Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 października 2019 r.
11:32

Zawieszony w maju protest teraz wraca. Nie będzie wycieczek, ani dyskotek

102 33 A A
Odznaczenia państwowe, resortowe, nagrody MEN i lubelskiego Kuratora Oświaty odebrali wczoraj nauczyciele z Lublina i powiatu lubelskiego
Odznaczenia państwowe, resortowe, nagrody MEN i lubelskiego Kuratora Oświaty odebrali wczoraj nauczyciele z Lublina i powiatu lubelskiego

Poniedziałek, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, to w szkołach dzień wolny od zajęć. A we wtorek nauczyciele rozpoczynają strajk włoski

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Koniec tygodnia upływa pod znakiem wojewódzkich obchodów Dnia Nauczyciela. Z okazji swojego święta zasłużeni pedagodzy w Lublinie, Białej Podlaskiej i Chełmie dostają medale. W szkołach nie ma jednak wielu powodów do radości.

– Zawieszony w maju protest teraz wraca, ale nauczyciele są podzieleni. Część ma nadzieję, że tym razem nasze żądania zostaną wysłuchane. Inni twierdzą, że taką formę protestu rządzący łatwo zlekceważą – przyznaje nauczyciel z III LO w Lublinie.

Rozpoczynający się we wtorek strajk włoski to pokłosie ankiety rozpisanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Wzięło w niej ponad 220 tys. osób: nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Tylko na Lubelszczyźnie – ponad 11 tys. osób. Podobnie jak w całym kraju, ponad 50 proc. opowiedziało się właśnie za taką formą protestu.

– Zaczynamy bezterminową akcję protestacyjną, polegającą na wykonywaniu tylko tych czynności, które są opisane w przepisach prawa oświatowego – ogłasza Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Nauczyciele nie będą więc prowadzić zajęć pozalekcyjnych, wyjeżdżać na szkolne wycieczki, brać udziału w dyskotekach czy sobotnio-niedzielnych konkursach.  Walczą o zrównanie pensji zasadniczej nauczyciela dyplomowanego z przeciętnym wynagrodzeniem w kraju (4950 zł brutto w porównaniu do otrzymywanego dziś 3817 zł brutto). Na pozostałych stopniach awansu zawodowego wynagrodzenie obliczane ma być procentowo.

Głosy wśród nauczycieli są podzielone. – Liczę na to, że rządzący, którzy przecież też mają dzieci w szkołach, sami zauważa, jak wiele robimy dodatkowo i dlaczego tak istotne są nasze podwyżki – mówi nauczyciel z jednej z podstawówek na lubelskim Czechowie.

– Zlekceważyli nasze żądania, kiedy w kwietniu odeszliśmy od tablic, więc tym bardziej zlekceważą nas teraz. Strajk rozpoczyna się już po wyborach więc politykom nie będzie też zależało na dodatkowych nauczycielskich głosach – uważa nauczycielka ze SP nr 51 w Lublinie. – Co więcej decyzje o przystąpieniu do protestu każdy nauczyciel będzie podejmował indywidualnie. Według mnie większość z nas nie odwoła zaplanowanych już wycieczek. Jak spojrzałoby uczniom w oczy? Myślę, że protest zakończy się fiaskiem.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 października 2019 r. o 21:17
+15
Proszę nie opowiadać bajek i sprawdzić zarobki nauczycieli w oświadczeniach majątkowych ( tych co są np radnymi ) To jest miarodajne bo to dane z PITów czyli wszystkie dodatki itp. I te kwoty są ciekawe od 4500 do 7800 zł miesięcznie. Zwykle to nauczyciele ze szkoły podstawowej ze stażem powyżej 20 lat i średnio 5500- 6500 zł brutto miesiecznie. Czy to jest mała kwota za nauczanie dzieci w szkole przy 18 godz tygodniowo ??
Avatar
Gość / 12 października 2019 r. o 12:26
+12
Z okazji dnia nauczyciela wszystkim nierobom życzę 40 godzinnego tygodnia pracy.
Avatar
A LIDERZY UNII ZAKAZALI NAUCZYCIELOM STRJKOWAĆ / 12 października 2019 r. o 17:04
+9
W Niemczech - lidera Unii Jewropejskiej nauczyciele mają ustawowy ZAKAZ STRAJKÓW. I co powiecie ?
Avatar
Uczeń / 12 października 2019 r. o 14:57
+8
Chyba się powiesze. Nie będzie 3 dyskotek i 2 wycieczek w ciągu roku. Więcej i tak ich nigdy nie było.
Avatar
Gość / 12 października 2019 r. o 12:07
+8
Niech przychodzą do pracy na 40 godz/ tyg , tam sprawdzają klasówki i przygotowują się do lekcji. Do tego 26 dni urlopu w roku i niech wtedy nikomu łachy nie robią że pojadą na wycieczkę.
Avatar
Holi / 13 października 2019 r. o 05:18
+7
Córka chodzi do lo prywatnego i jej ten debilny polityczny strajk nie będzie dotyczył, ale innym rodzicom szczerze współczuję eh .
Avatar
Gość / 12 października 2019 r. o 18:06
+6
Artykuł to ewidentne złamanie ciszy wyborczej! Wiadomo kto i z jakiego ugrupowania namawia naiwnych do strajku.
Avatar
Gość / 12 października 2019 r. o 14:46
+5
kilkanaście godzin tygodniowo przez miesiąc - toż to katorga i normalnie sybir - czas na strajk
Avatar
Nowakowski / 12 października 2019 r. o 12:04
+5
Ja też nie będę kupował książek ani zeszytów ćwiczeń które wyręczają nauczycieli.
Avatar
Gość / 12 października 2019 r. o 11:52
+5
To sobie nauczycielie nie podjeżdżą i nie pozbawia za pieniądze uczniów.
Avatar
Ola / 14 października 2019 r. o 10:00
-1
Ciekawe ilu pracowników na etacie (oprócz nauczycieli) zarabia przeciętne wynagrodzenie...? Nie podoba się pensja to niech idą do szkół prywatnych i tam negocjują wynagrodzenia. Tyle osób zarabia jeszcze mniej i nie ma szansy na żadne strajki bo pracują w sektorze prywatnym... Nauczyciele mają dużo mniej obowiązków niż pracownicy w innych profesjach. Teraz nauczyciel w szkole nie uczy, tylko każe dzieciom uczyć się w domu, tyle korepetycji dodatkowych dzieci mają... A oni chcą jeszcze podwyżek... Śmieszne...
Avatar
Jan / 13 października 2019 r. o 21:59
+1
Każdy nauczyciel powinien siedzieć w po 8 godz. przez 5 dni w tygodniu i dopiero żądać podwyżek a nie jak jest teraz 18godz w miesiącu za 7000zl . Za zajęcia dodatkowe maja płacone kupę kasy i jeszcze im mało .
Avatar
plum / 13 października 2019 r. o 16:47
0
Proszę nie opowiadać bajek i sprawdzić zarobki nauczycieli w oświadczeniach majątkowych ( tych co są np radnymi ) To jest miarodajne bo to dane z PITów czyli wszystkie dodatki itp. I te kwoty są ciekawe od 4500 do 7800 zł miesięcznie. Zwykle to nauczyciele ze szkoły podstawowej ze stażem powyżej 20 lat i średnio 5500- 6500 zł brutto miesiecznie. Czy to jest mała kwota za nauczanie dzieci w szkole przy 18 godz tygodniowo  ??
  No właśnie, ponad 5 tysięcy zarabiają, bo jest oczywistą oczywistością, że wszyscy nauczyciele po 20 latach pracy w szkole zostają z automatu radnymi i dietę posiadają, co w PIT-ach widać.
  No właśnie, ponad 5 tysięcy zarabiają, bo jest oczywistą oczywistością, że wszyscy nauczyciele po 20 latach pracy w szkole zostają z automatu radnymi i dietę posiadają, co w PIT-ach widać. rozwiń
Avatar
Ewkamarchewka / 13 października 2019 r. o 14:20
-1
Jeśli chodzi o biuro podróży nie wypowiadaj się jak nie wiesz. Fakt dzieci płacą za opiekunów i jeżeli na 40 dzieci jedzie 4 opiekunów a wystarczy 2 to raczej z przymusu nie jadą. A co najlepsze to zawsze od nauczycieli niestety jest najwięcej skarg że to IM się coś nie podobalo. I proszę nie generalizujmy, jest gros nauczycieli, którzy jadąc na wycieczke dzieci nie pilnuja a potem płaczą że dzieci nabroily. Nigdzie wycieczka szkolna nie jest wpisana jako obowiązkowa. Cóż dzieci szkoda, ale myślę że przeżyją.
 Zacznę od końca- jest wielu nauczycieli, którzy opatrznie rozumieją i wykonują swoje zadania, jest wielu lekarzy, którzy dobrze leczą tylko prywatnie, jest wielu masarzy, którzy dodają mnóstwo chemii do wędlin nazywanych "wiejskie bezkonserwantów", jest wielu politków, mających gęby pełne wrażliwości i uczciwości, ale w życiu im nie wychodzi, jest wielu księży, którzy... dopisz, co ci tam jeszcze w duszy gra. Co do biur podróży i doliczania opłat za nauczycieli. Widzisz, nie wystarczy dopisać "jak się nie znasz", żeby błysnąć mądrością.  Muzea opiekunów grup wpuszczają bezpłatnie, kina też, większość teatrów i wystaw również- ekonomia się kłania. Tym instytucjom opłaci się wpuścić nauczyciela za darmo, bo przyprowadził im gromadę, która zapłaci. Podobnie w przypadku posiłków czy noclegów- liczone są dania uczestników, a opieka ma za darmo, bo dzięki temu restaurator/ hotelarz wie, że nauczyciel  dopilnuje dzieciarni i odpowiada za wszelkie szkody/ zniszczenia/ wypadki. Podobnie jak w muzeum czy kinie cieszy się, że ma grupę, którą obsłuży i nie musi czekać na pojedynczych klientów. Zrozumiałe więc, że nakarmienie/ przenocowanie darmowe opiekunów się mu opłaca. Opieka przewodnika liczona nie od stuki, tylko od grupy. A przewodnik odpowiada za to, co pokaże i opowie a nie za to, że zgubił Brajanka czy nóżkę skręciła Dżesika.  Bardziej łopatologicznie się chyba nie da....
 Zacznę od końca- jest wielu nauczycieli, którzy opatrznie rozumieją i wykonują swoje zadania, jest wielu lekarzy, którzy dobrze leczą tylko prywatnie, jest wielu masarzy, którzy dodają mnóstwo chemii do wędlin nazywanych "wiejskie bezkonserwantów", jest wielu politków, mających gęby pełne wrażliwości i uczciwości, ale w życiu im nie wychodzi, jest wielu księży, którzy... dopisz, co ci tam jeszcze w duszy gra. Co do biur podróży i doliczania opłat za nauczycieli. Widzisz, nie wystarczy dopisać "jak się nie zn... rozwiń
Avatar
Ewkamarchewka / 13 października 2019 r. o 14:09
+1
Niech przychodzą do pracy na 40 godz/ tyg , tam sprawdzają klasówki i przygotowują się do lekcji. Do tego 26 dni urlopu w roku i niech wtedy  nikomu łachy nie robią że pojadą na wycieczkę.
Zagwarantuj im warunki pracy na te 40 godzin i chętnie zrobią to, co proponujesz. Rozumiem, że o 10.20 czy 13.15 przyjdziesz na wywiadówkę. Przy mojej odpowiedzi 5 minusów. Rozumiem, że nie mam racji, bo szkoły dysponują wystarczającą ilością pomieszczeń, żeby nauczyciel wstawił sobie biurko, podłączył komputer, miał ciszę do pracy papierkowej i komfort podczas rozmowy z uczniem czy rodzicem. Na pewno się mylę, bo organ prowadzący z radością opłaci koszty, jakie wygeneruje pracujący w szkole, a nie w domu nauczyciel- urzędnik, a więc dodatkowo zapłaci za prąd, za wodę (no cóż, w toaletach też jest potrzebna), za komputery i urządzenia peryferyjne oraz ich konserwację i naprawę, za telefony służbowe ze służbowego telefonu...  Za kilka dni pojawią się nowi lub osiadą bardziej krzepko  dotychczasowi ministrowie, posłowie, senatorowie. Proponuję od razu na ich starcie, tuż po przysiędze zgłaszać postulaty dot. 40 godz. pracy nauczyciela w budynku szkoły. Przecież elektorat wybiera i ma wpływ na to, jak realizowane są potrzeby społeczne.
 
