Sztukmistrz z Lublina będzie symbolem tegorocznej, piątej już Nocy Kultury, a jej hasłem Miasto Dialogu. W sumie, czeka na nas ponad 250 wydarzeń. Wszystko za darmo – także wizyty w miejscach, w których na co dzień się płaci.
W parku przy Głębokiej przybysze z Białegostoku zaproponują "ambient park”. A na pl. Zamkowym coś dla niepełnosprawnych: Mecz rugby na wózkach, tor przeszkód dla niedowidzących i instalacje pozwalające zobaczyć świat z perspektywy niepełnosprawnych – mówi Agata Will, koordynatorka Nocy Kultury. Przed Zamkiem będzie też wizualizacja przedwojennego Lublina w 3D.
Po raz pierwszy swe podwoje otworzy jesziwa, gdzie będą m.in. warsztaty tańca żydowskiego. Do Nocy Kultury dołączyło kino Bajka z pokazem filmów o tematyce wschodniej. W Warsztatach Kultury zobaczymy nowe prace Roberta Kuśmirowskiego, za gmachem UMCS przy Narutowicza cykl dokumentów, a przed Ratuszem dawne zdjęcia lotnicze. Na deptaku staną meble z trawy, a Jarosław Koziara przeinaczy latarnie na pl. Litewskim. A to tylko ułamek atrakcji.
W filharmonii, pizzerii na deptaku i Trybunale Koronnym będą "socjalne” kąciki dla rodziców z dziećmi. Darmowe tej nocy autobusy N1, N2 i N3 mają kursować co pół godziny od 22.30 do 3.30.
Od 2 czerwca na pl. Litewskim i Rynku będzie można dostać program dostępny już na stronie nockultury.pl, na której jest też lista 14 wydarzeń z ograniczoną liczbą miejsc, na które trzeba rezerwować wejściówki.
Nowością będzie też wigilia Nocy Kultury: 3 czerwca w 14 dzielnicach odbędzie się ponad 60 wydarzeń, a Miąższ, Bajzel i Budyń wystąpią z objazdowym koncertem w pięciu dzielnicach.