Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 września 2008 r.
20:00
Edytuj ten wpis

Nastolatka ze zdjęcia będzie ukarana?

0 23 A A

Prokuratura poszuka nastolatki, która sfotografowała się w piecu krematoryjnym Muzeum na Majdanku w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jeśli dziewczyna ma już skończone 17 lat, może usłyszeć zarzut znieważenia pomnika.

- Prokuratura Rejonowa w Lublinie będzie ustalała, kim jest osoba ze zdjęcia i ile ma lat - poinformowała wczoraj Beata Syk-Jankowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Prokuratura zajęła się sprawą po opublikowaniu najpierw w Internecie, a potem w mediach fotografii nastolatki, która uśmiecha się z krematoryjnego pieca. Robert Kuwałek, naukowiec z Muzeum na Majdanku rozpoznał, że zdjęcie zostało zrobione na lubelskim Majdanku. Widać na nim piec ze starego krematorium, w którym palono zwłoki zabijanych więźniów obozu koncentracyjnego.

Szukaniem dziewczynki ze zdjęcia najpierw zajmą się policjanci. Śledczy pójdą tropem zamieszczonej w Internecie fotografii. Jeśli okaże się, że dziewczyna ze zdjęcia ma więcej niż 17 lat - może usłyszeć prokuratorski zarzut znieważenia pomnika. Jeśli jest młodsza - jej sprawa prawdopodobnie zostanie przekazana do sądu rodzinnego.

Psycholodzy uważają jednak, że dziewczynki nie należy karać, ale porozmawiać z nią, żeby zrozumiała, że postąpiła niewłaściwie.

- Gdyby prokuratura ścigała tę dziewczynę za to, co zrobiła, to by się tylko ośmieszyła - uważa prof. Marian Filipiak, socjolog z lubelskiego UMCS. - Winni jesteśmy my wszyscy. Bo żyjemy w takich czasach, że dzieci w wieku 12 czy 14 lat zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, czym był Majdanek. Sam byłem świadkiem, jak grupa młodzieży żydowskiej zwiedzająca to muzeum bardzo dobrze się bawiła, żartowała i śmiała. Tu trzeba edukacji, wychowania.

- Karanie nie jest żadną metodą - przekonuje Jolanta Marciniak, pedagog z Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie. - Jedynym sensownym wyjściem jest rozmowa z pedagogiem czy psychologiem, najlepiej w obecności rodziców. Ta dziewczynka musi zrozumieć, co zrobiła.

Zdaniem Marciniak, warto ustalić, w jakich okolicznościach doszło do zrobienia tego zdjęcia. - Jeśli dziewczynka była z wycieczką szkolną, to znaczy, że była z jakimś opiekunem. Dlaczego nie zareagował?

- Ja z grupą w tym wieku w ogóle nie odważyłbym się na wycieczkę do takiego muzeum - dodaje prof. Filipak. - A jeśli już, to po odpowiednim przygotowaniu dzieci. One muszą zrozumieć, gdzie idą. Zrozumieć, a nie tylko o tym posłuchać. Ta dziewczynka po prostu nie rozumiała. Ale to nie jej wina.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
SUMIENIE / 12 października 2008 r. o 11:02
0
MAłO INTELIGENTNA WYPOWIEDZ!!! GDYBY Z TYM PIECEM BYłA ZWIąZANA śMIERć TWYCH BLISKICH PODEJżEWAM żE MIAł BYś INNY POGLąD. MłODZI LUDZIE NIE SZANUJą CZęSTO HISTORJI. NIE MAJą POJęCIA O TYM ILE OSóB MUSIAłO ZGINąć ABY ONI MOGLI SPOKOJNIE CHODZIć PO ULICY SłUCHAC MUZYKI. STAć POD KLATKą , CHODZIć NA DYSKOTEKI ITP.......
Avatar
JA / 19 września 2008 r. o 10:51
0
JAK MOżNA JESZCZE ROZPOWSZECHNIAć TO ZDJęCIE MóWIąC żE TO JEST ZłE
Avatar
nieznajoma / 17 września 2008 r. o 15:17
0
a i mieszka w lublinie
Avatar
nieznajoma / 16 września 2008 r. o 19:21
0
tak znam tą dziewczyne to jest ...
Avatar
Gość / 15 września 2008 r. o 20:11
0
codziennie gina ludzie w wypadkach samochodowych, ile jest dziennie pobic? Ile ludzi zostaje okradzionych? Ile jest wlaman ale o tym sie nie mowi oczywiscie bo kogo to obchodzi a ze jakas malolata zrobila sobie zdjecie bo chciala miec pamiatke i popisac sie przed znajomymi to juz wielka afera ale co tam to przeciez jest wazniejsze od jakiegos zabojstwa, zwolac wojsko i szukac malolaty.
Avatar
~gość~ / 15 września 2008 r. o 17:12
0
Jeśli prokuratura chce na serio ścigać tę dziewczynę to robią z siebie pośmiewisko. Poza tym, od kiedy piec jest pomnikiem? Ja rozumiem pomnik z prochami ale piec? Bez jaj...
Avatar
WOLNOSC / 14 września 2008 r. o 19:44
0
TAK CHODZI O SZEFA OCHRONY NA MAJDANKU MA SAME PORAZKI I WPADKI TO NIE PIERWSZA CZŁOWIEK NIEKOMPETENTNY WIDAC Z TEGO DYMISJA JEGO NIEUNIKNIONA TO SMUTNE CZŁOWIEK NA NIEODPOWIEDNIM STANOWISKU
Avatar
Aga / 14 września 2008 r. o 14:36
0
Roza napisał:
Moze prokuratura by sie zajela sprawa i ukarala dyrektora i wszystkich odpowiedzialnych za Muzeum na Majdanku. Tam nie ma zadnych napisow co mozna ,a co nie mozna i Pani Socjolog ma racje,dziewczyna zrobila sobie ciekawe ujecie(w jej mniemaniu). Ja znam osobiscie kogos, kto na Majdanku z grupa kolegow nakladl gazet do tego wlasnie pieca i podpalili, i pobiegli szybko na zewnatrz zeby zobaczyc dym wychodzacy z pieca krematoryjnego. SKANDAL, tak, ale nawet nikt tego nie zauwazyl z ochrony muzeum. To bylo dawno temu, pisze to zeby lubelska prokuratura nie wyrzucala na darmo pieniedzy i probowala ich znalezc...Pozdrawiam.



Widziałaś, zbulwersowało cię to i NIC nie zrobilaś? Może należałaś do grupy trefnisiów. Moja droga, w wychowaniu nie chodzi o to, żeby wychowanek się bał, chodzi o to, żeby wychowanek szanował, przestrzegał wszelkie normy społeczne. Wydaje ci się, że to wina nadzoru, bo nie upilnowali. Może i coś w tym jest, nie mnie o tym sądzić, nie jestem z nadzoru, ale to to dziewczę i fotgraf powinni przestrzegać zasad moralnych. I choćbyś cały Majdanek oblepiła zakazami typu: Nie wchodzić do pieca, pod groźbą kary" to i tak nic nie pomoże, jeżeli zabraknie podstawowego wychowania w duchu poszanowania innych (i tych żywych i tych martwych). Swoją drogą, twój pomysł, by powywieszać "co można a czego nie można" jest żenujący. Kobieto, słowo Majdanek i wiedza o tym miejscu mówi mi, moim bliskim, znajomym ,co wolno a czego nie. Nie broń tego, co na obronę nie zasługuje.



Widziałaś, zbulwersowało cię to i NIC nie zrobilaś? Może należałaś do grupy trefnisiów. Moja droga, w wychowaniu nie chodzi o to, żeby wychowanek się bał, chodzi o to, żeby wychowanek szanował, przestrzegał wszelkie normy społeczne. Wydaje ci się, że to wina nadzoru, bo nie upilnowali. Może i coś w tym jest, nie mnie o tym sądzić, nie jestem z nadzoru, ale to to dziewczę i fotgraf powinni przestrzegać zasad moralnych. I choćby... rozwiń
Avatar
Roza / 14 września 2008 r. o 11:33
0
master233 napisał:
JAK MOŻNA BYĆ TAKĄ ŚWINIĄ TYLE NIEWINNYCH OSÓB ZGINEŁO W TYM MIEJSCU A TU TAKA ZNIEWAGA MUSIMY UCZYC MŁODZIEŻ SZACUNKU DO TAKICH MIEJSC DO MIEJSC GDZIE JESZCZE DZIS CZUC CIERPIENIE LUDZI


Tylko SWINIA moze nazwac innych swinia, to tak uczysz szacunku?
Avatar
Roza / 14 września 2008 r. o 11:19
0
Moze prokuratura by sie zajela sprawa i ukarala dyrektora i wszystkich odpowiedzialnych za Muzeum na Majdanku. Tam nie ma zadnych napisow co mozna ,a co nie mozna i Pani Socjolog ma racje,dziewczyna zrobila sobie ciekawe ujecie(w jej mniemaniu). Ja znam osobiscie kogos, kto na Majdanku z grupa kolegow nakladl gazet do tego wlasnie pieca i podpalili, i pobiegli szybko na zewnatrz zeby zobaczyc dym wychodzacy z pieca krematoryjnego. SKANDAL, tak, ale nawet nikt tego nie zauwazyl z ochrony muzeum. To bylo dawno temu, pisze to zeby lubelska prokuratura nie wyrzucala na darmo pieniedzy i probowala ich znalezc...Pozdrawiam.
Moze prokuratura by sie zajela sprawa i ukarala dyrektora i wszystkich odpowiedzialnych za Muzeum na Majdanku. Tam nie ma zadnych napisow co mozna ,a co nie mozna i Pani Socjolog ma racje,dziewczyna zrobila sobie ciekawe ujecie(w jej mniemaniu). Ja znam osobiscie kogos, kto na Majdanku z grupa kolegow nakladl gazet do tego wlasnie pieca i podpalili, i pobiegli szybko na zewnatrz zeby zobaczyc dym wychodzacy z pieca krematoryjnego. SKANDAL, tak, ale nawet nikt tego nie zauwazyl z ochrony muzeum. To bylo dawno temu, pisze to zeby lubelska pr... rozwiń
Avatar
SUMIENIE / 12 października 2008 r. o 11:02
0
MAłO INTELIGENTNA WYPOWIEDZ!!! GDYBY Z TYM PIECEM BYłA ZWIąZANA śMIERć TWYCH BLISKICH PODEJżEWAM żE MIAł BYś INNY POGLąD. MłODZI LUDZIE NIE SZANUJą CZęSTO HISTORJI. NIE MAJą POJęCIA O TYM ILE OSóB MUSIAłO ZGINąć ABY ONI MOGLI SPOKOJNIE CHODZIć PO ULICY SłUCHAC MUZYKI. STAć POD KLATKą , CHODZIć NA DYSKOTEKI ITP.......
Avatar
JA / 19 września 2008 r. o 10:51
0
JAK MOżNA JESZCZE ROZPOWSZECHNIAć TO ZDJęCIE MóWIąC żE TO JEST ZłE
Avatar
nieznajoma / 17 września 2008 r. o 15:17
0
a i mieszka w lublinie
Avatar
nieznajoma / 16 września 2008 r. o 19:21
0
tak znam tą dziewczyne to jest ...
Avatar
Gość / 15 września 2008 r. o 20:11
0
codziennie gina ludzie w wypadkach samochodowych, ile jest dziennie pobic? Ile ludzi zostaje okradzionych? Ile jest wlaman ale o tym sie nie mowi oczywiscie bo kogo to obchodzi a ze jakas malolata zrobila sobie zdjecie bo chciala miec pamiatke i popisac sie przed znajomymi to juz wielka afera ale co tam to przeciez jest wazniejsze od jakiegos zabojstwa, zwolac wojsko i szukac malolaty.
Avatar
~gość~ / 15 września 2008 r. o 17:12
0
Jeśli prokuratura chce na serio ścigać tę dziewczynę to robią z siebie pośmiewisko. Poza tym, od kiedy piec jest pomnikiem? Ja rozumiem pomnik z prochami ale piec? Bez jaj...
Avatar
WOLNOSC / 14 września 2008 r. o 19:44
0
TAK CHODZI O SZEFA OCHRONY NA MAJDANKU MA SAME PORAZKI I WPADKI TO NIE PIERWSZA CZŁOWIEK NIEKOMPETENTNY WIDAC Z TEGO DYMISJA JEGO NIEUNIKNIONA TO SMUTNE CZŁOWIEK NA NIEODPOWIEDNIM STANOWISKU
Avatar
Aga / 14 września 2008 r. o 14:36
0
Roza napisał:
Moze prokuratura by sie zajela sprawa i ukarala dyrektora i wszystkich odpowiedzialnych za Muzeum na Majdanku. Tam nie ma zadnych napisow co mozna ,a co nie mozna i Pani Socjolog ma racje,dziewczyna zrobila sobie ciekawe ujecie(w jej mniemaniu). Ja znam osobiscie kogos, kto na Majdanku z grupa kolegow nakladl gazet do tego wlasnie pieca i podpalili, i pobiegli szybko na zewnatrz zeby zobaczyc dym wychodzacy z pieca krematoryjnego. SKANDAL, tak, ale nawet nikt tego nie zauwazyl z ochrony muzeum. To bylo dawno temu, pisze to zeby lubelska prokuratura nie wyrzucala na darmo pieniedzy i probowala ich znalezc...Pozdrawiam.