  rozwiń
Avatar
Gosc / 13 października 2019 r. o 10:42
-1
Jeśli chodzi o biuro podróży nie wypowiadaj się jak nie wiesz. Fakt dzieci płacą za opiekunów i jeżeli na 40 dzieci jedzie 4 opiekunów a wystarczy 2 to raczej z przymusu nie jadą. A co najlepsze to zawsze od nauczycieli niestety jest najwięcej skarg że to IM się coś nie podobalo. I proszę nie generalizujmy, jest gros nauczycieli, którzy jadąc na wycieczke dzieci nie pilnuja a potem płaczą że dzieci nabroily. Nigdzie wycieczka szkolna nie jest wpisana jako obowiązkowa. Cóż dzieci szkoda, ale myślę że przeżyją. 
Avatar
Holi / 13 października 2019 r. o 05:18
+7
Córka chodzi do lo prywatnego i jej ten debilny polityczny strajk nie będzie dotyczył, ale innym rodzicom szczerze współczuję eh .
Avatar
nauczyciel / 13 października 2019 r. o 00:04
+2
Nie głupio to samemu sobie życzenia skladać, nierobie?
Avatar
Gość / 12 października 2019 r. o 21:17
+15
Proszę nie opowiadać bajek i sprawdzić zarobki nauczycieli w oświadczeniach majątkowych ( tych co są np radnymi ) To jest miarodajne bo to dane z PITów czyli wszystkie dodatki itp. I te kwoty są ciekawe od 4500 do 7800 zł miesięcznie. Zwykle to nauczyciele ze szkoły podstawowej ze stażem powyżej 20 lat i średnio 5500- 6500 zł brutto miesiecznie. Czy to jest mała kwota za nauczanie dzieci w szkole przy 18 godz tygodniowo ??
Avatar
Gość / 12 października 2019 r. o 18:06
+6
Artykuł to ewidentne złamanie ciszy wyborczej! Wiadomo kto i z jakiego ugrupowania namawia naiwnych do strajku.
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 marca 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 marca 2021 r.

Wciąż gramy dla Ninki z Lublina. Megafanka „Ojca Mateusza” wkracza do akcji
galeria

Wciąż gramy dla Ninki z Lublina. Megafanka „Ojca Mateusza” wkracza do akcji

Ponad 66 tys. zł udało się uzbierać dzięki trwającym przez ostatnie dwa tygodnie licytacjom w ramach „Walentynek dla Ninki”. Chodzi o zbiórkę pieniędzy na leczenie chorej na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) niespełna dwuletniej Niny Słupskiej z Lublina, która potrzebuje „najdroższego leku świata”. To wciąż kropla w morzu potrzeb, bo do zebrania zostało jeszcze niespełna 7 mln zł.

Finał piłkarskiego Pucharu Polski znowu w Lublinie?
galeria

Finał piłkarskiego Pucharu Polski znowu w Lublinie?

Arena Lublin ponownie może być miejscem rozegrania finałowego meczu Pucharu Polski. O takiej szansie poinformował wczoraj prezydent miasta Krzysztof Żuk. Powołał się przy tym na rozmowę z prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewem Bońkiem.

Koncert „Chwała Bohaterom!” w Świdniku
Zdjęcia
galeria

Koncert „Chwała Bohaterom!” w Świdniku

W Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku odbył się koncert „Chwała Bohaterom!".

Lublin. Była radna PiS nie chce przeprosić rodziny Tadeusza Mazowieckiego. Rachunek to 8 mln zł

Lublin. Była radna PiS nie chce przeprosić rodziny Tadeusza Mazowieckiego. Rachunek to 8 mln zł

Była lubelska radna PiS mimo prawomocnego rozstrzygnięcia sądu nie zamierza przepraszać za nazwanie Tadeusza Mazowieckiego „stalinowcem i agentem NKWD”. Anna Jaśkowska złożyła wniosek o kasację wyroku. Jej pełnomocnik ocenia, że publikacja przeprosin może kosztować aż 8 mln zł.

Słony koszt spacerów po parku Ludowym w Lublinie
galeria

Słony koszt spacerów po parku Ludowym w Lublinie

Na 74 tys. zł oszacowane zostały przez Ratusz koszty naprawy nowej fontanny w parku Ludowym. Mowa o wodotrysku urządzonym w miejscu amfiteatru, gdzie zamiast sceny jest niecka z dyszami w postaci srebrzystych kul.

Kraśnik. Tankowali i nie chcieli płacić. Audi było przygotowane do takiej akcji

Kraśnik. Tankowali i nie chcieli płacić. Audi było przygotowane do takiej akcji

Tablica rejestracyjna była zasłonięta. Nie było też naklejki na przedniej szybie. To miało zapewnić bezkarność dwóm mężczyznom.

Od wtorku kolejna tura zapisów na szczepienia pracowników żłobków

Od wtorku kolejna tura zapisów na szczepienia pracowników żłobków

We wtorek rozpocznie się kolejna tura zapisów na szczepienia pracowników instytucji opieki nad dziećmi, pieczy zastępczej oraz placówek wsparcia dziennego. Rejestracja potrwa do środy (3 marca). Szczepienia są dobrowolne.

Domy w miejscu pól

Domy w miejscu pól

Dziś upubliczniony miał być projekt nowego planu zagospodarowania dzielnicy Szerokie. Na terenach przeznaczonych dotąd pod produkcję rolną wyznaczone mają być nowe strefy pod zabudowę.

Michał Żewłakow prowadził pod wpływem alkoholu. Dyrektor sportowy Motoru Lublin oskarżony

Michał Żewłakow prowadził pod wpływem alkoholu. Dyrektor sportowy Motoru Lublin oskarżony

Nowe wieści w sprawie dyrektora sportowego Motoru Lublin Michała Żewłakowa. Chodzi o sytuację z grudnia 2020 roku, kiedy były kapitan reprezentacji Polski został zatrzymany przez policję za jazdę pod wpływem alkoholu. W ostatnich dniach lutego prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.

W Puławach pamiętają o Niezłomnych. Kwiaty i znicze przy krzyżu
Dużo zdjęć
galeria

W Puławach pamiętają o Niezłomnych. Kwiaty i znicze przy krzyżu

Minęło dziesięć lat od ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W poniedziałek w Puławach odprawiono mszę w ich intencji. Puławianie tradycyjnie spotkali się przed krzyżem przy ul. Centralnej, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Ogień buchał pod niebo. Spłonął warsztat samochodowy w Turce
zdjęcia

Ogień buchał pod niebo. Spłonął warsztat samochodowy w Turce

Już w momencie, kiedy na miejsce dotarły pierwsze wozy strażackie, płonęło całe wnętrze i dach.

Senator z Lublina z koronawirusem

Senator z Lublina z koronawirusem

Jacek Bury, senator ruchu Hołowni ma koronawirusa.

Radni Białej Podlaskiej zdecydowali: Jeśli cyrk, to bez zwierząt

Radni Białej Podlaskiej zdecydowali: Jeśli cyrk, to bez zwierząt

Jeśli przedstawienia cyrkowe, to bez zwierząt. Takie nowe prawo uchwaliła właśnie rada Białej Podlaskiej. Ale zakaz dotyczy tylko terenów miejskich. – Czy uchwała ma uzasadnienie, skoro 90 proc. przedstawień cyrkowych odbywa się na prywatnych działkach? – zastanawia się radny Bartłomiej Kuczer.

Nie żyje Urszula Radek. Jedna z legend „S” w Świdniku

Nie żyje Urszula Radek. Jedna z legend „S” w Świdniku

W lipcu 1980 r., podczas protestu w WSK Świdnik, została członkiem Komitetu Strajkowego. Urszula Radek odeszła w wieku 87 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.