Najbardziej rozpoznawalny dzielnicowego 2019 roku został wybrany
W konkursie udział wzieło 86 dzielnicowych. Pierwsze miejsce zajęła asp. Renata Kosior, drugie miejsce zajął asp. szt. Artur Tomaszewski, natomiast trzecie miejsce asp. szt. Wojciech Wójcik.
Dzielnicowi to policjanci utrzymujący bezpośredni kontakt ze społecznościami lokalnymi swoich rejonów, rozpoznający ich potrzeby i oczekiwania w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa, zarówno indywidualnego, jak i publicznego. Dzielnicowi diagnozują wspólnie z mieszkańcami lokalne problemy, ustalają ich przyczyny i pomagają w poszukiwaniu skutecznych sposobów ich rozwiązania. Inicjują i organizują niezbędne działania, angażując do tego zarówno instytucje publiczne, w tym samorządowe, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe, jak i społeczności lokalne.
Dzielnicowi to ludzie otwarci, kompetentni, dostępni, wzbudzający zaufanie, znający swoje kompetencje jako policjanci, ale umiejący również wskazać podmioty odpowiedzialne za poszczególne obszary życia społecznego, do których należy również szeroko pojmowane bezpieczeństwo.
Dzielnicowi realizują swoje zadania na poziomie lokalnym. Pełnią służbę w podstawowych jednostkach organizacyjnych Policji, którymi są komendy powiatowe/miejskie/rejonowe Policji oraz komisariaty i posterunki Policji.
Spektrum zadań dzielnicowych jest bardzo szerokie, dla przykładu można wymienić:
- prowadzenie rozpoznania przydzielonego mu rejonu pod względem osobowym, terenowym, zjawisk i zdarzeń mających wpływ na stan bezpieczeństwa i porządku publicznego;
- realizowanie zadań z zakresu profilaktyki społecznej;
- realizowanie zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie;
- rozwiązywanie konfliktów sąsiedzkich w zakresie pozostającym we właściwości Policji;
- dokonywanie wywiadów i ustaleń na rzecz podmiotów uprawnionych;
- realizowanie zadań z zakresu ścigania sprawców przestępstw i wykroczeń;
- kontrolowanie przestrzegania prawa powszechnie obowiązującego oraz przepisów prawa miejscowego.