Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 maja 2018 r.
19:04

Paraliż szpitala przy al. Kraśnickiej. Pielęgniarki nie przyszły do pracy, do pomocy ściągano studentki

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 87 A A
W izbie przyjęć planowych zawieszono plastikowy łańuch
W izbie przyjęć planowych zawieszono plastikowy łańuch (fot. Maciej Kaczanowski)

Nie było przyjęć na zaplanowane zbiegi, zawieszono planowe operacje, a karetki nie dowoziły nagłych przypadków – tak w poniedziałek wyglądała sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej w Lublinie. Ok. 150 pielęgniarek poszło na zwolnienia lekarskie. Jedni mówią o epidemii, drudzy o sporze płacowym z dyrekcją

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W izbie przyjęć planowych nie było żywego ducha. Dyrektor odwołał przyjęcia, bo do pracy nie przyszły pielęgniarki, w tym instrumentariuszki i anestezjologiczne. A bez nich nie można przeprowadzić operacji. Także na innych oddziałach nie było pełnej obsady. Według nieoficjalnych danych, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, „chorobowe” wzięło 150 osób. Do pracy przyszły tylko pielęgniarki oddziałowe i ich zastępczynie.

– Szpital wspomagał się studentkami pielęgniarstwa oraz pielęgniarkami z rehabilitacji – dowiedzieliśmy się na miejscu.

Kierownictwo podaje także inne przyczyny wstrzymania planowych przyjęć. – W związku z pełnym obłożeniem szpitala w dniach wolnych od pracy, w sobotę i niedzielę, wstrzymano te przyjęcia, aby zabezpieczyć opiekę nad pacjentami wymagającymi niezwłocznego leczenia – mówi Gabriel Maj, dyrektor szpitala. – Zwiększyła się też absencja chorobowa w grupie pielęgniarek i położnych. To może być spowodowane toczącym się sporem zbiorowym ze związkami zawodowymi pielęgniarek i położnych – przyznaje jednak dyrektor.

– Nic nie wiem o nieobecności pielęgniarek. To nie jest akcja związku – zapewnia jednak Mariusz Gnat, przewodniczący Zakładowej Organizacji Związkowej Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. – Może to jakaś epidemia, a może wewnętrzne zakażenie szpitalne? – zastanawia się.

Nieoficjalnie mówi się, że „epidemia” jest związana z przedłużającymi się negocjacjami płacowymi. Pielęgniarki i położne z Kraśnickiej żądają podwyżki w wysokości 1000 złotych netto.

– Łącznie z pochodnymi żądania wynoszą 2400 zł na jeden etat pielęgniarki i położnej. Skutek – 18 mln zł w skali roku –wylicza dyrektor.

W szpitalu pracuje ok. 700 pielęgniarek. – Ich zarobki wahają się od 3 do 6 tys. zł brutto – mówi Gabriel Maj i dodaje, że pielęgniarki w tym roku, 1 lipca i 1 września, i tak otrzymają podwyżki z mocy prawa, tzw. zembalowe i radziwiłłowskie (od nazwisk b. ministrów zdrowia – dop. red.), w sumie 1600 zł brutto.

W szpitalu panuje napięta atmosfera. – Zapewniam, że bezpieczeństwu pacjentów nic nie zagraża. Mamy umowę z PSK 4 i w razie dłuższej absencji pielęgniarek właśnie ten szpital przejmie naszych chorych na zabiegi planowe. Zabiegi ratujące życie realizujemy u nas na bieżąco – dodaje dyrektor.

Jak długo potrwa ten stan rzeczy? – Może skończy się jutro, może w środę, może za kilka dni. Sytuację mamy opanowaną – zapewnia dyrektor Maj.

– We wtorek rano usiądziemy do rozmów z Marią Olszak-Winiarska, przewodniczącą Zarządu Regionu Lubelskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Sytuacja jest rzeczywiście trudna, ale na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo chorych – mówi Arkadiusz Bratkowski, członek zarządu Województwa Lubelskiego, odpowiadający za służbę zdrowia.

Bratkowski przyznaje jednak, że szpitala, jako płatnika, nie stać na żądania płacowe pielęgniarek i położnych.

Quiz: Czy zdałbyś egzamin na operatora drona?

Czy zdałbyś egzamin na operatora drona?

Komentarze 87

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pracownik / 28 maja 2018 o 20:18
+1
Popieram pielegniarki ale i pozostale grupy zawodowe ciezko pracuja o nich nic sie nie mowi laboranci pralnia panie sprzatajace. Ochrona sekretarki medyczne hydraulicy elektrycy i stolarze malarze.....
Avatar
chętnych brak / 25 maja 2018 o 18:05
+1
A kogo zatrudnisz?
Avatar
mel / 23 maja 2018 o 17:59
+1
do Aja od 3 do 6 tys. zapewniam , że jest to brutto po uwzględnieniu dodatku ( na dziś to 1200 bruttobrutto). Przypuszczam , że te 3 tys to dla 99,9 % pielęgniarek a 6 tys. dla Naczelnej I tak wyglą da PRAWDA o zarobkach pielęgniarek
Avatar
Aja / 23 maja 2018 o 16:47
+1
Niewątpliwie problem płac jest bardzo ważny. Jednak chciałbym zauważyć, że zarobki od 3-6 tys. po dodaniu 1600,- to od 4,6tys. do 7,6 tys. to nie są małe wynagrodzenia. Wiele osób może pomarzyć o takich zarobkach. Również ludzie po studiach na równie wymagających umiejętności i myślenia stanowiskach nie zarabiają tyle miesięcznie. Nie tłumaczmy też tego utrzymywaniem rodziny, bo ludzie żyją o radzą sobie z różnymi wypłatami. Zwyczajnie nie każdy musi jeździć nowym Mercedesem i latać na Karaiby na wakacje. Jak czytam komentarze, to nie wiem dlaczego każdy zapomina o jednej, najważniejszej rzeczy. W przypadku takich akcji i protestów, jeżeli rzeczywiście to protestem jest, najbardziej zawsze cierpią pacjenci. Wszyscy wiemy, że szpitale publiczne w Polsce nie prezentują zbyt wysokiego poziomu jeśli o chodzi o komfort czy sprzęt medyczny. Dlaczego jeszcze kopać leżącego? Jak zwykle wielkie liczby, żeby zamydlić oczy społeczeństwu. Mam pensji brutto 2370. Dodatku do pensji tego niby 1200 (dodatek brutto brutto) dostaje na rękę 600zl!!! Faktycznie, wielkie kokosy zarabiam. 
Niewątpliwie problem płac jest bardzo ważny. Jednak chciałbym zauważyć, że zarobki od 3-6 tys. po dodaniu 1600,- to od 4,6tys. do 7,6 tys. to nie są małe wynagrodzenia. Wiele osób może pomarzyć o takich zarobkach. Również ludzie po studiach na równie wymagających umiejętności i myślenia stanowiskach nie zarabiają tyle miesięcznie. Nie tłumaczmy też tego utrzymywaniem rodziny, bo ludzie żyją o radzą sobie z różnymi wypłatami. Zwyczajnie nie każdy musi jeździć nowym Mercedesem i latać na Karaiby na wakacje. Jak czytam komentarze, to nie wiem ... rozwiń
Avatar
Kaszanka / 23 maja 2018 o 16:38
+1
To się kuźwa sam zatrudnij i zarabiaj więcej. Nie bądź wyrobusem.
Avatar
Greg. / 22 maja 2018 o 21:35
+1
Studia magisterskie 4 semestry 11270 zł, dwa kursy kwalifikacyjne z anestezjologii i ratownictwa każdy po 1500 zł, specjalizacja 5700 zł, do tego 6 kursów specjaliatycznych każdy po ok 350 zł. Tyle kosztowała moja edukacja w zawodzie. Wszystko trwało 6 lat. Mam 20 lat stażu i zarabiam 4200 zł brutto czyli na "rękę" plus minus 3000. Do tego mam całe 240 zł na rękę zembalowego bo resztę włączyli mi do pensji. Czyli łącznie zarabiam 3240 zł. I teraz pytanie. Kiedy mi się zwróci moja edukacja? Nie oceniam źle Pań z Biedronki bo to tacy sami ludzie jak my, ale praca w Biedronce nie wymaga takiej edukacji jak moja. Pracuję w dwóch miejscach na Oiom -ie i w Ratownictwie i aby wykonywać mój zawód wymaga się ode mnie takich właśnie kursów. Do tego co miesiąc muszę szkolić się w szpitalu na różnego rodzaju kursach i szkoleniach wew. Nie piszę tego żeby się żalić, a po to by niektórym uzmysłowić jak to wygląda naprawdę. 
Studia magisterskie 4 semestry 11270 zł, dwa kursy kwalifikacyjne z anestezjologii i ratownictwa każdy po 1500 zł, specjalizacja 5700 zł, do tego 6 kursów specjaliatycznych każdy po ok 350 zł. Tyle kosztowała moja edukacja w zawodzie. Wszystko trwało 6 lat. Mam 20 lat stażu i zarabiam 4200 zł brutto czyli na "rękę" plus minus 3000. Do tego mam całe 240 zł na rękę zembalowego bo resztę włączyli mi do pensji. Czyli łącznie zarabiam 3240 zł. I teraz pytanie. Kiedy mi się zwróci moja edukacja? Nie oceniam źle Pań z Biedronki bo to tacy... rozwiń
Avatar
Artur / 22 maja 2018 o 20:30
+1
Bo ktoś by w tym czasie musial przejąć ich obowiązki.
Avatar
Artur / 22 maja 2018 o 20:29
+1
Bzdury
Avatar
Gość / 22 maja 2018 o 18:14
+1
W MSWiA naczrlna to robi co i na krasnickich bo kim jest naczelna na krasnickich mąż nieźle ją szkoli
Avatar
njh / 22 maja 2018 o 18:12
+1
Aahahahahaha.... dobre, dobre.. I tu sie mylisz! Pielęgniarki SĄ SAMODZIELNYM ZAWODEM...I odpowiadają karnie przed sądem za popełniony błąd. Najpierw Łajzo doczytaj a potem się mądruj.
Avatar
pracownik / 28 maja 2018 o 20:18
+1
Popieram pielegniarki ale i pozostale grupy zawodowe ciezko pracuja o nich nic sie nie mowi laboranci pralnia panie sprzatajace. Ochrona sekretarki medyczne hydraulicy elektrycy i stolarze malarze.....
Avatar
chętnych brak / 25 maja 2018 o 18:05
+1
A kogo zatrudnisz?
Avatar
mel / 23 maja 2018 o 17:59
+1
do Aja od 3 do 6 tys. zapewniam , że jest to brutto po uwzględnieniu dodatku ( na dziś to 1200 bruttobrutto). Przypuszczam , że te 3 tys to dla 99,9 % pielęgniarek a 6 tys. dla Naczelnej I tak wyglą da PRAWDA o zarobkach pielęgniarek
Avatar
Aja / 23 maja 2018 o 16:47
+1
Niewątpliwie problem płac jest bardzo ważny. Jednak chciałbym zauważyć, że zarobki od 3-6 tys. po dodaniu 1600,- to od 4,6tys. do 7,6 tys. to nie są małe wynagrodzenia. Wiele osób może pomarzyć o takich zarobkach. Również ludzie po studiach na równie wymagających umiejętności i myślenia stanowiskach nie zarabiają tyle miesięcznie. Nie tłumaczmy też tego utrzymywaniem rodziny, bo ludzie żyją o radzą sobie z różnymi wypłatami. Zwyczajnie nie każdy musi jeździć nowym Mercedesem i latać na Karaiby na wakacje. Jak czytam komentarze, to nie wiem dlaczego każdy zapomina o jednej, najważniejszej rzeczy. W przypadku takich akcji i protestów, jeżeli rzeczywiście to protestem jest, najbardziej zawsze cierpią pacjenci. Wszyscy wiemy, że szpitale publiczne w Polsce nie prezentują zbyt wysokiego poziomu jeśli o chodzi o komfort czy sprzęt medyczny. Dlaczego jeszcze kopać leżącego? Jak zwykle wielkie liczby, żeby zamydlić oczy społeczeństwu. Mam pensji brutto 2370. Dodatku do pensji tego niby 1200 (dodatek brutto brutto) dostaje na rękę 600zl!!! Faktycznie, wielkie kokosy zarabiam. 
