Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 kwietnia 2006 r.
19:40
Edytuj ten wpis

Z bigosem do Europy

Wystarczył wniosek o rejestrację kiełbasy lisieckiej w Unii Europejskiej, by jeden z dużych koncernów mięsnych wypuścił własną kiełbasę lisiecką, licząc się z ryzykiem... pięcioletniej odsiadki dla prezesów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Bo taka jest kara za podrabianie produktu chronionego i zarabianie na tym. Za samo podrabianie grożą "tylko” dwa lata. Aby jednak zarabiać, trzeba przejść długą drogę.
Najlepiej zacząć od uznania swojego specjału za produkt regionalny. Może to być wszystko, co można "wrzucić na ruszt” i co się wytwarza według tej samej receptury od co najmniej 25 lat i mieć na to kwity. I nie mogą to być oświadczenia sąsiadów, bo takie wnioski ministerstwo odrzuca.
- Może to być przepis w jakiejś starej książce, potwierdzający, że ten produkt jest wytwarzany w tym miejscu - wyjaśnia Rafał Serej z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. - Nie musi być natomiast potwierdzenia, że jego wytwarzaniem zajmował się przodek dzisiejszego producenta.
Taki wniosek, poparty zdjęciami, składa się do Departamentu Ochrony Środowiska i Rozwoju Wsi przy ul. Lubomelskiej 1-3 w Lublinie. Potem wniosek opiniuje Polska Izba Produktów Regionalnych i Tradycyjnych, ale to marszałek zdecyduje, czy wniosek przyjąć. Jeśli tak, to zgłasza ten fakt do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które umieszcza produkt na stosownej liście. Absolutnie za darmo. Ba - nawet umieszczą przepis w specjalnych książkach.
Jak dotąd najwięcej produktów, aż 22, zgłosiła Lubelszczyzna.
Ale po piętach depczą nam Podlasie i Podkarpacie, mające po 19 produktów.
Jeśli się przejdzie etap polski, zgłoszenie wniosku o rejestrację w Brukseli jest proste. Najpierw trzeba się zdecydować, do którego z trzech kategorii nasz wyrób pasuje.
Najtrudniejszą kategorią jest chroniona nazwa pochodzenia.
Oznacza to, że dany wyrób pochodzi z konkretnego rejonu i wszystkie surowce użyte do produkcji również są tylko stąd. Taki jest na przykład oscypek, wytwarzany w powiatach tatrzańskim, nowotarskim i żywieckim z mleka owiec wypasanych w tychże powiatach.
Chronione oznaczenie geograficzne zakłada, że część surowców może pochodzić z innego terenu. Taki jest miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich. Bo nikt nie zaręczy, że jakaś pszczoła nie poleciała poza bór i nie liznęła np. nektaru nawłoci. W tym wypadku także część produkcji może się odbywać poza danym terenem. Dla przykładu, wspomniany miód jest konfekcjonowany we Wrocławiu.
Gwarantowana tradycyjna specjalność to trzecia kategoria, dotycząca szerszego obszaru, np. kraju. To np. włoska mozzarella, typowo polski miód pitny czy belgijskie piwo lambic.
- W tej kategorii można zarejestrować bigos - radzi Henryk Wujec, prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Tradycyjnego. - Musi się tylko zebrać grupa producentów.
Tu droga jest krótsza. Wniosek składa się od razu do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które go sprawdza i wysyła do Brukseli. Tam czekają na ewentualne protesty innych krajów, które muszą udowodnić, że produkują coś identycznego i nie zgadzają się, by ktoś zawłaszczał ich tradycję. Groziło to nam w przypadku oscypka, produkowanego według takiej samej receptury na Słowacji. Ale oba kraje dogadały się i wmówiły Brukseli, że produkcja oscypka i słowackiego osztiepka różni się detalami, ale na tyle, by uznać to za zupełnie inne sery.
Gdy nie ma protestów, UE rejestruje produkt.
- Trwa to od dwóch do ośmiu lat - wyjaśnia Jakub Jasiński z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Rejestracja się opłaci Producenci zarejestrowanej w Brukseli szynki bajońskiej biorą za nią ośmiokrotnie (!) większe pieniądze niż za zwykłą szynkę. Sery korycińskie z Podlasia, zarejestrowane dopiero w Polsce, na miejscu kosztują nie więcej niż 18 zł za kilogram, a w Warszawie aż... 70 zł! Nasz "Apis”, odkąd zgłosił do rejestracji cztery miody pitne, podpisał cztery duże kontrakty na sprzedaż tychże miodów na zachód Europy.
Niebawem wniosków z Lubelszczyzny może być więcej, gdyż wczoraj w Lublinie odbyła się konferencja na ten temat. Towarzyszył jej kiermasz wielkanocnej sztuki ludowej.

Pozostałe informacje

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

W Warszawie zakończyła się oficjalna część obchodów z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. W trakcie swojego przemówienia Andrzej Duda wspomniał m.in o projekcie Borsuk, który może zostać polskim hitem eksportowym.

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale
zdjęcia
galeria

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale

W Trybunale Koronnym zakończyła się już uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, która rozpoczęła oficjalne obchody święta w stolicy Lubelszczyzny. Teraz czas na poloneza, potem m.in. fire show.

W derbach Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

W spotkaniu derbowym Chełmianka Chełm zremisowała ze Świdniczanką Świdnik 2:2

Najlepsze kreacje przygotowane w Nałęczowie trafią na finał, ogólnopolski pokaz mody w Warszawie
ekologia
galeria

Młodzież z Nałęczowa uszyła ubrania z opadów. Pokażą je w stolicy

Spódnice, torebki, bluzki, sukienki - a to wszystko z zielonych i niebieskich odpadów. Uczniowie szkół podstawowych z gminy Nałęczów w poniedziałek wzięli udział w akcji "Moda na recykling". We wrześniu pojadą do Warszawy na ogólnopolski finał z udziałem gwiazd telewizji.

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Do niebezpiecznej sytuacji doszło dzisaj ok. godz. 10:30 na alei Solidarności w Lublinie. Tuż przed węzłem drogowym Sławinek na jezdni prowadzącej od strony Warszawy zatrzymało się kilka aut, z których wysiadła grupa obcokrajowców. Jeden z pojazdów najpewniej jechał pod prąd.

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Górnik Łęczna po porażce 1:3 z Pogonią Siedlce nie ma prawa być zadowolony. Zespół, który jeszcze niedawno zmierzał do strefy barażowej w ostatnich dwóch meczach zdobył tylko punkt. Nie ma co ukrywać, że na ostatnie wyniki z pewnością spory wpływ ma fakt, że wobec sztabu szkoleniowego i piłkarzy pojawiły się zaległości finansowe. Po ostatnim meczu o przyszłość w klubie zapytany został także trener Pavol Stano

Do zdarzenia doszlo w lasach w powiecie biłgorajskim

Nowe fakty w sprawie tragicznej śmierci 14-latki. Policja zatrzymała stajennego

Prokuratura w Biłgoraju prowadzi śledztwo dotyczące przyczyn tragicznego wypadku w Woli Małej, w którym zginęła 14-latka. Dziewczynka spadła z konia podczas przejadżdzki po okolicy. Mężczyzna wydający konie tego dnia był pijany.

Poszkodowany chciał kupić cyfrowe aktywa. Trafił na oszusta

Chciał zarobić na kryptowalutach. Lublinianin stracił majątek

Ponad 400 tysięcy złotych stracił 51-letni mieszkaniec Lublina, który zaufał niewłaściwym ludziom. Sądził, że inwestuje w kryptowaluty u "brokera". W rzeczywistości nawiązał kontakt z oszustami.

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

Mieszkaniec gm. Krasnystaw podczas poszukiwań z zastosowaniem wykrywacza metalu prowadzonych w jednym z lasów na terenie gminy Siennica Różana odnalazł niewybuch. Te wciąż są groźne.

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

Po środowej wygranej nad PGE Spójnia Stargard podopieczni Wojciecha Kamińskiego są już niemal pewni miejsca w czołowej szóstce, co oznacza udział w fazie play-off

Ostrzeżenia przed burzami obowiązują od godz. 11 do północy
pogoda

Nadchodzi załamanie pogody. IMGW ostrzega przed burzami

Dla całej południowej Polski, w tym dla województwa lubelskiego, wydano ostrzeżenia o burzach. W ich trakcie wiatr może w porywach osiągać nawet 90 km/h. Burze przyniosą ulewne deszcze. Lolalnie spadnie grad.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Baraże mocno się od nas oddaliły

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Baraże mocno się od nas oddaliły

W piątek wieczorem Górnik Łęczna przegrał na swoim stadionie z Pogonią Siedlce i mocno utrudnił sobie kwestię znalezienia się na koniec sezonu w strefie barażowej. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Potrzebne wsparcie

13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Potrzebne wsparcie

Choć jest jeszcze bardzo mały, przeszedł więcej niż niejeden dorosły. 13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Pierwszą: w pierwszym dniu życia. Przez 9 miesięcy był podłączony do respiratora. – Poza tym te miesiące na intensywnej terapii nauczyły mnie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko trudne i wymagające ogromnej pracy – mówi jego mama, Elżbieta Dec

Oktawia Fedeńczak, skrzydłowa PGE MKS FunFloor Lublin

Oktawia Fedeńczak (PGE MKS Funfloor Lublin): Do Kobierzyc jedziemy po trzy punkty

Rozmowa z Oktawią Fedeńczak, szczypiornistką PGE MKS FunFloor Lublin

Lublin: Dzisiaj święto 3 maja. Miejskie autobusy pojadą inaczej
Przypominamy

Lublin: Dzisiaj święto 3 maja. Miejskie autobusy pojadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To oznacza zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Pasażerowie mogą spodziewać się tymczasowych objazdów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty