Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 czerwca 2008 r.
19:39
Edytuj ten wpis

W MPK nawet kara podrożeje

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 8 A A

Prezes MPK chce podwyżek cen biletów. Prezydent jest za. Jeśli 24 czerwca radni się zgodzą - od 1 sierpnia bilety jednorazowe podrożeją.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Niedobrze, że bilety zdrożeją. Nie wystarczyłoby podnieść ceny do dwóch złotych? - pyta lublinianka, Ewa Banaszkiewicz. Teraz za bilet normalny płaci 1,80 zł. A cena ma wzrosnąć do 2,20 zł. Studenci zamiast 90 gr mieliby płacić 1,10 zł.

Podwyżka cen biletów jednorazowych nie dotknęłaby za to uczniów i emerytów: nadal płaciliby 1,40 zł. Konsekwencją podwyżki będzie również nowa kara dla gapowiczów: 110 zł zamiast 90 zł.

Zmiana zakłada też likwidację biletów miesięcznych ważnych w określonym miesiącu kalendarzowym od poniedziałku do piątku i to tylko w dni robocze. Powód? Mało kto je kupuje.

Nie zmienią się za to ceny biletów 30- i 90-dniowych na jedną i na wszystkie linie. Te na okaziciela mają zdrożeć o 5 zł: 30-dniowy do 130 zł, a 90-dniowy do 300 zł.
Podwyżki zaproponował prezes MPK. Prezydent przyznał mu rację.

- Powody są czysto ekonomiczne - wyjaśnia Iwona Blajerska, rzecznik prezydenta. - W pierwszym kwartale ceny kupowanych przez nas paliw wzrosły o 17,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, a energii trakcyjnej o 10,1 proc - tłumaczy Stanisław Wojnarowicz, rzecznik MPK. - Poza tym, nasze ceny biletów należą do najniższych w kraju - dodaje Blajerska.

Prezydent nie przystał za to na inną propozycję prezesa MPK, który chciał wprowadzić 40-groszową opłatę manipulacyjną doliczaną do biletów kupowanych u kierowcy. Prezydencki projekt takiej opłaty nie przewiduje.

Ostateczna decyzja należy do radnych i zapadnie 24 czerwca. Wczoraj cennik analizowała Komisja Budżetowo-Ekonomiczna Rady Miasta. Do chwili zamknięcia tego numeru jej opinia nie była znana.

Nie wiadomo jeszcze, jak na te decyzje zareagują przedsiębiorcy ze Zrzeszenia Prywatnych Przewoźników. - Myślę, że też podniesiemy ceny, ale o ile? Ustalenia zapadną w tym tygodniu - mówi Edward Gorzel, jeden z przewoźników. Szef ZPP był wczoraj za granicą.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
dzambo / 18 czerwca 2008 o 22:05
0
Teraz już nie mam wątpliwości - przesiadam się na prywatne (za 1zł) wszędzie tam, gdzie kursują!
Avatar
Gość / 18 czerwca 2008 o 14:18
0
Bilety najtańsze w kraju. Spoko, ale zarobki też mamy najniższe! Rzygać mi się chce na to miasto, które w ogóle się nie rozwija, a cały czas porównuje się do innych miast, ale nie w tych kwestiach co powinno.
Avatar
miłoścnicy dopłat u kierow / 18 czerwca 2008 o 13:29
0
Nie rozumiem ludzi którzy chca dopłat do biletów kupionych u kierowców. Zawsze macie bilety przy sobie? Absurd. Po co sobie życie utrudniać? Normą jest, że bilet można kupić u przewoźnika-patrz transport w Londynie, patrz PKS.
A podwyżki cen i poparcie ich przez prezia to skandal. Jakość usług też sie polepszy??
Avatar
Krejzol / 18 czerwca 2008 o 12:11
0
Uważam, że Prezydent nie ma racji, lubię go,ale co on może powiedzieć, skoro nie jeździ autobusami (no, może sporadycznie). Ludzie wolą kupić u kierowcy nie wiem dlaczego. Na weekendach jest najgorzej, stoi ok. 5 osób na każdym przystanku, wszyscy po bilety
niech na każdego kierowca poświęci 10sekund. To jest minuta opóźnienia na każdym przystanku, a za opóźnienia opierniczani są kierowcy i to najczęściej przez tych co tak nagminnie kupują bilety w autobusie. Uważam, że cena 20gr drożej niż w kiosku byłaby OK. Albo powinien być zakaz sprzedawania biletów od poneidziałku do piątku do godziny 18. Teraz na każdym przystanku jest kiosk, jeśli nie na przystanku to w promieniu kilku metrów. Do 18 kioski są czynne najbidniej. Zresztą bez przesady. Człowiek raczej wie, że będzie jechał autobusem, co mu szkodzi kupić bilet wcześniej? szkoda mi tych kierowców i sie nie dziwie że czasami nie chcą sprzedawać. 20gr to dobra cena podwyżki.
Uważam, że Prezydent nie ma racji, lubię go,ale co on może powiedzieć, skoro nie jeździ autobusami (no, może sporadycznie). Ludzie wolą kupić u kierowcy nie wiem dlaczego. Na weekendach jest najgorzej, stoi ok. 5 osób na każdym przystanku, wszyscy po bilety
niech na każdego kierowca poświęci 10sekund. To jest minuta opóźnienia na każdym przystanku, a za opóźnienia opierniczani są kierowcy i to najczęściej przez tych co tak nagminnie kupują bilety w autobusie. Uważam, że cena 20gr drożej niż w kiosku byłaby OK. Albo powinien być zakaz s... rozwiń
Avatar
P. / 18 czerwca 2008 o 10:19
0
Dopłata u kierowcy? Może być (tylko dlaczego aż 40 gr, czy kioskarze też tyle dostają?), ale tylko na warunkach takich, jak kiedyś (nie wiem jak teraz) było na PKP: jeśli podróżny wsiada na przystanku, na którym można kupić bilet, to jest dopłata; a jeśli nie można kupić biletu (brak kasy/kiosku lub nieczynny) to bez dodatkowej opłaty.
Avatar
emil / 18 czerwca 2008 o 10:19
0
Dlaczego Prezydent nie zgadza się na dodatkową opłatę za kupowanie biletu u kierowcy.Autobus to nie kiosk,a jak ktoś kupi sporadycznie bilet u kierowcy,to niech dopłaci 50gr.Znam z widzenia osobę która codziennie kupuje bilet w autobusie.Czy kupienie kilku biletów w kiosku powoduje znaczne "zamrożenie"pieniędzy?Są bardzo częste przypadki,gdzie na jednym przystanku bilety kupuje kilka osób.Co do podwyżek,to oszczędności należy szukać gdzie indziej.
Avatar
RT5555 / 18 czerwca 2008 o 09:04
0
GDYBY TO CO NAZYWANE JEST AUTOBUSAMI RZECZYWISCIE NIMI BYŁO, PRZEŁKNĄŁBYM PODWYŻKĘ CEN BILETÓW ALE JEŚLI JA MAM PŁACIĆ ZA COŚ CO ZA CHWILE SIĘ ROZSYPIE, ŻŻARTE RDZĄ AUTBUSY, ZA MARNOTRWSTWO, PSIOWSKIE RŻADY W MPK TO MÓWIĘ NIE,NIE!!!DOSYĆ OKRADANIA LUBLINIAN!!
Avatar
opi / 18 czerwca 2008 o 08:17
0
Może ceny biletów są jedne z najniższych w kraju, ale komunikacja miejska też plasuje się na ostatnim miejscu co do punktualności i połączeń.
Avatar
dzambo / 18 czerwca 2008 o 22:05
0
Teraz już nie mam wątpliwości - przesiadam się na prywatne (za 1zł) wszędzie tam, gdzie kursują!
Avatar
Gość / 18 czerwca 2008 o 14:18
0
Bilety najtańsze w kraju. Spoko, ale zarobki też mamy najniższe! Rzygać mi się chce na to miasto, które w ogóle się nie rozwija, a cały czas porównuje się do innych miast, ale nie w tych kwestiach co powinno.
Avatar
miłoścnicy dopłat u kierow / 18 czerwca 2008 o 13:29
0
Nie rozumiem ludzi którzy chca dopłat do biletów kupionych u kierowców. Zawsze macie bilety przy sobie? Absurd. Po co sobie życie utrudniać? Normą jest, że bilet można kupić u przewoźnika-patrz transport w Londynie, patrz PKS.
A podwyżki cen i poparcie ich przez prezia to skandal. Jakość usług też sie polepszy??
Avatar
Krejzol / 18 czerwca 2008 o 12:11
0
Uważam, że Prezydent nie ma racji, lubię go,ale co on może powiedzieć, skoro nie jeździ autobusami (no, może sporadycznie). Ludzie wolą kupić u kierowcy nie wiem dlaczego. Na weekendach jest najgorzej, stoi ok. 5 osób na każdym przystanku, wszyscy po bilety
niech na każdego kierowca poświęci 10sekund. To jest minuta opóźnienia na każdym przystanku, a za opóźnienia opierniczani są kierowcy i to najczęściej przez tych co tak nagminnie kupują bilety w autobusie. Uważam, że cena 20gr drożej niż w kiosku byłaby OK. Albo powinien być zakaz sprzedawania biletów od poneidziałku do piątku do godziny 18. Teraz na każdym przystanku jest kiosk, jeśli nie na przystanku to w promieniu kilku metrów. Do 18 kioski są czynne najbidniej. Zresztą bez przesady. Człowiek raczej wie, że będzie jechał autobusem, co mu szkodzi kupić bilet wcześniej? szkoda mi tych kierowców i sie nie dziwie że czasami nie chcą sprzedawać. 20gr to dobra cena podwyżki.
Uważam, że Prezydent nie ma racji, lubię go,ale co on może powiedzieć, skoro nie jeździ autobusami (no, może sporadycznie). Ludzie wolą kupić u kierowcy nie wiem dlaczego. Na weekendach jest najgorzej, stoi ok. 5 osób na każdym przystanku, wszyscy po bilety
niech na każdego kierowca poświęci 10sekund. To jest minuta opóźnienia na każdym przystanku, a za opóźnienia opierniczani są kierowcy i to najczęściej przez tych co tak nagminnie kupują bilety w autobusie. Uważam, że cena 20gr drożej niż w kiosku byłaby OK. Albo powinien być zakaz s... rozwiń
Avatar
P. / 18 czerwca 2008 o 10:19
0
Dopłata u kierowcy? Może być (tylko dlaczego aż 40 gr, czy kioskarze też tyle dostają?), ale tylko na warunkach takich, jak kiedyś (nie wiem jak teraz) było na PKP: jeśli podróżny wsiada na przystanku, na którym można kupić bilet, to jest dopłata; a jeśli nie można kupić biletu (brak kasy/kiosku lub nieczynny) to bez dodatkowej opłaty.
Avatar
emil / 18 czerwca 2008 o 10:19
0
Dlaczego Prezydent nie zgadza się na dodatkową opłatę za kupowanie biletu u kierowcy.Autobus to nie kiosk,a jak ktoś kupi sporadycznie bilet u kierowcy,to niech dopłaci 50gr.Znam z widzenia osobę która codziennie kupuje bilet w autobusie.Czy kupienie kilku biletów w kiosku powoduje znaczne "zamrożenie"pieniędzy?Są bardzo częste przypadki,gdzie na jednym przystanku bilety kupuje kilka osób.Co do podwyżek,to oszczędności należy szukać gdzie indziej.
Avatar
RT5555 / 18 czerwca 2008 o 09:04
0
GDYBY TO CO NAZYWANE JEST AUTOBUSAMI RZECZYWISCIE NIMI BYŁO, PRZEŁKNĄŁBYM PODWYŻKĘ CEN BILETÓW ALE JEŚLI JA MAM PŁACIĆ ZA COŚ CO ZA CHWILE SIĘ ROZSYPIE, ŻŻARTE RDZĄ AUTBUSY, ZA MARNOTRWSTWO, PSIOWSKIE RŻADY W MPK TO MÓWIĘ NIE,NIE!!!DOSYĆ OKRADANIA LUBLINIAN!!
Avatar
opi / 18 czerwca 2008 o 08:17
0
Może ceny biletów są jedne z najniższych w kraju, ale komunikacja miejska też plasuje się na ostatnim miejscu co do punktualności i połączeń.