Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 grudnia 2008 r.
19:44
Edytuj ten wpis

Masz firmę i słuchasz radia, to płać

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 10 A A

Masz radio? Podpisz umowę i płać. Jeśli nie podpiszesz, to i tak naliczymy ci opłatę za cały okres prowadzenia firmy. Takiej "oferty” może się spodziewać każdy właściciel sklepu lub zakładu usługowego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Pierwszy list przyszedł w październiku - mówi Andrzej Daniel. Jego żona prowadzi mały zakład fryzjerski w Lublinie. Nadawcą był Związek Artystów Wykonawców Stoart zbierający opłaty za publiczne odtwarzanie muzyki. W kopercie była umowa do podpisania i list z pytaniem, jaka powierzchnia lokalu jest dostępna dla klientów i jak długo zakład tu działa.

Za co salon ma płacić? Za to, że w kącie gra radyjko. - Po prostu coś brzęczy żonie przy pracy - dodaje pan Andrzej. Ale radio za darmo brzęczeć nie może, bo słyszą je wszyscy, a nie tylko personel.

- Jeśli odbiornik jest słyszalny w miejscu, w którym znajdują się klienci, jest to już publiczne odtwarzanie - wyjaśnia Małgorzata Grygieł ze Stoartu. - Co innego, gdyby muzyka grała i było ją słychać tylko na zapleczu. Wtedy nie naliczamy opłat.

Stawka za "publiczne odtwarzanie” wyniosłaby dla zakładu Andrzeja Daniela niecałe 14 zł miesięcznie. Przy czym Stoart wcale nie wie, czy fryzjerki faktycznie słuchają radia. List wysłał "w ciemno”, bo udało mu się zdobyć dane salonu.

Pan Andrzej nie odpisał, więc po miesiącu dostał drugi list z ostrzeżeniem, że może gorzko pożałować, o ile w ciągu 7 dni Związek Artystów Wykonawców nie otrzyma od niego podpisanej umowy: "Stowarzyszenie może naliczyć Państwu opłaty wstecz za cały okres nielegalnego odtwarzania muzyki, od daty rozpoczęcia działalności”.

- To straszenie na wyrost - komentuje Bartosz Przeciechowski, lubelski adwokat, który w sądzie reprezentował m.in. Budkę Suflera. - Po pierwsze, mogłyby to być najwyżej ostatnie trzy lata. Po drugie, trzeba mieć realne dowody, że w tym czasie faktycznie radio tam grało.

Skąd Stoart miałby to wiedzieć? - Chociażby w oparciu o czas opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego - wyjaśnia Grygieł.

- Ale to nie jest żaden dowód, że radio grało tak, że słyszeli je klienci - mówi Przeciechowski. - To ten, kto żąda pieniędzy musi udowodnić winę.

- Postępowanie Stoartu to samowola, przecież prawo nie działa wstecz - obrusza się tymczasem Paweł Zgierski, jeden z klientów zakładu. A pan Andrzej głowi się, co dalej. - Związek grozi nam organami ścigania - podkreśla. Taki sam problem może mieć wkrótce wielu innych przedsiębiorców, bo Stoart sukcesywnie śle kolejne "listy w ciemno”. - Dane adresatów bierzemy z Internetu, z książek telefonicznych, informacji. Są ogólnodostępne - wyjaśnia Małgorzata Grygieł.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
de / 16 grudnia 2008 o 19:29
0
to jest właśnie naciąganie.Podobnie rzecz ma się z firmą kopipol,która zbiera haracze z punktów xero.Może dziennik opisałby tą firmę.pobierają opłatę za xerowanie od obrotów.Dlaczego mam im płacić skoro odbijam np same notatki czy dokumenty.Czy oni odprowadzają właścicielom tych dokumentów tantiemy.Nie .To w imię czego pobierają opłaty.Powinni tylko od tych wydawnictw które ich upoważniły.Nikt nie chce się tym zająć a oni czeszą niezłą kasę.Potrafią nawet z policją robić akcje,która chyba z głupoty z nimi chodzi.
Avatar
Vox / 16 grudnia 2008 o 09:23
0
Do informacji szanownych czytelników i właścicieli odbiorników radiowych w sklepach jak również do was szanowna redakcjo Dziennika.

