Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 października 2008 r.
15:20
Edytuj ten wpis

Babcia w szkolnej ławce

Na pytanie, skąd się wziął pomysł zorganizowania pierwszej w Polsce Szkoły Super Babci w Lublinie, dr Zofia Zaorska odpowiada:

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Bo moją pasją życia jest uczynić seniorów aktywnymi”. Zupełnie, jakby prawdziwe babcie leżały na szezlongu i cały dzień oglądały zone romantica.

A prawdziwe babcie wstają świtem, szykują wnukom śniadanie, wyprawiają do szkoły, niańczą, bawią się z nimi i wycierają zasmarkane nosy. Robią to tak długo, dopóki wnuczęta nie otrzepią piór i nie dojdą do wniosku, że babcia już im niepotrzebna. No i co, jeszcze mało aktywności?

Trzeba wciąż się uczyć

- O coś innego mi chodzi - zaczyna tłumaczyć Zaorska. - Nie o takiej aktywności myślę. Uważam, że babcie muszą mieć czas, żeby zadbać o siebie, muszą mieć pomysły, żeby inspirować dzieci, a także powinny tworzyć grupę wsparcia.

- Właśnie, dlatego tu jestem - wtrąca Halina Oleksa, babcia czworga wnucząt. Rozkłada na stole zdjęcia wspaniałych dzieciaków i widać, że promienieje z dumy. - Ja mogłabym o wnukach opowiadać bez końca, ale tak naprawdę już nikt nie chce mnie słuchać - śmieje się i dodaje, że liczy na grupę wsparcia. We własnym gronie na pewno znajdą się i chętni słuchacze, i opowiadający, będzie ta nić porozumienia, jaką trudno znaleźć gdzie indziej.

Wyjątkowe wnuki

- Oczywiście, żartujemy - dorzuca Zofia Ptasznik z Bełżyc. - Ale tak naprawdę uważam, że mimo wieku człowiek powinien wciąż mieć w sobie chęć zdobywania nowej wiedzy, wewnętrznego wzbogacania się. Wszystkie babcie mają w sobie ogromne pokłady miłości, ale chcą jeszcze wiedzieć, jak mądrze nią obdarowywać swoje wnuki.

- Tak, dla każdej z nas są one wyjątkowe - potakuje Zofia Zaorska, także babcia. - My powinnyśmy je rozpieszczać, a nie rozpuszczać.

- To trudne - śmieją się pozostałe. - Ale tego właśnie chcemy się nauczyć. Mądra miłość to taka, która wie, gdzie są granice - zgadzają się wszystkie.

Babcia nie ogląda bajek

Halina Oleksa nie ukrywa swoich obaw. - Czasem mam wrażenie, że brakuje mi pomysłów - mówi z lekkim niepokojem, ale okazuje się, że tę wątpliwość podzielają pozostałe babcie.

- Och, bo sama miłość nie wystarcza, trzeba mieć dla nich jakąś ofertę - dorzuca Zofia Ptasznik. - Myślę, że spotkanie z innymi babciami podsunie nowe pomysły.

- Wnukom trzeba czymś zaimponować, być autorytetem - stwierdza babcia Halina. - Babcia, która jest mądra, coś potrafi, opowiada niezwykłe historie albo świetnie organizuje zabawę: to dopiero jest babcia. Jak wracam z zagranicznej podróży i opowiadam Michałowi swoje wrażenia, to jest zachwycony. Ale przecież on też za jakiś czas oczekuje czegoś nowego, innego. Nie mogę go zawieść.

Babcie ze śmiechem się sobie zwierzają, że nie nadążają za oglądanymi dziś przez wnuki bajkami. Nie znają imion bohaterów, nie rozumieją, na czym popularność tych filmów polega.

- Co robić? - pada pytanie. - Przecież nie jesteśmy w stanie tego oglądać?
- Jak to, co robić - dziwi się Zofia Ptasznik. - Po prostu przyznać, że się nie wie.
- No właśnie, nawet można dziecko poprosić, żeby ono nam opowiedziało tę bajkę - dorzuca Halina Oleksa.

Dwa światy

Na chwilę, na uwagę rzuconą, że przyjdzie taki moment, za dwa, może cztery lata, kiedy babcie już wnukom przestaną być niezbędne, zapada cisza. Jednak nie tak długa, żeby była smutkiem spodziewanego rozstania. - To naturalne, że będą odchodzić od babci - zauważa Zofia Ptasznik, której wnuczka ma dopiero dwa lata i ten moment nie nastąpi tak prędko. - Jednak to, co możemy im dać do siódmego roku życia, to kapitał z jakiego dziecko czerpie na długie lata. To poczucie bezpieczeństwa, radości niezbędne nawet w okresie buntu.

- Tak, nawet w późniejszych latach szuka się oparcia u babci - szybko dodaje pani Halina i nie jest to tylko pocieszenie, że wnuki zawsze będą przy babci. Jest to pewność. - Każdy ma coś ulubionego u dziadków, choćby to przysłowiowe ciasto - śmieje się z optymizmem, że one zawsze przyjdą. - To u babci wybiera się ulubioną potrawę, a nie u mamy, to babcia zawsze ma czas dla wnuków i to się przez całe życie wspomina.

Nie tylko nakarmić

- Przyszłam do domu i powiedziałam: zapisałam się do Szkoły Super Babci - opowiada Zofia Ptasznik. - Nie mam aspiracji, ale chcę pogłębić swoją wiedzę. "Mama jest szalona” - usłyszałam, ale nie było to powiedziane z ironią, a raczej zdziwieniem albo nawet podziwem.

- Cóż, niektórzy rodzice mogą być zazdrośni o relacje babci czy dziadków z wnukami - zaczynają rozmawiać o jakiejś sytuacji. - Szczególnie, jeśli dziecko powołuje się na któreś z dziadków, jako na autorytet i dyskutuje z rodzicami. Ale na miłość boską, żadna z nas nie godziła się tylko do karmienia i pilnowania. Nieraz, gdy podejmujemy jakieś zajęcie pada pytanie: "mamo, a kiedy ty na to znajdziesz czas”. A w podtekście jest: "czy będziesz miała czas zająć się naszymi dziećmi, jeśli pójdziesz do jakiejś tam szkoły” - śmieją się, ale oceniają krytycznie wiele sytuacji.

- Tak, najgorzej, jeśli babcia traktowana jest jak służąca - dorzuca Halina. - To niewątpliwie dla niej ogromne obciążenie, a i dla wnuków fatalny przykład.
Są zakochane w swoich wnukach, wiedzą tak dużo o swojej roli, po co im jeszcze szkoła? Przecież wystarczy już tylko wcielać w życie to, o czym mówią?

Jak być piękna babcią

- Starsze osoby mają w sobie czułość, łatwość przebaczania, intuicję i wrażliwość na dziecko - mówi Zofia Zaorska. - Ale gdy mój wnuczek mówi: babciu, chce się z tobą bawić, bo ty masz takie dobre pomysły, to ja sama nie wiem, na jak długo mi tych pomysłów wystarczy. A dziecko szybko się nuży, potrzebuje coraz nowych inspiracji, nowych emocji.

- Tak, to racja, dlatego chcemy wymienić doświadczenia, żeby nie być tylko babcią od pilnowania - mówią zgodnie. - Musimy się paru rzeczy nauczyć.

- Tu nie będzie wykładów, a zajęcia warsztatowe. Tematem będą m.in. relacje z wnukami i ich rodzicami, podpowiemy, w co się bawić, jak opowiadać bajki i historie prawdziwe - mówi Zofia Zaorska. - Chcemy też nauczyć babcie, że można i trzeba mieć czas na swoje potrzeby, że nie wolno rezygnować z własnego rozwoju i przyjemności. No i jak zadbać o siebie, żeby być piękną babcią.

Pozostałe informacje

Zalew w Krasnobrodzie

Będzie pięknie. Kwietna łąka i pole słoneczników nad zalewem w uzdrowisku

Inicjatywa wyszła od radnego, który jest też strażakiem. Burmistrzowi się spodobała. Gmina kupiła nasiona, a druhowie z jednostki OSP w Krasnobrodzie posiali w okolicach zalewu kwiaty. Jeśli pogoda dopisze, to już w wakacje będzie tam pięknie i kolorowo.

Spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem w Lublinie
27 maja 2025, 17:00

Spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem w Lublinie

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z autorem bestsellerowych książek historycznych, Sławomirem Koprem, które odbędzie się 27 maja 2025 roku o godz. 17:00 w Urzędzie Pocztowym Lublin 1 przy ul. Krakowskie Przedmieście 50.

Przystanek kolejowy Zamość Starówka przy ul. Peowiaków

Szybciej z Zamościa do Lublina. Kolej chwali się umową

Teraz na trasie, którą samochodem pokonuje się w nieco ponad godzinę, w pociągu trzeba spędzić dwie, a nawet dłużej. Ale przejazd między Zamościem a Lublinem ma się skrócić, dzięki zaplanowanej inwestycji. Tyle, że na jej finał trzeba poczekać jeszcze 3 lata.

W sobotę odbędzie sie IV Charytatywny Turniej Piłki Nożnej Fundacji Grupy Aliplast. Sześć drużyn zagra w szczytnym celu

W sobotę odbędzie sie IV Charytatywny Turniej Piłki Nożnej Fundacji Grupy Aliplast. Sześć drużyn zagra w szczytnym celu

W najbliższą sobotę na odbędzie się IV Charytatywny Turniej Piłki Nożnej Fundacji Grupy Aliplast. Na boisku zlokalizowanym przy ul. Wacława Moritza 3 na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej sześć zespołów zagra w bardzo szczytnym celu

Łuków umie w imprezę. Trzydniowe Dni Miasta z Patrycją Markowską

Łuków umie w imprezę. Trzydniowe Dni Miasta z Patrycją Markowską

Łuków będzie się bawić i to przez trzy dni. W piątek, 23 maja, startują Dni Miasta. W tym roku muzyczną gwiazdą będzie Patrycja Markowska.

Festiwal Dni Minionych na Spokojnej w Lublinie
23 maja 2025, 15:00

Festiwal Dni Minionych na Spokojnej w Lublinie

W najbliższy weekend Lublin będzie centrum Dni Minionych, niezwykłego festiwalu, który przeniesie nas w czasy przedwojennego Lublina. Przy ulicy Spokojnej będzie można potańczyć, posłuchać muzyki oraz wziąć udział w ciekawych warsztatach.

Dubrownik, Chorwacja

Do Chorwacji w 19 godzin pociągiem. W sam raz na wakacje

Pociągiem z Polski do Chorwacji? Będzie to możliwe już od 27 czerwca. Wtedy pierwszy skład PKP Intercity wyruszy z Warszawy do Rijeki. Podróż zajmie 19 godzin.

Możliwości diagnostyczne testu NIFTY Premium – co można wykryć?

Możliwości diagnostyczne testu NIFTY Premium – co można wykryć?

Test NIFTY Premium to nowoczesna diagnostyka prenatalna bez ryzyka poronienia. Metoda ta pozwala na wczesne wykrycie aberracji chromosomowych u płodu. Badanie wykonuje się poprzez pobranie krwi matki, co zapewnia bezpieczeństwo zarówno dla niej, jak i dla rozwijającego się dziecka.

Jak dobrać tankini do swojej sylwetki? Sprawdź, czy pasuje do Twojej figury

Jak dobrać tankini do swojej sylwetki? Sprawdź, czy pasuje do Twojej figury

Szukasz stroju kąpielowego, który będzie jednocześnie wygodny, stylowy i dopasowany do Twojej figury? Zastanawiasz się, czy tankini to fason odpowiedni właśnie dla Ciebie? Ten dwuczęściowy kostium kąpielowy z przedłużoną górą łączy komfort noszenia z modnym wyglądem i świetnie sprawdza się u kobiet o różnych sylwetkach – od gruszki, przez jabłko, aż po klepsydrę. W tym artykule podpowiemy, jak dobrać idealne tankini do swojej figury i dlaczego warto rozważyć ten fason jako alternatywę dla tradycyjnych strojów kąpielowych.

Lublinalia 2025. Więcej autobusów nocnych dla imprezowiczów

Lublinalia 2025. Więcej autobusów nocnych dla imprezowiczów

Z okazji Lublinalii 2025, które potrwają od 23 do 25 maja na terenach zielonych Browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej, miasto idzie na rękę imprezowiczom. Nocne linie będą kursować częściej.

Jest decyzja, można działać. Ulica Turystyczna będzie rozbudowana

Jest decyzja, można działać. Ulica Turystyczna będzie rozbudowana

Jest decyzja, można budować. Wojewoda lubelski dał zielone światło dla rozbudowy ulicy Turystycznej w Lublinie.

Koniec remontu. Dworcowa jak nowa

Koniec remontu. Dworcowa jak nowa

Ta ulica czekała na remont przez wiele lat. W końcu udało się. We wtorek, 20 maja starosta Waldemar Jakson i członkowie zarządu powiatu świdnickiego dokonali otwarcia wyremontowanej ul. Dworcowej - ważnego łącznika komunikacyjnego między Świdnikiem i Lublinem.

zdjęcie ilustracyjne

Jak to jest z zielenią w Lublinie? Opinie mieszkańców trafią do koncepcji

Jak to jest z tą zielenią w Lublinie? Będzie okazja, by o tym porozmawiać w maju i czerwcu. Spotkania konsultacyjne organizuje fundacja tu obok.

Targi Terrarystyczne LUBLIN – prawdziwa uczta dla fanów egzotyki!

Targi Terrarystyczne LUBLIN – prawdziwa uczta dla fanów egzotyki!

25 maja odbędą się Targi Terrarystyczne "Exoticarium".

Azoty Puławy niewiele mogły zdziałać w Kwidzynie

Azoty Puławy gorsze od Energa MMTS Kwidzyn

W przedostatniej kolejce w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Energa MMTS Kwidzyn 36:40

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium