Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 maja 2012 r.
20:39
Edytuj ten wpis

Za dużo wody w Zalewie Zemborzyckim. Czy zapora wytrzyma napór?

0 18 A A
Jeżeli potwierdzi się, że wody w zbiorniku jest za dużo, będzie stopniowo wypuszczana do Bystrzycy (
Jeżeli potwierdzi się, że wody w zbiorniku jest za dużo, będzie stopniowo wypuszczana do Bystrzycy (

W ciągu ostatniego roku poziom wody w lubelskim Zalewie Zemborzyckim mógł podnieść się aż o 27 centymetrów – obawiają się urzędnicy. I sprawdzają, czy zapora wytrzyma większy napór.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Te zaskakujące informacje pojawiły się przy okazji najnowszych badań poziomu wody w zbiorniku.

– Robiła to zewnętrzna firma, potem sprawdzał nasz hydrolog – mówi Zdzisław Hołysz, wiceprezes Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który z ramienia miasta administruje zalewem. – Z pomiarów wynika, że poziom wody w ciągu roku podniósł się o 27 cm.

Oznaczałoby to ok. 800 tys. metrów sześciennych wody więcej. Cały zalew ma ok. 6,5 mln m3. – To by tłumaczyło, dlaczego woda zaczęła podmywać ścieżkę rowerową. Wędkarze twierdzą też, że wyspa w południowej części zbiornika zaczęła zanikać – wylicza Hołysz.

MOSiR w trybie awaryjnym ściągnął w tym tygodniu do Lublina hydrologów i geodetów z Warszawy.

– Musimy jeszcze raz wszystko dokładnie sprawdzić – zapowiada Hołysz. W tym tzw. łatę na tamie.
Bo według skali na łacie, poziom zalewu mieści się w normie. – Ale łaty były wymieniane. Pytanie, czy przypadkiem nie zmieniono namiarów (odnośników, według których mierzy się stan wody – red.) – zastanawia się wiceprezes MOSiR. – Musimy zrobić jeszcze jeden decydujący pomiar.

Badanie zaplanowano na przyszły tydzień. Sprawdzana będzie też zapora. – Dobrze, że dwa lata temu udało się znaleźć pieniądze na jej remont i zabezpieczyć podwodną część – mówi Andrzej Poncet z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. – Już wtedy specjaliści po zejściu pod wodę wskazali przesiąkające miejsca.

– Zgodnie z oceną stanu technicznego obiektów hydrologicznych w zalewie przeprowadzaną w latach minionych, poziom wody powinien być obniżany (w 2000 r. naukowcy sugerowali obniżenie o pół metra – red.). Tymczasem okazuje się, że – o zgrozo! – podniósł się aż o 27 centymetrów – przestrzega Poncet.

– Musimy sprawdzić, czy nie został podniesiony bez naszej wiedzy – dodaje Hołysz. Urzędnicy twierdzą, że mógł to zrobić właściciel elektrowni wodnej usytuowanej na tamie. To tu reguluje się odpływ wody do Bystrzycy i poziom w zbiorniku.

Obecnie elektrownia jest nieczynna. Z końcem 2007 r. jej właścicielowi (który sam ją zbudował) wygasło tzw. pozwolenie wodno-prawne. Nowego nie dostał. A elektrownię chce przejąć miasto.

– Przez cały czas jest moja i nadal chcę ją prowadzić. Przeciwko działaniom MOSiR skieruję sprawę do sądu – mówi właściciel Antoni Knapiński. – Stawiane mi teraz zarzuty są głupie. Z podniesieniem poziomu wody nie mam nic wspólnego.

Z kolei MOSiR rozważa skierowanie sprawy przeciw właścicielowi elektrowni do prokuratury. – Zrobimy to, jeśli nasze przypuszczenia się potwierdzą – zapowiada Hołysz.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 maja 2012 o 15:13
0
Mam nadzieje że jak to cholerstwo wreszcie pęknie to zmyje w PiSdu cały ten zakichany MOSiR z panem Mariuszem Szmitem na czele bo to co oni tam wyrabiają za nasze,podatników pieniadze to już się po prostu w pale nie mieści.
Avatar
Gość / 20 maja 2012 o 11:42
0
No właśnie, dlaczego nie przedłużono mu prawa do korzystania z elektrowni, która powstała na jego koszt? Może Dziennik zajmie się tym tematem, bo coś wygląda, że ktoś z "możnych" chce tego właściciela wyciąć z interesu posługując się zarówno spółką miejską jak środkami przekazu...
Avatar
lech / 20 maja 2012 o 07:31
0
I jak zwykle Mosir-brak kompetencji,nieudacznictwo.Za stan zalewu od dziesiątek lat odpowiada 1były dyrektor i jeden obecnie prezes.Tama to punkt strategiczny,jeśli dochodzi do tego,że nikt nie wie jaki jest stan-to kiedyś pod stienku,a dziś przynajmniej spławić gościa w wodzie i do Dąbrowy na stanowisko sprzątacza.I sprawdzić po miesiącu czy i tam się nadaje..
Avatar
ewa / 19 maja 2012 o 19:55
0
Dużo brudnje wody, kwintesenja Zalewu
Avatar
rowerzysta / 19 maja 2012 o 19:37
0
[quote name='rowerzysta' timestamp='1337441143' post='631717']
aż pojadę rowerem sprawdzić bo jak ostatnio byłem to właśnie było wyjątkowo mało wody. o jakieś 15cm mniej niż zwykle. Cięzko mi uwierzyć, żeby aż o 27cm, to by znaczyło, że trasa która latam jest pod wodą a to nigdy nie miało miejsca..
Ubieram się i jadę
[/quote]

