Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 lipca 2022 r.
6:35

W tych szpitalach w Lublinie i regionie kobiety rodzą najczęściej

Anna Jonasz urodziła swojego syna Tymona w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie
Anna Jonasz urodziła swojego syna Tymona w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

15 260 dzieci urodziło się w ubiegłym roku w szpitalach w województwie lubelskim. To o prawie 1,5 tys. mniej niż jeszcze rok wcześniej. Zasady, jakie wprowadzono w pandemii na porodówkach, nie zachęcały do starania się o dziecko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tymon właśnie przyszedł na świat w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie. To drugie dziecko Anny Jonasz z Lublina. – Ten szpital poleciła mi własna ginekolog. Poza tym słyszałam od znajomych, że położne i pielęgniarki są tu bardzo życzliwe. A na piechotę mam trzy minuty do domu – mówi pani Anna. Kiedy rozmawiamy, mały Tymon cały czas śpi. Nie przeszkadza mu nawet to, że mama w oczekiwaniu na miejsce w sali jest ze swoim łóżkiem na korytarzu. Obłożenie przy Kraśnickiej cały czas jest bowiem duże.

– Mamy personel, który ma dużo empatii, jest zainteresowany pacjentkami oraz lubi swoją pracę. Oczywiście mamy też bardzo dobrą bazę lokalową – chwali Barbara Janecka, położna oddziałowa na Oddziale Ginekologii i Położnictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie.

  • W 2018 roku w Polsce urodziło się 375 tysięcy dzieci,
  • W 2020 - 355 tysięcy
  • W 2021 - 331 tysięcy.

Polaków rodzi się coraz mniej, co jest dobrze widoczne również w statystykach szpitali z województwa lubelskiego. Według danych NFZ, w całym 2021 roku na wszystkich oddziałach położniczych w regionie urodziło się 15 260 dzieci. Rok wcześniej było to 16 626 maluchów.

Najwięcej dzieci w 2021 roku przyszło na świat na wspomnianej porodówce przy al. Kraśnickiej – 1989. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny odnotował też najbardziej znaczący wzrost liczby porodów, który wynika także z tego, że rok wcześniej na oddziale odbywał się remont.

Poród w Lublinie

Remontem w 2021 roku można też wytłumaczyć spadek liczby porodów w SPSK 4 przy ul. Jaczewskiego. – Przeprowadzaliśmy termomodernizację, która bardzo zaburzyła nasze funkcjonowanie. Działaliśmy właściwie na ćwierć oddziału, dlatego kobiety rodziły w innych szpitalach – wyjaśnia prof. Bożena Leszczyńska-Gorzelak, kierownik Kliniki Położnictwa i Perinatologii SPSK4 w Lublinie.

W tym roku porodów przy Jaczewskiego jest już znowu więcej. – Pacjentki szczególnie chętnie korzystają z porodów w wannie, który daje ulgę w bólu i duży komfort dla kobiety – mówi prof. Leszczyńska-Gorzelak.

Tutejsza klinika zajmuje się najtrudniejszymi przypadkami ciąż. I będzie rozwijać to wsparcie, także dla pań w ciążach mnogich. Tylko w tym roku przy Jaczewskiego urodziły się już 24 pary bliźniąt.

– O ile obserwujemy, ze ogólnie liczba porodów w Polsce spada, o tyle wzrasta liczba ciąż wielopłodowych. Dlatego od 1 sierpnia otwieramy poradnię ciąży wielopłodowej, która będzie pierwszą taka poradnią w województwie. Będziemy chcieli pomagać paniom z całego regionu – deklaruje Leszczyńska-Gorzelak.

Spadek liczby porodów jest zauważany w większości szpitali w regionie. Są jednak wyjątki. Spory procentowy wzrost odnotował m.in. szpital w Bełżycach. – Nasz oddział jest niewielki, ale dzięki temu kobieta tu przebywająca nie czuje się anonimowa – mówi Dariusz Kamiński, dyrektor placówki. – Nawet ostatnio otrzymałem podziękowania od jednej z pań za życzliwość personelu i za to, że mogła rodzić w tak dobrych warunkach.

Poród rodzinny w Lublinie

W tym momencie zdecydowana większość szpitali powróciła już do zasad porodów rodzinnych znanych przed pandemią. Z jakimi problemami zetknęły się kobiety w czasie pandemii – o tym mówi raport przygotowany przez Fundację Rodzić po Ludzku. Wyniki ankiet, na które odpowiadało ponad 10 tys. kobiet pokazały, że 62 proc. z nich z powodu wprowadzonych przez szpitale obostrzeń musiało rodzić bez osoby bliskiej. Aż 94. proc. kobiet nie mogło być odwiedzanych. Porody i samotne pobyty w szpitalu dotknęły także kobiet w sytuacjach szczególnych, czyli poronienia, porodów dzieci martwych, których dziecko zmarło tuż po porodzie lub urodzonych z ciężkimi wadami. Nawet w tak drastycznej sytuacji były często pozostawione obecności osób bliskich.

– 14 proc. kobiet odpowiedziało, że musiało rodzić w maseczkach. I to były także kobiety z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. Działo się tak, mimo że nigdy nie było nawet takich rekomendacji ze strony Ministerstwa Zdrowia – mówi Maria Godlewska, radczyni prawna z Fundacji Rodzić po Ludzku.

Fundacja w czasie pandemii interweniowała kilkukrotnie w Ministerstwie Zdrowia. Dzięki temu pojawiło się m.in. stanowisko
Ministerstwa, że noszenie masek przez rodzącą na sali porodowej nie jest konieczne.

– Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego dopuszcza możliwość ograniczenia praw pacjenta, nie zezwala jednak na całkowite wyłączenie możliwości korzystania z poszczególnych praw. Naruszeniem praw były sytuacje przymusowej izolacji dziecka od matki, wbrew jej woli i mam na myśli przypadki dzieci i matek stabilnych pod względem zdrowotnym – dodaje Godlewska.

W Lublinie fundacja interweniowała u marszałka województwa. – Chodziło o zasady wprowadzone w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Kiedy po zawieszeniu porodów rodzinnych, zostały wznowione, szpital zaczął wymagać, aby osoby towarzyszące kobiecie same pokrywały koszty testów na koronawirusa. Testy były ważne 48 godzin przed porodem, a statystycznie tylko 5 proc. dzieci rodzi się w terminie. Nie każdego było stać na pokrycie takich kosztów. Po naszej interwencji zasady zostały zmienione. Szpital utrzymał konieczność wykonania testu, ale z tą zmianą, iż pokrywał jego koszt – mówi Maria Godlewska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty