście za wycinaniem to musicie być przyjezdni więc jak wam mało miejsca to wynocha na wieś na swoje pola a od naszego pięknego osiedla naszych drzew które mają więcej lat od was proszę trzymać się z daleka na rower się przesiadz zdrowo tanio cię ten transport wyjdzie 2 opony na rok zmienisz i będziesz oddycha zdrowym czystym w miarę powietrzem dzięki tym tym drzewom miedzyjnymi było piękne osiedle 3 fontanny wodopuj już zdewastowaliscie zasypujac 2 co nie stać na wodę za nasze wysokie czynsze co miesiąc? To za nasze pieniądze więc dlaczego niszczycie? Teraz drzewa chcecie nam wycinać? Wypie....!
Ej wiesniaki zwolennicy wycinania drzew na naszym osiedlu jeżeli jesteście za wycinaniem to musicie być przyjezdni więc jak wam mało miejsca to wynocha na wieś na swoje pola a od naszego pięknego osiedla naszych drzew które mają więcej lat od was proszę trzymać się z daleka na rower się przesiadz zdrowo tanio cię ten transport wyjdzie 2 opony na rok zmienisz i będziesz oddycha zdrowym czystym w miarę powietrzem dzięki tym tym drzewom miedzyjnymi było piękne osiedle 3 fontanny wodopuj już zdewastowaliscie zasypujac 2 co nie stać na wodę za na... rozwiń
Avatar
norbi / 31 lipca 2019 o 18:28
+3
Brawo mieszkańcy.
Avatar
Gość / 13 sierpnia 2019 o 09:34
+3
Ej wiesniaki zwolennicy wycinania drzew na naszym osiedlu jeżeli jesteście za wycinaniem to musicie być przyjezdni więc jak wam mało miejsca to wynocha na wieś na swoje pola a od naszego pięknego osiedla naszych drzew które mają więcej lat od was proszę trzymać się z daleka na rower się przesiadz zdrowo tanio cię ten transport wyjdzie 2 opony na rok zmienisz i będziesz oddycha zdrowym czystym w miarę powietrzem dzięki tym tym drzewom miedzyjnymi było piękne osiedle 3 fontanny wodopuj już zdewastowaliscie zasypujac 2 co nie stać na wodę za nasze wysokie czynsze co miesiąc? To za nasze pieniądze więc dlaczego niszczycie? Teraz drzewa chcecie nam wycinać? Wypie....!
Ej wiesniaki zwolennicy wycinania drzew na naszym osiedlu jeżeli jesteście za wycinaniem to musicie być przyjezdni więc jak wam mało miejsca to wynocha na wieś na swoje pola a od naszego pięknego osiedla naszych drzew które mają więcej lat od was proszę trzymać się z daleka na rower się przesiadz zdrowo tanio cię ten transport wyjdzie 2 opony na rok zmienisz i będziesz oddycha zdrowym czystym w miarę powietrzem dzięki tym tym drzewom miedzyjnymi było piękne osiedle 3 fontanny wodopuj już zdewastowaliscie zasypujac 2 co nie stać na wodę za na... rozwiń
Avatar
studenci / 6 sierpnia 2019 o 14:12
-1
Studenci szykujcie się na mandaty i blokady na kołach za parkowanie na trawnikach. Codziennie będę dzwonił.
 Wszyscy wiedzą, że to "twój" trawnik skoro codziennie na nim parkujesz. Będziemy dzwonili po straż miejską.
Avatar
Kac / 5 sierpnia 2019 o 14:40
0
Studenci szykujcie się na mandaty i blokady na kołach za parkowanie na trawnikach. Codziennie będę dzwonił.
Avatar
Studenci / 4 sierpnia 2019 o 21:46
+1
Szanowni Mieszkańcy ulicy Pana Tadeusza (i nie tylko)! Czy ktoś z Państwa piszących posty protestujące przeciwko korekcie planów przebudowy naszej ulicy, zainteresował się wcześniej jak on wygląda. Więc tłumaczę: W planach jest budowa chodnika po drugiej stronie ulicy. Pytam, czy będziecie tam spacerować? Właśnie dzięki temu uda się uratować drzewa, których gałęzie można przyciąć. To już dawno powinno być wykonane. Mur oporowy przed sklepem na Pana Tadeusza ma się ciągnąć do końca bloku 10. Problemem jest zostawienie wąskiego pasa zieleni. Czy Państwo chcecie mieć pod oknami murek z barierką, a idąć wzdłuż ulicy czuć się jak wyszlibyście dopiero ze sklepu? Jest kilka okazów  dorodnych zdrowych lip wzdłuż bloku 12, których wycięcie daje dodatkowo tylko około 5 miejsc parkingowych. A komu przeszkadza kasztan koło myjni? Tego tylko dotyczy protest, czyli zmniejszenia o kilka miejsc parkingowych. Remont jest bardzo potrzebny, to nie ulega żadnej wątpliwości i musi być wykonany. Pamiętajmy że nawet 200 miejsc parkingowych nie daję gwarancji parkowania mieszkańcoom, bo jako mieszkanieć 10 wiem kto parkuje samochody (studenci, pracownicy sądu i uczelni). Tyle wyjaśnień. Dbajmy też o wygląd naszej ulicy!
 Mamy gdzieś te drzewa ! Wytnie się tyle drzew ile było w projekcie. A to, że projekt zrobìł ktoś kto nie widział tej ulicy i odebrał ktoś nie sprawdzając projektu, to nie nasz kłopot. Mamy samochody i parkować będziemy na parkingu - oby jak największym.
 Mamy gdzieś te drzewa ! Wytnie się tyle drzew ile było w projekcie. A to, że projekt zrobìł ktoś kto nie widział tej ulicy i odebrał ktoś nie sprawdzając projektu, to nie nasz kłopot. Mamy samochody i parkować będziemy na parkingu - oby jak największym. rozwiń
Avatar
mieszkaniec / 4 sierpnia 2019 o 21:39
+1
Po jaką ch-lerę ta całą przebudowa  na ładnej starej ulicy ?
 Radny obiecał.
Avatar
Kierowca-mechanik / 4 sierpnia 2019 o 21:36
0
Będzie protest innych firm startujących w przetargu na wykonanie robót ! Nie można zmieniać ilości robót po przetargu. A poza tym, nikt w Zarządzie Dróg i Mostów nie sprawdził dokładnie projektu. I co, teraz zmienia się projekt "na kolanie" ?
Avatar
Mieszkanka / 3 sierpnia 2019 o 10:37
+1
Niezłą poezję odstawiasz w wyborczej .
Avatar
:) / 2 sierpnia 2019 o 09:04
0
Koło bloku 12 wszystko powinno być wykonane zgodnie z projektem.Niech Pani nie miesza się  do bloku 12.Nam te lipy nie są potrzebne.
 Teren "Koło bloku 12" to czyją jest własnością? 
Avatar
Mieszkanka bloku 12 / 1 sierpnia 2019 o 10:10
-2
Koło bloku 12 wszystko powinno być wykonane zgodnie z projektem.Niech Pani nie miesza się do bloku 12.Nam te lipy nie są potrzebne.
Avatar
Zainteresowany mieszkaniec bloku nr 10 / 1 sierpnia 2019 o 10:00
+2
Szanowni Mieszkańcy ulicy Pana Tadeusza (i nie tylko)! Czy ktoś z Państwa piszących posty protestujące przeciwko korekcie planów przebudowy naszej ulicy, zainteresował się wcześniej jak on wygląda. Więc tłumaczę: W planach jest budowa chodnika po drugiej stronie ulicy. Pytam, czy będziecie tam spacerować? Właśnie dzięki temu uda się uratować drzewa, których gałęzie można przyciąć. To już dawno powinno być wykonane. Mur oporowy przed sklepem na Pana Tadeusza ma się ciągnąć do końca bloku 10. Problemem jest zostawienie wąskiego pasa zieleni. Czy Państwo chcecie mieć pod oknami murek z barierką, a idąć wzdłuż ulicy czuć się jak wyszlibyście dopiero ze sklepu? Jest kilka okazów  dorodnych zdrowych lip wzdłuż bloku 12, których wycięcie daje dodatkowo tylko około 5 miejsc parkingowych. A komu przeszkadza kasztan koło myjni? Tego tylko dotyczy protest, czyli zmniejszenia o kilka miejsc parkingowych. Remont jest bardzo potrzebny, to nie ulega żadnej wątpliwości i musi być wykonany. Pamiętajmy że nawet 200 miejsc parkingowych nie daję gwarancji parkowania mieszkańcoom, bo jako mieszkanieć 10 wiem kto parkuje samochody (studenci, pracownicy sądu i uczelni). Tyle wyjaśnień. Dbajmy też o wygląd naszej ulicy!
Szanowni Mieszkańcy ulicy Pana Tadeusza (i nie tylko)! Czy ktoś z Państwa piszących posty protestujące przeciwko korekcie planów przebudowy naszej ulicy, zainteresował się wcześniej jak on wygląda. Więc tłumaczę: W planach jest budowa chodnika po drugiej stronie ulicy. Pytam, czy będziecie tam spacerować? Właśnie dzięki temu uda się uratować drzewa, których gałęzie można przyciąć. To już dawno powinno być wykonane. Mur oporowy przed sklepem na Pana Tadeusza ma się ciągnąć do końca bloku 10. Problemem jest zostawienie wąskiego pasa zieleni.... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 61

