Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 grudnia 2008 r.
19:44
Edytuj ten wpis

Masz firmę i słuchasz radia, to płać

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 10 A A

Masz radio? Podpisz umowę i płać. Jeśli nie podpiszesz, to i tak naliczymy ci opłatę za cały okres prowadzenia firmy. Takiej "oferty” może się spodziewać każdy właściciel sklepu lub zakładu usługowego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Pierwszy list przyszedł w październiku - mówi Andrzej Daniel. Jego żona prowadzi mały zakład fryzjerski w Lublinie. Nadawcą był Związek Artystów Wykonawców Stoart zbierający opłaty za publiczne odtwarzanie muzyki. W kopercie była umowa do podpisania i list z pytaniem, jaka powierzchnia lokalu jest dostępna dla klientów i jak długo zakład tu działa.

Za co salon ma płacić? Za to, że w kącie gra radyjko. - Po prostu coś brzęczy żonie przy pracy - dodaje pan Andrzej. Ale radio za darmo brzęczeć nie może, bo słyszą je wszyscy, a nie tylko personel.

- Jeśli odbiornik jest słyszalny w miejscu, w którym znajdują się klienci, jest to już publiczne odtwarzanie - wyjaśnia Małgorzata Grygieł ze Stoartu. - Co innego, gdyby muzyka grała i było ją słychać tylko na zapleczu. Wtedy nie naliczamy opłat.

Stawka za "publiczne odtwarzanie” wyniosłaby dla zakładu Andrzeja Daniela niecałe 14 zł miesięcznie. Przy czym Stoart wcale nie wie, czy fryzjerki faktycznie słuchają radia. List wysłał "w ciemno”, bo udało mu się zdobyć dane salonu.

Pan Andrzej nie odpisał, więc po miesiącu dostał drugi list z ostrzeżeniem, że może gorzko pożałować, o ile w ciągu 7 dni Związek Artystów Wykonawców nie otrzyma od niego podpisanej umowy: "Stowarzyszenie może naliczyć Państwu opłaty wstecz za cały okres nielegalnego odtwarzania muzyki, od daty rozpoczęcia działalności”.

- To straszenie na wyrost - komentuje Bartosz Przeciechowski, lubelski adwokat, który w sądzie reprezentował m.in. Budkę Suflera. - Po pierwsze, mogłyby to być najwyżej ostatnie trzy lata. Po drugie, trzeba mieć realne dowody, że w tym czasie faktycznie radio tam grało.

Skąd Stoart miałby to wiedzieć? - Chociażby w oparciu o czas opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego - wyjaśnia Grygieł.

- Ale to nie jest żaden dowód, że radio grało tak, że słyszeli je klienci - mówi Przeciechowski. - To ten, kto żąda pieniędzy musi udowodnić winę.

- Postępowanie Stoartu to samowola, przecież prawo nie działa wstecz - obrusza się tymczasem Paweł Zgierski, jeden z klientów zakładu. A pan Andrzej głowi się, co dalej. - Związek grozi nam organami ścigania - podkreśla. Taki sam problem może mieć wkrótce wielu innych przedsiębiorców, bo Stoart sukcesywnie śle kolejne "listy w ciemno”. - Dane adresatów bierzemy z Internetu, z książek telefonicznych, informacji. Są ogólnodostępne - wyjaśnia Małgorzata Grygieł.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
de / 16 grudnia 2008 o 19:29
0
to jest właśnie naciąganie.Podobnie rzecz ma się z firmą kopipol,która zbiera haracze z punktów xero.Może dziennik opisałby tą firmę.pobierają opłatę za xerowanie od obrotów.Dlaczego mam im płacić skoro odbijam np same notatki czy dokumenty.Czy oni odprowadzają właścicielom tych dokumentów tantiemy.Nie .To w imię czego pobierają opłaty.Powinni tylko od tych wydawnictw które ich upoważniły.Nikt nie chce się tym zająć a oni czeszą niezłą kasę.Potrafią nawet z policją robić akcje,która chyba z głupoty z nimi chodzi.
Avatar
Vox / 16 grudnia 2008 o 09:23
0
Do informacji szanownych czytelników i właścicieli odbiorników radiowych w sklepach jak również do was szanowna redakcjo Dziennika.

Otóż kiedyś miałem kontrolę dwoch pan z tego super stowarzyszenia STOART, i co i uciekły ze sklepu po mojej prośbie aby podały mi listę wykonawców z którymi mają podpisaną umowę w imię której działają na ich rzecz. Pani kazała mi wyłączyć odtwarzacz CD ponieważ jak uznała leci tam muzyka za którą powinienem jej płacić. Więc poprosiłem o podanie mi nazwiska wykonawcy i pokazanie mi dokumenty na mocy którego chcą ode mnie pieniędzy. Panie nie były w stanie podać mi listy wykonawców na rzecz których działają. Zapytałem więc czy moge słuchać utworów mojego kolegi który tworzy muzykę lub utwory Tybetańskich ludowych twórców, panie odrzekły ze mają podpisaną umowę ze wszystkimi wykonawcami, co oczywiście było kłamstwem, na którym opiera się działalność STOARTU. Do tego zaproponowałem Paniom że wywiesze kartkę z informacja dla klientów: "Uprasza się szanownych klientów o niesłuchanie radia", jak panie wyszły ze sklepu tak nie powróciły tam dopoki pracowałem. A poprosiłem tylko o liste wykonawców w imieniu których działają... Tak więc uwazajcie na oszustów ze STOARTU.

Poza tym pytam dlaczego mamy płacić podatek od podatku i opłaty mnożacym się pseudostowarzyszeniom, dla artystów pobierających tantiem za to że utwory są w radio czy telewizji, dlaczego abonament za radio mają płacić Ci co maja odbiornik ... a co z użytkownikami telefonów komórkowych w których także jest radio ??? Co z komputerami z tunerami TV, czy oni tez mają płacić abonament ??? Podatek od podatku ?
1.Płacimy za radio, tv kupując w sklepie, 2.Płacimy za radio, tv przynosząc do domu-abonament wynikający z ustawy, 3. Płacimy za abonament wynikający z użytkowania kablówki, 4. Mamy płacić ZAIKSOM i innym STOARTOM tantiemy, 5. Mamy na koniec zapłacić za utylizację sprzętu ...

Podsumowując:

Podatek od podatku???
Dlaczego jedni słuchają radio i mają płacić a inni nie ?
Dlaczego użytkownicy komórek nie mają obowiązku płacenia abonamentu za radio i telewizję ?
Dlaczego kierowcy tirów, przedstawiciele, i inni użytkownicy dróg gdzie jest radio nie płacą abonamentu ?
Dlaczego mający tuner tv w komputerze nie płacą abonamentu ?
Dlaczego np. Leclerk czy Tesco nie płacą abonamentu, a może i Media Markt??? Przecież non stop puszczane są w ich telewizorach kanały telewizji publicznej ??
Dlaczego dlaczego dlaczego można pytać w nieskończoność,
Polska jednym wielkim bu...lem stoi !
Do informacji szanownych czytelników i właścicieli odbiorników radiowych w sklepach jak również do was szanowna redakcjo Dziennika.

Otóż kiedyś miałem kontrolę dwoch pan z tego super stowarzyszenia STOART, i co i uciekły ze sklepu po mojej prośbie aby podały mi listę wykonawców z którymi mają podpisaną umowę w imię której działają na ich rzecz. Pani kazała mi wyłączyć odtwarzacz CD ponieważ jak uznała leci tam muzyka za którą powinienem jej płacić. Więc poprosiłem o podanie mi nazwiska wykonawcy i pokazanie mi dokumenty na mocy ... rozwiń
Avatar
snake / 16 grudnia 2008 o 09:11
0
dlaczego nie ruszą urzędów, przecież tam w każdym kącie coś brzęczy!
Avatar
Kanarek / 16 grudnia 2008 o 08:52
0
Marysia napisał:
W moim sklepie pięknie śpiewa kanarek w klatce. Pytam się komu mam płacić za jego śpiew, żeby żyć zgodnie z tym wynaturzeniem prawnym?


Powinienes lobbowac u poslow a szczegolnie u szefa komisji "przyjazne panstwo" bo nie kto inny ma wplyw na ksztalt ustaw jak uchwalajacy je poslowie lub wetujac je - Prezydent.
Avatar
uo / 16 grudnia 2008 o 08:15
0
takich firm jest 4 .jak zaplacisz jednym przyjda inni.
Avatar
Marysia / 16 grudnia 2008 o 07:55
0
W moim sklepie pięknie śpiewa kanarek w klatce. Pytam się komu mam płacić za jego śpiew, żeby żyć zgodnie z tym wynaturzeniem prawnym?
Avatar
słuchacz / 16 grudnia 2008 o 06:34
0
Poroniony pomysł, przecież za otwarzanie muzyki radio odprowadza już kasę.Kolejni którzy chcą żerować na ludziach .DAROZJADY JEDNE.
Avatar
Michał23 / 16 grudnia 2008 o 06:28
0
Polikwidować radia w firmach i po kłopocie.
Avatar
f / 16 grudnia 2008 o 06:05
0
A teraz zgodnie z ochroną warstwy ozonowej każdy konsument grochówki bedzie płacił dodatkowo karę za zanieczyszczanie środowiska
ot polski idiotyzm
Avatar
MOOSE / 16 grudnia 2008 o 02:17
0
Przecież jak ktoś sobie w zakładzie fryzjerskim bądź byle jakim sklepiku włączy radyjko, które odbiera program jakiejś stacji radiowej, to przecież ta stacja już opłaciła na pewno jakiś abonament za publiczne odtwarzanie!!! To będzie w takim razie dublowanie opłat. Radio płaci za odtwarzanie dla nas a my musimy także za to, że go słuchamy, i to bez względu czy jest to stacja komercyjna oparta głównie na muzyce czy może jest Polskie Radio Program Pierwszy gdzie częstość występowania piosenek wynosi w porywach 3/godzinę!!
Bezesensu bezesensu
Avatar
de / 16 grudnia 2008 o 19:29
0
to jest właśnie naciąganie.Podobnie rzecz ma się z firmą kopipol,która zbiera haracze z punktów xero.Może dziennik opisałby tą firmę.pobierają opłatę za xerowanie od obrotów.Dlaczego mam im płacić skoro odbijam np same notatki czy dokumenty.Czy oni odprowadzają właścicielom tych dokumentów tantiemy.Nie .To w imię czego pobierają opłaty.Powinni tylko od tych wydawnictw które ich upoważniły.Nikt nie chce się tym zająć a oni czeszą niezłą kasę.Potrafią nawet z policją robić akcje,która chyba z głupoty z nimi chodzi.
Avatar
Vox / 16 grudnia 2008 o 09:23
0
Do informacji szanownych czytelników i właścicieli odbiorników radiowych w sklepach jak również do was szanowna redakcjo Dziennika.

Otóż kiedyś miałem kontrolę dwoch pan z tego super stowarzyszenia STOART, i co i uciekły ze sklepu po mojej prośbie aby podały mi listę wykonawców z którymi mają podpisaną umowę w imię której działają na ich rzecz. Pani kazała mi wyłączyć odtwarzacz CD ponieważ jak uznała leci tam muzyka za którą powinienem jej płacić. Więc poprosiłem o podanie mi nazwiska wykonawcy i pokazanie mi dokumenty na mocy którego chcą ode mnie pieniędzy. Panie nie były w stanie podać mi listy wykonawców na rzecz których działają. Zapytałem więc czy moge słuchać utworów mojego kolegi który tworzy muzykę lub utwory Tybetańskich ludowych twórców, panie odrzekły ze mają podpisaną umowę ze wszystkimi wykonawcami, co oczywiście było kłamstwem, na którym opiera się działalność STOARTU. Do tego zaproponowałem Paniom że wywiesze kartkę z informacja dla klientów: "Uprasza się szanownych klientów o niesłuchanie radia", jak panie wyszły ze sklepu tak nie powróciły tam dopoki pracowałem. A poprosiłem tylko o liste wykonawców w imieniu których działają... Tak więc uwazajcie na oszustów ze STOARTU.

Poza tym pytam dlaczego mamy płacić podatek od podatku i opłaty mnożacym się pseudostowarzyszeniom, dla artystów pobierających tantiem za to że utwory są w radio czy telewizji, dlaczego abonament za radio mają płacić Ci co maja odbiornik ... a co z użytkownikami telefonów komórkowych w których także jest radio ??? Co z komputerami z tunerami TV, czy oni tez mają płacić abonament ??? Podatek od podatku ?
1.Płacimy za radio, tv kupując w sklepie, 2.Płacimy za radio, tv przynosząc do domu-abonament wynikający z ustawy, 3. Płacimy za abonament wynikający z użytkowania kablówki, 4. Mamy płacić ZAIKSOM i innym STOARTOM tantiemy, 5. Mamy na koniec zapłacić za utylizację sprzętu ...

Podsumowując:

Podatek od podatku???
Dlaczego jedni słuchają radio i mają płacić a inni nie ?
Dlaczego użytkownicy komórek nie mają obowiązku płacenia abonamentu za radio i telewizję ?
Dlaczego kierowcy tirów, przedstawiciele, i inni użytkownicy dróg gdzie jest radio nie płacą abonamentu ?
Dlaczego mający tuner tv w komputerze nie płacą abonamentu ?
Dlaczego np. Leclerk czy Tesco nie płacą abonamentu, a może i Media Markt??? Przecież non stop puszczane są w ich telewizorach kanały telewizji publicznej ??
Dlaczego dlaczego dlaczego można pytać w nieskończoność,
Polska jednym wielkim bu...lem stoi !
Do informacji szanownych czytelników i właścicieli odbiorników radiowych w sklepach jak również do was szanowna redakcjo Dziennika.

Otóż kiedyś miałem kontrolę dwoch pan z tego super stowarzyszenia STOART, i co i uciekły ze sklepu po mojej prośbie aby podały mi listę wykonawców z którymi mają podpisaną umowę w imię której działają na ich rzecz. Pani kazała mi wyłączyć odtwarzacz CD ponieważ jak uznała leci tam muzyka za którą powinienem jej płacić. Więc poprosiłem o podanie mi nazwiska wykonawcy i pokazanie mi dokumenty na mocy ... rozwiń
Avatar
snake / 16 grudnia 2008 o 09:11
0
dlaczego nie ruszą urzędów, przecież tam w każdym kącie coś brzęczy!
Avatar
Kanarek / 16 grudnia 2008 o 08:52
0
Marysia napisał:
W moim sklepie pięknie śpiewa kanarek w klatce. Pytam się komu mam płacić za jego śpiew, żeby żyć zgodnie z tym wynaturzeniem prawnym?


Powinienes lobbowac u poslow a szczegolnie u szefa komisji "przyjazne panstwo" bo nie kto inny ma wplyw na ksztalt ustaw jak uchwalajacy je poslowie lub wetujac je - Prezydent.
Avatar
uo / 16 grudnia 2008 o 08:15
0
takich firm jest 4 .jak zaplacisz jednym przyjda inni.
Avatar
Marysia / 16 grudnia 2008 o 07:55
0
W moim sklepie pięknie śpiewa kanarek w klatce. Pytam się komu mam płacić za jego śpiew, żeby żyć zgodnie z tym wynaturzeniem prawnym?
Avatar
słuchacz / 16 grudnia 2008 o 06:34
0
Poroniony pomysł, przecież za otwarzanie muzyki radio odprowadza już kasę.Kolejni którzy chcą żerować na ludziach .DAROZJADY JEDNE.
Avatar
Michał23 / 16 grudnia 2008 o 06:28
0
Polikwidować radia w firmach i po kłopocie.
Avatar
f / 16 grudnia 2008 o 06:05
0
A teraz zgodnie z ochroną warstwy ozonowej każdy konsument grochówki bedzie płacił dodatkowo karę za zanieczyszczanie środowiska
ot polski idiotyzm
Avatar
MOOSE / 16 grudnia 2008 o 02:17
0
Przecież jak ktoś sobie w zakładzie fryzjerskim bądź byle jakim sklepiku włączy radyjko, które odbiera program jakiejś stacji radiowej, to przecież ta stacja już opłaciła na pewno jakiś abonament za publiczne odtwarzanie!!! To będzie w takim razie dublowanie opłat. Radio płaci za odtwarzanie dla nas a my musimy także za to, że go słuchamy, i to bez względu czy jest to stacja komercyjna oparta głównie na muzyce czy może jest Polskie Radio Program Pierwszy gdzie częstość występowania piosenek wynosi w porywach 3/godzinę!!
Bezesensu bezesensu
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

130 terytorialsów złoży przysięgę na pl. Zamkowym w Lublinie

130 terytorialsów złoży przysięgę na pl. Zamkowym w Lublinie 0 0

W najbliższą niedzielę 130 terytorialsów złoży przysięgę na placu Zamkowym w Lublinie, w przededniu 100. rocznicy urodzin patrona mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Ceremonia rozpocznie się w samo południe.

Wybory w Lublinie. Propozycje Komitetu "Miasto dla Ludzi - Lubelski Ruch Miejski"

Wybory w Lublinie. Propozycje Komitetu "Miasto dla Ludzi - Lubelski Ruch Miejski" 20 3

O godz. 14 swoje pomysły dla osób niepełnosprawnych ogłosili kandydaci ruchu miejskiego. – Musimy zadbać o to, żeby nasze miasto było faktycznie dostępne – mówi Magdalena Długosz, kandydatka na prezydenta. – Musimy zadbać o tych, którzy w tym momencie nie są w stanie dotrzeć do oferty miasta i do usług publicznych.

Zamiast do rolnika, zadzwonił do dziennikarza o tym samym nazwisku. Teraz ma kłopoty

Zamiast do rolnika, zadzwonił do dziennikarza o tym samym nazwisku. Teraz ma kłopoty 20 6

„Podłożyć od kogoś, czy będziemy się szarpać?” – miał zapytać swojego rozmówcę lekarz weterynarii. Chodziło o próbkę krwi od świni z rejonu zagrożonego ASF. Weterynarz sądził, że rozmawia z rolnikiem, ale przez pomyłkę zadzwonił do dziennikarza

Tydzień innowacji w Lublinie. Leczenie światłem i samochody bez kierowcy
galeria

Tydzień innowacji w Lublinie. Leczenie światłem i samochody bez kierowcy 0 1

W każdej sekundzie do internetu podłączana jest setka urządzeń. Nasze mózgi w ciągu roku przetwarzają tyle danych, co mózgi naszych dziadków w ciągu całego życia. Materiały przyszłości to te, które można dalej przetwarzać i łatwo utylizować. A po autach elektrycznych, napędzanych wodorem, na drogi wyjechały samochody bez kierowcy.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 21-23 września

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 21-23 września 5 0

Najbliższy weekend to przede wszystkim rewanżowy mecz o awans do żużlowej ekstraligi. Speed Car Motor musi odrobić aż 14 punktów straty do ROW Rybnik. Po porażce z Hutnikiem Kraków 3:5 chcą się także zrehabilitować piłkarze Motoru

Beata Szydło w Lublinie. Burzliwy wiec na placu Litewskim [zdjęcia, wideo]
aktualizacja
galeria
film

Beata Szydło w Lublinie. Burzliwy wiec na placu Litewskim [zdjęcia, wideo] 23 44

Na plac Litewski w Lublinie przyszli zwolennicy i przeciwnicy wicepremier Beaty Szydło. Nad tłumem latały na zmianę okrzyki: Beata, złodzieje, dobra zmiana, oddaj kasę.

Wypadek w Uściążu. Zginął motocyklista, miał 26 lat

Wypadek w Uściążu. Zginął motocyklista, miał 26 lat 2 6

26-letni motocyklista zginął w wypadku w miejscowości Uściąż w powiecie opolskim. Mężczyzna nie miał prawa jazdy

Marcin Gortat i Alicja kupili konie w Janowie Podlaskim. Co się stanie ze zwierzętami?

Marcin Gortat i Alicja kupili konie w Janowie Podlaskim. Co się stanie ze zwierzętami? 0 4

W Janowie Podlaskim Marcin Gortat z Alicją Bachleda-Curuś pojawili się jakiś czas temu. Znany koszykarz sprezentował ukochanej dwa konie arabskie. Co stanie się z piękną klaczą i ogierem, po tym jak para się rozstała?

Wystawa malarstwa Mieczysława Maławskiego
28 września 2018, 18:00

Wystawa malarstwa Mieczysława Maławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 28 września o godz. 18 w Galerii Krańcowej DDK Bronowice (ul. Krańcowa 106) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Mieczysława Maławskiego.

Radni PiS: Czy urzędników marszałka zmuszono do udziału w pikiecie politycznej?
galeria
film

Radni PiS: Czy urzędników marszałka zmuszono do udziału w pikiecie politycznej? 39 52

O udostępnienie kserokopii książki wyjść pracowników urzędu marszałkowskiego proszą marszałka radni Prawa i Sprawiedliwości. I pytają, czy urzędnicy zostali zmuszeni do uczestnictwa w pikiecie w trakcie konferencji prasowej ich ugrupowania i czym tym, którzy odmówili, grożą konsekwencje służbowe.

Niedźwiedź Wojtek patronem przedszkola. "Byłyśmy zaskoczone, że dzieci taka tematyka interesuje"

Niedźwiedź Wojtek patronem przedszkola. "Byłyśmy zaskoczone, że dzieci taka tematyka interesuje" 5 1

To jedyne bezimienne przedszkole w Świdniku, ale to niedługo się zmieni, o ile radni dadzą zgodę. Przedszkole nr 4 ma nosić imię Kaprala Niedźwiedzia Wojtka. To „miś” przygarnięty przez żołnierzy II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

Kukiz'15 zawiadamia prokuraturę. Uniemożliwiono im start w wyborach?

Kukiz'15 zawiadamia prokuraturę. Uniemożliwiono im start w wyborach? 1 14

Komitet Kukiz'15 w Białej Podlaskiej zawiadomił prokuraturę. Zdaniem pełnomocnika doszło do przywłaszczenia dokumentów wyborczych.

Lubelskie Pszczółki zagrają w III Memoriale Profesora Stanisława Łęgowskiego

Lubelskie Pszczółki zagrają w III Memoriale Profesora Stanisława Łęgowskiego 0 4

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin przygotowują się do drugiego sparingowego sprawdzianu, tym razem w Toruniu. Warto jednak skupić się na tym, co zobaczyliśmy podczas pierwszych spotkań towarzyskich w Lublinie

IPN wzywa do usunięcia orła z pomnika żołnierzy. Nikt nie chce za to zapłacić

IPN wzywa do usunięcia orła z pomnika żołnierzy. Nikt nie chce za to zapłacić 5 18

IPN wezwał wspólnotę rolników do przerobienia pomnika poświęconego polskim żołnierzom forsującym Wisłę w 1944 roku w Puławach. Problem w tym, że jest to spory koszt i nikt nie chce go ponosić.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!