Otóż kiedyś miałem kontrolę dwoch pan z tego super stowarzyszenia STOART, i co i uciekły ze sklepu po mojej prośbie aby podały mi listę wykonawców z którymi mają podpisaną umowę w imię której działają na ich rzecz. Pani kazała mi wyłączyć odtwarzacz CD ponieważ jak uznała leci tam muzyka za którą powinienem jej płacić. Więc poprosiłem o podanie mi nazwiska wykonawcy i pokazanie mi dokumenty na mocy którego chcą ode mnie pieniędzy. Panie nie były w stanie podać mi listy wykonawców na rzecz których działają. Zapytałem więc czy moge słuchać utworów mojego kolegi który tworzy muzykę lub utwory Tybetańskich ludowych twórców, panie odrzekły ze mają podpisaną umowę ze wszystkimi wykonawcami, co oczywiście było kłamstwem, na którym opiera się działalność STOARTU. Do tego zaproponowałem Paniom że wywiesze kartkę z informacja dla klientów: "Uprasza się szanownych klientów o niesłuchanie radia", jak panie wyszły ze sklepu tak nie powróciły tam dopoki pracowałem. A poprosiłem tylko o liste wykonawców w imieniu których działają... Tak więc uwazajcie na oszustów ze STOARTU.

Poza tym pytam dlaczego mamy płacić podatek od podatku i opłaty mnożacym się pseudostowarzyszeniom, dla artystów pobierających tantiem za to że utwory są w radio czy telewizji, dlaczego abonament za radio mają płacić Ci co maja odbiornik ... a co z użytkownikami telefonów komórkowych w których także jest radio ??? Co z komputerami z tunerami TV, czy oni tez mają płacić abonament ??? Podatek od podatku ?
1.Płacimy za radio, tv kupując w sklepie, 2.Płacimy za radio, tv przynosząc do domu-abonament wynikający z ustawy, 3. Płacimy za abonament wynikający z użytkowania kablówki, 4. Mamy płacić ZAIKSOM i innym STOARTOM tantiemy, 5. Mamy na koniec zapłacić za utylizację sprzętu ...

Podsumowując:

Podatek od podatku???
Dlaczego jedni słuchają radio i mają płacić a inni nie ?
Dlaczego użytkownicy komórek nie mają obowiązku płacenia abonamentu za radio i telewizję ?
Dlaczego kierowcy tirów, przedstawiciele, i inni użytkownicy dróg gdzie jest radio nie płacą abonamentu ?
Dlaczego mający tuner tv w komputerze nie płacą abonamentu ?
Dlaczego np. Leclerk czy Tesco nie płacą abonamentu, a może i Media Markt??? Przecież non stop puszczane są w ich telewizorach kanały telewizji publicznej ??
Dlaczego dlaczego dlaczego można pytać w nieskończoność,
Polska jednym wielkim bu...lem stoi !
Do informacji szanownych czytelników i właścicieli odbiorników radiowych w sklepach jak również do was szanowna redakcjo Dziennika.

Otóż kiedyś miałem kontrolę dwoch pan z tego super stowarzyszenia STOART, i co i uciekły ze sklepu po mojej prośbie aby podały mi listę wykonawców z którymi mają podpisaną umowę w imię której działają na ich rzecz. Pani kazała mi wyłączyć odtwarzacz CD ponieważ jak uznała leci tam muzyka za którą powinienem jej płacić. Więc poprosiłem o podanie mi nazwiska wykonawcy i pokazanie mi dokumenty na mocy ... rozwiń
Avatar
snake / 16 grudnia 2008 o 09:11
0
dlaczego nie ruszą urzędów, przecież tam w każdym kącie coś brzęczy!
Avatar
Kanarek / 16 grudnia 2008 o 08:52
0
Marysia napisał:
W moim sklepie pięknie śpiewa kanarek w klatce. Pytam się komu mam płacić za jego śpiew, żeby żyć zgodnie z tym wynaturzeniem prawnym?


