Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 sierpnia 2008 r.
14:32
Edytuj ten wpis

Będziemy się świecić?

0 0 A A

Rząd jak ognia boi się powiedzieć, czy w Polsce stanie elektrownia jądrowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Nasze stanowisko można znaleźć na stronie internetowej resortu - usłyszeliśmy w biurze prasowym Ministerstwa Gospodarki. A ze stanowiska wynika tylko tyle, że nie ma decyzji. Więcej dowiemy się z "Polityki energetycznej rządu do 2030 roku”. Dokument ma powstać do końca roku.

Pożeramy prąd

A czasu na decyzję coraz mniej. Drożeje ropa i gaz. Ceny energii szybują w górę. Teoretycznie ratują nas duże zasoby węgla. Jest jednak problem - UE rozdaje każdemu krajowi darmowe limity emisji CO2, są one jednak zaniżane. I tak na lata 2008-2012 dostaniemy limit o 30 proc. niższy od potrzeb. Owszem, elektrownie mogą dokupić limity za ciężkie pieniądze, ale odbiją to sobie w rachunkach, jakie przyjdzie nam zapłacić za prąd. Wreszcie, Unia w imię walki z globalnym ociepleniem rozważa rezygnację z darmowych limitów.

Prąd zdrożeje jeszcze z innego powodu. Polska gospodarka rozwija się i pochłania coraz więcej energii. Prądu może zacząć brakować i trzeba będzie kupować go za granicą. A na dodatek w najbliższych latach trzeba będzie zamknąć stare elektrownie - niewydolne lub niespełniające norm ekologicznych.

Czy Polska skazana jest na elektrownię jądrową?

Nie mamy wyjścia

- To kwestia naszego być albo nie być - mówi Grzegorz Wrochna, dyrektor Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku. - Do 2030 roku zapotrzebowanie na energię wzrośnie w Polsce o 50-100 proc. To efekt przewidywanego rozwoju naszej gospodarki. Musimy temu sprostać. Z drugiej strony, nadchodzi czas limitów na emisję CO2, a przecież Polska węglem stoi. Dlatego musimy szukać innych rozwiązań.

Według Wrochny, nie mamy alternatywy. - Czasu jest mało, musimy inwestować we wszelkie dostępne źródła energii: nowocześniejsze elektrownie węglowe, energię odnawialną oraz elektrownie jądrowe.

Bez atomowej histerii

Nie wszyscy mu przytakują. - Nie ulegajmy histerii. Wcale nie będziemy mieli tańszego prądu po wybudowaniu elektrowni jądrowej. Nie mówiąc o uniezależnieniu, bo przecież trzeba będzie sprowadzać uran - ocenia Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. I daje przepis, jak poradzić sobie z ograniczeniami nałożonymi przez Unię. - Trzeba bardziej efektywnie korzystać z węgla, ograniczyć straty w sieciach przesyłowych, a z drugiej strony inwestować w energię odnawialną.

Według Wiśniewskiego, lekcję do odrobienia mają marszałkowie województw, prezydenci i wójtowie. - Już teraz gminy robią plany energetyczne, zastanawiają się np. jak zmniejszyć straty w przesyle energii.

Superelektrownia

Elektrownie jądrowe mają poważny feler - ich budowa trwa nawet 15 lat. Zaczyna się od decyzji politycznej, później należy m.in. znaleźć pieniądze i prywatnego współinwestora, wskazać najlepszą lokalizację, przeprowadzić badania. Rząd musi mieć plan, jak uchronić mieszkańców przed kryzysem.

Co z bezpieczeństwem? Część organizacji ekologicznych przekonuje, że elektrownie jądrowe to cykające bomby: produkują toksyczne odpady, z którymi nie wiadomo co zrobić, są wyśmienitym celem ataku dla terrorystów, a w dodatku produkują bardzo drogą energię. - To nieprawda. Rzeczywiście budowa elektrowni jest kosztowna, ale później energia, jaką dostarcza, jest niemal darmowa.

Elektrownia jądrowa produkuje rocznie ciężarówkę lub dwie odpadów, które można dobrze zabezpieczyć. Skutkiem wytwarzania energii z węgla są gigantyczne hałdy, emitujące w sumie więcej promieniowania niż elektrownia jądrowa. Spraw bezpieczeństwa lekceważyć nie można. Każda działalność techniczna może stanowić zagrożenie, gdyż zawsze można skonstruować dobrze lub źle działające urządzenie - podkreśla szef Instytutu Problemów Jądrowych.

W 1963 r. oberwała się skała przy zaporze w Vaiont (Włochy), zginęło 2600 osób, a w 1975 r. po przerwaniu tamy na rzece Banqiao w Chinach śmierć poniosło 230 000 ludzi. - A po awarii w Czarnobylu elektrownie jądrowe są chyba najlepiej zabezpieczanymi obiektami przemysłowymi, ze zwielokrotnionymi automatycznymi systemami awaryjnymi, które działają nawet przy braku zasilania, z budynkami zdolnymi wytrzymać uderzenie samolotu - podkreśla dyrektor Wrochna.

Zresztą, Polska już jest otoczona przez elektrownie jądrowe. Najbliżej nas stoją na dwie na Ukrainie, po jednej na Litwie, w Szwecji i Niemczech, po dwie w Czechach i Słowacji, jedna na Węgrzech. Nowe chce budować Białoruś i Rosja (w obwodzie kaliningradzkim). Grzegorz Wrochna zauważa, że jeśli nie będziemy mieli własnej elektrowni, to skorzystają sąsiedzi i sprzedadzą nam prąd, a my nie będziemy mogli sprawdzić czy reaktory są rzeczywiście bezpieczne.

Pozostałe informacje

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi, jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Już w piątek drugi w nowym sezonie, domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin. Tym razem mistrzowie Polski zmierzą się z Apatorem Toruń.

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów
ZDJĘCIA
galeria
film

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów

Wyjątkowe warsztaty odbyły się w czwartek, 25 kwietnia w puławskiej Mediatece.

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia
26 kwietnia 2024, 18:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Weekend tuż, tuż. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto najciekawsze naszym zdaniem propozycje.

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Dokładnie 376 751,10 zł to wygrana w grze Mini Lotto, która padła w Międzyrzecu Podlaskim. 

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium