Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 września 2008 r.
20:00
Edytuj ten wpis

Nastolatka ze zdjęcia będzie ukarana?

0 23 A A

Prokuratura poszuka nastolatki, która sfotografowała się w piecu krematoryjnym Muzeum na Majdanku w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jeśli dziewczyna ma już skończone 17 lat, może usłyszeć zarzut znieważenia pomnika.

- Prokuratura Rejonowa w Lublinie będzie ustalała, kim jest osoba ze zdjęcia i ile ma lat - poinformowała wczoraj Beata Syk-Jankowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Prokuratura zajęła się sprawą po opublikowaniu najpierw w Internecie, a potem w mediach fotografii nastolatki, która uśmiecha się z krematoryjnego pieca. Robert Kuwałek, naukowiec z Muzeum na Majdanku rozpoznał, że zdjęcie zostało zrobione na lubelskim Majdanku. Widać na nim piec ze starego krematorium, w którym palono zwłoki zabijanych więźniów obozu koncentracyjnego.

Szukaniem dziewczynki ze zdjęcia najpierw zajmą się policjanci. Śledczy pójdą tropem zamieszczonej w Internecie fotografii. Jeśli okaże się, że dziewczyna ze zdjęcia ma więcej niż 17 lat - może usłyszeć prokuratorski zarzut znieważenia pomnika. Jeśli jest młodsza - jej sprawa prawdopodobnie zostanie przekazana do sądu rodzinnego.

Psycholodzy uważają jednak, że dziewczynki nie należy karać, ale porozmawiać z nią, żeby zrozumiała, że postąpiła niewłaściwie.

- Gdyby prokuratura ścigała tę dziewczynę za to, co zrobiła, to by się tylko ośmieszyła - uważa prof. Marian Filipiak, socjolog z lubelskiego UMCS. - Winni jesteśmy my wszyscy. Bo żyjemy w takich czasach, że dzieci w wieku 12 czy 14 lat zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, czym był Majdanek. Sam byłem świadkiem, jak grupa młodzieży żydowskiej zwiedzająca to muzeum bardzo dobrze się bawiła, żartowała i śmiała. Tu trzeba edukacji, wychowania.

- Karanie nie jest żadną metodą - przekonuje Jolanta Marciniak, pedagog z Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie. - Jedynym sensownym wyjściem jest rozmowa z pedagogiem czy psychologiem, najlepiej w obecności rodziców. Ta dziewczynka musi zrozumieć, co zrobiła.

Zdaniem Marciniak, warto ustalić, w jakich okolicznościach doszło do zrobienia tego zdjęcia. - Jeśli dziewczynka była z wycieczką szkolną, to znaczy, że była z jakimś opiekunem. Dlaczego nie zareagował?

- Ja z grupą w tym wieku w ogóle nie odważyłbym się na wycieczkę do takiego muzeum - dodaje prof. Filipak. - A jeśli już, to po odpowiednim przygotowaniu dzieci. One muszą zrozumieć, gdzie idą. Zrozumieć, a nie tylko o tym posłuchać. Ta dziewczynka po prostu nie rozumiała. Ale to nie jej wina.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
SUMIENIE / 12 października 2008 o 11:02
0
MAłO INTELIGENTNA WYPOWIEDZ!!! GDYBY Z TYM PIECEM BYłA ZWIąZANA śMIERć TWYCH BLISKICH PODEJżEWAM żE MIAł BYś INNY POGLąD. MłODZI LUDZIE NIE SZANUJą CZęSTO HISTORJI. NIE MAJą POJęCIA O TYM ILE OSóB MUSIAłO ZGINąć ABY ONI MOGLI SPOKOJNIE CHODZIć PO ULICY SłUCHAC MUZYKI. STAć POD KLATKą , CHODZIć NA DYSKOTEKI ITP.......
Avatar
JA / 19 września 2008 o 10:51
0
JAK MOżNA JESZCZE ROZPOWSZECHNIAć TO ZDJęCIE MóWIąC żE TO JEST ZłE
Avatar
nieznajoma / 17 września 2008 o 15:17
0
a i mieszka w lublinie
Avatar
nieznajoma / 16 września 2008 o 19:21
0
tak znam tą dziewczyne to jest ...
Avatar
Gość / 15 września 2008 o 20:11
0
codziennie gina ludzie w wypadkach samochodowych, ile jest dziennie pobic? Ile ludzi zostaje okradzionych? Ile jest wlaman ale o tym sie nie mowi oczywiscie bo kogo to obchodzi a ze jakas malolata zrobila sobie zdjecie bo chciala miec pamiatke i popisac sie przed znajomymi to juz wielka afera ale co tam to przeciez jest wazniejsze od jakiegos zabojstwa, zwolac wojsko i szukac malolaty.
Avatar
~gość~ / 15 września 2008 o 17:12
0
Jeśli prokuratura chce na serio ścigać tę dziewczynę to robią z siebie pośmiewisko. Poza tym, od kiedy piec jest pomnikiem? Ja rozumiem pomnik z prochami ale piec? Bez jaj...
Avatar
WOLNOSC / 14 września 2008 o 19:44
0
TAK CHODZI O SZEFA OCHRONY NA MAJDANKU MA SAME PORAZKI I WPADKI TO NIE PIERWSZA CZŁOWIEK NIEKOMPETENTNY WIDAC Z TEGO DYMISJA JEGO NIEUNIKNIONA TO SMUTNE CZŁOWIEK NA NIEODPOWIEDNIM STANOWISKU
Avatar
Aga / 14 września 2008 o 14:36
0
Roza napisał:
Moze prokuratura by sie zajela sprawa i ukarala dyrektora i wszystkich odpowiedzialnych za Muzeum na Majdanku. Tam nie ma zadnych napisow co mozna ,a co nie mozna i Pani Socjolog ma racje,dziewczyna zrobila sobie ciekawe ujecie(w jej mniemaniu). Ja znam osobiscie kogos, kto na Majdanku z grupa kolegow nakladl gazet do tego wlasnie pieca i podpalili, i pobiegli szybko na zewnatrz zeby zobaczyc dym wychodzacy z pieca krematoryjnego. SKANDAL, tak, ale nawet nikt tego nie zauwazyl z ochrony muzeum. To bylo dawno temu, pisze to zeby lubelska prokuratura nie wyrzucala na darmo pieniedzy i probowala ich znalezc...Pozdrawiam.



Widziałaś, zbulwersowało cię to i NIC nie zrobilaś? Może należałaś do grupy trefnisiów. Moja droga, w wychowaniu nie chodzi o to, żeby wychowanek się bał, chodzi o to, żeby wychowanek szanował, przestrzegał wszelkie normy społeczne. Wydaje ci się, że to wina nadzoru, bo nie upilnowali. Może i coś w tym jest, nie mnie o tym sądzić, nie jestem z nadzoru, ale to to dziewczę i fotgraf powinni przestrzegać zasad moralnych. I choćbyś cały Majdanek oblepiła zakazami typu: Nie wchodzić do pieca, pod groźbą kary" to i tak nic nie pomoże, jeżeli zabraknie podstawowego wychowania w duchu poszanowania innych (i tych żywych i tych martwych). Swoją drogą, twój pomysł, by powywieszać "co można a czego nie można" jest żenujący. Kobieto, słowo Majdanek i wiedza o tym miejscu mówi mi, moim bliskim, znajomym ,co wolno a czego nie. Nie broń tego, co na obronę nie zasługuje.



Widziałaś, zbulwersowało cię to i NIC nie zrobilaś? Może należałaś do grupy trefnisiów. Moja droga, w wychowaniu nie chodzi o to, żeby wychowanek się bał, chodzi o to, żeby wychowanek szanował, przestrzegał wszelkie normy społeczne. Wydaje ci się, że to wina nadzoru, bo nie upilnowali. Może i coś w tym jest, nie mnie o tym sądzić, nie jestem z nadzoru, ale to to dziewczę i fotgraf powinni przestrzegać zasad moralnych. I choćby... rozwiń
Avatar
Roza / 14 września 2008 o 11:33
0
master233 napisał:
JAK MOŻNA BYĆ TAKĄ ŚWINIĄ TYLE NIEWINNYCH OSÓB ZGINEŁO W TYM MIEJSCU A TU TAKA ZNIEWAGA MUSIMY UCZYC MŁODZIEŻ SZACUNKU DO TAKICH MIEJSC DO MIEJSC GDZIE JESZCZE DZIS CZUC CIERPIENIE LUDZI


Tylko SWINIA moze nazwac innych swinia, to tak uczysz szacunku?
Avatar
Roza / 14 września 2008 o 11:19
0
Moze prokuratura by sie zajela sprawa i ukarala dyrektora i wszystkich odpowiedzialnych za Muzeum na Majdanku. Tam nie ma zadnych napisow co mozna ,a co nie mozna i Pani Socjolog ma racje,dziewczyna zrobila sobie ciekawe ujecie(w jej mniemaniu). Ja znam osobiscie kogos, kto na Majdanku z grupa kolegow nakladl gazet do tego wlasnie pieca i podpalili, i pobiegli szybko na zewnatrz zeby zobaczyc dym wychodzacy z pieca krematoryjnego. SKANDAL, tak, ale nawet nikt tego nie zauwazyl z ochrony muzeum. To bylo dawno temu, pisze to zeby lubelska prokuratura nie wyrzucala na darmo pieniedzy i probowala ich znalezc...Pozdrawiam.
Moze prokuratura by sie zajela sprawa i ukarala dyrektora i wszystkich odpowiedzialnych za Muzeum na Majdanku. Tam nie ma zadnych napisow co mozna ,a co nie mozna i Pani Socjolog ma racje,dziewczyna zrobila sobie ciekawe ujecie(w jej mniemaniu). Ja znam osobiscie kogos, kto na Majdanku z grupa kolegow nakladl gazet do tego wlasnie pieca i podpalili, i pobiegli szybko na zewnatrz zeby zobaczyc dym wychodzacy z pieca krematoryjnego. SKANDAL, tak, ale nawet nikt tego nie zauwazyl z ochrony muzeum. To bylo dawno temu, pisze to zeby lubelska pr... rozwiń
Avatar
SUMIENIE / 12 października 2008 o 11:02
0
MAłO INTELIGENTNA WYPOWIEDZ!!! GDYBY Z TYM PIECEM BYłA ZWIąZANA śMIERć TWYCH BLISKICH PODEJżEWAM żE MIAł BYś INNY POGLąD. MłODZI LUDZIE NIE SZANUJą CZęSTO HISTORJI. NIE MAJą POJęCIA O TYM ILE OSóB MUSIAłO ZGINąć ABY ONI MOGLI SPOKOJNIE CHODZIć PO ULICY SłUCHAC MUZYKI. STAć POD KLATKą , CHODZIć NA DYSKOTEKI ITP.......
Avatar
JA / 19 września 2008 o 10:51
0
JAK MOżNA JESZCZE ROZPOWSZECHNIAć TO ZDJęCIE MóWIąC żE TO JEST ZłE
Avatar
nieznajoma / 17 września 2008 o 15:17
0
a i mieszka w lublinie
Avatar
nieznajoma / 16 września 2008 o 19:21
0
tak znam tą dziewczyne to jest ...
Avatar
Gość / 15 września 2008 o 20:11
0
codziennie gina ludzie w wypadkach samochodowych, ile jest dziennie pobic? Ile ludzi zostaje okradzionych? Ile jest wlaman ale o tym sie nie mowi oczywiscie bo kogo to obchodzi a ze jakas malolata zrobila sobie zdjecie bo chciala miec pamiatke i popisac sie przed znajomymi to juz wielka afera ale co tam to przeciez jest wazniejsze od jakiegos zabojstwa, zwolac wojsko i szukac malolaty.
Avatar
~gość~ / 15 września 2008 o 17:12
0
Jeśli prokuratura chce na serio ścigać tę dziewczynę to robią z siebie pośmiewisko. Poza tym, od kiedy piec jest pomnikiem? Ja rozumiem pomnik z prochami ale piec? Bez jaj...
Avatar
WOLNOSC / 14 września 2008 o 19:44
0
TAK CHODZI O SZEFA OCHRONY NA MAJDANKU MA SAME PORAZKI I WPADKI TO NIE PIERWSZA CZŁOWIEK NIEKOMPETENTNY WIDAC Z TEGO DYMISJA JEGO NIEUNIKNIONA TO SMUTNE CZŁOWIEK NA NIEODPOWIEDNIM STANOWISKU
Avatar
Aga / 14 września 2008 o 14:36
0
Roza napisał:
Moze prokuratura by sie zajela sprawa i ukarala dyrektora i wszystkich odpowiedzialnych za Muzeum na Majdanku. Tam nie ma zadnych napisow co mozna ,a co nie mozna i Pani Socjolog ma racje,dziewczyna zrobila sobie ciekawe ujecie(w jej mniemaniu). Ja znam osobiscie kogos, kto na Majdanku z grupa kolegow nakladl gazet do tego wlasnie pieca i podpalili, i pobiegli szybko na zewnatrz zeby zobaczyc dym wychodzacy z pieca krematoryjnego. SKANDAL, tak, ale nawet nikt tego nie zauwazyl z ochrony muzeum. To bylo dawno temu, pisze to zeby lubelska prokuratura nie wyrzucala na darmo pieniedzy i probowala ich znalezc...Pozdrawiam.