Wróciłem. Oczywiście cały artykuł to BZDURA totalna, poziom normalny, nawet bym powiedział, że niski.
[quote name='rowerzysta' timestamp='1337441143' post='631717']
aż pojadę rowerem sprawdzić bo jak ostatnio byłem to właśnie było wyjątkowo mało wody. o jakieś 15cm mniej niż zwykle. Cięzko mi uwierzyć, żeby aż o 27cm, to by znaczyło, że trasa która latam jest pod wodą a to nigdy nie miało miejsca..
Ubieram się i jadę
[/quote]

Wróciłem. Oczywiście cały artykuł to BZDURA totalna, poziom normalny, nawet bym powiedział, że niski. rozwiń
Avatar
rowerzysta / 19 maja 2012 o 17:25
0
aż pojadę rowerem sprawdzić bo jak ostatnio byłem to właśnie było wyjątkowo mało wody. o jakieś 15cm mniej niż zwykle. Cięzko mi uwierzyć, żeby aż o 27cm, to by znaczyło, że trasa która latam jest pod wodą a to nigdy nie miało miejsca..
Ubieram się i jadę
Avatar
nico / 19 maja 2012 o 17:25
0
Czyli od 5 lat nikt nie interesował się tematem zalewu. Chyba są osoby odpowiedzialne za te tematy a nie larum jak jest żle i szukanie winnego, tym bardziej dziwne pretensje do człowieka któremu nie przedłużono pozwolenia, a może trzeba zadać pytanie dlaczego nie przedłużono, warto aby redaktorzy ustalili i przekazali nam jak to jest.
Avatar
Magda_23 / 19 maja 2012 o 17:15
0
[quote name='Ja' timestamp='1337412645' post='631632']
Co za BZDURYYYYYYY. Jestem wędkarzem, jeżdżę nad Zalew od kilkunastu lat i niech nikt nie wciska ciemnoty, że poziom się podniósł o 27CM!!!!!!!!! Zobaczcie co się dzieje w bystrzycy przed Zalewem Zemborzyckim, tydzień temu był stan jakieś 30 cm niższy od takiego, który zazwyczaj jest na tej rzece. Kto takie pierdoły wypisuje.

P.S
Przecież dopiero co zapora została umocniona......PODOBNO....
[/quote]

I pewnie w Zalewie znalazły się te zaginione 27 cm z Bystrzycy przed Zalewem.
[quote name='Ja' timestamp='1337412645' post='631632']
Co za BZDURYYYYYYY. Jestem wędkarzem, jeżdżę nad Zalew od kilkunastu lat i niech nikt nie wciska ciemnoty, że poziom się podniósł o 27CM!!!!!!!!! Zobaczcie co się dzieje w bystrzycy przed Zalewem Zemborzyckim, tydzień temu był stan jakieś 30 cm niższy od takiego, który zazwyczaj jest na tej rzece. Kto takie pierdoły wypisuje.

P.S
Przecież dopiero co zapora została umocniona......PODOBNO....
[/quote... rozwiń
Avatar
samter / 19 maja 2012 o 16:33
0
Pozdrowienia dla lubelskiego urzędasa -deb***A, który odpowiada za ułożenie 130m kostki na tamie
Avatar
Heniek / 19 maja 2012 o 16:27
0
A jakie poziomy są w pozwoleniu wodnoprawnym? Kto wydał takie pozwolenie?
Avatar
Gość / 20 maja 2012 o 15:13
0
Mam nadzieje że jak to cholerstwo wreszcie pęknie to zmyje w PiSdu cały ten zakichany MOSiR z panem Mariuszem Szmitem na czele bo to co oni tam wyrabiają za nasze,podatników pieniadze to już się po prostu w pale nie mieści.
Avatar
Gość / 20 maja 2012 o 11:42
0
No właśnie, dlaczego nie przedłużono mu prawa do korzystania z elektrowni, która powstała na jego koszt? Może Dziennik zajmie się tym tematem, bo coś wygląda, że ktoś z "możnych" chce tego właściciela wyciąć z interesu posługując się zarówno spółką miejską jak środkami przekazu...
Avatar
lech / 20 maja 2012 o 07:31
0
I jak zwykle Mosir-brak kompetencji,nieudacznictwo.Za stan zalewu od dziesiątek lat odpowiada 1były dyrektor i jeden obecnie prezes.Tama to punkt strategiczny,jeśli dochodzi do tego,że nikt nie wie jaki jest stan-to kiedyś pod stienku,a dziś przynajmniej spławić gościa w wodzie i do Dąbrowy na stanowisko sprzątacza.I sprawdzić po miesiącu czy i tam się nadaje..
Avatar
ewa / 19 maja 2012 o 19:55
0
Dużo brudnje wody, kwintesenja Zalewu
Avatar
rowerzysta / 19 maja 2012 o 19:37
0
[quote name='rowerzysta' timestamp='1337441143' post='631717']
aż pojadę rowerem sprawdzić bo jak ostatnio byłem to właśnie było wyjątkowo mało wody. o jakieś 15cm mniej niż zwykle. Cięzko mi uwierzyć, żeby aż o 27cm, to by znaczyło, że trasa która latam jest pod wodą a to nigdy nie miało miejsca..
Ubieram się i jadę
[/quote]

Wróciłem. Oczywiście cały artykuł to BZDURA totalna, poziom normalny, nawet bym powiedział, że niski.
[quote name='rowerzysta' timestamp='1337441143' post='631717']
aż pojadę rowerem sprawdzić bo jak ostatnio byłem to właśnie było wyjątkowo mało wody. o jakieś 15cm mniej niż zwykle. Cięzko mi uwierzyć, żeby aż o 27cm, to by znaczyło, że trasa która latam jest pod wodą a to nigdy nie miało miejsca..
Ubieram się i jadę
[/quote]

Wróciłem. Oczywiście cały artykuł to BZDURA totalna, poziom normalny, nawet bym powiedział, że niski. rozwiń
Avatar
rowerzysta / 19 maja 2012 o 17:25
0
aż pojadę rowerem sprawdzić bo jak ostatnio byłem to właśnie było wyjątkowo mało wody. o jakieś 15cm mniej niż zwykle. Cięzko mi uwierzyć, żeby aż o 27cm, to by znaczyło, że trasa która latam jest pod wodą a to nigdy nie miało miejsca..
Ubieram się i jadę
Avatar
nico / 19 maja 2012 o 17:25
0
Czyli od 5 lat nikt nie interesował się tematem zalewu. Chyba są osoby odpowiedzialne za te tematy a nie larum jak jest żle i szukanie winnego, tym bardziej dziwne pretensje do człowieka któremu nie przedłużono pozwolenia, a może trzeba zadać pytanie dlaczego nie przedłużono, warto aby redaktorzy ustalili i przekazali nam jak to jest.
Avatar
Magda_23 / 19 maja 2012 o 17:15
0
[quote name='Ja' timestamp='1337412645' post='631632']
Co za BZDURYYYYYYY. Jestem wędkarzem, jeżdżę nad Zalew od kilkunastu lat i niech nikt nie wciska ciemnoty, że poziom się podniósł o 27CM!!!!!!!!! Zobaczcie co się dzieje w bystrzycy przed Zalewem Zemborzyckim, tydzień temu był stan jakieś 30 cm niższy od takiego, który zazwyczaj jest na tej rzece. Kto takie pierdoły wypisuje.

P.S
Przecież dopiero co zapora została umocniona......PODOBNO....
[/quote]

I pewnie w Zalewie znalazły się te zaginione 27 cm z Bystrzycy przed Zalewem.
[quote name='Ja' timestamp='1337412645' post='631632']
Co za BZDURYYYYYYY. Jestem wędkarzem, jeżdżę nad Zalew od kilkunastu lat i niech nikt nie wciska ciemnoty, że poziom się podniósł o 27CM!!!!!!!!! Zobaczcie co się dzieje w bystrzycy przed Zalewem Zemborzyckim, tydzień temu był stan jakieś 30 cm niższy od takiego, który zazwyczaj jest na tej rzece. Kto takie pierdoły wypisuje.

