Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 grudnia 2019 r.
18:37

Włączyli światła, zakorkowało się centrum Lublina

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
88 103 A A

W ogromnych korkach utknęli w poniedziałek kierowcy na ul. Ewangelickiej i Chopina wskutek uruchomienia sygnalizacji świetlnej na ul. Wieniawskiej. Mimo to miejscy urzędnicy przekonują, że sygnalizacja w tym miejscu jest potrzebna i nie zamierzają jej wyłączać. Zapowiadają tylko, że będą korygować jej ustawienia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poniedziałek, godzina 15.16, skrzyżowanie przy murku z kwiatami. Dla wyjeżdżających z ul. Chopina zapala się zielone światło, ale żaden kierowca nie może pojechać na wprost w Ewangelicką, bo nie ma tam już miejsca. Ulica jest zapchana autami stojącymi w kolejce do wyjazdu z ul. Tramecourta w Lubomelską, gdzie w weekend włączono nową sygnalizację.

Kierowcy są wściekli. – Nie wiem, czyj to był pomysł ze światłami, ale zdecydowanie nie powinien się za to zabierać – irytuje się pan Piotr, jeden z uwięzionych w korku. – Stoję już prawie kwadrans – narzeka inny kierowca.

Świateł żądał Ratusz

Sygnalizacja powstała na koszt i zlecenie firmy Orion, która budowała obok charakterystyczny, czarny biurowiec. Światła nie były fanaberią Oriona, bo ich montażu żądały władze miasta. Dlaczego? – Taka konieczność wynikała przede wszystkim z prognoz natężenia ruchu, jakie generować ma budynek – odpowiada Grzegorz Jędrek z lubelskiego Ratusza.

Nowe światła na skrzyżowaniu Wieniawskiej, Lubomelskiej, Leszczyńskiego i Tramecourta stoją już od półtora roku, ale dopiero w weekend zostały przełączone w tryb trójkolorowy (3). Wcześniej jedynie pulsowało tu żółte światło.

Po co to włączono?

– Głównym powodem włączenia sygnalizacji było podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Otrzymywaliśmy liczne zgłoszenia, głównie od pieszych i rowerzystów, z prośbą o włączenie świateł – tłumaczy Grzegorz Jędrek. – Byliśmy informowani, że kierowcy wymuszają pierwszeństwo i brakuje możliwości bezpiecznego przejścia na drugą stronę ulicy. Ponadto sygnalizacja umożliwia bezpieczny wjazd z ulic podporządkowanych.

Urzędnicy przekonują, że dzięki światłom rowerzyści mogą bezpiecznie przejechać „pod prąd” wydzielonym dla nich pasem ruchu na Wieniawskiej. – Dzięki sygnalizacji unikamy również sytuacji, w których skrzyżowanie blokowane jest przez kierowców wjeżdżających na skrzyżowanie bez możliwości jego opuszczenia, zapobiegając tym samym tamowaniu ruchu.

Jeden wielki korek

Godz. 15.31. Zator na ul. Chopina zaczyna się już przy Solnej. (1) Na skrzyżowaniu z Krakowskim Przedmieściem zielonego światła wystarcza zaledwie dla jednego samochodu wyjeżdżającego z Chopina w Ewangelicką. Na następnej zmianie jest nieco lepiej, bo tym razem Krakowskie udaje się przeciąć „aż” dwóm pojazdom. Po kolejnych szesnastu minutach wleczenia się w korku udaje się im opuścić skrzyżowanie z nową sygnalizacją.

Ruch w tym rejonie robi się coraz większy. O godz. 15.52 korek na Chopina dochodzi do Konopnickiej. Kłopoty mają też kierowcy jadący Krakowskim Przedmieściem od strony Ogrodu Saskiego i próbujący skręcić na tym skrzyżowaniu w lewo. Problem rozlewa się również na inne pobliskie uliczki.

Tak ma już zostać?

Urząd Miasta zapewnia, że stale przygląda się skutkom włączenia sygnalizacji (2).

– Od chwili jej uruchomienia czterokrotnie zostało zmodyfikowane oprogramowanie sterujące światłami. Wprowadzane będą dalsze konieczne korekty, aż do osiągnięcia optimum – obiecuje Jędrek. – Osiągnięcie najlepszego efektu wymaga podejmowania różnych prób, choćby ze względu na poznanie zachowań kierowców po włączeniu świateł w tym miejscu. W tej chwili dochodzi na przykład do wjazdu samochodów czy przechodzenia pieszych przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, dlatego potrzebne są dodatkowe analizy.

To jest ważna trasa

Chopina, Ewangelicka, Spokojna, Tramecourta i Lubomelska to nie tylko mocno obciążony ruchem ciąg ulic prowadzących od al. Piłsudskiego w kierunku Czechowa. To również trasa zbierająca ruch ze skupiska urzędów w rejonie Spokojnej i Wieniawskiej.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 103

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 grudnia 2019 r. o 21:27
+23
"pieszym się nie spieszy tak bardzo jak kierowcom, mogą kapkę dłużej poczekać, nic im nie będzie. " - piesi, wiadomo, mają mnóstwo czasu. Kierowcy go nie mają, dlatego zamiast komunikacji miejskiej wybierają samochody, żeby tworzyć korki i sobie w nich postać (bardzo się spiesząc rzecz jasna)
Avatar
Gość / 2 grudnia 2019 r. o 20:53
+22
Co tam piesi. Najważniejsze żeby jaśnie pan w swoim nowym Audi miał przejazd a reszta go nie interesuje.
Avatar
a / 2 grudnia 2019 r. o 20:02
+17
A może odczepcie się od kierowców i dróg. Kto wymalowal pas dla pseudo rowerzystów na wieniawskiej?? Budujcie sobie ścieżki z daleka od dróg. Poprostu się odp....
 A kto powiedział, że przestrzeń miejska jest tylko dla kierowców?? Ulice nie są właśnością kierowców. Rowerzyści też mają prawo do korzystania z ulic. Tak samo piesi. Nie podobają ci się korki, to wsiadaj do autobusu. To ty tworzysz korki. Nie rowerzyści i piesi. To twój samochód
Avatar
Gość / 2 grudnia 2019 r. o 19:32
+17
jak zwykle jedni chcą tych świateł inni nie chcą a ty bądź mądry i weź wszystkim naraz dogódź
Avatar
Gość / 2 grudnia 2019 r. o 19:31
+17
To głównie ukłon w stronę pieszych a nie rowerzystów
Avatar
nic nowego / 2 grudnia 2019 r. o 21:43
+16
Centrum Lublina zakorkowane jest od dawna
Avatar
Gość / 2 grudnia 2019 r. o 19:32
+16
a trzeba sie pchac do centrum , przez centrum ?
Avatar
Ja / 2 grudnia 2019 r. o 18:59
+16
Jędrek spójrz przez okno. Nie było żadnych problemów z płynnością ruchu dopóki nie włączyliście tego badziewia, a przy zwiększeniu ruchu będzie jeszcze gorzej.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2019 r. o 18:54
+16
Doświadczeni inżynierowie w zarządzaniu ruchem????? Hahaha błagam.
Avatar
Zobacz wszystkie zdjęcia / 2 grudnia 2019 r. o 19:40
+15
A wystarczyłoby zamienić ten sznurek KILKUDZIESIĘCIU pustych samochodów przewożących powietrze w JEDEN autobus MPK i cyk korek znika
Avatar
:/ / 5 grudnia 2019 r. o 21:57
+2
Ile to pieniędzy wydano w Lublinie na system sterowania sygnalizacją i jakie są efekty z wprowadzenia tego systemu?
 jakto jakie? czerwona fala
Avatar
Gość / 4 grudnia 2019 r. o 15:03
+2
a kolejny biurowiec trzeba koniecznie budować w centrum...
Avatar
Lubelak / 4 grudnia 2019 r. o 01:21
0
Kto to wymyślił zapewne nie mieszka w Lublinie bądz jest to podyktowane aby jeździć autobusami!! Samochodem pokonywanie trasy zajęło mi ok 30min z Bronowic na Czechów teraz 1h więc nie wiem co to za mózgi to wymyśliły chyba z prowincji!! Gratuluje układy i bezmyślność dla mieszkańców Lublina wychodzi!! Więcej kasy dla Ztm Mpk Mkk o to chodzi ??!!! Utrudnić życie mieszkańcom bo ostatni sezon władzy i swoim dać zarabiać???? Mózg myślał i wymyślił oj tragedia coraz gorzej w Lublinie!!
Avatar
Ajajaj / 3 grudnia 2019 r. o 19:30
-1
Tak gwoli wyjaśnienia to ulice są dla samochodów i innych pojazdów,  w tym napędzanych siłą mięśni. Pieszy był, jest i będzie tylko gościem na ulicy. A że pieszy, który w życiu nie prowadził samochodu uważa, że jak wejdzie na pasy pod jadący samochód to kierowca w magiczny sposób zatrzyma auto w miejscu to już inna bajka...
 Wystarczy zrobić z takiej ulicy strefę zamieszkania i przeznaczenie jej sie zmienia, albo wyłaczyć z ruchu pojazdów i przeznaczyc na deptak. Tak idziemy w tym kierunku . A wiekszośc pieszych jest równiez kierowcami tylko tymi którzy potrafili rozstac się z samochodem(pozostawili w garażu) i potrafili zauwazyć ze jazda rowerem i chodzenie pieszo daję duzo przyjemności, a za wysiłek jest nagroda w postaci leszej kondycji i figury. Dodam jeszcze ,że tacy piesi są bardziej swiadomi swoich praw i wiedzą że na przejsciu kierowca ma obowiązek umozliwić im przejście i zamierzają ten obowiązek od kierowców egzekwowac oczywiscie bez zadnych wtargnięć na pdp, ale i bez czekania na łaskwośc kierowcy .
 Wystarczy zrobić z takiej ulicy strefę zamieszkania i przeznaczenie jej sie zmienia, albo wyłaczyć z ruchu pojazdów i przeznaczyc na deptak. Tak idziemy w tym kierunku . A wiekszośc pieszych jest równiez kierowcami tylko tymi którzy potrafili rozstac się z samochodem(pozostawili w garażu) i potrafili zauwazyć ze jazda rowerem i chodzenie pieszo daję duzo przyjemności, a za wysiłek jest nagroda w postaci leszej kondycji i figury. Dodam jeszcze ,że tacy piesi są bardziej swiadomi swoich praw i wiedzą że na przejsciu kierowca ma... rozwiń
Avatar
KK / 3 grudnia 2019 r. o 19:15
+2
Nikt cię obywatelu tak nie załatwi jak biurwa, która zza biurka wie lepiej, niż ty ze swojego doświadczenia.
 Ale biurwa wie ,czego ty wydaje sie nie czaisz, że musi pogodzic interesy kierowćów z interesami pieszych i rowerzystów. Tak kierowcy patrzycie tylko na czubek własnego nosa i ani milimetr dalej , więc takie swiatła WAM przypomną że nie wszystkie decyzje służą waszym interesom, a mają służyć przede wszystkim mieszkancom Lublina (nieważne że głośno krzyczycie , będziecie pewnie jeszcze głosniej krzyczeć jak znajdzie się odwazny urzednik który nie pozwoli wam wjechac do centrum to zatesknicie za staniem w korku w centrum)
 Ale biurwa wie ,czego ty wydaje sie nie czaisz, że musi pogodzic interesy kierowćów z interesami pieszych i rowerzystów. Tak kierowcy patrzycie tylko na czubek własnego nosa i ani milimetr dalej , więc takie swiatła WAM przypomną że nie wszystkie decyzje służą waszym interesom, a mają służyć przede wszystkim mieszkancom Lublina (nieważne że głośno krzyczycie , będziecie pewnie jeszcze głosniej krzyczeć jak znajdzie się odwazny urzednik który nie pozwoli wam wjechac do centrum to zatesknicie za staniem w korku w centrum) rozwiń
Avatar
romek / 3 grudnia 2019 r. o 18:53
+3
Znafco! W Lublinie powietrze jest zanieczyszczone w większości przez kominy a nie samochody!
Avatar
renata / 3 grudnia 2019 r. o 18:36
+2
Miasto polega na tym, że jest tam dużo budynków... Inna sprawa, że rozbudowuje się osiedla a nie buduje nowych ulic (a istniejące się remontuje ograniczajac ruch przez durne buspasy i mijaki lewo prawo skrętne) i tyle w temacie!
Avatar
nnnnnnno / 3 grudnia 2019 r. o 16:24
+2
Aha, to chyba nowa wersja zielonej "fali" wg Żuka , gdzie poszło parę milionów zł a fali jak ni ma tak ni ma .
Avatar
Bogdan-ka / 3 grudnia 2019 r. o 13:56
-4
Pewno wojewoda Sprawka coś jej przygotował bo to prawie rodzina choć tylko inne mają legitymacje partyjne, jest matką dzieci jego pasierba Dariusza D.
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 13:40
+7
A nie wystarczy wyłączyć świateł w porze korków? Może zamiast świateł miasto zacznie robić tunele dla pieszych jak to jest w wielu miastach Polski i Europy. Nie mówię żeby robić wszędzie ale tam gdzie potrzeba dużej przepustowości. Wystarczy spojrzeć na Porębe jak jakiś rano i zrobił pas Bus który jest użyty co ok 20 min a auta stoją w ogromnych korkach w godzinie szczytu , a wystarczy odblokować to dla pojazdów osobowych w godz. 15-18 . Wystarczy pomyśleć jak kierowca i osobą która tam mieszka A nie tylko papier . Czy my mamy tylko idiotów z papierami ?
Zobacz wszystkie komentarze 103

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 30 listopada 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 30 listopada 2020 r.

Miejski basen skłócił powiat. Rozpad koalicji PSL - PiS?

Miejski basen skłócił powiat. Rozpad koalicji PSL - PiS?

Przewodniczący rady powiatu hrubieszowskiego opuścił koalicję rządzącą. Powodem konfliktu jest basen, który od roku buduje miasto. Radny chciał, by powiat wsparł inwestycję. Zarząd powiedział: Nie

Szpital w Lublinie dostał lóżka od WOŚP

Szpital w Lublinie dostał lóżka od WOŚP

Do Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie trafiły już specjalistyczne łóżka dla pacjentów z Covid-19. Lecznica otrzymała je od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Pochodzący z Lublina Filip B. skazany w Wielkiej Brytanii za posiadanie materiałów wybuchowych

Pochodzący z Lublina Filip B. skazany w Wielkiej Brytanii za posiadanie materiałów wybuchowych

26-letni imigrant z Lublina został skazany na cztery lata więzienia. Udowodniono mu posiadanie materiałów wybuchowych, które mogły posłużyć do przygotowywania bomby.

GKS Katowice – Motor Lublin 2:1. Przegrana w doliczonym czasie gry

GKS Katowice – Motor Lublin 2:1. Przegrana w doliczonym czasie gry

Pech Motoru. Piłkarze Mirosława Hajdy rozegrali niezłe zawody w Katowicach. W końcówce starcia z tamtejszym GKS doprowadzili do wyrównania i wydawało się, że mecz zakończy się podziałem punktów. Gospodarze grali jednak do końca i w drugiej minucie doliczonego czasy gry strzelili na 2:1.

Eurowizja Junior. Ala Tracz na 9. miejscu. Wygrała Francja
zdjęcia
galeria

Eurowizja Junior. Ala Tracz na 9. miejscu. Wygrała Francja

11-letnia Valentina z Francji wygrała wczoraj Eurowizję Junior. Konkurs był transmitowany ze studia TVP w Warszawie. Reprezentantka Polski a jednocześnie naszego województwa – 10-letnia Alicja Tracz ze Stojeszyna Pierwszego (powiat janowski) zajęła dziewiąte miejsce.

Lublin protestacyjnie wyłączy część oświetlenia

Lublin protestacyjnie wyłączy część oświetlenia

W ramach protestu na godzinę wyłączona zostanie w poniedziałek iluminacja pl. Litewskiego. W taki sposób władze Lublina włączają się w ogólnopolski protest samorządowców przeciw zapowiadanemu przez polski rząd zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej. Prezydent tłumaczy, że to również sprzeciw wobec zmian w finansowaniu samorządów

Wyjątkowo długa jesień - podsumowanie i liczby zamojskiej klasy okręgowej

Wyjątkowo długa jesień - podsumowanie i liczby zamojskiej klasy okręgowej

Pierwsza część sezonu zamojskiej klasy okręgowej dobiegła końca. Jesień na Zamojszczyźnie w tym roku okazała się bardzo długa bo ze względu na brak spadków w poprzednim sezonie doszło do powiększenia liczby zespołów, a te rywalizowały o punkty aż do 21 listopada

"Dziewczyny chciały zajrzeć w inny świat". Prof. UMCS tłumaczy, o co chodzi w andrzejkach
wideo
film

"Dziewczyny chciały zajrzeć w inny świat". Prof. UMCS tłumaczy, o co chodzi w andrzejkach

O zwyczajach i tradycjach związanych z andrzejkami mówi prof. Katarzyna Smyk z Instytutu Nauk o Kulturze Wydziału Humanistycznego UMCS.

Victoria Żmudź – Huczwa Tyszowce 3:0. Metamorfoza po przerwie

Victoria Żmudź – Huczwa Tyszowce 3:0. Metamorfoza po przerwie

Cenna wygrana zespołu ze Żmudzi. Piłkarze Piotra Molińskiego pokonali Huczwę Tyszowce 3:0 i wrócili na drugie miejsce w tabeli grupy drugiej. Trzeba jednak dodać, że rywale przyjechali na mecz bez: Damiana Ziółkowskiego i Rafała Kycki.

Koronawirus. „Dla wielu osób pandemia jest traumą”

Koronawirus. „Dla wielu osób pandemia jest traumą”

Izolacja społeczna, niepewność związana z rozwojem pandemii, obawy o zdrowie swoje i najbliższych, poczucie lęku, obniżenie nastroju, długotrwały stres powodują, że wiele osób doświadcza traumy - powiedziała w rozmowie z PAP dr Agata Rudnik z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Alicja Tracz już zaśpiewała na Eurowizji Junior. Czekamy na wyniki
zdjęcia
galeria

Alicja Tracz już zaśpiewała na Eurowizji Junior. Czekamy na wyniki

10-latka z Lubelszczyzny śpiewała jako szósta. Po niej ma wystąpić kolejna szóstka młodych artystów. Alicja Tracz może dokonać historycznego wyczynu i zapewnić Polsce aż trzecie z rzędu zwycięstwo w Eurowizji Junior. Po prezentacji utworów można głosować na piosenki. I co ważne, Polacy mogą głosować na Alę.

Stal Kraśnik – Podlasie Biała Podlaska 4:1. Stadion wreszcie odczarowany

Stal Kraśnik – Podlasie Biała Podlaska 4:1. Stadion wreszcie odczarowany

W tym sezonie dziewięć meczów bez zwycięstwa. Licząc także poprzednie rozgrywki aż 14. W końcu fatalna passa Stali na stadionie w Kraśniku dobiegła jednak końca. Niebiesko-żółci w niedzielę pokonali Podlasie 4:1. Co ciekawe, to goście otworzyli jednak wynik.

Skoki narciarskie. Kubacki na podium w wietrznym konkursie w Kuusamo
film

Skoki narciarskie. Kubacki na podium w wietrznym konkursie w Kuusamo

Wiatr rozdawał karty podczas niedzielnego (29 listopada) konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Ruce

Rozpoczyna się 18. konkurs Eurowizji Junior. Wystąpi Alicja Tracz ze Stojeszyna

Rozpoczyna się 18. konkurs Eurowizji Junior. Wystąpi Alicja Tracz ze Stojeszyna

10-latka z powiatu janowskiego zaśpiewa utwór „I’ll Be Standing”. Konkurs można oglądać na kilku antenach TVP.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.