Powinienes lobbowac u poslow a szczegolnie u szefa komisji "przyjazne panstwo" bo nie kto inny ma wplyw na ksztalt ustaw jak uchwalajacy je poslowie lub wetujac je - Prezydent.
Avatar
uo / 16 grudnia 2008 o 08:15
0
takich firm jest 4 .jak zaplacisz jednym przyjda inni.
Avatar
Marysia / 16 grudnia 2008 o 07:55
0
W moim sklepie pięknie śpiewa kanarek w klatce. Pytam się komu mam płacić za jego śpiew, żeby żyć zgodnie z tym wynaturzeniem prawnym?
Avatar
słuchacz / 16 grudnia 2008 o 06:34
0
Poroniony pomysł, przecież za otwarzanie muzyki radio odprowadza już kasę.Kolejni którzy chcą żerować na ludziach .DAROZJADY JEDNE.
Avatar
Michał23 / 16 grudnia 2008 o 06:28
0
Polikwidować radia w firmach i po kłopocie.
Avatar
f / 16 grudnia 2008 o 06:05
0
A teraz zgodnie z ochroną warstwy ozonowej każdy konsument grochówki bedzie płacił dodatkowo karę za zanieczyszczanie środowiska
ot polski idiotyzm
Avatar
MOOSE / 16 grudnia 2008 o 02:17
0
Przecież jak ktoś sobie w zakładzie fryzjerskim bądź byle jakim sklepiku włączy radyjko, które odbiera program jakiejś stacji radiowej, to przecież ta stacja już opłaciła na pewno jakiś abonament za publiczne odtwarzanie!!! To będzie w takim razie dublowanie opłat. Radio płaci za odtwarzanie dla nas a my musimy także za to, że go słuchamy, i to bez względu czy jest to stacja komercyjna oparta głównie na muzyce czy może jest Polskie Radio Program Pierwszy gdzie częstość występowania piosenek wynosi w porywach 3/godzinę!!
Bezesensu bezesensu
Avatar
de / 16 grudnia 2008 o 19:29
0
to jest właśnie naciąganie.Podobnie rzecz ma się z firmą kopipol,która zbiera haracze z punktów xero.Może dziennik opisałby tą firmę.pobierają opłatę za xerowanie od obrotów.Dlaczego mam im płacić skoro odbijam np same notatki czy dokumenty.Czy oni odprowadzają właścicielom tych dokumentów tantiemy.Nie .To w imię czego pobierają opłaty.Powinni tylko od tych wydawnictw które ich upoważniły.Nikt nie chce się tym zająć a oni czeszą niezłą kasę.Potrafią nawet z policją robić akcje,która chyba z głupoty z nimi chodzi.
Avatar
Vox / 16 grudnia 2008 o 09:23
0
Do informacji szanownych czytelników i właścicieli odbiorników radiowych w sklepach jak również do was szanowna redakcjo Dziennika.

Otóż kiedyś miałem kontrolę dwoch pan z tego super stowarzyszenia STOART, i co i uciekły ze sklepu po mojej prośbie aby podały mi listę wykonawców z którymi mają podpisaną umowę w imię której działają na ich rzecz. Pani kazała mi wyłączyć odtwarzacz CD ponieważ jak uznała leci tam muzyka za którą powinienem jej płacić. Więc poprosiłem o podanie mi nazwiska wykonawcy i pokazanie mi dokumenty na mocy którego chcą ode mnie pieniędzy. Panie nie były w stanie podać mi listy wykonawców na rzecz których działają. Zapytałem więc czy moge słuchać utworów mojego kolegi który tworzy muzykę lub utwory Tybetańskich ludowych twórców, panie odrzekły ze mają podpisaną umowę ze wszystkimi wykonawcami, co oczywiście było kłamstwem, na którym opiera się działalność STOARTU. Do tego zaproponowałem Paniom że wywiesze kartkę z informacja dla klientów: "Uprasza się szanownych klientów o niesłuchanie radia", jak panie wyszły ze sklepu tak nie powróciły tam dopoki pracowałem. A poprosiłem tylko o liste wykonawców w imieniu których działają... Tak więc uwazajcie na oszustów ze STOARTU.

Poza tym pytam dlaczego mamy płacić podatek od podatku i opłaty mnożacym się pseudostowarzyszeniom, dla artystów pobierających tantiem za to że utwory są w radio czy telewizji, dlaczego abonament za radio mają płacić Ci co maja odbiornik ... a co z użytkownikami telefonów komórkowych w których także jest radio ??? Co z komputerami z tunerami TV, czy oni tez mają płacić abonament ??? Podatek od podatku ?
1.Płacimy za radio, tv kupując w sklepie, 2.Płacimy za radio, tv przynosząc do domu-abonament wynikający z ustawy, 3. Płacimy za abonament wynikający z użytkowania kablówki, 4. Mamy płacić ZAIKSOM i innym STOARTOM tantiemy, 5. Mamy na koniec zapłacić za utylizację sprzętu ...

Podsumowując:

Podatek od podatku???
Dlaczego jedni słuchają radio i mają płacić a inni nie ?
Dlaczego użytkownicy komórek nie mają obowiązku płacenia abonamentu za radio i telewizję ?
Dlaczego kierowcy tirów, przedstawiciele, i inni użytkownicy dróg gdzie jest radio nie płacą abonamentu ?
Dlaczego mający tuner tv w komputerze nie płacą abonamentu ?
Dlaczego np. Leclerk czy Tesco nie płacą abonamentu, a może i Media Markt??? Przecież non stop puszczane są w ich telewizorach kanały telewizji publicznej ??
Dlaczego dlaczego dlaczego można pytać w nieskończoność,
Polska jednym wielkim bu...lem stoi !
Do informacji szanownych czytelników i właścicieli odbiorników radiowych w sklepach jak również do was szanowna redakcjo Dziennika.

Otóż kiedyś miałem kontrolę dwoch pan z tego super stowarzyszenia STOART, i co i uciekły ze sklepu po mojej prośbie aby podały mi listę wykonawców z którymi mają podpisaną umowę w imię której działają na ich rzecz. Pani kazała mi wyłączyć odtwarzacz CD ponieważ jak uznała leci tam muzyka za którą powinienem jej płacić. Więc poprosiłem o podanie mi nazwiska wykonawcy i pokazanie mi dokumenty na mocy ... rozwiń
Avatar
snake / 16 grudnia 2008 o 09:11
0
dlaczego nie ruszą urzędów, przecież tam w każdym kącie coś brzęczy!
Avatar
Kanarek / 16 grudnia 2008 o 08:52
0
Marysia napisał:
W moim sklepie pięknie śpiewa kanarek w klatce. Pytam się komu mam płacić za jego śpiew, żeby żyć zgodnie z tym wynaturzeniem prawnym?


Powinienes lobbowac u poslow a szczegolnie u szefa komisji "przyjazne panstwo" bo nie kto inny ma wplyw na ksztalt ustaw jak uchwalajacy je poslowie lub wetujac je - Prezydent.
Avatar
uo / 16 grudnia 2008 o 08:15
0
takich firm jest 4 .jak zaplacisz jednym przyjda inni.
Avatar
Marysia / 16 grudnia 2008 o 07:55
0
W moim sklepie pięknie śpiewa kanarek w klatce. Pytam się komu mam płacić za jego śpiew, żeby żyć zgodnie z tym wynaturzeniem prawnym?
Avatar
słuchacz / 16 grudnia 2008 o 06:34
0
Poroniony pomysł, przecież za otwarzanie muzyki radio odprowadza już kasę.Kolejni którzy chcą żerować na ludziach .DAROZJADY JEDNE.
Avatar
Michał23 / 16 grudnia 2008 o 06:28
0
Polikwidować radia w firmach i po kłopocie.
Avatar
f / 16 grudnia 2008 o 06:05
0
A teraz zgodnie z ochroną warstwy ozonowej każdy konsument grochówki bedzie płacił dodatkowo karę za zanieczyszczanie środowiska
ot polski idiotyzm
Avatar
MOOSE / 16 grudnia 2008 o 02:17
0
Przecież jak ktoś sobie w zakładzie fryzjerskim bądź byle jakim sklepiku włączy radyjko, które odbiera program jakiejś stacji radiowej, to przecież ta stacja już opłaciła na pewno jakiś abonament za publiczne odtwarzanie!!! To będzie w takim razie dublowanie opłat. Radio płaci za odtwarzanie dla nas a my musimy także za to, że go słuchamy, i to bez względu czy jest to stacja komercyjna oparta głównie na muzyce czy może jest Polskie Radio Program Pierwszy gdzie częstość występowania piosenek wynosi w porywach 3/godzinę!!
Bezesensu bezesensu
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wyścig po władzę w powiecie puławskim. Kto kandyduje?

Wyścig po władzę w powiecie puławskim. Kto kandyduje? 0 0

O miejsca w Radzie Powiatu Puławskiego w tym roku zawalczą m.in. Zbigniew Śliwiński, Teresa Gutowska, Tomasz Szymajda, Stanisław Wójcicki, a także Michał Godliński i Witold Popiołek. Swoje listy zarejestrowały: PiS, PSL, „Koalicja Samorządowa” oraz „Samorządowcy Janusza Grobla”.

Pomysły mieszkańców Lublina walczą o pieniądze. Sprawdź na co możesz zagłosować

Pomysły mieszkańców Lublina walczą o pieniądze. Sprawdź na co możesz zagłosować 2 1

Już w niedzielę zacznie się głosowanie na pomysły zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Potrwa do 10 października. Głosować mogą mieszkańcy Lublina bez względu na wiek. Każdy ma prawo poprzeć jeden projekt „duży” oraz dwa „małe”. W tym roku do podziału jest 15 mln zł.

Zamość: Będą remonty ulic

Zamość: Będą remonty ulic 1 0

Nadchodzi jesień, ale remonty na niektórych zamojskich drogach dopiero się zaczynają. Wkrótce rozpocznie się przebudowa ul. Gęsiej i remont placu przy ul. Kościuszki.

Wiadomo dlaczego zmarł Konrad Gaca. Są wyniki sekcji zwłok
galeria

Wiadomo dlaczego zmarł Konrad Gaca. Są wyniki sekcji zwłok 12 3

Prokuratorzy znają już wyniki sekcji zwłok Konrada Gacy. 

Eurojackpot 21.09.2018. Wyniki losowania, zwycięskie liczby

Eurojackpot 21.09.2018. Wyniki losowania, zwycięskie liczby 0 0

Eurojackpot 21.09.2018. Sprawdź liczby wylosowane 21 września 2018 roku.

Kataklizm w Orlętach Spomlek, Avia spróbuje zmazać plamę

Kataklizm w Orlętach Spomlek, Avia spróbuje zmazać plamę 0 1

Pech nie opuszcza Orląt Spomlek. Zespół Rafała Borysiuka w sobotę zagra u siebie z Avią Świdnik (godz. 16). Gospodarze będą jednak jeszcze bardziej osłabieni. – Policzyliśmy, że w sumie z powodu kontuzji wypadnie nam sześciu chłopaków. A jeden pauzuje jeszcze za kartki – mówi popularny „Borys”

Radni sprawdzali, kto wyszedł z urzędu wesprzeć marszałka. Naruszyli ochronę danych osobowych?
film

Radni sprawdzali, kto wyszedł z urzędu wesprzeć marszałka. Naruszyli ochronę danych osobowych? 0 16

Inspektor ochrony danych osobowych w urzędzie marszałkowskim oczekuje wyjaśnień od radnych Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o Michała Mulawę i Marka Wojciechowskiego, którzy w czwartek próbowali wyjaśnić szczegóły obecności ponad stuosobowej grupy urzędników na konferencji prasowej z udziałem ministra.

Wiceminister przyjechał uroczyście otworzyć żłobek, który działa już od 3 września
galeria

Wiceminister przyjechał uroczyście otworzyć żłobek, który działa już od 3 września 1 5

Wiceminister rodziny przyjechał wczoraj uroczyście otworzyć żłobek w Białej Podlaskiej. A placówka działa już od 3 września.

Chełmianka gra z Wisłą Puławy. Podtrzymają passę u siebie?

Chełmianka gra z Wisłą Puławy. Podtrzymają passę u siebie? 6 0

Emocji nie powinno zabraknąć w niedzielę na stadionie w Chełmie. Tamtejsza Chełmianka zmierzy się z Wisłą Puławy (godz. 15.30). To będzie pojedynek trzeciej drużyny w tabeli z czwartą

Komitet Krzysztofa Żuka skarży się na TVP Lublin. Wytyka nieobecność na konferencjach

Komitet Krzysztofa Żuka skarży się na TVP Lublin. Wytyka nieobecność na konferencjach 13 27

Dlaczego nas nie pokazujecie – pytają Telewizję Polską działacze komitetu Krzysztofa Żuka i składają oficjalną skargę do TVP.

Kajakiem po Chodelce. Trasa spływu ma być bardziej atrakcyjna dla turystów

Kajakiem po Chodelce. Trasa spływu ma być bardziej atrakcyjna dla turystów 0 3

Chodelka będzie bardziej dostępna dla kajakarzy. 17-kilometrowa trasa spływu pobiegnie przez Opole Lubelskie, Karczmiska i Wilków.

Wieczne Czytanie: Józef Łobodowski w DDK Węglin
27 września 2018, 18:00

Wieczne Czytanie: Józef Łobodowski w DDK Węglin 2 0

Co Gdzie Kiedy. 27 września o godz. 18 w Muzeum Józefa Czechowicza (ul. Złota 3) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu DDK Węglin Wieczne Czytanie, które będzie poświęcone twórczości Józefa Łobodowskiego.

Pomysł na biznes w Lublinie. Otworzył pierwszy w mieście automat z kebabami

Pomysł na biznes w Lublinie. Otworzył pierwszy w mieście automat z kebabami 279 9

Rozmowa z Pawłem Zasadą, właścicielem Kebab Box, pierwszego automatu na kebaby.

Były obawy o kolejne połączenie lotnicze z Lublina. Ważna deklaracja Wizz Air

Były obawy o kolejne połączenie lotnicze z Lublina. Ważna deklaracja Wizz Air 58 5

Loty linii Wizz Air do Londynu Luton pozostaną siatce połączeń Portu Lotniczego Lublin w przyszłorocznym sezonie letnim. Przewoźnik potwierdza natomiast, że do rozkładów nie wrócą zawieszane z końcem października rejsy do Sztokholmu i Kijowa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!