Widziałaś, zbulwersowało cię to i NIC nie zrobilaś? Może należałaś do grupy trefnisiów. Moja droga, w wychowaniu nie chodzi o to, żeby wychowanek się bał, chodzi o to, żeby wychowanek szanował, przestrzegał wszelkie normy społeczne. Wydaje ci się, że to wina nadzoru, bo nie upilnowali. Może i coś w tym jest, nie mnie o tym sądzić, nie jestem z nadzoru, ale to to dziewczę i fotgraf powinni przestrzegać zasad moralnych. I choćbyś cały Majdanek oblepiła zakazami typu: Nie wchodzić do pieca, pod groźbą kary" to i tak nic nie pomoże, jeżeli zabraknie podstawowego wychowania w duchu poszanowania innych (i tych żywych i tych martwych). Swoją drogą, twój pomysł, by powywieszać "co można a czego nie można" jest żenujący. Kobieto, słowo Majdanek i wiedza o tym miejscu mówi mi, moim bliskim, znajomym ,co wolno a czego nie. Nie broń tego, co na obronę nie zasługuje.



Widziałaś, zbulwersowało cię to i NIC nie zrobilaś? Może należałaś do grupy trefnisiów. Moja droga, w wychowaniu nie chodzi o to, żeby wychowanek się bał, chodzi o to, żeby wychowanek szanował, przestrzegał wszelkie normy społeczne. Wydaje ci się, że to wina nadzoru, bo nie upilnowali. Może i coś w tym jest, nie mnie o tym sądzić, nie jestem z nadzoru, ale to to dziewczę i fotgraf powinni przestrzegać zasad moralnych. I choćby... rozwiń
Avatar
Roza / 14 września 2008 o 11:33
0
master233 napisał:
JAK MOŻNA BYĆ TAKĄ ŚWINIĄ TYLE NIEWINNYCH OSÓB ZGINEŁO W TYM MIEJSCU A TU TAKA ZNIEWAGA MUSIMY UCZYC MŁODZIEŻ SZACUNKU DO TAKICH MIEJSC DO MIEJSC GDZIE JESZCZE DZIS CZUC CIERPIENIE LUDZI


Tylko SWINIA moze nazwac innych swinia, to tak uczysz szacunku?
Avatar
Roza / 14 września 2008 o 11:19
0
Moze prokuratura by sie zajela sprawa i ukarala dyrektora i wszystkich odpowiedzialnych za Muzeum na Majdanku. Tam nie ma zadnych napisow co mozna ,a co nie mozna i Pani Socjolog ma racje,dziewczyna zrobila sobie ciekawe ujecie(w jej mniemaniu). Ja znam osobiscie kogos, kto na Majdanku z grupa kolegow nakladl gazet do tego wlasnie pieca i podpalili, i pobiegli szybko na zewnatrz zeby zobaczyc dym wychodzacy z pieca krematoryjnego. SKANDAL, tak, ale nawet nikt tego nie zauwazyl z ochrony muzeum. To bylo dawno temu, pisze to zeby lubelska prokuratura nie wyrzucala na darmo pieniedzy i probowala ich znalezc...Pozdrawiam.
Moze prokuratura by sie zajela sprawa i ukarala dyrektora i wszystkich odpowiedzialnych za Muzeum na Majdanku. Tam nie ma zadnych napisow co mozna ,a co nie mozna i Pani Socjolog ma racje,dziewczyna zrobila sobie ciekawe ujecie(w jej mniemaniu). Ja znam osobiscie kogos, kto na Majdanku z grupa kolegow nakladl gazet do tego wlasnie pieca i podpalili, i pobiegli szybko na zewnatrz zeby zobaczyc dym wychodzacy z pieca krematoryjnego. SKANDAL, tak, ale nawet nikt tego nie zauwazyl z ochrony muzeum. To bylo dawno temu, pisze to zeby lubelska pr... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Włodawa coraz mniej zielona. "Wnioskowali o to sami mieszkańcy"

Włodawa coraz mniej zielona. "Wnioskowali o to sami mieszkańcy" 0 1

Mieszkańcy miasta, którzy sprzeciwiają się bezmyślnemu przycinaniu drzew, obawiają się, że drogowcy i władze spółdzielni mieszkaniowej unikną kar.

Lekarze z województwa lubelskiego zarobią więcej. Musieli jednak spełnić jeden warunek

Lekarze z województwa lubelskiego zarobią więcej. Musieli jednak spełnić jeden warunek 5 1

Ponad 1450 lekarzy specjalistów z województwa lubelskiego zadeklarowało pracę tylko w jednym szpitalu w zamian za wynagrodzenie w wysokości 6750 zł brutto. Stwarza to problem dla mniejszych szpitali, które ze względu na braki kadrowe korzystały ze wsparcia medyków z innych ośrodków.

Pogranicznicy zatrzymali duży przemyt nielegalnych papierosów

Pogranicznicy zatrzymali duży przemyt nielegalnych papierosów 0 2

Nielegalne papierosy o wartości niemal 600 tysięcy złotych skonfiskowali funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej. Zatrzymali towar na przejściu granicznym z Białorusią w Terespolu.

Znany youtuber przyjedzie do Lublina. Ma 2,3 mln widzów
film

Znany youtuber przyjedzie do Lublina. Ma 2,3 mln widzów 117 9

Naruciak - znany youtuber i gracz w sobotę spotka się z fanami w Tarasach Zamkowych.

Wystawa Doroty Miącz w Skansenie
18 listopada 2018, 12:00

Wystawa Doroty Miącz w Skansenie 0 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 18 listopada o godz. 12 w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie na terenie sektora Miasteczko (ratuszu z Głuska) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Doroty Miącz.

Kupujesz mieszkanie? Nie daj się oszukać

Kupujesz mieszkanie? Nie daj się oszukać 0 1

Osoby kupujące mieszkanie na rynku wtórnym narażone są na zupełnie inne zagrożenia niż ci, którzy zdecydowali się na lokal od dewelopera. Zwracamy uwagę na te najważniejsze.

Ominęła zapory i wjechała w pociąg na przejeździe. Tłumaczyła, że "samochód jej nie hamował"
galeria

Ominęła zapory i wjechała w pociąg na przejeździe. Tłumaczyła, że "samochód jej nie hamował" 0 6

30-latka z Łukowa kierując mercedesem uderzyła w 30 wagon pociągu towarowego. Kobieta chwilę wcześniej ominęła stojący przed przejazdem samochód oraz „opuszczoną” półzaporę.

Bialskie Dni bez Długów. Bezpłatne porady dla zadłużonych

Bialskie Dni bez Długów. Bezpłatne porady dla zadłużonych 2 3

Trzy dni bezpłatnych porad i konsultacji w zakresie zadłużenia. Tak będą wyglądać Bialskie Dni bez Długów, od 16 do 20 listopada.

Premiera monodramu "Potestad" w Chatce Żaka
18 listopada 2018, 17:00

Premiera monodramu "Potestad" w Chatce Żaka 0 0

Co Gdzie Kiedy. 18 listopada o godz. 17 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) będzie miała miejsce polska premiera monodramu Eduardo Pavlovsky'ego Potestad.

Worek medali pływaków AZS UMCS Lublin w Łodzi

Worek medali pływaków AZS UMCS Lublin w Łodzi 2 1

Drugie w tym sezonie zawody z cyklu Arena Grand Prix Puchar Polski zostały rozegrane w Łodzi. Znowu sporo powodów do zadowolenia mieli zawodnicy AZS UMCS Lublin, którzy w sumie stawali na podium aż 42 razy

Lublin: Ktoś wyrzucił meble na przystanek [zdjęcia]
galeria

Lublin: Ktoś wyrzucił meble na przystanek [zdjęcia] 11 16

Starymi meblami zagracony został dziś rano jeden z przystanków komunikacji miejskiej w lubelskiej dzielnicy Czuby. MPK przyznaje, że to nie pierwszy taki przypadek, bo ekipom sprzątającym przystanek trafił się nawet… sedes

Szpital w Rykach: Konkurs teraz, umowa od przyszłego roku

Szpital w Rykach: Konkurs teraz, umowa od przyszłego roku 0 0

Lubelski NFZ ogłosił konkurs na świadczenia w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na terenie powiatu ryckiego. Oferty można składać do 26 listopada.

Planujesz wesele, bal, studniówkę? To wydarzenie jest dla Ciebie!
14 listopada 2018, 0:00
galeria

Planujesz wesele, bal, studniówkę? To wydarzenie jest dla Ciebie! 0

Suknie ślubne i wieczorowe, garnitury, kwiaty, obrączki i biżuteria, torty, dekoracje, zaproszenia, usługi foto, auta do ślubu – łącznie ponad 100 firm. To tylko fragment tego, co pojawi się na Targach ONA&ON – Ślub, Studniówka, Karnawał. Już 24-25 listopada hala Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) wypełni się po brzegi ślubnymi inspiracjami. Nie zabraknie też pokazów mody, konkursów z atrakcyjnymi nagrodami i specjalnych rabatów. To już 16. edycja wydarzenia.

Niósł wilk razy kilka… Okradała pasażerów autobusów i wpadła

Niósł wilk razy kilka… Okradała pasażerów autobusów i wpadła 0 2

Autobusy komunikacji miejskiej były jej terenem działania, w którym czuła się niezwykle swobodnie. 55-letnia kobieta wielokrotnie okradała pasażerów. W sumie, jej łupem padły przedmioty o łącznej wartości około 5,5 tysiąca złotych.

Nowy marszałek województwa lubelskiego. Kto ma największe szanse?

Nowy marszałek województwa lubelskiego. Kto ma największe szanse? 18 58

Za tydzień radni sejmiku województwa spotkają się już w nowym składzie, wybiorą marszałka. Kto ma największe szanse?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!