Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 kwietnia 2006 r.
19:40
Edytuj ten wpis

Z bigosem do Europy

0 0 A A

Wystarczył wniosek o rejestrację kiełbasy lisieckiej w Unii Europejskiej, by jeden z dużych koncernów mięsnych wypuścił własną kiełbasę lisiecką, licząc się z ryzykiem... pięcioletniej odsiadki dla prezesów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Bo taka jest kara za podrabianie produktu chronionego i zarabianie na tym. Za samo podrabianie grożą "tylko” dwa lata. Aby jednak zarabiać, trzeba przejść długą drogę.
Najlepiej zacząć od uznania swojego specjału za produkt regionalny. Może to być wszystko, co można "wrzucić na ruszt” i co się wytwarza według tej samej receptury od co najmniej 25 lat i mieć na to kwity. I nie mogą to być oświadczenia sąsiadów, bo takie wnioski ministerstwo odrzuca.
- Może to być przepis w jakiejś starej książce, potwierdzający, że ten produkt jest wytwarzany w tym miejscu - wyjaśnia Rafał Serej z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. - Nie musi być natomiast potwierdzenia, że jego wytwarzaniem zajmował się przodek dzisiejszego producenta.
Taki wniosek, poparty zdjęciami, składa się do Departamentu Ochrony Środowiska i Rozwoju Wsi przy ul. Lubomelskiej 1-3 w Lublinie. Potem wniosek opiniuje Polska Izba Produktów Regionalnych i Tradycyjnych, ale to marszałek zdecyduje, czy wniosek przyjąć. Jeśli tak, to zgłasza ten fakt do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które umieszcza produkt na stosownej liście. Absolutnie za darmo. Ba - nawet umieszczą przepis w specjalnych książkach.
Jak dotąd najwięcej produktów, aż 22, zgłosiła Lubelszczyzna.
Ale po piętach depczą nam Podlasie i Podkarpacie, mające po 19 produktów.
Jeśli się przejdzie etap polski, zgłoszenie wniosku o rejestrację w Brukseli jest proste. Najpierw trzeba się zdecydować, do którego z trzech kategorii nasz wyrób pasuje.
Najtrudniejszą kategorią jest chroniona nazwa pochodzenia.
Oznacza to, że dany wyrób pochodzi z konkretnego rejonu i wszystkie surowce użyte do produkcji również są tylko stąd. Taki jest na przykład oscypek, wytwarzany w powiatach tatrzańskim, nowotarskim i żywieckim z mleka owiec wypasanych w tychże powiatach.
Chronione oznaczenie geograficzne zakłada, że część surowców może pochodzić z innego terenu. Taki jest miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich. Bo nikt nie zaręczy, że jakaś pszczoła nie poleciała poza bór i nie liznęła np. nektaru nawłoci. W tym wypadku także część produkcji może się odbywać poza danym terenem. Dla przykładu, wspomniany miód jest konfekcjonowany we Wrocławiu.
Gwarantowana tradycyjna specjalność to trzecia kategoria, dotycząca szerszego obszaru, np. kraju. To np. włoska mozzarella, typowo polski miód pitny czy belgijskie piwo lambic.
- W tej kategorii można zarejestrować bigos - radzi Henryk Wujec, prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Tradycyjnego. - Musi się tylko zebrać grupa producentów.
Tu droga jest krótsza. Wniosek składa się od razu do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które go sprawdza i wysyła do Brukseli. Tam czekają na ewentualne protesty innych krajów, które muszą udowodnić, że produkują coś identycznego i nie zgadzają się, by ktoś zawłaszczał ich tradycję. Groziło to nam w przypadku oscypka, produkowanego według takiej samej receptury na Słowacji. Ale oba kraje dogadały się i wmówiły Brukseli, że produkcja oscypka i słowackiego osztiepka różni się detalami, ale na tyle, by uznać to za zupełnie inne sery.
Gdy nie ma protestów, UE rejestruje produkt.
- Trwa to od dwóch do ośmiu lat - wyjaśnia Jakub Jasiński z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Rejestracja się opłaci Producenci zarejestrowanej w Brukseli szynki bajońskiej biorą za nią ośmiokrotnie (!) większe pieniądze niż za zwykłą szynkę. Sery korycińskie z Podlasia, zarejestrowane dopiero w Polsce, na miejscu kosztują nie więcej niż 18 zł za kilogram, a w Warszawie aż... 70 zł! Nasz "Apis”, odkąd zgłosił do rejestracji cztery miody pitne, podpisał cztery duże kontrakty na sprzedaż tychże miodów na zachód Europy.
Niebawem wniosków z Lubelszczyzny może być więcej, gdyż wczoraj w Lublinie odbyła się konferencja na ten temat. Towarzyszył jej kiermasz wielkanocnej sztuki ludowej.

Pozostałe informacje

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

W ramach trzeciej rundy Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm ponownie okazał się lepszy od rywali zza miedzy i pokonał PZL Leonardo Avię 3:0. W weekend obie nasze drużyny wracają do walki o ligowe punkty. I obie na parkiecie zameldują się w sobotę. Zdecydowanie trudniejszego rywala mają świdniczanie, którzy zmierzą się z drugim zespołem w tabeli.

Jaka pogoda czeka nas w weekend?
film

Jaka pogoda czeka nas w weekend?

Pogodę na Lubelszczyźnie w najbliższy weekend początkowo kształtował będzie wyż przemieszczający się przez Polskę w kierunku Ukrainy i Rumunii. Przyniesie nam trochę rozpogodzeń, ale i niższe wartości temperatury. W niedzielę, za sprawą głębokiego niżu z centrum nad Zatoką Botnicką, znajdziemy się pod wpływem cyrkulacji zachodniej. Napłyną wilgotne masy powietrzne, a w związku z tym nastąpi wzrost zachmurzenia i opady atmosferyczne oraz porywisty i „nieprzyjemny” wiatr.

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Czy kibice Motoru Lublin powinni płacić za parking pod stadionem w trakcie meczu? Jeden z czytelników wyraził swoje oburzenie w tej sprawie. Urzędnicy tłumaczą, że opłaty są konieczne, ale czy problem można rozwiązać inaczej?

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Latem w Łęcznej doszło do gruntownej przebudowy zespołu. Ciężar stworzenia nowej drużyny wziął na swoje barki trener Pavol Stano, który przez pewien okres pełnił tez funkcję dyrektora sportowego po odejściu Veljko Nikitovicia. Słowak świetnie poradził sobie w tej roli, ale rzecz jasna nie każdy z transferów okazał się trafiony. Dlatego klubowi działacze zaczęli „zimowe porządki” i pożegnali się z jednym z zawodników

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)
imprezy
13 grudnia 2024, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie.

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci
galeria

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci

W pożarze domu w Idalinie (gm. Józefów nad Wisłą) zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci. Strażacy dotarli na miejsce, gdy cały budynek był w płomieniach.

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z kolejnym atakiem rosyjskich rakiet na zachodnią Ukrainę.

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż
film

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż

Jak zwierzęta, szczególnie te w schroniskach i nie mające swoich domów radzą sobie zimą? Co zrobić, gdy widzimy nieodpowiednie traktowanie pupili? Jak pomagać zwierzętom w ramach fundacji i na własną rękę? Na wszystkie te pytania odpowie Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z fundacji Wzajemnie Pomocni - Fundacja dla Ludzi i Zwierząt. Dowiemy się również jak w najbliższą sobotę zrobienie tatuażu czy piercingu może wesprzeć walkę o dobro dla zwierząt.

Koszykarze Startu mają ostatnio sporo powodów do radości

Start Lublin dzisiaj podejmie Zastal Zielona Góra. Walczą o udział w pucharze

W piątkowy wieczór Start Lublin podejmie Zastal Zielona Góra. Czy podopieczni Wojciecha Kamińskiego przedłużą serię zwycięstw?

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

We wtorek Sąd Rejonowy w Lubartowie na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące 54-letnią Ewę T. mieszkankę Niedźwiady, która kilka dni wcześniej zabiła swojego młodszego konkubenta. Kobieta dźgnęła go nożem w klatkę piersiową uszkadzając serce. Zeznała, że to był wypadek.

Samuel Mraz zdobył już w tym sezonie 9 goli

Samuel Mraz w czołówce snajperów PKO BP Ekstraklasy. Dlaczego napastnik Motoru zaczął strzelać gole?

Pewnie nie było kibica Motoru, który po dziesięciu kolejkach nie psioczył na Samuela Mraza. Napastnik ze Słowacji po tych dziesięciu występach miał na koncie... jednego gola i mnóstwo zmarnowanych sytuacji. Sztab szkoleniowcy ekipy z Lublina zachował jednak spokój, przeanalizował sytuację i wprowadził małe korekty. Jakie były efekty wszyscy doskonale wiedzą. 27-latek zakończył 2024 rok w czołówce strzelców PKO BP Ekstraklasy.

Inscenizacja interwencji ZOMO
43. rocznica stanu wojennego/dużo zdjęć
galeria

„Teleranek” rozjechały czołgi

13 grudnia 1981 r. było zimno i biało. Jak zwykle o 9 rano w telewizorze miał być emitowany kultowy program dla dzieci „Teleranek”. Zamiast bajek pojawił się generał w ciemnych okularach, który zapowiedział stan wojenny. Kreskówki Disneya zastąpiły czołgi jeżdżące po ulicach Lublina. I nie był to kolejny sezon „Czterech pancernych i psa”.

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dnia 29 listopada 2024 roku w siedzibie Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie przy ul. Wojciechowskiej 9A Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa (UMWL) w Lublinie Anna Brzyska, wręczyli nagrody Laureatom oraz Wyróżnionym w piątej edycji konkursu plastycznego pn. Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoja okolicę.

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach
historia
galeria

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach

W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przypominamy te tragiczne wydarzenia, których celem była eliminacja opozycji demokratycznej w PRL i umocnienie władzy komunistycznej.

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

rozrzutnik

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

przyczepa 10 ton

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

ciągnik Zetor 5011

lublin

0,00 zł

Komunikaty