Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 grudnia 2019 r.
7:58

Zwycięskie projekty z budżetu obywatelskiego trafiły do szuflady. Władze Lublina widzą kilka przeszkód w ich realizacji

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
46 79 A A
W wąwozie między Czubami a osiedlami LSM zostanie wybudowany jedynie chodnik w miejscu wydeptanej ścieżki
W wąwozie między Czubami a osiedlami LSM zostanie wybudowany jedynie chodnik w miejscu wydeptanej ścieżki (fot. Maciej Kaczanowski)

Na półkę odłożona została część inwestycji, które miały być wykonane przez miasto za pieniądze z budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy, którzy głosowali nad podziałem tego budżetu mogą się czuć zawiedzeni, bo ich zwycięskie głosy nie przyniosły spodziewanych efektów. Jak tłumaczą to władze Lublina?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak jest teoretycznie

Wszystkie projekty zgłaszane do budżetu obywatelskiego, zanim zostaną dopuszczone do głosowania, są sprawdzane przez urzędników. Powinni oni ocenić, czy autorzy pomysłu właściwie oszacowali jego koszty i czy mieszczą się one w limitach określonych regulaminem. Badane jest również to, czy projekt jest możliwy do wykonania w ciągu jednego roku, czy inwestycja dotyczy publicznej nieruchomości i czy nie jest to grunt, którego zwrotu mogą zażądać dawni właściciele. Jeżeli wszystko się zgadza, pomysł zostaje dopuszczony do głosowania.

Rzeczywistość skrzeczy

Okazuje się jednak, że nawet zwycięstwo w głosowaniu wcale nie gwarantuje tego, że pomysł zostanie zrealizowany przez miasto.

– Szereg zadań z budżetu obywatelskiego jest niezrealizowanych, czy realizowanych z opóźnieniem, bo są zgłaszane jako projekty „małe”, a później stają się projektami „dużymi” – przekonywał na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta prezydent Krzysztof Żuk, choć zasugerował pośrednio, że wina leży po stronie autorów projektu, a nie urzędników, którzy powinni sprawdzić, czy projekt uda się wykonać za wskazaną kwotę. – Pojawia się podstawowa nieprawidłowość, że na etapie kwalifikacji tych zadań należałoby je zgłosić do puli „dużych” projektów.

Problemy dotyczą nie tylko oszacowania wartości projektów, bo są też inne przeszkody. Poniżej kilka przykładów.

Budowa sali gimnastycznej dla podstawówki nr 42 przy ul. Rycerskiej została odłożona na półkę (fot. Maciej Kaczanowski)

Zwycięskiej sali nie ma

Na półkę odłożona została chociażby budowa sali gimnastycznej dla podstawówki nr 42 przy ul. Rycerskiej. Istniejąca sala ćwiczeń jest za mała do większości gier zespołowych (ma wymiary 12 na 25 m i zaledwie 3,2 m wysokości). Rodzicom uczniów zamarzyła się hala o lekkiej konstrukcji, jej koszt obliczyli na 300 tys. zł. Taką kwotę wpisali do projektu, który pozytywnie przeszedł ocenę, został dopuszczony do głosowania i znalazł się na liście zwycięskich. Mimo to hali jak nie było, tak nie ma.

– Została opracowana koncepcja programowa, według której koszt inwestycji to 4 mln zł, stąd projekt wykracza poza możliwości finansowania z budżetu obywatelskiego – odpisał prezydent Żuk jednemu z mieszkańców dopytujących o tę inwestycję na portalu Facebook. Tłumaczył, że ze względu na niezależne od Ratusza uszczuplenie dochodów miasta, zmuszony jest ciąć wydatki na inwestycje.

Bo miasto straci grunty

Z innego powodu nie powstał chodnik mający prowadzić do plenerowej siłowni przy ul. Kasztelańskiej, zbudowanej już wcześniej za pieniądze z budżetu obywatelskiego. Dawni właściciele upomnieli się o zwrot nieruchomości, na której budowana miała być alejka dla pieszych. Nie jest też wykluczone, że miasto straci także działkę, na której stoją urządzenia do ćwiczeń.

– W przypadku konieczności zwrotu nieruchomości na rzecz byłych właścicieli lub ich spadkobierców siłownia zostanie przeniesiona w inne miejsce – zapowiada w jednym z oficjalnych pism Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Z powodu problemów z nieruchomościami na Sławinie nie powstał park linowy. – Musimy odłożyć go w czasie – czytamy na stronie Ratusza, który tłumaczy, że nie ma możliwości dojazdu do działki, na której miał powstać park linowy.

Z dużej chmury… ani kropli

* Nowe chodniki i schody, trasa biegowa, miejsca do grillowania, wodopój, tor treningowy dla psów i monitoring. To tylko część atrakcji upchniętych w projekcie dotyczącym wąwozu między Czubami a osiedlami LSM. Na wszystko miałoby wystarczyć 1,2 mln zł, ale urzędnicy badający poprawność projektu nie mieli złudzeń, że koszty zmieszczą się w tej kwocie. Co prawda dopuścili pomysł do głosowania, ale z zastrzeżeniem, że zostanie wykonana ta część, na którą wystarczy pieniędzy. Ustalono, że będzie to remont sypiącej się alejki na dnie wąwozu.

Potem okazało się, że funduszy nie wystarczy nawet na alejkę, więc urzędnicy zaproponowali (a autor projektu się na to zgodził), że w zamian wybudowany zostanie chodnik w miejscu wydeptanej ścieżki biegnącej między ogródkami działkowymi w kierunku ul. Armii Krajowej. Ponieważ była to duża zmiana, urzędnicy ogłosili konsultacje z mieszkańcami.

– Ich efektem jest decyzja o budowie chodnika do ul. Armii Krajowej – ogłosił Urząd Miasta. Decyzja jest, chodnika nie ma, a przyszłoroczny budżet, uchwalony 19 grudnia przez Radę Miasta nie wspomina o tej alejce ani słowem.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 79

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
trolle z ministerstwa hejtu / 27 grudnia 2019 r. o 10:20
+38
pisowskie trolle już na posterunku i wyją...
Avatar
Gość / 27 grudnia 2019 r. o 10:21
+35
dajcie sobie spokój pisie trolliska z tym opluwaniem Żuka w komentarzach bo i tak nic wam to nie da
Avatar
zajadła krytyka za pisowskie srebrniki? / 27 grudnia 2019 r. o 10:23
+33
Smaga naczelny krytyk Żuka. Ciekawe ile bierze od PiS.
Avatar
uwaga na propagandowe wpisy: / 27 grudnia 2019 r. o 10:27
+29
polskatimes.pl/prawo-i-sprawiedliwosc-kroluje-w-polskim-internecie-pomaga-w-tym-zdyscyplinowana-armia-trolli/ar/8866523
Avatar
knu / 27 grudnia 2019 r. o 10:27
+29
Co może wyludniające się miasto z najniższymi uposażeniami w kraju ?. Gdy ciągle knuje przeciw rządowi i większości społeczeństwa. W kozim grodzie kozie rozumy rządzą.
 Kto knuje przeciwko rządowi? Tak mówią u Kurskiego w TV? Weź chłopcze dla swojego zdrowia czasem wyłącz tę śmieszną reżimową tv i odpal jakąś normalną stację.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2019 r. o 10:39
+28
wiadomo, że urzędnik nie jest w stanie w 100% precyzyjnie ustalić czy kwota wpisana do projektu jest właściwa
Avatar
hejterskie komentarze / 27 grudnia 2019 r. o 10:38
+28
Ciekawa jaka dziś stawka za wpis obowiązuje u pisowskich trolli? dalej świąteczna?
Avatar
nieidiota / 27 grudnia 2019 r. o 11:06
+26
Regulamin jest równy dla wszystkich
Ale równiejszy dla deweloperów.
 Tzn? Deweloperzy podstawiają mieszkańców którzy głosują na wybrane przez nich projekty? Czy ot tak na zlecenie centrali robisz propagandowe wrzutki o deweloperach?
Avatar
Gość / 27 grudnia 2019 r. o 10:42
+26
BO to nie żadna ściema, bardzo dużo projektów udało się zrealizować.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2019 r. o 11:13
+25
Większość zrealizowanych zostaje zrealizowana, dziwne że p. Smaga w ogóle o tym nie wspomina.
Avatar
Gość / 2 stycznia 2020 r. o 08:46
+4
Alejki w wąwozie łączącym LSM i Czuby nigdy nie zostaną zrealizowane bo nie nazywa się Jana Pawła II. W Wąwozie o tej właśnie nazwie co roku są realizowane inwestycje.
Avatar
uwaga na propagandowe wpisy: / 27 grudnia 2019 r. o 23:59
-1
polskatimes.pl/prawo-i-sprawiedliwosc-kroluje-w-polskim-internecie-pomaga-w-tym-zdyscyplinowana-armia-trolli/ar/8866523
Avatar
Rezolutek / 27 grudnia 2019 r. o 23:48
+1
Te troole ratuszowe minusują "Chwała owadu". Idzie nowe, a oni już czują rychłą zmianę pracowawcy.
Avatar
Entomolog / 27 grudnia 2019 r. o 21:22
-6
Zwyciężył projekt obywatelski - Zabudowa Górek Czechowskich za 1.23 PL. Inne odpadły
 Chwała owadu
Avatar
To może ja zadzwonię do Żuka? / 27 grudnia 2019 r. o 16:07
-4
Zwolnić wszystkich urzędników od projektów budżetu obywatelskiego. Zobaczymy czy dalej będą wielbić swojego wodza...
 Ukryta opcja LGBT plus... jawnie lansują swoje poglądy plus indoktrynują swoje dzieci i demonstrują to na portalach społecznościowych... są takie bohaterki... 
Avatar
Gość / 27 grudnia 2019 r. o 15:22
-9
Ci którzy nie idą do głosowania oddają swój głos tym, którzy poszli. Koniec i kropka. Wyjątkową bezczelnością jest sugerowanie, że wymóg zapewnienia frekwencji spoczywał na obrońcach górek, a nie wyposażonym w ogromne pieniądze na reklamę deweloperze oraz wspierającym go propagandowo ratuszu. To zwolennicy zabudowy mieli tu coś do udowodnienia i przegrali z kretesem mimo gigantycznej kampanii uzyskując śladowe poparcie. A dlaczego ratusz ignoruje głos mieszkańców? To już powinna wyjaśnić w końcu firma na literkę C.
Avatar
dosyć / 27 grudnia 2019 r. o 15:16
-12
Nie cuduj. Wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie PZU, zapadł długo przed wyborami samorządowymi. A co do referendum, frekwencja chyba dała jasną odpowiedź na pytanie czy kogokolwiek obchodzą górki. Widać mieszkańcy woleli się nie wypowiadać i pozostawić decyzję prezydentowi oraz radnym. W końcu po to zostali wybrani - żeby podejmować nie tylko łatwe i przyjemne decyzje ale też te trudne i mniej popularne. Rządzenie to sztuka kompromisu i w sprawie górek taki kompromis udało się osiągnąć.
Primo: wyrok prawomocny zapadł PO wyborach. Secundo: wybrana władza ma przede wszystkim reprezentować interesy i wolę  wyborców (Tak też kandydaci reklamują się przed wyborami - wtedy nikt o "trudnych"decyzjach nie mowi) Wola wyborców w sprawie gorek jest znana A brak ustawowych 30% posłużył jako furtka prawna do ominiecia tego głosu.
Ale których wyborców ma władza reprezentować? Lepszy sort? Prosty przykład - jedni chcą buspasów, inni nie chcą. Co ma robić władza w takim wypadku? Budować wszędzie po połowie buspasa, żeby zadowolić obie strony? Referendum to ważny element demokracji, ale po to zostały zapisane progi ważności, żeby nie dochodziło do śmiesznych sytuacji, w których kilku czubków decyduje za wszystkich. Mieszkańcy olali referendum w sprawie górek i takie są fakty. Nie ma co próbować zakrzykiwać rzeczywistości.
27tys głosów to nie jest "kilku czubkow" - poczytaj sobie o metodzie reprezentatywnej w badaniach  statystycznych. A co do pierwszej  części Twojego postu to władza powinna słuchać głosu większości.  Czyli jak 70% mieszkańców wsi nie chce buspasow  a 30% chce to decyzją sołtysa demokratycznie wybranego powinno być zaniechanie malowania tych buspasow
Głosu większości powiadasz? Z tego co kojarzę, w sprawie górek głos większości tj ok 87% był taki, że decyzję zostawiamy radnym i niech oni decydują. Może należałoby to uszanować a nie próbować w idiotyczny sposób odwracać kota ogonem i w sztuczny oraz wybitnie wygodny dla siebie sposób, kreować rzeczywistość?
  To wy ratuszowe trolle manipujecie i odwracacie kota ogonem. Nikt nie łyka tej waszej durnej propagandy. Poszukajcie sobie innej pożytecznej pracy albo idźcie się leczyć.
  To wy ratuszowe trolle manipujecie i odwracacie kota ogonem. Nikt nie łyka tej waszej durnej propagandy. Poszukajcie sobie innej pożytecznej pracy albo idźcie się leczyć. rozwiń
Avatar
Gość / 27 grudnia 2019 r. o 15:11
+9
przestańcie już bredzić o tych Górkach bo niedobrze się robi, nikt nie poszedł na referendum bo wszyscy mają w d$%$ie to zaśmiecone pastwisko koniec kropka, ja tam się cieszę że w końcu zrobią porządek i powstanie park dla ludzi, miłośnicy nawłoci niech sobie poszukają innego miejsca skoro tak im żal d$%#$ę ściska
Avatar
pek / 27 grudnia 2019 r. o 15:09
+13
Nie cuduj. Wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie PZU, zapadł długo przed wyborami samorządowymi. A co do referendum, frekwencja chyba dała jasną odpowiedź na pytanie czy kogokolwiek obchodzą górki. Widać mieszkańcy woleli się nie wypowiadać i pozostawić decyzję prezydentowi oraz radnym. W końcu po to zostali wybrani - żeby podejmować nie tylko łatwe i przyjemne decyzje ale też te trudne i mniej popularne. Rządzenie to sztuka kompromisu i w sprawie górek taki kompromis udało się osiągnąć.
Primo: wyrok prawomocny zapadł PO wyborach. Secundo: wybrana władza ma przede wszystkim reprezentować interesy i wolę  wyborców (Tak też kandydaci reklamują się przed wyborami - wtedy nikt o "trudnych"decyzjach nie mowi) Wola wyborców w sprawie gorek jest znana A brak ustawowych 30% posłużył jako furtka prawna do ominiecia tego głosu.
Ale których wyborców ma władza reprezentować? Lepszy sort? Prosty przykład - jedni chcą buspasów, inni nie chcą. Co ma robić władza w takim wypadku? Budować wszędzie po połowie buspasa, żeby zadowolić obie strony? Referendum to ważny element demokracji, ale po to zostały zapisane progi ważności, żeby nie dochodziło do śmiesznych sytuacji, w których kilku czubków decyduje za wszystkich. Mieszkańcy olali referendum w sprawie górek i takie są fakty. Nie ma co próbować zakrzykiwać rzeczywistości.
27tys głosów to nie jest "kilku czubkow" - poczytaj sobie o metodzie reprezentatywnej w badaniach  statystycznych. A co do pierwszej  części Twojego postu to władza powinna słuchać głosu większości.  Czyli jak 70% mieszkańców wsi nie chce buspasow  a 30% chce to decyzją sołtysa demokratycznie wybranego powinno być zaniechanie malowania tych buspasow
 Głosu większości powiadasz? Z tego co kojarzę, w sprawie górek głos większości tj ok 87% był taki, że decyzję zostawiamy radnym i niech oni decydują. Może należałoby to uszanować a nie próbować w idiotyczny sposób odwracać kota ogonem i w sztuczny oraz wybitnie wygodny dla siebie sposób, kreować rzeczywistość?
 Głosu większości powiadasz? Z tego co kojarzę, w sprawie górek głos większości tj ok 87% był taki, że decyzję zostawiamy radnym i niech oni decydują. Może należałoby to uszanować a nie próbować w idiotyczny sposób odwracać kota ogonem i w sztuczny oraz wybitnie wygodny dla siebie sposób, kreować rzeczywistość? rozwiń
Avatar
Gość / 27 grudnia 2019 r. o 15:00
+12
Chodzi o farmy trolli w ministerstwie sprawiedliwości?
Zobacz wszystkie komentarze 79

