Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 grudnia 2014 r.
11:00
Edytuj ten wpis

Pacjent zmarł więc może poczekać

67 15 A A

Dzwoniłam, błagałam, i nic - opowiada córka kobiety, która nie mogła doczekać się na lekarza, który stwierdziłby zgon jej matki. Lekarka z osiedlowej przychodni tłumaczyła, że nie ma czasu. Zjawiła się dopiero po naszej interwencji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Lekarze traktują ludzką śmierć jak przeziębienie. Gdzie tu jest empatia? - pyta pani Katarzyna z Lublina. - Na przyjście lekarki czekaliśmy ponad trzy godziny. Nie wiedziałam co mam robić, prosiłam, błagałam. Bałam się, że w ogóle nikt nie przyjdzie. A przecież przychodnia jest zaledwie pięć minut drogi od naszego bloku. Zadzwoniliśmy do przychodni. Dyrektorka nie chciała rozmawiać przez telefon. Ale po naszym telefonie lekarka z przychodni zjawiła się w domu zmarłej kobiety. Prawo nie nakłada na lekarzy rodzinnych obowiązku wystawiania aktu zgonu. - To kwestia dobrej woli. Przepisy mówią, że lekarz powinien dotrzeć do pacjenta w ciągu 12 godzin - tłumaczy Teresa Dobrzańska-Pilichowska, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców. - Lekarz rodzinny ma obowiązek wywiązać się z kontraktu z NFZ, czyli przyjąć pacjentów. Stwierdzenie zgonu jest czynnością administracyjną, którą wykonuje się w drugiej kolejności. Większość z nas szanuje jednak uczucia rodziny i nie robi w takich przypadkach żadnych trudności. Od lat brakuje przepisów, które określałyby kto wystawia akt zgonu, jeśli nie może tego zrobić lekarz rodzinny. - Proponowaliśmy instytucję kornera - mówi Dobrzańska-Pilichowska. - To rozwiałoby też wątpliwości rodziny. Sporo ludzi nie ma świadomości jakie są przepisy i nie wie, jak postępować w takich sytuacjach. Obowiązku wystawienia aktu zgonu nie ma też pogotowie. - To przerzucanie obowiązków z jednej grupy na drugą. Dopóki będzie dowolność interpretacji przepisów, może się zdarzyć, że rodzina może mieć problem z aktem zgonu - mówi Zdzisław Kulesza, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. - W przypadkach kiedy akcja reanimacyjna nie przynosi skutku, wystawiamy kartę z informacją, że lekarz o konkretnej godzinie stwierdził zgon. W innych sytuacjach to nasza dobra wola. Zdarza się, że pomagamy rodzinie, bo np. jest piątek wieczór i na lekarza trzeba by było czekać aż do poniedziałku.
Czytaj więcej o:

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
nissan / 12 grudnia 2014 o 10:12
0

Lekarze to elita nie do ruszenia, zawsze znajdzie się jakiś artykuł,czy paragraf z którego jasno nie wynika,że to jest w zakresie obowiązków lekarza rodzinnego i już można z tego skorzystać,oczywiście bez żadnych konsekwencji.Dla mnie lekarz rodzinny to również  taki lekarz,który ma w obowiązku obsłużyć swojego byłego już pacjenta i to bez żadnych dyskusji,chyba po to powołano status lekarza rodzinnego,aby w pełnym zakresie potrzeb pacejent miał zapewnioną  służebną rolę medyczną. A tak na prawdę to czasami przydałby się Ludwik Dorn i "KAMASZE"..

Lekarze to elita nie do ruszenia, zawsze znajdzie się jakiś artykuł,czy paragraf z którego jasno nie wynika,że to jest w zakresie obowiązków lekarza rodzinnego i już można z tego skorzystać,oczywiście bez żadnych konsekwencji.Dla mnie lekarz rodzinny to również  taki lekarz,który ma w obowiązku obsłużyć swojego byłego już pacjenta i to bez żadnych dyskusji,chyba po to powołano status lekarza rodzinnego,aby w pełnym zakresie potrzeb pacejent miał zapewnioną  służebną rolę medyczną. A tak na prawdę to czasami przydałby się Lu... rozwiń

Avatar
m / 12 grudnia 2014 o 09:30
0

a skąd wiemy że pacjent napewno zmarł ??

Avatar
gościu / 11 grudnia 2014 o 18:18
0

P Dobrzańska wychodzi z założenia, że skoro pacjent żywy może poczekać kilka godzin na wizytę to tymbardziej martwy, dokładnie to widać w przychodni zdrowia, w której przyjmuje (w Ratoszynie)

Avatar
abc / 11 grudnia 2014 o 18:16
0

"Proponowaliśmy instytucję kornera – mówi Dobrzańska-Pilichowska."

Raczej koronera.

Avatar
jaTo / 11 grudnia 2014 o 15:49
0

pogotowie jest od ratowania żywych. WIęc do zmarłego nie jeździ bo niewiele mu pomoże. Jesli ktoś umarł to 3 godziny później bardziej umarłym nie będzie. Lekarz najpierw powinien zając się chorymi w przychodni, a później zmarłym. Przecież nikt nie kazał zwłokom czekać 2 dni, tylko kilka godzin. 

Avatar
Gość / 11 grudnia 2014 o 14:36
0

czytając tytuł myslałem że to znowu o szpitalu w Janowie Lubelskim

Avatar
gość / 11 grudnia 2014 o 14:30
0

Empatia to zrozumienie, że lekarz powinien przyjąć najpierw żywych chorych a później udać się na stwierdzenie zgonu. Jeżeli nie rozumuję prawidłowo to proszę o komentarz.


Nie życzę ci sytuacji, gdy będziesz z kimś zmarłym najbliższym godzinami w domu czekał aż ktoś się wami zainteresuje i przyjdzie/przyjedzie i wypisze ci dokumenty z którymi możesz iść załatwiać to co się w takiej sytuacji załatwia.
W przychodni siedzą ludzie owszem, chorzy, ale nie w takim stanie by nie poczekali 20 minut czy pół godziny. Empatia wobec bliskich zmarłego/zmarłej też się liczy, nieprawdaż?

Nie życzę ci sytuacji, gdy będziesz z kimś zmarłym najbliższym godzinami w domu czekał aż ktoś się wami zainteresuje i przyjdzie/przyjedzie i wypisze ci dokumenty z którymi możesz iść załatwiać to co się w takiej sytuacji załatwia.
W przychodni siedzą ludzie owszem, chorzy, ale nie w takim stanie by nie poczekali 20 minut czy pół godziny. Empatia wobec bliskich zmarłego/zmarłej też się liczy, nieprawdaż? rozwiń
Avatar
Roland / 11 grudnia 2014 o 14:04
0

Dziwne,że w PRL-u to funkcjonowało a w Najjaśniejszej wszystko kuleje.

Avatar
s1 / 11 grudnia 2014 o 12:34
0

Moja mama zmarła w domu,widziałam ze to nastąpi i zapytałam swojego lekarza rodzinnego co w takim przypadku zrobic?Pani doktor podpowiedziała mi ze jak mama umrze w domu to zebym dzwoniła na pogotowie tylko w zadnym przypadku nie powiedziała ze mama umarła bo pogotowie bedzie kazało mi baaardzo długo czekac na swoj przyjazd.Stało sie mama umarła zadzwoniłam na pogotowie i okłamałam ich ze mama sie dusi ze nie moze oddychac,przyjechali w ciagu 7 minut i stwierdzili zgon.Czasami trzeba poprostu kłamac nic innego nie mozna zrobic.

I w tym czasie zabić kogoś do kogo nie dotarła karetka, pozdrów mamę, byłą by dumna

I w tym czasie zabić kogoś do kogo nie dotarła karetka, pozdrów mamę, byłą by dumna

rozwiń
Avatar
Agnieszka / 11 grudnia 2014 o 12:26
0

Moja mama zmarła w domu,widziałam ze to nastąpi i zapytałam swojego lekarza rodzinnego co w takim przypadku zrobic?Pani doktor podpowiedziała mi ze jak mama umrze w domu to zebym dzwoniła na pogotowie tylko w zadnym przypadku nie powiedziała ze mama umarła bo pogotowie bedzie kazało mi baaardzo długo czekac na swoj przyjazd.Stało sie mama umarła zadzwoniłam na pogotowie i okłamałam ich ze mama sie dusi ze nie moze oddychac,przyjechali w ciagu 7 minut i stwierdzili zgon.Czasami trzeba poprostu kłamac nic innego nie mozna zrobic.

Avatar
nissan / 12 grudnia 2014 o 10:12
0

Lekarze to elita nie do ruszenia, zawsze znajdzie się jakiś artykuł,czy paragraf z którego jasno nie wynika,że to jest w zakresie obowiązków lekarza rodzinnego i już można z tego skorzystać,oczywiście bez żadnych konsekwencji.Dla mnie lekarz rodzinny to również  taki lekarz,który ma w obowiązku obsłużyć swojego byłego już pacjenta i to bez żadnych dyskusji,chyba po to powołano status lekarza rodzinnego,aby w pełnym zakresie potrzeb pacejent miał zapewnioną  służebną rolę medyczną. A tak na prawdę to czasami przydałby się Ludwik Dorn i "KAMASZE"..