Widziałaś, zbulwersowało cię to i NIC nie zrobilaś? Może należałaś do grupy trefnisiów. Moja droga, w wychowaniu nie chodzi o to, żeby wychowanek się bał, chodzi o to, żeby wychowanek szanował, przestrzegał wszelkie normy społeczne. Wydaje ci się, że to wina nadzoru, bo nie upilnowali. Może i coś w tym jest, nie mnie o tym sądzić, nie jestem z nadzoru, ale to to dziewczę i fotgraf powinni przestrzegać zasad moralnych. I choćbyś cały Majdanek oblepiła zakazami typu: Nie wchodzić do pieca, pod groźbą kary" to i tak nic nie pomoże, jeżeli zabraknie podstawowego wychowania w duchu poszanowania innych (i tych żywych i tych martwych). Swoją drogą, twój pomysł, by powywieszać "co można a czego nie można" jest żenujący. Kobieto, słowo Majdanek i wiedza o tym miejscu mówi mi, moim bliskim, znajomym ,co wolno a czego nie. Nie broń tego, co na obronę nie zasługuje.



Widziałaś, zbulwersowało cię to i NIC nie zrobilaś? Może należałaś do grupy trefnisiów. Moja droga, w wychowaniu nie chodzi o to, żeby wychowanek się bał, chodzi o to, żeby wychowanek szanował, przestrzegał wszelkie normy społeczne. Wydaje ci się, że to wina nadzoru, bo nie upilnowali. Może i coś w tym jest, nie mnie o tym sądzić, nie jestem z nadzoru, ale to to dziewczę i fotgraf powinni przestrzegać zasad moralnych. I choćby... rozwiń
Avatar
Roza / 14 września 2008 r. o 11:33
0
master233 napisał:
JAK MOŻNA BYĆ TAKĄ ŚWINIĄ TYLE NIEWINNYCH OSÓB ZGINEŁO W TYM MIEJSCU A TU TAKA ZNIEWAGA MUSIMY UCZYC MŁODZIEŻ SZACUNKU DO TAKICH MIEJSC DO MIEJSC GDZIE JESZCZE DZIS CZUC CIERPIENIE LUDZI


Tylko SWINIA moze nazwac innych swinia, to tak uczysz szacunku?
Avatar
Roza / 14 września 2008 r. o 11:19
0
Moze prokuratura by sie zajela sprawa i ukarala dyrektora i wszystkich odpowiedzialnych za Muzeum na Majdanku. Tam nie ma zadnych napisow co mozna ,a co nie mozna i Pani Socjolog ma racje,dziewczyna zrobila sobie ciekawe ujecie(w jej mniemaniu). Ja znam osobiscie kogos, kto na Majdanku z grupa kolegow nakladl gazet do tego wlasnie pieca i podpalili, i pobiegli szybko na zewnatrz zeby zobaczyc dym wychodzacy z pieca krematoryjnego. SKANDAL, tak, ale nawet nikt tego nie zauwazyl z ochrony muzeum. To bylo dawno temu, pisze to zeby lubelska prokuratura nie wyrzucala na darmo pieniedzy i probowala ich znalezc...Pozdrawiam.
Moze prokuratura by sie zajela sprawa i ukarala dyrektora i wszystkich odpowiedzialnych za Muzeum na Majdanku. Tam nie ma zadnych napisow co mozna ,a co nie mozna i Pani Socjolog ma racje,dziewczyna zrobila sobie ciekawe ujecie(w jej mniemaniu). Ja znam osobiscie kogos, kto na Majdanku z grupa kolegow nakladl gazet do tego wlasnie pieca i podpalili, i pobiegli szybko na zewnatrz zeby zobaczyc dym wychodzacy z pieca krematoryjnego. SKANDAL, tak, ale nawet nikt tego nie zauwazyl z ochrony muzeum. To bylo dawno temu, pisze to zeby lubelska pr... rozwiń