Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 maja 2018 r.
19:04

Paraliż szpitala przy al. Kraśnickiej. Pielęgniarki nie przyszły do pracy, do pomocy ściągano studentki

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 87 A A
W izbie przyjęć planowych zawieszono plastikowy łańuch
W izbie przyjęć planowych zawieszono plastikowy łańuch (fot. Maciej Kaczanowski)

Nie było przyjęć na zaplanowane zbiegi, zawieszono planowe operacje, a karetki nie dowoziły nagłych przypadków – tak w poniedziałek wyglądała sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej w Lublinie. Ok. 150 pielęgniarek poszło na zwolnienia lekarskie. Jedni mówią o epidemii, drudzy o sporze płacowym z dyrekcją

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W izbie przyjęć planowych nie było żywego ducha. Dyrektor odwołał przyjęcia, bo do pracy nie przyszły pielęgniarki, w tym instrumentariuszki i anestezjologiczne. A bez nich nie można przeprowadzić operacji. Także na innych oddziałach nie było pełnej obsady. Według nieoficjalnych danych, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, „chorobowe” wzięło 150 osób. Do pracy przyszły tylko pielęgniarki oddziałowe i ich zastępczynie.

– Szpital wspomagał się studentkami pielęgniarstwa oraz pielęgniarkami z rehabilitacji – dowiedzieliśmy się na miejscu.

Kierownictwo podaje także inne przyczyny wstrzymania planowych przyjęć. – W związku z pełnym obłożeniem szpitala w dniach wolnych od pracy, w sobotę i niedzielę, wstrzymano te przyjęcia, aby zabezpieczyć opiekę nad pacjentami wymagającymi niezwłocznego leczenia – mówi Gabriel Maj, dyrektor szpitala. – Zwiększyła się też absencja chorobowa w grupie pielęgniarek i położnych. To może być spowodowane toczącym się sporem zbiorowym ze związkami zawodowymi pielęgniarek i położnych – przyznaje jednak dyrektor.

– Nic nie wiem o nieobecności pielęgniarek. To nie jest akcja związku – zapewnia jednak Mariusz Gnat, przewodniczący Zakładowej Organizacji Związkowej Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. – Może to jakaś epidemia, a może wewnętrzne zakażenie szpitalne? – zastanawia się.

Nieoficjalnie mówi się, że „epidemia” jest związana z przedłużającymi się negocjacjami płacowymi. Pielęgniarki i położne z Kraśnickiej żądają podwyżki w wysokości 1000 złotych netto.

– Łącznie z pochodnymi żądania wynoszą 2400 zł na jeden etat pielęgniarki i położnej. Skutek – 18 mln zł w skali roku –wylicza dyrektor.

W szpitalu pracuje ok. 700 pielęgniarek. – Ich zarobki wahają się od 3 do 6 tys. zł brutto – mówi Gabriel Maj i dodaje, że pielęgniarki w tym roku, 1 lipca i 1 września, i tak otrzymają podwyżki z mocy prawa, tzw. zembalowe i radziwiłłowskie (od nazwisk b. ministrów zdrowia – dop. red.), w sumie 1600 zł brutto.

W szpitalu panuje napięta atmosfera. – Zapewniam, że bezpieczeństwu pacjentów nic nie zagraża. Mamy umowę z PSK 4 i w razie dłuższej absencji pielęgniarek właśnie ten szpital przejmie naszych chorych na zabiegi planowe. Zabiegi ratujące życie realizujemy u nas na bieżąco – dodaje dyrektor.

Jak długo potrwa ten stan rzeczy? – Może skończy się jutro, może w środę, może za kilka dni. Sytuację mamy opanowaną – zapewnia dyrektor Maj.

– We wtorek rano usiądziemy do rozmów z Marią Olszak-Winiarska, przewodniczącą Zarządu Regionu Lubelskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Sytuacja jest rzeczywiście trudna, ale na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo chorych – mówi Arkadiusz Bratkowski, członek zarządu Województwa Lubelskiego, odpowiadający za służbę zdrowia.

Bratkowski przyznaje jednak, że szpitala, jako płatnika, nie stać na żądania płacowe pielęgniarek i położnych.

Quiz: Czy zdałbyś egzamin na operatora drona?

Czy zdałbyś egzamin na operatora drona?

Komentarze 87

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pracownik / 28 maja 2018 o 20:18
+1
Popieram pielegniarki ale i pozostale grupy zawodowe ciezko pracuja o nich nic sie nie mowi laboranci pralnia panie sprzatajace. Ochrona sekretarki medyczne hydraulicy elektrycy i stolarze malarze.....
Avatar
chętnych brak / 25 maja 2018 o 18:05
+1
A kogo zatrudnisz?
Avatar
mel / 23 maja 2018 o 17:59
+1
do Aja od 3 do 6 tys. zapewniam , że jest to brutto po uwzględnieniu dodatku ( na dziś to 1200 bruttobrutto). Przypuszczam , że te 3 tys to dla 99,9 % pielęgniarek a 6 tys. dla Naczelnej I tak wyglą da PRAWDA o zarobkach pielęgniarek
Avatar
Aja / 23 maja 2018 o 16:47
+1
Niewątpliwie problem płac jest bardzo ważny. Jednak chciałbym zauważyć, że zarobki od 3-6 tys. po dodaniu 1600,- to od 4,6tys. do 7,6 tys. to nie są małe wynagrodzenia. Wiele osób może pomarzyć o takich zarobkach. Również ludzie po studiach na równie wymagających umiejętności i myślenia stanowiskach nie zarabiają tyle miesięcznie. Nie tłumaczmy też tego utrzymywaniem rodziny, bo ludzie żyją o radzą sobie z różnymi wypłatami. Zwyczajnie nie każdy musi jeździć nowym Mercedesem i latać na Karaiby na wakacje. Jak czytam komentarze, to nie wiem dlaczego każdy zapomina o jednej, najważniejszej rzeczy. W przypadku takich akcji i protestów, jeżeli rzeczywiście to protestem jest, najbardziej zawsze cierpią pacjenci. Wszyscy wiemy, że szpitale publiczne w Polsce nie prezentują zbyt wysokiego poziomu jeśli o chodzi o komfort czy sprzęt medyczny. Dlaczego jeszcze kopać leżącego? Jak zwykle wielkie liczby, żeby zamydlić oczy społeczeństwu. Mam pensji brutto 2370. Dodatku do pensji tego niby 1200 (dodatek brutto brutto) dostaje na rękę 600zl!!! Faktycznie, wielkie kokosy zarabiam. 
Niewątpliwie problem płac jest bardzo ważny. Jednak chciałbym zauważyć, że zarobki od 3-6 tys. po dodaniu 1600,- to od 4,6tys. do 7,6 tys. to nie są małe wynagrodzenia. Wiele osób może pomarzyć o takich zarobkach. Również ludzie po studiach na równie wymagających umiejętności i myślenia stanowiskach nie zarabiają tyle miesięcznie. Nie tłumaczmy też tego utrzymywaniem rodziny, bo ludzie żyją o radzą sobie z różnymi wypłatami. Zwyczajnie nie każdy musi jeździć nowym Mercedesem i latać na Karaiby na wakacje. Jak czytam komentarze, to nie wiem ... rozwiń
Avatar
Kaszanka / 23 maja 2018 o 16:38
+1
To się kuźwa sam zatrudnij i zarabiaj więcej. Nie bądź wyrobusem.
Avatar
Greg. / 22 maja 2018 o 21:35
+1
Studia magisterskie 4 semestry 11270 zł, dwa kursy kwalifikacyjne z anestezjologii i ratownictwa każdy po 1500 zł, specjalizacja 5700 zł, do tego 6 kursów specjaliatycznych każdy po ok 350 zł. Tyle kosztowała moja edukacja w zawodzie. Wszystko trwało 6 lat. Mam 20 lat stażu i zarabiam 4200 zł brutto czyli na "rękę" plus minus 3000. Do tego mam całe 240 zł na rękę zembalowego bo resztę włączyli mi do pensji. Czyli łącznie zarabiam 3240 zł. I teraz pytanie. Kiedy mi się zwróci moja edukacja? Nie oceniam źle Pań z Biedronki bo to tacy sami ludzie jak my, ale praca w Biedronce nie wymaga takiej edukacji jak moja. Pracuję w dwóch miejscach na Oiom -ie i w Ratownictwie i aby wykonywać mój zawód wymaga się ode mnie takich właśnie kursów. Do tego co miesiąc muszę szkolić się w szpitalu na różnego rodzaju kursach i szkoleniach wew. Nie piszę tego żeby się żalić, a po to by niektórym uzmysłowić jak to wygląda naprawdę. 
Studia magisterskie 4 semestry 11270 zł, dwa kursy kwalifikacyjne z anestezjologii i ratownictwa każdy po 1500 zł, specjalizacja 5700 zł, do tego 6 kursów specjaliatycznych każdy po ok 350 zł. Tyle kosztowała moja edukacja w zawodzie. Wszystko trwało 6 lat. Mam 20 lat stażu i zarabiam 4200 zł brutto czyli na "rękę" plus minus 3000. Do tego mam całe 240 zł na rękę zembalowego bo resztę włączyli mi do pensji. Czyli łącznie zarabiam 3240 zł. I teraz pytanie. Kiedy mi się zwróci moja edukacja? Nie oceniam źle Pań z Biedronki bo to tacy... rozwiń
Avatar
Artur / 22 maja 2018 o 20:30
+1
Bo ktoś by w tym czasie musial przejąć ich obowiązki.
Avatar
Artur / 22 maja 2018 o 20:29
+1
Bzdury
Avatar
Gość / 22 maja 2018 o 18:14
+1
W MSWiA naczrlna to robi co i na krasnickich bo kim jest naczelna na krasnickich mąż nieźle ją szkoli
Avatar
njh / 22 maja 2018 o 18:12
+1
Aahahahahaha.... dobre, dobre.. I tu sie mylisz! Pielęgniarki SĄ SAMODZIELNYM ZAWODEM...I odpowiadają karnie przed sądem za popełniony błąd. Najpierw Łajzo doczytaj a potem się mądruj.
Avatar
pracownik / 28 maja 2018 o 20:18
+1
Popieram pielegniarki ale i pozostale grupy zawodowe ciezko pracuja o nich nic sie nie mowi laboranci pralnia panie sprzatajace. Ochrona sekretarki medyczne hydraulicy elektrycy i stolarze malarze.....
Avatar
chętnych brak / 25 maja 2018 o 18:05
+1
A kogo zatrudnisz?
Avatar
mel / 23 maja 2018 o 17:59
+1
do Aja od 3 do 6 tys. zapewniam , że jest to brutto po uwzględnieniu dodatku ( na dziś to 1200 bruttobrutto). Przypuszczam , że te 3 tys to dla 99,9 % pielęgniarek a 6 tys. dla Naczelnej I tak wyglą da PRAWDA o zarobkach pielęgniarek
Avatar
Aja / 23 maja 2018 o 16:47
+1
Niewątpliwie problem płac jest bardzo ważny. Jednak chciałbym zauważyć, że zarobki od 3-6 tys. po dodaniu 1600,- to od 4,6tys. do 7,6 tys. to nie są małe wynagrodzenia. Wiele osób może pomarzyć o takich zarobkach. Również ludzie po studiach na równie wymagających umiejętności i myślenia stanowiskach nie zarabiają tyle miesięcznie. Nie tłumaczmy też tego utrzymywaniem rodziny, bo ludzie żyją o radzą sobie z różnymi wypłatami. Zwyczajnie nie każdy musi jeździć nowym Mercedesem i latać na Karaiby na wakacje. Jak czytam komentarze, to nie wiem dlaczego każdy zapomina o jednej, najważniejszej rzeczy. W przypadku takich akcji i protestów, jeżeli rzeczywiście to protestem jest, najbardziej zawsze cierpią pacjenci. Wszyscy wiemy, że szpitale publiczne w Polsce nie prezentują zbyt wysokiego poziomu jeśli o chodzi o komfort czy sprzęt medyczny. Dlaczego jeszcze kopać leżącego? Jak zwykle wielkie liczby, żeby zamydlić oczy społeczeństwu. Mam pensji brutto 2370. Dodatku do pensji tego niby 1200 (dodatek brutto brutto) dostaje na rękę 600zl!!! Faktycznie, wielkie kokosy zarabiam. 
Niewątpliwie problem płac jest bardzo ważny. Jednak chciałbym zauważyć, że zarobki od 3-6 tys. po dodaniu 1600,- to od 4,6tys. do 7,6 tys. to nie są małe wynagrodzenia. Wiele osób może pomarzyć o takich zarobkach. Również ludzie po studiach na równie wymagających umiejętności i myślenia stanowiskach nie zarabiają tyle miesięcznie. Nie tłumaczmy też tego utrzymywaniem rodziny, bo ludzie żyją o radzą sobie z różnymi wypłatami. Zwyczajnie nie każdy musi jeździć nowym Mercedesem i latać na Karaiby na wakacje. Jak czytam komentarze, to nie wiem ... rozwiń
Avatar
Kaszanka / 23 maja 2018 o 16:38
+1
To się kuźwa sam zatrudnij i zarabiaj więcej. Nie bądź wyrobusem.
Avatar
Greg. / 22 maja 2018 o 21:35
+1
Studia magisterskie 4 semestry 11270 zł, dwa kursy kwalifikacyjne z anestezjologii i ratownictwa każdy po 1500 zł, specjalizacja 5700 zł, do tego 6 kursów specjaliatycznych każdy po ok 350 zł. Tyle kosztowała moja edukacja w zawodzie. Wszystko trwało 6 lat. Mam 20 lat stażu i zarabiam 4200 zł brutto czyli na "rękę" plus minus 3000. Do tego mam całe 240 zł na rękę zembalowego bo resztę włączyli mi do pensji. Czyli łącznie zarabiam 3240 zł. I teraz pytanie. Kiedy mi się zwróci moja edukacja? Nie oceniam źle Pań z Biedronki bo to tacy sami ludzie jak my, ale praca w Biedronce nie wymaga takiej edukacji jak moja. Pracuję w dwóch miejscach na Oiom -ie i w Ratownictwie i aby wykonywać mój zawód wymaga się ode mnie takich właśnie kursów. Do tego co miesiąc muszę szkolić się w szpitalu na różnego rodzaju kursach i szkoleniach wew. Nie piszę tego żeby się żalić, a po to by niektórym uzmysłowić jak to wygląda naprawdę. 
Studia magisterskie 4 semestry 11270 zł, dwa kursy kwalifikacyjne z anestezjologii i ratownictwa każdy po 1500 zł, specjalizacja 5700 zł, do tego 6 kursów specjaliatycznych każdy po ok 350 zł. Tyle kosztowała moja edukacja w zawodzie. Wszystko trwało 6 lat. Mam 20 lat stażu i zarabiam 4200 zł brutto czyli na "rękę" plus minus 3000. Do tego mam całe 240 zł na rękę zembalowego bo resztę włączyli mi do pensji. Czyli łącznie zarabiam 3240 zł. I teraz pytanie. Kiedy mi się zwróci moja edukacja? Nie oceniam źle Pań z Biedronki bo to tacy... rozwiń
Avatar
Artur / 22 maja 2018 o 20:30
+1
Bo ktoś by w tym czasie musial przejąć ich obowiązki.
Avatar
Artur / 22 maja 2018 o 20:29
+1
Bzdury
Avatar
Gość / 22 maja 2018 o 18:14
+1
W MSWiA naczrlna to robi co i na krasnickich bo kim jest naczelna na krasnickich mąż nieźle ją szkoli
Avatar
njh / 22 maja 2018 o 18:12
+1
Aahahahahaha.... dobre, dobre.. I tu sie mylisz! Pielęgniarki SĄ SAMODZIELNYM ZAWODEM...I odpowiadają karnie przed sądem za popełniony błąd. Najpierw Łajzo doczytaj a potem się mądruj.
Zobacz wszystkie komentarze 87

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 stycznia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 stycznia 2020 r. 0 0

Co miesiąc w budżecie Puław zostaje kilkaset tysięcy złotych. Dzięki zimie, której nie ma

Co miesiąc w budżecie Puław zostaje kilkaset tysięcy złotych. Dzięki zimie, której nie ma 7 5

Brak śniegu martwi właścicieli stoków narciarskich, ale cieszy kierowców oraz instytucje odpowiedzialne za utrzymanie ulic. Puławski Zarząd Dróg Miejskich z powodu łagodnej zimy notuje coraz wyższe oszczędności. Miesięcznie w budżecie zostaje kilkaset tysięcy złotych.

W długiej kolejce na drogi basen. Chełmski Park Wodny przeżywa oblężenie

W długiej kolejce na drogi basen. Chełmski Park Wodny przeżywa oblężenie 0 6

Chełmski Park Wodny stał się popularnym miejscem na feryjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży, ale w ciepłej wodzie basenów, grzeją się też dorośli – tak wynika ze statystyk chełmskiego aquaparku, który w ferie przeżywa prawdziwe oblężenie.

W Lublinie walczyli o miejsca w armii. Tak wygląda kwalifikacja wojskowa na bieżni i sali gimnastycznej
Zdjęcia
galeria

W Lublinie walczyli o miejsca w armii. Tak wygląda kwalifikacja wojskowa na bieżni i sali gimnastycznej 0 10

Jedna z sal gimnastycznych lubelskich koszar była wypełniona po brzegi. Wszystko to w związku z kwalifikacją wojskową do Lubelskiej Brygady.

Jakie złe rzeczy robią mieszkańcy Zamościa. I gdzie

Jakie złe rzeczy robią mieszkańcy Zamościa. I gdzie 10 2

Już w połowie roku było wiadomo, że na Starym Mieście strażnicy miejscy interweniowali najczęściej. Gdy pokazali statystyki za cały 2019 roku okazało się, że dysproporcje są niesamowite. Prawie połowa złych rzeczy w całym mieście wydarzyła się w jego zabytkowej części.

Dowód w sprawie wypadku Beaty Szydło uszkodzony. Śledztwa nie będzie
film

Dowód w sprawie wypadku Beaty Szydło uszkodzony. Śledztwa nie będzie 76 15

Po siedmiu miesiącach postępowania prokuratura, która prowadziła postępowanie dotyczące uszkodzonego dowodu w sprawie wypadku byłej premier Beaty Szydło, nie dopatrzyła się znamion przestępstwa i odmówiła wszczęcia śledztwa.

Autor skandalicznej książki uczy jak bić dzieci. "Robiąc dziecku lanie trzeba być czujnym, bo ktoś może to zgłosić na policję"

Autor skandalicznej książki uczy jak bić dzieci. "Robiąc dziecku lanie trzeba być czujnym, bo ktoś może to zgłosić na policję" 107 12

– Zanim uderzysz dziecko zdejmij mu pieluchę. Klaps to wyraz posłuszeństwa Bogu. Robiąc dziecku lanie trzeba być czujnym, bo ktoś może to zgłosić na policję – to porady z książki „Pasterz dziecięcego serca”. Pracownicy jednego z lubelskich żłobków alarmują Rzecznika Praw Dziecka.

Im szybciej dotrzemy, tym większa szansa na pomoc. Rozmowa z ratownikiem medycznym z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Im szybciej dotrzemy, tym większa szansa na pomoc. Rozmowa z ratownikiem medycznym z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego 0 1

Rozmowa z Norbertem Miączem, ratownikiem medycznym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

520 lotów w roku żeby ratować życie i zdrowie. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w nowej bazie pod Lublinem
Wideo, zdjęcia
galeria
film

520 lotów w roku żeby ratować życie i zdrowie. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w nowej bazie pod Lublinem 41 4

Półtorej minuty od otrzymania zgłoszenia wystarczy, by wzbić w powietrze śmigłowiec lubelskiego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jego pracownicy zdążyli już się zadomowić w nowej bazie w sąsiedztwie lotniska.

Zawodnik Speed Car Motoru Lublin przeniesie się do Betard Sparty Wrocław?

Zawodnik Speed Car Motoru Lublin przeniesie się do Betard Sparty Wrocław? 0 0

Betard Sparta Wrocław ma rozpocząć rozmowy transferowe z Dawidem Lampartem ze Speed Car Motoru Lublin – informuje „Przegląd Sportowy”. To efekt wpadki dopingowej Maksyma Drabika, któremu grozi zawieszenie

To on podpalał samochody w Lublinie. Chciał się zemścić na ludziach
galeria
film

To on podpalał samochody w Lublinie. Chciał się zemścić na ludziach 43 16

To bezdomny 45-latek odpowiada ze serię podpaleń samochodów na lubelskim Czechowie. Mężczyzna spowodował ponad 150 tys. zł strat. Podkładał ogień by zemścić się na tych, którzy traktowali go „gorzej niż psa”.

Grypa atakuje w Lubelskiem. Szpitale wstrzymują odwiedziny pacjentów lub ostrzegają

Grypa atakuje w Lubelskiem. Szpitale wstrzymują odwiedziny pacjentów lub ostrzegają 11 1

Wstrzymaliśmy odwiedziny na wszystkich oddziałach, do odwołania. Obserwujemy coraz bardziej liczne przypadki zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne wśród pacjentów. Często infekcje przenoszą odwiedzający, dlatego podjęliśmy taką decyzję. Zakaz będzie obowiązywał do odwołania – tłumaczy Ryszard Pankiewicz, zastępca dyrektora szpitala „papieskiego” w Zamościu. – Monitorujemy na bieżąco tę sprawę. Szczyt zachorowań na grypę przypada na luty i marzec, sytuacja na pewno jest rozwojowa.

Brynton Lemar (Start Lublin): Atmosfera w drużynie to nasz duży atut

Brynton Lemar (Start Lublin): Atmosfera w drużynie to nasz duży atut 0 2

Rozmowa z Bryntonem Lemarem, koszykarzem Startu Lublin

AOC: Monitor płaski albo zakrzywiony

AOC: Monitor płaski albo zakrzywiony 0 0

Za 1 399 złotych, albo za 1 439 złotych. Poza ceną i zakrzywieniem jest jeszcze jedna różnica. AOC przedtawia nowe monitory dla graczy: AOC Q27G2U i AOC CQ27G2U.

Lewart Lubartów planuje jeszcze dwa transfery

Lewart Lubartów planuje jeszcze dwa transfery 0 2

Lewart do tej pory pozyskał dwóch zawodników: Konrada Szczotkę i Krystiana Żeliskę. Trener Tomasz Bednaruk chciałby jednak, żeby do kadry jego drużyny dołączyło jeszcze dwóch kolejnych piłkarzy: lewy obrońca i defensywny pomocnik.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.