Katolicki Uniwersytet Lubelski, obóz na Majdanku i piwo Perła. To zdaniem mieszkańców naszego regionu najbardziej rozpoznawalne symbole Lublina
Najpierw w gronie redakcji wybraliśmy 23 osoby, miejsca i wydarzenia, które nierozerwalnie kojarzą się z naszym miastem. Później Czytelnicy wybierali z nich te najważniejsze. Tak powstała finałowa lista piętnastu najbardziej charakterystycznych symboli naszego miasta. I do drugiej tury głosowania weszły właśnie one. Na wasze typy czekaliśmy do piątku. Ogółem otrzymaliśmy ponad 2500 głosów od Czytelników naszego papierowego wydania jak i tych, którzy odwiedzają nas w Internecie.
Pierwsze miejsce z wynikiem 14,1 proc. głosów zdobył Katolicki Uniwersytet Lubelski. Rektor uczelni nie jest tym faktem zaskoczony. - W dużej mierze Lublin swoją akademickość zawdzięcza właśnie KUL-owi, który był pierwszym w mieście uniwersytetem - stwierdza ks. prof. Stanisław Wilk, rektor uczelni. - Z kolei w poprzednim ustroju, był jedyną katolicką uczelnię w bloku państw socjalistycznych - dodaje.
Komitet organizacyjny nowej uczelni zebrał się w lutym 1918 r. wśród Polonii w Petersburgu. Pierwsza inauguracja roku akademickiego odbyła się już w grudniu. Wśród wielu znamienitych wykładowców KUL był Karol Wojtyła, który kierował katedrą etyki do czasu wyboru na papieża. Obecnie uczelnia kształci ok. 20 tys. studentów.
Drugim z najważniejszych symboli miasta jest zdaniem Czytelników były obóz koncentracyjny na Majdanku. Tak uznało 12,02 proc. głosujących. Obóz zbudowany został przez hitlerowców, który zgodnie z ich zamysłem miał być największym w Europie. Funkcjonował od października 1941 r. do lipca 1944 r. Trafiali tu więźniowie z 30 krajów. Najwięcej było Polaków i Żydów. Więźniowie byli mordowani w egzekucjach i komorach gazowych. Ich ciała palono w krematorium. Przez obóz przewinęło się prawdopodobnie ok. 150 tys. osób, z których zgładzono 80 tys., w tym 60 tys. Żydów. Po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej działał tu obóz NKWD dla członków niepodległościowego podziemia.
Trzecie miejsce zajęło piwo Perła. Produkowane w browarze przy ul. Kunickiego, niegdyś kojarzone było ze złym smakiem, teraz jest najpopularniejszym piwem w Lublinie i na Lubelszczyźnie. To właśnie Perle Browary Lubelskie zawdzięczają 30-proc. udział w regionalnym rynku piwa. W odległych miastach Polski jest dostępna tylko w nielicznych sklepach. Ten produkt ma już 100 lat.
Inne badania dotyczące wizerunku Lublina na zlecenie Urzędu Miasta przeprowadziła niedawno prywatna firma badawcza. Co się okazało? Jednej trzeciej Polaków nie kojarzymy się z niczym. 25 proc. respondentów wskazało KUL a 8 proc. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.
Wyniki ankiety - finałowa piętnastka w procentach
2. MAJDANEK - 12,02
3. PERŁA - 11,44
4. UMCS - 9,74
5. MOTOR - 7,88
6 ZAMEK - 7,44
7. UNIA LUBELSKA - 6,14
8. BUDKA SUFLERA - 5,98
9. BRAMA KRAKOWSKA - 5,01
10. ANI MRU-MRU - 4,61
11. TROLEJBUS - 4,20
12. KOZIOŁEK - 3,84
13. STARE MIASTO - 3,11
14. BAJM - 2,67
15. PIŁKARKI RĘCZNE - 1,82