P.S
Przecież dopiero co zapora została umocniona......PODOBNO....
[/quote... rozwiń
Avatar
samter / 19 maja 2012 o 16:33
0
Pozdrowienia dla lubelskiego urzędasa -deb***A, który odpowiada za ułożenie 130m kostki na tamie
Avatar
Heniek / 19 maja 2012 o 16:27
0
A jakie poziomy są w pozwoleniu wodnoprawnym? Kto wydał takie pozwolenie?
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wypadek w Ciecierzynie. Droga zablokowana, duże korki [zdjęcia]
galeria

Wypadek w Ciecierzynie. Droga zablokowana, duże korki [zdjęcia] 1 0

Do wypadku doszło na drodze krajowej nr 19 koło Lublina

Piotr spod Białej Podlaskiej idzie pieszo przez Europę. Do celu dotrze za 5 miesięcy
galeria

Piotr spod Białej Podlaskiej idzie pieszo przez Europę. Do celu dotrze za 5 miesięcy 0 0

22-letni Piotr Żuk wyruszył spod Białej Podlaskiej do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Do pokonania ma ponad 3700 kilometrów. Jego samotna piesza pielgrzymka wiedzie przez 9 krajów.

Kontrolerzy biletów mają mieć ochronę

Kontrolerzy biletów mają mieć ochronę 0 2

Władze miasta szukają firmy ochroniarskiej, która w godzinach nocnych zapewni bezpieczeństwo kontrolerom sprawdzającym bilety w miejskiej komunikacji.

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru 1 0

W pobliże lotniska w Świdniku przeniesiona zostanie baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które stacjonuje teraz w podlubelskim Radawcu.

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska 1 1

Piłkarze z Białej Podlaskiej mają za sobą kolejny mecz kontrolny. Przy okazji obozu w Mielniku Podlasie zremisowało z Turem Bielsk Podlaski 2:2. Pierwsza połowa należała do rywali, którzy prowadzili 2:0. Po zmianie stron drużyna trenera Tomasza Złomańczuka zdołała jednak wyrównać

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka 1 0

Ciekawy sparing został rozegrany na stadionie w Świdniku. Tamtejsza Avia podejmowała Hetmana Zamość, którego trenerem jest doskonale znany przy ul. Sportowej Jacek Ziarkowski. W lepszych humorach zawody kończyli gospodarze, którzy wygrali 2:0

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody 2 0

Tysiące mieszkańców osiedli Skarpa i Górki będą przez trzy dni pozbawieni ciepłej wody w kranach.

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć 15 2

Mężczyzna wyrzucił psa z auta i odjechał. Udało się go odnaleźć, bo całe zdarzenie widział inny kierowca.

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował 1 2

18-latek po kłótni z dziewczyną uszkodził kilka samochodów. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN
27 lipca 2018, 16:00

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN 1 1

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 16 w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Wodopojna 2) odbędą się obchody upamiętniające 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta.

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Lublin dał radę! [zdjęcia]
galeria

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Lublin dał radę! [zdjęcia] 3 4

Na nowym stadionie przy al. Piłsudskiego odbyły się 94 mistrzostwa Polski. Padło wiele bardzo dobrych wyników. Sam obiekt też spisał się znakomicie, a jego bieżnia należy do najszybszych w kraju

Wpadli autem do rowu i poszli na piwo. Kierowca miał 3 promile

Wpadli autem do rowu i poszli na piwo. Kierowca miał 3 promile 0 2

Kierowca wpadł autem do rowu. Nie przejął się i razem z pasażerami postanowił pójść na piwo do pobliskiego sklepu. Mężczyzna miał 3 promile, a jego koledzy po 4.

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty 41 36

Po lekarzach rezydentach oraz pielęgniarkach podwyżek zażądali szpitalni technicy wykonujący badania tomografem, USG, EKG, rezonans i prześwietlenia oraz wymierzone w raka zabiegi radioterapii. W szpitalu przy al. Kraśnickiej weszli w spór z dyrekcją, tak jak ich koledzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego w Lublinie i z Kraśnika. Szykują się do tego także w innych placówkach

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać 6 1

Chociaż brakowało sił z powodu ciężkich treningów, to piłkarze Jacka Magnuszewskiego zaliczyli w kolejne sparingowe zwycięstwo. Tym razem Wisła pokonała na wyjeździe czwartoligową Energię Kozienice 3:2. I to na boisku rywala

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie
27 lipca 2018, 21:00

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin zaprasza na ostatnie lipcowe projekcje w ramach plenerowego Kina w Bramie (ul. Królewska 3). W dniach 27-28 lipca zobaczymy klasyczną polską produkcję Doktor Murek oraz oscarowe, epickie kino Mela Gibsona Przełęcz Ocalonych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!