Lekarze to elita nie do ruszenia, zawsze znajdzie się jakiś artykuł,czy paragraf z którego jasno nie wynika,że to jest w zakresie obowiązków lekarza rodzinnego i już można z tego skorzystać,oczywiście bez żadnych konsekwencji.Dla mnie lekarz rodzinny to również  taki lekarz,który ma w obowiązku obsłużyć swojego byłego już pacjenta i to bez żadnych dyskusji,chyba po to powołano status lekarza rodzinnego,aby w pełnym zakresie potrzeb pacejent miał zapewnioną  służebną rolę medyczną. A tak na prawdę to czasami przydałby się Lu... rozwiń

Avatar
m / 12 grudnia 2014 o 09:30
0

a skąd wiemy że pacjent napewno zmarł ??

Avatar
gościu / 11 grudnia 2014 o 18:18
0

P Dobrzańska wychodzi z założenia, że skoro pacjent żywy może poczekać kilka godzin na wizytę to tymbardziej martwy, dokładnie to widać w przychodni zdrowia, w której przyjmuje (w Ratoszynie)

Avatar
abc / 11 grudnia 2014 o 18:16
0

"Proponowaliśmy instytucję kornera – mówi Dobrzańska-Pilichowska."

Raczej koronera.

Avatar
jaTo / 11 grudnia 2014 o 15:49
0

pogotowie jest od ratowania żywych. WIęc do zmarłego nie jeździ bo niewiele mu pomoże. Jesli ktoś umarł to 3 godziny później bardziej umarłym nie będzie. Lekarz najpierw powinien zając się chorymi w przychodni, a później zmarłym. Przecież nikt nie kazał zwłokom czekać 2 dni, tylko kilka godzin. 

Avatar
Gość / 11 grudnia 2014 o 14:36
0

czytając tytuł myslałem że to znowu o szpitalu w Janowie Lubelskim

Avatar
gość / 11 grudnia 2014 o 14:30
0

Empatia to zrozumienie, że lekarz powinien przyjąć najpierw żywych chorych a później udać się na stwierdzenie zgonu. Jeżeli nie rozumuję prawidłowo to proszę o komentarz.


Nie życzę ci sytuacji, gdy będziesz z kimś zmarłym najbliższym godzinami w domu czekał aż ktoś się wami zainteresuje i przyjdzie/przyjedzie i wypisze ci dokumenty z którymi możesz iść załatwiać to co się w takiej sytuacji załatwia.
W przychodni siedzą ludzie owszem, chorzy, ale nie w takim stanie by nie poczekali 20 minut czy pół godziny. Empatia wobec bliskich zmarłego/zmarłej też się liczy, nieprawdaż?

Nie życzę ci sytuacji, gdy będziesz z kimś zmarłym najbliższym godzinami w domu czekał aż ktoś się wami zainteresuje i przyjdzie/przyjedzie i wypisze ci dokumenty z którymi możesz iść załatwiać to co się w takiej sytuacji załatwia.
W przychodni siedzą ludzie owszem, chorzy, ale nie w takim stanie by nie poczekali 20 minut czy pół godziny. Empatia wobec bliskich zmarłego/zmarłej też się liczy, nieprawdaż? rozwiń
Avatar
Roland / 11 grudnia 2014 o 14:04
0

Dziwne,że w PRL-u to funkcjonowało a w Najjaśniejszej wszystko kuleje.

Avatar
s1 / 11 grudnia 2014 o 12:34
0

Moja mama zmarła w domu,widziałam ze to nastąpi i zapytałam swojego lekarza rodzinnego co w takim przypadku zrobic?Pani doktor podpowiedziała mi ze jak mama umrze w domu to zebym dzwoniła na pogotowie tylko w zadnym przypadku nie powiedziała ze mama umarła bo pogotowie bedzie kazało mi baaardzo długo czekac na swoj przyjazd.Stało sie mama umarła zadzwoniłam na pogotowie i okłamałam ich ze mama sie dusi ze nie moze oddychac,przyjechali w ciagu 7 minut i stwierdzili zgon.Czasami trzeba poprostu kłamac nic innego nie mozna zrobic.

I w tym czasie zabić kogoś do kogo nie dotarła karetka, pozdrów mamę, byłą by dumna

I w tym czasie zabić kogoś do kogo nie dotarła karetka, pozdrów mamę, byłą by dumna

rozwiń
Avatar
Agnieszka / 11 grudnia 2014 o 12:26
0

Moja mama zmarła w domu,widziałam ze to nastąpi i zapytałam swojego lekarza rodzinnego co w takim przypadku zrobic?Pani doktor podpowiedziała mi ze jak mama umrze w domu to zebym dzwoniła na pogotowie tylko w zadnym przypadku nie powiedziała ze mama umarła bo pogotowie bedzie kazało mi baaardzo długo czekac na swoj przyjazd.Stało sie mama umarła zadzwoniłam na pogotowie i okłamałam ich ze mama sie dusi ze nie moze oddychac,przyjechali w ciagu 7 minut i stwierdzili zgon.Czasami trzeba poprostu kłamac nic innego nie mozna zrobic.