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełm. Ulice i chodniki w śniegu. Gdzie dzwonić po pomoc?
galeria

Chełm. Ulice i chodniki w śniegu. Gdzie dzwonić po pomoc?

W niespełna trzy godziny całkowicie zmieniły się warunki jazdy w Chełmie i okolicach. Wszystko za sprawą intensywnych opadów śniegu, którego spadło od 10 do 20 centymetrów. Na kierowcach zmiana pogody wymusiła natychmiastowe zmiany nawyków jazdy, drogowcy zaś ruszyli do odśnieżania.

Lubelskie ma dostać 1,7 miliarda euro z Unii Europejskiej. PO chce więcej

Lubelskie ma dostać 1,7 miliarda euro z Unii Europejskiej. PO chce więcej

Lubelskie ma otrzymać ponad 1,7 mld euro z funduszy unijnych. Samorządowcy z PO mówią, że to za mało i chcą zwiększenia puli na województwo.

Puławy: Będzie więcej bezpiecznych przejść dla pieszych

Puławy: Będzie więcej bezpiecznych przejść dla pieszych

W tym roku miasto Puławy zainwestuje w budowę trzech „inteligentnych” przejść dla pieszych w ul. Wróblewskiego, Skłodowskiej i Czartoryskich.

Zamość pod śniegiem
Zdjęcia
galeria

Zamość pod śniegiem

Stare Miasto i Park Miejski w Zamościu po obfitych opadach śniegu.

Joszko Broda - koncert kolęd i pastorałek w Radiu Lublin
29 stycznia 2021, 19:00

Joszko Broda - koncert kolęd i pastorałek w Radiu Lublin

W piątek, 29 stycznia o godz. 19 w siedzibie Radia Lublin odbędzie się koncert Joszka Brody. W Studio im. Budki Suflera (ul. Obrońców Pokoju 2) zabrzmią kolędy i pastorałki z regionu. Koncert dostępny wyłącznie w formie online.

Pracownicy zakażeni. PCPR w Świdniku czasowo zamknięte

Pracownicy zakażeni. PCPR w Świdniku czasowo zamknięte

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdniku jest czasowo zamknięte. W związku z potwierdzonymi przypadkami zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników PCPR będzie nieczynne do 30 stycznia. Tak zdecydował sanepid.

Atak zimy. Utrudnienia wokół Lublina, autobusy nie docierają do celu

Atak zimy. Utrudnienia wokół Lublina, autobusy nie docierają do celu

Z powodu zasypanych dróg kolejna podmiejska linia autobusowa będzie kursować skróconą trasą. W samym Lublinie główne ulice są przejezdne.

Wojsławice: Z drogi w rów. Pomogli strażacy

Wojsławice: Z drogi w rów. Pomogli strażacy

Nagły atak zimy potrafił zaskoczyć kierowców. Przekonała się o tym kierująca bmw, która jadąc ul. Rynek w Wojsławicach najprawdopodobniej nie dostosowała prędkości i stylu jazdy do panujących warunków i jazdę zakończyła w rowie.

Lublin: CBA donosi do prokuratury za start-upy w "pustostanie"

Lublin: CBA donosi do prokuratury za start-upy w "pustostanie"

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zawiadomili prokuraturę o możliwym oszustwie i próbie wyłudzenia milionów złotych. Chodzi o prywatny park naukowo-technologiczny, który miał pomagać start-upom.

Maraton – Tomasovia 2:3. W Krzeszowicach zawsze mają pod górkę

Maraton – Tomasovia 2:3. W Krzeszowicach zawsze mają pod górkę

Jest 14 wygrana Tomasovii w sezonie 2020/2021! Tym razem podopieczne Stanisława Kaniewskiego do swojego konta dopisały jednak tylko dwa punkty. Tylko, bo prowadziły już w Krzeszowicach z tamtejszym Maratonem 2:0. I wydawało się, że znowu odniosą gładkie zwycięstwo. Rywalki miały jednak inne plany i ostatecznie zawody rozstrzygnęły się dopiero w tie-breaku.

Lublin. Na haju podpalali wiaty śmietnikowe na Czubach. W jednej był człowiek

Lublin. Na haju podpalali wiaty śmietnikowe na Czubach. W jednej był człowiek

Policja zatrzymała trzech mężczyzn, którzy po zażyciu psychotropowej substancji wpadli na pomysł podpalania śmietników. W jednej takiej wiacie spał bezdomny.

Lubelskie. IMGW znowu wydał ważny alert
galeria

Lubelskie. IMGW znowu wydał ważny alert

W nocy na terenie całego województwa na drogach będzie ślisko. I będzie padać jeszcze więcej śniegu.

Uczelnia Państwowa Zamość przegrała z Palmiarnią Zielona Góra 1:3

Uczelnia Państwowa Zamość przegrała z Palmiarnią Zielona Góra 1:3

W Superlidze tenisa stołowego nie ma łatwych rywali, a z drużynami walczącymi o utrzymanie często gra się trudniej, niż z tymi walczącymi o medale. Tak było w spotkaniu zamojskich tenisistów z broniącą się przed spadkiem drużyną z Zielonej Góry.

Chełm: Śnieg, koleiny, ślisko. Trzeba bardzo uważać na drodze (FILM)
film

Chełm: Śnieg, koleiny, ślisko. Trzeba bardzo uważać na drodze (FILM)

Przejezdne, ale śliskie i pokryte błotem są w poniedziałek chełmskie ulice. Drogowcom udaje się utrzymać dobrą przejezdność głównych ulic - ul. Rejowieckiej, Lubelskiej, Armii Krajowej i Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, Wojsławickiej i Hrubieszowskiej, ale już na ul. Kolejowej, Szwoleżerów, Piłsudskiego auto zwalniają do 30-40 km/h. Jeszcze gorzej jest na rondach.

Lublin. Strażacy też mają ręce pełne roboty przez śnieg
galeria

Lublin. Strażacy też mają ręce pełne roboty przez śnieg

Strażacy byli wzywani głównie do powalonych drzew i kolizji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.