Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 marca 2020 r.
11:47

To „praktycznie niemożliwe”. Prezydent Lublina o organizacji wyborów prezydenckich 10 maja

Autor: Zdjęcie autora drs
287 55 A A
(fot. Screen z nagrania)

Brakuje chętnych do pracy w komisjach wyborczych, trudno będzie zapewnić lokale do głosowania, problematyczne będzie także zapewnienie bezpieczeństwa osobom wydającym karty, liczącym głosy i samym głosującym. Taki obraz przygotowań do wyborów wyznaczonych na 10 maja przedstawia prezydent Lublina, który wydał dziś rano oświadczenie w tej sprawie. Stwierdza w nim, że przeprowadzenie wyborów jest „praktycznie niemożliwe”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Organizacja tych wyborów w czasie epidemii przy obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa, zarówno członkom komisji, jak i wyborcom jest praktycznie niemożliwa – mówi prezydent Krzysztof Żuk w wydanym dziś rano oświadczeniu. Przypomina, że w związku epidemią, w lokalach wyborczych należałoby zapewnić maseczki, rękawice i środki odkażające. – A te środki ochrony są potrzebne przecież w szpitalach.

Prezydent Lublina twierdzi też, że przeprowadzenie wyborów prezydenta RP w wyznaczonym na 10 maja terminie jest nie-możliwe z punktu widzenia „organizacyjno-logistycznego”, bo pojawia się problem z zapewnieniem odpowiedniej liczby lokali do głosowania.

Spośród 208 komisji do głosowania, jak informuje Żuk, aż 62 komisje mają siedziby w lokalach, które nie stanowią własności miasta. – Te lokale są właśnie wypowiadane, albo są zamknięte i nie ma do nich dostępu. Prezydent stwierdza też, że nie ma chętnych do pracy w obwodowych komisjach wyborczych, do których potrzeba około 1800 osób. – Zgłosiło się do 20 marca tylko ośmiu chętnych – mówi prezydent Lublina. Podkreśla, że także urzędnicy nie chcą pracować przy wyborach. – Wszyscy boją się epidemii.

Krzysztof Żuk zwraca też uwagę na problem z wyborem firmy obsługującej systemy informatyczne służące przeprowadzeniu wyborów. – Brakuje chętnych zainteresowania funkcją operatora informatycznego – zauważa prezydent Lublina. – A jak wobec tego przeprowadzić po 25 kwietnia test Krajowego Systemu Informatycznego, komu wydać loginy, hasła i zapewnić sprawność tego systemu?

Na problemy z organizacją głosowania zwraca też uwagę Związek Miast Polskich, który opowiada się za przełożeniem wyborów. – Przygotowania do wyborów zawsze oznaczają konieczność dodatkowej mobilizacji w urzędach gmin – podkreśla w oficjalnym stanowisku Andrzej Porawski, dyrektor biura ZMP. – Ta mobilizacja jest dzisiaj nieosiągalna, a trzeba też liczyć się z całkowicie uzasadnioną odmową udziału w czynnościach, które będą się wiązać ze zwiększonym ryzykiem zarażenia się wirusem.

Dodajmy, że w pakiecie ustaw zwanym „tarczą antykryzysową” znalazł się także przepis pozwalający władzom rządowym na doprowadzenie do wyborów nawet wtedy, gdy samorządy stwierdzą, że nie są w stanie zorganizować głosowania.

Mowa o artykule mówiącym, że „w przypadku, gdy w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii urząd administracji publicznej lub inny podmiot wykonujący zadania publiczne stanie się niezdolny do wykonywania zadań w całości albo w części, wojewoda może w drodze zarządzenia powierzyć wykonywanie zadań tego urzędu lub podmiotu, w całości albo w części, w określonym terminie, innemu urzędowi administracji publicznej lub podmiotowi wykonującemu zadania publiczne”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 55

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
miszczu / 30 marca 2020 r. o 11:55
+94
Termin 10 maja jest nierealny i na szczęście powoli zaczyna to docierać do głów rządzących naszym krajem. Zorganizowanie wyborów prezydenckich 10 maja to będzie igranie z ludzkim życiem.
Avatar
ege_szege / 30 marca 2020 r. o 12:01
+89
prezydent Żuk ma 100% racji, z tym że przeprowadzenie wyborów nie jest „praktycznie niemożliwe” a po prostu niemożliwe, nie ma tu się nad czym rozwodzić
Avatar
ege_szege / 30 marca 2020 r. o 12:06
+75
ZDALNE GŁOSOWANIE W EUROPARLAMENCIE - MOŻNA - WYBORY W PL - NIE MOŻNA ?
 u nas nawet z odpaleniem tak prostego programu jak CEPiK były wielkie problemy a ty piszesz o zdalnym głosowaniu w wyborach na prezydenta Polski? przecież to jakiś żart, nie jesteśmy do tego w ogóle przygotowani
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 30 marca 2020 r. o 12:11
+64
Komentarze użytkownika Aaron_Langman to wypisz wymaluj paski z TVPis Info.
Avatar
Gatusso / 30 marca 2020 r. o 12:24
+52
pisowska farma trolli znowu atakuje !!!
Avatar
Gatusso / 30 marca 2020 r. o 12:27
+50
SAMOZAORANIE PLATFORMY - youtu.be/kAryKENpsnM
 ile dziś za wpis płaci Nowogrodzka ??? żałosny opłacony troll !!! teraz już wiadomo na co TVP były potrzebne 2 mld !!!
Avatar
pepeszownik / 30 marca 2020 r. o 12:34
+47
Wybory trzeba koniecznie przełożyć, nie ma innej opcji
Avatar
Coffe_Taste / 30 marca 2020 r. o 12:56
+40
PiS nie chce przekładać wyborów a to dlatego, że za kilka kilkanaście miesięcy będzie im ciężko wygrać. Wyjdzie na jaw, że wszystkie bezpieczniki finansowe i zaskórniaki z różnych funduszy, zostały roztrwonione na socjal i tak de facto nie ma żadnych pieniędzy na walkę ze skutkami gospodarczymi koronawirusa. Niemcy w czasach hossy odkładali pieniądze, dlatego teraz pompują w gospodarkę blisko 800 mld zł. My hojnie rozdawaliśmy i przeznaczamy marne 200, z czego realna pomoc to tak naprawdę 30 mld. Cała reszta to jakieś śmieszne poręczenia bankowe i zabezpieczenia kredytów czyli kasa z której tak de facto żaden przedsiębiorca nie skorzysta a jedynie banki zarobią.
PiS nie chce przekładać wyborów a to dlatego, że za kilka kilkanaście miesięcy będzie im ciężko wygrać. Wyjdzie na jaw, że wszystkie bezpieczniki finansowe i zaskórniaki z różnych funduszy, zostały roztrwonione na socjal i tak de facto nie ma żadnych pieniędzy na walkę ze skutkami gospodarczymi koronawirusa. Niemcy w czasach hossy odkładali pieniądze, dlatego teraz pompują w gospodarkę blisko 800 mld zł. My hojnie rozdawaliśmy i przeznaczamy marne 200, z czego realna pomoc to tak naprawdę 30 mld. Cała reszta to jakieś śmieszne poręczenia ban... rozwiń
Avatar
pepeszownik / 30 marca 2020 r. o 12:41
+39
Mam taką propozycję zeby pan Prezydent miasta Lublin zajął sie propzycją pomocy firmom na terenie miasta bo do wyborów prezydenckich jest jeszcze trochę czasu a na ten czas jest potrzebna decyzja o podatkach od nieruchomości i wieczystym użytkowaniu bo zblizają sie terminy płatności
 A gdzie jest rząd? Przecież większość podatków zasila budżet państwa a samorządy dostają jakieś śmieszne ochłapy i nie bardzo wiem skąd miałyby wziąć pieniądze na pomoc firmom
Avatar
Agent_Tomek / 30 marca 2020 r. o 13:32
+31
Ten cały "Aaron_Langman" to niezły herbatnik. Ponad 200 postów nastukał w 10 dni. Większość to oczywiście propagandowe wstawki o PO żywcem wyciągnięte z broszurek dla trolli internetowych w których zamieszczane są tzw. przekazy dnia. Wkleja na forum dokładnie to samo, co działacze PiS na swoich twitterach i fb. Napisać kabaret, to nic nie napisać. To jest po prostu farsa.
Avatar
Aaron_Langman / 4 kwietnia 2020 r. o 14:38
+2
Demokraci w Stanach wbijają nóż w plecy naszej totalnej opozycji. Głosowanie korespondene jako ochrona demokracji w obliczu kryzysu zdrowia publicznego. Nie ma uzasadnionych argumentów przeciwko jego wprowadzeniu
Avatar
Aaron_Langman / 1 kwietnia 2020 r. o 23:26
+2
Platforma 2014: "Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców; to gwarancja powszechności prawa wyborczego. Chcemy aby było dostępne dla osób, które nie mają możliwości pójścia do lokalu wyborczego. TK ocenił, że głosowanie takie jest zgodne z Konstytucją "
Avatar
Aaron_Langman / 1 kwietnia 2020 r. o 10:36
+3
"W związku z bezprecedensowym dążeniem obozu rządzącego do wyborów podjęłam decyzję o odwieszeniu mojej kampanii wyborczej. " - znowu SMS P0 z narracją na dany dzień nie dotarł ?
Avatar
Aaron_Langman / 31 marca 2020 r. o 20:58
+4
SOK z BURAKA się myli !!!! - "300 tys. kart zostało wysłanych 19 marca do osób, które już w pierwszej turze zdecydowały się oddać głos korespondencyjnie. 23 marca wysłano serię kolejnych 560 tys. kart, a dzień później rozesłano dodatkowe 250 tys. - Głosowanie korespondencyjne w Bawarii odbyło się bez problemów" - „Sueddeutsche Zeitung”
Avatar
tadek68 / 30 marca 2020 r. o 22:43
-2
Posed Jasiek, posed z Zochą na wybory. Kasle Jasiek, kasle, jus....... calutki chory, Umar Jasiek, umar.... nie wołał dochtora, Zocha tera lezy, tys calutka............. chora. Miały byc masecki, z Chin co przyleciały, Nie starcyło wsyskim i gdzieś poznikały.. Morał z tego taki, jak .......kasy brakuje.., Bedziesz zarażony i okradną ....ludzie..., Leci bocian, leci na wieś z góry zerka.., Zagapił się trochę, walnął w nietoperka, Nietopez w maseczce, co Zocha zgubiła, Walnął łbem o sosnę, sowa sie zbudziła.., Powaliło Cie chłopie?, Latasz taki chory?, ,,Spadaj nie mam czasu, lecę na wybory.." Wali naród cały ..........na wybory zmieza, A zamiast kiełbasy, ....zupa z nietopeza.. Wsyskie jus umarte, wkoło tyko duchy...., Tak nas uządziły te od banków..... zuchy, A moze procencik?, bendzie na masecke, Wyślom za ocean, ........z dolarami becke. Ciesy sie juz rabin, bo ludzisków mało.., Lasy, grunta i pod ziemio tyle tu zostało, Wsysko za złotówke,...... uciwie kupione, za misecke ryzu, gojem............obrobione. Łozełek odleciał, wyląkł, się ........korony, Je ta ziemia obiecana i ...raj wymazony, Nie wróci ozełek, ..oj długo do gdniazda, Zaświeciła u nas, tako pienkno gwiazda.., Mateus z Andzejem od podatku bendzie, Zapachnie tu cosnek i cebulo wsendzie.., Na nowe podatki zapracujo goje durne..., Zdychać mogo, jak koperte rzuco w urne.
Posed Jasiek, posed z Zochą na wybory. Kasle Jasiek, kasle, jus....... calutki chory, Umar Jasiek, umar.... nie wołał dochtora, Zocha tera lezy, tys calutka............. chora. Miały byc masecki, z Chin co przyleciały, Nie starcyło wsyskim i gdzieś poznikały.. Morał z tego taki, jak .......kasy brakuje.., Bedziesz zarażony i okradną ....ludzie..., Leci bocian, leci na wieś z góry zerka.., Zagapił się trochę, walnął w nietoperka, Nietopez w maseczce, co Zocha zgubiła, Walnął łbem o sosnę, sowa sie zbudziła.., Powaliło Cie chłopie?, Lata... rozwiń
Avatar
Aaron_Langman / 30 marca 2020 r. o 21:43
+7
Parlament węgierski uchwala ustawę, która daje premierowi Orbánowi nieograniczoną władzę i ogłasza: - Stan wyjątkowy bez limitu czasu - zarządzanie dekretami - Parlament zawieszony - Brak wyborów - za rozpowszechnianie fałszywych wiadomości + plotek: do 5 lat więzienia - złamanie kwarantanny: do 8 lat więzienia
Avatar
Aaron_Langman / 30 marca 2020 r. o 16:57
+15
W kilkunastomilionowej właśnie Bawarii trwają wybory...., a jednostronne media piszą o stanowisku jakiegoś opozycjjego urzednika ?  Ktoś to rozumie?
Avatar
Aaron_Langman / 30 marca 2020 r. o 16:44
+13
ZDALNE GŁOSOWANIE W EUROPARLAMENCIE - MOŻNA, proste wybory a, b, c - „praktycznie niemożliwe”? To za my im płacimy?
Avatar
Aaron_Langman / 30 marca 2020 r. o 16:41
+10
Przypomnijmy więc stanowisko Kidawy i całej PLATFORMA z 2014 - ".... Głosowanie korespondencyjne to dodatkowa gwarancja powszechności prawa wyborczego. Chcemy, aby było ono dostępne dla osób, które nie miały do tej pory możliwości pójścia do lokalu wyborczego" - ustalcie przekaz :) link-- KLUb.platforma.org/index.php/aktualnosci/149-
Avatar