Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 czerwca 2008 r.
20:11
Edytuj ten wpis

Wydatki i podatki 2009, czyli za co ile zapłacimy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Radni przyjęli wczoraj założenia do przyszłorocznego budżetu miasta. Dokument określa najważniejsze wydatki Lublina i źródła ich pokrycia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ile za co zapłacimy

• Czynsze w mieszkaniach komunalnych mają wzrosnąć o 10 proc. w porównaniu ze stawkami, które będą obowiązywać pod koniec 2008 r. O wskaźnik inflacji zdrożeją opłaty za żłobki, bursy i schronisko młodzieżowe oraz czesne w prowadzonych przez miasto publicznych przedszkolach i opłaty za składowanie śmieci na wysypisku w Rokitnie.

Nie wzrosną za to opłaty za korzystanie z komunalnych cmentarzy i urządzeń cmentarnych oraz opłaty parkingowe i stawki za zajęcie pasa drogowego.

• Stawki podatku od nieruchomości będą zależne od progów ustalonych przez ministra finansów. Maksymalne dopuszczalne stawki będziemy płacić m.in.
od budynków związanych z prowadzeniem działalności handlowej na powierzchni większej niż 1800 mkw., obiektów służby zdrowia.

Obecne zwolnienia z podatku od nieruchomości zostaną utrzymane. Pojawi się też nowe zwolnienie dla przedsiębiorców tworzących parkingi wielopoziomowe lub takież garaże. Nie wzrośnie opłata targowa i opłata za wieczyste użytkowanie.

• Główne miejskie inwestycje 2009 roku to Trasa Zielona, przedłużenie Krańcowej do Kunickiego, przebudowa skrzyżowania 3 Maja z Radziwiłłowską, przedłużenie Grygowej od al. Witosa do Drogi Męczenników Majdanka oraz przedłużenie Związkowej od ul. Bazylianówka do Walecznych. Miasto ma budować boiska przy podstawówce nr 51, krytą pływalnię dla SP 23, przedszkole i żłobek przy Wolskiej.

Ruszy budowa kanalizacji sanitarnej w rejonie Węglina Południowego i ul. Janowskiej, wodociągu w os. Poligon i przebudowa ujęcia wody w Turce, a także budowa trzeciej niecki wysypiska w Rokitnie.

Nadal spore sumy mają trafiać na remont Teatru Starego. Z puli przeznaczonej na sport pieniądze trafią m.in. na modernizację stadionu przy Zygmuntowskich, budowę basenu olimpijskiego i toru rowerowego przy Janowskiej, a także przygotowanie budowy krytej pływalni przy Łabędziej i na Tatarach.

W długach po uszy

W najbliższych latach zadłużenie Lublina może sięgnąć maksymalnej dopuszczalnej przez prawo granicy 60 proc. dochodów miasta - ostrzega prezydent. Jeśli zadłużenie będzie wyższe, wtedy władzę w mieście przejmie komisarz.
Prezydent tłumaczy, że miasto musi się zadłużać, by móc realizować inwestycje dotowane z unijnych funduszy.

- Każda złotówka z Unii Europejskiej wymaga dołożenia złotówki z naszego budżetu, stąd istnieje niebezpieczeństwo przekroczenia dopuszczalnego progu zadłużenia - mówi Adam Wasilewski. Zapewnia, że nie będzie brać kredytów na bieżące wydatki. Wszelkie pożyczki mają być przeznaczane wyłącznie na tzw. wkład własny do inwestycji współfinansowanych przez Unię.

Analizy Wieloletniego Planu Inwestycyjnego do roku 2015 zakładają optymistyczny wariant, że nie będziemy musieli zwracać unijnych dotacji. Ratusz nie wyklucza, że będą konieczne cięcia w WPI. Miasto mogłoby się też ratować sztuczką księgową wpisując do swojego budżetu pieniądze wypracowane przez swoje spółki. - Ale to ostateczność - przyznaje Irena Szumlak, skarbnik miasta.

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty