Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 maja 2010 r.
21:36
Edytuj ten wpis

Nowy wygląd Podzamcza. Będą konsultacje z mieszkańcami

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 20 A A

Jak ma wyglądać Podzamcze? Czy ma pozostać tam targ i dworzec, czy lepsze będą kamieniczki
albo centrum handlowe? Za tydzień największe w ostatnich latach konsultacje Ratusza z mieszkańcami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na specjalnej makiecie, która zostanie ustawiona w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej na rogu Jezuickiej i Bramowej każdy będzie mógł po swojemu umeblować Podzamcze. Jak? Stawiając styropianowe modele. Po co? Żeby sprawdzić, jak urządzone Podzamcze będzie najciekawsze.

– Makieta będzie fotografowana na każdym etapie zmian – mówi Ewa Kipta z Urzędu Miasta, która organizuje konsultacje. Od mieszkańców meblujących makietę opinie mają zbierać dyżurujący codziennie studenci. Tak będzie od 17 do 28 maja. Model Podzamcza będzie dostępny codziennie między godz. 15 a 19.

We wcześniejszych godzinach nad przyszłością terenów między al. Tysiąclecia a ul. Ruską mają się zastanawiać ich obecni użytkownicy. Kupcy z targowiska liczą na to, że miejsce dla nich się znajdzie. Za to PKS niemal nie ma na to szans. Miasto chce dworzec przenieść, za czym opowiada się nawet właściciel spółki, czyli samorząd województwa.

– Chcemy, by główny dworzec autobusowy znalazł się w okolicach dworca kolejowego – zadeklarował Krzysztof Grabczuk, marszałek województwa, przejmując pod koniec kwietnia PKS Wschód od ministra skarbu.

Wypełnionych autobusami placów manewrowych dość ma także wojewódzki konserwator zabytków.

– Nie uważam, że lokalizacja dworca jest tam właściwa – mówi Halina Landecka zastrzegając, że to jej osobiste zdanie.

Konserwator z urzędu nie będzie zajmować się Podzamczem, bo nie leży ono w strefie uznanej za zabytek. Tym bardziej precyzyjny musi być przyszły plan zagospodarowania przestrzennego, czyli uchwała radnych określająca co na danym terenie można zbudować.
Na plan trzeba będzie jeszcze poczekać. Ratusz szacuje, że powstanie on pod koniec przyszłego roku. Wcześniej w drodze konkursu dla architektów magistrat ma wybrać najlepszy pomysł na Podzamcze i to na bazie tego pomysłu opierać ma się projekt planu, który dostaną radni. Zanim jednak miasto ogłosi konkurs, musi ustalić listę wytycznych dla jego uczestników. A na liście znaleźć ma się również to, co wyniknie z rozpoczynających się 17 maja konsultacji.

Już w piątek w Magazynie Dziennika Wschodniego obszerny materiał o przyszłości Podzamcza. Jak widzą ją specjaliści i ci, którzy będą jego użytkownikami

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
bambosh / 16 maja 2010 o 15:01
0
Rozwiązanie jest proste i niezbyt kosztowne:zamienić Makro z Dworcem PKS na Podzamczu! Makro ma wyasfaltowany plac(prawie gotowy na autobusy),jest blisko Północnego Dworca Kolejowego i blisko trasy wyjazdowej na Zamość i Świdnik.
Avatar
bambosh / 14 maja 2010 o 19:40
0
!!! napisał:
wlaśnie zastanawiam się,dlaczego nie skorzystać z dawnego dworca pólnocnego??? nawet mamy targ pod nosem i stację kolejową,rozwiązanie palce lizać ,co na to glówny architekt? tamte rejony za daleko,zbyt stara dzielnica na taki przemial autobusowy,chyba,że ktoś myśli o zburzeniu starej dzielnicy,przemyślcie to jeszcze raz,a tu niedaleko nawet byloby od trasy na lotnisko ... aż się prosi

Co Ty bredzisz!-przecież przy stacji Dworzec Północny jest za mało miejsca na główny PKS.

Co Ty bredzisz!-przecież przy stacji Dworzec Północny jest za mało miejsca na główny PKS. rozwiń
Avatar
!!! / 14 maja 2010 o 17:07
0
wlaśnie zastanawiam się,dlaczego nie skorzystać z dawnego dworca pólnocnego??? nawet mamy targ pod nosem i stację kolejową,rozwiązanie palce lizać ,co na to glówny architekt? tamte rejony za daleko,zbyt stara dzielnica na taki przemial autobusowy,chyba,że ktoś myśli o zburzeniu starej dzielnicy,przemyślcie to jeszcze raz,a tu niedaleko nawet byloby od trasy na lotnisko ... aż się prosi
Avatar
POgardzam tymi typami / 11 maja 2010 o 14:03
0
Masz racje Andrzeju.
Partia Obłudy
Avatar
Andrzej / 10 maja 2010 o 21:17
0
Możecie sobie wypisywać te pobożne życzenia to może wam ulży. Czy wy nie widzicie tego że macie tu GÓWNO do gadania. Będzie tam market i to takiej firmy która da więcej. Na której "towarzysze partyjni" i nie tylko będą mogli się nieźle obłowić i przy okazji pozałatwiać swoje prywatne interesy. Przy tej okazji chodzi tu o zniszczenie małego handlu bazarowego i to nie tylko w Lublinie.
Avatar
POgardzam tymi typami / 10 maja 2010 o 17:11
0
LUDZIE SOBIE POGADAJĄ, A URZEDASY Z MAGISTRATU ZROBIĄ I TAK CO BĘDĄ CHCIELI. KOLEJNY MASZKAREK.
Cóż Lublin miastem inspiracji jak powiedział Prezydent. Mamy juz zapowiedziane Centrum przy Dworcu PKP oraz tunel pod Racławickimi, Aquapark, STREFĘ BEZ PRACY i "NOWOCZESNE MIASTO".
Avatar
janusz / 10 maja 2010 o 16:37
0
po jaką cholerę upierć się z tym dworcem ???? przecież jest do cholery i ciut ciut miejsca po drugiej stronie ulicy Unia Lubelska i można te bagna osuszyć i zagospodarować - nie trzeba pchać się w ciasny teren którego zagospodarowanie i infrastruktura będzie 3 - krotnie droższą inwestycją niż wykonanie dworca autobusowego po drugiej stronie ..przy kosiarkach ,, Myślę że trzeba pomyśleć o tym i to bardzo intensywnie a nie kombinować .
Avatar
jk / 10 maja 2010 o 16:16
0
A ja właśnie widziałbym tam jakąś galerię handlową czy coś - bez jaj teraz to jest tam jak w Boliwi, a zabytków w tym mieście wystarczy, bo same jest reliktem i jednym wielkim zabytkiem bez przyszłości. Sprzedać ziemię za grubą kasę i tą kasę zainwestować np. w tunel pod Racławickimi! W tym mieście trzeba biznesparków i miejsc pracy dla tłumu studentów, którzy kończą nasze uczelnie co roku, a nie robienie z niego skansenu i atrakcji turystycznej.
Avatar
Głos ze Wschodu / 10 maja 2010 o 14:06
0
Dla mnie osobiście usytuowanie dworca jest wygodne. Przybywający do Lublina blisko mają na Starówkę, przed odjazdem można na rynku coś kupić... Jednakże pod względem estetycznym, patrząc na to chociażby ze wzgórza zamkowego, czy z "Czwartku", to obraz nędzy i rozpaczy. Dlatego też rewitalizacja tego miejsca przydała by się.
Przeniesienie dworca PKS w inne miejsce jest posunięciem słusznym. Przy zamku można by było jednak pozostawić przystanek, z którego autobusy by zabierały podróżnych jadących w kierunku na Piaski i dalej. Rynek można by zastąpić na przykład stylizowanymi na XVIII wiek halami targowymi (na przykład takimi, jakie dawniej w Tomaszowie Lubelskim istniały). Obecne budy, oraz socrealistyczny dworzec gryzie się z okolicznymi zabytkami. Może warto by w projektach uwzględnić dawną zabudowę, jaką posiadał ten teren? Bo najgorszym posunięciem było by zapełnienie niszy pomiędzy "Czwartkiem" i "Starym Miastem" nowoczesnymi konstrukcjami.
Dla mnie osobiście usytuowanie dworca jest wygodne. Przybywający do Lublina blisko mają na Starówkę, przed odjazdem można na rynku coś kupić... Jednakże pod względem estetycznym, patrząc na to chociażby ze wzgórza zamkowego, czy z "Czwartku", to obraz nędzy i rozpaczy. Dlatego też rewitalizacja tego miejsca przydała by się.
Przeniesienie dworca PKS w inne miejsce jest posunięciem słusznym. Przy zamku można by było jednak pozostawić przystanek, z którego autobusy by zabierały podróżnych jadących w kierunku na Piaski i dalej. ... rozwiń
Avatar
Anuśka / 10 maja 2010 o 12:34
0
Dworce PKS powinny być usytuowane przy drogach wjazdowych do miasta, podobnie jak i markety. Byłoby ładniej, czyściej i ciszej zarówno w dzień jak i w nocy. Jeżeli w końcu zostanie wybudowana obwodnica, to niewiele ona zmieni, skoro tiry, dostawcze i autobusy będą wjeżdżać do centrum miasta, czy na osiedla? Ale liczy się tylko kasa, prawda gospodarze miasta?

Może i masz rację z tym ze ładniej by wygądało miasto ale nie zgadzam się z tobą jeżeli chodzi o autobusy w końcu ty też nimi jeździsz tak jak każdy
Avatar
bambosh / 16 maja 2010 o 15:01
0
Rozwiązanie jest proste i niezbyt kosztowne:zamienić Makro z Dworcem PKS na Podzamczu! Makro ma wyasfaltowany plac(prawie gotowy na autobusy),jest blisko Północnego Dworca Kolejowego i blisko trasy wyjazdowej na Zamość i Świdnik.
Avatar
bambosh / 14 maja 2010 o 19:40
0
!!! napisał:
wlaśnie zastanawiam się,dlaczego nie skorzystać z dawnego dworca pólnocnego??? nawet mamy targ pod nosem i stację kolejową,rozwiązanie palce lizać ,co na to glówny architekt? tamte rejony za daleko,zbyt stara dzielnica na taki przemial autobusowy,chyba,że ktoś myśli o zburzeniu starej dzielnicy,przemyślcie to jeszcze raz,a tu niedaleko nawet byloby od trasy na lotnisko ... aż się prosi

Co Ty bredzisz!-przecież przy stacji Dworzec Północny jest za mało miejsca na główny PKS.

Co Ty bredzisz!-przecież przy stacji Dworzec Północny jest za mało miejsca na główny PKS. rozwiń
Avatar
!!! / 14 maja 2010 o 17:07
0
wlaśnie zastanawiam się,dlaczego nie skorzystać z dawnego dworca pólnocnego??? nawet mamy targ pod nosem i stację kolejową,rozwiązanie palce lizać ,co na to glówny architekt? tamte rejony za daleko,zbyt stara dzielnica na taki przemial autobusowy,chyba,że ktoś myśli o zburzeniu starej dzielnicy,przemyślcie to jeszcze raz,a tu niedaleko nawet byloby od trasy na lotnisko ... aż się prosi
Avatar
POgardzam tymi typami / 11 maja 2010 o 14:03
0
Masz racje Andrzeju.
Partia Obłudy
Avatar
Andrzej / 10 maja 2010 o 21:17
0
Możecie sobie wypisywać te pobożne życzenia to może wam ulży. Czy wy nie widzicie tego że macie tu GÓWNO do gadania. Będzie tam market i to takiej firmy która da więcej. Na której "towarzysze partyjni" i nie tylko będą mogli się nieźle obłowić i przy okazji pozałatwiać swoje prywatne interesy. Przy tej okazji chodzi tu o zniszczenie małego handlu bazarowego i to nie tylko w Lublinie.
Avatar
POgardzam tymi typami / 10 maja 2010 o 17:11
0
LUDZIE SOBIE POGADAJĄ, A URZEDASY Z MAGISTRATU ZROBIĄ I TAK CO BĘDĄ CHCIELI. KOLEJNY MASZKAREK.
Cóż Lublin miastem inspiracji jak powiedział Prezydent. Mamy juz zapowiedziane Centrum przy Dworcu PKP oraz tunel pod Racławickimi, Aquapark, STREFĘ BEZ PRACY i "NOWOCZESNE MIASTO".
Avatar
janusz / 10 maja 2010 o 16:37
0
po jaką cholerę upierć się z tym dworcem ???? przecież jest do cholery i ciut ciut miejsca po drugiej stronie ulicy Unia Lubelska i można te bagna osuszyć i zagospodarować - nie trzeba pchać się w ciasny teren którego zagospodarowanie i infrastruktura będzie 3 - krotnie droższą inwestycją niż wykonanie dworca autobusowego po drugiej stronie ..przy kosiarkach ,, Myślę że trzeba pomyśleć o tym i to bardzo intensywnie a nie kombinować .
Avatar
jk / 10 maja 2010 o 16:16
0
A ja właśnie widziałbym tam jakąś galerię handlową czy coś - bez jaj teraz to jest tam jak w Boliwi, a zabytków w tym mieście wystarczy, bo same jest reliktem i jednym wielkim zabytkiem bez przyszłości. Sprzedać ziemię za grubą kasę i tą kasę zainwestować np. w tunel pod Racławickimi! W tym mieście trzeba biznesparków i miejsc pracy dla tłumu studentów, którzy kończą nasze uczelnie co roku, a nie robienie z niego skansenu i atrakcji turystycznej.
Avatar
Głos ze Wschodu / 10 maja 2010 o 14:06
0
Dla mnie osobiście usytuowanie dworca jest wygodne. Przybywający do Lublina blisko mają na Starówkę, przed odjazdem można na rynku coś kupić... Jednakże pod względem estetycznym, patrząc na to chociażby ze wzgórza zamkowego, czy z "Czwartku", to obraz nędzy i rozpaczy. Dlatego też rewitalizacja tego miejsca przydała by się.
Przeniesienie dworca PKS w inne miejsce jest posunięciem słusznym. Przy zamku można by było jednak pozostawić przystanek, z którego autobusy by zabierały podróżnych jadących w kierunku na Piaski i dalej. Rynek można by zastąpić na przykład stylizowanymi na XVIII wiek halami targowymi (na przykład takimi, jakie dawniej w Tomaszowie Lubelskim istniały). Obecne budy, oraz socrealistyczny dworzec gryzie się z okolicznymi zabytkami. Może warto by w projektach uwzględnić dawną zabudowę, jaką posiadał ten teren? Bo najgorszym posunięciem było by zapełnienie niszy pomiędzy "Czwartkiem" i "Starym Miastem" nowoczesnymi konstrukcjami.
Dla mnie osobiście usytuowanie dworca jest wygodne. Przybywający do Lublina blisko mają na Starówkę, przed odjazdem można na rynku coś kupić... Jednakże pod względem estetycznym, patrząc na to chociażby ze wzgórza zamkowego, czy z "Czwartku", to obraz nędzy i rozpaczy. Dlatego też rewitalizacja tego miejsca przydała by się.
Przeniesienie dworca PKS w inne miejsce jest posunięciem słusznym. Przy zamku można by było jednak pozostawić przystanek, z którego autobusy by zabierały podróżnych jadących w kierunku na Piaski i dalej. ... rozwiń
Avatar
Anuśka / 10 maja 2010 o 12:34
0
Dworce PKS powinny być usytuowane przy drogach wjazdowych do miasta, podobnie jak i markety. Byłoby ładniej, czyściej i ciszej zarówno w dzień jak i w nocy. Jeżeli w końcu zostanie wybudowana obwodnica, to niewiele ona zmieni, skoro tiry, dostawcze i autobusy będą wjeżdżać do centrum miasta, czy na osiedla? Ale liczy się tylko kasa, prawda gospodarze miasta?

Może i masz rację z tym ze ładniej by wygądało miasto ale nie zgadzam się z tobą jeżeli chodzi o autobusy w końcu ty też nimi jeździsz tak jak każdy
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Znika popularna w Lublinie marka supermarketów. Połączenie z dużą siecią
galeria

Znika popularna w Lublinie marka supermarketów. Połączenie z dużą siecią 1 0

Jesienią z Lublina znikną sklepy Aldik. Zastąpią je Stokrotki. Pracownicy sieci czekają na zmiany z niepokojem.

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie
film

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie 1 0

Kazimierz Michał Ujazdowski nie będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia – ogłosił przewodniczący tej partii Grzegorz Schetyna. Nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej wskaże Nowoczesna. 

Musical "Metro" w Lublinie
14 października 2018, 18:00

Musical "Metro" w Lublinie 3 0

Co Gdzie Kiedy. Legendarny polski musical Metro zawita do Lublina. Znakomite przedstawienie w gwiazdorskiej obsadzie zobaczymy 14 października o godz. 18 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8).

Awantura o znaną kawiarnię w centrum Lublina. PO pyta o browar i o to czyje interesy reprezentuje radny PiS

Awantura o znaną kawiarnię w centrum Lublina. PO pyta o browar i o to czyje interesy reprezentuje radny PiS 5 21

Prokuratura zbada okoliczności zerwania przez Centrum Kultury w Lublinie umowy z przedsiębiorcą, który wynajmował od CK lokal pod kawiarnię. To reakcja na zawiadomienie od przedsiębiorcy, który sugeruje, że na zerwanie umowy naciskał zastępca prezydenta. On sam zaprzecza i mówi, że rozważa pozew o zniesławienie.

Ruch Izbica wygrywa w sparingach i sprawdza bramkarzy

Ruch Izbica wygrywa w sparingach i sprawdza bramkarzy 2 0

CHEŁMSKA KLASA OKRĘGOWA Ruch Izbica zamierza jedynie uzupełnić skład. Pilnie poszukiwani są specjaliści od gry między słupkami W okresie przygotowawczym Ruch Izbica odniósł drugie zwycięstwo z rzędu. Tym razem zespół trenera Andrzeja Rycaka rozbił Deltę Nielisz 7:4

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek 0 1

W ciągu roku zniesiony ma być wymóg stosowania pieczątek przez przedsiębiorców.

Radni PSL plan dla wsi przygotowany przez PiS nazywają wyborczą kpiną

Radni PSL plan dla wsi przygotowany przez PiS nazywają wyborczą kpiną 1 38

Przygotowany przez rząd PiS plan dla wsi jest zdaniem radnych powiatu bialskiego wyborczą kpiną. A Janusz Skólimowski wicestarosta bialski z PiS przekonuje, że program zapewni rolnictwu wsparcie, rozwój i ochronę.

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach
1 sierpnia 2018, 19:00

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach 9 4

Co Gdzie Kiedy. 1 sierpnia Puławy włączą się w obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy zbiorą się w centrum miasta o godz. 19, aby oddać hołd Powstańcom i ułożyć olbrzymi znak Polski Walczącej.

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej 0 3

Przy Zemborzyckiej 53 w Lublinie może powstać stacja bazowa telefonii komórkowej Play.

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra 366 12

W trakcie kłótni pijany mężczyzna wyrzucił psa przez balkon. Zwierzę wypadło z czwartego piętra.

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia 0 0

Wspomnienia o najsłynniejszym lubelskim drzewie, wyciętym w maju zeszłego roku z pl. Litewskiego, jeszcze do końca sierpnia będzie zbierać Galeria Labirynt.

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią 79 0

Unieważniony został przetarg na sprzęt dla nowego żłobka przy ul. Zelwerowicza. Problemem okazało się wyposażenie kuchni. Mimo to władze miasta zapewniają, że placówka zostanie otwarta zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, a posiłki będą początkowo dowożone z kuchni innego żłobka.

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji 1 1

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek spotkał się z mediami na swojej pierwszej konferencji prasowej. 47-letni szkoleniowiec zapewnił, że kadrę czeka ewolucja i stopniowe wprowadzanie nowych zawodników, a jej kapitanem pozostanie Robert Lewandowski

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant 4 5

47-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej jechał samochodem i pił. Inni kierowcy musieli zjeżdżać mu z drogi. Wyczyny 47-latka zauważył przypadkiem policjant jadący do pracy

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa 1 0

Modernizacja oczyszczalni ścieków zbliża się do końca. W przyszłym tygodniu kolejne instalacje będą uruchamiane. Zaawansowanie robót modernizacyjnych oczyszczalni osiągnęło ok. 90 proc. Wybudowane zostały wszystkie obiekty, trwają ostatnie prace połączeniowe sieci między obiektami.