Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 września 2019 r.
6:36

To będzie największa szkoła w Lublinie. Mury już są, ławki latem

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
174 60 A A
Będzie tu szkoła dla 600 uczniów, przedszkole dla 150 dzieci i pomieszczenia dla domu kultury
Będzie tu szkoła dla 600 uczniów, przedszkole dla 150 dzieci i pomieszczenia dla domu kultury

Gotowy jest już stan surowy największej w mieście szkoły powstającej przy ul. Berylowej. Ratusz zapewnia, że jej budowa postępuje zgodnie z harmonogramem i że w przyszłym roku naukę rozpoczną tu setki dzieci tłoczących się teraz w innych, przepełnionych podstawówkach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Największą szkołą w mieście będzie mogła się chwalić dzielnica Węglin Południowy, której przez ostatnich dwanaście miesięcy przybyło aż tysiąc zameldowanych na stałe mieszkańców. Nad blokowiskami cieszącymi się (jeszcze) widokiem na Stary Gaj górują tu żurawie budowlane, deweloperzy planują już następne inwestycje, a ich kolejni klienci kupują przysłowiową „dziurę w ziemi”.

Za rozwojem osiedli nie nadążyła miejska sieć szkół. Efektem jest przepełnienie trzech podstawówek, do których uczęszczają dzieci z Węglina Południowego: przy Roztoczu, Bursztynowej i Biedronki. W szkole przy Roztoczu uczniowie zwyczajnie się nie mieszczą, więc szkoła wynajmuje pomieszczenia w budynku po przeciwnej stronie ulicy. Natomiast najbardziej przeciążona w mieście podstawówka przy Bursztynowej korzysta z pomieszczeń pobliskiej parafii.

Już za 9 miesięcy ta ciasnota powinna się stać wspomnieniem. Uczniowie rozpierzchną się na wakacje, a we wrześniu przyszłego roku wielu z nich ma zasiąść w ławkach pachnącej nowością szkoły przy Berylowej. Czy budowlańcy zdążą przed pierwszym dzwonkiem? – Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem – zapewnia Grzegorz Jędrek z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.

Powstający tu obiekt pomieści nie tylko szkołę dla 600 uczniów z pełnowymiarową salą gimnastyczną, ale także przedszkole dla 150 dzieci i pomieszczenia dla domu kultury z salą widowiskową na 300 osób. Taki kompleks będzie mieć własną kuchnię ze stołówką zdolną wydawać ponad 900 posiłków dziennie.

Główna bryła budynku jest już gotowa. – Zakończony został stan surowy obiektu obejmujący wszystkie kondygnacje wraz z aulą. Zamknięcie stanu surowego sali gimnastycznej planowane jest na przełom września i października – informuje Jędrek. – Na ukończeniu jest montaż okien zewnętrznych oraz wykonanie tynków wraz z instalacjami podtynkowymi obejmującymi trzy z czterech kondygnacji. Trwają już prace przy wykonaniu posadzek na poziomie piwnic, izolacji dachu, a także prace obejmujące wewnętrzne instalacje sanitarne, wentylacyjne, elektryczne oraz teletechniczne.

Kompleks szkolny będzie kosztować 74 mln zł, ale miasto na razie nie zapłaciło za roboty ani złotówki ze względu na niestosowany dotąd w Lublinie sposób finansowania inwestycji, czyli tzw. faktoring samorządowy. Na czym polega? Firma budowlana nie idzie po zapłatę za wykonane prace do miasta, tylko do banku, który opłaca wszystkie faktury. Później miasto rozliczy się z bankiem.

Dodajmy, że koszt inwestycji jest o prawie 20 mln zł większy od kwoty, której spodziewały się władze Lublina, ale nie było tańszych ofert niż ta złożona przez konsorcjum spółek Erbud SA i Erbud Rzeszów. Właśnie to konsorcjum jest generalnym wykonawcą nowej szkoły.

e-Wydanie

Komentarze 60

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Obiektywny / 20 września 2019 o 07:45
+34
Jaka najwieksza szkola w lublinie?! Co pan pieprzy? 46 na łęgach czy 28 na skarpie sa kilka razy wieksze od tej na berylowej. Sam fakt, ze berylowa jest na 600 uczniow a w 46 czy 28 bylo po 2500 dzieci w kazdej. Ech dziennikarz od siedmiu bolesci...
Avatar
kks / 20 września 2019 o 07:43
+30
O jednej rzeczy zapomnieli, o drodze. Niektórzy mogą wiedzieć o korkach na gęsiej, a jak powstanie szkoła to nie wiem jak będzie można z tąd wyjechać
 Kiedyś do szkoły dzieci chodziły na piechotę
Avatar
Ja / 20 września 2019 o 07:45
+27
O jednej rzeczy zapomnieli, o drodze. Niektórzy mogą wiedzieć o korkach na gęsiej, a jak powstanie szkoła to nie wiem jak będzie można z tąd wyjechać
 Widać, że ktoś tutaj miał problem z dotarciem do szkoły " z tąd" ten komentarz.
Avatar
koment / 20 września 2019 o 07:48
+23
"Nad blokowiskami cieszącymi się (jeszcze) widokiem na Stary Gaj górują tu żurawie budowlane, deweloperzy planują już następne inwestycje, a ich kolejni klienci kupują przysłowiową „dziurę w ziemi”.... łał co za poezja.... a gdzie infrastruktura sportowa... boiska, basen?? W dzisiejszych czasach szkoła bez takich przymiotów to tylko zwykły klocek.
Avatar
Gość / 20 września 2019 o 07:33
+23
A jakiegokolwiek boiska zewnętrznego brak. Tyle młodych osób a możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu brak!!!! Zaplanujcie na tym łez padole chociażby boisko, siłownię, fitness, basen itp.
Avatar
koszty dewelo-rozwoju / 20 września 2019 o 17:01
+21
Zacytuję ważny komentaż: " Dlaczego miasto nie zainteresowalo sie wieksza dzialka jak tam bylo 500 ha pola?? Najpierw musial kupic polowe byly prezydent Lublina a obecnie deweloper Orion, potem inni deweloperzy a na koncu miasto musialo oddac 2 dzialki w centrum za jedna jak pod domek w polu pod szkole. I jest najdrozsza szkola w Polsce bez boisk i terenow wokól dla uczniow. Komu wy bijecie brawo? Deweloperom co ograli miasto?"
Avatar
Szkoła bez boiska!!! / 20 września 2019 o 12:26
+21
a czy wiecie że przy tej szkole nie bedzie boiska!!!!!!! kto buduje szkołę bez boiska??!! a wystarczyło pozdwolić na budowę jednego bloku mnie ale przecież Platforma Deweloperska inaczej nie może!!!
Avatar
MR / 20 września 2019 o 07:37
+20
Na całym Węglinie Południowym nie ma miejsca do spędzania wolnego czasu dla nastolatków (12-17 lat) !!! tylko place zabaw dla dzieci, a gdzie takie miejsca jak np. park, skatepark, itp.   
Avatar
LU z lc / 20 września 2019 o 10:37
+19
Szkoły, skwery, miejsca aktywnego wypoczynku, jakiś park, na to powinni zrzucać się także deweloperzy. Bo to oni budują mieszkania i zachwalają że takie wszystko piękne i blisko i w ogóle, cud miód.
Avatar
Tiger / 20 września 2019 o 07:41
+19
W trybie pilnym trzeba zrobić Berylową do Onyksowej bo się zakorkujemy
Avatar
Profesor_PolLub / 21 września 2019 o 18:58
+1
Czy ktoś z Państwa orientuje się może gdzie można składać dokumenty w sprawie pracy?
 Proszę śledzić stronę kuratorium, w maju 2020 r. powinny pojawić się oferty: ***s://***kuratorium.lublin.pl/?akc=oft&skip=0&miasto=&id_ogp=0&sk=&id_pows=663&id_gminys=0&wz=+
Avatar
Anikt / 20 września 2019 o 22:44
+7
Największa? Według jakich wytycznych? Ponad 1200 uczniów ma Sp30 na Nałkowskich (plus kuchnia, sale gimnastyczne i basen). I nawet nie jestem pewna czy jakaś inna szkoła nie jest jeszcze większa. Dobrze, że jest w budowie bo szkół brakuje, szczególnie na nowopowstających osiedlach.
Avatar
Tomek Stachyra / 20 września 2019 o 21:44
+12
Uważajcie na Orion . To najgorszy deweloper w Lublinie . Bloki budowane z najtańszych materiałów . Tragedia !!!
Avatar
czas się obudzić / 20 września 2019 o 17:48
-5
Miasto planując takie osiedle nie zabezpieczyło się w odpowiedniej wielkości działkę tyko dopiero 3 lata temu odkupiło ta malutką działeczkę od dewelopera ( a w zasadzie zamieniło się na skrajnie dla miasta niekorzystnych warunkach). Co dziwne taki były prezydent Lublina z partii która obecnie przemianowana jest na  PO już wiele lat temu wykupił połowę węglinka i założył firmę deweloperską Orion która ma tam już tam kilkadziesiąt blokow. To dlatego w takim ekspresowym tempie przedłużona została JP2 do Kraśnickich. Budowa zaczęta była kilka lat przez planowanym pierwotnie terminem. Budowali za pieniądze wszystkich , zarobiły jednostki przy korycie. To samo z obecnym wynajmem biurowca od Oriona przez urząd miasta. Każdy jak tylko może wali swoją prywatę,  Dalej głosujcie na tych samych uśmiechniętych oszustów z palaktów którzy ciągle walą was po rogach !!
 Te fakty powinny otworzyć oczy tym, którzy nadal jeszcze wierzą w mit, że przynajmniej w pierwszej kadencji "zuk się starał". Owszem, starał się, tyle tylko że głównie o to, żeby ubogacić oligarchów i od samego początku był ich człowiekiem w ratuszu.
 Te fakty powinny otworzyć oczy tym, którzy nadal jeszcze wierzą w mit, że przynajmniej w pierwszej kadencji "zuk się starał". Owszem, starał się, tyle tylko że głównie o to, żeby ubogacić oligarchów i od samego początku był ich człowiekiem w ratuszu. rozwiń
Avatar
koszty dewelo-rozwoju / 20 września 2019 o 17:01
+21
Zacytuję ważny komentaż: " Dlaczego miasto nie zainteresowalo sie wieksza dzialka jak tam bylo 500 ha pola?? Najpierw musial kupic polowe byly prezydent Lublina a obecnie deweloper Orion, potem inni deweloperzy a na koncu miasto musialo oddac 2 dzialki w centrum za jedna jak pod domek w polu pod szkole. I jest najdrozsza szkola w Polsce bez boisk i terenow wokól dla uczniow. Komu wy bijecie brawo? Deweloperom co ograli miasto?"
Avatar
Olo / 20 września 2019 o 16:56
+8
Problemem SP51 na Bursztynowej jest brak trzymania się zasad rejonizacji. Niemal połowa dzieciaków powinna chodzic do innych podstawówek w swoich dzielnicach (mają masę wolnych miejsc) ale rodzice ze wzgledu na wysoki poziom sp51 zapisują je tam (klas 5 jest 13!!! to daje 325 uczniów...). Wystarczy w końcu przestac ich przyjmowac tak by chodzili do szkoły ze swojego rejonu. Tam jest gorszy poziom i warunki?? no pewnie że są ale miasto powinno dążyć do ich polepszenia wtedy nie byłoby problemu przeludnienia najlepszych szkół bo wszystkie działałyby na podobnym poziomie edukacyjnym i lokalowym. A tak "gorsze" podstawówki sa w połowie puste a te lepsze masakrycznie przepełnione (przykład Krochmalnej, sporo dzieciaków chodzi na Bursztynową zamiast do SP17 na Krochmalnej).
Problemem SP51 na Bursztynowej jest brak trzymania się zasad rejonizacji. Niemal połowa dzieciaków powinna chodzic do innych podstawówek w swoich dzielnicach (mają masę wolnych miejsc) ale rodzice ze wzgledu na wysoki poziom sp51 zapisują je tam (klas 5 jest 13!!! to daje 325 uczniów...). Wystarczy w końcu przestac ich przyjmowac tak by chodzili do szkoły ze swojego rejonu. Tam jest gorszy poziom i warunki?? no pewnie że są ale miasto powinno dążyć do ich polepszenia wtedy nie byłoby problemu przeludnienia najlepszych szkół bo wszystkie dzia... rozwiń
Avatar
:) / 20 września 2019 o 15:27
-12
I gdzie ci wszyscy malkontenci co mówią o wyludnianiu się Lublina?
 Paaanie, ta dzielnica to ściema, deweloperzy wynajęli kilka tysięcy aktorów, żeby udawali mieszkańców miasta, prawilni mieszkańcy mieszkają całe życie u mamusi albo na komunałce, kupowanie mieszkania obelga dla prawdziwego Polaka Sebiksa :)
Avatar
ddd / 20 września 2019 o 15:25
-10
dramat - szkołe budują, w kilka lat całą nowa dzielnica powstała, no tragedia normalnie...starszne rzeczy sie dziejo w tym mieście, a było tak wsamraśnie, świerzop chybotał się na wietrze pod Starym Gajem...
Avatar
Pozi / 20 września 2019 o 15:12
-7
I gdzie ci wszyscy malkontenci co mówią o wyludnianiu się Lublina?
Avatar
Marcin / 20 września 2019 o 15:02
+8
Akurat na Biedronki trudno powiedzieć o szkole żeby była przepełniona...