Niewątpliwie problem płac jest bardzo ważny. Jednak chciałbym zauważyć, że zarobki od 3-6 tys. po dodaniu 1600,- to od 4,6tys. do 7,6 tys. to nie są małe wynagrodzenia. Wiele osób może pomarzyć o takich zarobkach. Również ludzie po studiach na równie wymagających umiejętności i myślenia stanowiskach nie zarabiają tyle miesięcznie. Nie tłumaczmy też tego utrzymywaniem rodziny, bo ludzie żyją o radzą sobie z różnymi wypłatami. Zwyczajnie nie każdy musi jeździć nowym Mercedesem i latać na Karaiby na wakacje. Jak czytam komentarze, to nie wiem ... rozwiń
Avatar
Kaszanka / 23 maja 2018 o 16:38
+1
To się kuźwa sam zatrudnij i zarabiaj więcej. Nie bądź wyrobusem.
Avatar
Greg. / 22 maja 2018 o 21:35
+1
Studia magisterskie 4 semestry 11270 zł, dwa kursy kwalifikacyjne z anestezjologii i ratownictwa każdy po 1500 zł, specjalizacja 5700 zł, do tego 6 kursów specjaliatycznych każdy po ok 350 zł. Tyle kosztowała moja edukacja w zawodzie. Wszystko trwało 6 lat. Mam 20 lat stażu i zarabiam 4200 zł brutto czyli na "rękę" plus minus 3000. Do tego mam całe 240 zł na rękę zembalowego bo resztę włączyli mi do pensji. Czyli łącznie zarabiam 3240 zł. I teraz pytanie. Kiedy mi się zwróci moja edukacja? Nie oceniam źle Pań z Biedronki bo to tacy sami ludzie jak my, ale praca w Biedronce nie wymaga takiej edukacji jak moja. Pracuję w dwóch miejscach na Oiom -ie i w Ratownictwie i aby wykonywać mój zawód wymaga się ode mnie takich właśnie kursów. Do tego co miesiąc muszę szkolić się w szpitalu na różnego rodzaju kursach i szkoleniach wew. Nie piszę tego żeby się żalić, a po to by niektórym uzmysłowić jak to wygląda naprawdę. 
Studia magisterskie 4 semestry 11270 zł, dwa kursy kwalifikacyjne z anestezjologii i ratownictwa każdy po 1500 zł, specjalizacja 5700 zł, do tego 6 kursów specjaliatycznych każdy po ok 350 zł. Tyle kosztowała moja edukacja w zawodzie. Wszystko trwało 6 lat. Mam 20 lat stażu i zarabiam 4200 zł brutto czyli na "rękę" plus minus 3000. Do tego mam całe 240 zł na rękę zembalowego bo resztę włączyli mi do pensji. Czyli łącznie zarabiam 3240 zł. I teraz pytanie. Kiedy mi się zwróci moja edukacja? Nie oceniam źle Pań z Biedronki bo to tacy... rozwiń
Avatar
Artur / 22 maja 2018 o 20:30
+1
Bo ktoś by w tym czasie musial przejąć ich obowiązki.
Avatar
Artur / 22 maja 2018 o 20:29
+1
Bzdury
Avatar
Gość / 22 maja 2018 o 18:14
+1
W MSWiA naczrlna to robi co i na krasnickich bo kim jest naczelna na krasnickich mąż nieźle ją szkoli
Avatar
njh / 22 maja 2018 o 18:12
+1
Aahahahahaha.... dobre, dobre.. I tu sie mylisz! Pielęgniarki SĄ SAMODZIELNYM ZAWODEM...I odpowiadają karnie przed sądem za popełniony błąd. Najpierw Łajzo doczytaj a potem się mądruj.