Po raz kolejny w województwie lubelskim ubyło mieszkańców. Mimo zachęt w postaci 500 plus urodziło się też mniej dzieci niż rok wcześniej. W porównaniu z połową 2017 roku wzrosła liczba zgonów i osób, które wyemigrowały z regionu – wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego za pierwsze półrocze 2018 roku
Pod koniec czerwca 2018 r. w woj. lubelskim było o 7,6 tys. osób mniej niż w czerwcu 2017 roku: – Stan ludności w naszym regionie zmniejszył się – to tendencja nie tylko województwa lubelskiego, ale i większości województw w kraju. W porównaniu do połowy ubiegłego roku ubyło nam 0,4 proc. mieszkańców – mówi Zofia Dymek z Lubelskiego Ośrodka Badań Regionalnych.
Ta tendencja dotyczy prawie całego województwa. Ale są trzy wyjątki. Podobnie jak w poprzednich badaniach – wzrost liczby mieszkańców zaobserwowano w powiecie lubelskim – w sumie przez rok przybyło tu około 1200 osób. Najwięcej zyskały gminy Głusk, Wólka i Konopnica. Większą liczbę mieszkańców odnotowała też Biała Podlaska. Stało się tak dzięki dodatniemu przyrostowi naturalnemu oraz przewagi napływu nad odpływem ludności na pobyt czasowy. Mieszkańców przybyło także nieznacznie w powiecie łęczyńskim. Z kolei najwięcej osób ubyło w powiecie hrubieszowskim i parczewskim.
W 2017 roku zanotowano wzrost liczby urodzeń – aż o 6 proc. w stosunku do roku 2016. Jak mówił lubelski socjolog prof. Włodzimierz Piątkowski – mógł to być efekt programów rządowych „500 plus” i „Mieszkanie plus”. Z kolei dyrektorzy szpitali wskazywali na pozytywne zmiany w lubelskich placówkach. Niestety najnowsze badania nie są optymistyczne.
– Liczba urodzeń w stosunku do czerwca 2017 roku zmalała o 4,4 proc. i najprawdopodobniej ta tendencja będzie się utrzymywała do końca roku. Niepokojącym zjawiskiem jest wzrost umieralności niemowląt – mówi Zofia Dymek.
Równocześnie wzrosła liczba zgonów mieszkańców regionu. Zaobserwowano też nieznaczny wzrost liczby małżeństw – o 1,1 proc. w stosunku do połowy roku 2017.
Podobnie jak przed rokiem większość mieszkańców regionu to kobiety (51,5 proc.). Ich przewagę wobec mężczyzn widać bardziej w miastach, niż na wsiach. Od wielu lat w woj. lubelskim maleje liczba dzieci i młodzieży, a rośnie osób starszych. Stałą tendencją jest też fakt, że coraz więcej osób wyjeżdża z naszego regionu: – Należymy do województw odpływowych, saldo migracji nadal utrzymuje się ujemne – komentuje Zofia Dymek.