Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 listopada 2017 r.
10:06

Szpecące billboardy na zabytkowej kamienicy. Właściciele mogą czuć się bezkarni

0 27 A A

O zabytkowej kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 znowu głośno. 10 lat temu właściciel nieruchomości zamurował podcienia kamienicy i od tego czasu piesi mają do dyspozycji jedynie wąski chodnik. Teraz wiesza szpecące billboardy. Sprawą zajmuje się Miejski Konserwator Zabytków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obecnie po obu stronach kamienicy wisi sześć billboardów. Reklamują m.in. biuro nieruchomości, restaurację, aptekę, biuro tłumaczeń. Niedawno dołączył do nich baner środowisk narodowych. Wszystkie pojawiły się tam nielegalnie.

– Ostatnio z jednego z nich przez 3-4 tygodnie zwisały płachty plakatów, co powiększało efekt „syfu” w centrum! Właściciele budynku mimo próśb i gróźb nie chcieli zdjąć tych paskudnych reklam... Dzwoniliśmy kilka razy na Straż Miejską, do konserwatora zabytków, Managera Śródmieścia i nic ...... Jak to możliwe, że ktoś w perfidny sposób, godzący w nasze wspólne lublinian interesy, łamie prawo i nic mu nie można zrobić? – pyta w mailu do naszej redakcji jeden z naszych Czytelników.

Marek Poznański, Menedżer Śródmieścia, zapewnia, że zajął się sprawą. Jak? Przekazał ją Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków.

– Problem rzeczywiście występuje od dłuższego czasu. W trakcie remontu właściciel kamienicy zdjął billboardy. Niestety po pewnym czasie, bez zezwolenia, ponownie je wywiesił – mówi Hubert Mącik, Miejski Konserwator Zabytków. – Z podobnym problemem mamy do czynienia na ulicach Lubartowskiej, Zamojskiej czy Narutowicza – dodaje.

Wszczęto już postępowanie w tej sprawie. Konserwator planuje przeprowadzić oględziny kamienicy. Kiedy można liczyć na to, że billboardy znikną?

– To może być kwestia nawet kilku miesięcy. Jeżeli zapadnie decyzja wymuszająca ich zdjęcie, właściciel będzie mógł odwołać się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – tłumaczy Hubert Mącik.

Obecnie właściciele nieruchomości w zabytkowym centrum miasta mogą czuć się bezkarni - konserwator nie ma możliwości nakładania kar finansowych za nielegalne wieszanie banerów reklamowych. Od stycznia 2018 roku mają wejść w życie przepisy, które im to umożliwią. Będą jednak dotyczyły poważniejszych incydentów, np. zniszczenia zabytku.

Ponad 10 lat temu właściciel tej samej kamienicy zamurował podcienia, z których piesi przechodzący Krakowskim Przedmieściem. Chciał przywrócić jej wygląd sprzed 1979 r., gdy ówczesne władze wykuły przejścia w ścianach budynku. Zrobił to jednak bez pozwolenia, a nadzór budowlany skierował sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Mimo wielu prób, z właścicielem nieruchomości nie udało nam się skontaktować.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 listopada 2017 r. o 08:59
"Niedawno dołączył do nich baner środowisk narodowych" A co wam przeszkadza wielorasowy i wielokulturowy baner narodów azjatyckich? Dziennikarze rasiści!
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 r. o 14:23
zrzućcie się i zapłaćcie właścicielowi za niewieszanie bilbordów. inaczej narażacie człowieka na poważne straty. łatwo tak krytykować jak nic nie tracicie...
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 r. o 13:42
Konserwator może by się najpierw wziął za odpadające elementy ozdobne niektórych kamienic na Starym Mieście i w Śródmieściu, to jest naprawdę niebezpieczne, a siatki problemu nie załatwiają.
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 r. o 13:37
Akurat ten najnowszy billboard jest całkiem ładny. Wcześniej tam faktycznie był syf. Poprzednie zniszczone plakaty zwisały.
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 r. o 13:28
Już boli treść niezależnego billboarda? Brawo #Ruch11listopada??
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 r. o 10:15
Wolność Tomku w swoim domku... możecie mu nagwizdać
Avatar
Gość / 31 stycznia 2018 r. o 12:53
Przecież wiadomo że chodzi o billboard Idź Pod Prąd. Stolica polski jak mi wiadomo jest w Warszawie, jednak środowiska zdradzieckie chcą likwidacji państw narodowych.
Avatar
Kostik / 15 grudnia 2017 r. o 13:42
Też uważam, że powinny być wydzielone strefy w zabytkowych częściach miast zabraniające dużych billboardów, ewentualnie jakieś maksymalne wymiary i konkretne i jasne określenie jak może taka reklama wyglądać, typu dysktretny drogowskaz do jakiegoś miejsca. Stare miasto powinno mieć swój charakter i być wolny od tego typu "ozdobników". Mimo wszystko poza takimi strefami to już nie powinno być większych obostrzeń, ponieważ  billboardy to nadal jedna z najlepszych form zaistnienia w umysłach potencjalnych klientów.
Avatar
Gość / 17 listopada 2017 r. o 14:18
Donos zapewne złożył jakiś dziennikarz Gazety Wyborczej
Avatar
Gość / 17 listopada 2017 r. o 01:02
Słychać wycie? ZNAKOMICIE!
Avatar
Gość / 31 stycznia 2018 r. o 12:53
Przecież wiadomo że chodzi o billboard Idź Pod Prąd. Stolica polski jak mi wiadomo jest w Warszawie, jednak środowiska zdradzieckie chcą likwidacji państw narodowych.
Avatar
Kostik / 15 grudnia 2017 r. o 13:42
Też uważam, że powinny być wydzielone strefy w zabytkowych częściach miast zabraniające dużych billboardów, ewentualnie jakieś maksymalne wymiary i konkretne i jasne określenie jak może taka reklama wyglądać, typu dysktretny drogowskaz do jakiegoś miejsca. Stare miasto powinno mieć swój charakter i być wolny od tego typu "ozdobników". Mimo wszystko poza takimi strefami to już nie powinno być większych obostrzeń, ponieważ  billboardy to nadal jedna z najlepszych form zaistnienia w umysłach potencjalnych klientów.
Avatar
Gość / 17 listopada 2017 r. o 14:18
Donos zapewne złożył jakiś dziennikarz Gazety Wyborczej
Avatar
Gość / 17 listopada 2017 r. o 01:02
Słychać wycie? ZNAKOMICIE!
Avatar
Gość / 16 listopada 2017 r. o 16:16
Baner IDŹ POD PRĄD!!! I bardo dobrze, stolicą Polski jest Warszawa i tylko Warszawa.
Avatar
x / 16 listopada 2017 r. o 10:49
undefined napisał:
Nie wiem od czego jest konserwator zabytków w Lublinie? Kilka lat temu zwróciłem się z pytaniem, dlaczego pod jedną z kamienic przy ul. Kościuszki podjechał podnośnik i dwaj robotnicy kilofami odłupują piękne płaskorzeźby, niszcząc de facto elewację jednej z najpiękniejszych kamienic w centrum miasta. Otrzymałem odpowiedź, że tak właściciel zabezpieczył przechodniów przed niebezpieczeństwem... Ale konserwator już nie zobowiązał tegoż właściciela do odtworzenia tychże zniszczonych elementów, czyli swoim postępowaniem tak po prawdzie pozwolił na bezpowrotne zniszczenie tego budynku... Właściciel zakupił budynek w latach 90-tych, kamienica nie była remontowana chyba od czasów II wojny światowej, niszczeje, ale z tym konserwator miasta nic nie robi. Pozwała za to na niszczenie bezkarne budynku przez samych właścicieli... Drugi przykład z ul. Kościuszki  wysiedlona kamienica przez nowego właściciela (firma chyba z Warszawy) od ponad 8 lat stoi pusta i niszczeje, podobnie jest z kamienicami przy Peowiaków (ten sam właściciel; kamienice wysiedlone stoją od ponad 8 lat puste). Zatem w ogóle po co ta instytucja w Lublinie, jak niczego pan konserwator zabytków NIE MOŻE?
 Pensja wchodzi na konto konserwatora? Więc jest potrzebny. Dzieci głodne.
 Pensja wchodzi na konto konserwatora? Więc jest potrzebny. Dzieci głodne. rozwiń
Avatar
Gość / 16 listopada 2017 r. o 09:45
Nie wiem od czego jest konserwator zabytków w Lublinie? Kilka lat temu zwróciłem się z pytaniem, dlaczego pod jedną z kamienic przy ul. Kościuszki podjechał podnośnik i dwaj robotnicy kilofami odłupują piękne płaskorzeźby, niszcząc de facto elewację jednej z najpiękniejszych kamienic w centrum miasta. Otrzymałem odpowiedź, że tak właściciel zabezpieczył przechodniów przed niebezpieczeństwem... Ale konserwator już nie zobowiązał tegoż właściciela do odtworzenia tychże zniszczonych elementów, czyli swoim postępowaniem tak po prawdzie pozwolił na bezpowrotne zniszczenie tego budynku... Właściciel zakupił budynek w latach 90-tych, kamienica nie była remontowana chyba od czasów II wojny światowej, niszczeje, ale z tym konserwator miasta nic nie robi. Pozwała za to na niszczenie bezkarne budynku przez samych właścicieli... Drugi przykład z ul. Kościuszki wysiedlona kamienica przez nowego właściciela (firma chyba z Warszawy) od ponad 8 lat stoi pusta i niszczeje, podobnie jest z kamienicami przy Peowiaków (ten sam właściciel; kamienice wysiedlone stoją od ponad 8 lat puste). Zatem w ogóle po co ta instytucja w Lublinie, jak niczego pan konserwator zabytków NIE MOŻE?
Nie wiem od czego jest konserwator zabytków w Lublinie? Kilka lat temu zwróciłem się z pytaniem, dlaczego pod jedną z kamienic przy ul. Kościuszki podjechał podnośnik i dwaj robotnicy kilofami odłupują piękne płaskorzeźby, niszcząc de facto elewację jednej z najpiękniejszych kamienic w centrum miasta. Otrzymałem odpowiedź, że tak właściciel zabezpieczył przechodniów przed niebezpieczeństwem... Ale konserwator już nie zobowiązał tegoż właściciela do odtworzenia tychże zniszczonych elementów, czyli swoim postępowaniem tak po prawdzie pozwolił ... rozwiń
Avatar
Gość / 16 listopada 2017 r. o 08:59
"Niedawno dołączył do nich baner środowisk narodowych" A co wam przeszkadza wielorasowy i wielokulturowy baner narodów azjatyckich? Dziennikarze rasiści!
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 r. o 23:51
Tak niedawno ta kamienica była remontowana, a już jakiś kretyn ją pomazał. Bilbordy bilbordami, ale te bazgroły na elewacjach też szpecą.
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 r. o 14:23
zrzućcie się i zapłaćcie właścicielowi za niewieszanie bilbordów. inaczej narażacie człowieka na poważne straty. łatwo tak krytykować jak nic nie tracicie...
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowa matura 2023. Więcej lektur i nowe – stare zadania z matematyki. Czego się spodziewać?

Nowa matura 2023. Więcej lektur i nowe – stare zadania z matematyki. Czego się spodziewać?

Ponad 9,5 tys. uczniów liceów z województwa lubelskiego zdawać będzie w maju nową maturę. Na czym będą polegać zmiany będą mogli dowiedzieć się już w przyszłym tygodniu podczas egzaminów próbnych.

GAP fakturowy czy indeksowy? Czym się kierować przy wyborze?

GAP fakturowy czy indeksowy? Czym się kierować przy wyborze?

Ubezpieczenie GAP kierowane jest do osób, które zdecydowały się na zakup auta w ramach leasingu lub kredytu. Zapewnia ono właścicielom ochronę przed utratą wartości samochodu w czasie, co może okazać się istotne w razie jego kradzieży bądź wystąpienia szkody całkowitej. Jaka jest różnica pomiędzy GAP indeksowym a fakturowym? Czym się kierować przy wyborze tego ubezpieczenia?

Udana zbiórka. Jest za co kupić opał dla szkoły w Gozdowie

Udana zbiórka. Jest za co kupić opał dla szkoły w Gozdowie

Kolejnych kilkanaście tysięcy złotych będzie miała do wydania stowarzyszeniowa szkoła w Gozdowie (gm. Werbkowice) na zakup opału na zimę. To dzięki zaangażowaniu rodziców, ale też całej społeczności wioski i tych, którzy robili zakupy podczas charytatywnego kiermaszu.

Znicz Siennica Różana zapowiada wiosną walkę o utrzymanie w chełmskiej klasie okręgowej

Znicz Siennica Różana zapowiada wiosną walkę o utrzymanie w chełmskiej klasie okręgowej

Drużyna prowadzona przez trenera Mirosława Basińskiego zakończyła pierwszą rundę na odległym 14. miejscu

Nowa trasa z lubelskiego lotniska. Polecimy do Włoch

Nowa trasa z lubelskiego lotniska. Polecimy do Włoch

Loty z Portu Lotniczego Lublin do Mediolanu Bergamo uruchomi linia Aeroitalia. Połączenie zostanie zainaugurowane pod koniec marca przyszłego roku.

Radna chce Alei Sław Żużlowych w Lublinie

Radna chce Alei Sław Żużlowych w Lublinie

Utworzenie Alei Sław Żużlowych obok stadionu przy Al. Zygmuntowskich proponuje jedna z miejskich radnych, która oficjalnie zgłosiła tę prośbę prezydentowi Lublina. Ratusz nie przesądza jednoznacznie, czy upamiętni w ten sposób sportowców.

Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem zbuduje boiska. Teraz liczą na pieniądze na szkołę

Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem zbuduje boiska. Teraz liczą na pieniądze na szkołę

Najpierw była działka, a teraz są pieniądze na jej zagospodarowanie. Wspólny Świat w Białej Podlaskiej zbuduje kompleks rekreacyjny dla swoich podopiecznych.

Kłos Gmina Chełm najlepszy na półmetku chełmskiej klasy okręgowej

Kłos Gmina Chełm najlepszy na półmetku chełmskiej klasy okręgowej

Kłos Gmina Chełm mistrzem jesieni, Ogniwo Wierzbica na drugim miejscu, a Włodawianka Włodawa na najniższym stopniu podium – tak wygląda pierwsza trójka na półmetku rywalizacji w obecnym sezonie

"Preludium Słowiańskie" w Centrum Spotkania Kultur
10 grudnia 2022, 19:00

"Preludium Słowiańskie" w Centrum Spotkania Kultur

Wyjątkowe muzyczne widowisko odwołujące się do korzeni kultury Słowian będzie można zobaczyć w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (plac Teatralny 1). Spektakl "Preludium Słowiańskie" zostanie zaprezentowany 10 grudnia o godz. 19.

Zamość. Remont jeszcze trwa, ale jeździć już można

Zamość. Remont jeszcze trwa, ale jeździć już można

To jeszcze nie jest definitywny koniec inwestycji na jednej z najruchliwszych ulic w Zamościu, ale ul. Partyzantów jest już przejezdna na całej swojej długości od kościoła Franciszkanów aż do ul. Lwowskiej.

Czytelnicy Dziennika okazali się najlepszymi Mikołajami dla dzieci z Domu Dziecka
Pierwsza strona

Czytelnicy Dziennika okazali się najlepszymi Mikołajami dla dzieci z Domu Dziecka

Święty Mikołaj nie musi mieć na głowie mitry i opierać się o pastorał. Święty Mikołaj musi mieć tylko gorące serce i właśnie tym wykazali się nasi Czytelnicy, którzy ochoczo wsparli zbiórkę na rzecz podopiecznych Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Lublinie.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 6 grudnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 6 grudnia 2022 r.

Święty Mikołaj od Coca-Coli był przecież biskupem. Na Lubelszczyźnie jego kult był szczególnie silny
Rozmowa

Święty Mikołaj od Coca-Coli był przecież biskupem. Na Lubelszczyźnie jego kult był szczególnie silny

Dziś św. Mikołaj należy do najbardziej znanych świętych, otaczają go czcią zarówno wierni kościoła wschodniego, jak i zachodniego - rozmowa z dr hab. Mariolą Tymochowicz, prof. Uczelni z Katedry Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Instytucie Nauk o Kulturze na Wydziale Filologicznym UMCS.

Mundial 2022: Brazylia - Korea Południowa 4:1. Awans do ćwierćfinału w rytmie samby

Mundial 2022: Brazylia - Korea Południowa 4:1. Awans do ćwierćfinału w rytmie samby

Reprezentacja Brazylii bez żadnych kłopotów zameldowała się w ćwierćfinale. W 1/8 finału „Canarinhos” pokonali 4:1 Koreę Południową i dali jasny sygnał, że należy ich rozważać jako jednego z kandydatów do mistrzostwa świata

Zamość. Nowy dyrektor w Ratuszu od kultury i sportu

Zamość. Nowy dyrektor w Ratuszu od kultury i sportu

Łukasz Gajdecki będzie od 15 grudnia dyrektorem Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość. Wygrał konkurs na to stanowisko ogłoszony po tym, jak zwolnił je w połowie września Piotr Orzechowski, obecnie wiceprezydent Zamościa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.