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.09.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.09.2019 0 0

Sondaż: Kto wygra wybory parlamentarne 2019 w woj. lubelskim?

Sondaż: Kto wygra wybory parlamentarne 2019 w woj. lubelskim? 0 5

Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska zachowają obecną liczbę posłów z woj. lubelskiego - wynika z przedwyborczej prognozy dla portalu Onet i dziennika Fakt.

Lublin: Ursus Bus uratowany? 30 mln dolarów od Amerykanów i Japończyków

Lublin: Ursus Bus uratowany? 30 mln dolarów od Amerykanów i Japończyków 29 14

30 mln dolarów od amerykańsko-japońskiego konsorcjum to światełko w tunelu dla producenta autobusów z Lublina. – Uregulujemy zaległości płacowe i w ciągu miesiąca uruchomimy produkcję – zapowiada Paweł Dadej, dyrektor zarządzający w Ursus Bus

Granit Bychawa - Lewart Lubartów 0:2. Wygrana bez większych problemów

Granit Bychawa - Lewart Lubartów 0:2. Wygrana bez większych problemów 0 1

Lewart bez większych problemów pokonał w niedzielę na wyjeździe Granit Bychawa 2:0. Goście szybko zdobyli gola i kontrolowali przebieg boiskowych wydarzeń

Stal Kraśnik - Sokół Sieniawa 1:0. Łatwiej z gry niż z karnego

Stal Kraśnik - Sokół Sieniawa 1:0. Łatwiej z gry niż z karnego 0 2

Po twardym i zaciętym meczu Stal Kraśnik zgarnęła trzy punkty. Drużyna Jarosława Pacholarza pokonała w niedzielę na swoim boisku Sokoła Sieniawa 1:0.

Ratownik medyczny zatrzymał dziwnie zachowującego się kierowcę. "Miał głowę na kierownicy"

Ratownik medyczny zatrzymał dziwnie zachowującego się kierowcę. "Miał głowę na kierownicy" 94 6

Kompletnie pijany kierowca jeździł w niedzielę po ulicach Lublina. Podczas badania alkomatem wydmuchał trzy promile. W samochodzie miał butelki z wódką i nalewkami.

MKS Start wygrał Browar Kociewski Cup

MKS Start wygrał Browar Kociewski Cup 0 0

MKS Start Lublin najlepszy w turnieju Browar Kociewski Cup, który był rozgrywany w Skarszewach. MVP imprezy został Brynton Lemar

Wierzchowiska: Grali o puchar Renault [zdjęcia]
galeria

Wierzchowiska: Grali o puchar Renault [zdjęcia] 0 0

25 zawodników startowało w sobotę nad Zalewem Zemborzyckim w Turnieju Golfowym o Puchar Renault-Nazaruk

Garbarnia – Tęcza 1:1. Remis w podwójnym osłabieniu

Garbarnia – Tęcza 1:1. Remis w podwójnym osłabieniu 0 2

Zespół z Bełżyc przez ponad 50 minut grał w dziewiątkę, ale i tak zdołał wywieźć z Kurowa jeden punkt

Wstrzymana sprzedaż leków Ranigast i Ranimax

Wstrzymana sprzedaż leków Ranigast i Ranimax 0 0

Główny Inspektor Farmaceutyczny otrzymał informacje o zidentyfikowaniu zanieczyszczenia N-Nitrozodimetylenoaminą (NDMA), w niektórych produktach leczniczych zawierających substancję czynną Ranitidinum

Błękitni – Metalowiec 2:1. Trzecia wygrana z rzędu beniaminka

Błękitni – Metalowiec 2:1. Trzecia wygrana z rzędu beniaminka 0 0

Beniaminek z Obszy kontynuuje passę meczów bez porażki. Tym razem zespół trenera Piotra Palucha pokonał u siebie Metalowca Goraj 2:1. Dla beniaminka była to trzecia wygrana z rzędu

Jaki kształt będzie miała Energa Basket Liga Kobiet w tym sezonie? Jeden zespół walczy o licencję

Jaki kształt będzie miała Energa Basket Liga Kobiet w tym sezonie? Jeden zespół walczy o licencję 0 2

Do rozpoczęcia sezonu w koszykarskiej ekstraklasie kobiet pozostały niecałe dwa tygodnie. Ciągle nie wiadomo jednak, jak będą wyglądały tegoroczne rozgrywki. O miejsce w elicie starają się jeszcze zawodniczki MMKS Katarzynki Toruń

Lublin: Budżet obywatelski. Rusza głosowanie, rywalizuje 149 projektów
galeria

Lublin: Budżet obywatelski. Rusza głosowanie, rywalizuje 149 projektów 10 10

Od poniedziałku wszyscy mieszkańcy Lublina, bez względu na wiek, mogą głosować na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego na rok 2020. Do wydania ponownie jest 15 mln zł, ale zmienił się sposób podziału pieniędzy. Nowymi regułami rządzi się też samo głosowanie, które potrwa do 10 października

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.